Slučaj Dženan Memić II

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#626 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

Jbg, takve stvari ipak upratimo samo mi koji bas, bas pratimo slucaj. Ali vaznije bi svakako bilo da se to i pravno rijesi.
Mozda je zato i rekla to danas - jer vidi da mozda pravno neki nikad nece odgovarati, pa nek makar gradjani znaju ko su.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24935
Joined: 08/09/2005 20:08

#627 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Haris.ba »

kvinoja wrote: 08/04/2024 16:02 "Zato što su ovdje u igri milioni. Više miliona je dato. Jedan čovjek mi je u emisiji rekao 'ja nudim milion da se otkrije'. Ja bih ga sad pitao - zar ga nisi već dao?"
Nije proslo. Medju narodom vec kola scenario. Samo taj scenario nije dosao do foruma iz razumljivih razloga. Mada, jeste se pisalo djelimicno o teorijama.

Cekat nam je tu famoznu optuznicu. Ja sam bio skeptican da ce i u ovoj zadnjoj iko biti osudjen. Pa eto osudise Alisu.
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#628 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

Haris.ba wrote: 08/04/2024 16:37
kvinoja wrote: 08/04/2024 16:02 "Zato što su ovdje u igri milioni. Više miliona je dato. Jedan čovjek mi je u emisiji rekao 'ja nudim milion da se otkrije'. Ja bih ga sad pitao - zar ga nisi već dao?"
Nije proslo. Medju narodom vec kola scenario. Samo taj scenario nije dosao do foruma iz razumljivih razloga. Mada, jeste se pisalo djelimicno o teorijama.

Cekat nam je tu famoznu optuznicu. Ja sam bio skeptican da ce i u ovoj zadnjoj iko biti osudjen. Pa eto osudise Alisu.
Ma i mislio sam na forum, intervju je od jutros ali je bilo zasjenjeno Arijaninim istupanjem iz Kluba. Naravno, ko prati slučaj, o tom se pričalo još od 2016, a pogotovo kad je izašao izvještaj Ad hoc komisije u kojem se spominje "pljačka" hotela. Ali mislim da je ovo prvi put da baš direktno kaže ko stoji iza miliona datih u slučaju.
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#629 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

https://www.facebook.com/share/p/x6bKhi ... tid=WC7FNe

Ovo se vec drugi put u zadnje vrijeme tematizira na stranici Pravda za Dzenana. Davno smo nekada i na prosloj temi pricali o tome kako je staklo doslo u Aleju.
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#630 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

td_maajka wrote: 13/04/2024 09:21 https://www.facebook.com/share/p/x6bKhi ... tid=WC7FNe

Ovo se vec drugi put u zadnje vrijeme tematizira na stranici Pravda za Dzenana. Davno smo nekada i na prosloj temi pricali o tome kako je staklo doslo u Aleju.
Moram priznati da nisam najbolje upratio šta se sve dešavalo sa staklom u ovom slučaju. Ali i kako upratiti kad:
- na licu mjesta fotograf snimi 5 - 6 komada stakla, a onda se vještači 80 komada
- komadi stakla se kupe sa lica mjesta i sutradan, nakon zvaničnog uviđaja, a koverta sa staklima (kojim, očito nećemo saznati) završava u kanti za smeće
- policajci se vrte na licu mjesta sa kartonskim kutijama da kao zaštite tragove od kiše, iako kiše tu noć nije bilo. Memić navodi i ime policajca koji je odnio staklo u tim kutijama s lica mjesta
- vještači se staklo koje je navodno pokupljeno u Bekrijinoj avliji 4 mjeseca kasnije, a službena zabilješka trojice policajaca tvrdi da nikakvo staklo nije tamo pronađeno.


Ja sam prvobitno mislio da je staklo sa lica mjesta sa Zijinog golfa, jer se na snimku vidi da očito nešto s jednim farom nije uredu. Pošto istraga izgleda pokazuje da je policijsko vozilo u pitanju (čim Muriz to iznosi) je li moguće da je to policijsko auto (koje je snimljeno sa Kristala po svjedočenju T.Š.) koje je sa tankom rotacijom došlo na lice mjesta? Druga opcija je naravno sam kombi koji vi navodite.
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#631 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

I ja nagadjam, a sad mi pada na pamet da se mozda u ovim izjavama ni ne misli na staklo s lica mjesta, nego bas ovo koje je dovelo do toga da u kesi bude preko 80 komada, a na slikama 5?

