Skijanje / Oprema

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#1 Skijanje / Oprema

Post by whow »

Evo pazario sam jos jedan par skija; Rossignol Bandit B2 -176 cm sa Rossignol Power vezovima . Interesira me ako neko ima iskustva sa ovom skijom . Zadnje cetri sezone sam skijao na Atomic Beta Ride 10' 20, Nordica Beast , Salomon X-Screem te Elan Mantis- M12. Od gore navedenih "smucki" Mantis, M-12 su mi bile i ostale najdraze. Da li netko ima direktna iskustva sa B2 i M12 . Koje su im slicnosti , razlike , mane , prednosti itd.
Coco_Marocco
Posts: 98
Joined: 30/08/2005 15:07
Location: Sarajevo

#2

Post by Coco_Marocco »

Prosle sezone sam skijao na Rossignol B2 185 cm, vezovi tirolya 690, prije sam skijao na Atomicovim karvinkama i ove Rossignolke mi vise odgovaraju, doduse malo su "mekse" pa ih je potrebno redovno "siljiti" ostalo sve ok.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#3

Post by whow »

Ma ja sam i trazio nasto malo mekse, jer obicno kada idem na skijanje skijam od jutra do mraka , jednostavno nisam naucio da se odmaram tako da kontam da bi mi ovo moglo pasati a cuo sam i da su Banditke dobre za vise manje svih uvjeta. Dvoumio sam se izmedu njih i Fisherovih Big Sticks, cijena je bila priblizna. Vidjecemo za jedno mjesec dva , jedva cekam da zapada :D :D
Coco_Marocco
Posts: 98
Joined: 30/08/2005 15:07
Location: Sarajevo

#4

Post by Coco_Marocco »

I ja vala, da malo osjetim ono rezanje po licu :) gdje skijas, jesil iz SA? Razmisljam malo o bordanju ove sezone, sta ti mislis?
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#5

Post by whow »

Ja sam u Kadadi . Najcesce idem u Jasper , Marmot Basin, to je u Rockies , krenem ujutro oko 5 tamo sam prije 9 skijam do jedno cetri i kuci sam do devet navecer. Malo je bolje kada ides s nekim jer onda sa mjenjamo za volanom. Ako idem na par dana onda idem u Sunshine Village ili Lake Luise to je u Banffu. Gdje ti ides . Prosle godine sam dosao u SA u Martu rekoh idemo na Bjelasnicu i Jahorinu kad ono zapadalo preko 2 metra nisam mogao ni do carsije na cevape :D :D .
Coco_Marocco
Posts: 98
Joined: 30/08/2005 15:07
Location: Sarajevo

#6

Post by Coco_Marocco »

Ja sam iz SA, skijam na Jahorini 90%, Bjelašnica 5% i Vlašić 5%, na jahorini najbolji uslovi, tj najvise zica uhvatis, bjelasnica dobra, izazovna, strma ali kad se spustis cekas 10-15 minuta na zicu (trosjed) a to ubija tako da dnevno na bjelasnici mozes otpucati max 15 zica, vlasic je stroga sminka, raja sa puno love, puno raje iz Hrvatske, Njemacke, Austrije, nase raje koja je vani itd, hoteli, diskoteke, apartmani ma strava, ali staze za pocetnike :) zaboravih reci da na Jahorinu dolaze uglavnom iz SCG da oprostis na izrazu .icke su im strava, slobodne, drustvene bukvalno ti prilaze sa pitanjima odakle si, kad kazes da si iz SA i jos pocnes one supljake sarajevske zadavati nemozes ih se otarasiti, sve u svemu da dalje ne sirim, dobit cu konkurenciju :P
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#7

Post by whow »

Jahorina ce sada definitivno uci u moj uzi izbor. Icke su veoma jak argument za Jahorinu, naravno staze su su jednako vazne. Ja sam skijao na Jahorini jos kao klinac prije nekih 20 godina i ostala mi je u ljepom sjecanju ( po skijanju ). Prosle godine kada sam dolazio u SA nisam se uspio probiti do Jahorine tako da sam proveo par dana na skijanju u Austriji . Austrijanci su prava skijaska nacija . Nema mnogo sminke : Titanium , Gortex, Rayban i slicno ,jednostavno funkcionalno i sportski. Vecina skijasa su zapravo skijali na dobrim Fisherovim i Salomon skijama. Mislim zvuci glupo ali imati odgovarajuce skije je dosta vazno. Ja sam vidao pocetnike koji kupe High End Volki ili Salomon jer je to cool onda se lome i padaju.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8

