Sirija

Locked
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#36351 Re: Sirija

Post by Klavikula »

Opetja033 wrote:
Kikibombona wrote:...
Zasto mi ne odgovaras na pitanje? Tvrdis da je ofanziva Assadovih falangi i teroristickog Hizbolata u Daari uspjesna.

Na osnovu cega si to zakljucio? Po cemu je uspjesna? Daj mi konkretno te velike pobjede Assadovih falangi a da se ne radi o rezimskoj propagandi u najboljem Risto Djogo stilu? Navedi mi konkretne uspjehe. Naravno neces moci jer ne postoje. Predstavljas kao cinjenicu ono sto su zapravo tvoje puste zelje.

Nije valjda da izbjegavas odgovor? Jer lupetas proizvoljno?
SAA je uzela veliki broj cuka i raznih uzvisenja oko tih gradova. doduse, imali su i taj neuspjeh na Deir al Adasu.

operacija jos uvijek traje, tacnije tek je pocela. ne mogu se vec sad izvoditi zakljucci o (ne)uspjehu iste.
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7537
Joined: 22/01/2008 18:17

#36352 Re: Sirija

Post by Lincoln-Burrows »

Kikibombona wrote:
Lincoln-Burrows wrote:Giri Sipi je većinsko arapski grad sve da ga Kudi i osvoje neće imati
vlast u tome gradu. Mislim da Kurdi trebaju zadržati područja gdje čine većinu.
Grad jeste, ali u okolici ima dosta kurdskih sela. U samom gradu je omjer 70 - 30% korist Arapa. Al to nema nikakve veze, kao sto Kurdi ne mogu biti svi u jednoj drzavi/autonomnoj pokrajini, tako ne mogu ni Arapi. Gire Sipi je za Kurde pitanje opstanka. To je grad koji Kobani veze za Hasku, oblast u kojoj zivi 2 miliona Kurda. Ako se povezu, spaseni su.

Nema sumnje da je grad Gire Sipi apsolutni prioritet.

Sta ce biti sa Afrinom, to je vec upitno.
Ma razumijem ja tebe što misliš da kažeš ali to ti je isto kao da postaviš prioritet da se Bihać spoji sa Sarajevom
ili Mostar sa Kiseljakom i.t.d. Nije taj grad uvijet opstanka Kurda ali bi bilo poželjno da nje pod kontrolom IS-a.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#36353 Re: Sirija

Post by Opetja033 »

Klavikula wrote:
1. opkoljavanje Alepa racunam od one ofanzive Hanasir-Al Safira-Medjunarodni aerodrom. od tada SAA konstantno napreduje i mijenja svoj polozaj na sjeveru. prije toga nisu imali redovnu logistiku, zapadni dio grada je bio odvojen od aerodroma itd. sad je situacija drasticno drugacija. sad je sve to pod upitnikom za pobunjenike.

2. a pazi, ljudi ginu, rat je. nekad ti operacija prodje uspjesno, nekad ne. ni prva ni zadnja vojska koja je bila u takvoj situaciji. ali generalno gledano SAA je u puno boljem polozaju u odnosu na pobunjenike u gradu Alepu. grad Alep je, naravno, najvazniji dio istoimene pokrajine.
Mislim da su izgubili momentum. Moje misljene, ne negiram da moze biti "navijacko". Slazem se da su u puno boljem polozaju ali mislim da su dosegnuli svoj vrhunac kada je Halep u pitanju. Dalje i vise ne mogu. I iskreno nije mi jasno kako nisu uspjeli opkoliti pobunjenike, evo mogu priznati da sam bio ubjedjen da je to vec gotova stvar.

Po meni ova ofanziva u Dari, Quneitri, Jobaru, Dumi, Ist. Guti, Qalamounu je pokazatelj sta u buducnosti mozemo ocekivati. Ne ostvare li znacajne rezultate ii dozive li fijasko - mozemo ocekivati da ce rezimu kola krenuti nizbrdo. Ovo je "all in". Nema povratka.

I da se razumijemo, stojim iza onoga sto govorim zadnjih par mjeseci: ovdje nece biti pravog pobjednika. Ko god da bude gornji nece nikada vise moci kontrolisati teritoriju citave Sirije. U to sam ubjedjen. Jedino ukoliko ne dodje do neki radikalnih vanjskopolitickih promjena ali ako nije do sada ne vidim razloga zasto bi i u buduce. Dakle Sirijci, svih zaracenih strana, sada u potpunosti ovise o vanjskom svijetu i velikim svjetskim/regionalnim silama. Sami nece nista moci promjeniti.

