SKANDAL: Tribunal ce da isplati stotine hiljada eura Seselju

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
korto_malteze

SKANDAL: Tribunal ce da isplati stotine hiljada eura Seselju

Post by korto_malteze » 02/08/2007 15:58

ovo je necuveno! ovo je fakat necuveno, nakon svega sto je taj manijak ucinio, nakon njegovog destruktivnog ponasanja u sudnici i ocite namjere da unisti tribunal, ovaj kreten od sudije mu odobrava stotine hiljada eura! dok zrtve njegovih zlocina nemaju ni za kruh!

Šešelj dobija novac Tribunala za odbranu

Vojislav Šešelj, haški optuženik, dobiće srestva za svoju odbranu iako nije jasno da li ispunjava uslov za takav način finansiranja odbrane, jer po vlastitom izboru nema advokata. Optužen za ubistva, nehumana djela, progone na političkoj, rasnoj ili vjerskoj osnovi, istrebljenje i napade na civile, Šešelj će, kako saznaje RSE, prema najnovijoj odluci Haškog suda dobiti na raspolaganje novac tog suda za finansiranje svoje odbrane.
U nesvakidašnjem zaokretu, Sud kojeg Šešelj, prema izjavi prilikom dobrovoljne predaje u februaru 2003, ‘namjerava uništiti’, odlučio mu je isplatiti pozamašnu svotu novca iz sopstvenog budžeta.
Radio Slobodna Evropa saznaje da je u prvoj odluci ovakve vrste donesenoj na Tribunalu, sudija Jean Claude Antonetti naložio Sekretarijatu da pronadje način kako da se Šešelju isplate troškovi koji bi mogli doseći nekoliko stotina hiljada eura.

Sistem pravne pomoći Tribunala predvidja da se novac za odbranu optuženih isplaćuje advokatima koji ih brane, tako da je Sekretarijat u odvojenom podnesku upućenom 29. juna ustvrdio da bi plaćanje novca optuženom bilo nelegalno. Uprokos tome, Odlukom sudije Antonettija, novac će ići «timu» koji radi na Šešeljevoj odbrani, odnosno vođstvu Srpske radikalne stranke, uključujuci Aleksandra Vučića i druge.

Kao uslov za uplaćivanje novca Šešelj ima obavezu da pokaže da nema lična sredstva za finansiranje odbrane, te da nominuje osobu koja ispunjava kriterije Tribunala preko koje bi novac bio uplaćen.

Šešelj se, inače, ranije, usprotivio planu sudije Haškog tribunala da mu sudjenje počne u novembru, ocjenjujući da je to "apsolutno nemoguće" uz obrazloženje da nisu ispunjene proceduralno-pravne pretpostavke na kojima on insistira.

On je naveo da mu Tužilaštvo još nije dostavilo na srpskom jeziku i na papiru oko 400 hilajda stranica dokumenata koji ga optužuju ili idu u njegovu korist. Tada je i napomenuo da sudsko vijeće još nije donijelo odluku o njegovom zahtjevu da Tribunal finansira njegovu odbranu.

Kao najraniji termin za početak sudjenja, Šešelj je naveo mart 2008. godine.

Sudija Antoneti ponovo je naglasio da, prema njegovom mišljenju, Vojislav Šešelj ima pravo da mu svi dokumenti budu dostavljeni na maternjem jeziku, kao i da Tribunal finansira njegove pravne savjetnike.

Sudski Sekretarijat protivio se finansiranju Šešeljevih savjetnika, upozoravajući da bi to bilo protivno statutu Tribunala i dovelo u pitanje sistem pravne pomoći koji predvidja isključivo plaćanje branilaca za optužene koji nemaju novca da ih plate sami.
U “timu” koji radi na Šešeljevoj odbrani su pored ostalih Aleksandar Vučić, Zoran Krasić, Slavko Jerković i Marina Raguš, svi istaknuti članovi Srpske Radikalne Stranke. U pripremanje njegove odbrane uključeno je oko dvadeset ljudi. Među njima, kako saznajemo, i neki koji se u već objelodanjenim optužnicama pominju kao učesnici “zajedničkog zločinačkog poduhvata”. Takav je i Mirko Blagojević koji je se nalazi na listi članova Šešeljevog tima odbrane.

Vojislav Šešelj dobrovoljno se predao Haškom tribunalu 23. februara 2003. godine.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 02/08/2007 16:01

Seselj, kakav god bio, je ipak pravnik, i to strucnjak u svom fahu.

