Slike starog Sarajeva

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
thekupus
Posts: 6808
Joined: 25/06/2011 22:38

#11026 Re: Slike starog Sarajeva

Post by thekupus »

BadBoy wrote:Gledam ovu sliku i razmišljam da li je možda ljepše bez drveća ovako bilo ili sad sa onim zelenilom. Ne mogu se odlučiti.
Slažem se. To je vrlo osjetljivo pitanje. S jedne strane, svako drvo nam vrijedi u gradu u kojem, osim na Trebeviću i Vrelu Bosne, generalno fali zelenila. Ali s druge strane, ove zgrade su monumentalne, i zamišljene su da budu viđene u svoj svojoj ljepoti. Drugi odličan primjer je zgrada Historijskog muzeja. Sada drveće sakriva oronulost zgrade, ali kad bude obnovljena, bit će nužno svo zelenilo skinuti da bi se ispoštovala zamisao arhitekata da kubus lebdi izna staklenog atrija.
hrasno
Posts: 384
Joined: 01/11/2012 17:14

#11028 Re: Slike starog Sarajeva

Post by hrasno »

Image

Park Doma Armije...
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#11029 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Max Bunker »

BadBoy wrote:Image

Pogledajte kraka Mošćanice koja i dan danas teče ispod Vratnika i zbog čega ja imam bunar u bašti. Inače slikano 10 metara od moje kuće :D
Kada se sjetim kada jednom u kafani nije marisana izbila kuda je tekla Mošćanica preko Vratnika i ja se sjetio da kući imam neki Historijski atlas BiH, odnosno Sarajeva. I tu fakat ima kuda je tekla ali po atlasu su nju austrougari usmjerili u današnje korito i više ne teče preko Vratnika... :?
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#11030 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Max Bunker »

zikamu wrote:Image
Sada ću postaviti jako glupo pitanje :D
Ovo je baš na Vasinom Hanu? I ako jeste, gdje se tačno nalazio?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#11032 Re: Slike starog Sarajeva

Post by high_volume »

Max Bunker wrote:
BadBoy wrote:Image

Pogledajte kraka Mošćanice koja i dan danas teče ispod Vratnika i zbog čega ja imam bunar u bašti. Inače slikano 10 metara od moje kuće :D
Kada se sjetim kada jednom u kafani nije marisana izbila kuda je tekla Mošćanica preko Vratnika i ja se sjetio da kući imam neki Historijski atlas BiH, odnosno Sarajeva. I tu fakat ima kuda je tekla ali po atlasu su nju austrougari usmjerili u današnje korito i više ne teče preko Vratnika... :?

Da bi Mošćanica mogla teći Vratnikom, sa svog izvorišta u Faletićima, sa lokacije na kojoj je tu već milion godina, morala bi prethodno teći dijelom sl. Donje Biosko, pa onda gornjim dijelom sl. Hladivode, odakle bi se kroz Škaljin Sokak, preko Bakija spuštala niz Strošiće. A nije...
Ili bi se morala iz Faletića popeti na Vasin Han, pa opet uvis na greben ispod Zmajevca, onaj dio koji se obrušio prije 40-tak godina, pa kroz Višegradsku Kapiju, i niz Vratnik, kraj škole pa naniže. A nije ni ovako.

Iznad škole, iznad ranijeg groblja džamije Carina koje je izmješteno izgradnjom škole, red je kuća i obje ulice Ćebedžije i druge. Vratnik je na oko 750 mnv, izvorište Mošćanica takođe oko ove nadmorske visine, ali je Zmajevac na 800 mnv, i stvarno je nemoguće da se vodotok penje uvis uz Zmajevac, protivno gravitaciji. Znači - nije Mošćanica tekla Vratnikom. Nemoguće.

Međutim, moguće je da je negdje oko Porčine ulice pa uzbrdo, ili u blizini nekadašnjeg groblja u blizini, bio manji izvor koji je formirao potočić, koji opet nije imao kuda nego niz Hendek, pa u Nevjestinu, sve naniže do današnjeg tunela Vratnik. Ispod bašči ulice Hendek danas je kanalizacija, ali uvijek teče voda, pa i kad je nema u vodovodnim cijevima, tokom rata npr. što daje zaključak da je neko zarobio taj potočić u kanalizacionu cijev.

