sjetva- povrća

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

sarajce
Posts: 11
Joined: 18/01/2010 21:53

#1 sjetva- povrća

Post by sarajce »

želim ovo proljeće da sadim onako neko "lijepo" povrće- tipa paradajz, paprika, peršun, salata, radić, mrkva i sl. pa molim one koji znaju nešto više o tome da mi daju par savjeta da ne fulim. hvala puno
pozz :?
Bobi
Forum administrator
Posts: 32183
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#2 Re: sjetva- povrća

Post by Bobi »

zelenashica
Posts: 14489
Joined: 19/08/2007 02:54

#3 Re: sjetva- povrća

Post by zelenashica »

sarajce wrote:želim ovo proljeće da sadim onako neko "lijepo" povrće- tipa paradajz, paprika, peršun, salata, radić, mrkva i sl. pa molim one koji znaju nešto više o tome da mi daju par savjeta da ne fulim. hvala puno
pozz :?
nemaš tu šta fulit bona.... :wink: ja samo se držim one stare da još ništa ne sijem dok ne prođe "praznica" :lol:
sarajce
Posts: 11
Joined: 18/01/2010 21:53

#4 Re: sjetva- povrća

Post by sarajce »

hvala bobi!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#5 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

sarajce wrote:želim ovo proljeće da sadim onako neko "lijepo" povrće- tipa paradajz, paprika, peršun, salata, radić, mrkva i sl. pa molim one koji znaju nešto više o tome da mi daju par savjeta da ne fulim. hvala puno
pozz :?
Poštovanje!
Trebao si već u januaru ili bar februaru posijati sjeme bar paradajza, paprike, feferone, patlidžana, potom pikirati i rasaditi u zdjelice i sada bi imao ono što ja imam u kući na prozorima: sadnice visoke 10-ak cm. Možeš kupiti i gotove sadnice, ali to je mačak u vreći, a ja volim da znam šta sijem i šta ću dobiti. To me odmara uz svakodnevne radove oko pčela.
Pozdrav!
sarajce
Posts: 11
Joined: 18/01/2010 21:53

#6 Re: sjetva- povrća

Post by sarajce »

TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:
sarajce wrote:želim ovo proljeće da sadim onako neko "lijepo" povrće- tipa paradajz, paprika, peršun, salata, radić, mrkva i sl. pa molim one koji znaju nešto više o tome da mi daju par savjeta da ne fulim. hvala puno
pozz :?
Poštovanje!
Trebao si već u januaru ili bar februaru posijati sjeme bar paradajza, paprike, feferone, patlidžana, potom pikirati i rasaditi u zdjelice i sada bi imao ono što ja imam u kući na prozorima: sadnice visoke 10-ak cm. Možeš kupiti i gotove sadnice, ali to je mačak u vreći, a ja volim da znam šta sijem i šta ću dobiti. To me odmara uz svakodnevne radove oko pčela.
Pozdrav!
Prije dvije godine smo kupili presadu za paradajz i papriku. Paradajz je bio extra a paprika ništa nešto sitno, presitno. Prošle godine smo isto tako kupili presade u poljoopremi i paradajz je bio skroz loš, sitan počele mi se stabljike sušiti itd. paprika isto tako ništa nije uspjela, pa me zanima, obzirom da nismo na vrijeme zasadili sjeme, znate li gdje da kupim dobru presadu za paradajz, papriku i patlidžan i kako se uopće uzima sjeme ako bi bila presada dobra, pa za sljedeću godinu,i da li mi možete reći za kupus kako se on sije?
hvala!!!
veka
Posts: 29
Joined: 26/08/2009 12:42

