Slobodna volja

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#51 Re: Slobodna volja

Post by JThomas »

thomas s. szasz je jedan genijalac za kojeg se nedovoljno zna. samo toliko.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#52 Re: Slobodna volja

Post by zijancer »

od čega je ta volja oslobođena?
Cunt
Posts: 114
Joined: 16/05/2009 06:52

#53 Re: Slobodna volja

Post by Cunt »

Ja se ne bih slozio da ljudi imaju slobodnu volju. Mi smo 'programirana' bica koja misle da imaju slobodnu volju, a sve se desava u petlji po kojoj nas um radi.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#54 Re: Slobodna volja

Post by patrius »

zijancer wrote:od čega je ta volja oslobođena?
Pa trebalo bi,valjda,da je oslobodjena uticaja,vanjskih (pred)uslova,motiva,dakle,onoga sto je generira i kreira,i konacno,cilja.Medjutim,nije...U slucaju da jeste,onda ode sve u tri mile materine.Najposlije,cemu svi zakoni ovoga svijeta ako je svako slobodan da radi sto ga "volja" :? Sta sve covjek ne zamisli i ne pomisli uraditi,ili barem reci,ali se povuce ili "pregrize jezik". :wink:
Great Cornholio
Posts: 11713
Joined: 17/06/2010 23:40

#55 Re: Slobodna volja

Post by Great Cornholio »

Cunt wrote:Ja se ne bih slozio da ljudi imaju slobodnu volju. Mi smo 'programirana' bica koja misle da imaju slobodnu volju, a sve se desava u petlji po kojoj nas um radi.
Bilo koja reakcija je posljedica neke akcije, i ako nema neke akcije,nekog vanjskog ili unutrašnjeg podražaja,nema ni reakcije. Svi mi volimo vjerovati da je naša volja slobodna, ali ja mislim da je slobodna volja privid ( a tako misle i mnogi psiholozi). Od snage motiva zavisi šta ćemo mi u određenom trenutku uraditi. Svi motivi zasnovani su na urođenim nagonima, tako da su nagoni pokretači cijele naše ličnosti. Postoje raznovrsni načini zadovoljavanja urođenih nagona, a ti načini su naučeno ponašanje. Mi radimo onako kako smo naučili da radimo, a naučili smo ono što je omogućilo zadovoljenje nekog motiva. Posljedica učenja je stvaranje veza između određenih dijelova nervnog sistema. Te veze se aktiviraju kad se ponovo pojave adekvatne draži koje su i bile inicijator stvaranja tih veza. Stvaranjem nervnih veza formiraju se obrasci ponašanja putem kojih se određeni nagoni zadovoljaju. Dio tog procesa mi doživljamo svjesno i zbog toga mislimo da je naša volja slobodna, ali je istina da je slobodna volja ( u smislu da sam mogao potpuno svjesno birati između opcija da nešto uradim ili ne uradim ) privid.

Izgleda da se već sto puta opovrgnuta teorija o "slobodnoj volji" još drži samo zahvaljujući ovoj draži — uvek se nađe neko ko se oseća dovoljno jak da je opovrgne ( Fridrih Niče)
sammo
Posts: 564
Joined: 16/12/2009 19:42

#56 Re: Slobodna volja

Post by sammo »

Ateista wrote:Slobodna volja ne postoji, svi smo mi produkti gena i okoline u kojoj smo odrastali iapsolutno sva nasa razmisljanja, stavovi, uvjerenja i slicno su uslovljeni tim faktorima. Mi imamo izbor da uradimo ovako ili onako, ali uzrok zasto smo izabrali bas tako je u ova dva faktora.

Da je samo nesto bilo malo drugacije i mi bismo postali potpuno drugacije osobe, recimo da si se slozili drugaciji geni, da su neki detalji iz sredine u kojoj zivimo a na sta ne uticemo bili drugaciji, i mi bismo bili potpuno drugacije osobe, to je zakon akcije i reakcije, mi smo samo logicna reakcija nasih predispozicija (koje zavise od gena) na okolinu. I mi na svoj nacin uticemo na nju i na druge osobe, ali u skladu sa genima i vec primljenim uticajima.

To se moze posmatrati kao da pustimo saku kamencica na pod. Oni ce se rasuti, na prvi pogled haoticno, ali zavisno od oblika, visine sa koje su baceni, podloge na koju su baceni odnoso njene zakrivljenosti i teksture i slicno, oni ce se rasuti prema logicnim zakonima fizike i njihovo svo dalje kretanje je uslovljeno sa tim, kao i ostalim uticajima. Njihov oblik i sastav bi bila paralela genima a to sto smo ih mi pustili sa odredjene visine, broj tih kamencica i svi drugi detalji su paralela okolini koja utice na nas.

Ne mozemo izabrati gene, kao ni mjesto gdje cemo se roditi, sto znaci, slobodna volja ne moze postojati. Nase misljenje i nasa svijest su samo logcan produkt ova dva faktora.

