Skola, profesori problem.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
flyawayll

Skola, profesori problem.

Post by flyawayll » 17/10/2011 20:02

Dokle vise sa ovim arogantnim starim profesoricama (cast izuzetcima) ?? Svoj bijes i frustracije iskaljuju na ucenicima, odlicne ucenike tretiraju kao Bogove, pa makar bili najveci propalitet moguci (i to su nam buduci politicari vjerovatno) a ponasanje cisto 0. A da ne govorim o ne realnom ocijenjivanju, prave razliku medju ucenicima i rijetko je koja tu da nesto lijepo objasni. Sto se tice mladjih profesorica, vecina ih je vise razumnija i zeli pomoci. Ja licno svoju profesoricu ne mogu da pitam jednostavno pitanje, ona se pocne derati na mene i nadje najmanju mogucu gresku u tom pitanju... Znam nisam ni ja savrsen, nisam nesto posebno dobar ucenik ali znam da sam mnogo bolji nego sto to ocijene pokazuju i radi skole mi onda druge stvari zivota ne idu od ruke. Razumio bi da sam ja narkoman, klosar pa da nemam dobre ocijene ali nisam nista od toga vec normalna osoba koja radi normalne stvari...

BJB
Has thanked: 1 time

Re: Skola, profesori problem.

Post by BJB » 17/10/2011 20:28

Naslov govori sta je tebi problem..Skola i profesori- to je tvoj problem. A kako bi bilo da pokusas pogledati problem s njihove strane? Mozda si ti toj profesorici napravio problem, mozda si je "zafrkavao" deset casova, sve su to bile sitnice pa si onda platio jedan cas pa sad kukas..
Sto posijes, to ces i poznjeti..
Vise se fokusiraj na to kako se ti ponasas, sta ti sam radis, koliko ti ucis a manje na ostale, olaksaces sebi zivot..
Ovako te prozdire ljubomora, u vecini slucajeva neosnovana, izgubis volju za ucenjem a ako pocnes, za pocetak, malo kopirati te neke strebere, uciti i raditi redovno, mozda se i popravis.
A ako te muci neki odredjeni profesor, kako bi bilo da njega/nju pitas jesi li ih uvrijedio necim ili napravio nesto pa su ljuti na tebe..
I da ne mozes trpati ni stare, ni mlade profesore u isti kos. Nit' su svi losi/isfrustrirani/nervozni, ni dobri/razumni..
Isto vrijedi i za ucenike.
Pokusaj promijeniti sebe, svoj stav..
Normalnost je nesto sto se podrazumijeva, razmisli malo sta se trazi od tebe i u skoli i da li ti i koliko to ispunjavas..
Ovim normalnost mislim na onaj dio gdje pises da si normalan, nisi klosar, narkoman, propalica.

mrtva kokoš

Post by mrtva kokoš » 17/10/2011 21:03

realno ja nikad nisam morao da ucim nesto pretjerano a sasvim sam dobro prolazio, bar sto se tice ocjena...
jednostavno sam bio prvise simpatican, tako da sam to dosta dobro koristio, pogotovo u osnovnoj. :mrgreen: u srednjoj skoli je bilo malo problema ali opet te probleme sam imao pretezno kod muskih profesora. uglavnom ili sam bio primjeran ucenik ili sam bio simpatican ili sam se zvao kao sin neke profesorice ili sam tacno znao sta i kako kod odredjenog profesora da se ponasam, tako da..

nemam pojma, evo sad kad se vratim nazad u danu kontam da sam bio jebeno cool. :lol: druzio sam se sa ucenicima na "losem" glasu a gotivili su me i shtreberi iako sam ih redovno hejtovo. :lol:

mada stoji dosta stvari u prvom postu. bilo je likova koji su bili odlicni iako su realno bili u rangu onih sa cvrstom trojkom. ali to je bilo ono u fazonu kako se pokazes u prvom razredu tako ode do kraja. naravno bilo je i onih umobolnih profesora, sa razlicitim tipovima prenosa sa kojima sam dolazio u konflikte ali nikad u konflikte onog tipa zbog kojeg bi me kasnije mrzili i zbog kojeg bih ja ispastao...