#7 Re: sjetva- povrća

Post by veka »

kupus podnosi hladnoću pa zato rasad možeš posijati napolju i kad naraste rasaditi
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#8 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Pozdrav Sarajcetu!
Kupi paradajz Bivolje srce i papriku Baburu i Kalifornijsko čudo. Još nije kasno, ali ne moraš se kao ja mučiti kulajući ih po prozorima. Možeš i direktno vani, ali zaštiti najlonom. Shvatam da su te prevarili jer sam svojom glupošću ostao bez svog sjemena, zvao sam ga Rozi. Bio je prekrasan, najveći je težio 850 grama. Još jedna varijanta. Na pijaci kupi po 5-6 sadnica raznog paradajza i onog što želiš pa u toku godine vidi koji je najbolji i od njega uzmi sjeme. Na pijacama i u prodavnicama najčešće prodaju jabučar ( San piere), koji nije loš, ali ja volim krupne sorte i ono što drugi rijetko imaju. Posadi uporedo koju tikvu i lubenicu pa nakalemi lubenicu na tikvu i nećeš morati ići na pijacu. Dokaži i sebi i drugima da Bosanci nisu glupi i tvrdoglavi, već i umješni. A kupusom se ne bih mučio, jednostavno kupiš gotov rasad, a on je živa milostinja, tako da žalim te ljude koji se puno muče zarad mizernog prihoda.
Pozdrav!
sarajce
Posts: 11
Joined: 18/01/2010 21:53

#9 Re: sjetva- povrća

Post by sarajce »

TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:Pozdrav Sarajcetu!
Kupi paradajz Bivolje srce i papriku Baburu i Kalifornijsko čudo. Još nije kasno, ali ne moraš se kao ja mučiti kulajući ih po prozorima. Možeš i direktno vani, ali zaštiti najlonom. Shvatam da su te prevarili jer sam svojom glupošću ostao bez svog sjemena, zvao sam ga Rozi. Bio je prekrasan, najveći je težio 850 grama. Još jedna varijanta. Na pijaci kupi po 5-6 sadnica raznog paradajza i onog što želiš pa u toku godine vidi koji je najbolji i od njega uzmi sjeme. Na pijacama i u prodavnicama najčešće prodaju jabučar ( San piere), koji nije loš, ali ja volim krupne sorte i ono što drugi rijetko imaju. Posadi uporedo koju tikvu i lubenicu pa nakalemi lubenicu na tikvu i nećeš morati ići na pijacu. Dokaži i sebi i drugima da Bosanci nisu glupi i tvrdoglavi, već i umješni. A kupusom se ne bih mučio, jednostavno kupiš gotov rasad, a on je živa milostinja, tako da žalim te ljude koji se puno muče zarad mizernog prihoda.
Pozdrav!
pozdrav tvrdoglavom bugojancu!
hvala puno na savjetima! obzirom da se učim i da pojma nemam oko sadnje povrća i svih tih caka koje su potrebne da bi mi to sve uspjelo . idem odmah da tražim paradajz i papriku kako ste mi napisali, pa vam javim za rezultat!
i ako mogu zamoliti kad imate vremena da mi date još neki savjet u vezi sadnje i održavanja povrća! puno, puno, puno hvala! :-D
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#10 Re: sjetva- povrća

Post by flag »

Hej Bugojanac, salis li se za ovo Posadi uporedo koju tikvu i lubenicu pa nakalemi lubenicu na tikvu... Hajde molim te objasni kako se ovo radi? Rado bih ovo pokusao.

Pozz
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#11 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

flag wrote:Hej Bugojanac, salis li se za ovo Posadi uporedo koju tikvu i lubenicu pa nakalemi lubenicu na tikvu... Hajde molim te objasni kako se ovo radi? Rado bih ovo pokusao.

Pozz
Poštovanje!
Ja volim šalu, ali ne dvosmislenu, nego jasnu i otvorenu, što znači da nikad ne bih u vidu šale nekome nešto predlagao i navodio ga na grešku. Potpuno ozbiljno sam sve govorio. Naše zemlje su "teške" i hladne za lubenicu, ali nisu za tikvu. Tu je kvaka, a lubenica i tikva su srodnici (puzavice...). Kad izrastu prva dva lista kod lubenice i tikve, odsiječeš vrhove obima. Tikvin baciš, a između tikvinih listova šilom (ekserom...) napraviš rupu u koju uguraš odsječeni vrh lubenice i nježno omotaš folijom i sl. Pošto je borba za život najjača, da bi živjela, tj. vršila fotosintezu, tikva će hraniti lubenicu, koja će pustiti prave listove i tako putem sunca omogućiti željenu fotosintezu. Ček, ček! Da vidim jesam li to snimio u moje dokumente!

