Sjecate li se CD Radija???

Kulturno-politička scena, dešavanja u centralnim gradovima BiH: Zenici, Travniku, Visokom, Jajcu, Bugojnu, Tešnju, Doboju...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#1 Sjecate li se CD Radija???

Post by jaca70 »

Vidim da postoji tema "Radio Zenica". Ali sjetimo se nekad najslusanijeg i najpopularnijeg radijskog programa, nezaboravnog CD Radija. Nadam se da vecina zenicana se sjeca Zorana Misetica i njegovih emisija, ali i ostalih ljudi koji su ucestvovali u kreiranju programa. Pa i poslije Misetica, ovaj Radio je ostao zapamcen po nekim svojim emisijama, voditeljima, spikerima...
Vecina tih ljudi danas zivi u inostranstvu. Zoran, Igor Tuco-tonac, Mario Ivanovic-tonac i Alena Stavnjak (jedna od Tonkica-Palonkica) su u SAD-u, Salih Ekmescic-tonac je u Kanadi, Kresimir Skaro-tonac je ko zna gdje, zadnja info. je da je negdje u Holandiji. Ostali su tu negdje u BiH.
Godisnjica tog Radija je bila 28.10. svake godine, dok se isti nije "ugasio". Bila su to sjajna vremena sa sjajnim ljudima, koji su i za vrijeme rata, kada su plate bile "misaona imenica" radili za najskromnije pakete hrane, ali ljubav prema profesiji, svojim kolegama i sugradjanima je bila jaca od svega.
Zato, sjecate li se CD Radija? Sjecate li se ljudi koji su tamo radili? Je li taj Radio zasluzio da ga zauvjek zaboravimo?
Ja mislim da NE!
Panta Rei
Posts: 422
Joined: 03/05/2005 13:07
Location: Sarajevo

#2

Post by Panta Rei »

Da, bio je do dobar radio. Istina, nešto sam malo mlađi, bio sam dijete tako da ne znam sve te voditelje i tonce, ali se sjećam da sam uvijek slušao CD radio.
:-D
User avatar
Kaiser
Posts: 359
Joined: 30/07/2004 15:06
Location: ni sam ne znam

#3

Post by Kaiser »

Radio ti ili ne radio neka ti svira CD radio.. :)

Biola je to radio stanica kakve danas nažalost nema u Zenici.. Za one koji nisu iz Zenice ili je nisu nikada slušali, to je bilo nešto između današnjeg eFM-a i 202-ojke.

Zoran Mišetić je danas u Americi, znam da je radio za VOA, ne znam da li još uvijek radi. Zenicu je napustio pod čudnim okolnostima u jeku rata. Naime, kada su Hrvati u aprilu 93. počeli granatirati Zenicu, Zoran je u stilu novinara CNN-a uživo da zadnjeg sprata hotela Metalurg, na kojem je bio smješten radio, izvještavao o tome gdje padaju granate. Neki su povezali njegovo ime i mjesto odakle dolaze granate, pa su to protumačili kao navođenje na civilne ciljeve.. ma znate kako je bilo u ratu, kad se sastave oni najgori i opšta histerija. Ne znam da li je ovo bio jedini razlog da on napusti Zenicu, ali priča se da jeste.

CD radio je bio puno ispred svoga vremena, barem u Zenici. Ne znam ko se sjeća, ali meni je najsimpatičnije bilo subotnje jutro i šou Elvisa J. Kurtovicha :D
zeba1
Posts: 11
Joined: 04/09/2002 00:00

#4

Post by zeba1 »

Zar Salih nije u Americi, radi ko lift boy?
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#5

Post by mrak »

He, ja sam bio jako mali, ali se sjecam kviza na CD-u, 93-95
Soundtrack je bio "klix Just wanna Have fun"...

O tempora..
jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#6

Post by jaca70 »

Nemate pojma kako mi je drago da taj Radio jos nije zaboravljen. Posto sam u periodu od 93. pa do polovine 96. imala tu cast da radim na rom radiju, prvo kao novinar a onda i Glavni i odgovorni urednik, imam neke informacije. I ja sam cula da je razlog Zoranovog odlaska iz Zenice i BiH bio to nejegovo tkz. "navodjenje", ali i nakon par dana vojska je dosla na Radio i unistila vecinu tehnike i prijetila mu. Mislim da je to bio glavni razlog.
Salih nije u Americi, nego u Kanadi, upravo je zavrsio neki njihov Koledz, ozenio se ....
A nocni program koji se spominje sa podlogom Sindi L. se zvao "Nocna svastara" i radila sam ga sa kolegom Colom (Semir Colic) koji je radio i odlicnu emisiju o rock muzici. On je inace neiskoristena "ziva rock enciklopedija".
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#7