Prvi put o ovome ovako razmisljam, ali sta ako jeste bilo staklo sa Zijinog golfa (na slikama), a staklo u vreci da je bilo sa policijskog kombija nekog (pretpostavka: trebao je krivac, a potencijalni krivac igrom slucaja vozio VW T4), koje je onda vjestaceno kao da je sa Ljubinog kombija…

Samo teoretisem, za ovo zaista nemam nikakva interna saznanja (vise od onoga sto sam vec govorila).
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#632 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

"Predsjednik VSTV-a Halil Lagumdžija predložio je Dubravka Čamparu iz reda Ostalih dok su članovi VSTV-a iz RS predložili Furtulu kao zamjenika iz reda Srba.
Za Furtulu je potom glasalo 8 članova VSTV-a, a za Čamparu 6.
Zanimljivo je da je za Furtulu glasalo šest članova iz RS i dva iz FBiH - i to Sanin Bogunić i Sanela-Butigan Gorušanović."

Kad je Bošnjama draži tužilac predložen iz RS-a koji je zastupao lažnu optužnicu za saobraćajnu nesreću u slučaju Memić nego Čampara iz Federacije koji radi na otkrivanju ubica i pomagača. Bravo Bošnje! :bih:
finmomak
Posts: 2
Joined: 16/03/2023 09:51

#633 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by finmomak »

Proteklih mjesec dana donio nam je mnogo toga... Svaki slučaj na neki način podsjeti na ubistvo Dženana Memića. Šta se promijenilo u ovih osam godina... Odakle krenuti?

Krenut ću od Farisa Pendeka. Pomagači su pušteni da se brane sa slobode, a ubica Adem Šuman se smije u sudnici dok to snimaju njegovi prijatelji. Hajde da prvo postavimo jedno razumno pitanje. Kakav je to Sud koji dozvoli da uopšte nastanu takvi snimci? To je sa ove distance laičko pitanje, jer mnogo gori su na slobodi. Na slobodi su kako već rekoh njegovi pomagači, ali mnogo važnija stvar jeste da pištolj iz kojeg je ubijen Faris Pendek nije pronađen. Prema dostupnim podacima, pištolj su sakrili upravo pomagači. Sad kad su na slobodi kako možemo znati da se oni neće vratiti na mjesto gdje su ga sakrili u kratkom vremenskom periodu i potpuno ga uništiti (Topljenje željeza i sl)?

Idemo dalje... Osuđen je Alen Pleh na osam godina zatvora zbog nanošenja teških povreda maloljetnicima. To je predivna vijest, ali običan građanin postavlja logično pitanje kako ubica može dobiti sedam godina, a nasilnik osam? Ali to je pitanje za dublje analize...

Protekla sedmica nam je pokazala većinu onoga što znamo, a to je da mafija sarađuje sa policijom i doktorima. Osam godina je prošlo od Dženanovog ubistva i pitanje koje svi trebamo postaviti jeste šta se promijenilo? Jesmo li išta popravili?
U MUP-u se pravi fešta kad se oslobodi policijski službenik kojem je suđeno za zataškavanje ubistva.
Policijski vod se postroji i upriliči se svečani doček da bi dočekao prvog čovjeka FUP-a koji se nalazi pod istragom za teška krivična djela.
Kada se sudi jednom pripadniku MUP-a, drugi pripadnik dolazi u uniformi da mu pruži podršku. Kakvu poruku nam šalju? Javno pokazuju da sistem štiti one koji ubijaju djecu? Ja sam shvatio upravo tako!
Da su se osiliili pokazuje i to što sindikat smatra „robovlasničkim“ prijedlog da se policajcima zabrani sjedenje u kafićima u radnom vremenu. Silu pokazuju i kada prijavljuju Muriza Memića, koji nedavno kaže da Vahid Ćosić vrlo često dolazi u MUP, iako je u penziji. Misterija je šta on tamo radi tako često?
Džafer Hrvat je predsjedavajući komisije za prijem novih policajaca. Kakvu poruku šalju sa takvim izborom predsjedavajućeg? Osam godina je veliki period, a nije ništa urađeno da se MUP očisti od takvih ljudi. Sve je ostalo na obećanjima.