Slika : Tikva - Lagenario sp. na koju se kalemi plemka lubenice.
Uostalom, ukucaj "Kalemljenje lubenice! i na "Privreda info" vidjećeš sve. Sretno!
Tikva - Lagenario sp.

KAKO SE TO RADI KALEMLJENJE

Vreme setve lubenice i vrga podešava se tako da iznikle biljčice budu skoro iste starosti, ili vrg stariji za dan, dva. Seme vrga je vrlo tvrdo i sporo niče, jer voda teško prodire kroz debelu ljusku. Nicanje može da se ubrza ako se seme kvasi vodom i drži na toplom mestu, ali tako da ne ostane nikada potpuno suvo, da ne bi klica uginula. Vrg treba sejati ili naklijavati dva - tri dana duže nego lubenicu, kako bi se seme obe vrste ''otvorilo'' u isto vreme. Kada semenke puknu - ''zinu'' , tj. kada se pojavi vrh klice, treba ih posejati u toplu leju i odmah zaliti kako bi se nicanje normalno nastavilo. Naklijavanje ili setva treba da počnu oko petnaestog marta, kako bi se kalemljenje obavilo krajem marta ili početkom aprila, jer rasad lubenice pri rasađivanju oko petnaestog maja treba da bude star 30 - 35 dana.

Vrg može da se seje u saksije, po dve semenke, ili u sandučiće, u redove ili omaške, gde će se i kalemiti, s tim što će se posle pregleda prijema svi uspeli kalemovi presaditi u saksije ili plastične kese napunjene plodnom zemljom. Vrg u fazi mladih biljaka podnosi presađivanje. Nedelju dana posle kalemljenja već se vidi šta je uspelo, i tada se kalemovi pažljivo čupaju i presađuju u duboke saksije ili plastične vrećice, kako bi se obezbedilo da u svakoj bude po jedna biljka. Sudovi treba da budu prečnika 10 - 12 cm a dubine 15cm. Naime, vrat korena vrga je dug, pa ako je saksija plitka, a seme posejano na dubinu 3 - 4 cm, ostaje samo malo mesta pri dnu do presađivanja potpuno ispuni prepletenim žilama donju polovinu saksije, tako da dobro drži zemlju posle vađenja iz saksije radi presađivanja.

Samo kalemljenje izvodi se pomoću žileta ili skalpela i male burgije od čelične žice ili bukove čačkalice. Burgija je u stvari trouglasti ili četvorougli šiljak.

Žiletom se odseca temeni pupoljak vrga i na taj način napravi ''čelo '' između kotiledonih listova. Ovi treba da ostanu nepovređeni. Onda se podloga (vrg), uhvati pristima za vrat a u sred čela se odozgo, drugom rukom, pritisne burgijom i vrti rupa kroz stablo, duboko 2 - 3 cm. Ova ''rupa'' je puna soka, i u nju se jednostavno zavuče plemka.

Plemka se priprema od mladih biljaka lubenice tako što se njihovo stablo preseče koso, 3-4 cm ispod kotiledona, a to je često isto što i iznad korenovog sistema. Rasad lubenice se čupa, koren odseca, i tako dobijeni pelcer zavuče u rupu na vrgu. Zavlači se pažljivo, tako da ostane oko santimetar stabla iznad spojnog mesta. Ovde nema nekih čvrstih pravila o tome koliko duboko se pelcer uvlači u podlogu. Važno je da podloga nije pukla, da je dosta deblja od lubenice kako bi mogla uspešno da se kalemi, pa je odavde logično i to da stablo lubenice treba da bude tanko, mlado, bez šupljine.

Ako je podloga dosta stara i čvrsta a pelceri suviše mladi, sočni i nežni, dešava se to da rana u stablu vrga tako brzo počne da zarasta da prosto ''pregrize'' plemku, a ova se onda suši i propada. Zbog toga je važno da obe vrste budu stare svega 3 - 4 dana.

Od raznih vrsta lagenarija, najdeblje stablo u fazi mladih biljaka ima jurgeta, a najtanje lejka. Nategača (''ajduk'') takođe ima dosta debelu stabljiku, a tikva za vodu tanku.

