Slučaj "Alen Muhić"

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1 Slučaj "Alen Muhić"

Post by julisiz es grant »

Čitam ovo:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/alen-mu ... /180620031

...a posebno ovo...
"njegova majka, žrtva silovanja iz Foče "
...pa se sjetim ovoga...

http://www.sudbih.gov.ba/predmet/2442/show

Imajući u vidu sudsku odluku, imaju li novinari pravo da, čak i iz neobaviještenosti (za koju obzirom na svoju profesiju nemaju izgovor) nešto kvalifikuju kao zločin, iako je sud pravosnažno utvrdio suprotno?
bleicher
Posts: 183
Joined: 22/05/2018 16:43

#2 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by bleicher »

julisiz es grant wrote:Čitam ovo:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/alen-mu ... /180620031

...a posebno ovo...
"njegova majka, žrtva silovanja iz Foče "
...pa se sjetim ovoga...

http://www.sudbih.gov.ba/predmet/2442/show

Imajući u vidu sudsku odluku, imaju li novinari pravo da, čak i iz neobaviještenosti (za koju obzirom na svoju profesiju nemaju izgovor) nešto kvalifikuju kao zločin, iako je sud pravosnažno utvrdio suprotno?
.
bleicher
Posts: 183
Joined: 22/05/2018 16:43

#3 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by bleicher »

Svasta sam ti napisao samo da znas, ako bude stucanja da znas sta je :bih:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#4 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by vješalica »

Silovanje jeste zlocin,to sto je Sud iapolitiziran ne.mijenja tu cinjenicu. Treba zatvoriti temu nema smisla
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#5 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by julisiz es grant »

vješalica wrote:Silovanje jeste zlocin,to sto je Sud iapolitiziran ne.mijenja tu cinjenicu. Treba zatvoriti temu nema smisla
Ako negiramo oslobađajuću presudu Suda BiH, onda negiramo i sve osuđujuće koje je taj isti donio (i još će ih donijeti), između ostalih i za genocid, a takvih je masa i radi se o stotinama (možda i hiljadama) godina robije za najgore ratne zločine.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#6 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by O'zone »

julisiz es grant wrote:Čitam ovo:

https://www.klix.ba/vijesti/bih/alen-mu ... /180620031

...a posebno ovo...
"njegova majka, žrtva silovanja iz Foče "
...pa se sjetim ovoga...

http://www.sudbih.gov.ba/predmet/2442/show

Imajući u vidu sudsku odluku, imaju li novinari pravo da, čak i iz neobaviještenosti (za koju obzirom na svoju profesiju nemaju izgovor) nešto kvalifikuju kao zločin, iako je sud pravosnažno utvrdio suprotno?
Ufffff generale što ga ti ovdje započe nešto teško a veze s vezom nema.

1. U članku se nigdje ne spominje ime njegove majke i da li je ona žrtva ovog Vukovića čiju si presudu podastrao ovdje kao dokaz.

2. Uzimajući u vidu da je Vuković oslobođen optužbi za silovanje žena Bošnjačke nacionalisti ti želiš utvrditi da se više niti jedno silovanje od strane drugih pojedinaca vrs nije dogodilo?

3. Ne mogu da vjerujem da si toliko naivan a ni zlonamjeran i(mada sam uvijek spreman da se pospem pepelom) da na osnovu jedne presude pojedincu imenom i prezimenom jedan takav užašan i primitivan zločin -silovanje- želiš da dekriminilizuješ. Da podsjetim da su za zločine seksualnog napastovanja u Foči pravosnažno osuđeni u Haškom tribunalu; Dragan Zelenović - 15 godina, Dragoljub Kumstva - 28 godina te Radomir Kovač 20 - godina...a to je kap u moru.
Pri sudu BIH osuđeno je 33 osobe za zločine seksualnog napastovanja i to većina za Višegrad i Foču.

