Slučaj Dženan Memić II

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#601 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

Ipak, koliko god bili nezadovoljni i skeptični šta slijedi dalje, ovo je prva pravosnažna osuđujuća presuda nakon 8 godina vucaranja na četiri suda. A sudeći po pisanju Avaza, idući koji će na*ebati su doktori koji su dali lažnu amneziju.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8298
Joined: 25/05/2013 23:49

#602 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by apsidejzi »

Ova izjava Muriza oslikava svu tugu nase drzave: "Policajca kriminalca su vratili na posao. Džaba svi svjedoci i dokazi. Ovo je katastrofa što se desilo. Od prethodna četiri komesara policije, računajući i aktuelnog, ne zna se ko je gori"

Kad imas jednog korumpiranog policajca, politicara, tajnog agenta, bilo koga... nije problem. Mislim jeste. Ta osoba moze nanijeti stetu, ali prije ili kasnije ce negdje pogrijesiti i pasti. Bice uhvacen i prica se zavrsava. Medjutim, ovdje pricamo o cetiri komesara koji su naslijedili jedan drugog. To vise nije jedna osoba koja ne valja. Ovo je sistemska greska. Ovo je problem cijele institucije a mozda i zivotnog stila tih ljudi koji apliciraju za ove pozicije. Moguce da je cak u pitanju i nas mentalitet. Mentalitet u kojem je OK biti strana koja dijeli pravdu, ali dijeliti pravdu po trenutnim potrebama. Gledanje kroz prste i ledja ledja cuvaju. Ova njegova izjava meni upravo to govori. Tim ljudima nije stalo da bude pravda i da ne bude nepravda. A to bi im trebao biti posao.

I zato, ako se ista moze nauciti iz ovoga, to je da u slucaju da ti se desi slicna situacija, jedino rjesenje je uzimanje pravde u svoje ruke. Sistem se ocito ne moze promijeniti jer iza loseg dolazi jos gori. Nade nema da ce bit bolje.
saabsa
Posts: 1856
Joined: 07/10/2009 01:17

#603 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by saabsa »

Karikaturist wrote: 05/04/2024 11:35 I ko je kriv za ovo stanje - vlast se promijenila.
Mnogo će vode Miljackom proći dok se iz sudstva i tužilaštva ne istjera sav trulež koji je tu slagan 30 godina.
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#604 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Ateista »

Ja samo ne kontam, kako je moguce da nekog osudis, pa onda ipak oslobodis? :roll:
Nisam pravnik i vjerujem da tu ima pravnih objasnjenja, ali cisto prakticno, ako ima dokaza da nekog osudis, sta se moze desiti da se ti dokazi zanemare drugostepenom presudom? Cirkus...
suspect_zero
Posts: 25878
Joined: 11/10/2008 21:45

#605 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by suspect_zero »

Koje sranje u ovoj truhlovini.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45543
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#606 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Chmoljo »

Ateista wrote: 05/04/2024 13:23 Ja samo ne kontam, kako je moguce da nekog osudis, pa onda ipak oslobodis? :roll:
Nisam pravnik i vjerujem da tu ima pravnih objasnjenja, ali cisto prakticno, ako ima dokaza da nekog osudis, sta se moze desiti da se ti dokazi zanemare drugostepenom presudom? Cirkus...
između ostalog i ovo
Član 16

Slobodna ocjena dokaza

Pravo suda, tužitelja i drugih organa koji učestvuju u krivičnom postupku da ocjenjuju postojanje ili nepostojanje činjenica nije vezano ni ograničeno posebnim formalnim dokaznim pravilima.