Hibrid izmedu nategače i jurgete je dobar za kalemljenje jer ima debelu stabljiku na koji se lako primaju kalemovi.








KALEMLJENJE UBUŠIVANJEM
Prednosti:
1. Jedini zadatak posle kalemljenja je da se ukloni štipaljka-nema dodatnog “doterivanja” biljke posle procesa kalemljenja.
Mane:
1. Ova metoda zahteva više veštine nego ostale
2. Ovim načinom kalemljenja, kalemljene biljke zahtevaju pažljivu kontrolu uslova-vlažnosti, temperature i osvetljavanja. Može doći do velikih gubitaka zbog nedovoljno kontrolisanih uslova, kao i moguće pojave bolesti zbog visoke vlage.
Uostalom, ukucaj "Kalemljenje lubenice" i na "Privreda info" vidjećeš sve. Sretno, i požuri!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#12 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Sarajce!
Da bi ti sjeme brže proklijalo, pokiseli ga u vodu 24 sahata i onda posij, a zaspi ga tankim slojem zemlje i u toplu prostoriju postavi. Čim nikne, pripremiš saksije u koje ćeš rasađivati, jedan šarafciger (ili zašilji drvce), kafenu kašiku ili običnu, vodu i daš gas. Kako? Kašičicom ideš ispod biljčice sve dok je ne izvadiš s korijenom, a korijen je kao končić. Da bi lakše vadio biljčice, prije toga zalij vodom. Kad izvadiš biljku, u saksiji šarafcigerom načiniš rupu do dna i u nju nježno presadiš biljku i zaliješ vodom i posao gotov. I tako redom. Vidjećeš ljepote kad se zaraziš jer čovjek ima osjećaj da i on raste s biljkama koje je presadio. Nije problem kupiti paradajz, papriku, patlidžan, feferonu itd., ali je mnogo ljepšr kad svojom rukom svoj plod ubereš. Meni su se paradajzi znali ometnuti na prozoru pa sam ga presađivao u baštu sa plodovima i na tome su mi sve žene u mahali zavidjele. Tad sam imao i plastenik (sam napravio) i u njemu redovno: paradajz, krastavice penjačice, paprike babure, makedonske roge, patlidžan i feferone. No, svako me hvalio, ja svakome davao i napokon zaključio da sam budala te prestao, a sada opet startam. Izvodio sam (za opkladu) i nultu reprodukciju krompira, dokazavši da većina laže kad ti kažu da ti prodaju prvu reprodukciju. Ima toga još, ali pčele su mi na prvom mjestu. Čini mi se da si pitao i za kupus. Jeftin je rasad, ali evo da znaš i ovo. Kad ljudi ujesen posijeku kupus, ostane korijenje koje nikome ne treba. E od tog korijenja, od režnjeva korijena, možeš izvesti najbolji rasad. Probaj! Svaka biljka prije smrti ostavi podmladak iza sebe da se u njemu produži, samo treba znati to. Ja malkice znam, ali nemam vremena, a nekada mi je to bila osnovna "igra" i razbibriga. A bilo je sijaset šala oko tog mog igranja (kao kakva ženica).
Pozdrav i sretno!
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#13 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Sarajce,
Hajde da te još malo zarazim. A zašto ne bi u saksije posijao i začinsko i ljekovito bilje pa svojim začinima dotjerivao ukus jela, a pio čaj od svog bilja: bosiljak, anis, majčina dušica..., kadulja, lavanda, kunica, menta (posebno paprena jer je najbolja), a na balkonu kao paradajz možeš gajiti patuljaste jabuke i kruške (ima ih u FIS-u u Vitezu, samo su skupe - oko 10,00 KM). Pa još američka borovnica, brusnica, neboduća kupina, malina, ribizla, jagoda..., i sve na malom prostoru, a odmor za dušu i živce. Jer, ipak nije sve ni u parama! Bolestan samo zdravlja išće! Kad bi mnogi od nas ovako postupali, manje bi se živcirali, manje tračali, a bolje se osjećali. Sigurno! Eto, ja ne znam kad sam gledao Dnevnik, a kad god ga ne gledam, više mi živaca ostane za šta pametnije.
Pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#14 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

flag wrote:Hej Bugojanac, salis li se za ovo Posadi uporedo koju tikvu i lubenicu pa nakalemi lubenicu na tikvu... Hajde molim te objasni kako se ovo radi? Rado bih ovo pokusao.