Post by Edin H. »

Coco_Marocco wrote:Ja sam iz SA, skijam na Jahorini 90%, Bjelašnica 5% i Vlašić 5%, na jahorini najbolji uslovi, tj najvise zica uhvatis, bjelasnica dobra, izazovna, strma ali kad se spustis cekas 10-15 minuta na zicu (trosjed) a to ubija tako da dnevno na bjelasnici mozes otpucati max 15 zica, vlasic je stroga sminka, raja sa puno love, puno raje iz Hrvatske, Njemacke, Austrije, nase raje koja je vani itd, hoteli, diskoteke, apartmani ma strava, ali staze za pocetnike :) zaboravih reci da na Jahorinu dolaze uglavnom iz SCG da oprostis na izrazu .icke su im strava, slobodne, drustvene bukvalno ti prilaze sa pitanjima odakle si, kad kazes da si iz SA i jos pocnes one supljake sarajevske zadavati nemozes ih se otarasiti, sve u svemu da dalje ne sirim, dobit cu konkurenciju :P
A koje su skije za nas sto pravimo dnevno 30 zica? :D :D :D
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#9

Post by whow »

Edin H. wrote:
Coco_Marocco wrote:Ja sam iz SA, skijam na Jahorini 90%, Bjelašnica 5% i Vlašić 5%, na jahorini najbolji uslovi, tj najvise zica uhvatis, bjelasnica dobra, izazovna, strma ali kad se spustis cekas 10-15 minuta na zicu (trosjed) a to ubija tako da dnevno na bjelasnici mozes otpucati max 15 zica, vlasic je stroga sminka, raja sa puno love, puno raje iz Hrvatske, Njemacke, Austrije, nase raje koja je vani itd, hoteli, diskoteke, apartmani ma strava, ali staze za pocetnike :) zaboravih reci da na Jahorinu dolaze uglavnom iz SCG da oprostis na izrazu .icke su im strava, slobodne, drustvene bukvalno ti prilaze sa pitanjima odakle si, kad kazes da si iz SA i jos pocnes one supljake sarajevske zadavati nemozes ih se otarasiti, sve u svemu da dalje ne sirim, dobit cu konkurenciju :P
A koje su skije za nas sto pravimo dnevno 30 zica? :D :D :D
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#10

Post by whow »

Edin H. wrote:
Coco_Marocco wrote:Ja sam iz SA, skijam na Jahorini 90%, Bjelašnica 5% i Vlašić 5%, na jahorini najbolji uslovi, tj najvise zica uhvatis, bjelasnica dobra, izazovna, strma ali kad se spustis cekas 10-15 minuta na zicu (trosjed) a to ubija tako da dnevno na bjelasnici mozes otpucati max 15 zica, vlasic je stroga sminka, raja sa puno love, puno raje iz Hrvatske, Njemacke, Austrije, nase raje koja je vani itd, hoteli, diskoteke, apartmani ma strava, ali staze za pocetnike :) zaboravih reci da na Jahorinu dolaze uglavnom iz SCG da oprostis na izrazu .icke su im strava, slobodne, drustvene bukvalno ti prilaze sa pitanjima odakle si, kad kazes da si iz SA i jos pocnes one supljake sarajevske zadavati nemozes ih se otarasiti, sve u svemu da dalje ne sirim, dobit cu konkurenciju :P
A koje su skije za nas sto pravimo dnevno 30 zica? :D :D :D
Pa ti nam reci koje su dobre za 30 zica dnevno. Ako skijas u Canadi 30 zica nije nista posebno jer su vecina liftova expressni cetverosjedi , sto znaci da red uopce i ne postoji jer su liftovi strahovito brzi . Dakle na ovisi o tome koliko skijas nego kako i kakve terene. Meni su recimo Atomic Beta Ride 10'20 -184cm bile izvrsne za skijanje po uredenim stazama, dakle :brze , precizne , tvrde , odllicna za carving. Ako volis bumps iliti moguls izbor je opet ogroman te zavisi dali skijas po tvrdoj podlozi/ ledu ili po mekome i dubokom snijegu - za tvrdu poslogu trebaju dobri rubovi za mekanoga i dubokog snijega je bolja sira skija. Iz moga iskustva Nordica Beast se pokazala odlicno na bumps ali ne voli brzinu te ima vibraciju ako skijas brzo. Ako imas jedan par te nemozes da mjenjas skije onda je naravno najbolji izbor za sve terene po mom misljenju Elan M-12 -brza ,precizna , dovojno tvrda a pri tome fleksibilna. Eto toliko
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#11

