Slanje pouzećem putem BH pošte

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
sanolbansonwood
Posts: 16
Joined: 31/03/2014 20:45

#1 Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by sanolbansonwood »

Zdravo svima, planiram se baviti online prodajom, istražila sam dosta o vrstama slanja, pošiljkama i poštarinama, ali eto imam još neke nedoumice oko slanja pouzećem putem bh pošte, pa ako se neko također bavi i šalje ovim putem i voljan mi je pomoći, puno bi mi pomoglo :-D

Mene zanima proces slanja pouzećem, je li to otkupna pošiljka kad računam na kalkulatoru cijena na stranici bh pošte (ovo malo glupo što pitam, al moram ne zamjerite hahah), pošto planiram prodavati stvari male kilaže, je li bolje slati kao pismo ili paket što se tiče cijene poštarine? Koliko dana obično treba da pošijka bude isporučena i da li primalac tokom preuzimanja pošiljke plaća proviziju pošti?

Hvala unaprijed :thumbup:
User avatar
Truba
Posts: 81623
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by Truba »

Najjednostavnije je da ti uplate na racun
Kad legnu pare
Onda salji

Pouzecem se neko moze predomisliti a ti platila postu
Pare ti ne vracaju
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15605
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#3 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by problemnatravunu »

sanolbansonwood wrote: 12/04/2021 20:25 Zdravo svima, planiram se baviti online prodajom, istražila sam dosta o vrstama slanja, pošiljkama i poštarinama, ali eto imam još neke nedoumice oko slanja pouzećem putem bh pošte, pa ako se neko također bavi i šalje ovim putem i voljan mi je pomoći, puno bi mi pomoglo :-D

Mene zanima proces slanja pouzećem, je li to otkupna pošiljka kad računam na kalkulatoru cijena na stranici bh pošte (ovo malo glupo što pitam, al moram ne zamjerite hahah), pošto planiram prodavati stvari male kilaže, je li bolje slati kao pismo ili paket što se tiče cijene poštarine? Koliko dana obično treba da pošijka bude isporučena i da li primalac tokom preuzimanja pošiljke plaća proviziju pošti?

Hvala unaprijed :thumbup:
Primalac plaća iznos otkupnine , koja pise na već pripremljenoj uplatnici, koju ti popunis kod slanja, i koja ide uz paket (pismo).
Iznos otkupnine je: cijena artikla koji kupuje + tvoji troškovi slanja (postarina+pakovanje+sama uplatnica)
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#4 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by mk ultra »

Bh posta je OK...
musliman_normala
Posts: 55
Joined: 29/04/2015 11:20

#5 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by musliman_normala »

sanolbansonwood wrote: 12/04/2021 20:25 Zdravo svima, planiram se baviti online prodajom, istražila sam dosta o vrstama slanja, pošiljkama i poštarinama, ali eto imam još neke nedoumice oko slanja pouzećem putem bh pošte, pa ako se neko također bavi i šalje ovim putem i voljan mi je pomoći, puno bi mi pomoglo :-D

Mene zanima proces slanja pouzećem, je li to otkupna pošiljka kad računam na kalkulatoru cijena na stranici bh pošte (ovo malo glupo što pitam, al moram ne zamjerite hahah), pošto planiram prodavati stvari male kilaže, je li bolje slati kao pismo ili paket što se tiče cijene poštarine? Koliko dana obično treba da pošijka bude isporučena i da li primalac tokom preuzimanja pošiljke plaća proviziju pošti?

Hvala unaprijed :thumbup:
Slanje paketa
-----------------
- Moraš popuniti neka 2 formulara za slanje otkupnine (smor živi)
- Što se tiče dostave sve zavidi od lokacije i u kojem selu kupac živi (meni je znalo 4-5 dana da putuje do kupca)
- Obavezno uključi sa povratnicom (da imaš tracking broj da znaš gdje je paket)
- Ako te poštar ne nađe na adresi, ostavlja ti žuti papir pa ti moraš po pare u svoju poštu
- Koliko se sjećam moraš ti uračunati poštarinu u cijeni otkupnine
- Poštar donosi... ima ga nema ga kući... tebe pegla gdje mi je roba

Brza pošta
https://www.posta.ba/bhp/wp-content/upl ... 170717.pdf
-------------
- 1 papir popuniš (uzmeš unaprijed formulara i barkodova)
- Imaš tracking kod (kupac zna gdje roba, ti znaš gdje je roba)
- Zovneš njih, dođe kurir pred zgradu/kuću da preuzme a njemu opet kurir dostavi (zove ga na mobitel)
- 10 KM je slanje do 10kg sa otkupninom (8 KM bez otkupnine)
- Primalac plaća poštarinu direktno njima a tebi vraća otkupninu
- Traže broj lične karte kad ti dostavljaju novac (ali ne brini - do sad nisu nikoga ganjali oni anam oni ubhlehaši)
- Odmah sutra osoba prima (ako je u RS-u onda +1 dan dok pošte razmjene paket i pare) - ima i više opcija (D+2 itd.. ako je veća kilaža)

Slanje paketa vs Brza pošta
----------------------------------
- 5-6 KM vs 10 KM...
- 100x više rahatluka nego smaranje sa slanjem samo paketa

Kao što neko reče, najbolje da ti uplate na račun a ti onda šalješ praaavo jeftino.
tap3ah75
Posts: 5976
Joined: 07/09/2009 14:14

