slobodna bosna

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#1 slobodna bosna

Post by kakavdanakneiskustvu »

http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/255 ... rtalu.html

cita li i dalje ko ovaj magazin,ja ga nisam nikad nesto gotivio,dani su mi bili laksi i drazi za citanje
User avatar
Truba
Posts: 81020
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: slobodna bosna

Post by Truba »

ovom ce se obradovati moj prijatelj koji u trecoj smjeni distribuira novine
i stalno ih zajebava sb
User avatar
Ricken
Posts: 6027
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#3 Re: slobodna bosna

Post by Ricken »

Ja ih iz navike čitam od 1992. Prije su bili bolji, manje pozicionirani, više lijevi, a manje desni, bez žutila koje se moglo naći, sve češće i češće. Ali ipak je velika šteta. Nije to, to, kad čitaš na kompu i odvojiš sat dva za vikend uz kaficu. Ja sam mislio da im prodaja ide odlično jer se brzo rasprodaju, makar u mojoj mahali, ali stvarno imaju prema službenim podacima konstantne gubitke, tako da odluku razumjem.

Ipak šteta, želim im uspjeh, da im se odluka dobrom pokaže, i ako ništa da opstanu kao internet medij. Ako je mogao Newsweek, može i SB.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#4 Re: slobodna bosna

Post by It_is_a_Leclerc »

Iako se ne slažem sa njegovim ljevičarenjem i slično, teško da je BiH ima većeg majstora od Avdića što se novinarstva tiče.

Čitao sam sporadično SB, kad bih vidio zanimljivu naslovnicu. Ipak, želim im puno sreće i da ne postanu "news" portal, već da se drže autorskih tekstova.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#5 Re: slobodna bosna

Post by Ned071 »

E jebiga jarane... :(
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#6 Re: slobodna bosna

Post by Velkoski »

ako su fakat bili nezavisni kao što piše onda i nije čudo što su se ugasili u printanom izdanju... nema para u nezavisnom novinarstvu :mrgreen:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#7 Re: slobodna bosna

Post by dustaban »

U istom danu dvije vijesti koje prodjose gotovo neprimjetno a zapravo oznacavaju kraj rata, tj KAPITULACIJU - gasenje Slobodne Bosne i povratak Brankovica!
:cry:
User avatar
Laertes
Posts: 4237
Joined: 08/01/2015 18:25

#8 Re: slobodna bosna

Post by Laertes »

Faliće, navika petkom... :sad:
Nekada SB, Dani i Start... Dane ne čitam odavno (postali ubitačno dosadni), SB se gasi, a sa Startom nemam pojma šta je u zadnje vrijeme, izlaze đahkad, nisu redovni (svake dvije sedmice). Haman će se i oni ugasit. Šteta. Nemaš više šta na trafici kupit' :sad:
Počivaj u miru, SB.
User avatar
jasko_ba
Posts: 7796
Joined: 13/11/2006 17:47

#9 Re: slobodna bosna

Post by jasko_ba »

Mislim da imam skoro svako izdanje Slobodne i Dana, tamo od 1996. Prvo stari kupovao do 2004, onda sam ja nastavio do 2011. Tad nekad je sve krenulo nizbrdo, pogotovo sto se tice kvalitetnih tekstova, i prestajem kupovati obe.
Opet, steta. Ko je sad uopste relevantan sto se tice sedmicnih izdanja?
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#10 Re: slobodna bosna

Post by mousstapha »

Zeznuto vrijeme doslo za sedmicnjake. Senad je ovaj potez odavno najavljivao. Prelazak na internet je logican korak i vjerovatno izazvan silom prilika. Morace biti dosta dinamicni da bi prezivjeli u online novinarstvu.

Sa interesovanjem cu pratiti i tu pricu. Nadam se da ce uspjeti. :bih:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#11 Re: slobodna bosna

Post by Haris.ba »

Propadaju i jače pisane novine, a možda Senad i uspije sa svojom idejom - mada sumnjam, ali nadam se da će uspjeti. Ja bih prvi plaćao za kvalitetne tekstove. A to njegova iživljavanja nisu. Stvar je u informacijama. Slobodna Bosna je davno prestala raspolagati informacijama. Nije isto naravno dnevna i sedmična novina. Ali, u današnjem tržištu gdje je sve na izvolte, treba imati tekst sa novim informacijama koji već nije pročitan dok novina izađe.
Pa nakalemi se tu godine stvorenih neprijatelja, uskraćivanje marketinga zbog hrabrosti obrađivanja nekih tema, loši urednički potezi...

Mada, meni svakako nije jasno kako uopšte opstaju štampani mediji u Bosni. Ono što nije bilo na klixu i avazu.ba - ko da se nije ni desilo. :D

Probao je Senad sa portalom, ali sve je to slabo. I rahljavi ** No links **.ba je to mnogo bolje uradio.