Da sistem debelo škripi pokazuje i to što policajci drže kafane, rade kao tjelohranitelji mimo zakona, što je nespojivo s poslom kojim se bave. Osim što nije zakonito, sramotno je!

Sada se vraćamo na Dženanov slučaj. Alisa je osuđena na dvije i po godine zatvora zbog prikrivanja dokaza i davanja lažnog iskaza. Nedvosmisleno je dokazano da je bila svjesna, orijentirana i komunikativna i kao takva je bila svjedok ubistva. Takva presuda je dala vjetar u leđa tužiocima u novoj istrazi koja obuhvata ubicu i pomagače.
Zašto se ovoliko razvuklo podizanje nove optužnice je također pitanje? Ne sumnjam u tužioce Hasanspahića i Čamparu, ali bi trebalo ići brže.
Prema informacijijama Avaza bit će obuhvaćeno više od deset osoba. Tu su tužioci, policajci i ljekari iz KCUS-a i Hitne pomoći. Dakle svi oni koji bi trebali da čine sistem.
Dva timska vještačenja ukazuju da ne postoji potres mozga koji je preduslov za „amneziju“, tako da je jasno odakle je sve počelo. Svi ovi „ljudi“ činili su sistem i nisu vjerovali da im se nešto ovako može desiti. Sa jedne strane osjećali su se superiorno i pravili su greške, a sa druge nisu mogli zamisliti na nadljudsku borbu Memića i Ifeta Ferageta.
Vjerujem da ćemo ih ubrzo vidjeti pred licem pravde i vjerujem da će im se dokazati krivica, a da li smo nešto promijenili i da li dovoljno radimo na tome, svi se moramo zapitati. Mislim da je sistem ostao isti, samo što su pojedinci shvatili da ne mogu ubiti i potpuno se pouzdati da će ih korumpirani sistem zaštititi.
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#634 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

@finmomak :bih: Bravo momak!
Sve to sto si opisao svi mi vidimo. Mislim da je najbitnije ovaj dio:
Vjerujem da ćemo ih ubrzo vidjeti pred licem pravde i vjerujem da će im se dokazati krivica, a da li smo nešto promijenili i da li dovoljno radimo na tome, svi se moramo zapitati. Mislim da je sistem ostao isti, samo što su pojedinci shvatili da ne mogu ubiti i potpuno se pouzdati da će ih korumpirani sistem zaštititi.
Kako su ono nekad znali govoriti, „vama ako je dobro, onda nista“.
Nama je izgleda dobro sto je ovo sve ovako kao opisano, inace bi se valjda negdje gradjani pobunili…

Sta uraditi? Praviti proteste? Pisati pisma strancima?
Nisam pametna. Sto kazes, digne se sindikat kad se nadje neko (hrabar) da stavi pod znak pitanja njihovo lezihljebarenje za vrijeme radnog vremena.. Sitnica, na prvu beznacajna u odnosu na sve druge probleme, ali po reakciji policije je to izgleda ipak bitnije nego sto se cinilo.
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#635 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »



puno novih informacija :run:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#636 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by vjeshalica »

Heh kad se sjetim lika koji je naivno otvorio temu,kao nejasan mu dogadjaj,pa kasnije razvijao kilometarske teorije i price...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24935
Joined: 08/09/2005 20:08

#637 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Haris.ba »

kvinoja wrote: 29/04/2024 21:51 puno novih informacija
Imas li sta udarno da nam napises, da ne gledamo sat intervjua?
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#638 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

Haris.ba wrote: 29/04/2024 22:05
kvinoja wrote: 29/04/2024 21:51 puno novih informacija
Imas li sta udarno da nam napises, da ne gledamo sat intervjua?
jedna od udarnih je na: 39:40

mimo toga, dosta sitnica za one koji prate slučaj i mislim da vrijedi pogledati.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24935
Joined: 08/09/2005 20:08

#639 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Haris.ba »

kvinoja wrote: 29/04/2024 22:11
Haris.ba wrote: 29/04/2024 22:05
kvinoja wrote: 29/04/2024 21:51 puno novih informacija
Imas li sta udarno da nam napises, da ne gledamo sat intervjua?
jedna od udarnih je na: 39:40

mimo toga, dosta sitnica za one koji prate slučaj i mislim da vrijedi pogledati.
- policijsko vozilo imalo slomljeno staklo
- nisam skontao ko je uhapsen (08.02.valjda), policajac koji je pomagao ili neko treci, pa pusten
- koje je to plavo fauve vozilo koje je prevarbano u smedje
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#640 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by vjeshalica »

