Slike Banjaluke

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#901 Re: Slike Banjaluke

Post by banjaluka078 »

Ommadawn wrote: 25/05/2022 11:15
Bio je kod nas u ulici jedan, otvorio neku malu ćevabdžinicu u sklopu jedne kafane, onako ništa na prvi pogled. Ali ćevapi mrak a mi dječurlija na putu za školu ili onako kad smo vani, odemo po namočenu - sjećam se k’o sad, koštala “jedan rudar”.
Ojoj, sad bih mogla namočenu. :)
User avatar
Zeleni most
Posts: 753
Joined: 01/11/2013 21:18

#902 Re: Slike Banjaluke

Post by Zeleni most »

Najbolja ``namocena`` je bila u cevabdzinici (zaboravio sam joj ime, bilo prije 35-40 godina, mislim da se zvala Alan Ford) u blizini Ninona. Dok ovo pisem osjetim miris namocene lepine. Lepinja mirisi na cevape, masni prsti, curi kroz papir, a nigdje mesa :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#903 Re: Slike Banjaluke

Post by Ommadawn »

Ćevabdžinica Alan Ford? Prije 30-40 godina??
Nikad čuo…
Doduše nisam zalazio mnogo tamo kod Ninona
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#904 Re: Slike Banjaluke

Post by TDK-90 »

Zeleni most wrote: 29/05/2022 22:29 Najbolja ``namocena`` je bila u cevabdzinici (zaboravio sam joj ime, bilo prije 35-40 godina, mislim da se zvala Alan Ford) u blizini Ninona. Dok ovo pisem osjetim miris namocene lepine. Lepinja mirisi na cevape, masni prsti, curi kroz papir, a nigdje mesa :)
Jedina cevabdzinica kod Ninona se zvala kod "Shome"
35 40 godina , mozda se prije zvala Alan Ford ali min 40 - 45 god :lol:
iako sam misljenja da takvo ime nije postojalo
Shomo je prodavao regularno namocenu, ostale cevabdzinice ne rado , narocito ako nisi uz to narucio cevose :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#905 Re: Slike Banjaluke

Post by Ommadawn »

TDK-90 wrote: 31/05/2022 03:44
Zeleni most wrote: 29/05/2022 22:29 Najbolja ``namocena`` je bila u cevabdzinici (zaboravio sam joj ime, bilo prije 35-40 godina, mislim da se zvala Alan Ford) u blizini Ninona. Dok ovo pisem osjetim miris namocene lepine. Lepinja mirisi na cevape, masni prsti, curi kroz papir, a nigdje mesa :)
Jedina cevabdzinica kod Ninona se zvala kod "Shome"
35 40 godina , mozda se prije zvala Alan Ford ali min 40 - 45 god :lol:
iako sam misljenja da takvo ime nije postojalo
Shomo je prodavao regularno namocenu, ostale cevabdzinice ne rado , narocito ako nisi uz to narucio cevose :D
Kod Šome bili dobri ćevapi.
Bio je i Šoco, ako se dobro sjećam.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#906 Re: Slike Banjaluke

Post by sinuhe »

Shome kraj Ninona se sjecam iz osamdesetih. Malo dalje prema zelenom mostu je drzao cevabdzinicu i izvjesni Semko. Uz Mahu to su bile cevabdzinice u tom kraju.
User avatar
Zeleni most
Posts: 753
Joined: 01/11/2013 21:18

#907 Re: Slike Banjaluke

Post by Zeleni most »

Da, u pravu ste, zvao se Šomo.
U Alan Ford su ga preimenovali ovi novokompovani poslije rata, mada nije dugo radila ..
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#908 Re: Slike Banjaluke

Post by Saian »

Ommadawn wrote: 31/05/2022 06:34
TDK-90 wrote: 31/05/2022 03:44

Jedina cevabdzinica kod Ninona se zvala kod "Shome"
35 40 godina , mozda se prije zvala Alan Ford ali min 40 - 45 god :lol:
iako sam misljenja da takvo ime nije postojalo
Shomo je prodavao regularno namocenu, ostale cevabdzinice ne rado , narocito ako nisi uz to narucio cevose :D
Kod Šome bili dobri ćevapi.
Bio je i Šoco, ako se dobro sjećam.
Shoco je bio pekar, ako se dobro sjecam. Da ne duzim, ne bude mi dobro kad pricam o BL.
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#909 Re: Slike Banjaluke

