Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#1 Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Vidim ima tema skijanja ali ne bas za rekreativce, vecinom se raspravlja o takmicenjima i slicno.
Iako je sezona na nasim planinama pri kraja, iako se iskreno nadam odlasku i ovog vikenda na skijanje, mislim da nije kasno opet za neku ovakvu temu.
Gdje idete? Gdje su vam dobre staze a gdje lose?
Volite li vise neuredjene staze ili se drzite uredjenih staza?
Koje BH planine preferirate?
Oprema koju koristite? Skije, cipele, hlace, jakne? Gdje kupujete i smatrate da je povoljno?

Meni sad za sad Vlasic je sasvim ok, cijene su mi najprihvatljivije, ski karta i hrana.
Bio sam nedavno na Radusi, cisto sumnjam da cu opet dok ne srede put a malo mi nedostaje i staza gore.
Kupres mi je extra za pocetnike mada je guzva. Na zalost jos nisam bio ni na Jahorini niti na Bjelasnici, naravno da imam namjeru.
Inostranstva sto se skijanja tice nisam vidio :D .
Sto se tice opreme zbavljam mislim kao i vecina nas, preko ovih nekih koji rade na "crno".
Po specijalizovanim prodavnicma, kojih i nema kod nas u tolikoj mjeri, je sve preskupo, barem za moj dzep.
Trenutno ganjam sebi daske tipa Atomic Nomad ali vjerujem da cu ih tek u ljeto uzeti.
Pancerice sam naravno zbavio to je bilo nuzno da barem njih i kacigu ne rentam a osim toga svi znamo da je cipela broj jedan kod skijanja.
Kakva je trenutna situacija sa stazama, ako ko zna, sa Bjelasnicom i Jahorinom?
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#2 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Skijaliste na Vlasicu trenutno zatvoreno ali su najavili da ce biti spremno za petak i da ce biti otvoreno do nedjelje.
Ako sve bude kako treba za vikend sam gore.
Koliko sam vidio prognozu za petak i subotu najavljen je snijeg.
http://www.vlasic-bih.info/
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#3 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by petunija »

@warashi,
Drago mi je da je otvorena ovakva tema, slučajno naletih dok sam nešto dugo tražila.
Pa da se pridružim: do ove godine skijala sam samo na Jahorini i po Francuskoj, ove zime prešla na Ravnu planinu, staza bila super sređena, pa nisam ni imala potrebe ići dalje. Na žalost ostale BH planine nisam probala, Jahorina i RP mi najbliže, pa mi glupo bilo vozikati se autom negdje dalje.
Što se Jahorine tiče, bojim se da su se previše okrenuli komercijalizaciji i nekako sam se tamo počela osjećati kao ....nepoželjna. Imam i mnogo primjedbi, što na liftove, što na staze, ali nisam sigurna da to koga interesuje...
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#4 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

@petunija welcome
Ja sam sljedece godine u planu da odem na Jahorinu. Cuo sam raznoraznih misljenje o Jahorini, nekima je ok a neki imaju i malo drugacija misljenja, morat cu se sam uvjeriti. Udaljenost mi je tu negdje za vecinu skijalista u BiH.
Zadnje skijanje u sezoni sam imao na Vlasicu sredinom treceg mjeseca i bilo je fenomenalno.
Staze su bile zadovoljavajuce mada su u nedjelju bile vec nesto vise ostecene ali se dalo skijati bez velikih problema, nije bilo guzve sve zajedno ne vjerujem da je bilo vise od 40 skijasa na stazi a dan prije, subotu, ih je bilo dvadesetak.
Drago mi je da su ipak se odlucili da srede stazu i puste liftove u pogon iako su se bili vec pozdravili sa ovom sezonom.
Preporuka je ko bude isao na Vlasic rucak ili dorucak kod Salaka, nalazi se na sredini staze lifta Babanovac.
Menu je najjednostavniji moguci a hrana domaca, bosanski lonac je boli glava, kafa domaca u dzezvi a visnjovaca je ekstra, atmosfera kao da u svojoj kuci jedes.
I ako ko trazi skije kakve nasao sam na olx-u ( pik-u ), po slikama, extra skije za malo novca
http://www.olx.ba/artikal/24550790/volkl-171cm/
meni su malo previse za moje skijaske (ne)mogucnosti pa trazim nesto sto ce malo vise da istrpi moje greske. Vjerujem i da ce ih dati za manje novca jer je bilo nekih promjena cijena.
Ako koga bude zanimala oprema ja sam uzimao u Travniku kod jednog covjeka ima extra opreme za solidno novca, mada ni Nuhanovic u Brezi ne zaostaje mnogo cjenama ako cak nema i bolje cijene od njeg, s tim da se i sa jednim i sa drugim da pregovarati.
Mada kada sam bio kod Nuhanovica imao je daleko manji izbor nego li ovaj u Travniku.
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by petunija »

