Slike starog Sarajeva

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#10476 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zateznistub »

dragma wrote:@Muha, stari i pravi Sarajlija :thumbup: :kiss:
Majke mi, kad sam mislio postaviti sliku, kontam ma ovo će on garant provaliti...i evo...
User avatar
dragma
Posts: 3620
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#10477 Re: Slike starog Sarajeva

Post by dragma »

zateznistub wrote:
dragma wrote:@Muha, stari i pravi Sarajlija :thumbup: :kiss:
Majke mi, kad sam mislio postaviti sliku, kontam ma ovo će on garant provaliti...i evo...
@Zatezni :thumbup:
RJ57
Posts: 3402
Joined: 10/04/2017 15:12

#10478 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

e jebiga muha, nisi se nikad usudio zakačit za trajvan a usudio si se praviti 360-tku u pionirskoj :izet:

ja sam se za tramvaj zakačio ali puni krug na gondoli mi nije ni u ludilu na pamet padao. mislim čak da su ih sklonili ono kad je pionirska bila zatvorena jedno vrijeme negdje u sedamdesetim
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10479 Re: Slike starog Sarajeva

Post by muha_sa »

RJ57 wrote:e jebiga muha, nisi se nikad usudio zakačit za trajvan a usudio si se praviti 360-tku u pionirskoj :izet:

ja sam se za tramvaj zakačio ali puni krug na gondoli mi nije ni u ludilu na pamet padao. mislim čak da su ih sklonili ono kad je pionirska bila zatvorena jedno vrijeme negdje u sedamdesetim
:-D

pored raznoraznih šejtanluka kacenje za tramvaj me nikad privlacilo nije

što se pionirske tice tu smo dosta vremena provodili pošto mi je rodbina gore živjela--radili u fabrici duhana a gore jedno cijelo naselje bilo od duhanjare :D
ulaz u pionirsku nismo placali jer smo znali sve i jednu rupu u ogradi kroz koju možemo uci :D a gondole su nam bile najomiljenije "igralište" :lol: sjecam se i gdje su bile postavljene :) na platou ispred gdje se sad nalaze autici na sudaranje :D

djecja ludost :-)
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#10480 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zikamu »

Sjecam se I ja ovoga u Pionirskoj, al Muha prije vidio... :D
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#10481 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zikamu »

exliberal-ex wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:
exliberal-ex wrote:
moja omiljena samoposuga bila tu....neznam zasto ali mi je to ostalo u sjecanju
sjecam se te samoposluge ,tamo kod dansinga :)
bila jedna od najmodernijih samo me sad zadeverao zikamu gdje je bila ribarnica?
...isto tamo kod dansinga?... pokusavam se sjetit

nevezano za to , ja sam volio otici ljeti na grbavicku pijacu nedjeljom ujutro ...nekad zajedno sa starom al vise sam, dobijem spisak sta da kupim upali makinu pa dole...i sad mi pred ocima kako su ulice prazne, jutarnja svjezina, u povratku pokupi vruce kifle ...i onda dodje demokratija :(
Drugi video na kome se vidi rusenje zgrade na Staroj stanici preko puta Bristola... Zgrada je demolirana I bez krova. Jedna od prodavnica u njoj je bila ribarnica odmah prema tramvajskoj, a ispred zgrade bio izdignuti plato na kome je bila manja zelena pijaca...Ne sjecam se koje su prodavnice jos bile u pomenutoj zgradi...radi se prvoj polovini 60-tih; dakle puno prije Dansinga I velike samoposluge, te cetiri nebodera u Darovalaca krvi ulici (danasnjoj Kolodvorskoj).
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10482 Re: Slike starog Sarajeva

Post by muha_sa »

zikamu wrote:Sjecam se I ja ovoga u Pionirskoj, al Muha prije vidio... :D
:-D

maloprije kontam i ne mogu da skontam kako su naplacivali korištenje tih šejtanluka :D

jel ono bio neki redar koji je tu na licu mjesta naplacivo i karte izdavo :?

sjecaš li se kad je "došo" mini golf :? :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10483 Re: Slike starog Sarajeva