Post by Saian »

Ommadawn wrote: 25/05/2022 11:15
banjaluka078 wrote: 25/05/2022 07:13


Ovo što sad prave je grehota nazvati ćevapom.
"Banjalučanka" mi je komšiluk, stalno smo tamo upadali iz parka, makar po "solo" namočenu.
Bio je kod nas u ulici jedan, otvorio neku malu ćevabdžinicu u sklopu jedne kafane, onako ništa na prvi pogled. Ali ćevapi mrak a mi dječurlija na putu za školu ili onako kad smo vani, odemo po namočenu - sjećam se k’o sad, koštala “jedan rudar”.
namocena uTri fenjera iz ZJJ na odmoru. A tamo na Hisetima, je preko puta Ejuba Kobaslica pred rat se otvorila isto tako neka jel cevabdzinca, namochena se i tu klepala. Helem, nekad bilo, sad se spominjalo.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#910 Re: Slike Banjaluke

Post by Ommadawn »

Saian wrote: 08/06/2022 13:15
Ommadawn wrote: 25/05/2022 11:15

Bio je kod nas u ulici jedan, otvorio neku malu ćevabdžinicu u sklopu jedne kafane, onako ništa na prvi pogled. Ali ćevapi mrak a mi dječurlija na putu za školu ili onako kad smo vani, odemo po namočenu - sjećam se k’o sad, koštala “jedan rudar”.
namocena uTri fenjera iz ZJJ na odmoru. A tamo na Hisetima, je preko puta Ejuba Kobaslica pred rat se otvorila isto tako neka jel cevabdzinca, namochena se i tu klepala. Helem, nekad bilo, sad se spominjalo.
Ma nemoj mi pričat’, i tu sam znao svratiti.
Bio onaj video-klub tamo malo niže prema gradu, kod raskrsnice prije SUP-a, blizu prodavnice autodijelova, pa jaran i ja odemo tamo a onda na jedno namočenu na putu nazad.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#911 Re: Slike Banjaluke

Post by bingov buraz »

Odlični ćevapi su bili u Montenegro na Mejdanu,mislim čak da je Mitko držao i tad..Nisu bili loši ni kod Gradskog Mosta
odmah pored.Burek u Kiki slastičarni i vruće kifle kod Ale Bojića,hrana mog djetinjstva.

Video klubovi,kultni Oskar u Boriku,Orion,Crveno i Crno na Starčevici i Marlboro na Mejdanu.
VHS rulz :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#912 Re: Slike Banjaluke

Post by Ommadawn »

bingov buraz wrote: 08/06/2022 15:20 Odlični ćevapi su bili u Montenegro na Mejdanu,mislim čak da je Mitko držao i tad..Nisu bili loši ni kod Gradskog Mosta
odmah pored.Burek u Kiki slastičarni i vruće kifle kod Ale Bojića,hrana mog djetinjstva.

Video klubovi,kultni Oskar u Boriku,Orion,Crveno i Crno na Starčevici i Marlboro na Mejdanu.
VHS rulz :thumbup:
Ma ja sam uvijek govorio da je Montenegro potcijenjena ćevabdžinica.
Držao je nego sa prezimenom Beganović, imena se ne sjećam. Na malo prije rata je lokal malo proširen i sređen.

Video klub Marlboro, sjećam se - ali najkrvaviji je bio onaj kod Sakibove mesnice.
Ime “Audi”, plus Audijev znak na nekom limu sve ispisano ručno.
A filmovi presnimljeni na nekom starom videorekorderu, loša slika skroz.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#913 Re: Slike Banjaluke

Post by bingov buraz »

Ommadawn wrote: 08/06/2022 15:36
bingov buraz wrote: 08/06/2022 15:20 Odlični ćevapi su bili u Montenegro na Mejdanu,mislim čak da je Mitko držao i tad..Nisu bili loši ni kod Gradskog Mosta
odmah pored.Burek u Kiki slastičarni i vruće kifle kod Ale Bojića,hrana mog djetinjstva.