uglavnom moje misljenje je da se bas ne uklapas u skupinu u koju si upao ili si ostavio takav dojam na nekoga tako da zbog toga imas problema. a naravno ocekivanja tvoja , tvojih roditelja mogu imati dosta uticaja i na same ocjene i razocarenja koja slijede nakon toga.

licno u skoli, pa ni u zivotu nisam nesto pretjerano ambiciozan tako da je za mene bila tanka linija izmedju 1 i 5. znao sam pasti na tromesjecju sa ovakvim ocjenama iz odredjenog predmeta (4,3,3,1,1) samo zbog toga sto sam rekao profesorici sa podsmjehom da me ne moze oboriti (iako me ta ista profesorica simpatisala). a isto tako sam znao prolaziti sa vrlo dobrim sa 4.3 prosjekom, iako je u razredu bilo lik-ova/usa koji su sa 4.0 prosjekom znali da naguraju odlican uspjeh...

tako da moj ti je savjet da se ne sikiras previse i da malo poradis na komunikaciji. naravno psiholoska sposobnost procjene i zakljucivanja stanja u kojem se odredjeni profesor nalazi moze dosta pomoci ali to je ono na cemu ti ne mozes previse uticati, to je ono s`cim se rodis, bar tako mislim. uzivaj bratek, nemoj da ti gluposti kvare mladost i najljepsi period zivota...

JThomas
Been thanked: 45 times

Post by JThomas » 17/10/2011 21:11

kasnije ćeš skontati koliko je sve to nebitno.

bitno je da u školi naučiš čitati, pisati i stalno ponešto raditi, nikad ne ležati baš totalno besposlen. ostalo se stekne vremenom i po potrebi.

flyawayll

Post by flyawayll » 17/10/2011 22:03

JThomas wrote:kasnije ćeš skontati koliko je sve to nebitno.

bitno je da u školi naučiš čitati, pisati i stalno ponešto raditi, nikad ne ležati baš totalno besposlen. ostalo se stekne vremenom i po potrebi.
Ma razumijem ja to sve, fazon je sto ja volim skolu jer shvatam da mi je vazna za obrazovanje, ali ne mogu ako sam stalno pod stresom onda to nije to..

BJB

Post by BJB » 17/10/2011 23:06

Onda nadji neki izduvni ventil. Bavi se sportom, setaj sa djevojkom, vozi bike...Svako ima neki hobby, pa nadji i ti nesto..
Nemoj sebi stvarati dodatni stres negativnim razmisljanjem..
Kad mislis "profesor me mrzi", ponasas se drugacije i vjerovatnost je veca da ce te prof i zamrziti..
A sto ti rekose ova dvojica iznad, ne brini se previse, uci, radi i ne uzimaj stvari previse srcu..

mini2

Post by mini2 » 17/10/2011 23:39

Treba ih u penziju poslati.

Optimist
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Post by Optimist » 18/10/2011 00:29

condy

Post by condy » 18/10/2011 08:41

BJB wrote:Naslov govori sta je tebi problem..Skola i profesori- to je tvoj problem. A kako bi bilo da pokusas pogledati problem s njihove strane? Mozda si ti toj profesorici napravio problem, mozda si je "zafrkavao" deset casova, sve su to bile sitnice pa si onda platio jedan cas pa sad kukas..
Sto posijes, to ces i poznjeti..
Vise se fokusiraj na to kako se ti ponasas, sta ti sam radis, koliko ti ucis a manje na ostale, olaksaces sebi zivot..
Ovako te prozdire ljubomora, u vecini slucajeva neosnovana, izgubis volju za ucenjem a ako pocnes, za pocetak, malo kopirati te neke strebere, uciti i raditi redovno, mozda se i popravis.
A ako te muci neki odredjeni profesor, kako bi bilo da njega/nju pitas jesi li ih uvrijedio necim ili napravio nesto pa su ljuti na tebe..
I da ne mozes trpati ni stare, ni mlade profesore u isti kos. Nit' su svi losi/isfrustrirani/nervozni, ni dobri/razumni..
Isto vrijedi i za ucenike.
Pokusaj promijeniti sebe, svoj stav..
Normalnost je nesto sto se podrazumijeva, razmisli malo sta se trazi od tebe i u skoli i da li ti i koliko to ispunjavas..
Ovim normalnost mislim na onaj dio gdje pises da si normalan, nisi klosar, narkoman, propalica.
Kakve to imaju profesori probleme u skolama ? To je njihov poziv, koji su slobodno odabrali.
Profesori u školama, u velikom broju nemaju nikakve edukativne preduvjete da se bave tim poslom. Njihov posao je veoma kompleksan jer edukuju mlade ljude ali taj posao nije posebno iscrpljujući kada se uporedi sa drugim pozivima ( medicina, pravosuđe ) i nažalost bez ikakve odgovornosti. Jednostavno, većina njih cijeli svoj radni vijek ponavlja jedno te isto, ponekad su samo fizički prisutni u učionici, bez stručnih usavršavanja za cijeli svoj radni vijek odnosno bez ikakvog uticaja i priznanja iz branše koju predstavljaju. Odnose se prema učenicima kao prema elementarnim nepogodama, uvijek nešto im zamjeraju, na svako pitanje učenika mrzovoljno gestikuliše, potcjenjuju . . . Sve se to reflektuje na veoma slabo školstvo u BiH.