Edit. Čini mi se da ovaj potočić na fotografiji upravo i izvire ovdje, Ispod Oraha ulici, i da teče ispod današnje Mešino Ćoše, pa ispod bašči naniže.
Last edited by high_volume on 18/01/2019 22:21, edited 1 time in total.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#11033 Re: Slike starog Sarajeva

Post by DaffyDuck »

Ima tih potoka kolilo hoces... Bistrik, hrasno, onaj sto se pojavljuje kod opstine centar. Ima i jedan sto ide negdje sa Sedrenika pa do Medresa ispod nekadasnje AK Nosse, pa se tu ispod spaja sa kanalizacijom ispod ceste. Zna li neko gdje taj izvire?
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#11034 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Max Bunker »

high_volume wrote:

Da bi Mošćanica mogla teći Vratnikom, sa svog izvorišta u Faletićima, sa lokacije na kojoj je tu već milion godina, morala bi prethodno teći dijelom sl. Donje Biosko, pa onda gornjim dijelom sl. Hladivode, odakle bi se kroz Škaljin Sokak, preko Bakija spuštala niz Strošiće. A nije...
Ili bi se morala iz Faletića popeti na Vasin Han, pa opet uvis na greben ispod Zmajevca, onaj dio koji se obrušio prije 40-tak godina, pa kroz Višegradsku Kapiju, i niz Vratnik, kraj škole pa naniže. A nije ni ovako.

Iznad škole, iznad ranijeg groblja džamije Carina koje je izmješteno izgradnjom škole, red je kuća i obje ulice Ćebedžije i druge. Kompletan Vratnik je na višoj nadmorskoj visini od izvorišta Mošćanice, i stvarno je nemoguće da se vodotok penje uvis, protivno gravitaciji. Znači - nije Mošćanica tekla Vratnikom. Nemoguće.

Međutim, moguće je da je negdje oko Porčine ulice pa uzbrdo, ili u blizini nekadašnjeg groblja u blizini, bio manji izvor koji je formirao potočić, koji opet nije imao kuda nego niz Hendek, pa u Nevjestinu, sve naniže do današnjeg tunela Vratnik. Ispod bašči ulice Hendek danas je kanalizacija, ali uvijek teče voda, pa i kad je nema u vodovodnim cijevima, tokom rata npr. što daje zaključak da je neko zarobio taj potočić u kanalizacionu cijev.
Mošćanica teče definitivno preko Vratnika, odnosno jedan njen rukavac i to vještački je tu proveden.
https://sarajevo.co.ba/rijeke/rijeka-moscanica/
https://www.oslobodjenje.ba/o2/rodni-kr ... jeg-vijeka

A evo nije mi bilo mrsko, pa nađoh i u Povijesnom atlasu Bosne i Hercegovine na stranici 287. plan Vratnika iz AU perioda i tačno je označeno kuda je tekao taj rukavac Mošćanice.

Tekao je od Višegradske kapije prema Bijeloj tabiji a onda je bio naglo usmjeren desno i dalje je tekao niz današnju ulicu Ispod oraha da bi potom kod današnje osnovne škole "Hamdija Kreševljaković" a tadašnjeg mezerja, bio usmjeren u ulicu Carina (Mejdan). Dalje je od ulice Carina tekao niz ulicu Mustafe Dovadžije do ulice Ploča a onda se niz ulicu Mlini, iza džamije Šejh Feraha spuštao otprilike pored današnje pekare Poričanin pa ispod Sebilja. Dalje je tekao niz Halače i kod dežurne apoteke se ulijevao u Miljacku.

Višegradska kapija-prema Bijeloj tabiji-Ispod oraha-Carina-Mustafe Dovadžije-malo ulica Ploča-Mlini-džamija Šejh Feraha-pekara Poričanin-ispod Sebilja-Halači-Miljacka.
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#11035 Re: Slike starog Sarajeva

Post by BadBoy »

Ulica Hendek, tj. Ragiba Ljubunčića nije postojala prije 2. Svj rata. Napravljena je tek poslije kad je izvršena nacionalizacija privatnih parcela. Od tada se u raji često zove i "nova cesta".

Nana rahmetli je pričala da je bio ovaj potok koji je tekao baš ovako kako korisnik Max Bunker piše. Jeda krak je morao i niz Hendek i ona kaze da je kroz našu baštu išao taj potočić.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#11036 Re: Slike starog Sarajeva

Post by high_volume »

Max Bunker wrote: Mošćanica teče definitivno preko Vratnika, odnosno jedan njen rukavac i to vještački je tu proveden.

Višegradska kapija-prema Bijeloj tabiji-Ispod oraha-Carina-Mustafe Dovadžije-malo ulica Ploča-Mlini-džamija Šejh Feraha-pekara Poričanin-ispod Sebilja-Halači-Miljacka.
Kako je dovedena Mošćanica sa izvorišta koje je niže nv do Višegradske kapije? Morala je teči obroncima Zmajevca, sa Strelišta, prije toga sa padina Mrkovića, pa prije toga sa Donjeg Bioska, njegovog donjeg dijela. Ali svaki ovaj toponim u njegovom stanju na terenu (edit)više je nadmosrke visine od izvorišta Mošćanice. A svi znamo vodotok Mošćanice od izvora na naniže, kuda teče i kako izgleda njeno područje u gornjem toku.

