Škorpija u stanu

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#1 Škorpija u stanu

Post by darius_maximus »

Kratko pitanje,

Je li iko još nailazio na škorpije u stanu/kući u Sarajevu?
Znači, centar je grada, nije vikendica. :D

Image

Uhvatili smo je u čašu i sada ne znam šta tačno da radimo.

Da je izbacim negdje vani (obično ne ubijam životinje), hoću li napraviti problem nekome drugom.
Je li ovo beba ili odrasla jedinka?
Ako je beba, je li moguće da ih ima još u kući (navodno se škorpije kreću u grupama)?
Pretpostavljam da nisu (pre)opasne, u smislu da imaju otrov koji može čovjeku ozbiljno naškoditi?

Zvali smo Veterinarski i Prirodno-Matematički fakultet (ne znam što su nas tamo proslijedili) i niko nema nekih savjeta (godišnji, itd.).
Pest control ne znam da imamo neki privatni koji se bavi ovim.
Šta uraditi?
Samo je izbaciti negdje na livadu?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#2 Re: Škorpija u stanu

Post by Sanjarko »

darius_maximus wrote: 21/07/2023 12:11 Kratko pitanje,

Je li iko još nailazio na škorpije u stanu/kući u Sarajevu?
Znači, centar je grada, nije vikendica. :D

Image

Uhvatili smo je u čašu i sada ne znam šta tačno da radimo.

Da je izbacim negdje vani (obično ne ubijam životinje), hoću li napraviti problem nekome drugom.
Je li ovo beba ili odrasla jedinka?
Ako je beba, je li moguće da ih ima još u kući (navodno se škorpije kreću u grupama)?
Pretpostavljam da nisu (pre)opasne, u smislu da imaju otrov koji može čovjeku ozbiljno naškoditi?

Zvali smo Veterinarski i Prirodno-Matematički fakultet (ne znam što su nas tamo proslijedili) i niko nema nekih savjeta (godišnji, itd.).
Pest control ne znam da imamo neki privatni koji se bavi ovim.
Šta uraditi?
Samo je izbaciti negdje na livadu?
Polako postajemo Afrika. :shock:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#3 Re: Škorpija u stanu

Post by dječak sa šibicama »

Prvi glas za Sarajevo, sjecam se maminih prica ali ona je pricala o Mostaru, i da je tamo redovno nalazila ove male skorpije i navodno nisu opasne, ne diraj je ne dira te a ako te bocne, nije strasno.

Pretpoostavljam da se klima odozdo siri na nas. Afrika.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#4 Re: Škorpija u stanu

Post by Sanjarko »

dječak sa šibicama wrote: 21/07/2023 12:16 Prvi glas za Sarajevo, sjecam se maminih prica ali ona je pricala o Mostaru, i da je tamo redovno nalazila ove male skorpije i navodno nisu opasne, ne diraj je ne dira te a ako te bocne, nije strasno.

Pretpoostavljam da se klima odozdo siri na nas. Afrika.
Kuga Africka hara, kazu uvezli je iz Afrike preko navodno Posavine, sad ne znam bas ali moguce je.
DonieBrasco
Posts: 15547
Joined: 31/08/2016 16:09

#5 Re: Škorpija u stanu

Post by DonieBrasco »

Gdje se u centru Sarajevo od desilo, koji dio centra ?
User avatar
pezzar
Posts: 592
Joined: 14/07/2009 13:16

#6 Re: Škorpija u stanu

Post by pezzar »

Ma ništa, baci u livadi. Guglaj akrep, vidjećeš da je normalna i na našim terenima. :)

Obično se kriju ispod kamenja ili starih panjeva.

Edit:
https://bs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0korpija
Last edited by pezzar on 21/07/2023 12:24, edited 1 time in total.
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#7 Re: Škorpija u stanu

Post by liyf »

darius_maximus wrote: 21/07/2023 12:11 Kratko pitanje,

Je li iko još nailazio na škorpije u stanu/kući u Sarajevu?
Znači, centar je grada, nije vikendica. :D

Image

Uhvatili smo je u čašu i sada ne znam šta tačno da radimo.

Da je izbacim negdje vani (obično ne ubijam životinje), hoću li napraviti problem nekome drugom.
Je li ovo beba ili odrasla jedinka?
Ako je beba, je li moguće da ih ima još u kući (navodno se škorpije kreću u grupama)?
Pretpostavljam da nisu (pre)opasne, u smislu da imaju otrov koji može čovjeku ozbiljno naškoditi?