Svi su imali iskustva sa ovakvim profesorima, i to se stalno ponavlja. Jednostavno treba podvući crtu, i odrediti standarde ispod kojih se ne može. Onima koji ne zadovoljavaju ljudske i profesionalne preduvjete, zahvaliti se na saradnji i reci im da potraze posao negdje drugo!

BJB

Post by BJB » 18/10/2011 11:52

Condy, imas pravo.. :D Slazem se sa 98% onoga sto si napisao/la..

Ako cemo biti realni, isto tako imas ljude koji rade u bolnicama/opcinama/ bankama kojima se moze spocitati sve to, pa im se ipak ne dijele otkazi sakom i kapom.
Povuci liniju treba, samo ne samo u skolama vec u svim profesijama..

naja22

Post by naja22 » 18/10/2011 12:02

Kao da si mene pitao :-)

Nego, da kopiram jedan komentar sa clanka na sa-x
"Kada vi imate demokratsko pravo da odaberete da ne pohadjate vjeronauku niti kulturu religija, takodjer i ja imam pravo da ne pohadjam matematiku" Na neki nacin i pametno :D

duh_sa_sjekirom
Been thanked: 3 times

Post by duh_sa_sjekirom » 18/10/2011 12:08

condy wrote:Kakve to imaju profesori probleme u skolama ? To je njihov poziv, koji su slobodno odabrali.
Profesori u školama, u velikom broju nemaju nikakve edukativne preduvjete da se bave tim poslom. Njihov posao je veoma kompleksan jer edukuju mlade ljude ali taj posao nije posebno iscrpljujući kada se uporedi sa drugim pozivima ( medicina, pravosuđe ) i nažalost bez ikakve odgovornosti. Jednostavno, većina njih cijeli svoj radni vijek ponavlja jedno te isto, ponekad su samo fizički prisutni u učionici, bez stručnih usavršavanja za cijeli svoj radni vijek odnosno bez ikakvog uticaja i priznanja iz branše koju predstavljaju. Odnose se prema učenicima kao prema elementarnim nepogodama, uvijek nešto im zamjeraju, na svako pitanje učenika mrzovoljno gestikuliše, potcjenjuju . . . Sve se to reflektuje na veoma slabo školstvo u BiH.

Svi su imali iskustva sa ovakvim profesorima, i to se stalno ponavlja. Jednostavno treba podvući crtu, i odrediti standarde ispod kojih se ne može. Onima koji ne zadovoljavaju ljudske i profesionalne preduvjete, zahvaliti se na saradnji i reci im da potraze posao negdje drugo!
:-) :-)

Sir Jack Daniels

Post by Sir Jack Daniels » 18/10/2011 15:36

Heh sve to izgleda sad kao veliko sranje al brate kasnije , ako budes na fucks / fax / isao, pa kad vidis kakve se sve nepravde desavaju ljudima, kad se ogulis uceci pa padnes, a neki prodju bez da imaju knjigu :lol: :lol: e to ti je vec cirkus :lol:

Zato, ne sekiraj se, mahni vopi i kazi jebes ga 8-)

jefferson

Post by jefferson » 18/10/2011 16:49

flyawayll wrote:
JThomas wrote:kasnije ćeš skontati koliko je sve to nebitno.