4. Po dostupnim podatcima u BIH u toku posljednjih ratnih dešavanja silovano je preko 20 000 žena, najveći broj u Podrinju i Bosanskoj krajni. Od toga oko 1000 maloljetnica. Niko ne zna tačan broj djece koja su rođena kao posljedica silovanja trenutno se vodi na 61-om.

Šta si ti uopšte želio ovom temom?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#7 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by julisiz es grant »

Temom sam želio reći da od pogrešnih ljudi pravimo heroje i žrtve i na pogrešan način.
Ako si upratio moje pisanje na drugim temama možeš vidjeti da se borim za nezaborav srpskih zločina, pa tako i zločina silovanja. Za sve te primjere itekako znam, pratio sam suđenja kroz izvještaje i transkripte, i sudska dokumenta.
Ali sud sudi uvijek pojedincu za konkretan zločin i sudska presuda bilo kome ne negira niti potvrđuje zločine drugih osumnjičenih. Očito si brzopleto napisao ovaj post, bez da si pročitao makar dispozitiv bilo prvostepene ili drugostepene presude na linku koji sam poslao. Da si pročitao vidio bi da je Vuković suđen SAMO za jedno konkretno silovanje. A da je to taj slučaj opšte je poznato, to ovaj mali ne krije, i obznanjeno je i u estradnom filmu Šemsudina Gegića o ovom "slučaju".
Poenta priče je da se kao žrtva silovanja predstavlja, i na tome profitira (bilo je po portalima kako se žalio da mu Gegić nije dao neke pare) neko ko, prema pravosnažnoj sudskoj presudi, NIJE žrtva silovanja. Vuković mu jeste otac, ali je Apelaciono vijeće cijenilo da nije otklonjena razumna sumnja da se radilo o konsenzualnom seksualnom odnosu a ne silovanju (pročitaj obrazloženje drugostepene presude ako želiš, zanimljivo je).
Ovo je jednostavno "sindrom Munire Subašić": estradizirana i profitabilna "patnja" onih koji su ponajmanje stradali.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#8 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by dječak sa šibicama »

Njegovu majku je navodno silovao ovaj covjek, koji je kasnije oslobodjen optuzbi.

Mozda nije jedino, mozda je silovao jos neko, u svakom slucaju sumnjam da bi majka ostavila svoje dijete u bolnici tek onako. Mada i takvih slucajeva ima, svakodnevno.

Puno se toga u ratu preuvelicavalo, izmisljalo, sjecam se dramaticnih Harisovih izjava pred CNN kamerama kako u Gorazdu i Srebrenici ljudi jedu mrtve ljude, kanibalizam dakle. Pa izjave o stotinama hiljada mrtvih, 60.000 silovanih zena i tako ofrlje izbacivanje brojeva i podataka.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#9 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by O'zone »

julisiz es grant wrote:Temom sam želio reći da od pogrešnih ljudi pravimo heroje i žrtve i na pogrešan način.
Ako si upratio moje pisanje na drugim temama možeš vidjeti da se borim za nezaborav srpskih zločina, pa tako i zločina silovanja. Za sve te primjere itekako znam, pratio sam suđenja kroz izvještaje i transkripte, i sudska dokumenta.
Ali sud sudi uvijek pojedincu za konkretan zločin i sudska presuda bilo kome ne negira niti potvrđuje zločine drugih osumnjičenih. Očito si brzopleto napisao ovaj post, bez da si pročitao makar dispozitiv bilo prvostepene ili drugostepene presude na linku koji sam poslao. Da si pročitao vidio bi da je Vuković suđen SAMO za jedno konkretno silovanje. A da je to taj slučaj opšte je poznato, to ovaj mali ne krije, i obznanjeno je i u estradnom filmu Šemsudina Gegića o ovom "slučaju".
Poenta priče je da se kao žrtva silovanja predstavlja, i na tome profitira (bilo je po portalima kako se žalio da mu Gegić nije dao neke pare) neko ko, prema pravosnažnoj sudskoj presudi, NIJE žrtva silovanja. Vuković mu jeste otac, ali je Apelaciono vijeće cijenilo da nije otklonjena razumna sumnja da se radilo o konsenzualnom seksualnom odnosu a ne silovanju (pročitaj obrazloženje drugostepene presude ako želiš, zanimljivo je).
Ovo je jednostavno "sindrom Munire Subašić": estradizirana i profitabilna "patnja" onih koji su ponajmanje stradali.
Ok. Al trebao si onda ovo uvrstiti u uvodni post. Tada bi tema krenula u potpuno drugom pravcu. Edituj ga. Ubaci ovo gore iznad pa da vidimo gdje će to sve otići. Mada mislim da i sam znaš
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#10 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by dezurni_ucenik »