Video klubovi,kultni Oskar u Boriku,Orion,Crveno i Crno na Starčevici i Marlboro na Mejdanu.
VHS rulz :thumbup:
Ma ja sam uvijek govorio da je Montenegro potcijenjena ćevabdžinica.
Držao je nego sa prezimenom Beganović, imena se ne sjećam. Na malo prije rata je lokal malo proširen i sređen.

Video klub Marlboro, sjećam se - ali najkrvaviji je bio onaj kod Sakibove mesnice.
Ime “Audi”, plus Audijev znak na nekom limu sve ispisano ručno.
A filmovi presnimljeni na nekom starom videorekorderu, loša slika skroz.
Da,neko Izetov je držao Montenegro u pravu si.
Sjećam se u poplavi videoklubova i tog kod Sakibove mesnice,u svaki sam bio učlanjen :mrgreen:

Mini Sport,ring a bell?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#914 Re: Slike Banjaluke

Post by Ommadawn »

bingov buraz wrote: 08/06/2022 18:48
Ommadawn wrote: 08/06/2022 15:36

Ma ja sam uvijek govorio da je Montenegro potcijenjena ćevabdžinica.
Držao je nego sa prezimenom Beganović, imena se ne sjećam. Na malo prije rata je lokal malo proširen i sređen.

Video klub Marlboro, sjećam se - ali najkrvaviji je bio onaj kod Sakibove mesnice.
Ime “Audi”, plus Audijev znak na nekom limu sve ispisano ručno.
A filmovi presnimljeni na nekom starom videorekorderu, loša slika skroz.
Da,neko Izetov je držao Montenegro u pravu si.
Sjećam se u poplavi videoklubova i tog kod Sakibove mesnice,u svaki sam bio učlanjen :mrgreen:

Mini Sport,ring a bell?
Ih… Kad jedan gluhonijemi pokušao otet lovu od jarana što je igrao bilijar - spuca ga ovaj štapom u glavu i još ga po potkoljenici. Nikad lika do tada nisam vidio da je toliki živac.

Kasnije je otvoriše tamo u onoj kući odmah kod naše škole, radio Martin i pokojni Mario nekad, otac im je to držao - sjećam se mali išao treći razred, potrošio pola materine plate na te igrice pa ispala frka u školi.

Eh ona ćevabdžinica kod Gradskog mi nije bila bogzna šta.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#915 Re: Slike Banjaluke

Post by kuli1961 »

Kad smo već kod ćevapčinica u Banjaluci...
"Stara stanica", tj. post-zemljotresna, privremena Autobusna stanica....Zamola!
Sredina sedamdesetih.. ja srednjoskolac,, bez love, vjeciti kokuz.. a tu i tamo se nesto dinara nabirika, pa kod Zamole sa drugom, na malu cevapa popola i onda u "Šokaru", na malo pivo, takodje popola..
A konobarica Zora nas gleda, sazali se pa nam od sebe donese jos jedno pivo!
Eh.. a danas...
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#916 Re: Slike Banjaluke

Post by Saian »

bingov buraz wrote: 08/06/2022 15:20 Odlični ćevapi su bili u Montenegro na Mejdanu,mislim čak da je Mitko držao i tad..Nisu bili loši ni kod Gradskog Mosta
odmah pored.Burek u Kiki slastičarni i vruće kifle kod Ale Bojića,hrana mog djetinjstva.

Video klubovi,kultni Oskar u Boriku,Orion,Crveno i Crno na Starčevici i Marlboro na Mejdanu.
VHS rulz :thumbup:
Bio sam uclanjen u Oskar, Orion, Laser, i na kraju Marlboro, uz jos hejbet nekih izmedju.
Oskar u boriku mislim da se sjecam gdje je bio, Orion je bio kod kupusista preko puta Kusme i Pirge,
Laser bio u Danka Mitrova, ja mislim.
Ja sam (sa starim) nerijetko iz video kluba izlazio s dvije kese kaseta ( bez pretjerivanja, oni jackie-chan-s-crnobijelim-snow-leopard uzorkom, hong kong produkcija, to sam jeo).
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#917 Re: Slike Banjaluke

Post by hadzinicasa »