Post by Edin H. »

Hvala na informacijama, premda je ovo za 30 zica bila sala. Nemam ja kondicije za to vise, a kao sto si rekao i redovi su na Jahorini.

Oduvijek sam skijao na tezim takmiciraskim skijama i cipelama, ali mislim da je vrijeme da se sada proba nesto za rekreativce, ali sa ostrim i preciznim kantnama.

Mozda cu probati te Elanke sto si spomenuo M-12.
bezzeze
Posts: 156
Joined: 13/10/2005 21:53

#12

Post by bezzeze »

uz duzno stovanje,

svaka skija je dobra pod uslovom da ima ostre kantne. potpuno ispravno edo.
sjecas li se elanovih-jet skija?
kasnije elanove SL, MS,MD, RM, RC. head, rossignol, blizzard, atomic i druge su tada bile pojam imucnosti i odraz blagostanja. i sad je to tako otprilike.
mene sada ne bi bilo stid otici sa rm-904 i starim tyrolia 160 :-D te se strmoglaviti i spizditi niz bilo koju strminu, da ne kazem svijeta.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#13

Post by paprica29 »

na jahorini su staze katastrofa. imaju zastarjelu mehanizaciju (olimpijska), a i ne koriste je nešto puno. uglavnom, sve staze su do 11 sati uništene. jeste da ima više prostora i žica ali je uživanje u skijanju nikakvo. ko je skijao i na bjelašnici i na jahorini zna o čemu govorim. staze na bjelašnici su fenomenalno pripremljene, osim kada su velike mećave. kvalitetom pripremljenih staza ne bi se postidili ni austrijanci. ko je u mogućnosti skijati radnim danima može da uživa bez gužve, i čekanja na red.
Coco_Marocco
Posts: 98
Joined: 30/08/2005 15:07
Location: Sarajevo

#14

Post by Coco_Marocco »

Papricice u pravu si za Jahorinu sto se tice staza, a razlog je u velikom broju cirkulativnih skijasa, zato izaberes stazu gdje ne ide veliki broj skijasa, npr na Jahorini je zeljo uvijek pun, ali odes na pracu i nemas problema, a bjelasnica mora biti uredjenja jer je hladnija od Jahorine, a i ima manje skijasa, Edo sto se tice skija Whow je sve to lijepo opisao tako da ja nemam sta dodati ni oduzeti, P.S kada krene sezona mogli bi se i naci da malo zajedno prodjiramo staze.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#15

Post by whow »

bezzeze wrote:uz duzno stovanje,

svaka skija je dobra pod uslovom da ima ostre kantne. potpuno ispravno edo.
sjecas li se elanovih-jet skija?
kasnije elanove SL, MS,MD, RM, RC. head, rossignol, blizzard, atomic i druge su tada bile pojam imucnosti i odraz blagostanja. i sad je to tako otprilike.
mene sada ne bi bilo stid otici sa rm-904 i starim tyrolia 160 :-D te se strmoglaviti i spizditi niz bilo koju strminu, da ne kazem svijeta.
Slazem se , cak sta vise sada je to cool te dosta mladih skijasa pokusava da skija na ravnim skijama koje su bile prije pojave parabolic skija . Moj prijatelj ima Elanove GS titanium " sa Sa 84 Olimpijade oko 2 m idu kroz led , krast , ma kroz sve zivo.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#16