Po meni je lud onaj ko misli da ce Assad (ili njegovi) moci opet vladati provincijama Halep, Idlib, Dara, Quneitra, Raqqa. Pa i Druzi Suweyde sve vise dizu glas protiv Assada. Sa druge strane lud je ko misli da ce pobunjenici (ma koje frakcije) moci vladati Tartusom, Latakijom, Suweydom. Previse je krvi proliveno i prevelik je razdor napravljen. Ne moze se to vise sastaviti. Raspad (de facto ili de iure) Sirije i Iraka je neizbjezan.
Last edited by Opetja033 on 10/02/2015 17:14, edited 1 time in total.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#36354 Re: Sirija

Post by Opetja033 »

Kikibombona wrote:
Opetja033 wrote:
Kikibombona wrote:...
Zasto mi ne odgovaras na pitanje? Tvrdis da je ofanziva Assadovih falangi i teroristickog Hizbolata u Daari uspjesna.

Na osnovu cega si to zakljucio? Po cemu je uspjesna? Daj mi konkretno te velike pobjede Assadovih falangi a da se ne radi o rezimskoj propagandi u najboljem Risto Djogo stilu? Navedi mi konkretne uspjehe. Naravno neces moci jer ne postoje. Predstavljas kao cinjenicu ono sto su zapravo tvoje puste zelje.

Nije valjda da izbjegavas odgovor? Jer lupetas proizvoljno?
Nisi pazljivo citao....

Napisao sam da SAA kada krene ovako snazno u 90% slucajeva odradi zacrtano. Jos kad je tu Hezbolah, spektakl. Prethodne ofanzive jasno ukazuju sta ce se desiti. Polako, tek je pocelo... Nema sumnje da ce ostvariti uspjeh, da ce zauzeti odredjena podrucja i u najmanju ruku zaustaviti pobunjenike kako bi neometano mogli planirati burno proljece za pobunjenike u Damasku.

Kusajr, Kalamun, Homs, Alep, Latakija..... Gdje god su ovako krenuli positigli su znacajane uspjehe. Tako ce biti i ovaj put, vidjet ces.
Sada govoris u buducnosti a tekst koji si napisao je proslo vrijeme, dakle vec bilo:
Bice da su ih dobro nagazili. Ubice im moral.
Gdje su ih nagazili? Ne znas. Dobro.
Dakle vracamo se na moju poentu: pises proizvoljno i na osnovu svojih zelja a ne stanja na terenu.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#36355 Re: Sirija

Post by Kikibombona »

Lincoln-Burrows wrote:
Ma razumijem ja tebe što misliš da kažeš ali to ti je isto kao da postaviš prioritet da se Bihać spoji sa Sarajevom
ili Mostar sa Kiseljakom i.t.d. Nije taj grad uvijet opstanka Kurda ali bi bilo poželjno da nje pod kontrolom IS-a.
Rasprostranjenost Kurda u Siriji.....

Image

Pa vidi, imas koliko hoces gradova koji su izvan recimo irackog Kurdistana iako su vecinski kurdski. Ima takvih gradova i u Siriji. Mislim, o cemu pricamo, isti ti Arapi ugnjetavaju Kurde decenijama....

I sad je problem jedan grad u sred pustahije, Gire Sipi/Tel Abjed? U gradu zivi 30% Kurda, juzno od grada su Kurdi vecina. Ne mora vala svaki Arapin zivjeti u jednoj od par desetina arapskih drzava/pokrajina. Kurdi ih ugnjetavati nece sigurno.

