Sjeverna Koreja

seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#1 Sjeverna Koreja

Post by seldzuk »

Sjeverna Koreja je najzatvoreniji državni sistem na kugli zemaljskoj. Pored političkog momenta meni je uvijek začuđujuće to stanje mentalne svijesti u kojem živi 25 miliona ljudi. Cijelu sliku bi se moglo opisati kao neznanje, neznanje o neznanju i zadovoljstvo neznanjem.
Par osnovnih informacija https://bs.wikipedia.org/wiki/Sjeverna_Koreja(na hrvatskoj je opširnije, a na srpskoj još opširnije).
Rijetki, a možda i jedini onlajn dokumetarac na BHSCG jeziku:

Na engleskom ih ima dosta, snimljenih na ovaj ili onaj način. Jedan od najboljih koji sam gledao:

S obzirom na to da smatraju da im otac nacije nije ni piškio ni kakio :zid: , ovakve vijesti iz Sjeverne Koreje nimalo ne čude:
http://www.avaz.ba/clanak/256691/sjever ... o-na-sunce
Mentalni kapaciteti trenutnog predsjednika nisu nepoznati jer se školovao (koliko je mogao stići) na Zapadu i nisu Bog zna kakvi.
Kada je dolazio na vlast, postavljalo se pitanje da li je u stanju da vodi državu na bilo kakav način. Čudno mi je da su se neki dan uspjeli popucati s Rusima negdje na moru. Ove nuklearne probe postaju zlosutne jer su sve češće.
Današnja vijest: http://www.foxnews.com/world/2016/10/17 ... rills.html
Zaštitno lice države. Ne znam koja bi ovo vrsta frizure trebala biti.
Image
Svaka sličnost sa Republikom Srpskom je slučajna. :D
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#2 Re: Sjeverna Koreja

Post by Krokodajl »

VICE-ov dokumentarac je definitivno nešto najbolje što sam ikada gledao o Sj. Koreji, oni su prvi pokušali da se odvoje od tih utabanih staza kojima vas vode turistički vodiči. Hotel na otoku, vrtić, velika biblioteka, arhiv sa poklonima, zarobljeni američki brod, spomenici dvojici vođa i onaj turistički resort u planinama i naravno oni sletovi...

U Sj. Koreju je legalno moguće ući na 3 načina, na aerodrom u Pyongyang, i prugom iz Kine ili Rusije. Neki su čak išli tom prugom preko Rusije, na internetu je moguće pronaći fotografije sa tog putovanja i to je jedan od rijetkih načina da barem na trenutak vidite druge gradove Sj. Koreje.

Pyongyang je i mnogim Koreancima taboo tema, potrebne su posebne dozvole za ulazak u grad a koje osim nekog posebnog razloga ne možete dobiti.
Dosta korumpirana zemlja u kojoj šverc cvjeta, pogotovo na Kineskoj granici, elitno stanovništvo kojem je sve dozvoljeno i koje ima sve, i narod koji osim što ništa nema ništa i ne zna.

Mnogi žive u totalnom neznanju, internet praktično i ne postoji osim jedne linije koju imaju preko nekog kineskog providera i kojeg koristi vlada, državne institucije i rijetki sretnici. Imaju intranet kojim su uvezana sveučilišta i ono stanovništvo koje ima mogućnost ( i dozvolu vjerovatno) za to.

Što se tiče tih vijesti tipa "Sjeverna Koreja pobjedila Brazil" i slično, to je uglavnom Južnokorejska propaganda koju oni poslije plasiraju kao nešto da se zbilo, ali većina priča o velikom vođi su priče koje se tamo uistinu plasiraju, a to se može vidjeti i iz razgovora sa vodičima.