Post by car-x »

blago vama kad se tako razumijete u te skije.. ja dodjem na skijaliste i kazem onom covi, daj mi opremu za skijanje.. kaze on, hoces carving ili obicne.. ma reko, carving, of skroz, sta god da to bilo... i on mi da neke ruzne skijje, koje nisu ko one prijasnje, ravne, nego su nekakve zaobljene i negdje tanje negdje deblje.. hajd nej se.. kontam.. veli koja velicina? sta ja znam koja velicina.. da meni mogu.. uze on, izmjeri mi, pa promijeni one skije.. pa veli, jel dobro skijas.. ma reko, spustim se ziv niz brdo, kako, to ni ja ne znam. aha, veli on, pa opet promijeni skije.. onda mi uvali neke stapove, i ja sjedem na lift, i zaprico se s jaranom, drzim stapove medju nogama, negdje na sred brda ima neka medjustanica, gdje sjedaju ljudi koji dodju sa svojom opremom.. i meni oni stapovi zamalo pa jaja ne poderase, uz to su se jos i slomili.. i ja samo krug do na vrh planine, pa opet nazad u dolinu po nove stapove.. i tak..

elem, lijepo se razumjeti u svu tu opremu..
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#17

Post by whow »

car-x wrote:blago vama kad se tako razumijete u te skije.. ja dodjem na skijaliste i kazem onom covi, daj mi opremu za skijanje.. kaze on, hoces carving ili obicne.. ma reko, carving, of skroz, sta god da to bilo... i on mi da neke ruzne skijje, koje nisu ko one prijasnje, ravne, nego su nekakve zaobljene i negdje tanje negdje deblje.. hajd nej se.. kontam.. veli koja velicina? sta ja znam koja velicina.. da meni mogu.. uze on, izmjeri mi, pa promijeni one skije.. pa veli, jel dobro skijas.. ma reko, spustim se ziv niz brdo, kako, to ni ja ne znam. aha, veli on, pa opet promijeni skije.. onda mi uvali neke stapove, i ja sjedem na lift, i zaprico se s jaranom, drzim stapove medju nogama, negdje na sred brda ima neka medjustanica, gdje sjedaju ljudi koji dodju sa svojom opremom.. i meni oni stapovi zamalo pa jaja ne poderase, uz to su se jos i slomili.. i ja samo krug do na vrh planine, pa opet nazad u dolinu po nove stapove.. i tak..
:D :D :D
Ma tako smo svi pocinjali , samo nemoj odustati , kada se malo ustelis sve ce to biti potpuno drugacije i onda ces moci da uzivas po mom misljenju najljepsem sportu .
elem, lijepo se razumjeti u svu tu opremu..
bezzeze
Posts: 156
Joined: 13/10/2005 21:53

#18

Post by bezzeze »

whow wrote:
Slazem se , cak sta vise sada je to cool te dosta mladih skijasa pokusava da skija na ravnim skijama koje su bile prije pojave parabolic skija . Moj prijatelj ima Elanove GS titanium " sa Sa 84 Olimpijade oko 2 m idu kroz led , krast , ma kroz sve zivo.

Reci mi, jesi li skijao sa parabolic smuckama?. ako jesi, o cemu se radi kakva je razlika, jel ima prednosti, slabosti itd itd.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#19

Post by paprica29 »

eqqqqqq
Last edited by paprica29 on 28/10/2005 08:36, edited 1 time in total.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#20

Post by paprica29 »

Carving na neki nacin predstavlja revoluciju u skijanju, a pojavio se 1997 godine. Ove skije treba predpostaviti klasičnim skijama i iz medicinskih razloga. Naime, ono što je dugo vremena smatrano negativnim kod karvinga pokazalo se veoma pozitivnim: zbog promjenjene tehnike vožnje, znatno je smanjeno opterećenje na člancima.
Karving se može naučiti mnogo lakše od klasičnog skijanja. Ne moraju se odmah praviti zaokreti sa ekstremnim nagibom tijela pri čemu se laktovima dodiruje tlo.
Zadovoljstvo pričinjava sama činjenica što karving skije očigledno same od sebe ulaze i vode u zaokret i što se tom prilikom osjeća sva lakoća u opuštenom držanju tijela.
Mjerenjem su potvrđena očekivanja da karving skije na tvrdoj stazi jedva da proklizavaju, one su, dakle, duž cijelog zaokreta na rubovima. Na mekom i nešto dubljem snijegu i kod karving skija dolazi do proklizavanja, koje je znatno manje nego kod klasičnih skija. Faza upravljanja je sveukupno lakša sa karving skijama, međutim, mijenjanje pravca zaokreta zahtijeva nešto više utroška snage kod karvinga nego kod klasičnih skija jer se skijaš nalazi u većem otklonu i na njega deluje veća centrifugalna sila.
Ukoliko je skija ekstremnije sužena (odnos između širine vrhova i krajeva skije prema srednjem dijelu), utoliko ona sama energičnije teži da uđe u zaokret i da u njemu ostane.
U Karving opremu spada i odgovarajuća skijaška cipela - bočno veoma čvrsta, radi pružanja pomoći skiji za vreme zaokreta, spreda ne suviše tvrda (fleksija napred - nazad) da bi omogućila veliku slobodu pokreta, koja je neophodna za finu promjenu položaja tijela u zaokretu.
U početku će te koristiti štapove. Sa povećanjem sigurnosti u svoj karving zaokret, nagib tijela prema tlu biće sve veći i veći, pa će te osetiti da vam štapovi smetaju.
Uzmite skije, odbacite štapove i oslobodite ruke. Spustite se sasvim nisko i zaboravite na gravitaciju. Vozite skije i zabavljajte se. Kada ulazite u zaokret, oslonite se na spoljnu (donju) skiju i prepustite se vožnji svog života.