Pozz



Ako ti krene biznis kupi robota od kineza a onda njima prodaji libenice :D






balkonska paradajz verzija
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#15 Re: sjetva- povrća

Post by flag »

Hvala ti Bugojanac na odgovoru, ovo moram pokusati. Obzirom da sam prije par mjeseci kupio neku zemlju i prvi put u zivotu nesto sadim - a posadio sam, izmedju ostalog 30-tak vocki i zgleda da su se sve primile, ovo s lubtikvom mi je plaho interesantno. I otala tvoja uputstva moram probati. Hvala ti jos jednom. Toto, kad lubtikva krene, hoces da udjemo u deal :) s kineskim robotima? Valja biznis praviti. :-D
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#16 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

flag wrote:Hvala ti Bugojanac na odgovoru, ovo moram pokusati. Obzirom da sam prije par mjeseci kupio neku zemlju i prvi put u zivotu nesto sadim - a posadio sam, izmedju ostalog 30-tak vocki i zgleda da su se sve primile, ovo s lubtikvom mi je plaho interesantno. I otala tvoja uputstva moram probati. Hvala ti jos jednom. Toto, kad lubtikva krene, hoces da udjemo u deal :) s kineskim robotima? Valja biznis praviti. :-D
Neka fala ti. Evo sta kinezu dobiju sunecenem tikve i karpuze. Isto ko sa Zeljinim salovima. :lol:

Image

Nesto si mi plaho uranio sa sa interesovanjem oko basce. :D Ja juce nazdravio mladog krompira. Sad bi mogao smo pobacat stajskog dubreta za dogodine - nek sazori. Za ovu zetvu bi mogao supnut mlada luka i pobacat spanjaka i blitve, a zeljanik napravit od mlade koprive dok ti spanjak jesenas prispije za cimbura.

Sta si pripremio za zastitu i prkanje vocki. Nemoj i tu za okasnis.
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#17 Re: sjetva- povrća

Post by flag »

Ne na Zelju, znas li bolan da je birani pretplatnik trenutno neDOSTIZAN :lol:
Sto se tice vocki, ma nisam jos nista pripremio, to voce je sadjeno jesenas, ali ipak su se pojavile neke bubice da cine bihuzur listovima. Komsija me izgleda zezno. Rekao mi, da za jednogodisnji vocnjak ne treba nikakva zastita!!! Tek sam kasnije saznao da itekako treba. Moram kupiti to neko repicino ulje, kazu da je to najefikasniji ekoloski pesticid. Svaki savjet je naravno dobrodosao. A oko vrta... gospoja u mene je za taj segment zaduzena. Cini se da je uspjesnija od mene. Cak je i kikiriki posijala, salata, luk i ostalo je vec posijano. Osim krompira. Nema se bas vremena.

Pozdrav
TVRDOGLAVI BUGOJANAC
Posts: 81
Joined: 24/01/2010 21:53

#18 Re: sjetva- povrća

Post by TVRDOGLAVI BUGOJANAC »

Toto!
Ne hladi čovjeka, nije okasnio - kasni samo onaj koji nikad ne krene. Evo, kod nas skoro niko ništa još nije posijao, a nevrijeme je takvo da još samo snijeg fali. Kako je krenulo, svi ćemo morati u plastenike, pa na kalemljenje za neku drugu sortu koja u ovakvim uslovima može opstati. Prođe behar, prođe skoro i maslačak u kiši, a da su ih pčele samo mogle posmatrati kao na razglednici. Svaka čast, dobro tragaš i našao si fine primjere. Od sada si naš privatni detektiv. Ono kalemljenje je upletanjem, a ima i ubušivanjem, probaj i to negdje iščačkati.
Pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#19 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:Toto!
Ne hladi čovjeka, nije okasnio - kasni samo onaj koji nikad ne krene. Evo, kod nas skoro niko ništa još nije posijao, a nevrijeme je takvo da još samo snijeg fali. Kako je krenulo, svi ćemo morati u plastenike, pa na kalemljenje za neku drugu sortu koja u ovakvim uslovima može opstati. Prođe behar, prođe skoro i maslačak u kiši, a da su ih pčele samo mogle posmatrati kao na razglednici. Svaka čast, dobro tragaš i našao si fine primjere. Od sada si naš privatni detektiv. Ono kalemljenje je upletanjem, a ima i ubušivanjem, probaj i to negdje iščačkati.
Pozdrav!
Ja sam na vakat otvorio temu Bášča sa namjeroma da okupim nas seljake amatere oko basce i vocnjaka, ali slabo ko begenise temu. Nece niko da prizna da je seljak amater. :D