Sad da li oni u to vjeruju ili se jednostavno drže mantre, to je druga priča.
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#3 Re: Sjeverna Koreja

Post by seldzuk »

Ne znam ko je snimio prvi dokumentarac, ali znam da je vjerovatno jedan od prvih kada je neki indijski oftamolog dolazio da privatno liječi u Sjevernoj Koreji. Sa njim su u ekipi pošli i snimatelji s nekom opremom.
Uglavnom, koja farsa. U državi kao Što je S. Koreja broj slijepih je nenormalno velik.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Sjeverna Koreja

Post by Truba »

kazu da treba procitati i onaj strip pyongyang pa ce sve biti mnogo jasnije
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#5 Re: Sjeverna Koreja

Post by Krokodajl »

seldzuk wrote:Ne znam ko je snimio prvi dokumentarac, ali znam da je vjerovatno jedan od prvih kada je neki indijski oftamolog dolazio da privatno liječi u Sjevernoj Koreji. Sa njim su u ekipi pošli i snimatelji s nekom opremom.
Uglavnom, koja farsa. U državi kao Što je S. Koreja broj slijepih je nenormalno velik.
Da, imaju ogroman problem sa slijepim i slabovidnim osobama.

Razloga je mnogo, medicinska pomoć praktično ne postoji u provinciji, u Pyongyangu je to i na nekom nivou neke nerazvijene zemlje, ali u ostalim gradovima je to srednja žalost.
Loša ishrana, zdravstvene navike...

Uvijek me fasciniraju one široke avenije koje su prazne, automobila nema, mada se i tu stanje mijenja uvozom jeftinih Kineskih auta ali i to vozi vladajuća klasa.

Vojska iako glomazna i nije nešto moderna, i njihovi kamioni i tenkovi su Sovjetska proizvodnja, mediji isto 0 bodova, pa čak i državni.
Pyongyang ima dnevni listg koji izlazi na jednoj dvolisnici, postoji i list radničke partije, u provinciju vjerovatno ništa i ne odlazi, dvije televizije imaju ako se ne varam, državna koja ne emituje cijeli dan i kojoj je jedini program u živo vojna parada, i gradska televizija koja emituje vikendom ako se ne varam.

Zapadnjačka muzika, literatura, kultura.. sve je zabranjeno. Muziku tu i tamo možeš poslušati na nekim mjestima ili prošvercovat, kao što švercuju južnokorejske sapunice i tv programe na CD-ovima preko granice.

Vjera je isto zabranjena, iako postoji par mjesta na kojima se "ispovijeda vjera" ima neka katolička crkva u Pyongyangu i onaj budistički manastir koji je spomenik kulture, ali i tamo su navodno većina kako sveštenika tako i ljudi državni špijuni.

Gledao sam dokumentarac o kršćanima tj njihovom podzemlju, doslovno podzemlju. Crkve pod zemljom, biblija rukom pisana i molitvenici isto tako...

Najveći problem jesu emigranti koji bježe u Južnu Koreju i jednostavno se ne mogu snaći u novom životu, kao da si izvadio nekog iz prašume.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#6 Re: Sjeverna Koreja

Post by AleksoMKD »

North Korea = Best Korea

Vole Harmoniku.

Inace tacno je sto kolega Krokodajl kaze, gledao sam intervju sa ljudima koji su uspeli prebeci u Juznu Koreju i puno njih pada u tesku depresiju. Jednostavno je tolika razlika da ljudi ne veruju svojim ocima.
Parafraziram ali jedna zena je rekla nesto kao "znali smo da se bolje zivi ja Jugu i da je puno naprednije ali kada sam videla kolika je razlika osetila sam se kao da sam na drugoj planeti". Onda ih opali depresija kada skontaju kako pate ljudi na Severu.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#7 Re: Sjeverna Koreja

Post by The 51st State »

primjer zemlje kud totalitarizam odvede kad je odvojen od vanjskih uticaja i po rezim sretnih okolnosti.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#8 Re: Sjeverna Koreja

Post by dezurni_ucenik »

Za posjedovanje Biblije i prakticiranje religije - logor. I onda kazu ateizam je spas za planetu Zemlju jer su vjernici zatucani primitivci itd :oops:





Jedan od bisera sjevernokorejske kinematografije.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#9 Re: Sjeverna Koreja

Post by AleksoMKD »

dezurni_ucenik wrote:Za posjedovanje Biblije i prakticiranje religije - logor. I onda kazu ateizam je spas za planetu Zemlju jer su vjernici zatucani primitivci itd :oops:

Istini za volju Najbolja Koreja je vise apsolutna monarhija za bozanstvenim vodjama nego komunisticko ateisticka drzava :D .