Ma razumijem ja to sve, fazon je sto ja volim skolu jer shvatam da mi je vazna za obrazovanje, ali ne mogu ako sam stalno pod stresom onda to nije to..
Dobrodosao/la u stvarni zivot!

dezurni_ucenik
Been thanked: 1 time

Post by dezurni_ucenik » 18/10/2011 17:43

.
Last edited by dezurni_ucenik on 22/03/2016 17:54, edited 1 time in total.

Blizanac

Post by Blizanac » 18/10/2011 18:37

condy wrote: Kakve to imaju profesori probleme u skolama ? To je njihov poziv, koji su slobodno odabrali.

Ne samo da nije iscrpljujući nego je, dapače, veoma relaxirajući i opuštajući!!!
Ja kad održim 7 časova redovne nastave i 1-2 časa vannastavnih aktivnosti, a još pri tome me zakači par odjeljenja u kojima ima djece sa posebnim potrebama, dođem kući relaksiran i opušten kao da sam iz saune izašao...
Toplo i tebi preporučam ovaj tretman, u sklopu anti-stres terapije, za dug život i dobro (mentalno) zdravlje... :D

amrica

Post by amrica » 19/10/2011 10:58

blizanac

htjedoh nesto slicno napisati, nisam prof, ali znam tematiku :-)

Razred sa 25 ucenika, iz raznih sredina, porodica, asocijalnih, nevaspitanih, razmazenih, lijenih, bezobraznih... i onih suprotnih, koji se uglavnom prilagode vecini, a pucaju ih hormoni, ni sami ne znaju sta hoce...
Pola ih doje u skolu sa namjerom da ispadnu mangupi, da naprave neku smicalicu nekom od raje ili profesorima, ili kako izraditi profesora pa ne raditi test ili odgovarati... kako nesto slagati pa opravdano lufatati...
Pa kradu dnevnike, ganjaju profesore, prijete roditeljima koji su ovaj i onaj ministar, rvi, predsjednik ovog i onog ...

A fakat dodju roditelji, hoce da njihovo dijete ima 5, zato jer ONI znaju da dijete zna za 5, a prof, koji se skolovao za davanje ocjena, nema pojma, mrzi njihovo zlato pa mu da 3... pa zovu ministra po stranackim linijama, pa ppz, pa gnjave direktora, pa ....

Sjekire, palice, nozevi, :run:

Sve preduslovi za lagan radni dan, bez stresa, problema, :roll:

irvinx1

Post by irvinx1 » 19/10/2011 11:01

CVIKERASH wrote:Vidis i ja sam se pitao to kad sam isao u gimnaziju.Sto me mrzila profesorica sociologije?Sta sam joj uradio?Nakon par godina shvatim :Gjde me i nece mrziti.Kad sam joj svaki cas ili prespavao ili proveo sarajuci markerom po klupi.
Jalijas :mrgreen:

irvinx1

Post by irvinx1 » 19/10/2011 11:03

A sta je sa nastavnicima, vi samo o profesorima... :?

Blizanac

Post by Blizanac » 19/10/2011 11:14

amrica wrote:blizanac

htjedoh nesto slicno napisati, nisam prof, ali znam tematiku :-)

Razred sa 25 ucenika, iz raznih sredina, porodica, asocijalnih, nevaspitanih, razmazenih, lijenih, bezobraznih... i onih suprotnih, koji se uglavnom prilagode vecini, a pucaju ih hormoni, ni sami ne znaju sta hoce...
Pola ih doje u skolu sa namjerom da ispadnu mangupi, da naprave neku smicalicu nekom od raje ili profesorima, ili kako izraditi profesora pa ne raditi test ili odgovarati... kako nesto slagati pa opravdano lufatati...
Pa kradu dnevnike, ganjaju profesore, prijete roditeljima koji su ovaj i onaj ministar, rvi, predsjednik ovog i onog ...

A fakat dodju roditelji, hoce da njihovo dijete ima 5, zato jer ONI znaju da dijete zna za 5, a prof, koji se skolovao za davanje ocjena, nema pojma, mrzi njihovo zlato pa mu da 3... pa zovu ministra po stranackim linijama, pa ppz, pa gnjave direktora, pa ....