dječak sa šibicama wrote:Njegovu majku je navodno silovao ovaj covjek, koji je kasnije oslobodjen optuzbi.

Mozda nije jedino, mozda je silovao jos neko, u svakom slucaju sumnjam da bi majka ostavila svoje dijete u bolnici tek onako. Mada i takvih slucajeva ima, svakodnevno.


Puno se toga u ratu preuvelicavalo, izmisljalo, sjecam se dramaticnih Harisovih izjava pred CNN kamerama kako u Gorazdu i Srebrenici ljudi jedu mrtve ljude, kanibalizam dakle. Pa izjave o stotinama hiljada mrtvih, 60.000 silovanih zena i tako ofrlje izbacivanje brojeva i podataka.

Nekad je bolje nista ne napisati, odlogovari se sa foruma i izaci u setnju. Bolje to nego ovakve gluposti napisat.
suncana_strana
Posts: 156
Joined: 03/01/2018 18:09

#11 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by suncana_strana »

Po ovoj presudi koju si postavio, njegova majka, ta famozna zrtva silovanja sto se proteze po medijima prije rata je odrzavala intimnu vezu sa ovim covjekom kojeg je onda optuzila za silovanje.
I taj covjek je Alenov otac.

Ali svi svjedoci su potvrdili da su oni bili radne kolege i da su imali aferu prije rata, unatoc tome sto je on bio ozenjen i imao je djecu.

Po dolasku u Gorazde je optuzila nekog Peru za cin silovanja, pa tek se onda naknadno predomislila pa je u kasnijoj izjavi optuzila ovog covjeka koji joj je bio radni kolega i sa kojim je imala seksualne odnose prije rata.

I on jeste Alenov bioloski otac, sto on ne negira, ali Alen nije dijete silovane zene, kao sto se predstavlja.

I njezine izjave iza rata se ne podudaraju sa izjavama koje je dala kad je tek stigla u opkoljeno Gorazde, sto je Sud i ustvrdio.

Sta reci na ovo sve? Jedno veliko FUJ kako se manipulira sa javnoscu!
Odvratno.
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#12 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by karanana »

pa sta je istina?
sad sam zbunjen, da li je ovaj slucaj zaista izmisljeno silovanje i da je ovaj sada momak rodjen kao proizvod ljubavne afere a ne silovanja?

btw, i ne znam da li je ovo 1000% tacno, ali sam cuo od osobe koja je clanica udruzenja silovanih zena ili kako se vec zove organizacija, koja je i sam zrtva silovanja, i ona kaze da je jedna uticajna i glavnija zena iz udruzenja silovanih zena i zrtava visegrada bila u vezi sa onim zlocincem iz visegrada lukicem za kojeg tvrdi da ju je silovo. eto sorry ako sad ovu temu ubacujem u jos vecu dubiozu, ali mislim da je donekle povezano, mada ne znam sta je sud presudio kad je u pitanju silovanje od strane lukica, tj. ne znma ni je li osudjen za njih i konkretnije za silovanje te zene.

i eto na zalost, tih 4-5-10-15 primjera lazi i pogresnih reprezentacija ce da oboji sliku citavog desavanja u bih, koje je daleko od lazi i neistina o zlocinima koje su vecinom pocinile cetnicke formacije.