Nejma hajra otvarat seljacke teme na carsijanerskom forumu. Koga briga sto roboticari automatiziraju kalemljenje lubenice na tikvu pored straha da McDonalds ne otvoti cevabdzinisu u Sarajevu i dok Silajdzic aksamluci sa Tadicem u Stambolu.
Bolje je otic medju seljake pa tamo eglenisat o urban farmingu & beekeepingu i ostalim seljakluk temama.

Ne hladim @flag. Sta ako je capljinac? :D Dina mi je okasnio i za naredne godine a ne za ove. :lol: :lol:
@flagu je sreca sto mu je sultanija hairli pa devera oko basce. On ce mozda da uzgaja hmelj za sarajevske pive :D :lol: .

@flag

Nemoj grijsiti duse prema tim mladim vockama. Vocka ti je zivi stvor. Moras je njegovat. Ne terba joj puno, ali treba samo biti na vakat i s mjerom. Vazno je i koja je vocka. Sadasnje kise mogu donijeti bolesti krastavosti kruskama i jabukama, a treba paziti visnje, marelice i breskeve od onih gljivicnih hajvancica.

Na internetu ima na stotine sajtova na ovu temu i to na nasim jezicima a ni stranjski nije vise tako golem problem - kako se pojavise ovi prevodioci. Jes da vecina predioca ima govornu mahanu i zamuckuje, ali se moze pohvatat.
Rahatnije je procitat koji redak o kakvoj vocki vengo hraknut Dodika na onoj njegovoj temi. :D

Rural raspored casova.
Image
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#20 Re: sjetva- povrća

Post by flag »

Ma kakava te Capljina snasla bolan... A Boga mi nista nemam protiv Hercegovine (efikasno :D ) @toto, evo priznajem da sam seljak -amater, ali s ozbiljnom tendecijom ka profesionalcu seljaku. Moras shvatiti da nikada ranije u zivotu nisam ni mrkvu posadio! Naravno da koristim i internet i onaj Nas vrt, i komsije na mojoj livadi za edukaciju. Doduse, kod mene su sve komsije neki urbani seljaci. Slabo ih interesuje poljoprivreda, osim nesto malo cvijeca ( ali i to k'o ni sebi ni drugom) u dvoristima. Za ovih par mjeseci koliko smo zena i ja vlasnici te zemlje - napravili smo pravu revoluciju, toliko da je komsija priznao da smo ih postidili. A vecina njih su predratni vikendasi. Tako da polako, ali sigurno napredujemo, napredujemo. @Bugojanac, i ja mislim da jos nije kasno, Tebi baska hvala. Sa velikom paznjom sam sinoc procitao tvoje savjete, dosta korisnih stvari si napisao. Trudit cu se sto vise iskoristiti tvoje savjet. Hvala svima jos jednom.

Pozdrav
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#21 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

flag wrote:Ma kakava te Capljina snasla bolan... A Boga mi nista nemam protiv Hercegovine (efikasno :D ) @toto, evo priznajem da sam seljak -amater, ali s ozbiljnom tendecijom ka profesionalcu seljaku. Moras shvatiti da nikada ranije u zivotu nisam ni mrkvu posadio! Naravno da koristim i internet i onaj Nas vrt, i komsije na mojoj livadi za edukaciju. Doduse, kod mene su sve komsije neki urbani seljaci. Slabo ih interesuje poljoprivreda, osim nesto malo cvijeca ( ali i to k'o ni sebi ni drugom) u dvoristima. Za ovih par mjeseci koliko smo zena i ja vlasnici te zemlje - napravili smo pravu revoluciju, toliko da je komsija priznao da smo ih postidili. A vecina njih su predratni vikendasi. Tako da polako, ali sigurno napredujemo, napredujemo. @Bugojanac, i ja mislim da jos nije kasno, Tebi baska hvala. Sa velikom paznjom sam sinoc procitao tvoje savjete, dosta korisnih stvari si napisao. Trudit cu se sto vise iskoristiti tvoje savjet. Hvala svima jos jednom.