Post by muha_sa »

zikamu wrote:
Drugi video na kome se vidi rusenje zgrade na Staroj stanici preko puta Bristola... Zgrada je demolirana I bez krova. Jedna od prodavnica u njoj je bila ribarnica odmah prema tramvajskoj, a ispred zgrade bio izdignuti plato na kome je bila manja zelena pijaca...Ne sjecam se koje su prodavnice jos bile u pomenutoj zgradi...radi se prvoj polovini 60-tih; dakle puno prije Dansinga I velike samoposluge, te cetiri nebodera u Darovalaca krvi ulici (danasnjoj Kolodvorskoj).
bio i kamenorezac iliti klesar--mislim da se zvao Anto Šego :) moj tetak kipar kod njega radio pa mene vodili da ja ko nešto majstorišem u kamenu sa onim glijetom i cekicem :lol:
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#10484 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zikamu »

muha_sa wrote:
zikamu wrote:
Drugi video na kome se vidi rusenje zgrade na Staroj stanici preko puta Bristola... Zgrada je demolirana I bez krova. Jedna od prodavnica u njoj je bila ribarnica odmah prema tramvajskoj, a ispred zgrade bio izdignuti plato na kome je bila manja zelena pijaca...Ne sjecam se koje su prodavnice jos bile u pomenutoj zgradi...radi se prvoj polovini 60-tih; dakle puno prije Dansinga I velike samoposluge, te cetiri nebodera u Darovalaca krvi ulici (danasnjoj Kolodvorskoj).
bio i kamenorezac iliti klesar--mislim da se zvao Anto Šego :) moj tetak kipar kod njega radio pa mene vodili da ja ko nešto majstorišem u kamenu sa onim glijetom i cekicem :lol:
Sjecam se mini golfa kad je tek dos' o I samo sam jednom igr'o. Nesto mi nije leglo :mrgreen:
Kamenoresca se sjecam kao kroz maglu...kao da nisam bas 100% siguran.
Sjecam se Serifove radnje u nizu sa dosta drugih radnji od kojih se niti jedne vise ne sjecam sta se prodavalo u njima. Bile su jedna do druge uz samu tramvajsku prugu...
Serif je prodav'o zenske tasne, kaiseve, rukavice, novcanike I bio na glasu po " dobroj robi".
Serif I njegova radnja su mi ostali u sjecanju kristalno jasni iz razloga sto mi je mati kad mi je bilo 5-6 godina na moje veliko kmecanje kupila prvi novcanik od skaja I bio na preklop. Gore na vrhu bile dvije metalne plocice, pa kad pritisnes on "zine", a kad popustis, on se sam zatvori... Bio veliki hit kad se tek pojavio...Sve u svemu- jeb'o novcanik, poenta je bila u tome sto je sa jedne strane bio grb FK Sarajevo... :thumbup:
Nikad I nigdje nisam uspio naci sliku tih radnji iz navedenog doba...Jedino sto sam vidio tramvajsku stanicu sa vasingtoncem iz pravca Ilidze, slikano najvjerivatnije sa starog Bristola...
Vezano za tvoje pitanje u vezi naplacivanja sejtanluka u Pionirskoj, koliko se sjecam , sve je ulazilo u cijenu ulaznice osim mini golfa I autica na sudaranje koji su se posebno naplacivali I koji su se tek kasnije pojavili...
User avatar
branimir stulic
Posts: 904
Joined: 07/03/2007 16:37
Location: sarajevo

#10485 Re: Slike starog Sarajeva

Post by branimir stulic »

muha_sa wrote:
zikamu wrote:Sjecam se I ja ovoga u Pionirskoj, al Muha prije vidio... :D
:-D

maloprije kontam i ne mogu da skontam kako su naplacivali korištenje tih šejtanluka :D

jel ono bio neki redar koji je tu na licu mjesta naplacivo i karte izdavo :?

sjecaš li se kad je "došo" mini golf :? :D
Muha...ja se sjecam onog zabavnog parka na Ilidzi kod bazena. Kao kroz maglu. Dobro onaj veliki tocak je dugo poslije zatvaranja stajao tu, ali sjecas li se sta je jos od sadrzaja bilo? Mislim da su bili neki bicikli koji su se vozili u krug...ali stao mozak..
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#10486 Re: Slike starog Sarajeva