slicno kao sto na drugoj ratnoj temi spominjemo lazne heroje koji su bili daleko od svega a sada se kite nekim akcijama i uspjesima i predsjednici su raznoraznih udruzenja gdje uzimaju pare. tako i ovdje.
suncana_strana
Posts: 156
Joined: 03/01/2018 18:09

#13 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by suncana_strana »

Da, i u ovom konkretno slucaju, u svojim izjavama, Alenova majka ne porice ljubavnu i seksualnu vezu sa optuzenim prije rata. Cak je i za vrijeme trudnoce bila izuzetno mirna, i nije odavala utisak silovane zene, po svjedocenju doktora iz ratnog Gorazda.
Cak je i u samoj presudi navedeno, da je u izjavi navela da je zadnji ciklus imala u maju 92, i da je potom nakon 3 mjeseca dosla u Gorazde, i da nije zeljela prekidati trudnocu, a mogla je to uraditi.
Onda je ostavila Alena u bolnici u Gorazdu.
Potom se navodi da je u nekim izjavama davala kontradiktorne informacije kad je opisivala optuzenog i njegove radnje. Cak je i njena sestra davala oprecne izjave u pogledu odnosa optuzenog prema njoj. Prvo je spominjala odlaske optuzenog u Crnu Goru kod supruge i djece, pa je to potom negirala.
Onda je izjavila da se optuzeni brinuo da li je ona trudna? :?
Onda je po dolasku u Gorazde rekla da ju je silovao neki Pero, potom je to povukla, pa je 1994 godine pred Sudom u Sarajevu rekla da je to uradio optuzeni, koji je Alenov bioloski otac.
Onda je 2001 godine opet izostavila bitne detalje i opise inkriminiranih radnji optuzenog, koji su bili u suprotnosti sa njenim izjavama 1993 i 1994 godine.

Njegova majka sada zivi u Americi.

Ovo je meni osobno, FUJ.
Kakve gadosti je ljudski um sposoban izmisliti za promidzbu po novinama.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#14 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by julisiz es grant »

karanana wrote:pa sta je istina?
sad sam zbunjen, da li je ovaj slucaj zaista izmisljeno silovanje i da je ovaj sada momak rodjen kao proizvod ljubavne afere a ne silovanja?

btw, i ne znam da li je ovo 1000% tacno, ali sam cuo od osobe koja je clanica udruzenja silovanih zena ili kako se vec zove organizacija, koja je i sam zrtva silovanja, i ona kaze da je jedna uticajna i glavnija zena iz udruzenja silovanih zena i zrtava visegrada bila u vezi sa onim zlocincem iz visegrada lukicem za kojeg tvrdi da ju je silovo. eto sorry ako sad ovu temu ubacujem u jos vecu dubiozu, ali mislim da je donekle povezano, mada ne znam sta je sud presudio kad je u pitanju silovanje od strane lukica, tj. ne znma ni je li osudjen za njih i konkretnije za silovanje te zene.

i eto na zalost, tih 4-5-10-15 primjera lazi i pogresnih reprezentacija ce da oboji sliku citavog desavanja u bih, koje je daleko od lazi i neistina o zlocinima koje su vecinom pocinile cetnicke formacije.

