Sistemi veze u ARBIH (1992-1995)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
UDAR5
Posts: 17
Joined: 04/12/2020 18:45
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Sistemi veze u ARBIH (1992-1995)

Post by UDAR5 »

Nakon državno-sponzoriranog terorizma Miloševićeve već davno oronule i trule države SR Jugoslavije, stvaranjem marionetskih, ekskluzivno-srpskih i etno-političkih paradržava u BiH (SAO oblasti koje su se transformisale u Srpsku Republiku BiH, a nakon toga u dejtonom ovjekovečenu Republiku Srpsku), i u Hrvatskoj (Republika Srpska Krajina), davajući istima puni spektar vojne i tehnološke dominacije na kopnu i u vazduhu, uz pomoć cijelog vojno-industrijskog kompleksa Miloševićevog režima, naše Bošnjačke i Hrvatske snage su u početku rata bile osujećene za mnogo toga.

Kao što znamo, bivša JNA je imala sisteme veze i NATO saveza i Varšavskog pakta, dakle i sa Zapada i bivšeg SSSR-a. Tu je, uz srpski vojno-industrijski kompleks bilo i domaće tehnologije ipak rađene po receptu Zapada ili istoka, ali bez obzira na to, to je srpskom državničkom terorizmu davalo veću nadmoć nad ostalima.

Ono što je još i krajem 80tih manjkalo u JNA, Srbi su to nadomjestili devedesetih. Digitalizovali su sisteme veze, uveli su višeslojnu enkripciju signala i veze, i poboljšali opštu infrastrukturu, od Banja Luke do Prištine.

Jedini momenat bošnjačke tehnološke supremacije u ratu bila je 1992. godina, kada se, barem koliko za sada znam, u 2. Korpusu uvela tada, veoma teško dostižna, kriptovana FULL DUPLEX analogna veza, tj. komunikacija i dekripcija signala u realnom vremenu bez prekida. To je u tom momentu pomoglo da se osujeti pad i opšti teror Tuzle, Gradačca, Brčkog, Kalesije i Lukavca, ali i drugih manjih mjesta.

Već krajem 1992. i Srbi uspostavljaju FULL DUPLEX vezu (uz milostivu pomoć NIS Elektronike, Rudi Čajaveca, Kosmosa i dr.), i stvari po ARBIH idu dosta, dosta teže. Previše domaćih izdajnika i plaćenika, KOS-ovaca i sl. pomažu našem najbitnijem neprijatelju da se pregrupiše i nastavi svoj hirurški tačan terorizam.

Nakon toga, ARBIH se naoružava kroz ratni plijen i kroz nabavu oružja od tadašnjih prijatelja iz Irana, Pakistana, i dr. zemalja koje su bile voljne pomoći našoj mladoj demokratiji i našem vijekovnom snu o slobodi.

Zanima me, a vjerujem i mnoge druge, kakvi sistemi veza su uopšte bili u cijeloj Armiji RBIH, i koliko su se razlikovali po korpusima?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#2 Re: Sistemi veze u ARBIH (1992-1995)

Post by Woody »

Image
User avatar
UDAR5
Posts: 17
Joined: 04/12/2020 18:45
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Sistemi veze u ARBIH (1992-1995)

Post by UDAR5 »

Woody wrote: 17/12/2020 16:19 Image
Zanima me, a vjerujem i mnoge druge, kakvi sistemi veza su uopšte bili u cijeloj Armiji RBIH, i koliko su se razlikovali po korpusima?
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#4 Re: Sistemi veze u ARBIH (1992-1995)

Post by stubrijez »

UDAR5 wrote: 16/12/2020 18:13 Nakon državno-sponzoriranog terorizma Miloševićeve već davno oronule i trule države SR Jugoslavije, stvaranjem marionetskih, ekskluzivno-srpskih i etno-političkih paradržava u BiH (SAO oblasti koje su se transformisale u Srpsku Republiku BiH, a nakon toga u dejtonom ovjekovečenu Republiku Srpsku), i u Hrvatskoj (Republika Srpska Krajina), davajući istima puni spektar vojne i tehnološke dominacije na kopnu i u vazduhu, uz pomoć cijelog vojno-industrijskog kompleksa Miloševićevog režima, naše Bošnjačke i Hrvatske snage su u početku rata bile osujećene za mnogo toga.