A davno smo naucili da pravo i pravda nisu jedno te isto.

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 16:05

nema ovo veze ni sa pravom, ni sa pravdom. sekretarijat tribunala (koji je nadlezan za isplatu pravne pomoci) je jasno rekao da bi ovakva odluka bila nelegalna! pa sad ce novac koji je namijenjen sudjenjima trositi likovi koji idu okolo i prijete svjedocima da ne svjedoce! kakva travestija pravde!

_BosanaC

Post by _BosanaC » 02/08/2007 16:07

korto_malteze wrote:nema ovo veze ni sa pravom, ni sa pravdom. sekretarijat tribunala (koji je nadlezan za isplatu pravne pomoci) je jasno rekao da bi ovakva odluka bila nelegalna! pa sad ce novac koji je namijenjen sudjenjima trositi likovi koji idu okolo i prijete svjedocima da ne svjedoce! kakva travestija pravde!

Kao sto rekoh - pravo i pravda nemaju bas puno zajednickih tacaka... Generalno, koliko dugo traju te farse zvane sudjenja, koliko se novca na to potrosi, a sta je sve moglo s tim novcem uraditi se za sve zrtve...

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 16:14

ma pusti generalno, ovo je vrlo specificno! ovo je presedan, nikada do sada tribunal nije isplacivao novac direktno optuzenom. to nema ni u jednom nacionalnom pravnom sistemu u svijetu! nigdje! sad on moze da raspolaze novcem un-a (koji je i nas novac, i od nasih poreza) kako zeli, da placa svoje ubice da progone svjedoke koji protiv njega treba da svjedoce! nemoguce je da na ovo nema reakcije!

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 02/08/2007 16:15

Ma nek mu placaju, boli me briga, sve dok znam da on nece biti u mogucnosti eura potrositi, osim mozda na cigare u zatvoru...

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 16:16

znaci, ok je da te pare trose aleksandar vucic, toma nikolic, mirko blagojevic, koji su navedeni kao clanovi njegove 'odbrane'? i zar ne mislis da ce ih on potrositi da osigura da njegovo sudjenje propadne?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 02/08/2007 16:17

korto_malteze wrote:ma pusti generalno, ovo je vrlo specificno! ovo je presedan, nikada do sada tribunal nije isplacivao novac direktno optuzenom. to nema ni u jednom nacionalnom pravnom sistemu u svijetu! nigdje! sad on moze da raspolaze novcem un-a (koji je i nas novac, i od nasih poreza) kako zeli, da placa svoje ubice da progone svjedoke koji protiv njega treba da svjedoce! nemoguce je da na ovo nema reakcije!

Mozda si pravnik pa gledas to s druge strane, ali mene kao laika ovo ne cudi ni najmanje. I onako ne mogu da se nahibretim kakve sve odluke danas sudovi donose sto kod nas sto u bijelom svijetu, tako da mi ovo dodje sasvim normalno.

karanana

Post by karanana » 02/08/2007 16:20

jeli ovo praksa da onaj ko brani sam sebe dobije lovu za to? Svemirkoooooooo, znas li odgovor? Jeli Milosevic dobio lovu?

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 16:23

nisam pravnik, nego znam sta se desilo. pola mi familije bilo u logoru, odveli ih ih seseljevci. samo ih je par ostalo zivih. znam puno zrtava i znam kako zive.

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 02/08/2007 16:24

Moguce je da se taj novac samo vrti u krug. Naime, ako Seselj dobije na sudu, bice mu isplacena i odredjena odsteta, i to ce vjerovatno biti uracunato u ove troskove odbrane, a ako izgubi, morace platiti troskove, i vjerujem da Seselj mora imati nekog garanta iza sebe, npr. Vlada Srbije, da bi dobio novac za odbranu.

Za mene je veca blamaza i tragedija to sto Srbija i RS stoje iza optuzenih i novcano pomazu i optuzene i njihove porodice, mada su i zvanicno osudjene za saucesnistvo u genocidu.
Ako RS i dalje to cini, red je da se to ispita na drzavnom nivou, nivou Vjeca ministara.