Pozdrav
bolan nemoj sa capljincima kavge zamecat
oni su ti najveci povrtlari na dunjaluku..... od njih ces morat rasad kupovat pa ti gledaj...jos su maheri za nakalemit i podvalit :lol: :lol: :lol: pa sta ces ako posadis kupus a hrastika izraste .... ta nes hrastiku kiselit za sarme :D :D

kad ovako iskreno priznas da si seljak amater moram i ja priznat da sam te zaitlavao kontajuc da si kakav capljinac ili dubravac pa se falis hortikulturom.. :lol: :lol: :lol:

nego de reci na kojoj si nadmorskoj visini ...jesi li njiva sa osojne ili prisojne strane, jel u strani ili u ravnici ... koji ti je pH na njivi .....imas li kakva potoka u blizini za navodnjavanja..... koje si vocke posadio... jes naparvio kopmpostiste negdje u cosku njive
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#22 Re: sjetva- povrća

Post by flag »

Evo ovako ne stigoh na poslu obaviti jutarnje rituale... Pa hajmo redom, po Google mapsu 586 nm, sunca mislim da ima malo i vise (nemam hlada ni bogdu - osim suncobran), blaga je nizbrdica, potoka nema - sto mi je drago. Moj dobar prijatelj ima na imanju potok, sve izgleda prelijepo, k'o na njemackim razglednicama, osim sto komarci proslo ljeto napravise zombije od nas za samo jedno vece, a njima je tako od proljeca do jeseni! Medjutim, cini mi se da se moze bunar iskopati. Bivsi vlasnik zemlje i komsija - koji je tu od '89-te, tvrde da u jednom cosku ima vode. Moram dovesti onog sto s rasljama hoda da to vidi, hocel' se raslje zadrmati .
A sad moj najdrazi dio, voce!
Sljiva, komada 4 ( cacanska rodna, zlatna, stenly i neka cacanska kojoj se ne mogu sjetiti imena, nazalost nasu nisam posadio radi sarke)
Jabuka, komada 4 (Idared 2x, Jonagold 1x, Grenny Smith 1x) Htio sam saditi nase autohtone sorte, ali jesenas kada sam kupovao sadnice nisam znao gdje to naci... Poslije sam saznao da tog ima u Srebreniku, Gorazdu koliko hoces.
Kruske, komada 5 ( Junska rana 1x, Viljemovka 2x, JERIBASMA 1x, Abata (ili tako nekako) 1x
Breskva 2x
Musmula :) 1x
Dunja 1x (kako imati avliju bez dunje ???)
Kaisija 1x
Oskorusa 1x :)
Visnja 2x (maraska)
Tresnja 3x ( neka Lionska rana, Burlat i Hedelfinger - rekose mi da je to u stvari arslama)
I da me ubijes ne mogu se sjeti sta to jos imam posadjeno.
Komposiste nisam jos uvijek napravio, a moram sto prije.
I koja je Ph vrijednost, nemam pojma, tlo je do pola ilovaca, a ovoj drugoj polovici je bivsi gazda dosta dobro uspio izmjeniti strukturu - dosta crnice je dodao i dosta kvalitetno djubrio, e tu je moja gospoja svoj vrt i cvijetnjak podigla. Kada sam voce sadio, komsija me zahebavo da su u ratu na Zuci (za one koji ne znaju o cemu se radi - jedno od najhebenijih dijelova ratista oko Sa ) bile manje transee od mojih rupa za voce - u rupe sam ubacio crnicu. Mislim da sam sve ovo solidno napravio, obzirom da sam seljak-amater od septembra prosle godine.
Toliko za ovaj put. Pozdrav.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#23 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

jes da vocarstvom spamiramo ovu temu o hortikulturi al se nadam da necemo nista fasovat

@flag

Ovo je impresivna kombijacija koja odmah navodi na razmisljanje da ces morat pribavit i rakijski kazan :D . Ne znam ko te nagovori da sadis musmulu i oskorusu? :lol: :lol: :lol: mada musmula ima najbolju hladovinu na dunjaluku a oskorusa valja za nevolje.

