Skijanje u Sarajevu (dobro okolici)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
-=DoMaGoJ=-
Posts: 91
Joined: 11/12/2004 02:45

#1 Skijanje u Sarajevu (dobro okolici)

Post by -=DoMaGoJ=- »

Evo jučer je bila emisija na reginalnom kanalu o skijanju na Jahorini. Slijedeći tjedan je epizoda sa Bjelašnice.

Sad, mene zanima vaše mišljenje koja je bolja u vidu staza a i cijena.

Ono što sam vidio u vezi Jahorine je kako je jeftino, dobra hrana, ali staze, hm, nisam baš oduševljen. Barem onako kako izgleda preko TV-a.

Volim putovati, a i moja ekipa, pa možda bi na skijanje u Sarajevo, pa posjetiti i neke frendice.

Ako su skijališta približno kao u Sloveniji onda bi trebalo biti OK. Kvalitetu austrijskih, ili talijanskih niti ne očekujem, ali Bože moj, duplo je jeftinije.

Znači, koliko bi otprilike došao apartman za tri, četiri osobe, na jedno 7 dana, cijena sedmodnevne karte za žičare. Može i cijena otprilike i za 7 polupansiona u nekom hotelu.

Danke schön za odgovore.
User avatar
stickitout
Posts: 1744
Joined: 15/01/2005 23:58

#2

Post by stickitout »

Ma sve ti je to jos uvijek kamenjar manje vise. Prijatelj mi je isao na Vlasic prije par dana se vratio, tamo kaze da je jos i najbolje.

Treba jos malo da se ulozi i na Jahorini i na bjelasnici pa ce biti super, al sad vjerujem da je snjeg dovoljno napadao da pokrije kamenje do te mjere da nece izviriti do Juna, iskoristi priliku.
-=DoMaGoJ=-
Posts: 91
Joined: 11/12/2004 02:45

#3

Post by -=DoMaGoJ=- »

Vlašić? Vidiš nisam uopće razmišljao o njemu.

Ma, osim skijanja volio bih posjetiti i Sarajevo. Ako ne ove godine, slijedeće vjerojatno.

P.S. U emisiji su rekli da dok ideš kroz Sarajevo imaš osjećaj da samo Kinezi imaju trgovine u Sarajevu. :D
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#4

Post by Vozdra_123 »

dok sam bio klinjo vazda sam visio na bjelasnici
na jahorinu sam samo isao na takmicenja, ali mi se ta planina nije nikad nesto posebno svidjala
bio sam na vlasicu taman pred rat i mogu reci da mi je bilo super

hajd pa fino se provedi i reci nam kako ti je bilo!
elsa
Posts: 193
Joined: 04/04/2003 00:00

#5

Post by elsa »

Demagoju :)
PRije dvije godine karte na Jahorini su bile oko 20 maraka. |Cijena je sigurno tu negdje. Racunaj dakle otprilike 140 maraka sedmicni pass.
Sto se tice stanova, ja vjerujem da mozes naci za nekih 500 stan na sedmicu dana. Trbas to vidjeti s rajom sto ima stan gore. Ja ti predlazem da das oglas na sarajevo-x portalu :) da trazis stan, i preciziras period. Pa vdidjeces cijene.
A sto se tice izbora planina. Vlasic jeste super...Jahorina je ipak najveca...
A kineza sto se tice, oni su samo u Bucha Potoku :D :D i Buljakovom :D :D
lastavica
Posts: 10
Joined: 18/06/2002 00:00

#6

Post by lastavica »

Jahorinske staze su i dan danas najbolje jer su duge i ima ih pregrst. Bjelasnica ima samo 2, a Vlasic 1. Smjesno.
Jest da Jahorina cesto nije uredjena kako treba ali ipak ti jedan spust moze trajati 10-15 minuta, bar imas osjecaj da skijas.
farky
Posts: 1607
Joined: 28/07/2004 17:18
Location: Sarajevo

#7

Post by farky »

'vako

moj izbor je bjelasnica - odem barem jednom sedmicno, a nekad i dvaput jer mi odgovara tezina staza, izazovnije je skijati
lastavica wrote:Jahorinske staze su i dan danas najbolje jer su duge i ima ih pregrst. Bjelasnica ima samo 2, a Vlasic 1. Smjesno.
na jahorini ima puno staza ali su kratke, jedino sto vrijedi na jahorini je praca.. bjelasnica ima vise od dvije staze, vidi se da ne ides tamo..
lastavica wrote:Jest da Jahorina cesto nije uredjena kako treba ali ipak ti jedan spust moze trajati 10-15 minuta, bar imas osjecaj da skijas.
bas bih volio da vidim kako bih se sa medjustanice spustila za 10-15 minuta..

i uvijek je bilo.. na jahorinu su se ljudi isli pokazivati a na bjelasnicu skijati

vlasic ne bih komentarisao jer nisam bio.. samo sam cuo da se padine veoma blage i da su svi liftovi vucni

evo dvije slike sto sam uslikao na bjelasnici..