slicno kao sto na drugoj ratnoj temi spominjemo lazne heroje koji su bili daleko od svega a sada se kite nekim akcijama i uspjesima i predsjednici su raznoraznih udruzenja gdje uzimaju pare. tako i ovdje.
Milan Lukić nije optužen, pa tako ni suđen, za silovanja. Ali je na suđenju bilo nekoliko svjedokinja koje su opisivale kako su silovane od strane njega. To je bilo u cilju dokazivanja da se Milan Lukić određenih datuma nalazio u Višegradu i vršio ta silovanja u iste dane kada i zločine iz optužnice (npr spaljivanje ukupno oko 120 mahom žena i djece u dvije kuće u Višegradu), jer se njegova odbrana dobrim dijelom zasnivala na pokušajima alibija.
Kad si već Lukića spomenuo i silovanja, povuče me za jezik da još nešto kažem, što do prije nekoliko mjeseci nisam ni pomislio da ću reći. Prvo, Milan Lukić je za mene oličenje najdivljačkijeg zla u ovom ratu, do mjere da mi je padalo na pamet da se potrudim da ga neko nađe i likvidira, ako ikada iz zatvora izađe. Jedno od najpotresnijih svjedočenja silovane žene na tom suđenju bilo je svjedokinje VG 035, koje sam više puta čitao u transkriptu, užasavao se, žalio je i nije mi bilo dobro. A onda sam nedavno našao epizodu one sjajne emisije SENSE koja je pravila izvještaje sa haških suđenja sa dijelom svjedočenja te gospoje (iz 2008 godine). Ono što je meni na papiru bilo strašno, u stvarnosti je izgovarano kao napamet naučeni tekst, bez spontanosti i emocija očekivanih za nekog ko opisuje najtraumatičniji događaj u svom životu. Sa pokušajem teatralnog akcentiranja dijelova rečenica i dozom arogancije u glasu.
Ništa više ne smijem pisati, niti dalje misliti o tome...nekada nije dobro previše istraživati. Svašta ti padne na pamet.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#15 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by julisiz es grant »

suncana_strana wrote:Da, i u ovom konkretno slucaju, u svojim izjavama, Alenova majka ne porice ljubavnu i seksualnu vezu sa optuzenim prije rata. Cak je i za vrijeme trudnoce bila izuzetno mirna, i nije odavala utisak silovane zene, po svjedocenju doktora iz ratnog Gorazda.
Cak je i u samoj presudi navedeno, da je u izjavi navela da je zadnji ciklus imala u maju 92, i da je potom nakon 3 mjeseca dosla u Gorazde, i da nije zeljela prekidati trudnocu, a mogla je to uraditi.
Onda je ostavila Alena u bolnici u Gorazdu.
Potom se navodi da je u nekim izjavama davala kontradiktorne informacije kad je opisivala optuzenog i njegove radnje. Cak je i njena sestra davala oprecne izjave u pogledu odnosa optuzenog prema njoj. Prvo je spominjala odlaske optuzenog u Crnu Goru kod supruge i djece, pa je to potom negirala.
Onda je izjavila da se optuzeni brinuo da li je ona trudna? :?
Onda je po dolasku u Gorazde rekla da ju je silovao neki Pero, potom je to povukla, pa je 1994 godine pred Sudom u Sarajevu rekla da je to uradio optuzeni, koji je Alenov bioloski otac.
Onda je 2001 godine opet izostavila bitne detalje i opise inkriminiranih radnji optuzenog, koji su bili u suprotnosti sa njenim izjavama 1993 i 1994 godine.

Njegova majka sada zivi u Americi.

Ovo je meni osobno, FUJ.
Kakve gadosti je ljudski um sposoban izmisliti za promidzbu po novinama.
Hvala na trudu da izdvojiš ključne dijelove pravosnažne presude.
Ljudi u nas generalno se vode emocijama a ne razumom (uzrok naših bezbrojnih nedaća je dobrim dijelom to). Sudovi funkcionišu na principu razumne sumnje, što je jedan od najviših pravnih dometa, jer koliko god je važno osuditi krivca, možda je još važnije osloboditi nevinog čovjeka. Zato ako postoji i najmanja razumna sumnja da je neko kriv, mora ga se osloboditi. U ovom slučaju u kome imamo ključnu svjedokinju sa tako proturječnim izjavama, koje se ne poklapaju sa izjavama drugih svjedoka, ovo je morao biti jedini pravičan ishod. Nasreću, ako je oslobođen nevin čovjek...ili nažalost, ako je zaista bio silovatelj, ali sa tako tankim slučajem tužilaštva, da se izvukao.
Prvi sam borac protiv nezaborava, ali sam isto tako protiv mitologije, estradizacije, viktimizacije i profitiranja na zločinima. To samo može vrijeđati i omalovažavati stvarne žrtve.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#16 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by lijepa u dusi »

