Sjedeca odbojka

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23596
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1 Sjedeca odbojka

Post by Qler »

Evo trazim po forumu, i ne mogu da vjerujem da nema tema o reprezentaciji BiH u sjedecoj odbojci?!?

Je li do mene ili je fakat vaznije da ne kazem sta o milion gluposti, nego cestitai ovim momcima, proziti im podrsku, pa makar i preko te jedne teme...

Slusam juce na radiu vracaju se autobusom, jer nece da terete budzet kantona i federacije, a vracaju se sa 7. zlatom. Umjesto da im uplate jos i obilazak EU, oni ni za autobusa im ne daju kako treba..


Edit:

a ni na portalu ne vidjeh neke vijesti...
byron
Posts: 47
Joined: 23/09/2011 18:51

#2 Re: Sjedeca odbojka

Post by byron »

Eh jebi ga nisu oni Spaha, Dzekson i ostale zvijezde :x :x
User avatar
Qler
Posts: 23596
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#3 Re: Sjedeca odbojka

Post by Qler »

A smijem se kladiti da su izgubili bilo bi 10 tema, sa jedno 1000 postova, kako su ovakvi, onakvi, kako se brukaju...


Joj, znam ja nas, .... nas....
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#5 Re: Sjedeca odbojka

Post by goshpar »

znajuci kako smo u skoro svim sportovima "sitna buranija", i ne da nemamo neki uspjeh na velikim takmicenjima, nego se i ne uspijevamo plasirati na njih (eh! taj baraz), mene zanima:

sta je tajna uspjeha sjedecih odbojkasa?

jucer vidjeh da su zadnjih 6-7-8 evropskih prvenstava uzastopni prvaci... pa to nema nigdje na svijetu, niti u jednom sportu nije zabiljezena takva dominacija. meni to ne zvuci normalno.

ja imam jednu teoriju, ali prije nego je iznesem, volio bih cuti vasa razmisljanja o ovome...
User avatar
vinnie_jones
Posts: 1148
Joined: 29/04/2007 00:09

#6 Re: Sjedeca odbojka

Post by vinnie_jones »

Teorija ili ne ali sudeći po uspjesima na svim dosadašnjim prvenstvima evidentno je da ljudi imaju 100% ispravan odnos prema državnom dresu, dakle borba i zalaganje bez ikakvih skorojevićkih kontova.
Očekujem da se od slijedećeg prvenstva titula evropskog prvaka zove "ekipa koja najviše podsjeća na BiH".
MOMCI HVALA VAM! :thumbup: Image
sinergija
Posts: 281
Joined: 16/02/2008 21:26
Location: 071

#7 Re: Sjedeca odbojka

Post by sinergija »

goshpar wrote:znajuci kako smo u skoro svim sportovima "sitna buranija", i ne da nemamo neki uspjeh na velikim takmicenjima, nego se i ne uspijevamo plasirati na njih (eh! taj baraz), mene zanima:

sta je tajna uspjeha sjedecih odbojkasa?

jucer vidjeh da su zadnjih 6-7-8 evropskih prvenstava uzastopni prvaci... pa to nema nigdje na svijetu, niti u jednom sportu nije zabiljezena takva dominacija. meni to ne zvuci normalno.

ja imam jednu teoriju, ali prije nego je iznesem, volio bih cuti vasa razmisljanja o ovome...
imam i ja svoju teoriju. ali je ovo kod nas tabu tema.
meki
Posts: 76
Joined: 19/03/2007 22:25
Location: www.MTB.ba
Contact:

#8 Re: Sjedeca odbojka

Post by meki »

Kao dugogodišnji volonter u kolektivu OKI Fantomi dat cu sebi za pravo da iznesem svoje viđenje stvari oko sjedeće odbojke i to kroz nekoliko činjenica i ličnih opservacija.