Kao što znamo, bivša JNA je imala sisteme veze i NATO saveza i Varšavskog pakta, dakle i sa Zapada i bivšeg SSSR-a. Tu je, uz srpski vojno-industrijski kompleks bilo i domaće tehnologije ipak rađene po receptu Zapada ili istoka, ali bez obzira na to, to je srpskom državničkom terorizmu davalo veću nadmoć nad ostalima.

Ono što je još i krajem 80tih manjkalo u JNA, Srbi su to nadomjestili devedesetih. Digitalizovali su sisteme veze, uveli su višeslojnu enkripciju signala i veze, i poboljšali opštu infrastrukturu, od Banja Luke do Prištine.

Jedini momenat bošnjačke tehnološke supremacije u ratu bila je 1992. godina, kada se, barem koliko za sada znam, u 2. Korpusu uvela tada, veoma teško dostižna, kriptovana FULL DUPLEX analogna veza, tj. komunikacija i dekripcija signala u realnom vremenu bez prekida. To je u tom momentu pomoglo da se osujeti pad i opšti teror Tuzle, Gradačca, Brčkog, Kalesije i Lukavca, ali i drugih manjih mjesta.

Već krajem 1992. i Srbi uspostavljaju FULL DUPLEX vezu (uz milostivu pomoć NIS Elektronike, Rudi Čajaveca, Kosmosa i dr.), i stvari po ARBIH idu dosta, dosta teže. Previše domaćih izdajnika i plaćenika, KOS-ovaca i sl. pomažu našem najbitnijem neprijatelju da se pregrupiše i nastavi svoj hirurški tačan terorizam.

Nakon toga, ARBIH se naoružava kroz ratni plijen i kroz nabavu oružja od tadašnjih prijatelja iz Irana, Pakistana, i dr. zemalja koje su bile voljne pomoći našoj mladoj demokratiji i našem vijekovnom snu o slobodi.

Zanima me, a vjerujem i mnoge druge, kakvi sistemi veza su uopšte bili u cijeloj Armiji RBIH, i koliko su se razlikovali po korpusima?
Jarane... ko ti ovo napisa, ako si ti aferim. Pa ovaj clanak bi bio dostojan da zauzme pocasno mjesto u arsenalu Agitpropa. Kakvi mocni pamfleti covjece. Tehnoloska supremacija - hirurski tacan terorizam - mlada demokratija - rasturas sa ovim kicenjem ko da je 1993... covjece ti si neki opaki student zurnalistike zar ne? Smijesi ti se svijetla buducnost u bosanskim medijima to sam siguran. Sto se tice veze koliko se sjecam svi su culi sve manje vise tako da nije pretjerano uticalo na tijek dogadjaja.
User avatar
UDAR5
Posts: 17
Joined: 04/12/2020 18:45
Location: Sarajevo
Contact:

#5 Re: Sistemi veze u ARBIH (1992-1995)

Post by UDAR5 »

stubrijez wrote: 21/12/2020 17:29 Jarane... ko ti ovo napisa, ako si ti aferim. Pa ovaj clanak bi bio dostojan da zauzme pocasno mjesto u arsenalu Agitpropa. Kakvi mocni pamfleti covjece. Tehnoloska supremacija - hirurski tacan terorizam - mlada demokratija - rasturas sa ovim kicenjem ko da je 1993... covjece ti si neki opaki student zurnalistike zar ne? Smijesi ti se svijetla buducnost u bosanskim medijima to sam siguran. Sto se tice veze koliko se sjecam svi su culi sve manje vise tako da nije pretjerano uticalo na tijek dogadjaja.
Super analiza. Ti si neki opakiji student psihologije. Ide ti ta frojdovska psihoanalitika.

Kada naš narod prestane analizirati ono što se analizirati ne treba, našem slučaju pojedince, npr. mene, kada krenemo analizirati događaje, propuste, uspješne ili neuspješne akcije u ratu, eh, tada ćemo možda ugledati svjetlost dana, a sve do tada, palamuđenje o kurtoazno osuđivanje pojedinaca zbog načina iznošenja mišljenja vodi nas u dalju propast

PS Hvala na lijepim riječima i komplimentima, ali nisam novinar. Samo sam jedan odmetnuti Bošnjak - "Know your enemy."
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#6 Re: Sistemi veze u ARBIH (1992-1995)

Post by stubrijez »

...ovo u zadnjoj recenici mog gornjeg posta ti je manje vise tvoj odgovor. Ostalo zabravi ali bas si me impresioniro.
Post Reply