Zvali smo Veterinarski i Prirodno-Matematički fakultet (ne znam što su nas tamo proslijedili) i niko nema nekih savjeta (godišnji, itd.).
Pest control ne znam da imamo neki privatni koji se bavi ovim.
Šta uraditi?
Samo je izbaciti negdje na livadu?
meni izgleda kao Euscorpius italicus, rasprostranjena je po Evropi ali je u Bosni oficijalno nema, iako je ima u Hrvatskoj (životinje veoma lako prelaze granice i nastanjuju se u druge države). Defintivno je mužjak, koji vjerovatno tek ide u prvi pohod za ženkom, rekao bih da je mlad, ali odrastao. Ne ubadaju i napadaju često, ali jesu defanzivni. Ako ujede tebe ili nekoga, samo operite vodom, a ako je dijete alergično obratite malo pažnje o mogućim reakcijama, iako nije previše opasno. Ja bih, ako ćeš je izbacivati stavio negdje blizu vode, ispod nekog kamena gdje je realtivno toplo. Ali, svakako, možeš ga zadržati kao ljubimca :D

Image odrasli muškarac
Image lijevo muško desno žensko
Last edited by liyf on 21/07/2023 12:28, edited 1 time in total.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#8 Re: Škorpija u stanu

Post by darius_maximus »

DonieBrasco wrote: 21/07/2023 12:19 Gdje se u centru Sarajevo od desilo, koji dio centra ?
Posto je 80% grada Otoka, sve je haman u centru. :D
Šalim se, u Hrasnom brdu.
Zato govorim "centar", jer nije neka vikendica u, bubam, Semizovcu.
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#9 Re: Škorpija u stanu

Post by liyf »

darius_maximus wrote: 21/07/2023 12:23
DonieBrasco wrote: 21/07/2023 12:19 Gdje se u centru Sarajevo od desilo, koji dio centra ?
Posto je 80% grada Otoka, sve je haman u centru. :D
Šalim se, u Hrasnom brdu.
Zato govorim "centar", jer nije neka vikendica u, bubam, Semizovcu.
sasvim normalno. Toplo, ugodno, po noći relativno vjetrovito, a zgrade, kamenje i kuće. Nije iz Afrike, nije otrovna, ne brini.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#10 Re: Škorpija u stanu

Post by darius_maximus »

lavi wrote: 21/07/2023 12:21
darius_maximus wrote: 21/07/2023 12:11 Kratko pitanje,

Je li iko još nailazio na škorpije u stanu/kući u Sarajevu?
Znači, centar je grada, nije vikendica. :D

Image

Uhvatili smo je u čašu i sada ne znam šta tačno da radimo.

Da je izbacim negdje vani (obično ne ubijam životinje), hoću li napraviti problem nekome drugom.
Je li ovo beba ili odrasla jedinka?
Ako je beba, je li moguće da ih ima još u kući (navodno se škorpije kreću u grupama)?
Pretpostavljam da nisu (pre)opasne, u smislu da imaju otrov koji može čovjeku ozbiljno naškoditi?

Zvali smo Veterinarski i Prirodno-Matematički fakultet (ne znam što su nas tamo proslijedili) i niko nema nekih savjeta (godišnji, itd.).
Pest control ne znam da imamo neki privatni koji se bavi ovim.
Šta uraditi?
Samo je izbaciti negdje na livadu?
meni izgleda kao Euscorpius italicus, rasprostranjena je po Evropi ali je u Bosni oficijalno nema, iako je ima u Hrvatskoj (životinje veoma lako prelaze granice i nastanjuju se u druge države). Defintivno je mužjak, koji vjerovatno tek ide u prvi pohod za ženkom, rekao bih da je mlad, ali odrastao. Ne ubadaju i napadaju često, ali jesu defanzivni. Ako ujede tebe ili nekoga, samo operite vodom, a ako je dijete alergično obratite malo pažnje o mogućim reakcijama, iako nije previše opasno. Ja bih, ako ćeš je izbacivati stavio negdje blizu vode, ispod nekog kamena gdje je realtivno toplo. Ali, svakako, možeš ga zadržati kao ljubimca :D
Hvala na info! :)