Post by mrak »

A gdje si ti danas? :)
jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#8

Post by jaca70 »

A ja? Ja sam bila i ostala u Zenici. Nakon CD Radija radila u kojekavim humanitarnim, reklamnim agencijama, kao dopisnik "starih" Vecernjih novina... i trenutno sam kod kuce bez posla. Nesto malo sam radila na Radio Beta, ali nista mi se nije moglo porediti sa mojim CD-om. Mogla sam raditi na Radio Zenici, ali nije to, to. Time bi samo pokvarila sliku dobre saradnje kolega, pozrtvovanosti i profesionalnosti u poslu.... i sta jos ne. Ne kazem da to nije dobar program i dobar Radio, ali nema onaj shmek, onu slobodu i opustenost koju smo mi imali. Starije kolega sa Radio Zenice nema sluha ni volje da nesto promijene u svom programu (a mozda i ne znaju :( ), a ovi mladji ne znaju kako, jer nema ko da im pokaze i da ih uputi.
Lijepo bi bilo da se obnovi godisnjica CD Radija 28.10. Mislim da je to zasluzio. Sta vi mislite??
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#9

Post by nineac »

Eh CD radio je bio nesto posebno, ali mislim da je isao malo ispred vremena i mentalnog sklopa ljudi koji su bili "glavni" u ratu u Zenici.
Radio Zenica danas radi sa po meni previse starim kadrovima. Nemislim starim po godinama, nego po obrazovanju. Previse su stereotipni i nesmiju izaci iz cahure.
O TV Zenici nebi davao nikakav komentar, osim da bi je zakonom zabranio sa sadasnjim kadrovima!
jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#10

Post by jaca70 »

Pa dobro, budimo realni! Radio Zenicu cini postava ciji je prosjek godina oko 40-45. TV Zenica ima malo "normalniji prosjek, ali nije stvar u tome, nego u njihovim tkz. Urednicima programa, koji su to samo na papiru, odnosno na vrhu platne liste. Sve bi ja to posutala i vratila na kojekakve kurseve za Urednike, a pojedine novinare, spikere, tonce... poslala u zasluzenu penziju, gdje im je i mjesto. Nema tu programa ni voditelja, spikera, novinara, koji u program mogu reci sta im padne na pamet (a to, uglavnom, zvuci jako prostacki i neobrazovano). Iskreno, ono malo ljudi koji su svoje karijere zapoceli bas na CD Radiju (Danko Travar, Jasmin Hukić, Edvin Hodzic, Edin Sinanovic) nesto pokusavaju da naprave, pa im nekad uspije, nekad ne, ali se trude.
misty
Posts: 16
Joined: 26/12/2005 19:58

#11

Post by misty »

Realno govoreci,mislim da je CD obiljezio mladost dosta zenicana,bezveze mi je sad govoriti o Zoki i njegovim "razlozima"odlaska,ne bi da kvarim temu!
Sjecam se Jace sa CD-a,svaka ti cast,a isto tako super su svoj poso obavljali i ostali(Heli,Azra...),uostalom i Labud je pionir CD radia,sjecate li se udarnih djinglova i reklama..........
Nezaboravno :sad: steta sto je tako nesto nestalo
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#12

Post by sulesavic »

kad sam bio mali i jos sasvim mlad
skupio sam prnje, pravac u zenicu grad
kad sam dos'o tamo, zvali me na zur
jedna mala bezobrazna sutnu me u tur
rek'o sam joj
bejbi, bejbi, sta bi' ti sad radio
ma ne bi' ti nista radio
nego bi' slus'o CD radio...
jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#13

Post by jaca70 »

ha,ha,ha,ha, :lol:
Joj, taj mi je dzingl bio najbolji (sa Rambo Amadeusom!).
A na Labuda sam skoro zaboravila! Koliki su njegovi kvaliteti, pokazao je snimajuci reklame da drzavnoj televiziji. Ma imali smo mi na Radiju najbolje reklame ikad snimljene u ovom gradu. Sjecate se reklame za ELAN ROS (oni reperi!)?! Mrak! A ovo danas je cisto nabrajanje, kao na pijaci da su.
Azra sa svojim reklamama i nocnim programom, srijedom, je bila fantasticna ("FM Love"-ako se sjecam!).
Svim danasnjim Radijskim kucama najvise zamjerim to, sto nemaju djecijeg programa. Nasa Tonkica-Palonkica (nije zbog toga sto smo je ja i Alena radile, ali fakat!) je bila jedna od slusanijih emisija u to vrijeme. Dobro, bio je i rat, pa je svijet bio primoran slusati samo radio, naravno kad je bilo struje. Niko danas ne misli na djeciju populaciju, a to im je veliki (-)minus.
zeba1
Posts: 11
Joined: 04/09/2002 00:00

