Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#1 Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by TIFA29 »

Kod monoteistickih religija je pravilo slijedece: Potrebno je vjerovati, da bi se bilo spaseno (u raj/dzenet dospjelo). Takodje se tvrdi da je potrebno svakom covjeku staviti na izbor da li da vjeruje ili ne. Sve to, da bi on sam (i slobodno) o tome odlucio.

Pretpostavimo da zaista postoji Bog, i da zaista postoji slobodna volja. Da li Bog zaista nagradjuje one sto vjeruju u Njega? Ne, on to ne cini. To je empirijski (krunski ili neoborivo) dokazljivo. I vjernici umiru od raznih bolesti, i inih drugih groznih uzroka smrti (poplave, zemljotresi, suse itd.)

Znaci, potrebno je vjerovati (a, vjerovati nije znati!) da ce im Bog kasnije sve "pozlatiti" jer su vjerovali u njega, neovisno sto im je zivot bio tegoban, kratak i mucan, a smrt grozna.

Pitanja:

1. Postoji li sudbina?
2. Postoji li slobodna volja?
ragib
Posts: 2327
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#2

Post by ragib »

tifa uzmi Kur'an slusaj ili citaj 10 minuta suru el-Bekare na arapskom
sigurno neces vise pitati da li je Kur'an istinit.

Mani se suplje u prazno
citav zivot nesto sumnjas ne znas ni ti vise sta zelis.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by Pooll »

TIFA29 wrote:
Pitanja:

1. Postoji li sudbina?
2. Postoji li slobodna volja?
1. Jok
2. Da

Ima jedan fol koji sam jucer citao... kaze da je ono sto ce nam se desiti neka vrsta matematickog zbira proslosti i sadasnjeg stanja... nisam upratio racunicu ( +-+x :x ) ali je zanimljivo.

Svi se predaju govoreci "nije mi sudjeno" ma joj... uzmite stvari u svoje ruke 8-)
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#4 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by MUNAFIK »

TIFA29 wrote:Kod monoteistickih religija je pravilo slijedece: Potrebno je vjerovati, da bi se bilo spaseno (u raj/dzenet dospjelo). Takodje se tvrdi da je potrebno svakom covjeku staviti na izbor da li da vjeruje ili ne. Sve to, da bi on sam (i slobodno) o tome odlucio.

Pretpostavimo da zaista postoji Bog, i da zaista postoji slobodna volja. Da li Bog zaista nagradjuje one sto vjeruju u Njega? Ne, on to ne cini. To je empirijski (krunski ili neoborivo) dokazljivo. I vjernici umiru od raznih bolesti, i inih drugih groznih uzroka smrti (poplave, zemljotresi, suse itd.)

Znaci, potrebno je vjerovati (a, vjerovati nije znati!) da ce im Bog kasnije sve "pozlatiti" jer su vjerovali u njega, neovisno sto im je zivot bio tegoban, kratak i mucan, a smrt grozna.

Pitanja:

1. Postoji li sudbina?
2. Postoji li slobodna volja?
nemozes ti rec da Bog nenagradjuje vjernike???
za tebe smrt je KRAJ, PORAZ ITD...
za vjernika smrt je POCETAK POBJEDA...
tu se razlikujemo i ta tvoja tvrdnja koja je lafo empiriski dokaziv pada u vodu.....

oostoji sudbina i da postoji slobodna volja... ali postoji i Bog koji sve cuje sve zna... proslost i buducnost.. ali opet covjek slobodnom voljom upravlja sudbinu...
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#5

Post by TIFA29 »

ragib wrote:tifa uzmi Kur'an slusaj ili citaj 10 minuta suru el-Bekare na arapskom
sigurno neces vise pitati da li je Kur'an istinit.

Mani se suplje u prazno
citav zivot nesto sumnjas ne znas ni ti vise sta zelis.
Teisti su mi vazda simpaticni bili. Kada se nema sta reci, pribjegne se vrijedjanjima i "strucnim" analizama drugog diskutanta s kojim ne dijele misljenje. :)
MUNAFIK wrote:postoji sudbina i da, postoji slobodna volja... ali postoji i Bog koji sve cuje sve zna... proslost i buducnost.. ali opet covjek slobodnom voljom upravlja sudbinu...
Bas me zanima kako to postoji istovremeno sudbina (sve odredjeno) i slobodna volja (mijenjane odredjenog). Mozes li mi to pojasniti?
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#6

Post by MUNAFIK »

TIFA29 wrote:
ragib wrote:tifa uzmi Kur'an slusaj ili citaj 10 minuta suru el-Bekare na arapskom
sigurno neces vise pitati da li je Kur'an istinit.

Mani se suplje u prazno
citav zivot nesto sumnjas ne znas ni ti vise sta zelis.
Teisti su mi vazda simpaticni bili. Kada se nema sta reci, pribjegne se vrijedjanjima i "strucnim" analizama drugog diskutanta s kojim ne dijele misljenje. :)
MUNAFIK wrote:postoji sudbina i da, postoji slobodna volja... ali postoji i Bog koji sve cuje sve zna... proslost i buducnost.. ali opet covjek slobodnom voljom upravlja sudbinu...
Bas me zanima kako to postoji istovremeno sudbina (sve odredjeno) i slobodna volja (mijenjane odredjenog). Mozes li mi to pojasniti?
zanima te???
pa da bi to znao moras vjeronat da postoji neko svemocan, a Njega mi zovemo Bog!!!
ja sebe nesmatram da mogu o tome govoriti jer moje znanje nije veliko ali mozda nesto i pokusam...
znas ja znam kakva je sudmina svih nas ... SMRT. slobodna volja to nemoze promjeniti ali moze nacin na koji cemo docdo nje....
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#7

Post by TIFA29 »

MUNAFIK wrote:zanima te???
pa da bi to znao moras vjeronat da postoji neko svemocan, a Njega mi zovemo Bog!!!
Mislis, da bi to vjerovao, moram vjerovat da postoji neko svemocan? Naime, znati i vjerovati su dvije razlicite stvari. A cak i svakodnevno vjerovanje se razlikuje od vjerovanja u religiji.
MUNAFIK wrote:ja sebe nesmatram da mogu o tome govoriti jer moje znanje nije veliko ali mozda nesto i pokusam...
znas ja znam kakva je sudmina svih nas ... SMRT. slobodna volja to nemoze promjeniti ali moze nacin na koji cemo docdo nje....
Znaci, odredjeno mi je da cu umrijeti, ali ja slobodnom voljom mogu nacin moje smrti promijeniti? Jesi siguran da slobodna volja moze ista promijeniti?
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#8 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by Soul_Sista »

Pooll wrote:
TIFA29 wrote:
Pitanja:

1. Postoji li sudbina?
2. Postoji li slobodna volja?
1. Jok
2. Da

Ima jedan fol koji sam jucer citao... kaze da je ono sto ce nam se desiti neka vrsta matematickog zbira proslosti i sadasnjeg stanja... nisam upratio racunicu ( +-+x :x ) ali je zanimljivo.