Sad smo dobili povratni poziv i sa PMF-a, jer smo im poslali sliku mailom.
Kažu da izgleda kao taj Euscorpius italicus i da smo ga vjerovatno donijeli negdje iz Hercegovine (jesmo bili prethodni vikend).
Kažu i da je mužjak i da će vjerovatno uginuti u našem podneblju, jer im ne godi i da je šteta, jer je mogao dole doprinijeti širenju populacije.
Jebi ga, zajebali smo čovjeka slučajno. :(
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#11 Re: Škorpija u stanu

Post by liyf »

darius_maximus wrote: 21/07/2023 12:27
lavi wrote: 21/07/2023 12:21 meni izgleda kao Euscorpius italicus, rasprostranjena je po Evropi ali je u Bosni oficijalno nema, iako je ima u Hrvatskoj (životinje veoma lako prelaze granice i nastanjuju se u druge države). Defintivno je mužjak, koji vjerovatno tek ide u prvi pohod za ženkom, rekao bih da je mlad, ali odrastao. Ne ubadaju i napadaju često, ali jesu defanzivni. Ako ujede tebe ili nekoga, samo operite vodom, a ako je dijete alergično obratite malo pažnje o mogućim reakcijama, iako nije previše opasno. Ja bih, ako ćeš je izbacivati stavio negdje blizu vode, ispod nekog kamena gdje je realtivno toplo. Ali, svakako, možeš ga zadržati kao ljubimca :D
Hvala na info! :)

Sad smo dobili povratni poziv i sa PMF-a, jer smo im poslali sliku mailom.
Kažu da izgleda kao taj Euscorpius italicus i da smo ga vjerovatno donijeli negdje iz Hercegovine (jesmo bili prethodni vikend).
Kažu i da je mužjak i da će vjerovatno uginuti u našem podneblju, jer im ne godi i da je šteta, jer je mogao dole doprinijeti širenju populacije.
Jebi ga, zajebali smo čovjeka slučajno. :(
Pa i niste baš, ne bih barem ja rekao. Nije njemu problem ljeti preživjeti, vole temperature koje su sad kod nas u Sarajevu, 20-25 po danu, oko 20 po noći, ispod kamenja se kriju. Jedino će uginuti ako ga neko ubije, ili ako ne nađe hrane, a što se tiče samog staništa njemu ne smeta.

Svakako, dobar "find". Ja sam u kupatilu našao bubu iz Amerike, koja je 1999. godine došla u Italiju, pa prirodno emigrirala u Francusku, Englesku i Hrvatsku. Koliko ja znam, prvi primjerak u BiH. Nakon 2 dana je pauk sredio :run:, baš zanimljivo bilo gledati je ondje, ni bosanski nije naučila :lol:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#12 Re: Škorpija u stanu

Post by darius_maximus »

lavi wrote: 21/07/2023 12:29
darius_maximus wrote: 21/07/2023 12:27

Hvala na info! :)

Sad smo dobili povratni poziv i sa PMF-a, jer smo im poslali sliku mailom.
Kažu da izgleda kao taj Euscorpius italicus i da smo ga vjerovatno donijeli negdje iz Hercegovine (jesmo bili prethodni vikend).
Kažu i da je mužjak i da će vjerovatno uginuti u našem podneblju, jer im ne godi i da je šteta, jer je mogao dole doprinijeti širenju populacije.
Jebi ga, zajebali smo čovjeka slučajno. :(
Pa i niste baš, ne bih barem ja rekao. Nije njemu problem ljeti preživjeti, vole temperature koje su sad kod nas u Sarajevu, 20-25 po danu, oko 20 po noći, ispod kamenja se kriju. Jedino će uginuti ako ga neko ubije, ili ako ne nađe hrane, a što se tiče samog staništa njemu ne smeta.
Da, ali gdje će ovdje naći ženku?
Tako da ga jesmo zajebali što se tiče porodičnog života, rekao bih.
Što se tiče preživljavanja, to je do njega.
Odnijet ću ga negdje gdje bi mogao preživjeti, pa ćemo vidjeti.
Odnio bih ga na PMF, ali kaže da su im profesori na kolektivnom godišnjem odmoru, tako da nema niko da ga preuzme.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72897
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#13 Re: Škorpija u stanu

Post by Velkoski »

vozi ga do Čapljine brt
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#14 Re: Škorpija u stanu