Obzirom da je hobi program u pitanju sortiment i nije bas presudan. Bitan je tvoj ukus i to da su sadnice bile nezarazene.
Koristilo bi da si uz ove vocke posadito i jednu do dvije dzanarike- zerdeliej/Prunus cerasifera. Zerdelija prizvodi obilje nektara sto je kljuc oprasivanje i rodnosti vecine vocki koje ti imas, pogotovo ako nemas nekog pcelara u blizini. Osim ove kljucne uloge zerdelija je i podloga za kalemljenje a od nje se moze napraviti dobra rakija, sok, dzem.

To sto si kopo hendek za sadnice ne moze nikako biti lose. Jako je vazno za mladu biljku da razvije jak i bujan korjen u prvim godinama, koji ce kasnije moci da se dobro hrve sa glinom. U duboku hendeku ce imati dobre uslove za start pa ce se to kasnije isplatiti.

Sada je vrijeme od raznih bolescina pogotovo ako je kisovito vrijeme pa bi trebao napravit temeljitu vizitu vocki. Posebno obrati paznju na ove kostunjicave vocke. Njih sada napada Monilia laxa. Gljivicno oboljenje jako opasno za visnje i haslame. Ne bi valajlo da ti se mlade vocke zaraze.

Pozdrav i javi habere poslije vizite.
sarajce
Posts: 11
Joined: 18/01/2010 21:53

#24 Re: sjetva- povrća

Post by sarajce »

TVRDOGLAVI BUGOJANAC wrote:Sarajce,
Hajde da te još malo zarazim. A zašto ne bi u saksije posijao i začinsko i ljekovito bilje pa svojim začinima dotjerivao ukus jela, a pio čaj od svog bilja: bosiljak, anis, majčina dušica..., kadulja, lavanda, kunica, menta (posebno paprena jer je najbolja), a na balkonu kao paradajz možeš gajiti patuljaste jabuke i kruške (ima ih u FIS-u u Vitezu, samo su skupe - oko 10,00 KM). Pa još američka borovnica, brusnica, neboduća kupina, malina, ribizla, jagoda..., i sve na malom prostoru, a odmor za dušu i živce. Jer, ipak nije sve ni u parama! Bolestan samo zdravlja išće! Kad bi mnogi od nas ovako postupali, manje bi se živcirali, manje tračali, a bolje se osjećali. Sigurno! Eto, ja ne znam kad sam gledao Dnevnik, a kad god ga ne gledam, više mi živaca ostane za šta pametnije.
Pozdrav!
pozdrav bugojancu i ostalim forumašima!
prvo da vam se zahvalim za sve savjete koje ste mi dali :thumbup: ova je zaista prava zaraza i odmor za dušu. ovi video klipovi su extra. sad sam se zarazila sa onom visečom saksijom i paradajzom, pa da mi kažete malo mi je nejasno kakva posuda mi može poslužiti za to pošto vidim da je na videu vjerovatno neki fabrički original. može li obična saksija pa da probušim rupe ili nešto drugo.
paradajz sam naručila kako ste mi rekla pa javim za rezultate. a danas odoh u fis da kupim ako nađem jabuke i kruške. nego da li znate da li može brusnica uspjeti u sarajevu, (padina nadomak grada, u suncu,)? pa da i nju uzmem.
veliki pozdrav!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#25 Re: sjetva- povrća

Post by Toto »

@Sarajce

Moze svaka posuda

Image
Image

Image
http://www.instructables.com/id/Matts-O ... -IPlanter/

Image

Image
http://www.gardeners.com/Gardeners-Revo ... lt,pd.html#

Image

isto mozes uraditi i sa jagodama ima i sorta puzavica a ne treba ti saksija.
maznes nenin stari ceker

Image

Image
Image
Post Reply