Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Podforum za motocikliste...
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1 Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by mali Ninja »

da li ima na forumu nekih ljudi koji putuju maxi scooterima ili motorima neke dalje ture?

planiram sa suprugom negdje preci par hiljada kilometara pa mi trebaju svi savjeti kako šta gdje, šta je najpotrebnije ponijeti itd...

u pitanju je skuter Beverly 500i.e.


p.s. ako ima neko voljan da putujemo zajedno, mogli bi se negdje naci, dogovoriti isl...
Last edited by mali Ninja on 18/09/2011 14:52, edited 1 time in total.
Unnamed
Posts: 28
Joined: 05/09/2009 14:10

#2 Re: Skuterom/motorom na put

Post by Unnamed »

Uplati Bihamk prije svega... Kada idem na put obavezno nosim litar ulja, osnovni alat, kljuc za svjecicu, svjecicu, crijevo za gorivo metar dva obavezno, brus papir..
Eh sad za duzi put dobro je ubaciti par rezervnih sijalica, par krpi, prva pomoc...
Sitnice kao: (zica, izolir traka, noz, fix sprej za gumu u slucaju da pukne, osiguraci, plasticne vezice, cerada...)
Rezervni kljuc dati suvozacu u slucaju gubitka jednog...
Dosta love i to je to!
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#3 Re: Skuterom/motorom na put

Post by mali Ninja »

Unnamed wrote:Uplati Bihamk prije svega... Kada idem na put obavezno nosim litar ulja, osnovni alat, kljuc za svjecicu, svjecicu, crijevo za gorivo metar dva obavezno, brus papir..
Eh sad za duzi put dobro je ubaciti par rezervnih sijalica, par krpi, prva pomoc...
Sitnice kao: (zica, izolir traka, noz, fix sprej za gumu u slucaju da pukne, osiguraci, plasticne vezice, cerada...)
Rezervni kljuc dati suvozacu u slucaju gubitka jednog...
Dosta love i to je to!

hvala puno na dosta opširnom odgovoru, iz njega mogu zaključiti da dosta putuješ, da li mi možeš reći kako određuješ rutu kojom ideš i nosiš li GPS.
supruga i ja razmisljamo obici jedan krug po bosni, vidjet neke gradiće kro zkoje bi prije samo prošli ili koje nismo nikako vidjeli, postoji li na netu neki program sa auto kartom po kojoj crtaš rutu ili kako to već radiš?
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#4 Re: Skuterom/motorom na put

Post by Wind »

Ih, ja reko, super ode covjek u Madrid kad on po Bosni....dobro, to nek bude zagrijavanje.... :thumbup:

Ma nabavi neki GPS, ili stavi na mobitel a kod kuce se pripremi za rutu, pogledaj alternative pravce, uporedi duzinu puta ali posebno obrati paznju na krajolik kuda ides. Naime, posto ides skuterom, trebas da uzivas u voznji a ne samo da sto prije stignes na cilj. Znaci kraci put ne mora biti bolji put! :bih:

www.viamichelin.com

ili jednostavno Google Earth pa na tenane istrazuj.

Reci kuda si planirao ici pa mozda ti raja posavjetuje gdje da svratis, sta da vidis. Sretno.

...i da, pripremi se za kisu, neke kabanice, cerada za motor i sl. znas kako je kod nas, zacas se vrijeme pokvari.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#5 Re: Skuterom/motorom na put

Post by mali Ninja »

preko granice do godine ako Bog da :), sad prvo malo testirati terene, sta se moze, sta ne, kako, gdje, kuda, koliko itd.. :)

gledao sam nesto po google earth-u, to mi je bio jedini nacin određivanja rute, ali sam se u nekim dijelovima slabo snalazio pa sam potrazio savjet ovdje, hvala za ovaj link svakako, mnogo je dobar.

Sto se tice planova, razmisljao sam da napravim "krug" po bosni, da kad odemo npr do zenice, pa nastavimo dalje, da se ne moramo vratiti tuda, eh sada, ne znam da li postoji neki uobičajni put kuda ljudi sa motorima pohode bosnu ili je to kud koji ...

idealno bi bilo da podje neko ko je već išao ili ima jasniju prestavu u glavi kojim pravcima ići :mrgreen:

a ovo sto kazes da ne trazim kraci put si potpuno u pravu, ovaj motor i nije za drugo šta osim za sto ravnije i bolje ceste.