Sjekire, palice, nozevi, :run:

Sve preduslovi za lagan radni dan, bez stresa, problema, :roll:
Ako dobiješ razred sa 25 učenika to je premija! Ja sam vodio odjeljenja sa po 42 učenika, u prvim poslijeratnim godinama. Zadnjih godina to je malo uređenije, drugačiji su pedagoški standardi i normativi, ali su opet česta odjeljenja sa po 30 učenika.
Ne kažem da i među profesorim/nastavnicima nema ljudi koji ponekad "planu", ali tvditi kako taj posao nije "posebno iscrpljujući" doista spada u "bisere narodne mudrosti"...

irvinx1

Post by irvinx1 » 19/10/2011 11:17

Moj razred je imao 42 97-98 :D

A vidi profesore, ono sto je dobro je sto imas skraceno radno vrijeme... Tipa, predajes do jedan i onda ides kuci... Naravno, zavisi kako koji profesor...

Blizanac

Post by Blizanac » 19/10/2011 11:39

irvinx1 wrote:Moj razred je imao 42 97-98 :D

A vidi profesore, ono sto je dobro je sto imas skraceno radno vrijeme... Tipa, predajes do jedan i onda ides kuci... Naravno, zavisi kako koji profesor...
To je zabluda nekoga ko nije upućen u ovu problematiku!
Zaboravljaš da se svaki nastavnik/profesor mora pripremiti za časove (pismene pripreme, radni materijali, nastavni listići, prezentacije itd), a to oduzima u prosjeku pola sata za jedan sat nastave, i taj posao nastavnici obično rade kod kuće, zatim je tu obimna pedagoška dokumentacija, stručno usavršavanje, dežurstvo, ispravka pismenih radova, saradnja sa roditeljima i još kamara drugih poslova.
I kad se sve to sabere, dobiješ 8-satno radno vrijeme, s tim da jedan dio radnog vremena provedeš u školi a jedan dio kod kuće (a to je zato što većina škola nema prostorne kapacitete), ali, svejedno, RADIŠ!
Last edited by Blizanac on 19/10/2011 11:42, edited 1 time in total.

amrica

Post by amrica » 19/10/2011 11:42

irvinx1 wrote:A sta je sa nastavnicima, vi samo o profesorima... :?

isto je sve to, samo mladja djeca, pa su roditelji jos gori...

Koliko sam skontala postavljac teme ide u srednju, zato ima profesore.

A sto se tice radnog vremena, to se slazem, uciteljica koja ima prvacice zavrsi do 10.30 i cao djaci.... Pa ljetnji raspust, pa jedan dio ima i zimski, to je do direktora, neki ih puste, a neki traze da svaki dan dodju.

Ko fol imaju pripreme :D sa 20 godina staza pripremati se za svaki cas po nekoliko sati :-)

amrica

Post by amrica » 19/10/2011 11:43

Blizanac wrote:

Zaboravljaš da se svaki nastavnik/profesor mora pripremiti za časove (pismene pripreme, radni materijali, nastavni listići, prezentacije itd), a to oduzima u prosjeku pola sata za jedan sat nastave, i taj posao nastavnici obično rade kod kuće, zatim je tu obimna pedagoška dokumentacija, stručno usavršavanje, dežurstvo, ispravka pismenih radova, saradnja sa roditeljima i još kamara drugih poslova.
I kad se sve to sabere, dobiješ 8-satno radno vrijeme, s tim da jedan dio radnog vremena provedeš u školi a jedan dio kod kuće (a to je zato što većina škola nema prostorne kapacitete), ali, svejedno, RADIŠ!

Nije isto u osnovnoj i srednjoj. A imaju iste plate.

irvinx1

Post by irvinx1 » 19/10/2011 11:45

Blizanac wrote:

Da. Ali znam iz iskustva, kod mojih nastavnika( ali i pojedinih profa) pismena je bila jedna u toku godine, roditeljskih gotovo da nije ni bilo, na casu se uglavnom slabo sta radilo... Naravno, to su samo neki profesori i nastavnici...
Mozda su se neke stvari promijenile, ali tako je bilo dok sam bio u osn. skoli, te kod nekih profesora u srednjoj.

Post Reply