(zakon o krivičnom postupku)

zamisli jednostavno da je prvostepeni sud radnik koji ima svog šefa ili nadzorni organ. to ti ga dođe drugostepeni sud. jer, ako ćeš pošteno, sudija i jeste radnik koji ne može znati sve savršeno, koji može pogriješiti, koji može biti tendenciozan, potkupljiv, nemaran, ne poznavati dovoljno propise... pa pogriješiti u proceduri, previdjeti neku bitnu okolnost... sve je to ljudski faktor i itekako moguć i pravom na žalbu se negativne strane ljudskog faktora pokušavaju svesti na najmanju moguću mjeru.

drugostepeni je filter, ali i nakon njega opet ima i vrhovni, pa ima ustavni...

obzirom da sud odlučuje o ljudskim sudbinama, nije čudo da se to nešto isprati u nekoliko voda da bi bilo ok i približilo se pravdi.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45543
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#607 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Chmoljo »

kvinoja wrote: 05/04/2024 12:39 Ipak, koliko god bili nezadovoljni i skeptični šta slijedi dalje, ovo je prva pravosnažna osuđujuća presuda nakon 8 godina vucaranja na četiri suda. A sudeći po pisanju Avaza, idući koji će na*ebati su doktori koji su dali lažnu amneziju.
alisa je ključ ovoga svega.

to je jasno od samog početka.
internazionale
Posts: 2209
Joined: 30/12/2009 15:52

#608 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by internazionale »

td_maajka wrote: 05/04/2024 12:34
kvinoja wrote: 05/04/2024 11:48 Zanimljiva presuda. Kroz osuđivanje Alise a oslobađanje Hasana može se zaključiti da se ne spašava ubica, nego sistem. Dakle nije bitno i da Alisa propjeva, ali s druge strane se spriječava da Hasan progovori.
Doslovno.

Alisa nikad nece propjevati, pa nije luda. Ispade najpametnija, dvije i po godine prolete za tren…
Možda se očekivalo da će kurava propjevati ali očito nije smjela.
Nešto slično kao u slučaju respiratori
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#609 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

Ma ne znam ko bi pri zdravoj pameti ocekivao da propjeva nakon ovoliko vremena, nema sanse. Znaci, ja ne vjerujem da ce Alisa ikada ista reci, sto bi? Mozda ako bude osudjena i za saucesnistvo u ubistvu, ali do tada…

Btw. pita Muriz jucer na N1 (cini mi se, upuceno Tuzilastvu BiH), ko je razbio staklo na policijskom vozilu tu noc i da je time cijeli slucaj rijesen, ako Tuzilastvo BiH zeli da ga rijesi, a da odgovor imaju.

I danas je moj stav da je plavi VW kombi ustvari bio vozilo MUP-a KS, a o kojoj sam teoriji pisala na prvoj temi vec.

Evo link za kratki intervju taj:

[yt]https://youtu.be/iWgEHH7x-4U?si=MwZnhQlkY4LetUkR[/yt]
User avatar
Ateista
Posts: 46618
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#610 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Ateista »

td_maajka wrote: 06/04/2024 12:01 Ma ne znam ko bi pri zdravoj pameti ocekivao da propjeva nakon ovoliko vremena, nema sanse. Znaci, ja ne vjerujem da ce Alisa ikada ista reci, sto bi? Mozda ako bude osudjena i za saucesnistvo u ubistvu, ali do tada…

Btw. pita Muriz jucer na N1 (cini mi se, upuceno Tuzilastvu BiH), ko je razbio staklo na policijskom vozilu tu noc i da je time cijeli slucaj rijesen, ako Tuzilastvo BiH zeli da ga rijesi, a da odgovor imaju.

I danas je moj stav da je plavi VW kombi ustvari bio vozilo MUP-a KS, a o kojoj sam teoriji pisala na prvoj temi vec.

Evo link za kratki intervju taj:

[yt]https://youtu.be/iWgEHH7x-4U?si=MwZnhQlkY4LetUkR[/yt]
Ovo me podsjeti na pricu sa druge teme, gdje se govorilo o trendu bjezanja sa lica mjesta nakon skrivljene nesrece kako se ne bi moglo dokazati da su bili pod uticajem alkohola ili droga, a kazna za bjezanje manja nego za alkohol, pa im se to isplati raditi.
Dok god je tako i dok god su kazne za bjezanje sa lica mjesta tako blage, kao i kazne za ometanje istrage, davanje laznih iskaza i slicno, mozemo imati ovakve slucajeve. Alisa koristi to sto su kazne za njeno sakrivanje istine preblage, vjerovatno je previse upetljana u to sve da bi otkrivanjem istine dobila jos vecu robiju.
Po meni, kad se dokaze da neko svjesno krije istinu, bjezi sa mjesta nesrece i slicno, treba pretpostaviti najgore i u skladu sa tim odrediti kazne, u ovom slucaju da se pretpostavi saucesnistvo u ubistvu i zatvor u skladu sa tim, da joj se vise isplati da progovori nego da suti.
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#611 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

@Ateista slazem se, po nekom osnovnom osjecaju sta je pravedno, a sta nije, tako bi trebalo biti. Nazalost, znamo vec da pravo nije uvijek jednako pravdi. Nasi zakoni su generalno na nekim mjestima preblagi u odnosu na propisane kazne.

