SJEĆATE LI SE ČUDA...:)

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

smib
Posts: 446
Joined: 17/10/2002 00:00

#1

Post by smib »

Ma mislim da to svaka generacija bar jednom pomisli kako se smiraju svome bliži.
Ali ima puno prekrasnih trenutaka u tim Izetovim riječima. Kao da su ljudi nekad više emocija, više duše ulagali u sve što su radili. Neka fast food vremena stigoše. Osjećaji više i nisu na cijeni previše, a ni u modi.
Ne znam. Možda bi mladi trebali o tome, ali oni nemaju iza sebe sve te romantike i entuziaste svog zanata. Komercijalizacija je sve ubila i progutala.
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#2

Post by DonDavudes »

svi stariji seru kako je proslo vrijeme bilo bolje. ne samo u umjetnosti nego o svemu
imamo i mi svoje heroje, i nadam se da ja svojoj djeci necu filozofirati kako je nekad bilo bolje
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#3

Post by sojka »

Ih, smibi ;)

Ne volimo svi komercijalu...bad times prijatelju, kao shto i sama vidish :(
Trudimo se(mi mladi) da unesemo entuzijazma..kao shto shto je to radio Izet Sarajlic..vrlo malo je ljudi koji vjeruju u ublehu, koji znaju da sanjaju, a da sni njima ne zagospodare..kazhu da su realni, kazhu sve je lazh, sve je sranje.. (a ja eto tek tako dodam osim pishanja ;)...
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#4

Post by DonDavudes »

zoom66 wrote:
Komercijalizacija je sve ubila i progutala.
don, smibica je to fino objasnila.
nisam se mmozda lijepo izrazio, ali fakat mi idu na zivce zalopojke o "lijepim starim vremenim"
skoro sam sa straim razgovarao na ovu temu, i on je isto rekao kako so oni zalili za vremenima SSH i Austro-ugarske, jer je u tim vremenima bilo bolje, a da oni nista niosu imali tokom sedamtesetih i osamdesetih.

Olimpijada, bosna sampijon evrope, kusta, brega, sidran it. su njima isto bili neka "komercijala"

zamislite samo kako cemo sa nostalgijom govoriti o Counter strikeo, kada to postane arhaicna igrica, ili kad bude internbet prevazidjen.

i sada ima dovoljno izaozova i lkjhepote (u umjetnosti kao i u svakom zivotnom podrucju) samo je treba naci

i još jedno, nadam se da svojoj djeci necu pucatio zalopoljke i da cu biti iskren

PS. neka mi neko kaze zbog cega bi se to knjige Danila Kiša (kojeg ja pravo gotivim) više isšekivale od Miljenka Jergovića, recimo
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#5

Post by novalic »

jah pesimizmaaaa...
od strane ovih starijih malo me i iznenadjuje...


koliko danas mladih ljudi kreatora u svim domenima....

svaki period ima svojih cuda i izuma.... i uvijek ce ih biti....

prije nekog vremena komunikacija je bila slovo na papiru, vidi sada....

jel' to nije dio komercijalne kreativnosti...

gledaj od egipatske, persijske kulture, inka i maja, preko grka, rimljana, kineza pa do dan danas...


mogu zamisliti da je svakome posebno drag jedan period ali reci da je kreativnost otisla u PM radi komercijlizacije je malo pojednostaviti realnost...


jednostavno, mislim da ljudi napreduju sa vremenom...

mozda su uz svijecu trebali nastaviti pisati poeziju koja srca para... :P :P
smib
Posts: 446
Joined: 17/10/2002 00:00

#6

Post by smib »

Ah, Done teško ti je to objasniti. Ali voljela bih biti neki leptirić na tvome zidu kad za jedno 30tak godina budeš ponavljao identične riječi tvoga starog, svome djetetu. Tako to valjda mora biti. Ne sekiraj se ti ništa.
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#7

Post by DonDavudes »