Ne znam... Ako je neko tako napisao u starim knjigama, onda ok. Premda nema logike :(
Last edited by high_volume on 18/01/2019 23:50, edited 1 time in total.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#11037 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Max Bunker »

high_volume wrote:
Max Bunker wrote: Mošćanica teče definitivno preko Vratnika, odnosno jedan njen rukavac i to vještački je tu proveden.

Višegradska kapija-prema Bijeloj tabiji-Ispod oraha-Carina-Mustafe Dovadžije-malo ulica Ploča-Mlini-džamija Šejh Feraha-pekara Poričanin-ispod Sebilja-Halači-Miljacka.
Kako je dovedena Mošćanica sa izvorišta koje je niže nv do Višegradske kapije? Morala je teči obroncima Zmajevca, sa Strelišta, prije toga sa padina Mrkovića, pa prije toga sa Donjeg Bioska, njegovog donjeg dijela. Ali svaki ovaj toponim u njegovom stanju na terenu niže je nadmosrke visine od izvorišta Mošćanice. A svi znamo vodotok Mošćanice od izvora na naniže, kuda teče i kako izgleda njeno područje u gornjem toku.

Ne znam... Ako je neko tako napisao u starim knjigama, onda ok. Premda nema logike :(
Na mapi ima ucrtan njen još malo više Višegradske kapije i ide paralelno sa cestom. Kuda dalje, zaista ne znam.
I da, otprilike kod pekare Poričanin na karti ima ucrtana kao mala brana na njoj i "akumulacija". Mislim da sam negdje čitao ili čuo da se ta voda koristila za sapiranje trga na čaršiji kod Sebilja gdje je bila pijaca...
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#11038 Re: Slike starog Sarajeva

Post by high_volume »

Ima li neko ovu mapu, kartu, vodotok Osmanske Mošćanice, od izvorišta preko Vratnika do Miljacke?
BadBoy
Posts: 8077
Joined: 01/11/2005 21:55

#11039 Re: Slike starog Sarajeva

Post by BadBoy »

Max Bunker wrote:
high_volume wrote:
Max Bunker wrote: Mošćanica teče definitivno preko Vratnika, odnosno jedan njen rukavac i to vještački je tu proveden.

Višegradska kapija-prema Bijeloj tabiji-Ispod oraha-Carina-Mustafe Dovadžije-malo ulica Ploča-Mlini-džamija Šejh Feraha-pekara Poričanin-ispod Sebilja-Halači-Miljacka.
Kako je dovedena Mošćanica sa izvorišta koje je niže nv do Višegradske kapije? Morala je teči obroncima Zmajevca, sa Strelišta, prije toga sa padina Mrkovića, pa prije toga sa Donjeg Bioska, njegovog donjeg dijela. Ali svaki ovaj toponim u njegovom stanju na terenu niže je nadmosrke visine od izvorišta Mošćanice. A svi znamo vodotok Mošćanice od izvora na naniže, kuda teče i kako izgleda njeno područje u gornjem toku.

Ne znam... Ako je neko tako napisao u starim knjigama, onda ok. Premda nema logike :(
Na mapi ima ucrtan njen još malo više Višegradske kapije i ide paralelno sa cestom. Kuda dalje, zaista ne znam.
I da, otprilike kod pekare Poričanin na karti ima ucrtana kao mala brana na njoj i "akumulacija". Mislim da sam negdje čitao ili čuo da se ta voda koristila za sapiranje trga na čaršiji kod Sebilja gdje je bila pijaca...
Jeste i tu u toj barici bile patke i zato se ulica zove Patke :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#11040 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Banksy »

stare tokove sarajevskih potoka i potočića najlakše je pratiti na starim kartama grada

Image

Image
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#11041 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Porodice Foht »

Vrlo lijepe fotke iz bogate memorije grada! :thumbup:
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#11042 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Porodice Foht »

Uzgred da pitam, zna li neko pjesnikinju Dzemilu hanumicu Zekic, sta je bilo s njom? Mi smo kao djeca isli u ulicu Mihrivode i cudili se da neko zivi u kucerku gdje nema poda vec gola zemlja! A bila dobra pjesnikinja. Ne znam da li je prezivjela rat u toj neimastini pa je malo povezujem sa slikama starog Sarajeva!
Ako neko zna nesto o njoj bit cu zahvalan.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#11043 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zateznistub »

Nije loše znati ili se podsjetiti..
normala brate
Posts: 1322
Joined: 13/11/2018 15:25

#11044 Re: Slike starog Sarajeva

Post by normala brate »

Max Bunker wrote:
BadBoy wrote:Image

Pogledajte kraka Mošćanice koja i dan danas teče ispod Vratnika i zbog čega ja imam bunar u bašti. Inače slikano 10 metara od moje kuće :D
Kada se sjetim kada jednom u kafani nije marisana izbila kuda je tekla Mošćanica preko Vratnika i ja se sjetio da kući imam neki Historijski atlas BiH, odnosno Sarajeva. I tu fakat ima kuda je tekla ali po atlasu su nju austrougari usmjerili u današnje korito i više ne teče preko Vratnika... :?