Mislim da jedan momak ovako crne sudbine ne zasluzuje pljuvacinu, ma koliko ona opravdana bila. Neka majka prica sta hoce, ne moramo uprijet prstom svaki put kad smatramo da nesto nije ok.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24840
Joined: 08/09/2005 20:08

#17 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by Haris.ba »

lijepa u dusi wrote:Mislim da jedan momak ovako crne sudbine ne zasluzuje pljuvacinu, ma koliko ona opravdana bila. Neka majka prica sta hoce, ne moramo uprijet prstom svaki put kad smatramo da nesto nije ok.
Stvar je što neprijatelji jedva čekaju ovakav slučaj da posiju sumnju. Zato je bolje i progutati gorku pilulu i reći istinu.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#18 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by high_volume »

suncana_strana wrote:Po ovoj presudi koju si postavio, njegova majka, ta famozna zrtva silovanja sto se proteze po medijima prije rata je odrzavala intimnu vezu sa ovim covjekom kojeg je onda optuzila za silovanje.
I taj covjek je Alenov otac.

Ali svi svjedoci su potvrdili da su oni bili radne kolege i da su imali aferu prije rata, unatoc tome sto je on bio ozenjen i imao je djecu.

Po dolasku u Gorazde je optuzila nekog Peru za cin silovanja, pa tek se onda naknadno predomislila pa je u kasnijoj izjavi optuzila ovog covjeka koji joj je bio radni kolega i sa kojim je imala seksualne odnose prije rata.

I on jeste Alenov bioloski otac, sto on ne negira, ali Alen nije dijete silovane zene, kao sto se predstavlja.

I njezine izjave iza rata se ne podudaraju sa izjavama koje je dala kad je tek stigla u opkoljeno Gorazde, sto je Sud i ustvrdio.

Sta reci na ovo sve? Jedno veliko FUJ kako se manipulira sa javnoscu!
Odvratno.
I žena u braku može biti silovana od vlastitog muža, tako da radni kolega, ili ljubavna afera prije rata nužno ne oslobađa odgovornosti. Naročito u ratnim okolnostima, naročito u području Foče i okolnih gradova, čije je stanovništvo pretrpjelo strašnu torturu, a slična se pamti i iz II sv. rata. U takvim okolnostima, da sam sud, presudio bih i ružan pogled na žene ili djecu, a ne jedno od najgorih ljudskih poniženja.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#19 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by lijepa u dusi »

Haris.ba wrote:
lijepa u dusi wrote:Mislim da jedan momak ovako crne sudbine ne zasluzuje pljuvacinu, ma koliko ona opravdana bila. Neka majka prica sta hoce, ne moramo uprijet prstom svaki put kad smatramo da nesto nije ok.
Stvar je što neprijatelji jedva čekaju ovakav slučaj da posiju sumnju. Zato je bolje i progutati gorku pilulu i reći istinu.
Pravo nije isto sto i pravda.
Covjek u braku moze silovati zenu, ako ona ne zeli odnos, a malo koje pravo ce taj cin prepoznati kao silovanje.
I ovdje, ako su bili u vezi, ne znaci da je nije mogao silovat.
Ali hajde, pretpostavimo da nije. Mozda je zena, ogorcena kasnijim desavanjima, malo izgubila razum, malo postala nestabilna i izjavila to sto je izjavila, iz nekog stida, ljutnje, huje, mozda pod prijetnjom nekog... Niko nije bio tu uz nju pa da danas moze reci da je ovakva ili onakva.