Svi se predaju govoreci "nije mi sudjeno" ma joj... uzmite stvari u svoje ruke 8-)



Nije ni to uvijek jednostavno, "uzeti u svoje ruke". Koliko god covjek nekad zelio nesto ne bude bas po njegovom i onda nekako ispane iz usta "pa eto sudbina, sudzeno tako" :roll: :roll: U zadnje vrijeme razmisljam dosta o ovome, da li ima sudbine ili ne? Kako zapravo znati da li je ima ili nema??? Ko to sigurno moze reci??? :-?
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#9 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by dinash »

TIFA29 wrote:Kod monoteistickih religija je pravilo slijedece: Potrebno je vjerovati, da bi se bilo spaseno (u raj/dzenet dospjelo). Takodje se tvrdi da je potrebno svakom covjeku staviti na izbor da li da vjeruje ili ne. Sve to, da bi on sam (i slobodno) o tome odlucio.

Pretpostavimo da zaista postoji Bog, i da zaista postoji slobodna volja. Da li Bog zaista nagradjuje one sto vjeruju u Njega? Ne, on to ne cini. To je empirijski (krunski ili neoborivo) dokazljivo. I vjernici umiru od raznih bolesti, i inih drugih groznih uzroka smrti (poplave, zemljotresi, suse itd.)

Znaci, potrebno je vjerovati (a, vjerovati nije znati!) da ce im Bog kasnije sve "pozlatiti" jer su vjerovali u njega, neovisno sto im je zivot bio tegoban, kratak i mucan, a smrt grozna.

Pitanja:

1. Postoji li sudbina?
2. Postoji li slobodna volja?

meni je baka (old-skul-vjernica) jednom govorila da sudbina nije zapisnik sta ces ti napraviti iduce sekunde. sudbina je, po njenom shvatanju, serija testova koje postavlja Bog, a ti ih rjesavas ovako ili onako na osnovu svoje ... hm ... pa recimo ... slobodne volje.

elem, cinilo mi se jako elegantno rjesenje (i ja sam jednom bio u istoj dilemi ...)
Kolosus
Posts: 16
Joined: 23/03/2004 22:09
Location: Donja Livada

#10

Post by Kolosus »

Moj TIFA29, evo pitanja za tebe!
Šta tebe može ubjediti da Bog postoji? Da dođe i da ti zakuca na vrata, pa da se predstavi? Ne ide to tako. Bog se spoznaje kroz Njegove riječi, kroz Njegovu Uputu koju je ostavio ljudima. Da li ti smatraš da je smrt doista kraj? Da li misliš da ćeš doista prah ostati? Da li misliš da je tvoj boravak na Zemlji besmislen, da si tu tek onako slučajno? Da li doista to misliš? Šta misliš odakle Kur'an potiče?

Kako možeš dokazati da ti imaš pamet? Ne vidimo je, therefore ne vjerujemo ti da je imaš.

Nabrajaš dalje, kako je Bog "zločest" i navodiš primjere zemljotresa, katastrofa i ostalih stvari. De malo razmisli. Pogledaj ono dobro. Pogledaj sam sebe, svoju strukturu, svoj sklad. Stvori nešto slično! Probaj naći nesklad u prirodi, u svemiru? Probaj stvoriti organizam! Nećeš moći!

1. Elif Lam Mim.
2. Ova Knjiga, u koju nema nikakve sumnje, uputstvo je svima o­nima koji se budu Allaha bojali;
3. o­nima koji u nevidljivi svijet budu vjerovali i molitvu obavljali i udjeljivali dio od o­noga što im Mi budemo davali;
4. i o­nima koji budu vjerovali u o­no što se objavljuje tebi i u o­no što je objavljeno prije tebe, i o­nima koji u o­naj svijet budu čvrsto vjerovali.
5. Njima će Gospodar njihov na Pravi put ukazati i o­ni će o­no što žele ostvariti.
6. o­nima koji neće da vjeruju doista je svejedno - opominjao ih ti ili ne opominjao - o­ni neće vjerovati.
(El-Beqare 1-6)

28. Teško toga dana poricateljima!
29. Idite prema o­nome što ste neistinom smatrali,
30. idite prema dimu u tri plama razdvojenom,
31. koji hlada neće davati i koji od plamena neće zaklanjati.
32. o­n će kao kule bacati iskre
33. kao da su kamile riđe.
34. Teško toga dana poricateljima!
35. Ovo je dan u kome o­ni neće ni prozboriti
36. i pravdanje im neće dozvoljeno biti.
37. Teško toga dana poricateljima!
38. Ovo je Dan sudnji, i vas i narode drevne ćemo sakupiti,
39. pa ako se lukavstvom kakvim budete znali poslužiti, dovijte se protiv Mene!
(El-Murselat 28-39)

1. Zar je to davno bilo kad čovjek nije bio spomena vrijedan?
2. Mi čovjeka od smjese sjemena stvaramo da bismo ga na kušnju stavili i činimo da o­n čuje i vidi;
3. Mi mu na Pravi put ukazujemo, a njegovo je da li će zahvalan ili nezahvalan biti;
(Ed-Dehr 1-3)

1. Kunem se Danom kada Smak svijeta nastupi
2. i kunem se dušom koja sebe kori.
3. Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti?
4. Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo.
5. Ali, čovjek hoće dok je živ da griješi,
6. pa pita: "Kada će Smak svijeta biti?"
7. Kad se pogled od straha ukoči
8. i Mjesec pomrači
9. i Sunce i Mjesec spoje -
10. tog dana čovjek će povikati: "Kuda da se bježi?"
11. Nikuda! Utočišta nema.
12. Toga dana biće Gospodaru tvome prepušten,
13. toga dana čovjek će o o­nome što je pripremio, a što propustio obaviješten biti,
14. sam čovjek će protiv sebe svjedočiti,
15. uzalud će mu biti što će opravdanja svoja iznositi.
(El-Qiyame 1-15)

26. Pazi! Kada duša dopre do ključnih kosti,
27. i vikne se: "Ima li vidara?",
28. i o­n se uvjeri da je to čas rastanka
29. i noga se uz nogu savije,
30. toga dana će Gospodaru tvome priveden biti:
31. "Nije vjerovao, nije molitvu obavljao,
32. nego je poricao i leđa okretao,
33. a o­nda svojima bahato odlazio."
34. Teško tebi! Teško tebi!
35. I još jednom: Teško tebi! Teško tebi!
36. Zar čovjek misli da će sam sebi prepušten biti, da neće odgovarati?
37. Zar nije bio kap sjemena koja se ubaci,
38. zatim ugrušak kome o­n o­nda razmjer odredi i skladnim mu lik učini,
39. i od njega o­nda dvije vrste, muškarca i ženu, stvori,
40. i zar Taj nije kadar mrtve oživiti?
(El-Qiyama 26-40)