Saian wrote: 08/06/2022 13:15
Ommadawn wrote: 25/05/2022 11:15

Bio je kod nas u ulici jedan, otvorio neku malu ćevabdžinicu u sklopu jedne kafane, onako ništa na prvi pogled. Ali ćevapi mrak a mi dječurlija na putu za školu ili onako kad smo vani, odemo po namočenu - sjećam se k’o sad, koštala “jedan rudar”.
namocena uTri fenjera iz ZJJ na odmoru. A tamo na Hisetima, je preko puta Ejuba Kobaslica pred rat se otvorila isto tako neka jel cevabdzinca, namochena se i tu klepala. Helem, nekad bilo, sad se spominjalo.
Oh… :srce:

Btw… - da vidis sta su od Orhideje napravili … neki dan gledam… :(
A na prozorima mi cvijece…
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#918 Re: Slike Banjaluke

Post by bingov buraz »

Ommadawn wrote: 08/06/2022 18:58
bingov buraz wrote: 08/06/2022 18:48

Da,neko Izetov je držao Montenegro u pravu si.
Sjećam se u poplavi videoklubova i tog kod Sakibove mesnice,u svaki sam bio učlanjen :mrgreen:

Mini Sport,ring a bell?
Ih… Kad jedan gluhonijemi pokušao otet lovu od jarana što je igrao bilijar - spuca ga ovaj štapom u glavu i još ga po potkoljenici. Nikad lika do tada nisam vidio da je toliki živac.

Kasnije je otvoriše tamo u onoj kući odmah kod naše škole, radio Martin i pokojni Mario nekad, otac im je to držao - sjećam se mali išao treći razred, potrošio pola materine plate na te igrice pa ispala frka u školi.

Eh ona ćevabdžinica kod Gradskog mi nije bila bogzna šta.
Ako je gluhonijemi bio pripadnik romske populacije znam o kome se radi :mrgreen:

Martin i Mario pokojni nisu braća,Mariova sestra se zove Angela i nisu imali više braće ni sestara.Martin je bio rođak.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#919 Re: Slike Banjaluke

Post by Ommadawn »

bingov buraz wrote: 10/06/2022 11:53
Ommadawn wrote: 08/06/2022 18:58

Ih… Kad jedan gluhonijemi pokušao otet lovu od jarana što je igrao bilijar - spuca ga ovaj štapom u glavu i još ga po potkoljenici. Nikad lika do tada nisam vidio da je toliki živac.

Kasnije je otvoriše tamo u onoj kući odmah kod naše škole, radio Martin i pokojni Mario nekad, otac im je to držao - sjećam se mali išao treći razred, potrošio pola materine plate na te igrice pa ispala frka u školi.

Eh ona ćevabdžinica kod Gradskog mi nije bila bogzna šta.
Ako je gluhonijemi bio pripadnik romske populacije znam o kome se radi :mrgreen:

Martin i Mario pokojni nisu braća,Mariova sestra se zove Angela i nisu imali više braće ni sestara.Martin je bio rođak.
Ne znam, ne sjećam se, može biti i da jeste jer jedino su samo tu i smjeli doći na Mejdan.
Znam samo da je bio gluhonijem, još par njih je bilo sa njim, ovaj jaro miran lik, vedar i do tada nisam znao koja zvijer u njemu spava. Do kuće nisam sa njim smio progovoriti ako me nije šta pitao.

Nisam fakat znao da su pokojni Mario i Martin rođaci. Sjećam se da je bila jedna cura tu, onako duga crna kosa. Ne sjećam se kako se zvala, morebit da je to Angela.

Maria mi žao, dobar momak bio. Ni Martin nije bio loš ako si znao sa njim pričat normalno. Joj kad se sjetim onog dvorišta, oni stari autobusi, Merđo, vrteške… Još samo falio Kusturica s ekipom da tu snima.
Pa kad Martin pusti narodnjake preko razglasa - i to zvijezde Južnog Vetra. I onda u po pjesme uzme mikrofon i počne pjevati. A nastavnici pokušavaju održati nastavu :D :D
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#920 Re: Slike Banjaluke

Post by Saian »

hadzinicasa wrote: 10/06/2022 11:19
Oh… :srce:

Btw… - da vidis sta su od Orhideje napravili … neki dan gledam… :(
A na prozorima mi cvijece…