Post by exliberal-ex »

branimir stulic wrote:
muha_sa wrote:
zikamu wrote:Sjecam se I ja ovoga u Pionirskoj, al Muha prije vidio... :D
:-D

maloprije kontam i ne mogu da skontam kako su naplacivali korištenje tih šejtanluka :D

jel ono bio neki redar koji je tu na licu mjesta naplacivo i karte izdavo :?

sjecaš li se kad je "došo" mini golf :? :D
Muha...ja se sjecam onog zabavnog parka na Ilidzi kod bazena. Kao kroz maglu. Dobro onaj veliki tocak je dugo poslije zatvaranja stajao tu, ali sjecas li se sta je jos od sadrzaja bilo? Mislim da su bili neki bicikli koji su se vozili u krug...ali stao mozak..
Ja se sjecam tog parka kod bazena iza olimpijade bio zapusten, zarastao u siblje i travu...mi slucajno tamo zalutali.
To je bilo izmedju instituta i bazena jel tako?
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#10487 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Seawolf »

branimir stulic wrote:
muha_sa wrote:
zikamu wrote:Sjecam se I ja ovoga u Pionirskoj, al Muha prije vidio... :D
:-D

maloprije kontam i ne mogu da skontam kako su naplacivali korištenje tih šejtanluka :D

jel ono bio neki redar koji je tu na licu mjesta naplacivo i karte izdavo :?

sjecaš li se kad je "došo" mini golf :? :D
Muha...ja se sjecam onog zabavnog parka na Ilidzi kod bazena. Kao kroz maglu. Dobro onaj veliki tocak je dugo poslije zatvaranja stajao tu, ali sjecas li se sta je jos od sadrzaja bilo? Mislim da su bili neki bicikli koji su se vozili u krug...ali stao mozak..
Jesu, bili bicikli koji su metalnom šipkom bili povezani sa vertikalnom središnjom osovinom ... pa pedalaš i vrtiš se u krug, kao ono magare što vrti mlinarski kamen.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#10488 Re: Slike starog Sarajeva

Post by muha_sa »

branimir stulic wrote:
muha_sa wrote:
zikamu wrote:Sjecam se I ja ovoga u Pionirskoj, al Muha prije vidio... :D
:-D

maloprije kontam i ne mogu da skontam kako su naplacivali korištenje tih šejtanluka :D

jel ono bio neki redar koji je tu na licu mjesta naplacivo i karte izdavo :?

sjecaš li se kad je "došo" mini golf :? :D
Muha...ja se sjecam onog zabavnog parka na Ilidzi kod bazena. Kao kroz maglu. Dobro onaj veliki tocak je dugo poslije zatvaranja stajao tu, ali sjecas li se sta je jos od sadrzaja bilo? Mislim da su bili neki bicikli koji su se vozili u krug...ali stao mozak..
sjecam se parka al se ne sjecam šta je sve tu bilo--izlapio :( :D

jednom je ovo cudo sa nekakvim cirkusom na M.Dvoru bilo--gledali i ibretili se kako se ne sjarga :lol:

Image
zikamu
Posts: 2955
Joined: 10/09/2005 09:40

#10489 Re: Slike starog Sarajeva

Post by zikamu »

"Zifd smrti". Bio je vise puta na Marijin dvoru, uvijek na istoj lokaciji gdje bi dolazili I cirkusi... Obicno bi bili sastavni dio lunaparkova...Sjecam se da bi mi djeca danima pricali o tome... :thumbup:
RJ57
Posts: 3402
Joined: 10/04/2017 15:12

#10490 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

indijci su tu najluđi, ukucajte u google india wall of death, ima tu suludih slika :D

Image

Image

Image
bonersa
Posts: 258
Joined: 09/11/2012 14:40

#10491 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bonersa »

City of Sarajevo (Old Town Baščaršija) - German Officers stand by a shop that sells Fes headwear, name “Hrapović”. The men in the foreground could be Handschar or Prinz Eugen, whilst the soldier in the back is a Wehrmacht soldier.

