Skidanje državnog vlasništva sa zemlje.

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
rickyba
Posts: 17
Joined: 31/05/2008 14:12

#1 Skidanje državnog vlasništva sa zemlje.

Post by rickyba »

Moj problem je poprilično složen, nadam se da ću ga dobro objasniti jer nisam baš dobro upoznat sa materijom prava. Naime, imam nasljedstvo, kuću i komad zemlje u Sarajevu. Kuća i zemlja su kupljeni oko 50-tih godina. Čim je kupljena odmah je preuzeta od strane države jer se nije mogao posjedovati i stan i kuća. Iza rata moja familija je nasljedila kuću. Sad je problem jer je jedan dio zemlje skroz u privatnom vlasništvu, dok je drugi u državnom. Na ZK piše tačno ovako, dokle postoji kuća zemlju koriste ti i ti korisnici. U međuvremenu se kuća urušila i ostali su samo temelji. Kada sam zatražio skidanje državnog vlasništva rekli su mi iz Opštine da to neće moći jer nema kuće. Savjetovali su mi da isplanim kuću, ali ja im baš i ne vjerujem. Strah me je ako isplanim da mi ne uzmu zemlju. Nisam siguran šta da radim.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#2 Re: Skidanje državnog vlasništva sa zemlje.

Post by Euridika »

A jesi li ti išao u Sud da provjeriš ove navode iz Općine? Prijepis iz državnog vlasništva u privatno ne radi Općina, već Sud, odnosno nadležni zemljišno-knjižni ured prema nalogu Suda.

I ja imam neke imovine - kuću i zemlju - koja je uredno zavedena i u grunt i u katastar, koja se vodi kao državno vlasništvo (u biti privatna svojina koja je u Titino doba proglašena društvenom svojinom, a nakon ovog rata je sva društvena svojina pretvorena u državnu svojinu), za koju mi je advokat rekao da samo trebam podnijeti zahtjev Sudu da se izvrši prijenos u privatnu svojinu. I kod mene je kuća u ruševnom stanju (u ratu razrušena) i niko mi nije spominjao ovo sa uplanjivanjem. I čudno mi je to da se sad uplani nešto što već postoji u knjigama, valjda je to već moralo davno biti uneseno u plan. A ako nije, to je onda greška u radu općina, nadležnih zavoda za planiranje i sl.
Moja imovina nije u Sarajevu, ali je u Federaciji, isti zakoni vrijede.
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#3 Re: Skidanje državnog vlasništva sa zemlje.

Post by hellhammer »

Da isplani a ne da uplani
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#4 Re: Skidanje državnog vlasništva sa zemlje.

Post by Euridika »

Da, napravila sam previd, hvala na upozorenju, ali mi to svejedno ne mijenja na stvari. Zašto je nužno kuću isplaniti da bi se dobilo pravo vlasništva? Pravo vlasništva se dokazuje posjedovanjem i korištenjem (plus ako postoje papiri da je zemlja oduzeta iz vlasništva nakon kupovine).
Post Reply