Hvala za ove info o skijama, moj zet želi skijati, pa taman da pogledam i kod osobe koju si naveo u postu iznad.
Ono što mi se ne dopada na Jahorini je što nikad ne znaš šta te čeka, posebno ako dolaziš iz daleka (mislim na vožnju preko sat vremena) naime, njihova web stranica ne pruža realnu sliku o stanju gore. Cilj je samo dovesti što više naroda, a onda nek se snalazi kako ko umije.
Prvo parkinzi se naplaćuju, što je krajnji bezobrazluk, obzirom da već plaćaš ski-pass.
Drugo, kupovinom ski-passa, koji važi za cijelu planinu često dolaziš u situaciju da ne možeš skijati baš po cijeloj planini jer neke staze ne rade zbog pomanjkanja snijega ili zbog prejakog vjetra. Ali ako si početnik, jedna staza ti može biti dovoljna. :D
Treće, na Jahorini su stravične gužve čitav januar i februar, nekad zna i u martu biti ludnica, posebno vikendima. Naravno ima raje kojoj ovo odgovara, međutim za kvaliteno skijanje je itekakav minus.
Dalje,po mom mišljenju, početnici bi trebali biti na nekim lakšim stazama, međutim često se desi da ih instruktori vode na one najteže, pa to stvara dodatnu gužvu. Elem, naša neorganizovanost vrišti na svakom koraku :(
Ko planira ići zbog noćnog života ili klope, Jahorina je super izbor jer tamo ovih sadržaja ima bezbroj. Gotovo svi hoteli nude sve moguće vrste zabave, od muzike uživo, preko diskoteka do restorana. A ko ide samo zbog skijanja, može mu biti super, (ako vrijeme posluži) ali se može i grdno razočarati.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#6 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Ovaj iz Travnika je extra, ja sam sebi kupi cipele kod njeg Image nove 250KM, sezona 2016/2017, takodje je i supruga kod njeg kupila sebi cipele kao i kacige.
Nalazi se poslije Nove Bile a ispred samog Travnika, tacnije 100 metara prije semafora za skretanje za N. Travnik. Malo je zavucen ali ko uzima sebi opremu treba otici i razgledati bez nekih obaveza.
Skija ima novih i polovnih cijene su novih od 300KM ovisno o modelima i velicinama.
A kod nas generalno staze imaju probleme koliko sam mogao da primjetim, mene najvise nerviraju likovi na motornim sankama na stazi, trebalo bi izdvojiti i sankase na poseban dio staze, na Vlasicu imas nekoiko dijelova staze gdje ih ima stvarno mnogo. Nedostaju i redari koji bi ipak trebali neka pravila da uvedu ( pravila postoje ali da upoznaju skijase koji ne znaju i da sprovode pravila ) medju skijase, kao sto bi to inace i trebali a i ima ih na svim normalnim skijalistima.
Radusa ima lijep potencijal ali je poprilicno nedostupna a i nekako je dosta za jedan do dva dana skijanja, staza je, po meni, kratka, citav sadrzaj je hotel u dnu staze i ski restoran na vrhu, parking se ne naplacuje dok na Vlasicu ima parking uz naplatu.
Vlasic je vec ove gotove sezone trebao imati trosjed ali se to nije desilo, najavili su ga sljedece ali sam pesimistican po tom pitanju iako je cijeli ski lift gore vec drugu ili trecu sezonu.
Da se sve to dovesti na visi nivo jer to kod nas moze imati dobru perspektivu samo kada bi se svi uozbiljli.
Ovaj na Radusi je zaista ulozio jer gore nema ni struje niti vode, prokopao je put do gore, napravio te objekte ima dva sidra i dvosjed a sve to na agregatima, nema vikendica i svi koji su gore su tu samo zbog skijanja.
Meni je do svakog skijalista voziti najmanje sat vremena, ali kako god isplati se :-D
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#7 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Na zalost u sezoni 2017/18 nece biti postavljen trosjed na Vlasicu kako je planirano. Navodno problem je administracija tj. ne izdavanje dozvole, ne znam koje, firmi zaduzenoj za uredjenje skijalista.
Steta po meni velika kao i glupost, mnogo bi znacilo za Vlasic kao i za skijase.
Crvena Tifoza
Posts: 10591
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#8 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Crvena Tifoza »