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 16:26

ma nije praksa, procitaj vijest, prilicno je tacna. ovo je nelegalna odluka. obicno tribunal placa advokate, ali nikad ne daje pare optuzenom - ne mozes placati nekoga ko je optuzen za tako ozbiljne zlocine. sad seselj moze da dijeli lovu svojim pajtasima i da kaze da su mu to clanovi tima odbrane. a sta ce sa tima parama da bude to je druga stvar, seselj ce da odluci hoce li da kupuje auta, kuce ili da placa ubice da rokaju svjedoke.

urbanagerila

Post by urbanagerila » 02/08/2007 16:27

Ja bi cak volio da mu isplate cisto u interesu istine da i malo gluplji shvate da se zlocinci zapravo nagradjuju i materijalno za posao koji su do sada uradili.... samo me interesuje kolike ce cifre biti da se posao odradi do kraja ... :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 02/08/2007 16:28

urbanagerila wrote:Ja bi cak volio da mu isplate cisto u interesu istine da i malo gluplji shvate da se zlocinci zapravo nagradjuju i materijalno za posao koji su do sada uradili.... samo me interesuje kolike ce cifre biti da se posao odradi do kraja ... :D

Upravo o tome sam i govorio.

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 16:29

Moguce je da se taj novac samo vrti u krug. Naime, ako Seselj dobije na sudu, bice mu isplacena i odredjena odsteta, i to ce vjerovatno biti uracunato u ove troskove odbrane, a ako izgubi, morace platiti troskove, i vjerujem da Seselj mora imati nekog garanta iza sebe, npr. Vlada Srbije, da bi dobio novac za odbranu.

ma ovo nema nikakve veze. seselju se ne sudi u parnici pa da moze da dobije. on moze da bude oslobodjen po optuzbama za ratne zlocine i to mu ne garantuje nikakvu odstetu (tribunal nije nikom od oslobodjenih isplatio takvu odstetu). nestranu to sto on nema sanse da bude oslobodjen, pa znate li o kome pricamo??

karanana

Post by karanana » 02/08/2007 16:30

korto_malteze wrote:ma nije praksa, procitaj vijest, prilicno je tacna. ovo je nelegalna odluka. obicno tribunal placa advokate, ali nikad ne daje pare optuzenom - ne mozes placati nekoga ko je optuzen za tako ozbiljne zlocine. sad seselj moze da dijeli lovu svojim pajtasima i da kaze da su mu to clanovi tima odbrane. a sta ce sa tima parama da bude to je druga stvar, seselj ce da odluci hoce li da kupuje auta, kuce ili da placa ubice da rokaju svjedoke.

Ma na jedan ili na drugi nacin on moze tu lovu dobiti. Izabrace tim svojih pajdasa da ga brani. Tribunal ce dati lovu njima a oni ce, ako im on zatrazi, tu istu lovu dati njemu. Isto ce ti ga doci.

gospodar kuglastih munja

Post by gospodar kuglastih munja » 02/08/2007 16:33

korto_malteze wrote:

ma ovo nema nikakve veze. seselju se ne sudi u parnici pa da moze da dobije. on moze da bude oslobodjen po optuzbama za ratne zlocine i to mu ne garantuje nikakvu odstetu (tribunal nije nikom od oslobodjenih isplatio takvu odstetu). nestranu to sto on nema sanse da bude oslobodjen, pa znate li o kome pricamo??

Ako je Srbija na sudu prosla bez ogrebotine, ja ne vjerujem nikom vise.
Dan kada je oslobodjena , za mene je umrla pravda i zakon.

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 16:33

Ja bi cak volio da mu isplate cisto u interesu istine da i malo gluplji shvate da se zlocinci zapravo nagradjuju i materijalno za posao koji su do sada uradili.... samo me interesuje kolike ce cifre biti da se posao odradi do kraja ...

sad bi se mi trebali smijati? pa jebote, jesam li ja lud sto oosjecam bijes zbog ovog sranja ili treba fakat da poklopimo usima i da se samo smjeskamo dok nam *ebu mater po milioniti put. niko do sad nije ponudi mejl tog sudije, nekog sa tribunala, da ih zatrpavamo porukama i damo do znanja da im ovo nece proci tek tako, da ih pratimo i da smo svjesni koliko je ovo pogresno i neprihvatljivo!