Simbice, ko zna mozda doguras i do pocasnog mjesta na zidu 8-)
:D
samo ne vjerujem da cu se ponavljati
uvijek mozes naci starih luzera u parku ili na partiji saha i furati isforsirane retrospektive, ne moras peglati mladju raju koja ipak zna gdje ce pametnije utrositi energiju

trudicu se da budem u fazonu, ako nista da me ne sazaljevaju
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#8

Post by sojka »

"Da, komercijalizacija... I tu ima dobrih stvari - gledaj kako se prave dobre reklame "


Mozhe li primjer (konkretno) ?
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#9

Post by novalic »

nego...
Samo sam se potrudila da u sjecanja poberem maximalan broj lijepih trenutaka, za druge sam davno odlucila da nema mjesta. Sjecam se prve televizije u kuci (a imala sam samo 4 godine), puta na mjesec, abbe, leptirice, ane karenjine, frederika garcie lorke...

i kako smo se svi, ali bas svi trudili da pratimo sve komercijalne aspekte zivota... nove traperice, tene i ocale ... manijace.... 8-) 8-) 8-)

i ni za cim ne zalim, jedino sto ne provedoh malo vise vremena sa svojom kceri...

ali, opet, ni sad nije kasno...

8-)
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#10

Post by novalic »

dobra reklama je ona sa nogometasima portugala i brazila...

joj sto je figo dobar... ja je snimila pa pustam non stop, ko dobar CD...
MRAVOJED
Posts: 5224
Joined: 03/12/2003 00:00
Location: temple of vtec

#11

Post by MRAVOJED »

a ronaldihnova finta na kraju?

Ma u budućnosti je umjetnost! Šta god to značilo! :wink:
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#12

Post by horns&drums »

novalic wrote:dobra reklama je ona sa nogometasima portugala i brazila...

joj sto je figo dobar... ja je snimila pa pustam non stop, ko dobar CD...
Prvi put kada sam vidjeo tu reklamu ti si mi pala na pamet
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#13

Post by novalic »

eto vidis prednosti naptretka i komercijalizacije, cak i horny misli na mene !

Nego, jel' to jedina prilika kada mislis na mene ? I kako me zamisljas ? Kao lika iz Sendalovog romana Crveno i crno, ili ? 8-)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#14

Post by sojka »

Angela ,
jesmo na slichnom ;) (The West side)

Jesu to remek djela na oko, ali shta prouzrokuju (shta stoji iza remek djela) kod mladih ?...da svi moraju imati upravo te Nike..inache..frka..

Chak i prvachici moraju biti markirani od glave do pete...taj pritisak se osjetio josh u moje vrijeme, a postaje sve jachi i jachi..Shta je zatim sa djecom koja nemaju te pare ?Postaju "out" u drushtvu. Ti mediji nam propagiraju ritam i usadjuju pogreshan sistem vrijednovanja chovjeka josh od malih nogu...materijalizam..
O tom se radi.
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#15

Post by horns&drums »

novalic wrote:Nego, jel' to jedina prilika kada mislis na mene ? I kako me zamisljas ? Kao lika iz Sendalovog romana Crveno i crno, ili ? 8-)
Obicno kada citam Henri Milera :D :D
ake
Posts: 947
Joined: 23/05/2003 00:00

#16

Post by ake »

angela:
u moje doba...
a ja mislim da jos nije doslo moje doba :shock:
ake
Posts: 947
Joined: 23/05/2003 00:00

#17

Post by ake »

pa nisam siguran da li treba u opste da dodje :razz:
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#18

Post by sojka »

Slazhem se Angela,

samo vidim i tu zamchica...na podruchju ex-Yu skoro da i nema, mogla bih ustvari komforno reci da i nema velikih, istinskih umjetnika..kao shto su to bili pokreti Azre, EKV-a, Partibrekjersa, Smaka (da ne nabraj
am sad), osim shto nude tra-la-la...(pali smo moralno, intelektualno)

Ni na Zapadnom trzhisthtu to ne izgleda mnogo bolje...(kao dokaz mogu i da nam posluzhe ova citiranja engl.pjesmica..obichno su to R.Stones, J.Morrison i stare pjesmice)..rijetki su textovi koji nude ideju i pravu vrijednost...