Jest da nova sezona neće početi za pola godine, ali gdje u SA preporučujute da se odradi servis za skije (oštrenje rubova, podešavanje vezova, mazanje kliznih površina itd)???
User avatar
tusk
Posts: 173
Joined: 30/01/2014 21:31

#9 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by tusk »

Rade li se liftovi na Bjelašnici, prije sam pratio preko ski.ba al izgleda da su im streamovi stali.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#10 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

tusk wrote:Rade li se liftovi na Bjelašnici, prije sam pratio preko ski.ba al izgleda da su im streamovi stali.
I ja bi to volio znati. Iko?
U toku sezone svi obećavaju i najavljuju, a onda sa novim sezonom stvari opet iste.
User avatar
tusk
Posts: 173
Joined: 30/01/2014 21:31

#12 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by tusk »

Daj Boze da nisu bajke ko 99% stvari koje pricaju..
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#13 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Veoma je moguće a opet ostaje da se vidi. Koliko samo potencijala kada je ova dio turizma u pitanju ima BiH. Već kroz par mjeseci ćemo saznati sta ne od svega istina.
Last edited by Warashii on 03/06/2017 20:13, edited 1 time in total.
User avatar
tusk
Posts: 173
Joined: 30/01/2014 21:31

#14 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by tusk »

Baš tako, vrijeme će sve reći.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#15 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by baja »

Skijamo na Bjeli, Igmanu ili Jahorini ovde, tim redoslijedom i iz Sarajeva nam je vrlo blizu. Igman obicno dobar kad su guzve...Iskreno se nadam da ce ovo uspjet sa ski liftovima na bjeli, mada ce onda bit vece guzve sto je lose za naša neuređena skijališta. No nadat se boljem :)

Vani sam skijao u Dolomitima/Italija i to se ne može poredit sa našim skijalištima. Tek kad vidiš onda znaš zašto je karta skuplja 2x neg ovde ili čak više.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#16 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Svi se nekako nadamo da ce se nasa skijalista urediti a opet u dnu duse znamo da ce to izazvati poskupljenja i vece guzve :D i onda osjetimo neki zal.
Ja eto nisam imao priliku za skijanjem u drugim zemljama, vjerujem i da necu u skorije vrijeme, tesko mi je dobiti neke slobodne dane u zimskom periodu, a i ako bude gledat cu da to bude za pocetak Slovenija ili Austrija.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#17 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

http://zoi84.ba/2017/09/29/uredenje-staza/
Blizi se pocetak sezone. Nadam se sto pripremljenijim stazama i da ce biti snijega, ako nista barem kao prosle godine (moglo bi mi se stucat zbog ovih zelja).
ketronsd1
Posts: 1400
Joined: 13/06/2006 15:29

#18 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by ketronsd1 »

Warashii wrote:Ovaj iz Travnika je extra, ja sam sebi kupi cipele kod njeg Image nove 250KM, sezona 2016/2017, takodje je i supruga kod njeg kupila sebi cipele kao i kacige.
Nalazi se poslije Nove Bile a ispred samog Travnika, tacnije 100 metara prije semafora za skretanje za N. Travnik. Malo je zavucen ali ko uzima sebi opremu treba otici i razgledati bez nekih obaveza.
Skija ima novih i polovnih cijene su novih od 300KM ovisno o modelima i velicinama.
A kod nas generalno staze imaju probleme koliko sam mogao da primjetim, mene najvise nerviraju likovi na motornim sankama na stazi, trebalo bi izdvojiti i sankase na poseban dio staze, na Vlasicu imas nekoiko dijelova staze gdje ih ima stvarno mnogo. Nedostaju i redari koji bi ipak trebali neka pravila da uvedu ( pravila postoje ali da upoznaju skijase koji ne znaju i da sprovode pravila ) medju skijase, kao sto bi to inace i trebali a i ima ih na svim normalnim skijalistima.
Radusa ima lijep potencijal ali je poprilicno nedostupna a i nekako je dosta za jedan do dva dana skijanja, staza je, po meni, kratka, citav sadrzaj je hotel u dnu staze i ski restoran na vrhu, parking se ne naplacuje dok na Vlasicu ima parking uz naplatu.
Vlasic je vec ove gotove sezone trebao imati trosjed ali se to nije desilo, najavili su ga sljedece ali sam pesimistican po tom pitanju iako je cijeli ski lift gore vec drugu ili trecu sezonu.
Da se sve to dovesti na visi nivo jer to kod nas moze imati dobru perspektivu samo kada bi se svi uozbiljli.
Ovaj na Radusi je zaista ulozio jer gore nema ni struje niti vode, prokopao je put do gore, napravio te objekte ima dva sidra i dvosjed a sve to na agregatima, nema vikendica i svi koji su gore su tu samo zbog skijanja.
Meni je do svakog skijalista voziti najmanje sat vremena, ali kako god isplati se :-D
Ja prije dvije godine na vlasicu sa kolegom i skijamo onom stazom pored skakaonice kad nekih 50m ispred covjek se razmahao, dere se na sav glas. U prvi mah sam pomislio da je nekom nesto bilo. Kad ono golf 4 preko staze prelazi u onaj dio izmedju dvije staze gdje su one vikendice.Cirkus zesci. Inace vlasic i nije tako los ali sve je nekako neozbiljno.
Radusa mi je ostala u lijepom sjecanju prije 3-4 g. ono kad je bilo dosta snijega. staza super bila odradjena.
Inace kad ima snijega ako se hocu iskijati pravo onda svoje "Hrance" i pucaj.
Inostranstva sto se tice Trysil Norveska i Idrefjäll Svedska ko ima mogucnosti je za porodicno skijanje ubilo se :thumbup: :thumbup:
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#19 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