P.S. jos me interesuje, gdje po bosni mogu konačit a da ne čorim u šatoru?
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#6 Re: Skuterom/motorom na put

Post by Wind »

ma nema uobicajenog puta, svaki asfaltni put je put, a bosna nam je takva da ima dosta uspona i prevoja ali kad ljudi mogu ici biciklima onda mozes i ti motorom.

Nocenje imas svugdje, to nije problem i cijena je oko 30-40 KM za dvoje/noc. u prenocistima i motelima. Obicno je uracunat i dorucak.

Vidim da bas nemas nekog iskustva pa sam ti zato i rekao da kazes ovdje kuda bi htio ici pa cemo zajedno napraviti idealnu rutu.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#7 Re: Skuterom/motorom na put

Post by mali Ninja »

hvala vam puno, ovo mi je mnogo olaksalo samo spremanje i planiranje puta. prvi put je najteze :-)
Unnamed
Posts: 28
Joined: 05/09/2009 14:10

#8 Re: Skuterom/motorom na put

Post by Unnamed »

Kod mene nema neke posebne rute... Jednostavno sjednes npr i kazes idem do Konjica, tamo nesto pojedes, kazes mogao sam na vrelo Bune, pa malo i do Mostara i onda se malo nastavi do mora...i tako u zezanciji predjes dobru kilometrazu...
Kad dosadi samo nazad i cao... To ti je najbolje za zagrijavanje... A kad budes htio na velike pohode od par hiljada km, onda sebi isprintas karte/rute viamichelin i gas...
Na mobitel Garmin i to je to....
A ne putujem bas toliko, nego cvajo uvijek trazi da si spreman, posebno 180sp... ;)
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#9 Re: Skuterom/motorom na put

Post by Tercius »

http://www.motoexpedition-croatia.com/
Stranica jako interesantna sa mnogo putopisa, ja sam ih citao onako iz dosade, ali u njima mozes naci dosta korisnih stvari koje ti danas sutra mogu valjati ako se odlucis za neke dalje ture.

http://www.motori.hr/cgi-bin/cl.rr?id=785&str=1
Ova stranica ti je alfa i omega za sve ( bar po meni ), na njoj ces pronaci skoro sva pitanja i odgovore od kako ces odrzavati vizir kacige, do sta ti treba/netreba od opreme na putovanju.

http://www.viamichelin.com/
http://www.ebooking.com/
I naravno ove dvije neizbjezne stranice.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#10 Re: Skuterom/motorom na put

Post by mali Ninja »

za ovaj vikend smo supruga i ja otisli na izlet motorom prema moru. prvo stajanje je bilo u jablanici na EP malo da dopusem gume i nastavili dalje. Sljedece stajanje odmorište iza mosta Begića i Begovića na onoj nedođiji Jablanica - Mostar. nakon protezanja, nastavljamo dalje i stajemo u Mostaru na pumpi sa namjerom da odemo u wc ali na nasu nesrecu wc-a nije bilo :), odmah nastavljamo dalje prema Metkovicu, ja iznerviran necu da stajem nigdje, prelazimo granicu u letu i prolazimo Metković, na putu prema raskrsnici gdje se odvaja za Dubrovnik ili Ploče stanemo na neku pumpicu u wc, istina da je bio kao poljski wc ali posluzio je svrsi i nastavljamo prema Neumu. Dolazimo u Neum, pustinja, par ljudi na plaži, auta nigdje, parking kod plaže prazan, prolazimo tamo i ostajemo u onom restoranu na parkingu nesto više od sat vremena. tu smo ostavili motor u hlad, ručali, malo se odmorili, malo prošteali, malo k'o babe sjeli u plićak, osušili se i krenuli, na izlazu iz Neuma smo htjeli zapaliti za Dubrovnik, ali smo se predomislili pa smo krenuli nazad prema Mostaru, u povratku prema kući stali još jednom na benzinsku, sipali gorivo, par puta odmarali, popili piće u Počitelju i negdje predveče stižemo u Tarčin kod punca na vikendicu. Tu smo ostali dvije noći. ukupna kilometraža 430km. :skoljka:
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#11 Re: Skuterom/motorom na put

Post by mali Ninja »

Unnamed wrote: A ne putujem bas toliko, nego cvajo uvijek trazi da si spreman, posebno 180sp... ;)
dobra je to gilera ali je više gradska, teško da bi se ja usudio negdje dalje sa dvotaktnim motorom. :)
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#12 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by mali Ninja »

samo da bacim jednu sliku :razz:

Image
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#13 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by Tercius »

Cestitam na prvoj turi i neka je sa srecom :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Unnamed
Posts: 28
Joined: 05/09/2009 14:10

#14 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by Unnamed »

Presao sam 10.000 otkad sam je kupio jos me nije ostavila nigdje... A znas kako je ja derem ... :mrgreen:
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#15 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by mali Ninja »

Tercius wrote:Cestitam na prvoj turi i neka je sa srecom :thumbup: :thumbup: :thumbup:
hvala puno, sljedecu turu cu malo opširnije i slikovitije opisati, pa koga zanima može da pročita. :)


:bih:
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#16 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by Tercius »

mali Ninja wrote:
Tercius wrote:Cestitam na prvoj turi i neka je sa srecom :thumbup: :thumbup: :thumbup:
hvala puno, sljedecu turu cu malo opširnije i slikovitije opisati, pa koga zanima može da pročita. :)


:bih:
Obavezno stari, ja planiram takodje tako neshto na proljece-ljeto.
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#17 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by Decerto »

Mali ninja ti zivis moj san ;-)
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#18 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by mali Ninja »

Decerto wrote:Mali ninja ti zivis moj san ;-)
ne znam šta da kažem prijatelju, nadam se da ce ti se taj san i ostvariti uskoro, dok si mladji...

hvala što si pročitao temu, a do godine da čitamo i o tvojim vožnjama :thumbup:
User avatar
RA1922
Posts: 32
Joined: 05/04/2012 23:09
Location: StarMo

#19 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by RA1922 »

Super star. Dosta stvari treba ako ides na dalji put al uvjek se moze naci prijatelj bajker za pomoc. Bilo gdje i bilo kad.
Moj kolega kupio Hondu Shadow 600 i hoce na moto skup u Sa. Dodju tamo i sve ok. Krenuli krug al do Jahorine i kad su stigli gore motor stane. Nece pa nece. Odjednom se pojavi stari cikica sa korpom alata kaze bjez sine i uze stvar u svoje ruke. Za tren ocisti karburator i kaze mali pali i vozi :-D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#20 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by mali Ninja »

Monchi wrote:Super star. Dosta stvari treba ako ides na dalji put al uvjek se moze naci prijatelj bajker za pomoc. Bilo gdje i bilo kad.
Moj kolega kupio Hondu Shadow 600 i hoce na moto skup u Sa. Dodju tamo i sve ok. Krenuli krug al do Jahorine i kad su stigli gore motor stane. Nece pa nece. Odjednom se pojavi stari cikica sa korpom alata kaze bjez sine i uze stvar u svoje ruke. Za tren ocisti karburator i kaze mali pali i vozi :-D
ja ti se držim one "ništa nas ne mije iznenaditi" dok ne počne iznenadna kiša :-D
User avatar
Maestro_Splinter
Posts: 17
Joined: 30/03/2012 11:39

#21 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by Maestro_Splinter »

To je nesto sto je izrazeno kod nas motorista, bilo je situacija kad krenem na motorijadu, onako nas par, 4-5 motora, kod prijatelja se ugasi motor u pola puta, preguramo ga do prve benzinske, raskopaj gledaj snimaj, dok smo to radili cijele grupe motorista su se uvracale i stajale da i oni pomognu. Niti jedan motorista nije prosao.

I onda slusam sa strane da su svi motoristi narkomani, kriminalci, silovatelji, pljackasi i tako te stvarcice :)
User avatar
sheikh
Posts: 764
Joined: 17/10/2010 18:21
Location: Tamni vilajet

#22 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by sheikh »

Ima li kakvih nada da se forumasi organizuju i odu na neku turu :) ????
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#23 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by mali Ninja »

ja čekam prijedloge, ne mora biti dalja tura, može i do mostara :mrgreen:
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#24 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by Tercius »

Jel se bacila neka tura ovog ljeta??? :)
daki772
Posts: 13
Joined: 16/03/2013 22:01

#25 Re: Skuterom/motorom na put - izlet u Neum

Post by daki772 »

Evo ja cu da se ,,javnem,,na ovu temu.vozim dva motora...bajker sam.ali ovu turu sam odvozio prije 6 dana....KOTOR-DUBROVNIK-NEUM i nazad....sa scarabeo 500.odlicna voznja,ufatih prelijep dan,ali sretoh mozda dva motora,napravih nekih 320 kilometara...pa dje je srce bajkersko :-D
Post Reply