To bi bilo moje misljenje. :)

Pozdrav!
:thumbup:
slusam.ba
Posts: 100
Joined: 19/02/2008 15:33
Location: svemir

#57 Re: Slobodna volja

Post by slusam.ba »

hmm sloboda sta je to?????

da li stvarno jos uvijek postoji neko na ovoj planeti ko misli da sloboda il slobodna volja postoji????
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#58 Re: Slobodna volja

Post by ja71 »

slusam.ba wrote:hmm sloboda sta je to?????

da li stvarno jos uvijek postoji neko na ovoj planeti ko misli da sloboda il slobodna volja postoji????
sloboda postoji, eno je u tuzli a sto se tice slobodne volje, pa da je nemamo ne bi smo o njoj raspravljali
User avatar
Rasomon
Posts: 10
Joined: 07/10/2012 01:18

#59 Re: Slobodna volja

Post by Rasomon »

Kjajević Majko wrote:Kako doživljavate ovaj pojam "slobodna volja"?

Ako postoji (a postoji) neka akcija na koju nemamo apsolutno nikakav utjecaj, kako može postojati slobodna volja?

Je li slobodna volja najobičnija odgovornost? Imao sam izbor i uradio sam to i ništa više.
Moje misljenje...
Rodjeni smo protiv svoje volje, i umiremo na isti nacin, protiv svoje volje.
Sloboda je onda nacin zivljenja "izmedju".
Slobodni da biramo.
cinimo.
Gradimo savjest.
Mislim da je u izboru nacina zivota - sloboda. Nasa volja.

Zbog toga ne vjerujem u sudbinu. Jer bi mi onda zivot bio "vec zapisan" i u kavezu sam, a slobodna... ne.
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#60 Re: Slobodna volja

Post by Bujrum majstore »

Ateista wrote:Slobodna volja ne postoji, svi smo mi produkti gena i okoline u kojoj smo odrastali iapsolutno sva nasa razmisljanja, stavovi, uvjerenja i slicno su uslovljeni tim faktorima. Mi imamo izbor da uradimo ovako ili onako, ali uzrok zasto smo izabrali bas tako je u ova dva faktora.

Da je samo nesto bilo malo drugacije i mi bismo postali potpuno drugacije osobe, recimo da si se slozili drugaciji geni, da su neki detalji iz sredine u kojoj zivimo a na sta ne uticemo bili drugaciji, i mi bismo bili potpuno drugacije osobe, to je zakon akcije i reakcije, mi smo samo logicna reakcija nasih predispozicija (koje zavise od gena) na okolinu. I mi na svoj nacin uticemo na nju i na druge osobe, ali u skladu sa genima i vec primljenim uticajima.

To se moze posmatrati kao da pustimo saku kamencica na pod. Oni ce se rasuti, na prvi pogled haoticno, ali zavisno od oblika, visine sa koje su baceni, podloge na koju su baceni odnoso njene zakrivljenosti i teksture i slicno, oni ce se rasuti prema logicnim zakonima fizike i njihovo svo dalje kretanje je uslovljeno sa tim, kao i ostalim uticajima. Njihov oblik i sastav bi bila paralela genima a to sto smo ih mi pustili sa odredjene visine, broj tih kamencica i svi drugi detalji su paralela okolini koja utice na nas.

Ne mozemo izabrati gene, kao ni mjesto gdje cemo se roditi, sto znaci, slobodna volja ne moze postojati. Nase misljenje i nasa svijest su samo logcan produkt ova dva faktora.

To bi bilo moje misljenje. :)

Pozdrav!
Slazem se 99%, ono u vezi gena mi nije najjasnije.
Sta po tebi uredjuje genetika, kad je ponasanje u pitanju? Na kakve postupke genetika ima uticaj?
Ukoliko si mislio na to da fizionomija covjeka ima uticaj na psihu covjeka onda se slazem 100%,
nizak covjek nece zaigrati u NBA i to ce povuci druge akcije i reakcije.

Novi sam, kasnim sa pitanjem 5 godina, odgovori mi 2019. i all good. :D
User avatar
nikobitein
Posts: 18
Joined: 24/08/2014 00:32
Location: BiH
Contact:

#61 Re: Slobodna volja

Post by nikobitein »

Sloboda

Nije tek misljenje - to je stanje bica il nebica koje prihvata sebe u svom oblicju u onom kako je il kako nije u pojavnom i prije toga. I iluzija jeste kako jeste, samo privremena. Nebicem su zvali je. Svijest je dublja od svakodnevnog racija i sira od podrucja u kojem smo kroz kulturu. Sloboda je biti to sto istinski jesmo u ovom nistavilu ciji izvor je u prvom Bicu. Sloboda je prihvatiti kako je i nije ubjedjenje dato nam od drugog, nije marketing ni kultura vec je izvan, mozda, prije. Kolektivno koje steze, veze, tjera je oblicje nasilja. Sloboda je apsolutna svijest, i znanje kao budnost, memorija samo nije intelekta umisljenog imena. Individualnost jeste ta najdublja Sloboda, Svijest ko Vidjenje, upoznati sebe da smo nesto vise mi od tijela, i prije, to istina ko da je i bespuce prije misljenja, prostora, vremena. A cije je misljenje, sta misli nas i misli jesu li vec neka druga bica? Gledamo u pojmove, ne u Svijet, i moze li se kako izvan? Bezvremeni uvid je i bio bi Sloboda. Ljubav. Sve je najljepse od svijeta i zivota kontradikcija, a msao granica, vez mnostvenoga u Jednom, Jednog koje nije broj, a jeste Nula. Zbir je svega u Jednomu Nula. Brojna podrucja su od zivota, svako bice za sebe, a Nula je ono bitno. Pocetak i kraj - Sloboda, nije stvar.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#62 Re: Slobodna volja

Post by riverflow »

Ljudi zaboravljaju..
Image
Post Reply