1. Uzvišen je o­naj u čijoj je ruci vlast - o­n sve može! -
2. o­naj koji je dao smrt i život da bi iskušao koji od vas će bolje postupati; -On je Silni, o­naj koji prašta,
3. o­naj koji je sedam nebesa jedna iznad drugih stvorio - ti u o­nome što Milostivi stvara ne vidiš nikakva nesklada, pa ponovo pogledaj vidiš li ikakav nedostatak,
4. zatim ponovo više puta pogledaj, pogled će ti se vratiti klonuo i umoran.
(El-Mulk 1-4)

Razmisli malo...
Pozdrav! :)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#11

Post by TIFA29 »

Kolosus wrote:Moj TIFA29, evo pitanja za tebe!
Šta tebe može ubjediti da Bog postoji?
Da dođe i da ti zakuca na vrata, pa da se predstavi? Ne ide to tako. Bog se spoznaje kroz Njegove riječi, kroz Njegovu Uputu koju je ostavio ljudima.
Recimo da veceras, oko 22h, se pojavi jasna poruka na nebu, ako vec nece da se pokaze (izgleda da je stidljiv). Naprimjer: Sve zvijezde na nocnom nebu se poredaju u jedan tekst (ja sam taj i taj, a samo to i to vjerovanje je ispravno), vidljiv i citljiv svima. Za svemogucu osobu je to sitnica. A, istovremeno bi svi zlocini u ime ove ili one vjere nestali. Ubijanja "onih drugacijih" takodje. No, takvu sitnicu necemo vidjeti. :)
Kolosus wrote:Da li ti smatraš da je smrt doista kraj?
Smrt je doista kraj nasem zivotu.
Kolosus wrote:Da li misliš da ćeš doista prah ostati?
Sumnjam. Kada tad i taj prah se rastavara u nesto drugo (materija mijenja oblik). No, tada me to toliko posebno i ne tangira. :)
Kolosus wrote:Da li misliš da je tvoj boravak na Zemlji besmislen, da si tu tek onako slučajno? Da li doista to misliš?
Zasto se smatra da covjek koji ne vjeruje u Boga automatski smatzra svoj zivot besmislenim? Moj zivot za mene i te kako imas smisla. Desavanja nakon smrti su obicne spekulacije koje nisu dokazane. :)
Kolosus wrote:Šta misliš odakle Kur'an potiče?
Sve navodne Bozije knjige, kao i sam Bog, su produkt covjeka, odnosno ljudi.
Kolosus wrote:Kako možeš dokazati da ti imaš pamet? Ne vidimo je, therefore ne vjerujemo ti da je imaš.
Kako ti mozes dokazati da ce sutra poceti opet novi dan? Kako mozes dokazati da moras u WC? Postoje stvari koje nije potrebno dokazivati unaprijed. Dovoljno ih je na osnovu dokazivih indicija pretpostaviti. :)
Kolosus wrote:Nabrajaš dalje, kako je Bog "zločest" i navodiš primjere zemljotresa, katastrofa i ostalih stvari. De malo razmisli. Pogledaj ono dobro. Pogledaj sam sebe, svoju strukturu, svoj sklad. Stvori nešto slično! Probaj naći nesklad u prirodi, u svemiru? Probaj stvoriti organizam! Nećeš moći!
To je identicno onom sto sam vec negdje napisao: Iz jedne vrece sa crnim i crvenim kuglicama cu izvuci samo crvene kuglice, jer mi se vise svidjaju od crnih. Crne cu jednostavno da ignorisem. Pravit` cu se da ne postoje u toj vreci odakle vadim crvene kuglice. :)
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#12 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by Pooll »

Soul_Sista wrote:
Pooll wrote:
TIFA29 wrote:
Pitanja:

1. Postoji li sudbina?
2. Postoji li slobodna volja?
1. Jok
2. Da

Ima jedan fol koji sam jucer citao... kaze da je ono sto ce nam se desiti neka vrsta matematickog zbira proslosti i sadasnjeg stanja... nisam upratio racunicu ( +-+x :x ) ali je zanimljivo.

Svi se predaju govoreci "nije mi sudjeno" ma joj... uzmite stvari u svoje ruke 8-)



Nije ni to uvijek jednostavno, "uzeti u svoje ruke". Koliko god covjek nekad zelio nesto ne bude bas po njegovom i onda nekako ispane iz usta "pa eto sudbina, sudzeno tako" :roll: :roll: U zadnje vrijeme razmisljam dosta o ovome, da li ima sudbine ili ne? Kako zapravo znati da li je ima ili nema??? Ko to sigurno moze reci??? :-?
Ne moze niko zasigurno reci... moja Soul... najbolje ti je prihvati neko nametnuto misljenje... sto bi se mucila i razmisljala ;-)
TIFA29
Posts: 364
Joined: 09/11/2002 00:00
Contact:

#13 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by TIFA29 »

dinash wrote:meni je baka (old-skul-vjernica) jednom govorila da sudbina nije zapisnik sta ces ti napraviti iduce sekunde. sudbina je, po njenom shvatanju, serija testova koje postavlja Bog, a ti ih rjesavas ovako ili onako na osnovu svoje ... hm ... pa recimo ... slobodne volje.

elem, cinilo mi se jako elegantno rjesenje (i ja sam jednom bio u istoj dilemi ...)
Uzmimo dvije premise kao polaznicu:

- Bog postoji.
- Covjek ima slobodnu volju da prizna sebi to, ili da odbije takvo priznanje.

I sada malo razmislimo gdje nas to vodi. Pretpostavimo da ja tvrdim da 2+2 je jednao 4. Da bi to priznali kao istinit navod, vi i nemate velik izbor. Moze se reci da ubjedljivost mojeg navoda je velika, a sloboda za odbijanje tog navoda argumentom razuma je malena.

Pretpostavimo da ja tvrdim da postoje sedmonozni konji, ljubicaste dlake sa dva repa, i da je vjerovanje u njih od iznimne vaznosti za nas. Velika je vjerovatnoca da ces takvu moju tvrdnju odbaciti sa obrazlozenjem da nije dovoljno ubjedljiva ili prihvatljiva, bez jakih argumenata. No, ja mogu reci da ti ipak imas mogucnost slobodnog izbora da mi povjerujes, te da i sam vjerujes u njihovo postojanje koje je od iznimne vaznosti za nas. Ali, zasto ces se buniti da to ipak ucinis? Zasto bi smatrao osobe koje bi takvo sto povjerovale lakovjernima?