Od cega je imalo slomljeno staklo?
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#641 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

Haris.ba wrote: 29/04/2024 22:23
kvinoja wrote: 29/04/2024 22:11
Haris.ba wrote: 29/04/2024 22:05

Imas li sta udarno da nam napises, da ne gledamo sat intervjua?
jedna od udarnih je na: 39:40

mimo toga, dosta sitnica za one koji prate slučaj i mislim da vrijedi pogledati.
- policijsko vozilo imalo slomljeno staklo
- nisam skontao ko je uhapsen (08.02.valjda), policajac koji je pomagao ili neko treci, pa pusten
- koje je to plavo fauve vozilo koje je prevarbano u smedje


Ubica, onaj koji je zamahnuo.
Uhapsen, pa pusten.
User avatar
liaar
Posts: 3786
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#642 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by liaar »

vjeshalica wrote: 29/04/2024 22:02 Heh kad se sjetim lika koji je naivno otvorio temu,kao nejasan mu dogadjaj,pa kasnije razvijao kilometarske teorije i price...
niko ko naš dzolix, ribar naš neofirni
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#643 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by vjeshalica »

liaar wrote: 30/04/2024 09:49
vjeshalica wrote: 29/04/2024 22:02 Heh kad se sjetim lika koji je naivno otvorio temu,kao nejasan mu dogadjaj,pa kasnije razvijao kilometarske teorije i price...
niko ko naš dzolix, ribar naš neofirni
Prvobitno je bio MensurM, koje su to bravure bile
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#644 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

td_maajka wrote: 30/04/2024 09:45
Haris.ba wrote: 29/04/2024 22:23
kvinoja wrote: 29/04/2024 22:11

jedna od udarnih je na: 39:40

mimo toga, dosta sitnica za one koji prate slučaj i mislim da vrijedi pogledati.
- policijsko vozilo imalo slomljeno staklo
- nisam skontao ko je uhapsen (08.02.valjda), policajac koji je pomagao ili neko treci, pa pusten
- koje je to plavo fauve vozilo koje je prevarbano u smedje


Ubica, onaj koji je zamahnuo.
Uhapsen, pa pusten.
Najjeziviji detalj do sada.

U intervjuu ima još zanimljivosti - kako su Baketa upoznali sa sinom i "snahom", iako je snaha već odavno pobjegla glavom bez obzira :run:
Zanimljiva je i službena zabilješka tri policajca (kojima je kasnije prijećeno) iz FUP-a u kojoj stoje imena ubica, a da su ista imena zapisala i dva policajca iz MUP-a u kafiću Brazil a zatim to sakrili.
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#645 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

Dosta zanimljivosti, i za automobil kojim je Zijo dosao na prvu („zagubljenu“) rekonstrukciju, a koji se vidi i na sminku s kuvajtske rezidencije od 8.2., kako tuda prolazi..

Pa ona bijela Skoda sto spominje, pitanje je ko je dosao po Alisu…

Sve u svemu, to su izgleda informacije sa kojima raspolaze Muriz, ali i Tuzilastvo BiH, a neke od tih informacija (kao npr. citav snimak sa kuvajstske rezidencije) su nadlezni imali vec od prvog dana.

Ubica je bio uhapsen i pusten istu noc. Tako Muriz kaze, a kaze da tuzioci to znaju.

Ako je to tacno, a vjerujem da jeste, sasvim je sigurno da je sve od tog trenutka na ovamo stimano.
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#646 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

Znači na rekonstrukciji u aprilu 2016. je Zijo vozio Golfa 4, a u junu 2016. skontali da je ipak vozio Vehbija Sefefović Cakani :lol:

Mene zanima koliko su onda istiniti iskazi prve četvorice policajaca sa lica mjesta svih ovih godina, da li je sve to - hapšenje i puštanje ubice, namiještanje dokaza - urađeno prije 22:35 pa su onda oni naletili na sve namješteno, ili su i oni u tome učestvovali. Ali očito nećemo čekati dugo da saznamo.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24935
Joined: 08/09/2005 20:08