Joj ja nisam bio u BL bas ne pamtim, nekako mi …
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#921 Re: Slike Banjaluke

Post by hadzinicasa »

Saian wrote: 12/06/2022 21:50
hadzinicasa wrote: 10/06/2022 11:19
Oh… :srce:

Btw… - da vidis sta su od Orhideje napravili … neki dan gledam… :(
A na prozorima mi cvijece…

Joj ja nisam bio u BL bas ne pamtim, nekako mi …
ma nisam ni ja.... a i meni... svaki put.
moralo se.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#922 Re: Slike Banjaluke

Post by Ommadawn »

Ja bio dva puta za sve ove godine.
Možda i sad na ljeto da odem.
Što kaže Besko, pjevač tuzlanskog rock benda Terusi, koji je također napisao pjesmu o Ferhadiji kad je srušena “Sine, za Banjaluku ti moraš puno toga progutati, povratiti, pa ponovo progutati. Nemoj sine, ako ne moraš”.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#923 Re: Slike Banjaluke

Post by banjaluka078 »

Moji dolaze svake godine, samo "Amerikanci" nekad preskoče godinu ako se tamo nešto dešava, pa ne mogu doći (korona godine ne računam). Sad su u penziji i opet dolaze svake godine. Mlađarija ne, jer su interesantniji Havaji, Kanari...kontam ih totalno.
Dva para iz moje ulice su se penzionisali u Njemačkoj i Švedskoj, pa su ovdje u periodu april-oktobar, a zimuju u hladnim krajevima, tama gore vide djecu i unučad i onda ovamo na ljeto. Renovirali kuće, sade bašte, malo po Vrbasu, djeca im nekad dođu pa se skupa spuste na more.
Meni je i dalje samo žao što nisam otišla. Imala bih i život i živce.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#924 Re: Slike Banjaluke

Post by Ommadawn »

banjaluka078 wrote: 13/06/2022 11:16 Moji dolaze svake godine, samo "Amerikanci" nekad preskoče godinu ako se tamo nešto dešava, pa ne mogu doći (korona godine ne računam). Sad su u penziji i opet dolaze svake godine. Mlađarija ne, jer su interesantniji Havaji, Kanari...kontam ih totalno.
Dva para iz moje ulice su se penzionisali u Njemačkoj i Švedskoj, pa su ovdje u periodu april-oktobar, a zimuju u hladnim krajevima, tama gore vide djecu i unučad i onda ovamo na ljeto. Renovirali kuće, sade bašte, malo po Vrbasu, djeca im nekad dođu pa se skupa spuste na more.
Meni je i dalje samo žao što nisam otišla. Imala bih i život i živce.
Vjerujem ti.
No opet sve je to individualno.
Moja drugarica se vratila nazad u BL. Imala je i dobar posao i sve ali opet sebe nekako nije našla u Swe. Govorila je meni “Ja ne znam kako ti ovo sve možeš, ovo je meni sve bezveze”.
Rođena negdje početkom sedamdesetih. Sad joj je u BL dobro.

Možda bih i ja drugačije to sve prihvatio da su moji razlozi odlaska (kao i većine Banjalučana u to vrijeme) i neke činjenice bile sasvim drugačiji.
Ja sam svojima rekao da se u BL ne mislim ni kopati a ne nešto drugo.
A opet - slagao bih kada bih rekao da nekad ne pomislim šta bi bilo kad bi bilo.

I kad mi neko kaže “vi ste Banjalučani ovakvi, onakvi…” tu odgovaram oštro i ne biram riječi.
User avatar
Saian
Posts: 15314
Joined: 08/04/2004 21:50

#925 Re: Slike Banjaluke

Post by Saian »

Ommadawn wrote:
Možda bih i ja drugačije to sve prihvatio da su moji razlozi odlaska (kao i većine Banjalučana u to vrijeme) i neke činjenice bile sasvim drugačiji.
Ja sam svojima rekao da se u BL ne mislim ni kopati a ne nešto drugo.
A opet - slagao bih kada bih rekao da nekad ne pomislim šta bi bilo kad bi bilo.

I kad mi neko kaže “vi ste Banjalučani ovakvi, onakvi…” tu odgovaram oštro i ne biram riječi.
:) potpis
Post Reply