Skola skijanja za odrasle

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#1 Skola skijanja za odrasle

Post by cadburry »

Da li znate za nekog instruktora ili skolu skijanja koji organizuje casove za odrasle? Moze biti na Bjelasnici, Jahorini, Ravnoj planini ili cak Igmanu.

Na internetu sam nasao nekoliko ponuda za individualne casove, ali nigdje cijena nije ispod 40 KM po casu. Grupni casovi su dosta povoljniji, ali uvijek zahtjevaju da im se grupa javi tj. da ja skupim grupu. Meni bi idealno odgovaralo da postoji neka skola sa 2-4 casa dnevno, 4-6 dana, ali da budu iskljucivo vikendi i da se ja kao pojedinac mogu prijaviti. I da cijene ne bude vise od 20-25 KM po casu.
User avatar
konektovan
Posts: 40653
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#2 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by konektovan »

cadburry wrote:Da li znate za nekog instruktora ili skolu skijanja koji organizuje casove za odrasle? Moze biti na Bjelasnici, Jahorini, Ravnoj planini ili cak Igmanu.

Na internetu sam nasao nekoliko ponuda za individualne casove, ali nigdje cijena nije ispod 40 KM po casu. Grupni casovi su dosta povoljniji, ali uvijek zahtjevaju da im se grupa javi tj. da ja skupim grupu. Meni bi idealno odgovaralo da postoji neka skola sa 2-4 casa dnevno, 4-6 dana, ali da budu iskljucivo vikendi i da se ja kao pojedinac mogu prijaviti. I da cijene ne bude vise od 20-25 KM po casu.
Uzmes opremu i lagano na Bjelasnicu, i na sidro iznad Benetona se zakacis i izadjes na najbolju stazu za pocetnika. Hebo instruktore i njihove casove, budi sam svoj majstor. :mrgreen:
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#3 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by baja »

cadburry wrote:Da li znate za nekog instruktora ili skolu skijanja koji organizuje casove za odrasle? Moze biti na Bjelasnici, Jahorini, Ravnoj planini ili cak Igmanu.

Na internetu sam nasao nekoliko ponuda za individualne casove, ali nigdje cijena nije ispod 40 KM po casu. Grupni casovi su dosta povoljniji, ali uvijek zahtjevaju da im se grupa javi tj. da ja skupim grupu. Meni bi idealno odgovaralo da postoji neka skola sa 2-4 casa dnevno, 4-6 dana, ali da budu iskljucivo vikendi i da se ja kao pojedinac mogu prijaviti. I da cijene ne bude vise od 20-25 KM po casu.
instruktor je vrlo pametno rjesenje, brze se napreduje.
Placali smo cca 20km/cas za zensku osobu, instruktor takodje zena. promijenili nekoliko jer ne mogu se uvijek termini usakladit.
Ako hoces mogu broj potraziti
User avatar
cadburry
Posts: 1291
Joined: 27/04/2013 13:40
Location: Šeher

#4 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by cadburry »

baja wrote:
cadburry wrote:Da li znate za nekog instruktora ili skolu skijanja koji organizuje casove za odrasle? Moze biti na Bjelasnici, Jahorini, Ravnoj planini ili cak Igmanu.

Na internetu sam nasao nekoliko ponuda za individualne casove, ali nigdje cijena nije ispod 40 KM po casu. Grupni casovi su dosta povoljniji, ali uvijek zahtjevaju da im se grupa javi tj. da ja skupim grupu. Meni bi idealno odgovaralo da postoji neka skola sa 2-4 casa dnevno, 4-6 dana, ali da budu iskljucivo vikendi i da se ja kao pojedinac mogu prijaviti. I da cijene ne bude vise od 20-25 KM po casu.
instruktor je vrlo pametno rjesenje, brze se napreduje.
Placali smo cca 20km/cas za zensku osobu, instruktor takodje zena. promijenili nekoliko jer ne mogu se uvijek termini usakladit.
Ako hoces mogu broj potraziti
Bilo bi dobro. Hvala ti.
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#5 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by Sunculish »

Mislim da je najjednostavnije otići na planini, instruktora ima koliko hoćeš. Oni su uglavnom do 14:30 na stazama. Zaustaviš nekog, dogovoriš i sa bismillom. Tako sam ja prije 15 god.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24891
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by Haris.ba »

Imas na olixu instruktora, tri oglasa ja nasao. Imaju ljudi i pakete, i pojedinacno.