Image
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10492 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Banksy »

muha_sa wrote:
Kad budeš imao vremena, odgledaj. Uživaćeš. Snimljen 1959. u Sarajevu, pa ćeš sve prepoznati. :kiss:

Na 22:40 je možda ona automehaničarska radnja koju smo tražili.



edit: i pozdrav omladincu s prethodne stranice :kiss: smrt fašizmu, itd :mrgreen:
Last edited by Banksy on 11/10/2018 19:25, edited 1 time in total.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#10493 Re: Slike starog Sarajeva

Post by trambusek88 »

22:45 Fiat 600 Multipla.
RJ57
Posts: 3402
Joined: 10/04/2017 15:12

#10494 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

a u radionici svi pričaju čistim sarajevskim naglaskom :D. mislim da to nije vidjelo sarajva

ali eto, sad znam koji je bio prvi film milene dravić :roll:
loudness
Posts: 148
Joined: 20/11/2003 00:00

#10495 Re: Slike starog Sarajeva

Post by loudness »

Banksy wrote:
muha_sa wrote:
Kad budeš imao vremena, odgledaj. Uživaćeš. Snimljen 1959. u Sarajevu, pa ćeš sve prepoznati. :kiss:

Na 22:40 je možda ona automehaničarska radnja koju smo tražili.



edit: i pozdrav omladincu s prethodne stranice :kiss: smrt fašizmu, itd :mrgreen:
Nije sve u Sarajevu, ima u i oko želj. kolodvora Zagreb, stari prevoj na izlazu iz tunela Osenik između Pazarića i Tarčina na uskotračnoj pruzi, kao i dosta kadrova oko rijeke Neretve u centru Konjica i staroj Konjičkoj čaršiji !
Također i stara 760mm uzana tramvajska mreža u Sarajevu, prije zamjene normalnom od 29.11.1960.g., kadrova s Marijin Dvora i sl. ...

Ima mnogo kadrova Sarajeva i Konjica kojih već odavno nema ... :sad:

btw film rijetkog reditelja u našim krajevima čeha Františeka Čápa, koji je poslije karijere u Čehoslovačkoj iza komunističkog puča 1948.g. emigrirao u Njemačku i tamo dalje stvarao, od 1952.g. živio i radio u Sloveniji i mislim u Izoli umro kao Slovenac češkog porjekla....
RJ57
Posts: 3402
Joined: 10/04/2017 15:12

#10496 Re: Slike starog Sarajeva

Post by RJ57 »

ne da nije sve nego nije skoro ništa, tih par minuta sa kadrovima stanice, narodne banke, sahat kule i to je to
a gdje je snimana radionica tice znaju
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#10497 Re: Slike starog Sarajeva

Post by shake69 »

loudness wrote:
Banksy wrote:
muha_sa wrote:
Kad budeš imao vremena, odgledaj. Uživaćeš. Snimljen 1959. u Sarajevu, pa ćeš sve prepoznati. :kiss:

Na 22:40 je možda ona automehaničarska radnja koju smo tražili.



edit: i pozdrav omladincu s prethodne stranice :kiss: smrt fašizmu, itd :mrgreen:
Nije sve u Sarajevu, ima u i oko želj. kolodvora Zagreb, stari prevoj na izlazu iz tunela Osenik između Pazarića i Tarčina na uskotračnoj pruzi, kao i dosta kadrova oko rijeke Neretve u centru Konjica i staroj Konjičkoj čaršiji !
Također i stara 760mm uzana tramvajska mreža u Sarajevu, prije zamjene normalnom od 29.11.1960.g., kadrova s Marijin Dvora i sl. ...

Ima mnogo kadrova Sarajeva i Konjica kojih već odavno nema ... :sad:

btw film rijetkog reditelja u našim krajevima čeha Františeka Čápa, koji je poslije karijere u Čehoslovačkoj iza komunističkog puča 1948.g. emigrirao u Njemačku i tamo dalje stvarao, od 1952.g. živio i radio u Sloveniji i mislim u Izoli umro kao Slovenac češkog porjekla....
S paznjom sam pogledao film. Stara ceska skola, sto bi rekli filmofili.
Ima bas puno kadrova u starom gradu kad baka dolazi da se spoji s ''unukom''. Ocigledno je i reditelju bilo milo u Sarajevu iako s BiH nije imao poveznice. U jednom kadru kao da je stara zeljeznicka stanica Bistrik.
bumerangss
Posts: 4476
Joined: 12/01/2015 16:47

#10498 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bumerangss »

agent_zero wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:Image
Odlična i nikad viđena :thumbup:
Je li ono gore lijevo viri onaj neboder u Alipašinoj ulici? :-) nije baš u alipašinoj nego tamo ica one cvijecare...
koja je ovo godina?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#10499 Re: Slike starog Sarajeva