Kod prvog primjera, velika je vjerovatnoca da ces bez velikog dvoumljenja da prihvatis moj navod kao istinit, a kod drugog primjera je velika vjerovatnoca da ga neces prihvatiti kao istinit. U cemu je razlika? Odgovor je dosta jednostavan: Sto slabiji su argumenti, to je manja mogucnost prihvatanja neceg kao istinito.

Mozes ti zaista i pokusati da ne prihvatis moj navod da 2+2=4, ali vidjet` ces i sam da ti je to zaista tesko slobodnom voljom (protivno razumu) da prihvatis. Kod navoda da postoje sedmonozni konji, ljubicaste dlake sa dva repa od iznimne vaznosti za nas, manje imas dvoumljenja da taj navod odbacis kao istinit (opcija odbijanja je prihvatljivija razumu). Suprotno bi bilo kada bih ja imao zaista ubjedljive i jake argumente u korist tom navodu. Tada naravno bi prihvatanje tog navoda kao istinit bio manje protivan razumu.

Ako je Bog nama dao slobodnu volju da njegovo postojanje prihvatimo kao istinito ili ne, onda je do njega da u korist svojeg navoda (da On zaista postoji) da navede jake argumente koji nisu protivni razumu. Naime, sto slabiji argumenti, to veca je opcija odbijanja tog navoda. Ako nesto zelim da prihvate i ostali, ja se moram potruditi da navedem sigurne i neoborive argumente za to, zar ne?


P.S: Ostavljam malo manevarskog prostora i za tudje komentare. :)
User avatar
black
Posts: 17149
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#14

Post by black »

ODREDJENJE I SLOBODA VOLJE


Jedno od temeljnih nacela vjere Islama je vjerovanje u Bozije odredjenje, dakle vjerovanje da se sve sto se desava desava onako kako je to odredio nas Milosrdni Gospodar, Allah,dz.s. Uzviseni Bog je odredio da nas materijalni svijet bude stvoren. Odredio je da i mi budemo stvoreni. Odredio je kada cemo se roditi, koliko cemo zivjeti i kada cemo umrijeti. Odredio je sta ce nam se sve desiti u nasem zemaljskom zivotu, itd. Sve je to unaprijed odredjeno i zapisano. Knjigu sudbine mozemo, prema nasem misljenju, zamisliti i kao video kasetu naseg zivota. Na toj kaseti je, prije nego sto smo se mi rodili, unaprijed snimljen cijeli nas zivot. Sve je snimljeno do u najsitnije detalje i nista nije izostavljeno. Ne mozemo cak ni okom trepnuti a da to nije unaprijed odredjeno i zapisano u Knjizi sudbine.

Sada se postavlja pitanje: Ako je Uzviseni Bog unaprijed sve to odredio i zapisao u toj Knjizi sta je onda sa nasom slobodom volje? Da li su oni koji grijese krivi zato sto grijese? Kako mogu biti krivi kada je u Knjizi sudbine unaprijed zapisano da ce oni grijesiti? Ako mi ne mozemo da uticemo na nasu sudbinu zasto bismo odgovarali za nase postupke i kakav je uopste smisao našeg zivota i postojanja? Na prvi pogled se cini da je nemoguce da istovremeno postoji i Bozije odredjenje, a i sloboda volje. Cini se da ti fenomeni iskljucuju jedan drugog. Medjutim, to nije tako. Nije tacno da odredjenje iskljucuje slobodu volje ili da sloboda volje iskljucuje odredjenje. Danasnja nauka je u mogucnosti da to dokaze. U mogucnosti je da nam navede konkretne naucne dokaze da zaista postoji Bozije odredjenje i da mi zaista imamo slobodu volje. Neke od tih argumenata cemo, ako Bog da, navesti u nastavku ovog teksta. Medjutim, prije toga, zelimo da citaocima skrenemo paznju na slijedece: Tema o kojoj ovdje govorimo je veoma slozena. Zbog toga svi oni koji zele da uistinu spoznaju te tajne treba da pazljivo procitaju ovaj tekst i da o istom razmisle. Treba da se potrude da shvate bit i sustinu Bozijeg odredjenja. Ovo je jedan od najkompleksnijih fenomena sa kojim se do sada susrelo covjecanstvo. Objasnjenje za taj fenomen mi nikome ne mozemo dati na tanjiru. Mozemo samo da citaocima ukazemo na jedan od nacina kako da, uz Boziju pomoc, shvatimo tajne o kojima ovdje govorimo.



METODA ANALOGIJE

Bit i sustinu Bozijeg odredjenja najlakse cemo shvatiti ako koristimo metodu analogije. O kakvoj metodi se radi? Kada zelimo da spoznamo neku stvarnost treba samo da pronadjemo neku analognu stvarnost o kojoj sve znamo pa da poslije uporedimo te dvije stvarnosti. Kako to konkretno izgleda objasnicemo na primjeru Bozijeg odredjenja. To odredjenje je stvarnost koju izucavamo i cije tajne tek treba da otkrijemo. Dakle, te tajne jos ne znamo. Sada treba da pronadjemo neki primjer odredjenja o kojem sve znamo pa da onda uporedimo ta dva odredjenja, dakle da uporedimo odredjenje o kojem sve znamo s odredjenjem o kojem nista ne znamo i kojeg tek treba da spoznamo. Kada ih uporedimo moci cemo da spoznamo neke od tajni odredjenja o kojem nista ne znamo. Da li postoji primjer odredjenja o kojem sve znamo? Jasno je da postoji. Takvih primjera ima veoma mnogo. Naime, mi ljudi u nasem svakodnevnom zivotu ponekad odlucujemo o tome da neko uradi to i to ili da se desi to i to. Evo jednog konkretnog primjera: Prije nego sto se snimi neki film prvo treba napisati scenarij za taj film. Lice koje pise taj scenarij odlucice o tome sta će biti tema tog filma i sta ce se u istom desavati. Predvidice sve dogadjaje do u najsitnije detalje i nista nece biti izostavljeno. Eto, to je jedan od primjera odredjenja. Scenarist ce odluciti da se desi to i to, i to ce se zaista i desiti. Desice se tacno onako kako je to predvidjeno u tom scenariju. Kada je scenarij napisan filmski reziser ce izvrsiti izbor glumaca. Tih glumaca ce biti onoliko koliko je i uloga predvidjeno u scenariju. Prilikom tog izbora reziser ce nastojati da za glumce izabere ona lica koja ce na najbolji moguci nacin odigrati datu ulogu. I izabrace ta lica. Izabrana lica zele da glume bas tu i tu ulogu, a reziser zeli da bas ta lica glume te uloge. Dakle, postoji obostrana volja i zelja da ti glumci odigraju te i te uloge. Ono sto zeli reziser to isto zele i ti glumci, a i obratno. U ovom primjeru imamo istovremeno i odredjenje, a i slobodu volje. Reziser odlucuje sta ce se desiti, a glumci zele da se to desi i da bas oni odigraju tu ulogu. Kako vidimo odredjenje ne iskljucuje slobodu volje niti sloboda volje iskljucuje odredjenje. Ne samo da se ti fenomeni ne iskljucuju vec isti jedan drugog uslovljavaju. Odredjenje u ovom primjeru ne bi imalo nikakvog smisla da nema slobode volje, a sloboda volje ne bi imala nikakvog smisla bez odredjenja.