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/08/2007 16:38

nije praksa, u pravu je korto, lova se isplacuje advokatu, a ne optuzenom. I meni je ovo smijesno, ali vjerujem da ovo jos nije konacno.

urbanagerila

Post by urbanagerila » 02/08/2007 16:40

korto_malteze wrote:
Ja bi cak volio da mu isplate cisto u interesu istine da i malo gluplji shvate da se zlocinci zapravo nagradjuju i materijalno za posao koji su do sada uradili.... samo me interesuje kolike ce cifre biti da se posao odradi do kraja ...

sad bi se mi trebali smijati? pa jebote, jesam li ja lud sto oosjecam bijes zbog ovog sranja ili treba fakat da poklopimo usima i da se samo smjeskamo dok nam *ebu mater po milioniti put. niko do sad nije ponudi mejl tog sudije, nekog sa tribunala, da ih zatrpavamo porukama i damo do znanja da im ovo nece proci tek tako, da ih pratimo i da smo svjesni koliko je ovo pogresno i neprihvatljivo!

Ti se nerviras a ja vec 5 godina molim ljude u Sarajevu koji su pasivni da promjene bilo sta da glasaju za SDS jer jedino tako stoka moze shvatiti .... nije problem u njima nego u nama sto ih gledamo i mirno slijezemo ramenima na svaku njihovu odluku i potez .... :D

_BosanaC

Post by _BosanaC » 02/08/2007 16:40

korto_malteze wrote:

I sta ces dobiti time? Sta bi s presudom po tuzbi BiH protiv Srbije? Taj dan je sud sve rekao, i sud i pravo i pravnici i svi u tom vrzinom kolu.

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 16:55

ma da, u pravu si ti. to sto ta dva suda nemaju veze jedan s drugim, to sto ti ocigledno nisi ni procitao presudu medjunarodnog suda pravde, ali posebno to sto se sa zlom nikad ne treba pomiriti, sve to nema veze. sta mi mozemo osim da ga pusimo? ja se ko kreten upalio i pjenim, odvracam paznju glupostima kraj toliko pametnijih stvari.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 02/08/2007 17:07

korto_malteze wrote:ma da, u pravu si ti. to sto ta dva suda nemaju veze jedan s drugim, to sto ti ocigledno nisi ni procitao presudu medjunarodnog suda pravde, ali posebno to sto se sa zlom nikad ne treba pomiriti, sve to nema veze. sta mi mozemo osim da ga pusimo? ja se ko kreten upalio i pjenim, odvracam paznju glupostima kraj toliko pametnijih stvari.

Ja napisah da nemam pojma, da sam laik, i da mi pravo nije zanimanje. S druge strane, ti slobodno pjeni, nerviraj se, *ebi cijelom svijetu majku, pa kad promjenis nesto slobodno se javi i ja cu ti se prvi pokloniti.

Postoje pravila igre, ali se ne mjenjaju ni pjenjenjem ni pricom po forumu. A u tim pravilima igra je normalno da likovi poput Seselja prodju kako ce i on proci i obezbjede deseto koljeno, a da neko ostane bez svega u zivotu...

korto_malteze

Post by korto_malteze » 02/08/2007 17:27

u svakom, iole dostojanstvenom drustvu, ocito zlo izaziva reakciju javnosti ili dijela javnosti koja se s tim zlom ne slaze. forum je jedna od manifestacija te javnosti. zaista bi bilo glupo da navodim primjere sta reakcija javnosti moze da postigne. kao sto je glupo sto i tebe peglam, jer fakat ima vaznijih stvari - treba samo pogledati naslove tema na forumu.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 03/08/2007 09:09

korto_malteze wrote:u svakom, iole dostojanstvenom drustvu, ocito zlo izaziva reakciju javnosti ili dijela javnosti koja se s tim zlom ne slaze. forum je jedna od manifestacija te javnosti. zaista bi bilo glupo da navodim primjere sta reakcija javnosti moze da postigne. kao sto je glupo sto i tebe peglam, jer fakat ima vaznijih stvari - treba samo pogledati naslove tema na forumu.

E jarane mi ti nismo takvo drustvo. Da napises da je Paris Hilton iskocila ciba na desnom guzu bice 20 stranica. Narod je ovdje izrazito mazohisticki nastrojen, bira demokraCki one koje smatra da rade za njegove interese, a ti su demokraCki trenutno negdje na godisnjem - otisli da potrose onih 1600KM regresa sto im je isti taj narod demokraCki dao, pa sad valjda nemaju kad da reaguju na tako nesto. E s obzirom da zivim medju mazohistima, ostaje mi samo da postanem sadista i da se pocnem radovati ovakvim glupostima, u nadi ne bi li sve veca muka tom istom narodu oci otvorila, jer sam i ja i pricao, i lajao, i kukao, i vidio da nema svrhe.

Doce valjda vakat kad ni u kontejnerima nece vise biti hrane, pa mozda dodju ljudi pameti.

Post Reply