Zatim moramo uzeti u obzir da medijska "mrezha" nije bila toliko jaka kao sad...a samim tim ni pritisak. Zatim da su djeca vishe vremena provodili igrajuci se sa roditeljima, a i roditelji su imali vishe vremena za djecu...dodir, druzhenje su igrali vecu ulogu...

(Medijima se treba oduprijeti )

A da, svako doba ima svoju novu problematiku, ne negiram..to u Nietzschovom smislu >vjechiti povratak jednog te istog<
Stado treba pastira.
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#19

Post by sojka »

Kako koje Angela...na Zapadu je to osjetljivo i vidljivo..djeca se igraju po cijeli dan, jer su roditelji naprosto okupirani poslom..od jutra do mraka..zbog chega silne konzumacije droga..etc...(ali sad bih u potpunosti skrenula sa teme :))

Jer definitvno ima genijalnih otkrica poput interneta ;)
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#20

Post by horns&drums »

I previse paznje sto je po mom subjektivnom misljenju - negativno.Jer ce djeca biti nesigurnija kada jednom budu morala sama kroz zivot

Pred mojom zgradom danas nema djece kao nekad, nema onih copora kao u "moje vrijeme".Prewd vecer nitko ne igra fudbala na travnjaku.Djeca izlaze ali u drustvu starijih ili ne izlaze nikako.

Moj komsija ima sina 8 godina i kaze mi :" S....e , jak je mali k'o beton, ziv je ali nema onog urodjenog bezobrazluka kojeg ja imam, on se npr. boji potuci, odn. suprostaviti se nekome."

A ne smiju se djeca vise pustati slobodno vani kao nekada, navecer se desavaju provale, ubistva, trava se maltene otvoreno pusi.

Naravno, govorim iskljucivo za Sarajevski region
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#21

Post by sojka »

Djecu treba uchiti da budu slobodna...

I vaspitati tako da sa 18 budu vec sposobna za samostalan zhivot...Zapadni sistem...

(Uochljivo je da kod nas Balkanaca zhive do zhenidbe/udaje sa roditeljima, pa chak i poslije)...(materijalna situacija kod nas igra tu veliku ulogu)
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#22

Post by sojka »

horns&drums wrote:Moj komsija ima sina 8 godina i kaze mi :" S....e , jak je mali k'o beton, ziv je ali nema onog urodjenog bezobrazluka kojeg ja imam, on se npr. boji potuci, odn. suprostaviti se nekome."
:( :( :(

A zar se tuchom (fizichkom snagom) rijeshavaju problemi ? Upravo to nas je i dovelo do rata.Djecu treba nauchiti zdravoj komunikaciji i da se brani, suprostavlja pamecu, diplomatijom. Bezobrazluk je dokaz nevaspitanosti.


(Taj shto ti je to rekao..i sam nije vaspitan, a shto je najtuzhnije pokushava i svoje dijete tako vaspitati ) :(

Bijeda, jad i bol :(
User avatar
sojka
Posts: 2782
Joined: 17/03/2004 14:57
Location: Amargant
Contact:

#23

Post by sojka »

Sine,
odje cho`ek ni anoMiman ne mer`ostati :lol: :lol:
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#24

Post by novalic »

ja se sjecam kod nas u selu jedne zene andje 8-) kako je znala govoriti kako su djeca izopacena zbog zapada, to je bilo negdje prije 35 godina, a ja, onako majusna uvijek mislila da je zapad neka velika stara baba koja djecu uci da kupuju zvakace, da cure nose najlonke (i to je nekada bila zadnja nakarada, hehehehehe), da mladjarija pusi, slusa glasnu muziku... da se vozaju u brzim autima i motorima....i, vrhunac svega da se ljube...

ko bi bio kriv da nije zapada 8-)
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#25

Post by novalic »

ma zoomy, niko ne procita do kraja... 8-) :shock:
Post Reply