A momak, taman da je nastao iz najvece ljubavi u tom trenutku, kasnije nije imao nimalo lagan zivot i mislim da mu je dovoljno tesko i bez spocitavanja forumskih sveznalica i boraca za istinu.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#20 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by julisiz es grant »

Ovdje se nije radilo o običnom silovanju, već silovanju kao zločinu protiv čovječnosti.
Da li je bilo ili ne, mi ne znamo. Činjenica je da tužilaštvo nije izdržalo teret dokazivanja da je bilo i da je Radmilo Vuković izašao kao slobodan i nevin čovjek.
Ja nisam svaznalica već čitam i informišem se, i dostupne su mi sudske presude, kao i svakome. Meni je problem što se uporno provlači da je Alen produkt silovanja, iako je sud jasno i konačno rekao da silovanja NIJE bilo. Taj problem ne bih imao da recimo njegov slučaj nikada nije došao do suda. Jer koliko je zločina još ostalo neprocesuirano, a manje-više je jasno ko su krivci, samo što nikada nisu došli "na red". I ne želim da se estradizacijom zločina baca mrlja na stvarne žrtve, da se ne priča o dokazanim zlikovcima i silovateljima kakvi su Kunarac-"Žaga", Zoran Vuković, Radovan Stanković, Janko Janjić...i brojni drugi, koji su silovali djevojčice, vršili grupna silovanja, držali žene kao roblje i "prodavali ih"..i sl. I onda pored svega toga imamo najtanji mogući slučaj (dvoje ljudi sami u stanu, ne u logoru, ne u zatvori, još se znaju od prije) i mi od njega pravimo paradigmu ratnih silovanja, a toliko je groznih slučajeva oko nas.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#21 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by lijepa u dusi »

julisiz es grant wrote:Ovdje se nije radilo o običnom silovanju, već silovanju kao zločinu protiv čovječnosti.
Da li je bilo ili ne, mi ne znamo. Činjenica je da tužilaštvo nije izdržalo teret dokazivanja da je bilo i da je Radmilo Vuković izašao kao slobodan i nevin čovjek.
Ja nisam svaznalica već čitam i informišem se, i dostupne su mi sudske presude, kao i svakome. Meni je problem što se uporno provlači da je Alen produkt silovanja, iako je sud jasno i konačno rekao da silovanja NIJE bilo. Taj problem ne bih imao da recimo njegov slučaj nikada nije došao do suda. Jer koliko je zločina još ostalo neprocesuirano, a manje-više je jasno ko su krivci, samo što nikada nisu došli "na red". I ne želim da se estradizacijom zločina baca mrlja na stvarne žrtve, da se ne priča o dokazanim zlikovcima i silovateljima kakvi su Kunarac-"Žaga", Zoran Vuković, Radovan Stanković, Janko Janjić...i brojni drugi, koji su silovali djevojčice, vršili grupna silovanja, držali žene kao roblje i "prodavali ih"..i sl. I onda pored svega toga imamo najtanji mogući slučaj (dvoje ljudi sami u stanu, ne u logoru, ne u zatvori, još se znaju od prije) i mi od njega pravimo paradigmu ratnih silovanja, a toliko je groznih slučajeva oko nas.
Pa dobro, ako je sud tako rekao, tako je. Ili ipak nije?
I ti, doktore, trebao bi znati, da je svako silovanje zlocin protiv covjecnosti, neovisno od okolnosti pod kojim se desilo, zlocin protiv dostojanstva, ponosa. Fuj.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40793
Joined: 29/06/2011 23:39

#22 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by dječak sa šibicama »

Meni to sve lici na onaj slucaj Reko, kad lik sebi opali reklamu pa osnuje stranku pa hoce na izbore.

Ili kad mali Seferov maminu tragediju koristi za medijsku promociju a onda udje u koaliciju sa navodno ubicama svoje mame. Zapravo ih on kao takve proziva.