BiH je u Europi prva, a na svijetu druga (iza Irana) u ovom sportu. U Europi joj moze parirati samo još Rusija, a na svjetskoj razini drugo mjesto prije nas nas pripadalo je Egiptu. SVE ove reprezentacije (osim BiH) imaju pravu logističku mašineriju koja stoji iza njih. Recimo, u Iranu postoje čak tri ranga nacionalne lige u sjedećoj odbojci. Svaki od 3-4 najbolja tima (poput naših Fantoma i SPID-a) putuju po svi svjetski bitnim turnirima. Recimo da je trećeplasirani tim Irana prije dvije godine maksuz dosao u BiH da igra sa Banja Lukom i Fantomia, iz Irana! Taj put kad su bili u Sarajevu samo su za snimanje meča (koji je bio agzibicioni!!!) imali 3 čovjeka i dvije kamere. Imali su pravi medicinski tim kao da se radi o vrhunskom fudbalskom timu. Imali su čak i stratega, čovjeka čiji je jedini zadatak bio da pregleda sate i sate protivničkih mečeva kako bi otkrio "rupe". Dakle, daleko je to od stereotipnog poimanja invalidnog sporta. E takvom jednom timu Fantomi su bez problema parirali. Tekma je zavrsila sa 3:1 ili 3:2 za Irance, ali je cijelo vrijeme bilo bare-bare. Treba li reći da su se Irnci radovali kao da su osvojili zlato na Olimpijadi? :)

Dalje, izdvojite jedan dan u vikendu kada igraju Fantomi ili SPID (Fantomi igraju na Mojmilu u dvorani Ramiz Salčin) čak i u domaćoj ligi (da ne spominjem medjunarodne turnire poput Sarajevo Open-a) pa da vidite na šta liči ovaj "invalidni sport". Sjedeća odbojka nije sport izmišljen da bi se invalidi osjećali bolje jer i oni mogu igrati, nego da prilagođavanjem pravila izjednači zdrave ljude i invalide. Znate li možda koliko ima zdravih ljudi/momaka koji igraju sjedeću odbojku u BiH? Ne biste ni vjerovali...

Na kraju, ono što pretpostavljam da je tabu, razlog zašto smo tako jaki... jaki smo zato što nam je prokleti rat ostavio jako velki broj amputiraca. Medju njima je jako veliki broj bivsih sportista i oni su prirodnim slijedom nastavili sa sportom, mnogi su tako poceli igrati sjedecu odbojku. Ako malo sagledate šire, dobro svi znamo da smo sa bivšom nam državom u sportovima sa loptom (rukomet, kosarka, vaterpolo pa čak i fudbal i odbojka) zaista bili respektabilni na svjetskoj razinu. Eto dakle recepta: dobar mentalitet + sportska tradicija + prokleti rat i statistički puno invalida. I da, ono što je sigurno nemjerljivo a što je jako bitno, iskonski patriotizam - nešto što nas je držalo samo dok se pucalo.

Ono što bih još htio dodati, mnogi će se upitati i "šta za par godina kada odu ovi ratni invalidi"? I tu moram u startu upozoriti da je jako puno mladih igraca poput Durana ili Piramide koji tek trebaju da zauzmu mjesto jednog Manke, Godinjaka ili Trace, ljudi koji su redovno na paraolimpijadi u "dream teamu".
goshpar
Posts: 278
Joined: 21/12/2003 00:00

#9 Re: Sjedeca odbojka

Post by goshpar »

sinergija wrote:
goshpar wrote:znajuci kako smo u skoro svim sportovima "sitna buranija", i ne da nemamo neki uspjeh na velikim takmicenjima, nego se i ne uspijevamo plasirati na njih (eh! taj baraz), mene zanima:

sta je tajna uspjeha sjedecih odbojkasa?

jucer vidjeh da su zadnjih 6-7-8 evropskih prvenstava uzastopni prvaci... pa to nema nigdje na svijetu, niti u jednom sportu nije zabiljezena takva dominacija. meni to ne zvuci normalno.

ja imam jednu teoriju, ali prije nego je iznesem, volio bih cuti vasa razmisljanja o ovome...
imam i ja svoju teoriju. ali je ovo kod nas tabu tema.