BOZIJE ODREDJENJE

Primjer filmskog scenarija nam moze pomoci da shvatimo neke od tajni iz Bozijeg odredjenja. Prethodno smo rekli da je vjerovanje u Bozije odredjenje jedan od temeljnih principa vjere Islama. Uzviseni Allah,dz.s. nam na vise mjesta u Kur’anu kaze da ce nam se desiti samo ono sto je On propisao i da je sve to sto ce nam se desiti unaprijed zapisano u Knjizi Levhi-Mahfuzu. U to zaista nema ni malo sumnje. Knjigu Levhi-Mahfuz mozemo, radi sto lakseg razumijevanja ovih tajni, zamisliti i kao scenarij u kojem je sve zapisano. Zapisano je da ce nas materijalni svijet biti stvoren. Zapisano je ko ce se roditi, kada ce se roditi, koliko ce zivjeti, kada ce umrijeti i sta ce mu se sve desiti u zemaljskom zivotu. Sve to je zapisano do u najsitnije detalje. Cak ni list sa drveta ne moze opasti a da to nije unaprijed zapisano u Knjizi Levhi-Mahfuzu. I upravo zato nam Uzviseni Allah,dz.s. kaze:

“Ne nastupi nikakva nesreca na Zemlji niti u vama, a da se ona

(nije nalazila) u knjizi (Levhi-Mahfuzu) jos i prije nego smo je

Mi stvorili. Zaista je to Allahu lahko (uciniti).

Kur’an 57:22

“(Obavjestavamo vas o tom) da se ne biste zalostili za onim što vam je

promaklo i da se ne biste (previse) veselili zbog onog sto vam je dato,

a Bog ne voli nikakvog tastog, uobrazenog.”

Kur’an 57:23


“Reci:” Pogodice nas samo ono sta nam je Allah propisao.”

A On je Zastitnik nas, i u Allaha zato neka se pouzdavaju vjernici!”

Kur’an 9 : 51 - Prevod Mustafa Mlivo


“I doista znamo prethodnike od vas,

i doista znamo one koji slijede.”

Kur’an 15 : 24 - Prevod Mustafa Mlivo


“Allah je zapisao (U Levhi-Mahfuzu):

“Zaista cu Ja i Moj poslanik pobijediti.”

Allah je zaista jak i silan.”

Kur’an 58 : 21

................................................................



Vratimo se za trenutak filmskom scenariju. U tom scenariju reziser licno vrsi odabir glumaca za pojedine uloge. Za te uloge ce se javiti svi oni koji su zainteresirani. Medjutim, datu ulogu ce dobiti samo jedan glumac i to onaj koji ce, prema misljenju rezisera, najbolje odigrati datu ulogu. U Bozijem odredjenju situacija je sasvim drugacija. Nama uzviseni Bog omogucava da mi sami sebi izaberemo ulogu koja nam najvise odgovara. Neko ce odluciti da bude vjernik i da vjeruje u Allaha,dz.s, neko će odluciti da bude nevjernik, neko ce izabrati pravi put, neko zabludu, itd. Uloga ima veoma mnogo pa svaki covjek izabire za sebe onu ulogu koja mu najvise odgovara. Mi slobodno odlucujemo o tome sta cemo raditi i koju ulogu cemo odabrati. Uzviseni Bog je u Svom odredjenju unaprijed predvidio koje ce sve uloge postojati. Pruzio nam je mogucnost da uz punu slobodu volje sami odaberemo neku od tih uloga i da sami odlucimo sta cemo raditi u našem zivotu. Bozija volja je da mi imamo slobodu volje. Bozija je volja da u Njegovom odredjenju ima dovoljno uloga za sve i da svako moze da potpuno slobodno odabere bas onu ulogu koja mu najbolje odgovara. Uzviseni Bog unaprijed zna koju cemo ulogu odabrati, pa je upravo radi toga i odlucio da u Njegovom odredjenju postoji bas takva uloga.

.............................



Kada u filmskom scenariju reziser odabere glumce za filmske uloge oni ce odigrati te uloge onako kako je to predvidjeno u scenariju, odnosno kako im kaze reziser. Ti glumci zele da odigraju te uloge i to je njihova zelja. Takodje, i reziser zeli da bas ti glumci odigraju te uloge i to je njegova zelja. Glumci zele isto sto zeli i rziser, a i reziser zeli isto ono sto zele glumci. Zbog toga reziser moze reci glumcima:

“Vi cete htjeti samo ono sto ja hocu....”

A to je doista tako. Kao sto smo prethodno naveli glumci zele samo ono sto zeli i reziser pa se tako i ponasaju. U ovom primjeru imamo potpun sklad izmedju volje rezisera i volje glumaca, odnosno imamo istovremeno i slobodu volje i odredjenje.

U Bozijem odredjenju je Uzviseni Allah,dz.s. odlucio da imamo punu slobodu volje i da mi sami sebi izaberemo neku od uloga iz Bozijeg odredjenja. Bozija je volja i zelja da postoji bas takva uloga i da je bas mi izaberemo. Mi, ljudi, zelimo to isto. Zelimo da imamo punu slobodu volje i da mi odlucujemo o tome sta cemo raditi u nasem zivotu. Dakle, mi zelimo ono isto sto zeli i nas Milosrdni Gospodar. Zbog toga nam Uzviseni Allah u Kur’anu kaze:

“Vi cete zeljeti samo ono sto zeli Allah.

Zaista Allah zna (i) mudar je...”

Kur’an 76 : 30

S obzirom da mi zelimo isto sto zeli i Uzviseni Allah,dz.s. to znaci da postoji potpuni sklad izmedju Bozijeg odredjenja i nase slobode volje. To znaci da su ti fenomeni medjusobno najuze povezani i medjuuslovljeni.

.............................................



Pretpostavicemo da u nekom filmskom scenariju glumac treba da uzme strijelu i da sa njom pogodi neki cilj. On ce to i uraditi. Gadjace bas u taj cilj. Dakle, uradice ono sto mu je rekao reziser. Kada se zavrsi snimanje te scene reziser moze reci tom glumcu:

“Ti nisi gadjao kada si gadjao nego sam ja gadjao”

Na prvi pogled moze se steci utisak da to nije tako. Naime, navedeni glumac je zaista uzeo strijelu pa je sa njom gadjao dati cilj. To nije uradio reziser. Medjutim, reziser je taj koji je odlucio da u tom filmu bude bas ta scena. Odlucio je da glumac uzme strijelu i da gadja dati cilj. Da reziser nije odlucio da u scenariju bude i ta scena navedeni glumac ne bi uzeo strijelu i ne bi gadjao navedeni cilj. Upravo zato reziser moze da sa punim pravom kaze da taj glumac nije gadjao kada je gadjao vec da je reziser gadjao.