Image

Image

a evo vam i linkova:

http://oc-jahorina.com/

http://www.skijanje.hr/prognoza.php
IRENA
Posts: 109
Joined: 25/03/2004 19:04
Location: Sarajevo
Contact:

#8

Post by IRENA »

Jahorina je bez konkurencije,sigurna sam.Sve ostale planine su prilicno zapustene.

Malo slika sa ljepotice

Image
Image
Image
Image[/quote][/img]
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#9

Post by zili »

:lol: :lol: :lol: irena, sine, pa kud baš sliku lifta što ne radi :lol: :lol: :lol:

Ako ćeš već biti u Sarajevu obiđi i Jahorinu i Bjelašnicu.

Na Bjelašnici su ti pravi skijaši, staze su zahtjevnije, a i šire, pa nikad nemaš neki pretjeran osjećaj gužve. Trosjed je nov. Ima i više snijega, a ove godine se izgleda nešto i trude da sređuju staze.

Na Jahorini imaš više staza, ali su uglavnom blaže i ima puno početnika što se uhvate onog pluga pa mic-po-mic. Skalamerija je predratna, pa je malo zastarila, ali sasvim je podnošljivo. Prednost je što ima puno više popratnih sadržaja i fenomenalnog kuhanog vina. Problem je što su pravo aljkavi sa čišćenjem prilaznih puteva, pa je uvijek malo auto-reli do gore, a tek nazad...

a što se tiče kineza, ne provociraj
vedde
Posts: 52
Joined: 12/11/2002 00:00

#10

Post by vedde »

Na Jahorini je nerjerko lose vrijeme , mecava , magla , jak vjetar itd. Na Bjelasnici sam bio jednom i bilo je dobro , dok je Vlasic odlican za opustanje i dobar provod .
chombe
Posts: 65
Joined: 03/01/2004 00:00

#11

Post by chombe »

Da, u svakom slucaju obici i bjelasnicu i jahorinu. obje planine pola sata voznje iz sarajeva. obidji i igman skakaonice odmah uz bjelasnicu. to ti dodje nesto ko vase sljeme ako sam dobro razumio mjesto tvoga boravka.
ako te iskljucivo zanima skijanje onda je to bjelasnica. divlja je, strmija, mladja a visocija planina. ako volis cijelac preporucujem drugu, juznu stranu bjelasnice nigdje nikog, zakon.

Lastavica dobro kaze, moze se spushtati niz jahorinu od vrha prace preko rajske doline preko pogorelice do dna. ima tu fine staze. pa poljice su isto interesantne pogotovo ako ces kroz sumu ima tu fantasticnog terena. nemoj sad ocekivati alpe jebiga, bio je rat, ali olimpijske su to planine nije mala zajebancija.

http://www.hotel-marsal.ba/cjee.htm

izbjegavaj vikend
User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#12

Post by Edin H. »

A gdje ti je Irena taj bazen?
Jesu li to obnovili onaj u Bistrici?
dariosa
Posts: 512
Joined: 03/05/2003 00:00

#13

Post by dariosa »

ako te interesuje iskljucivo skijanje, bjelasnica je puno bolja, ustvari najbolja je u bivsoj yu. sto se tice staza...
chombe
Posts: 65
Joined: 03/01/2004 00:00

#14

Post by chombe »

User avatar
Edin H.
Posts: 46979
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#15

Post by Edin H. »

Hvala Chombe!
A znam sada gdje je!
Dobre su i cifre 245km polupansion za dvije osobe, ali izgleda stvarno napucano.
Zna li se ko je vlasnik ovoga objekta?
skijas
Posts: 8
Joined: 14/02/2007 20:24

#16

Post by skijas »

jahorina je ipak najpoznatije planina i nisu ludi bili oni iz 70tih kad su jahorinu i bjelasnicu izablari za olimpijske planine.
Vidi ovo:
Jahorina
Brunetti
Posts: 1
Joined: 19/02/2007 18:54
Location: Zagreb

#17

Post by Brunetti »

Postovanje!

Zanima me vi koji idete na Jahorinu ili Bjelasnicu kako se prebacite gore iz Sarajeva?

Za Jahorinu znam da je prosle godine bio neki bus koji vodi prvo za Pale pa onda produzi za Jahorinu ali je bilo problema jer ako nema ljudi onda ne vozi do Jahorine? Onda sam morao stopirati a to ne bih zelio ponovno jer je taksi preskup...

Za Bjelasnicu nemam pojma ali bi mi stari mozda i dao auto da idem tamo, medjutim sad gledam nema snijega gore?
A prosle godine je radnim danom radio samo trosjed koji je devastiran a vikednom je radio i tanjur do vrha, ali vikednom su guzve?

Ako neko upuceniji moze odgovoriti?

Zahvaljujem.
skijas
Posts: 8
Joined: 14/02/2007 20:24

#18

Post by skijas »

ima jedan topic gdje se razgovara o tome:
http://www.jahorina.org/forum/index.php ... 276.0.html
Post Reply