Sto se Alise tice, moze biti da je zato sto stiti sebe, ali moze biti i zbog cinjenice da je ova kazna „sitna“ u odnosu na moguce druge posljedice po nju ili njoj bliske osobe od strane nalogodavaca u ovom slucaju.

Nakon prespavane noci, mogu reci da je ova ovakva presuda mozda i najsnazniji dokaz za tvrdnje Memica. Osudjena je Alisa, a nisu osudjeni oni koji su bili spram nje na pozicijama moci (prije svega u ovom slucaju je to Hasan Dupovac, ali i Josip Baric), a cije je djelovanje omogucilo njenu laz, u najmanju ruku, i dovelo do ovoga svega.
nekome
Posts: 2962
Joined: 17/05/2011 10:41

#612 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by nekome »

sta bi sa vjestacenjem kompjutera u kaliforniji?
DonieBrasco
Posts: 15635
Joined: 31/08/2016 16:09

#613 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by DonieBrasco »

Ja sam u ovom trenutku uvjeren da svi iz prosirene Trojke, SDP, NIP, NS, i mnogi drugi pojedinci dobro znaju sta se desilo u ovom slucaju i ko su akteri ali ih boli citav qurac da izvine da nesto poduzmu, jer drze svoje fotelje, pare, jos para, tendere i opet jos para.
swanfilter
Posts: 7921
Joined: 06/06/2008 18:52

#614 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by swanfilter »

I zbog cega je Alisa dobila zatvor? Sutnja i samo to?

I stvarno je kriminalna odluka osloboditi Dupovca ili bilo koga drugog iz policije, pored svega dokazanog. Posebno u vezi događaja iz prve noci i u bolnici.

Da li je ovim slucaj closed ili ce se nastaviti sa Dalidinom ulogom?
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6782
Joined: 20/02/2013 14:14

#615 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by Cherry-Cherry »

Dakle, Alisa je prikrivala sve bez ičije pomoći. :-) Ili ih je bilo još ili nije ni ona ni niko.
swanfilter
Posts: 7921
Joined: 06/06/2008 18:52

#616 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by swanfilter »

Cherry-Cherry wrote: 08/04/2024 12:04 Dakle, Alisa je prikrivala sve bez ičije pomoći. :-) Ili ih je bilo još ili nije ni ona ni niko.
Ucito je da su sudstvo i policija inkriminirani big time u ovom slucaju. I ne zeli niko tresti goru iznoseci stvari na cistac. Mozda je i nova vlast uvidjela, da bi cak i za njih bilo previse. Bez obzira sto su politicki protivnici u pitanju.
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#617 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

swanfilter wrote: 08/04/2024 12:10
Cherry-Cherry wrote: 08/04/2024 12:04 Dakle, Alisa je prikrivala sve bez ičije pomoći. :-) Ili ih je bilo još ili nije ni ona ni niko.
Ucito je da su sudstvo i policija inkriminirani big time u ovom slucaju. I ne zeli niko tresti goru iznoseci stvari na cistac. Mozda je i nova vlast uvidjela, da bi cak i za njih bilo previse. Bez obzira sto su politicki protivnici u pitanju.
Naravno, ne mozes rijesiti slucaj Memic sa preko 45 osoba, policajaca, tuzioca, sudija, vjestaka, u krivicnoj prijavi, a da to za sobom ne povuce i druge slucajeve.
DonieBrasco
Posts: 15635
Joined: 31/08/2016 16:09

#618 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by DonieBrasco »

Nece niko od ovih u foteljama, na pozicijama, bilo kojem mjestu sijeci granu na kojoj sijedi, sve je apsolutno sve kormupirano i kao sto je sama Arijana rekla sve se moze zavrsiti vezama.