Ali kod nas ne smijes reci da su mnogi rat, stradanje, zlocine, krv, ubijanje iskoristili za neku licnu promociju, dobit, i kojekakve morbidne ciljeve.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#23 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by julisiz es grant »

Nije svako silovanje zločin protiv čovječnosti, postoje pravne definicije.
Ako je sud rekao da nije silovanje, onda je to rekao zato što tužilaštvo nije uspjelo otkloniti razumnu sumnju. Pravno i sudski silovanje nije i nikada neće biti, jer je slučaj zaključen. Sudije nisu sveznajući, odluke donose na osnovu dokaza koji im se podastru. Možda je samo bio u pitanju loš svjedok, ništa više. Ali na tužiocu je da slučaj pripremi tako da nema razumne sumnje. A šta je stvarno bilo, zna samo Bog i to dvoje nesretnika. Sudski stvar je jasna, i tako će ostati za vijeke vjekova.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#24 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by lijepa u dusi »

julisiz es grant wrote:Nije svako silovanje zločin protiv čovječnosti, postoje pravne definicije.
Ako je sud rekao da nije silovanje, onda je to rekao zato što tužilaštvo nije uspjelo otkloniti razumnu sumnju. Pravno i sudski silovanje nije i nikada neće biti, jer je slučaj zaključen. Sudije nisu sveznajući, odluke donose na osnovu dokaza koji im se podastru. Možda je samo bio u pitanju loš svjedok, ništa više. Ali na tužiocu je da slučaj pripremi tako da nema razumne sumnje. A šta je stvarno bilo, zna samo Bog i to dvoje nesretnika. Sudski stvar je jasna, i tako će ostati za vijeke vjekova.
I ne vidim potrebu da se danas toliko potencira na razotkrivanju te navodne istine, kad znamo da ce ova prica, kao i sve druge, kroz par dana pasti u zaborav. Cemu otezavanje zivota momku kojem je zivot ionako usran? Kakve je to pare on zgrnuo na racun toga i otkad su to pare mjerilo kvalitete zivota?

Evo ja pretpostavljam da ti doktore imas solidna primanja, pa cu zakljucit i da ti je zivot bas onako potaman. A vecina ljudi s foruma zna da si jedna isprazna osoba, koja se usudjuje ovakve stvari samo anonimno napisati, da si u sustini vrlo tuzan i prazan i ne postoje pare na svijetu koje to mogu popraviti.
Znas, meni te bas zao.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#25 Re: Slučaj "Alen Muhić"

Post by DaffyDuck »

lijepa u dusi wrote:
julisiz es grant wrote:Nije svako silovanje zločin protiv čovječnosti, postoje pravne definicije.
Ako je sud rekao da nije silovanje, onda je to rekao zato što tužilaštvo nije uspjelo otkloniti razumnu sumnju. Pravno i sudski silovanje nije i nikada neće biti, jer je slučaj zaključen. Sudije nisu sveznajući, odluke donose na osnovu dokaza koji im se podastru. Možda je samo bio u pitanju loš svjedok, ništa više. Ali na tužiocu je da slučaj pripremi tako da nema razumne sumnje. A šta je stvarno bilo, zna samo Bog i to dvoje nesretnika. Sudski stvar je jasna, i tako će ostati za vijeke vjekova.
I ne vidim potrebu da se danas toliko potencira na razotkrivanju te navodne istine, kad znamo da ce ova prica, kao i sve druge, kroz par dana pasti u zaborav. Cemu otezavanje zivota momku kojem je zivot ionako usran? Kakve je to pare on zgrnuo na racun toga i otkad su to pare mjerilo kvalitete zivota?

Evo ja pretpostavljam da ti doktore imas solidna primanja, pa cu zakljucit i da ti je zivot bas onako potaman. A vecina ljudi s foruma zna da si jedna isprazna osoba, koja se usudjuje ovakve stvari samo anonimno napisati, da si u sustini vrlo tuzan i prazan i ne postoje pare na svijetu koje to mogu popraviti.
Znas, meni te bas zao.
:thumbup:
Post Reply