..........................................................

U uzvisenom Kur’anu nas Milosrdni Gospodar kaze:

“I nisi gadjao kad si gadjao,

nego je Allah gadjao.......”

Kur’an 8 : 17 - Prevod Mustafa Mlivo

U ovom primjeru Boziji poslanik Muhamed,a.s. je bacio jedan pregrst prasine na neprijatelja. Uzviseni Allah,dz.s. mu kaze da on nije gadjao kada je gadjao nego je Allah,dz.s. gadjao. To je zaista tako. U Bozijem odredjenju je predvidjena bas ta scena. Predvidjeno je da Boziji poslanik baci na neprijateljaq pregrst prasine. Dakle, to je Bozija odredba. Boziji poslanik ne bi to uradio da to nije Bog unaprijed "zapisao" u Knjizi sudbine i da to nije Bozija odredba. Dakle, kada je Boziji poslanik gadjao neprijatelja nije on to radio vec je to uradio Allah,dz.s.

......................................................



“Tad ih niste ubijali, nego ih je Allah ubijao”

Kur’an 8 : 17 - Prevod Mustafa Mlivo


U bitci koju spominje uzviseni Allah,dz.s. vjernici su ubijali svoje neprijatelje. Medjutim, u sustini, oni ih nisu ubijali. Njih je ubijao Allah,dz.s. Bozija je odredba da oni budu ubijeni u zato su i bili ubijeni. Da je u Knjizi sudbine bilo zapisano nesto drugo tada se ovaj dogadjaj ne bi ni desio. Tada ovi neprijatelji ne bi bili ubijeni.

Sustina i smisao Bozijeg odredjenja je bas u tome da se moze desiti samo ono sto je odredio Uzviseni Allah,dz.s. i da se nista drugo ne moze desiti. Vjernici iz ovog primjera su zeljeli da ubiju svoje neprijatelje i to su uradili. To je, dakle, bila njihova zelja. I Uzviseni Allah,dz.s. je zelio to isto pa je zbog toga u Knjizi sudbine i odredio da se desi taj dogadjaj.

Mi mozemo zeljeti samo ono sto zeli i Uzviseni Bog:

“Vi (ne mozete) zeljeti (nista) osim onog

što zeli Allah, Gospodar svjetova”

Kur’an 81 : 29

----------------------------------------------



Dileme zaista nema i ne moze je biti. Mi imamo punu slobodu volje. Slobodno odlucujemo o tome sta cemo raditi u nasem zemaljskom zivotu i mi zaista radimo samo ono sto zelimo. Niko nas ne prisiljava da uradimo nesto drugo. Uzviseni Bog nam omogucava da bas tako radimo i dao nam je punu slobodu izbora. A da bi nam to omogucio predvidio je u Svom Bozijem odredjenju scenarij u kojem svako od nas moze da po svojoj vlastitoj zelji izabere odgovarajucu ulogu. Uloga ima bezbroj i svako moze da izabere onu koja mu najvise odgovara. Sve te uloge su, prema nasem misljenju, zapisane u Knjizi sudbine prije stvaranja naseg svijeta. Kada je svijet stvoren i kada smo se rodili mi smo sami sebi odabrali onu ulogu koja nam najvise odgovara. Bozije je odredjenje da postoje sve te uloge, a mi izmedju tih uloga sasvim slobodno odabiremo neku od tih uloga. Eto, to je konkretan primjer kako istovremeno moze da postoji i Bozije odredjenje i sloboda volje.



MISAONI EKSPERMENT

Pretpostavicemo da neki filmski reziser dobije dio Knjige Levhi-Mahfuz u kojem su zapisani svi dogadjaji iz dvadesetog vijeka u obliku filmskog scenarija i da mu se da zadatak da snimi film o tom vremenu. Pretpostavicemo da se svi ljudi iz tog vremena jave navedenom reziseru i da zatraze da glume neku od uloga u tom filmu. Koga ce on odabrati?

Jedna od uloga u tom filmu je i uloga predsjednika SAD. Za tu ulogu ce se javiti veoma mnogo kandidata. Izmedju svih tih kandidata bice izabran samo jedan, a to je Bil Klinton. Zasto ce reziser izabrati bas tog kandidata? Izabrace ga jer ce on, u smislu tog scenarija, najbolje odigrati tu ulogu. Klinton zeli da bude predsjednik SAD i to je njegova zelja. Reziser zeli to isto pa ce odabrati bas njega da on odigra tu ulogu. Klinton zeli isto ono sto zeli i reziser, a i obratno. Tu, dakle, imamo potpuni sklad između odredjenja i slobode volje.

U stvarnom zivotu nema rezisera kojem bismo podnijeli molbu da budemo predsjednik SAD. Odabir lica koje ce dobiti tu ulogu obavice se u okviru prirodne selekcije koja se vrsi medju ljudima u nasem svakodnevnom zivotu. Mnogi bi zeljeli da budu predsjednik SAD, medjutim ta zelja im se nece ispuniti. Nece im se ispuniti jer tu ulogu moze dobiti samo jedan kandidat i to onaj koji ce je najbolje odigrati. Svako od nas sam sebi bira ulogu koja najbolje odgovara nasim mogucnostima i sposobnostima. Ako neko od nas zazeli da dobije ulogu koja mu ne odgovara i koju on ne moze uspjesno obaviti, tu ulogu nece ni dobiti. Ne bi ni valjalo da je dobije jer bi on taj posao veoma lose odradio. Zamislite sta bi se desilo da je u nasem misaonom ekspermentu mjesto predsjednika SAD umjesto Klintona dobio sahist Bobi Fiser, a da je Klintonu odredjeno da on bude sahist. U tom slucaju bi obojica veoma lose odigrali te uloge. Niti bi Klinton bio dobar sahist, a niti bi Fser bio dobar predsjednik SAD.

Evo još nekih primjera:

Pretpostavimo da neko ko je slijep zazeli da bude fudbaler, da neko ko nema dobar glas zazeli da bude pjevač, da neko ko se boji visine hoce da postane pilot, itd. Te zelje im se nece ispuniti i ne bi ni valjalo da se ispune jer bi oni te uloge veoma lose odigrali. Iz toga slijedi slijedeci zakljucak: Nasu slobodu volje ogranicavaju date objektivne okolnosti pa istu moramo da uskladimo sa tim okolnostima. A izvan tih okolnosti mi imamo punu slobodu volje i ta sloboda nije nicim ogranicena.