#6 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by tap3ah75 »

Najbolje ti je preko pika slati brzom poštom.
8 KM
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#7 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by Guadalajara »

tap3ah75 wrote: 23/04/2021 14:10 Najbolje ti je preko pika slati brzom poštom.
8 KM
Ima i X Express oni su 7 KM dostava

https://www.x-express.ba/korisnicki-pan ... uj-sa-x-om
tap3ah75
Posts: 5976
Joined: 07/09/2009 14:14

#8 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by tap3ah75 »

Guadalajara wrote: 24/04/2021 22:40
tap3ah75 wrote: 23/04/2021 14:10 Najbolje ti je preko pika slati brzom poštom.
8 KM
Ima i X Express oni su 7 KM dostava

https://www.x-express.ba/korisnicki-pan ... uj-sa-x-om
Kako si dobio 7 KM?
Otišao sam im na kalkulator
Ja kakav god paket stavim ... preko cenera je ... neki i do 20.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#9 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by Guadalajara »

tap3ah75 wrote: 25/04/2021 01:26
Guadalajara wrote: 24/04/2021 22:40
tap3ah75 wrote: 23/04/2021 14:10 Najbolje ti je preko pika slati brzom poštom.
8 KM
Ima i X Express oni su 7 KM dostava

https://www.x-express.ba/korisnicki-pan ... uj-sa-x-om
Kako si dobio 7 KM?
Otišao sam im na kalkulator
Ja kakav god paket stavim ... preko cenera je ... neki i do 20.
7 KM je za one koji su saradnici...imaju web shopove

Ima kontakt pa pitaj
sanolbansonwood
Posts: 16
Joined: 31/03/2014 20:45

#10 Re: Slanje pouzećem putem BH pošte

Post by sanolbansonwood »

musliman_normala wrote: 23/04/2021 03:38
sanolbansonwood wrote: 12/04/2021 20:25 Zdravo svima, planiram se baviti online prodajom, istražila sam dosta o vrstama slanja, pošiljkama i poštarinama, ali eto imam još neke nedoumice oko slanja pouzećem putem bh pošte, pa ako se neko također bavi i šalje ovim putem i voljan mi je pomoći, puno bi mi pomoglo :-D

Mene zanima proces slanja pouzećem, je li to otkupna pošiljka kad računam na kalkulatoru cijena na stranici bh pošte (ovo malo glupo što pitam, al moram ne zamjerite hahah), pošto planiram prodavati stvari male kilaže, je li bolje slati kao pismo ili paket što se tiče cijene poštarine? Koliko dana obično treba da pošijka bude isporučena i da li primalac tokom preuzimanja pošiljke plaća proviziju pošti?

Hvala unaprijed :thumbup:
Slanje paketa
-----------------
- Moraš popuniti neka 2 formulara za slanje otkupnine (smor živi)
- Što se tiče dostave sve zavidi od lokacije i u kojem selu kupac živi (meni je znalo 4-5 dana da putuje do kupca)
- Obavezno uključi sa povratnicom (da imaš tracking broj da znaš gdje je paket)
- Ako te poštar ne nađe na adresi, ostavlja ti žuti papir pa ti moraš po pare u svoju poštu
- Koliko se sjećam moraš ti uračunati poštarinu u cijeni otkupnine
- Poštar donosi... ima ga nema ga kući... tebe pegla gdje mi je roba

Brza pošta
https://www.posta.ba/bhp/wp-content/upl ... 170717.pdf
-------------
- 1 papir popuniš (uzmeš unaprijed formulara i barkodova)
- Imaš tracking kod (kupac zna gdje roba, ti znaš gdje je roba)
- Zovneš njih, dođe kurir pred zgradu/kuću da preuzme a njemu opet kurir dostavi (zove ga na mobitel)
- 10 KM je slanje do 10kg sa otkupninom (8 KM bez otkupnine)
- Primalac plaća poštarinu direktno njima a tebi vraća otkupninu
- Traže broj lične karte kad ti dostavljaju novac (ali ne brini - do sad nisu nikoga ganjali oni anam oni ubhlehaši)
- Odmah sutra osoba prima (ako je u RS-u onda +1 dan dok pošte razmjene paket i pare) - ima i više opcija (D+2 itd.. ako je veća kilaža)

Slanje paketa vs Brza pošta
----------------------------------
- 5-6 KM vs 10 KM...
- 100x više rahatluka nego smaranje sa slanjem samo paketa

Kao što neko reče, najbolje da ti uplate na račun a ti onda šalješ praaavo jeftino.


Hvala ti na detaljnom objašnjenju, mislim staviću ja i druge vrste poštarina uključujući i brzu poštu, ali eto mučilo me oko slanja otkupne pošiljke... pitala sam u pošti vezano za slanje otkupnom, da li primalac pošiljke plaća proviziju prilikom preuzimanja, i kažu plaća max 1,5KM... haha koja je to logika zar to nije uključeno u poštarinu već, ali eto onda ispada da to košta više od 5-6 KM

što se tiče slanja putem OLX-a, to mi se čini dobro, ali ne planiram prodavati preko olxa.. pa ne znam onda kako bi to išlo, a ne planiram praviti ugovore, pa mi samim tim ne bi bila niža cijena poštarine (mislim na x express i ostale brze pošte)
Post Reply