#14

Post by zeba1 »

E mene je baš ta emisija toliko nervirala, naročito ono Tonkica Palonkica frrrr nešto tako je bilo, al haj...
vodolija_33
Posts: 2068
Joined: 11/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#15

Post by vodolija_33 »

Bilo je tu fine raje :)

Ako se mogu sjetiti : Labud, Igor, Mario, Džubo, Krešo, Selma, Alena, Danko, Azra, Sanela....

Sve dok onaj novi čiko sa bradom nije došao i sve pokvario :(
jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#16

Post by jaca70 »

Ma, kad je taj ciko dosao, promijenila su se vremena, nije bilo ni vrijeme ni mjesto za neke emisije koje su se emitovale prije rata i na samom pocetku.
Ali danas je sve drugacije. Zasto neko ne pokusa danas uraditi nesto slicno. U ratu smo bili ograniceni i vijestima, muzikom.. a danas je sasvim normalno cuti na Radio Zenici, pa i ostalim radijskim kucama i Cecu i sve one srpske pjevace koje ni u ludilu nismo smjeli tada. I dobro je to. Nismo vise u "muzickoj blokadi"!
coltrane
Posts: 350
Joined: 05/07/2004 13:41

#17

Post by coltrane »

"...I feel good,
radio CD,
I feel good,
100,7,
na ultrakratkim valovima..."

Alic i J. Brown u duetu - 8)


Pa onda Rambo Amadeus:

"...ma ne bi ti nista uradio,
nego bi slus'o cd radio,
jeb'o te cd radio...." 8) 8)
jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#18

Post by jaca70 »

:-D :-D :-D :music2: :music2: :music2:
misty
Posts: 16
Joined: 26/12/2005 19:58

#19

Post by misty »

:-D :lol: :razz:
Bas mi je drago da se raja sjeca svih djinglova!
Meni je u sjecanju ostala reklama za Hogar(stari krovovi),pa onda ona
"mama,mama pogle leteci tanjir"......................
Mislim valjalo je sve te budalestine smislit,ali to je dokaz da nam je velika zagadjenost podarila dobar smisao za salu(zar nije tako raja)!
Jaco u pravu si za djecije emisije!Ja sam cerku od svoje sestre redovno dovodila u Sen(kad je bio djeciji dernek),pa snimaj "mrako,mrakane"
sta da kazem ,osim pohvale mozda je dovoljna nagrada to sto se "tonkica palonkica"nije zaboravila!
jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#20

Post by jaca70 »

Hvala Misty na pohvalama, to mi jako puno znači. I ja i Alena smo davale sve od sebe da usrećimo, nasmijemo ali i naučimo djecu nečemu što tada nisu mogli u školama, zbog rata. A ŠEN je posebno poglavlje u mom zivoti. Samo kad vidim pojedinu djecu (tada su bili djeca, odnosno poletarci), a sada pravi ljudi..... Kad sam vidjela da je jedna od njih bila kandidat za Miss BiH prosle godine, zabrinula sam se. OSTARILO SEEEEE :lol: :lol: :lol: Ehhh, ipak su to bila vremena!!!
array
Posts: 379
Joined: 21/10/2005 19:44

#21

Post by array »

Jaco , procitaj PM please.
misty
Posts: 16
Joined: 26/12/2005 19:58

#22

Post by misty »

E Jaco,Jaco,moram pohvaliti vas trud,stvarno ste to zasluzile!
Kazem ti da je najljepsi osjecaj kada te se djeca sjete po emisiji
u koju ste ulozile jako puno truda i ljubavi!
Ima li sanse da opet napravis nesto slicno,da li si uopste razgovarala,sa nekim na radio stanicama,(izvini nisam u Ze i ne znam koji je radio trenutno najslusaniji) bilo bi fino!
Kazes da je Alena otisla u USA,jeste li u kontaktu? :)
jaca70
Posts: 30
Joined: 27/01/2006 19:11

#23

Post by jaca70 »