Post by liyf »

darius_maximus wrote: 21/07/2023 12:33
lavi wrote: 21/07/2023 12:29 Pa i niste baš, ne bih barem ja rekao. Nije njemu problem ljeti preživjeti, vole temperature koje su sad kod nas u Sarajevu, 20-25 po danu, oko 20 po noći, ispod kamenja se kriju. Jedino će uginuti ako ga neko ubije, ili ako ne nađe hrane, a što se tiče samog staništa njemu ne smeta.
Da, ali gdje će ovdje naći ženku?
Tako da ga jesmo zajebali što se tiče porodičnog života, rekao bih.
Što se tiče preživljavanja, to je do njega.
Odnijet ću ga negdje gdje bi mogao preživjeti, pa ćemo vidjeti.
Odnio bih ga na PMF, ali kaže da su im profesori na kolektivnom godišnjem odmoru, tako da nema niko da ga preuzme.
Ma drži ga ko ljubimca dok ne umre, pa nam objavljuj slike svake sedmice da vidimo kako živi, iskreno top projekat
User avatar
Ajs_Nigrutin
Posts: 403
Joined: 14/10/2020 22:44

#15 Re: Škorpija u stanu

Post by Ajs_Nigrutin »

Još ako uključiš malo TikTok-a, mogle bi se i neke pare uzeti sa svim tim "akrep live show-om". :D
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#16 Re: Škorpija u stanu

Post by arman1 »

U Bosmalu su identifikovali neki afričke ose čiji otrov je dovoljno jak da te pošalje u komu. Dio so globalnog sela i ne dolaze nam ovce i telad nego akrapi i baje, te poneka zmija.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#17 Re: Škorpija u stanu

Post by dječak sa šibicama »

Bilo je slucajeva da u paketima banana dodju jako opasni pauci iz Equadora i slicno.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#18 Re: Škorpija u stanu

Post by darius_maximus »

lavi wrote: 21/07/2023 12:47
darius_maximus wrote: 21/07/2023 12:33

Da, ali gdje će ovdje naći ženku?
Tako da ga jesmo zajebali što se tiče porodičnog života, rekao bih.
Što se tiče preživljavanja, to je do njega.
Odnijet ću ga negdje gdje bi mogao preživjeti, pa ćemo vidjeti.
Odnio bih ga na PMF, ali kaže da su im profesori na kolektivnom godišnjem odmoru, tako da nema niko da ga preuzme.
Ma drži ga ko ljubimca dok ne umre, pa nam objavljuj slike svake sedmice da vidimo kako živi, iskreno top projekat
Nisam baš za tu ideju, a i žena se boji ovoga kao đavo krsta, tako da će škorpija vani, sa mnom ili bez mene. :D
Odnijet ćemo je kasnije negdje gdje je malo izdvojeno, da ne smeta nikome i neka živi svoj život.
Ako ko hoće da je preuzme i uzgaja, rado ću predati štafetu, skupa s čašom. :D
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2267
Joined: 14/02/2013 14:11

#19 Re: Škorpija u stanu

Post by Hercegoviina »

Udri petom i eto
liyf
Posts: 1221
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#20 Re: Škorpija u stanu

Post by liyf »

darius_maximus wrote: 21/07/2023 13:00
lavi wrote: 21/07/2023 12:47 Ma drži ga ko ljubimca dok ne umre, pa nam objavljuj slike svake sedmice da vidimo kako živi, iskreno top projekat
Nisam baš za tu ideju, a i žena se boji ovoga kao đavo krsta, tako da će škorpija vani, sa mnom ili bez mene. :D
Odnijet ćemo je kasnije negdje gdje je malo izdvojeno, da ne smeta nikome i neka živi svoj život.
Ako ko hoće da je preuzme i uzgaja, rado ću predati štafetu, skupa s čašom. :D
Darius preživljava u mrkim šumama Sarajeva sa malim škorpionom, jedno 5 sezona, dok ne dođe zima. Uff serije. :lol:
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#21 Re: Škorpija u stanu

Post by ing-ecc »

Ja se borim sam sa sobom i meni dosta, to je najgora borba. Meni ne treba vise. :)
User avatar
omega369
Posts: 9437
Joined: 17/10/2012 22:28
Location: ... sta se desilo?

#22 Re: Škorpija u stanu

Post by omega369 »

Pa uskoro cemo imati i kobre, kopljarke i ostale zmije po bosni, nista cudno
Post Reply