ketronsd1 wrote: Ja prije dvije godine na vlasicu sa kolegom i skijamo onom stazom pored skakaonice kad nekih 50m ispred covjek se razmahao, dere se na sav glas. U prvi mah sam pomislio da je nekom nesto bilo. Kad ono golf 4 preko staze prelazi u onaj dio izmedju dvije staze gdje su one vikendice.Cirkus zesci. Inace vlasic i nije tako los ali sve je nekako neozbiljno.
Radusa mi je ostala u lijepom sjecanju prije 3-4 g. ono kad je bilo dosta snijega. staza super bila odradjena.
Inace kad ima snijega ako se hocu iskijati pravo onda svoje "Hrance" i pucaj.
Inostranstva sto se tice Trysil Norveska i Idrefjäll Svedska ko ima mogucnosti je za porodicno skijanje ubilo se :thumbup: :thumbup:
Na Vlašiću na dva mjesta put presjeca stazu i upravo taj je najprometniji, s tim da je zabranjen saobraćaj u periodu dok je otvorena staza mada budala nikad ne fali.
A ne znam da li ću se odlučiti opet za Radusu :( daleko mi je da bih rizikovao, a da je lijepo zamišljeno jeste.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#20 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Koliko mogu da primjetim topovi na Vlašiću rade večeras. Izgleda da imaju namjeru ovog vikenda da puste stazu Babanbovac u rad, ili samo rade neka testiranja.
Ratraci su radili a evo izgleda i topovi.
Večeras ili sutra se nadam nekim potpunijim informacijama.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#21 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

http://oc-jahorina.com/news/skijanje-na ... -od-sutra/
I tako, kome je blizu i ne grozi se prvih danas to je to.
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#22 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Prema najavi rukovodioca firme Vlašić Ski,
centralno skijalište će biti otvoreno od petka 08.12.2017. godine.

Nadam se da ce vrijeme posluziti.
ketronsd1
Posts: 1400
Joined: 13/06/2006 15:29

#23 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by ketronsd1 »

Bio na Kupresu 30-og i stvarno samo rijeci hvale. Staze samo pa take. Jedio sto je previse neskijasa na stazi pa moras dobro paziti. Covjek me pokupio sa ledja i jos mi kaze sto ne gledam :-) :-) :-) :-) :-)
Ostalo sve :thumbup: :thumbup:
User avatar
Warashii
Posts: 4263
Joined: 13/09/2011 12:55

#24 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by Warashii »

Neskijasa ili početnika?
Početnika sam vidio mnogo.
"Problem" Kupresa jeste što dosta pogoduje početnicima zbog dugog blagog nagiba (dvosjed je namjenjen početnicima) a i dosta je širok pa dolazi do gužve a i takvih situacija.
Za promjenu mi je svakako ok, planiram ove godine najmanje jednom na Kupres ici .
Čitam da su do Raduse uradili kilometar i pol asfalta al mislim da je ostalo još dosta lošeg puta.
ziponja
Posts: 2
Joined: 04/10/2018 19:48

#25 Re: Skijanje rekreativno BH planine inostranstvo/inozemstvo

Post by ziponja »

ZOI84 web stranica uopste ne radi.
Ali pojavila se mnogo bolja stranica na adresi www.bjelasnica.org
Mislim da ima i forum.
Taj ZOI je stvarno posebna prica.
Post Reply