Izvinjavam se sto se ranije nisam javila.
Hvala Misty, ma djeca su najiskrenija publika, to je cinjenica.
Ove danasnje radio kuce, iskreno nemaju sluha a i intersa da rade nesto za djecu, tako da u Zenici, ternutno, nema gotovo ni jedne djecije radio emisije. Zalosno, stvarno.
A sa svojom Alenom sam stalno u kontaktu. Ona je zaista uspjela u SAD. Zavrsila je koledz za hotelijerski menadzment i radi u najluksuznijim hotelima na Floridi kao sef menadzment tima.
misty
Posts: 16
Joined: 26/12/2005 19:58

#24

Post by misty »

Drago mi je da si ostala bliska sa Alenom,i drago mi je da je ona uspjela,odnosno da je zadovoljna svojim zivotom!
Vidim da si spominjala radio Zenicu,mislim da je to oduvjek bio radio za penzionere i seljake!Zalosno je da ima dosta ruralnosti na tom istom radiu,ali to je nasa realnost.Na zalost Jaco gradjani su postali manjina,i to je ogledalo svega sto se desava na radiu i ostalim medijima!
:sad:
Salih Ekmescic
Posts: 2
Joined: 07/03/2006 09:45
Location: canada

#25

Post by Salih Ekmescic »

Pozdrav Svima,

Slucajno sam "iskopao" ovaj link na netu pa reko da se i ja malo oglasim. Ovdje Salih Ekmescic - jedan od tonskih realizatora i montazera sa nekadasnjeg Radio CD-cemp-a. Osim mene od tonaca tu su jos bili Igor Tuco, Mario Jovanovic, Sifet Dzubo i Kresimir Skaro. Drago mi je da je Jaca malo povukla temu oko CD Radija jer to je upravo bio Radio kakav je trebao Zenici u to vrijeme i prava je steta sto je ugasen. Necu sada u detalje oko radija samo cu kratko reci da nam je bilo jako fino na krovu Metalurga s kojeg se predivan pogled pruzao na Zenicu (pogotovo nocu) i da smo svi djelovali kao jedna velika familija. Vidim raja me se jos uvijek sjeca i to me mi je jako drago samo primjecujem da su mnogi neupuceni gdje sam ja sada. Pa evo onda update za one neupucene; Od kako sam zavrsio rad na CD radiju prebacujem se na isto tako lokalni radio (vama dobro poznat) Radio "Betha" na celu sa Enesom Begicevicem. Tu sam radio nekih 6 mjeseci kad sam dobio ponudu da radim na RTVZe sto sam naravno objerucke prihvatio jer ne dobija se tako cesto prilika raditi sa vrhunskim strucnjacima u svojoj struci kao sto su to bili ljudi preko 30 godina u toj vrsti "zanata". Evo samo par imena; Ademir Jerkovic, rahmetli Zlata Pojskic, Desanka Cutura, Radomir Ilicic, Bogoljub Ilic-Bogi, Danko Travar, Nermana Gluhic, Zilic Mensur-Zilo, Vesna Jovanovic i mnogi drugi. Tu sam bio sve do 2000-te kad sam otisao za USA (New York, New York city). U New York-u sam bio nesto malo preko 3 godine kad sam upoznao ljubav svoga zivota - moju buducu zenu u Ottawi (Canada). I tako od 2004 sam u Canadi i tu sam i dan danas. Toliko samo o tome. Jos bih samo porucio onom sto me prozvao "lift boy" da sam ja eto imao srecu da postanem asistent menadzer u elitnom Trampovom hotelu u srcu Menhettn-a u New Yorku. Ovdje sam isto u Canadi zavrsio koledz i sada radim u svojoj struci (security alarm technician). Isto tako, sto se tice Radio Televizije Zenica vidim mnogi nisu bas najbolje upuceni o nivo profesionalnosti na RTVZe. Ja sam eto bio 4 i pol godine na Radio Zenici i mogu vam reci da sve ono sto sam prije radio na ovim lokalnim stanicama se ne moze ni najmanje uporediit sa onim sto sam ja naucio i iskusio na Radio Zenici. Samo toliko pa ostajte mi Zenicani dobro i nasmijano ma gdje god bili.
p.s: jos uvijek cuvam dzinglove sa CD Radija pa ako neko zeli mogu mu poslati. Doduse na audio kaseti su pa ima malo sumova ali lijepo se malo prisjetiti dzinglova koje je pravio Igro Tuco u Narodnom pozoristu (tu je bio studio za snimanje kvalitetnijih dzinglova).Isto tako ako neko ima jos kakvih pitanja u vezi Radio CD-cemp, Betha i RTVze neka se javi.
Caos!
Post Reply