P.S.
Ne mogu da se sjetim, ko im je crtao one karikature na naslovnim stranicama?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#12 Re: slobodna bosna

Post by kakavdanakneiskustvu »

Laertes wrote:Faliće, navika petkom... :sad:
Nekada SB, Dani i Start... Dane ne čitam odavno (postali ubitačno dosadni), SB se gasi, a sa Startom nemam pojma šta je u zadnje vrijeme, izlaze đahkad, nisu redovni (svake dvije sedmice). Haman će se i oni ugasit. Šteta. Nemaš više šta na trafici kupit' :sad:
Počivaj u miru, SB.

start je i prije izlazio svakog drugog utorka ,dok sam ga ja kupovao
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#13 Re: slobodna bosna

Post by kakavdanakneiskustvu »

jasko_ba wrote:Mislim da imam skoro svako izdanje Slobodne i Dana, tamo od 1996. Prvo stari kupovao do 2004, onda sam ja nastavio do 2011. Tad nekad je sve krenulo nizbrdo, pogotovo sto se tice kvalitetnih tekstova, i prestajem kupovati obe.
Opet, steta. Ko je sad uopste relevantan sto se tice sedmicnih izdanja?

ja cuvao dane,sb sam rijetko kupovao,i 2010. prestao i sa danima,nekako kad je pecanin otisao
User avatar
Laertes
Posts: 4237
Joined: 08/01/2015 18:25

#14 Re: slobodna bosna

Post by Laertes »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Laertes wrote:Faliće, navika petkom... :sad:
Nekada SB, Dani i Start... Dane ne čitam odavno (postali ubitačno dosadni), SB se gasi, a sa Startom nemam pojma šta je u zadnje vrijeme, izlaze đahkad, nisu redovni (svake dvije sedmice). Haman će se i oni ugasit. Šteta. Nemaš više šta na trafici kupit' :sad:
Počivaj u miru, SB.

start je i prije izlazio svakog drugog utorka ,dok sam ga ja kupovao
Znam, ali sad zna proći i tri sedmice da izađe, pa im ljetos godišnji mjesec i po, a sada ga nema cijelu ovu sedmicu, a trebao je. Jebote, što ti je navika... Tetu u trafici maltretiram svaki dan: "Jel' doš'o? Što ga nema?" K'o da platu čekam.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#15 Re: slobodna bosna

Post by kakavdanakneiskustvu »

Laertes wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Laertes wrote:Faliće, navika petkom... :sad:
Nekada SB, Dani i Start... Dane ne čitam odavno (postali ubitačno dosadni), SB se gasi, a sa Startom nemam pojma šta je u zadnje vrijeme, izlaze đahkad, nisu redovni (svake dvije sedmice). Haman će se i oni ugasit. Šteta. Nemaš više šta na trafici kupit' :sad:
Počivaj u miru, SB.

start je i prije izlazio svakog drugog utorka ,dok sam ga ja kupovao
Znam, ali sad zna proći i tri sedmice da izađe, pa im ljetos godišnji mjesec i po, a sada ga nema cijelu ovu sedmicu, a trebao je. Jebote, što ti je navika... Tetu u trafici maltretiram svaki dan: "Jel' doš'o? Što ga nema?" K'o da platu čekam.

i ja sam tako nekad sa danima
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#16 Re: slobodna bosna

Post by dječak sa šibicama »

Citao sam SB godinama, svakog cetvrtka, petka kupim broj i od korica do korica.

Ali najjaci je Senad bio prije rata, Munja mu dostavljao sve moguce podatke iz MUP-a, SB je jedno 6 ili vise mjeseci pred rat pisala sta nas ceka, sve se obistinilo, a niko im nije vjerovao.
Sjecam se onog formata a la Oslobodjenje, vriste tekstovi o barikadama, naoruzavanju, pripremama za rat, rasporedu JNA oko Sarajeva, plan RAM, ali raja nije vjerovala. Bar normalna raja, ne racunam one sto su ostrili nozeve, kame i handzare.
StupskaBitanga
Posts: 14873
Joined: 20/12/2006 16:59

#17 Re: slobodna bosna

Post by StupskaBitanga »

Svaki dan novi ekser zakovan u mrtvački sanduk zvani bh novinarstvo
User avatar
dust in the wind
Posts: 2114
Joined: 26/08/2012 23:52
Location: isključena

#18 Re: slobodna bosna

Post by dust in the wind »

dječak sa šibicama wrote:Citao sam SB godinama, svakog cetvrtka, petka kupim broj i od korica do korica.