Sto se tice kinematografije ako se dobro secam zadnji "vodja" je cak naredio kidnapiranje jednog Juznokorejskog rezisera i par godina ga terao da mu snima filmove pre nego je covek uspeo da pobegne :-)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#10 Re: Sjeverna Koreja

Post by dezurni_ucenik »

AleksoMKD wrote:
dezurni_ucenik wrote:Za posjedovanje Biblije i prakticiranje religije - logor. I onda kazu ateizam je spas za planetu Zemlju jer su vjernici zatucani primitivci itd :oops:

Istini za volju Najbolja Koreja je vise apsolutna monarhija za bozanstvenim vodjama nego komunisticko ateisticka drzava :D .



Sto se tice kinematografije ako se dobro secam zadnji "vodja" je cak naredio kidnapiranje jednog Juznokorejskog rezisera i par godina ga terao da mu snima filmove pre nego je covek uspeo da pobegne :-)

Oteli tog rezisera i njegovu zenu. Mislim da su deset godina bili u zatocenistvu. Mozda i vise.
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#11 Re: Sjeverna Koreja

Post by Krokodajl »

Prve dvije decenije postojanja, negdje do 60-ih pa i do 70-ih vjerovatno, Sjeverna Koreja je bila razvijena zemlja, do 60-ih je bila razvijenija od Južne Koreje i standard je bio ogroman.

Raspadom komunističkog bloka i Sjeverna Koreja polako odlazi u izolaciju, Kim il Sung kako je stario tako je sin preuzeo ulogu, ako pogledamo zgrade, arhitekturu generalno, pa i opremu, TV, kamere, auta.

Sve je to Koreja imala i prije 30-40 godina, za posljednjih 20-30 urađeno je ništa, Stanovništvo Pjongjanga je 50-ih i 60-ih živjelo mnogo bolje od onih u Seulu. Pjongjang je bio ogromno gradilište, praktično je čitav grad srušen, svi spomenici, sve, da bi se izgradio novi moderni Pjongjang, koji je eto isti i danas.

Onaj hotel koji je trebao služiti za Olimpijce 1988-e na nikad održanim takmičenjima OI '88 u Seulu, gdje je Južna Koreja ponudila da se neka takmičenja održe u Pjongjangu, ipak Sjevernjaci su tražili i ceremonije otvaranja i zatvaranja ako se dobro sjećam.

Napravili su glomazan hotel koji nikad nije završen, a koji se i danas gradi, i to je eto i takav nezavršen, simbol Pjongjanga.

O ostalim gradovima nema se šta ni reći, apsolutno nema informacija, a milioni ljudi žive van Pjongjanga.

@Alekso

Da, bio je veliki filmofil, imao je arhiv od 20 000 filmova, a te filmove koje je režirao taj kidnapovani čini mi se Japanac, Kim Jong Il se potpisivao kao da je on režiser.

U Pjongjangu se i danas održava međunarodni filmski festival i to je jedna od rijetkih ceremonija kada ljudi iz ostatka svijeta mogu doći (naravno uz potrebne dozvole :D )

Inače u Japanu postoje sjevernokorejske škole, koje funkcioniraju isto kao i one u Sj. Koreji, sve sa slikama velikih vođa na zidovima učionica.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#12 Re: Sjeverna Koreja

Post by AleksoMKD »

dezurni_ucenik wrote:

Oteli tog rezisera i njegovu zenu. Mislim da su deset godina bili u zatocenistvu. Mozda i vise.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Abduc ... oi_Eun-hee

U pravu si, i zenu su mu oteli. Kakve budale.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#13 Re: Sjeverna Koreja

Post by KIseljak12 »

dezurni_ucenik wrote:Za posjedovanje Biblije i prakticiranje religije - logor. I onda kazu ateizam je spas za planetu Zemlju jer su vjernici zatucani primitivci itd :oops:





Jedan od bisera sjevernokorejske kinematografije.
Kad vec vuces za jezik i potezes tu off-topic pricu, onda jeste. Dobrovoljni ateizam, a ne nametnuti od strane drzave.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#14 Re: Sjeverna Koreja