.............................................



Najvazniji aspekt slobode volje je nasa puna sloboda da mislimo onako kako to mi zelimo i da svako od nas ima svoje vlastite poglede i stavove o svim pitanjima. To je nasa sloboda koju nam nikada niko ne moze oduzeti ili je na bilo koji nacin dovesti u pitanje. Mi slobodno odlucujemo o tome da li cemo vjerovati u ovo ili u ono, da li cemo ciniti dobra ili pokudjena djela, sta cemo raditi u svakodnevnom zivotu, itd. Ta nasa sloboda je apsolutna i potpuna i niko nam je ne moze ograniciti. To su univerzalne slobode koje nam je iz Svoje milosti darovao naš Velicanstveni Gospodar, Allah,dz.s. Te slobode su prekrasni i prelijepi darovi naseg Milosrdnog Stvoritelja. U krajnjoj liniji nije toliko ni vazno da li cemo obavljati to i to zanimanje, da li cemo raditi na tom i tom radnom mjestu, da li cemo zivjeti u toj i toj drzavi, da li cemo biti tog i tog pola, rase, nacionalnosti, politickog uvjerenja, itd. Vazno je samo jedno, a to je da u nasem zemaljskom zivotu cinimo samo ona djela sa kojima je zadovoljan nas Milosrdni Gospodar, Allah,dz.s. i da se klonimo onih djela sa kojima On nije zadovoljan.

....................................



Svima nam je sasvim jasno da mi zaista imamo punu slobodu volje. Dokaz da je to zaista tako je to sto mi u svakom trenutku naseg zivota mozemo da radimo sve ono sto zelimo i nista nas u tome ne sprecava. Naravno, to mozemo da radimo samo u granicama nasih mogucnosti i datih objektivnih okolnosti. Naucna je cinjenica da postoji i Bozije odredjenje. Dokaz za to je zakonomjernost u datumima iz istorije covjecanstva. O toj temi smo vec govorili u nasem web siteu u fajlu Datumi. Svaki dogadjaj koji se do sada desio na nasoj planeti Zemlji desio se tacno onog trenutka kada je to odredio Uzviseni Allah,dz.s. Kada analiziramo te datume vidjecemo da postoji sasvim ocigledna matematcka zakonomjernost u njihovom desavanju. Te zakonomjernosti ne bi bilo kada ne bi postojalo Bozije odredjenje.

Ovo je samo kraci osvrt na tajne Bozijeg odredjenja. O toj temi se moze jos mnogo toga reci. Mi smo spremni da objasnimo i neke druge aspekte ovog fenomena, a to cemo uraditi ako za ovu temu bude postojao interes kod nasih posjetilaca web-a.

.......................................



Zašto postoji dobro i zlo?

Neki takozvani filozofi postavljaju pitanje: Zasto je Bog stvorio zlo? - pa konstatuju da na to pitanje religija nema odgovor. Upravo to pitanje najbolje pokazuje kako pojedinci iz ovog naseg danasnjeg vremena imaju sasvim pogresnu pretstavu o Bogu i da ne razumiju bit i sustinu naseg postojanja. Prije svega treba znati da Bog nije stvorio zlo. Zlo ne potice od Boga. Zlo potice od nas, ljudi. Uzviseni Bog je stvorio covjeka i dao mu mogucnost da cini i dobro i zlo. Takodje, Uzviseni Bog nas upucuje da cinimo samo dobro i da se klonimo zla. Ako mi izaberemo zlo umjesto dobra, pa to je nasa odluka. Dakle, covjek sasvim slobodno odlucuje o tome da li ce ciniti dobro ili zlo. Ako odluci da cini zlo to je njegova odluka. To je odluka covjeka.

Prethodno navedeni filozofi su vjerovatno htjeli da postave pitanje zasto je covjeku data mogucnost da cini zlo i zasto nas Bog ne sprijecava da cinimo zlo. Razlog za to je slijedeci: Covjek je bice kojem je Uzviseni Bog dao punu slobodu volje. Dozvolio nam je da u nasem zivotu cinimo sve sto zelimo. To znaci da nam je dozvolio da cinimo dobra djela, a takodje i da cinimo zlo. Zasto nam je Uzviseni Bog to dozvolio? Nas Milosrdni Gospodar je nama ljudima dao povlasten polozaj u odnosu na sva druga stvorenja u nama poznatom materijalnom svijetu. Covjek je zaista povlasteno stvorenje. Mi imamo punu slobodu volje i, kako vec rekosmo, radimo sto god zelimo. To je privilegija koju nemaju druga bica. Na primjer: meleki mogu da cine samo dobra djela i ne mogu da pogrijese. Svijet meleka je svijet u kojem nema zla. Za razliku od meleka covjek moze da cini i dobro i zlo. Dakle, imamo pravo na vlastiti izbor i na vlastitu odluku. Hvala dragom Bogu da je to zaista tako. Oni koji cine dobro sretni su zbog toga jer to dobro cine samo zato sto zele da ga cine, a ne zato sto ih neko primorava da to cine.

Zamislite kako bi ovaj zivot bio besmislen kada bi nas neko stalno primoravao da cinimo dobro i sprjecavao nas da cinimo zlo. Kada bismo na takav nacin pod prisilom ucinili neko dobro tako dobro ne bi imalo nikakvog smisla. Pogotovo ne bi imalo smisla da nas nakon toga Uzviseni Bog nagradi za to dobro djelo. Takodje, ne bi imalo smisla da nas neko sprijeci da pocinimo neko zlo pa da nas poslije toga nagradi zato sto nismo pocinili to zlo.

Kada bi nas neko na nasoj planeti Zemlji stalno primoravao da cinimo samo dobro i da ne cinimo zlo tada bi nas svijet bio svijet bezgrijesnih bica. To bi bio svijet poput svijeta meleka. Ne daj Boze da nas neko u toku naseg zivota svakog trenutka primorava da cinimo ta i ta djela ili da nas sprijecava da cinimo neka druga djela. Ko bi od nas zelio da zivi u takvom svijetu? Naravno da mi ljudi tako nesto ne zelimo. Mi smo svjesni toga da imamo povlasten polozaj u Kosmosu. Uzviseni Bog nas je obdario mnogim blagodatima. Kada bismo brojali sve te blagodati ne bismo ih mogli izbrojati. A najveca blagodat je, prema nasem misljenju, u tome sto nam je Uzviseni Bog dao razum kako bismo shvatili bit i sustinu naseg postojanja, dao nam je punu slobodu volje pa mozemo sami odluciti o tome sta cemo da radimo u nasem zemaljskom zivotu, darovao nam je Svoje Bozanske knjige i slao poslanike kako bismo što lakse spoznali pravi put.