Post by bitanga_sa_otesa »

bumerangss wrote: Je li ono gore lijevo viri onaj neboder u Alipašinoj ulici? :-) nije baš u alipašinoj nego tamo ica one cvijecare...
koja je ovo godina?
ne moze se mislim taj neboder nikad vidjeti iz te perspektive,prije da je to ona zgrada na crnom vrhu,a godina pise na stranici gdje si nasao sliku :thumbup:
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#10500 Re: Slike starog Sarajeva

Post by Banksy »

shake69 wrote:
loudness wrote:
Banksy wrote:
Kad budeš imao vremena, odgledaj. Uživaćeš. Snimljen 1959. u Sarajevu, pa ćeš sve prepoznati. :kiss:

Na 22:40 je možda ona automehaničarska radnja koju smo tražili.



edit: i pozdrav omladincu s prethodne stranice :kiss: smrt fašizmu, itd :mrgreen:
Nije sve u Sarajevu, ima u i oko želj. kolodvora Zagreb, stari prevoj na izlazu iz tunela Osenik između Pazarića i Tarčina na uskotračnoj pruzi, kao i dosta kadrova oko rijeke Neretve u centru Konjica i staroj Konjičkoj čaršiji !
Također i stara 760mm uzana tramvajska mreža u Sarajevu, prije zamjene normalnom od 29.11.1960.g., kadrova s Marijin Dvora i sl. ...

Ima mnogo kadrova Sarajeva i Konjica kojih već odavno nema ... :sad:

btw film rijetkog reditelja u našim krajevima čeha Františeka Čápa, koji je poslije karijere u Čehoslovačkoj iza komunističkog puča 1948.g. emigrirao u Njemačku i tamo dalje stvarao, od 1952.g. živio i radio u Sloveniji i mislim u Izoli umro kao Slovenac češkog porjekla....
S paznjom sam pogledao film. Stara ceska skola, sto bi rekli filmofili.
Ima bas puno kadrova u starom gradu kad baka dolazi da se spoji s ''unukom''. Ocigledno je i reditelju bilo milo u Sarajevu iako s BiH nije imao poveznice. U jednom kadru kao da je stara zeljeznicka stanica Bistrik.
Jeste, stanica Bistrik, na 27:00, tu su i scene iz neke sa fabirke, čarapara, duhanjara, ili štaveć, 33:00, zatim Dom kulture Konjic, na 44:00, otvoren par godina prije snimanja, pa brojne scene iz sa mahala, Vratnik prije svih, 01:03, to će znati ovi mahalaši,
gdje bi danas bio taj prevoj Osenik, on ostaje lijevo ispod ceste na onoj velikoj okuci, jel? ne mogu se snaći...
zanima me gdje su ovi sportski tereni, može li to biti stara Skenderija? liči mi na slike koje smo već postavljali ovdje,
tu je i kupalište, 39:00? piše da je film dijelom sniman i u Trebinju, to je vjerovatno to, ili je Konjic?
nema druge nego pitati seniore u porodici gdje je šta,
vrlo vrijedan dokument u arhivi starog Sarajeva i BiH,

a sjetili smo se, par dana ranije, i legendarne Milene Dravić i njenog prvog filma,

Дравићева је на филм дошла случајно, када је 1958. први пут напустила Београд, и отишла код тетке у Сарајево. Запазио је словеначки редитељ Франтишек Чап и дао јој улогу у свом филму Врата остају отворена. Снимала је цело лето, а продуцент је била кућа Босна филм.

Vrata ostaju otvorena su kasnijim kritičarima postala zanimljiva zbog sadržaja koji se smatrao "subverzivnim" za tadašnje stadnarde jugoslavenske kinematografije, pri čemu se prije svega navodi motiv incesta, isto kao što dio kritičara u nekim scenama pronalazi homoerotski sadržaj. [1] Široj javnosti je, međutim, daleko poznatiji po tome što je u njemu tada mlada i relativno nepoznata Milena Dravić prvi put tumačila glavnu žensku ulogu, a što joj je omogućilo da sljedeće decenije postane najveća zvijezda jugoslavenske kinematografije.
i još, vrijedan i zanimljiv tekst,
https://www.jutarnji.hr/vijesti/povrata ... 81/#page_3
Post Reply