Jedino ovdje neko moze napisati neki komentar ko je imao iskustva sa konkretnim sa oglasa.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#7 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by baja »

cadburry wrote:
baja wrote:
cadburry wrote:Da li znate za nekog instruktora ili skolu skijanja koji organizuje casove za odrasle? Moze biti na Bjelasnici, Jahorini, Ravnoj planini ili cak Igmanu.

Na internetu sam nasao nekoliko ponuda za individualne casove, ali nigdje cijena nije ispod 40 KM po casu. Grupni casovi su dosta povoljniji, ali uvijek zahtjevaju da im se grupa javi tj. da ja skupim grupu. Meni bi idealno odgovaralo da postoji neka skola sa 2-4 casa dnevno, 4-6 dana, ali da budu iskljucivo vikendi i da se ja kao pojedinac mogu prijaviti. I da cijene ne bude vise od 20-25 KM po casu.
instruktor je vrlo pametno rjesenje, brze se napreduje.
Placali smo cca 20km/cas za zensku osobu, instruktor takodje zena. promijenili nekoliko jer ne mogu se uvijek termini usakladit.
Ako hoces mogu broj potraziti
Bilo bi dobro. Hvala ti.
Optimalno je dogovriti 3h rada 1 na 1 , i obicno smo pogađali 50Km za taj dan. Neko ko počinje više ni ne može skijati.
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1837
Joined: 13/12/2010 16:28

#8 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by svjezi_ustipak »

Pitaj u Nomadima. Oni organizuju Školu skijanja.

https://www.facebook.com/events/2407840762568188/
User avatar
Thorgerson
Posts: 8549
Joined: 15/04/2015 11:26

#9 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by Thorgerson »

Koliko je potrebno časova da bi se naučil skijati. Znači za totalnog početnika?

Mislim da se nauči dovoljno da se može iole spustiti npr. na Bjelašnici, da se ne slomi noga, kuk i sl.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#10 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by nikeze »

Ako se niste fizički pripremili nekoliko mjeseci nemojte stajati na skije. Fizička priprema podrazumjeva čučnjeve sa tegovima i kad dostignete određen nivo snage onda možete na skije. Skijanje je ekstremni sport i možete ostati invalid ako nezgodno padnete ili ako niste fizički pripremljeni.
Vožnja biciklom ili trening na sobnom biciklu u trajanju od nekoliko mjeseci može takođe pomoći.
Bez fizičkog treninga će skije voziti vas a ne vi njih i jednostavno nećete imati nikakvu kontrolu nad skijama.
Ako mi ne vjerujete pogledajte instagram profil Lindsey Vonn kako diže tegove i radi čučnjeve.
Ja prije svake sezone radim čučnjeve od početka septembra do decembra i kad radim serije sa 100 kg čučnjeve znam da sam spreman. Više nije potrebno. Ovo vam govorim sa 40 godina iskustva.
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#11 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by Sunculish »

Thorgerson wrote:Koliko je potrebno časova da bi se naučil skijati. Znači za totalnog početnika?

Mislim da se nauči dovoljno da se može iole spustiti npr. na Bjelašnici, da se ne slomi noga, kuk i sl.
Ja sam kupila opremu, otišla na planinu, našla ski instruktra (ima ih koliko hoćeš) i radila jedno 3-4 dana sa svim finesama (onaj pravi školski način skijanja). Još nikad (a prošlo je 10+ godina) nisam ozbuljnije pala. A koliko vremena treba, zavisi od toga koliko si ti opušten na času i koliko možeš da daš od sebe. Ja sam odlično (za početnika) proskijala poslije 3-4 dana, a moj drug kod istog instruktora ostao duže od mene, haman duplo a ostao međed na skijama.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#12 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by nikeze »

Još jedan savjet za početnike koji uče skijanje. Koristite mekane skije za rekreativce i žene, nikako tvrde takmičarske karbonske sa titanijevim pločama kakve pravi npr Atomic. Takođe, ne koristite tvrde takmičarske pancerice. "Lange" pancerice su mekane. Ukoliko uradite suprotno i nabavite tvrdu takmičarsku opremu učenje skijanja će vam biti patnja.
Ali_G
Posts: 4642
Joined: 02/03/2002 00:00

#13 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by Ali_G »