Post by Gojeni H »

User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#15 Re: Sjeverna Koreja

Post by Gojeni H »

Mrski americki kapitalisticki neprijatelj

Image

Image

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#16 Re: Sjeverna Koreja

Post by Gojeni H »

Nasi vojnici, radnici i seljaci - zajedno u svjetliju buducnost


Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#17 Re: Sjeverna Koreja

Post by Gojeni H »

Stan'te pashe i ustase i Amerikanci

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#18 Re: Sjeverna Koreja

Post by Gojeni H »

"Amidza Park sve pljucka kad se spomene ime naseg vodje ... casna pionirska."

Image
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#19 Re: Sjeverna Koreja

Post by dezurni_ucenik »

KIseljak12 wrote:



Kad vec vuces za jezik i potezes tu off-topic pricu, onda jeste. Dobrovoljni ateizam, a ne nametnuti od strane drzave.

Ma sta mi to rece :oops:
A South Korean newspaper reported 80 people were publicly executed in North Korea in November 2013, some for possessing a Bible, while a crowd was herded into a stadium in one city and forced to watch the deaths from machine gun fire
Dobrovoljni ateizam sto bi ti rekao :oops:
Last edited by dezurni_ucenik on 18/10/2016 14:58, edited 1 time in total.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#20 Re: Sjeverna Koreja

Post by dezurni_ucenik »

AleksoMKD wrote:
dezurni_ucenik wrote:

Oteli tog rezisera i njegovu zenu. Mislim da su deset godina bili u zatocenistvu. Mozda i vise.
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Abduc ... oi_Eun-hee

U pravu si, i zenu su mu oteli. Kakve budale.

Jedini film sa zapada koji je prikazan na drzavnoj televiziji je bio Bend It Like Beckham.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#21 Re: Sjeverna Koreja

Post by dezurni_ucenik »




Steta sto nisu zapjevali einz zwei drei fiere meine komrade tanz mit mir. :-)
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#22 Re: Sjeverna Koreja

Post by AleksoMKD »

Image

Image

Image

Image

Image

Interesantni kako su izmuceni Korejanci na ovim posterima ugojeniji od prosecnog gradjana Najbolje Koreje
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#23 Re: Sjeverna Koreja

Post by KIseljak12 »

dezurni_ucenik wrote:
KIseljak12 wrote:



Kad vec vuces za jezik i potezes tu off-topic pricu, onda jeste. Dobrovoljni ateizam, a ne nametnuti od strane drzave.

Ma sta mi to rece :oops:
A South Korean newspaper reported 80 people were publicly executed in North Korea in November 2013, some for possessing a Bible, while a crowd was herded into a stadium in one city and forced to watch the deaths from machine gun fire
Dobrovoljni ateizam sto bi ti rekao :oops:

Mozda se nismo dobro razumjeli. Kad sam rekao dobrovoljni ateizam, pri tome sam mislio da je to jedini koji je dobar (a da onaj nametnut od strane drzave, kao sto je u S. Koreji, nije nikako i nikada dobar). Nijedna ideologija koja je nametnuta od strane drzave ne moze donijeti pozitivne rezultate.
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#24 Re: Sjeverna Koreja

Post by dezurni_ucenik »

Da li ce Sjeverna Koreja zauvijek zadrzati sadasnje uredjenje? Nesto zamisljam kako bi bilo tim jadnim stanovnicima naviknuti se na tekovine zapada. DemoNkratija, kapitalizam, tehnologija, umjetnost, kultura. Kako bi neki prosjecni stanovnik reagovao kad bi vidio kakva se muzika slusa, kakvi se filmovi gledaju ( koliko sam citao masovno se svercuju vhs kasete iz Juzne Koreje), kakve se knjige citaju. Mozda za nekih pola stoljeca se to i desi.
User avatar
Yamcha
Posts: 266
Joined: 06/12/2011 08:11

#25 Re: Sjeverna Koreja

Post by Yamcha »

Ima li muslimana? Šta ako posjeduješ Kur`an? :D
Post Reply