:) slobodno iznesi sta mislis, naslucujem da su nam teorije mozda identicne
sinergija
Posts: 281
Joined: 16/02/2008 21:26
Location: 071

#10 Re: Sjedeca odbojka

Post by sinergija »

goshpar wrote: :) slobodno iznesi sta mislis, naslucujem da su nam teorije mozda identicne
za pocetak bih volio vidjeti njihov finansijski izvjestaj. ali onaj pravi.
meki
Posts: 76
Joined: 19/03/2007 22:25
Location: www.MTB.ba
Contact:

#11 Re: Sjedeca odbojka

Post by meki »

Obzirom da skoro svi stojimo iza nekih nickova, zasto oklijevate u iznosenju teorija?
sinergija wrote:
goshpar wrote: :) slobodno iznesi sta mislis, naslucujem da su nam teorije mozda identicne
za pocetak bih volio vidjeti njihov finansijski izvjestaj. ali onaj pravi.
Evo recimo, zanima me tvoje viđenje stvari oko sjedeće odbojke u BiH? :)
sinergija
Posts: 281
Joined: 16/02/2008 21:26
Location: 071

#12 Re: Sjedeca odbojka

Post by sinergija »

meki wrote:Obzirom da skoro svi stojimo iza nekih nickova, zasto oklijevate u iznosenju teorija?
sinergija wrote:
goshpar wrote: :) slobodno iznesi sta mislis, naslucujem da su nam teorije mozda identicne
za pocetak bih volio vidjeti njihov finansijski izvjestaj. ali onaj pravi.
Evo recimo, zanima me tvoje viđenje stvari oko sjedeće odbojke u BiH? :)
drzacu se ipak one svaka presucena zlata vrijedi.
kockar_iz_mahale
Posts: 57
Joined: 02/03/2014 22:55

#13 Re: Sjedeca odbojka

Post by kockar_iz_mahale »

Polufinale "Saudi International Meeting For Disabilities Sports" u Džedi,
BiH - Iraq 3-0.
Danas u 13-30 h (11-30 po BH vremenu) finale protiv reprezentacije Egipta.

Image

Sretno momci
kockar_iz_mahale
Posts: 57
Joined: 02/03/2014 22:55

#14 Re: Sjedeca odbojka

Post by kockar_iz_mahale »

Sjedeća odbojka: Reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci osvojila "Saudi International Meeting For Disabilities Sports" u Džedi. Nova titula u vitrinama našeg saveza.

Prvi protivnik je bila domaća reprezentacija Saudijske Arabije, a rezultat je glasio 3-0 za naš tim.

Zatim je na red došla reprezentacija Alžira ,,a rezultat je glasio 3:0 za naš tim.

Nakon Alžira ,na red je došla reprezentacija Palestine, rezultat 3:0 za naš tim

Nakon toga uslijedila je polufinalna utakmica sa Iraqom ,,gdje su naši zlatni momci po ko zna koji put pokazali kako se srcem igra,, i rezultat je glasio BIH : Iraq -3:0.

I na kraju finale,mislimo da rezultat sve govori-BiH - Egipat 3-0. (25-7, 29-27, 25-14)...
tako su naši šampioni bez izgubljenog seta osvojili jedan veoma jak turnir.


Image
Image
Image
Image
User avatar
Edin H.
Posts: 46983
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#15 Re: Sjedeca odbojka

Post by Edin H. »

Prvaci Evrope :bih:
User avatar
House
Posts: 46688
Joined: 17/03/2010 15:36

#16 Re: Sjedeca odbojka

Post by House »

aferim momcine! :thumbup: :bih:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#17 Re: Sjedeca odbojka

Post by Rockefeller »

:thumbup:
User avatar
turbofolk
Posts: 3138
Joined: 13/05/2014 09:37

#18 Re: Sjedeca odbojka

Post by turbofolk »

Svaka čast. Bravo momci :bih:
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20515
Joined: 12/08/2013 12:51

#19 Re: Sjedeca odbojka

Post by insaneinthebrain »

10 jubilarni put :thumbup: :bih:
Post Reply