Skola skijanja Snjesko. Imaju FB profil.
A sto se tice priprema, ljudi uglavnom skijajaju rekreativno, nece na takmicenje da se pripremaju mjesecima za 7-8 razbacanih dana u toku sezone.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#14 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by rumenige_brajtner »

nikeze wrote:Još jedan savjet za početnike koji uče skijanje. Koristite mekane skije za rekreativce i žene, nikako tvrde takmičarske karbonske sa titanijevim pločama kakve pravi npr Atomic. Takođe, ne koristite tvrde takmičarske pancerice. "Lange" pancerice su mekane. Ukoliko uradite suprotno i nabavite tvrdu takmičarsku opremu učenje skijanja će vam biti patnja.
pa svaki proizvođač ima tvrđih i mekših pancerica. za početnike trebaju pancerice sa flex indexom oko 60-70, marka nije bitna.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#15 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by muha_sa »

cjela nauka od rekreativnog skijanja :D

do 92. i varen i pecen na Jahorini--nit sam kad kondicione pripreme imo nit išta :D dodjem u Poljice, pancerice na none--skije (mislim da su bile RC-04 :D ) natakarim i na dvosjed :D odozgo se jal jarlaknem jal laganini uživam, zavisi od gužve :D nit se povredjivo nit ikoji klinac---a pancerice ko pancerice :-) poslije 95. par puta na Bjelašnici i vozdra
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#16 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by nikeze »

muha_sa Vi mora da ste Supermen. Ja sam se nagledao užasnih lomova i čupanja koljena i operacija kod netreniranih skijaša, pogotovo kod netreniranih žena. I ostanu invalidi do kraja života. Jedna je čak nastradala na Igmanu, koji važi za blagu padinu.
Znam čovjeka od 70 godina koji skija 50 godina i to mu je porodična tradicija ( osvajači su medalja). Svaku sezonu 6 mjeseci vozi bickl, ture po 20 kilometara da se pripremi za zimu i skijanje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#17 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by tempuser »

muha_sa wrote:cjela nauka od rekreativnog skijanja :D

do 92. i varen i pecen na Jahorini--nit sam kad kondicione pripreme imo nit išta :D dodjem u Poljice, pancerice na none--skije (mislim da su bile RC-04 :D ) natakarim i na dvosjed :D odozgo se jal jarlaknem jal laganini uživam, zavisi od gužve :D nit se povredjivo nit ikoji klinac---a pancerice ko pancerice :-) poslije 95. par puta na Bjelašnici i vozdra
Ako te Rahman j to jarlajanju negdje ne presretne! :lol:
Ja sam naucio skijati na alpina cipelama (to nisu bile ni pancerice) na pertle i nekakvim crvenim Elan skijama, sve nasljedjeno od brata, ali tehnika napreduje i ne vidim razloga zasto bi se neko patio kao prije 40 godina kad moze kupiti pancerice koje mu odgovaraju u 3 dimenzije (tvrdoca, sirina, duzina).
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by muha_sa »

tempuser wrote:
muha_sa wrote:cjela nauka od rekreativnog skijanja :D

do 92. i varen i pecen na Jahorini--nit sam kad kondicione pripreme imo nit išta :D dodjem u Poljice, pancerice na none--skije (mislim da su bile RC-04 :D ) natakarim i na dvosjed :D odozgo se jal jarlaknem jal laganini uživam, zavisi od gužve :D nit se povredjivo nit ikoji klinac---a pancerice ko pancerice :-) poslije 95. par puta na Bjelašnici i vozdra
Ako te Rahman j to jarlajanju negdje ne presretne! :lol:
:lol:

obicno sam skijo od 8 kad krene žica radit pa dok ne krenu gužve :D cim krenu redovi na lejzeru skije se skidaju i pored Škaminog roštilja i opleti :lol: razidje se gužva :thumbup: onda gore i odozgo se jarlaknut ne bil se otrijeznio :lol:

zadnji put gore skijo kad su lokalci u januaru jal februaru 92. nekakvu kanafu preko puta preprijecili ko eto nake kontrole :-) taj dan nekakav-cini mi se Golijanin--na izlazu sa dvosjeda sa puškom u ruci obustavio rad žicare a djeca mi na dvosjedu :-) :-) sreca pa je kratko potrajalo--kupi opremu i furaj kuci :-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#19 Re: Skola skijanja za odrasle

Post by tempuser »

muha_sa wrote:
zadnji put gore skijo kad su lokalci u januaru jal februaru 92. nekakvu kanafu preko puta preprijecili ko eto nake kontrole :-) taj dan nekakav-cini mi se Golijanin--na izlazu sa dvosjeda sa puškom u ruci obustavio rad žicare a djeca mi na dvosjedu :-) :-) sreca pa je kratko potrajalo--kupi opremu i furaj kuci :-)
Ja se sjecam mucne situacije nekad sa pocetka 92, jbga ja dijete pa ne kontam, nestasica goriva, a u tehnickoj bazi ja Jahorini goirvo prodaju samo Srbima uz LK.
Post Reply