Ali najjaci je Senad bio prije rata, Munja mu dostavljao sve moguce podatke iz MUP-a, SB je jedno 6 ili vise mjeseci pred rat pisala sta nas ceka, sve se obistinilo, a niko im nije vjerovao.
Sjecam se onog formata a la Oslobodjenje, vriste tekstovi o barikadama, naoruzavanju, pripremama za rat, rasporedu JNA oko Sarajeva, plan RAM, ali raja nije vjerovala. Bar normalna raja, ne racunam one sto su ostrili nozeve, kame i handzare.
slažem se... boga mi sam tužna što ću danas zadnji put uzeti.. možćemo pričati šta hoćemo, ali Senad je za ove mutavce novinare sa kojekakvih portal svijet izmislio. bar je imao m...
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2574
Joined: 16/05/2015 12:49

#19 Re: slobodna bosna

Post by SpecialOffer »

Samo Ava3 8-)
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#20 Re: slobodna bosna

Post by mousstapha »

Image
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#22 Re: slobodna bosna

Post by Better Man »

Nekad se redovno kupvala SB sve dok Senad nije počeo da hvali one o kojima je do jučer iznosio sve podatke o njihovom kriminalu.
Sijedi63
Posts: 34
Joined: 30/09/2013 21:09

#23 Re: slobodna bosna

Post by Sijedi63 »

Mislim da je Senad počeo sa sunovratom "bosne" negdje 2003-4 kada je uveo kolor,poskupio i dao prednost fotografijama nad pisanom riječi....
Tada je, čini mi se, ukinuo i karikature na naslovnoj, a one su baš bile "u sridu".
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#24 Re: slobodna bosna

Post by sarajevoxxxx »

Komentar dana II

"SLOBODNA BOSNA": HALAL OLSUN!

Nećeš vjerovati, ali žao mi je što nakon 20 godina i 1000 brojeva prestaje izlaziti sarajevski nedjeljni magazin "Slobodna Bosna" Senada Avdića. Znam kad nije bilo "Slobodne Bosne" zato što se sjećam kad je nastajala. U ratu pod granatama. Senad Avdić je bio novinar. Bolji u ratu nego u miru. Ne znam tačno objasniti, ali imam neki odnos prema magazinu "Slobodna Bosna". Srastao sam bio s tim magazinom ne zato što sam htio i volio, već zato što sam morao. Nisam ga redovno čitao, ali sam znao šta u njemu piše. Posebno o mom reisiovanju. Pravo ili krivo, ali nisam mogao biti ravnodušan prema pisanju "Slobodne Bosne". I bez dlake na jeziku njenog glavnog urednika Senada Avdića. Prema kojem sam, također, imao neki svoj poseban odnos. Bio je to odnos, kojeg nisam mogao izbjeći. Kao što ni niko u ovom gradu nije mogao ostati ravnodušan prema novinarstvu Senada Avdića. Ali, i više od toga. Niko nije od njega ostao pošteđen. Mislim na ove na vlasti, ali i druge ljude, koji nisu mogli umaći njegovom oku, uhu i peru. Ne dvoumim se da mu kažem hvala. Senade, hvala ti na svemu. I na onim drskim i na onim mrskim tekstovima, koji su razbijali monotoniju u našem gradu. Koji su gađali u sridu. Bilo je i promašaja, ali najvažnije je da su zvona zvonila. Da su whistleblowers bili budni. Niko ne može reći da ih nije čuo. Tužan sam zato što osjećam da se zvona gase. Medijska zvona koja su skinuta s određenih jasala. Uglavnom sa međunarodnih. Ta bogata jasla davala su i kapom i šakom da se prati rad vlasti. I da se napada sve što se dâ i ne dâ napadati. Bojim se da su prošla ta medijaska vremena. Nastala su sadašnja vremena u kojima nema više "slobodnih" i "nezavisnih" medija u nas. Nema više "Slobodne Bosne". One koju vrlo dobro pamtimo. Jer, da Sarajevo ima "slobodne" i "nezavisne" medije ne bi Sutorina tako lahko i tako mehko bila prodana ili izdana. Svejedno! Da Sarajevo ima medije kao što je nekad imalo dok su stranci držali otvorene sehare, mnogo toga bi bilo druačije. Ne bi se ugasila "Slobodna Bosna". Ne bi sadašnja medijska scena bila tako mnotona. Tako blijeda i dosadana. Zato što je vlast uglavnom sve medije pokupovala. Iz svoje, odnosno naše sehare. Koja očito nije toliko izdašna da zadovolji sve medijske apetite. Ali ima u sehari dovoljno da vlast podmiri one medije koji su joj odani da bude i traje vlast bez velikih i zvučnih zvona. Bez "Slobodne Bosne". Nije mi bilo lahko sa Senadom Avdićem, ali priznajem bit će mi mnogo teže bez njega i njegove printane "Slobodne Bosne". Ne znam ko će nstaviti da traga za "šefom mafije", ali znam da se Senad od svega umorio. Zaslužio je odmor. "Halal olsun" i tebi i tvojoj (našoj) "Slobodnoj Bosni", Senade. Nedostajat ćeš mi! Sretno!! I'll miss you! Good Luck! Još jednom, hvala ti na svemu!

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 4076294840
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25 Re: slobodna bosna

Post by _BataZiv_0809 »

I ja sam dugo uzimao SB, Autoklub Dane, CKM, a zadnjih 2-3 godine vise ne uzimam redovno, samo ponekad. Jednostavno internet ih je pojeo. Nadam se da ce opstati.
Post Reply