Hocu reci, Tel Abjed je za Arape nista, obicna rupetina. Za Kurde je pitanje opstanka. Ako ostanu rascjepkani, opet ce biti lagana meta neprijateljima. I sada je ISIL iskoristio izoliranost Kobanija. Sta mislis da li bi napali da je povezan sa Haskom u kojoj zivi dva miliona Kurda? Bi malo sutra. A i ako bi napali, pozubili bi, kao sto su pozubili svaki put kada su krenuli na Hasku i Kamisli.
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#36356 Re: Sirija

Post by shibonja »

User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#36357 Re: Sirija

Post by Opetja033 »

Ma pusti @Kikija i njegove fantazije. Kurdi mogu uci u Tall Abyad jedino zajedno sa jedinicama FSA. Sami nemaju dovoljno snage za to. Nema sanse da Tall Abyad bude pod kontrolom YPG-a.
Kurdistan do Tokija, preko Milvokija... :roll:
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#36358 Re: Sirija

Post by fosna2014 »

*SAA opkolila mjesto Kafr Nasij.
User avatar
Klavikula
Posts: 4962
Joined: 23/05/2012 12:36
Location: Sarajevo, Jugoslavija

#36359 Re: Sirija

Post by Klavikula »

Opetja033 wrote:
Klavikula wrote:
1. opkoljavanje Alepa racunam od one ofanzive Hanasir-Al Safira-Medjunarodni aerodrom. od tada SAA konstantno napreduje i mijenja svoj polozaj na sjeveru. prije toga nisu imali redovnu logistiku, zapadni dio grada je bio odvojen od aerodroma itd. sad je situacija drasticno drugacija. sad je sve to pod upitnikom za pobunjenike.

2. a pazi, ljudi ginu, rat je. nekad ti operacija prodje uspjesno, nekad ne. ni prva ni zadnja vojska koja je bila u takvoj situaciji. ali generalno gledano SAA je u puno boljem polozaju u odnosu na pobunjenike u gradu Alepu. grad Alep je, naravno, najvazniji dio istoimene pokrajine.
Mislim da su izgubili momentum. Moje misljene, ne negiram da moze biti "navijacko". Slazem se da su u puno boljem polozaju ali mislim da su dosegnuli svoj vrhunac kada je Halep u pitanju. Dalje i vise ne mogu. I iskreno nije mi jasno kako nisu uspjeli opkoliti pobunjenike, evo mogu priznati da sam bio ubjedjen da je to vec gotova stvar.

Po meni ova ofanziva u Dari, Quneitri, Jobaru, Dumi, Ist. Guti, Qalamounu je pokazatelj sta u buducnosti mozemo ocekivati. Ne ostvare li znacajne rezultate ii dozive li fijasko - mozemo ocekivati da ce rezimu kola krenuti nizbrdo. Ovo je "all in". Nema povratka.

I da se razumijemo, stojim iza onoga sto govorim zadnjih par mjeseci: ovdje nece biti pravog pobjednika. Ko god da bude gornji nece nikada vise moci kontrolisati teritoriju citave Sirije. U to sam ubjedjen. Jedino ukoliko ne dodje do neki radikalnih vanjskopolitickih promjena ali ako nije do sada ne vidim razloga zasto bi i u buduce. Dakle Sirijci, svih zaracenih strana, sada u potpunosti ovise o vanjskom svijetu i velikim svjetskim/regionalnim silama. Sami nece nista moci promjeniti.

Po meni je lud onaj ko misli da ce Assad (ili njegovi) moci opet vladati provincijama Halep, Idlib, Dara, Quneitra, Raqqa. Pa i Druzi Suweyde sve vise dizu glas protiv Assada. Sa druge strane lud je ko misli da ce pobunjenici (ma koje frakcije) moci vladati Tartusom, Latakijom, Suweydom. Previse je krvi proliveno i prevelik je razdor napravljen. Ne moze se to vise sastaviti. Raspad (de facto ili de iure) Sirije i Iraka je neizbjezan.
jos tokom bitke za kasarnu 80. brigade citao sam jedan clanak u Rojtersu gdje neki oficir SAA kaze da tokom bitke za Alep nece biti srljanja, brzog napredovanja i sl, vec da ce se dostignuti polozaji dobro utvrdjivati i gubici oslobodjenog bi trebali biti svedeni na minimum. tako je i bilo.

sad, moguce da su izgubili momentum. ne treba zaboraviti da su morali snage sa Alepa prebacivati na Hamu kad su pobunjenici ugrozili aerodrom i sam grad, te kasnije iste te trupe su zavrsile na Sair poljima Homsa. vidjecemo.

sto se trenutnog stanja tice, SAA je uvijek imala ofanzivne trupe za bar 2-3 vece operacije, ukljucujuci tu i Damask i Alep. moguce cak i da su digli rezervu, ne znam.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#36360 Re: Sirija

Post by fosna2014 »

User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#36361 Re: Sirija

Post by Opetja033 »