Idealni karving zaokret
Vrhunsko vođenje skija u zaokretu bilo bi vožnja na robovima od početka do kraja zaokreta, bez proklizavanja sa progresivnim skijaškim otklonom tela i nogu, kao kod motociklista trkača u krivini. Osećaj usjpešno izvedenog zaokreta ne može se porediti ni sa čim.
Za dobro vođenje skija potrebno je postaviti ih na rubove na početku zaokreta. Mesto početka zaokreta je isto mesto na kome se predhodni završio, jer na kraju zaokreta vi u stvari prebacujete kukove preko skija, prenoseći težinu na odgovarajuću skiju, i gurate ih u pravcu novog zaokreta, čime omogućavate postavljanje skija na rubove i započinjete novi zaokret.
Monsignor
Posts: 169
Joined: 08/06/2004 11:18
Location: SA

#21

Post by Monsignor »

Samo te dok god ih budu pravili :)

Image

Dalje, Salomom Equpie bilo koja 8 2v ili 10 2v, po meni jako dobra serija. Puno meksa od Atomica GS 11 i laksa za upravljanje ali samo pri manjim brzinama.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#22

Post by paprica29 »

Monsignor wrote:Samo te dok god ih budu pravili :)

Image

Dalje, Salomom Equpie bilo koja 8 2v ili 10 2v, po meni jako dobra serija. Puno meksa od Atomica GS 11 i laksa za upravljanje ali samo pri manjim brzinama.


takmičarska atomic skija napravljena za idealno pripremljene staze, po mogućnosti zaleđene, a za snagu koja je potrebna da i ne govorim.
Monsignor
Posts: 169
Joined: 08/06/2004 11:18
Location: SA

#23

Post by Monsignor »

Pa to snagu manje vise, ako je vozis normalno brzo dosta snage treba na izlasku iz zavoja i prebacivanju na suprotnu stranu.
I to je istina da ako nespreman ili na pogresnoj nozi naletis na hang umjesto skije pod sobom imas katapult...
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#24

Post by whow »

bezzeze wrote:
whow wrote:
Slazem se , cak sta vise sada je to cool te dosta mladih skijasa pokusava da skija na ravnim skijama koje su bile prije pojave parabolic skija . Moj prijatelj ima Elanove GS titanium " sa Sa 84 Olimpijade oko 2 m idu kroz led , krast , ma kroz sve zivo.

Reci mi, jesi li skijao sa parabolic smuckama?. ako jesi, o cemu se radi kakva je razlika, jel ima prednosti, slabosti itd itd.
Paprica je sve to veoma dobro objasnio. Razlika je velika : na parabilic smuckama cak i pocetnik moze da skija bez vecih problem a dobar skijas moze bez problema da skija na stazama koje do tada nije ni u snu zamisljao.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#25

Post by whow »

Monsignor wrote:Samo te dok god ih budu pravili :)

Image

Dalje, Salomom Equpie bilo koja 8 2v ili 10 2v, po meni jako dobra serija. Puno meksa od Atomica GS 11 i laksa za upravljanje ali samo pri manjim brzinama.
Reci mi jesi li skijao na Salomon Equipe i ako jesi kakvi su tvoji utisci.
Post Reply