#647 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Haris.ba »

vjeshalica wrote: 29/04/2024 22:28 Od cega je imalo slomljeno staklo?
Od policijskog vozila.
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#648 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

kvinoja wrote: 30/04/2024 14:45 Znači na rekonstrukciji u aprilu 2016. je Zijo vozio Golfa 4, a u junu 2016. skontali da je ipak vozio Vehbija Sefefović Cakani :lol:

Mene zanima koliko su onda istiniti iskazi prve četvorice policajaca sa lica mjesta svih ovih godina, da li je sve to - hapšenje i puštanje ubice, namiještanje dokaza - urađeno prije 22:35 pa su onda oni naletili na sve namješteno, ili su i oni u tome učestvovali. Ali očito nećemo čekati dugo da saznamo.
Do sada nije bilo bas jasno ovo, ali meni licno sad jeste sve.
Shvatila sam to ovako:

Svi policajci sa lica mjesta tu noc (i oni cija imena se nalaze u sluzbenim zabiljeskama, i oni cija imena se tamo ne nalaze, ali njihovo prisustvo potvrdjuju iskazi drugih), dakle „first responderi“ su istu noc znali sta se desilo, znali su koga su uhapsili i zasto.

Policajci koji su kasnije (pocevsi od iduceg dana) bili ukljuceni u slucaj nisu nuzno znali odmah o cemu se radi, ali je dio njih shvatio i ocito pokusavao raditi svoj posao (izjave „policajci su napisali zabiljesku o tome kada je Alisa isla kod Dalide“ ili „prvih dana su pratili Alisu i porodicu“, a sto potvrdjuje i sam izvjestaj unutrasnje kontrole MUP-a, na to ukazuju), ali su neki, da li pod pritiskom, da li zbog koristi pristali prikljuciti se ovoj prvoj grupi.

Ono sto je takodjer jasno nakon ovog intervjua je da ih ocito ima koji se nigdje ne spominju jos (javnost barem ne zna njihova imena) a koji na to nisu htjeli pristati, vec su pokusavali istraziti zaista sta se desilo. I ta su svoja saznanja, zabiljeske i odredjene dokaze izgleda predali drzavnom tuzilastvu, a dobar dio jos 2016./2017. Murizu i Feragetu.

Uglavnom, obzirom na desavanja oko Nermina Sehovica, koji je bio ne samo jedan od istrazitelja drzavnog tuzilastva u ovoj istrazi o istrazi barem, nego i jedan od istrazitelja ad hoc tijela i tvoraca izvjestaja, se postavlja pitanje kakva je njegova uloga zaista u ovome svemu. Memici, a i dobar dio gradjana, pa i tuzilastvo, mu je ocito vjerovalo, a ja se sada pitam da li je izvjestaj ad hoc tijela samo kap u moru i je li tu bilo vec i vise saznanja (ili, moralo biti vise saznanja…), ako je ovo sve ovako kako Muriz kaze, a Nermin Sehovic se ispostavi fakat ovim za sta ga sumnjice - ili je zrtveno jagnje i desavanja oko njegovog lika i djela samo jos jedan potez u ovoj mracnoj igri koja vec predugo traje..

Ja ipak mislim da cemo na kraju sve saznati.
A i ovo sto do sada znamo, neka je samo 1% toga tacno - brate, gdje mi zivimo. :/
suspect_zero
Posts: 25878
Joined: 11/10/2008 21:45

#649 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by suspect_zero »

vjeshalica wrote: 30/04/2024 09:57
liaar wrote: 30/04/2024 09:49
vjeshalica wrote: 29/04/2024 22:02 Heh kad se sjetim lika koji je naivno otvorio temu,kao nejasan mu dogadjaj,pa kasnije razvijao kilometarske teorije i price...
niko ko naš dzolix, ribar naš neofirni
Prvobitno je bio MensurM, koje su to bravure bile

Prva osoba nad kojom sam iskoristila blok....nevjerovatno koliko je jedno vrijeme bio bezobrazan i grub.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17292
Joined: 31/03/2019 14:56

#650 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by vjeshalica »

Haris.ba wrote: 30/04/2024 15:04
vjeshalica wrote: 29/04/2024 22:28 Od cega je imalo slomljeno staklo?
Od policijskog vozila.
Pitala sam OD ČEGA, a ne cije.
Post Reply