Jednostavno se pomirite da ovo traje osam godina jer taj neko je mocan i bogat, a ovi na pozicijama i u institucijama do kosti korumpirani u DNK im je korupcija i organizovani kriminal
User avatar
malakh
Posts: 7183
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#619 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by malakh »

svaka čast arijana memić! :thumbup:
last mohicans
Posts: 12011
Joined: 09/08/2012 23:19

#620 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by last mohicans »

Brutalna, baš ih lijepo otresla. Povlači se iz kluba, apsolutno ispravna odluka.
User avatar
malakh
Posts: 7183
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#621 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by malakh »

neka malo vide vladajući da se ne mogu zajebavati. ovo im je šamar svima, a prvenstveno nipu. drago mi je da su memići skontali da ih kasta iz nipa, prvenstveno mislim na ministra mupa, komesara i okerića, prave budalama i da ih brutalno lažu.

i drago mi je da je arijana spomenula komesaravo ispijanje kafa i bliskost sa inspektorima koji su povezani sa slučajem dženan memić.
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#622 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

malakh wrote: 08/04/2024 14:23 neka malo vide vladajući da se ne mogu zajebavati. ovo im je šamar svima, a prvenstveno nipu. drago mi je da su memići skontali da ih kasta iz nipa, prvenstveno mislim na ministra mupa, komesara i okerića, prave budalama i da ih brutalno lažu.

i drago mi je da je arijana spomenula komesaravo ispijanje kafa i bliskost sa inspektorima koji su povezani sa slučajem dženan memić.
Svaka čast i tebi koji si to nedavno ovdje spomenuo!
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#623 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

kvinoja wrote: 08/04/2024 14:25
malakh wrote: 08/04/2024 14:23 neka malo vide vladajući da se ne mogu zajebavati. ovo im je šamar svima, a prvenstveno nipu. drago mi je da su memići skontali da ih kasta iz nipa, prvenstveno mislim na ministra mupa, komesara i okerića, prave budalama i da ih brutalno lažu.

i drago mi je da je arijana spomenula komesaravo ispijanje kafa i bliskost sa inspektorima koji su povezani sa slučajem dženan memić.
Svaka čast i tebi koji si to nedavno ovdje spomenuo!
Potpisujem!

Cini se, ipak, da i nismo svi toliko daleko stavovima jedni od drugih. Mozda je nekad jednostavno percepcija drugacija. :wink:
td_maajka
Posts: 1030
Joined: 05/02/2021 09:57

#624 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by td_maajka »

Proslo je nekako ispod radara, ali Arijana Memic je danas u skupstini rekla ime i prezime policajca koji je Ljubi Seferovicu gurao pistolj usta. Vjerujem da ne bi rekla tako, da to nisu vec prijavili Tuzilastvu BiH, ali je strasno da neko ko je optuzen za takvo nesto radi kao policajac svih ovih godina.
kvinoja
Posts: 430
Joined: 03/12/2021 23:37

#625 Re: Slučaj Dženan Memić II

Post by kvinoja »

td_maajka wrote: 08/04/2024 15:56 Proslo je nekako ispod radara, ali Arijana Memic je danas u skupstini rekla ime i prezime policajca koji je Ljubi Seferovicu gurao pistolj usta. Vjerujem da ne bi rekla tako, da to nisu vec prijavili Tuzilastvu BiH, ali je strasno da neko ko je optuzen za takvo nesto radi kao policajac svih ovih godina.
Mislim da je brat nekadašnjeg direktora EP, povezanog sa Lagumdžijom ako me google rezultati ne varaju. Ali razloga za slavlje u Mupu sigurno ima - ako nakon onoliko dokaza Dupovac izađe slobodan, kako onda ovog osuditi samo na osnovu nečijeg iskaza?


A ispod radara je prošlo i ovo:

Kako je moguće da se ime nije saznalo sve ove godine?

"Zato što su ovdje u igri milioni. Više miliona je dato. Jedan čovjek mi je u emisiji rekao 'ja nudim milion da se otkrije'. Ja bih ga sad pitao - zar ga nisi već dao?"
Post Reply