Ranije govore ulaz u logavinu i ja kontam na prvu isto mora to biti, i kad rece vratnik opali sam sebi šamar..

Al' ne možeš ništa reci nema još ni blizu necega što lici na asfalt :D

Kad je slikano ovo?
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#11045 Re: Slike starog Sarajeva

Post by high_volume »

Banksy wrote:stare tokove sarajevskih potoka i potočića najlakše je pratiti na starim kartama grada
Našao sam tu jednu kartu i izrezao Vratničke potoke, one koji su opisani u postovima iznad.

Da li se radi o Mošćanici, u što sumnjam, obzirom da je i na karti početak potočića prikazan tankom linijom (crveni krug), koja je deblja na njihovim ušćima, ili se radi o zasebnom potočiću, ja ne znam.
Po mom mišljenju, Izvorište ovog potočića nalazi se u blizini stepeništa, tamo kod Memine pekare. Negdje ispod današnje osnovne škole račva se na dva dijela, jedan dio ide niz Kovače, drugi niz Nevjestinu.

Image

Ako je Mošćanica bila dovedena na Vratnik, onda je to jedino bila voda za piće kroz vodovodni sistem, cijevima. U Ćebedžijama i na Jekovcu, izgrađeni su rezervoari, i danas su u funkciji, i mislim da je njihova voda Mošćanica.
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#11046 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zateznistub »

Da vas vidim...

Image
Da se razumijemo, i ja tek sad saznah...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#11047 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Banksy »

high_volume wrote:
Banksy wrote:stare tokove sarajevskih potoka i potočića najlakše je pratiti na starim kartama grada
Našao sam tu jednu kartu i izrezao Vratničke potoke, one koji su opisani u postovima iznad.

Da li se radi o Mošćanici, u što sumnjam, obzirom da je i na karti početak potočića prikazan tankom linijom (crveni krug), koja je deblja na njihovim ušćima, ili se radi o zasebnom potočiću, ja ne znam.
Po mom mišljenju, Izvorište ovog potočića nalazi se u blizini stepeništa, tamo kod Memine pekare. Negdje ispod današnje osnovne škole račva se na dva dijela, jedan dio ide niz Kovače, drugi niz Nevjestinu.
Ako je Mošćanica bila dovedena na Vratnik, onda je to jedino bila voda za piće kroz vodovodni sistem, cijevima. U Ćebedžijama i na Jekovcu, izgrađeni su rezervoari, i danas su u funkciji, i mislim da je njihova voda Mošćanica.
Da, nađeš karte, sortiraš ih prema godinama, i onda jasno vidiš kad i kako, i koji su tokovi uređeni. Znam da Čekrkčijina i Čaršijska džamija nemaju hareme upravo zbog te vode koja se s južnih padina spušta na čaršiju.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#11048 Re: Slike starog Sarajeva

Post by alibaba_i_30_godina »

thekupus wrote:
BadBoy wrote:Gledam ovu sliku i razmišljam da li je možda ljepše bez drveća ovako bilo ili sad sa onim zelenilom. Ne mogu se odlučiti.
Slažem se. To je vrlo osjetljivo pitanje. S jedne strane, svako drvo nam vrijedi u gradu u kojem, osim na Trebeviću i Vrelu Bosne, generalno fali zelenila. Ali s druge strane, ove zgrade su monumentalne, i zamišljene su da budu viđene u svoj svojoj ljepoti. Drugi odličan primjer je zgrada Historijskog muzeja. Sada drveće sakriva oronulost zgrade, ali kad bude obnovljena, bit će nužno svo zelenilo skinuti da bi se ispoštovala zamisao arhitekata da kubus lebdi izna staklenog atrija.
Moguće da je do perspektive iz koje je uslikano pozorište, ali ovako bez drveća definitivno sve izgleda veće i sama zgrada je odlično došla do izražaja.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#11049 Re: Slike starog Sarajeva

Post by alibaba_i_30_godina »

hrasno wrote:Image

Park Doma Armije...
Prelijepo. :sad:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#11050 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

zateznistub wrote:Da vas vidim...

Image
Da se razumijemo, i ja tek sad saznah...
Image
Post Reply