Selam !
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#15

Post by dinash »

hm ... tifa ... odgovor je jednostavan ... ako vjerujes da postoje sedmonozni ljubicasti konji onda postoje. ako ne vjerujes onda ne postoje ...

isto tako je i sa Bogom ...

ili sa conspiracy teorijama ili cime god ...

hoces li vjerovati ili ne, tvoj je izbor ... ovakav ili onakav.
Kolosus
Posts: 16
Joined: 23/03/2004 22:09
Location: Donja Livada

#16

Post by Kolosus »

A tebi objavljujemo Knjigu, samu istinu, da potvrdi knjige prije nje objavljene i da nad njima bdi. I ti im sudi prema onome što Allah objavljuje i ne povodi se za prohtjevima njihovim, i ne odstupaj od Istine koja ti dolazi; svima vama smo zakon i pravac propisali. A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti. (Kur'an 5 : 48)

Kada bismo im meleke poslali, i kad bi im mrtvi progovorili, i kad bismo pred njih očigledno sve dokaze sabrali, - oni opet ne bi vjerovali, osim ako bi Allah htio, ali većina njih ne zna. (Kur'an 6 : 111)

Kad bi se kakvim Kur’anom brda pokrenula ili zemlja iskomadala ili mrtvi dozvali; Allahu pripada sve! A zar ne znaju vjernici da bi Allah, kad bi samo htio, sve ljude na pravi put uputio. A nevjernike će nesreća neprestano pogađati ili će se u blizini. (Kur'an 13:31)
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#17 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by Jonatan »

TIFA29 wrote:
Pretpostavimo da zaista postoji Bog, i da zaista postoji slobodna volja. Da li Bog zaista nagradjuje one sto vjeruju u Njega?
Ako pretpostavljaš da Bog postoji, onda pretpostavi i da nagrađuje one koji vjeruju u Njega.
Ne, on to ne cini. To je empirijski (krunski ili neoborivo) dokazljivo. I vjernici umiru od raznih bolesti, i inih drugih groznih uzroka smrti (poplave, zemljotresi, suse itd.)
Umiru za ovaj život, da bi se spasili za vječni ili osudili na strašnu osudu.
Znaci, potrebno je vjerovati (a, vjerovati nije znati!) da ce im Bog kasnije sve "pozlatiti" jer su vjerovali u njega, neovisno sto im je zivot bio tegoban, kratak i mucan, a smrt grozna.
Pa šta bi mi trebalo da se ovdje izležavam, uživam, pa da onda opet idem u vječno blažnestvo. Nešto mi tu nije logično.
Pitanja:

1. Postoji li sudbina?
2. Postoji li slobodna volja?
1.Unaprijed određena sudbina ne postoji, čovjek je sam krojač svoje sudbine.

2. Postoji.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#18 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by MUNAFIK »

znaci smrt je sudbina svih nas dakle sudbina postoji!!!!!
slobodana volja pa postoji i ona ja cu odluciti hocul se baciti sa 12-t0g sprata zgrade ili necu, ja cu odluciti hocul pit h2so4 ili h20, staje to ako nije slobodna volja...
znaci postoji sudbina a postoji i slobodna volja....
:) :) :)

mir sa vama
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#19 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by Soul_Sista »

Pooll wrote:
Soul_Sista wrote:
Pooll wrote: 1. Jok
2. Da

Ima jedan fol koji sam jucer citao... kaze da je ono sto ce nam se desiti neka vrsta matematickog zbira proslosti i sadasnjeg stanja... nisam upratio racunicu ( +-+x :x ) ali je zanimljivo.

Svi se predaju govoreci "nije mi sudjeno" ma joj... uzmite stvari u svoje ruke 8-)



Nije ni to uvijek jednostavno, "uzeti u svoje ruke". Koliko god covjek nekad zelio nesto ne bude bas po njegovom i onda nekako ispane iz usta "pa eto sudbina, sudzeno tako" :roll: :roll: U zadnje vrijeme razmisljam dosta o ovome, da li ima sudbine ili ne? Kako zapravo znati da li je ima ili nema??? Ko to sigurno moze reci??? :-?
Ne moze niko zasigurno reci... moja Soul... najbolje ti je prihvati neko nametnuto misljenje... sto bi se mucila i razmisljala ;-)
Ocigledno ima samo jedna istina a to je SMRT...sve ostalo ostavljam vjeri, spekulacijama, istrazivanjima. . . :roll:
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#20 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by Pooll »

Soul_Sista wrote:
Pooll wrote:
Soul_Sista wrote:


Nije ni to uvijek jednostavno, "uzeti u svoje ruke". Koliko god covjek nekad zelio nesto ne bude bas po njegovom i onda nekako ispane iz usta "pa eto sudbina, sudzeno tako" :roll: :roll: U zadnje vrijeme razmisljam dosta o ovome, da li ima sudbine ili ne? Kako zapravo znati da li je ima ili nema??? Ko to sigurno moze reci??? :-?
Ne moze niko zasigurno reci... moja Soul... najbolje ti je prihvati neko nametnuto misljenje... sto bi se mucila i razmisljala ;-)
Ocigledno ima samo jedna istina a to je SMRT...sve ostalo ostavljam vjeri, spekulacijama, istrazivanjima. . . :roll:
Eh to je to... urpavo SMRT... :(

;)
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#21 Re: Slobodna volja, tj. slobodan izbor...

Post by Jonatan »

Pooll wrote: Eh to je to... urpavo SMRT... :(

;)
Samo bih ja zamijenio drugog smješkića kod SMRT :D
resto
Posts: 5
Joined: 11/01/2004 00:00

#22

Post by resto »

Nije mi jasno kako ljudi mogu zivjeti ako misle da postoji sudbina :shock: Znaci, sve je predodredjeno, treba se samo prepustiti stihiji. Ja znam da je tesko zivjeti u svijetu bez Boga, uvijek je lakse misliti da nas neko cuva. Ali ako vjerujes u Boga, onda moras vjerovati i u sudbinu. A ako vjerujes u sudbinu, onda se ne moras sekirati ni za sta, sve je vec planirano i bez tvoga ucesca. Je li to posteno? Je li to ta pravednost? I dosta vise bulaznjenja na visokom nivou. Jasno je: ako ima sudbine, nema slobodne volje i obratno. Ne moze i jedno i drugo.
Jonatan
Posts: 246
Joined: 25/10/2003 00:00
Contact:

#23

Post by Jonatan »

Postoje dvije sudbine u koje vjernici u Boga vjeruju.

Već točno određena sudbina ne postoji, čovjek je sam krojač svoje sudbine, uz pomoć Božju.
MUNAFIK
Posts: 5260
Joined: 23/03/2004 00:04

#24

Post by MUNAFIK »

resto wrote:. Jasno je: ako ima sudbine, nema slobodne volje i obratno. Ne moze i jedno i drugo.
sta je tu JASNO? :? :?
Post Reply