Taj isti twitteras je jos juce tvrdio da su rezimske snage zauzele Deir al Adas. Ima izrazito prorezimski stav.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#36362 Re: Sirija

Post by fosna2014 »

Opetja033 wrote:
Taj isti twitteras je jos juce tvrdio da su rezimske snage zauzele Deir al Adas. Ima izrazito prorezimski stav.
Mislim da se karta podudara sa danasnjim vijestima. Svi oni malo petljaju. Zato sabura. :mrgreen:
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#36363 Re: Sirija

Post by Herr Flick »



:D :D :D
User avatar
dragma
Posts: 3620
Joined: 19/02/2014 16:24
Location: Ja nisam odavle

#36364 Re: Sirija

Post by dragma »

.
Last edited by dragma on 10/02/2015 19:05, edited 2 times in total.
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#36365 Re: Sirija

Post by Herr Flick »

Još malo :D :D

:D
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#36366 Re: Sirija

Post by fosna2014 »

*SAA/NDF iz zasjede ubili 15+ pobunjenika koji su pokušali pobjeći u Ad Dumair u okolici Damaska.
Last edited by fosna2014 on 10/02/2015 19:28, edited 1 time in total.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#36367 Re: Sirija

Post by fosna2014 »

*FSA/NUSRA/IF proglasili opću mobilizaciju zbog velikih gubitaka na sjeveru pokrajine Daara. Mrtvi borci i ranjenici se prebacuju na Golansku visoravan zbog manjka medicinske infrastrukture.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#36368 Re: Sirija

Post by fosna2014 »

*SAA/Hezbollah u Deir Al Adasu

http://youtu.be/cSUHj7_B9WA
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#36369 Re: Sirija

Post by Opetja033 »

Kako su krenuli ovi Assadovi propagandisti i placenici na ovom forumu, ne bi me cudilo da nam veceras Assad i Nasrullah objeduju na plazama Tel Aviva. :mrgreen:
Last edited by Opetja033 on 10/02/2015 19:41, edited 2 times in total.
User avatar
fosna2014
Posts: 7123
Joined: 28/05/2014 15:17
Location: ... u Francuskoj revoluciji.

#36370 Re: Sirija

Post by fosna2014 »

Image
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#36371 Re: Sirija

Post by Kikibombona »

fosna2014 wrote:*SAA/Hezbollah u Deir Al Adasu

http://youtu.be/cSUHj7_B9WA
Eto vidis Opetja, jesam fino rekao. Historija je uciteljica zivota. Trebao si samo sagledati prethodne ofanzive i bilo bi ti jasno kakav ce epilog biti. Medjutim, ti se uvijek nadas, sto je ljudski.

YPG nema snage zauzeti Tel Abjed? :D

Pa jbt, nije Alep pa da tako govoris. Tel Abjed je jebena vukojebina u sred pustahije, zila kucavica za Rojavu. Zauzimanje Gire Sipija je samo pitanje vremena. Iz politickih razloga, vjerovatno ce i tzv. FSA participirati, posebno radi turske paranoje. FSA u regiji Kobani nema puno boraca, ne misle valjda preko turske granice ubrizgati dodatne snage. To YPG svakako ne bi dozvolio. Vec su jednom odbili ulazak 1 300 FSA boraca kada im je bilo najteze.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#36372 Re: Sirija

Post by Kikibombona »

PYD delegacija u Parizu. Pocelo je lobiranje. PYD moze pomoci i PKK da se izvuku iz ilegale.

Image

Image

Image

http://ekurd.net/pyds-asya-abdullah-a-s ... 2015-02-10
‘A security corridor should be established in Syrian Kurdistan’

She said that the model of autonomy being developed in Syrian Kurdistan should receive support from the Syrian regime and all over the world, adding: ‘This model will be the symbol for a democratic system in the Middle East.” Abdullah continued, saying: “It is necessary for national forces to carry out work in order for a security corridor to be established in Rojava. At the moment, apart from Rojava, the Kurdish Defence Forces are continuing to resist IS in South (Iraqi) Kurdistan, in Kirkuk and Sinjar. All cantons in Rojava (Syrian Kurdistan) are still under threat. We will develop strategies to ensure Rojava is not exposed to such attacks.”
Pametno Kurdi :thumbup:
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#36373 Re: Sirija

Post by Rampage »

Opetja033 wrote:Kako su krenuli ovi Assadovi propagandisti i placenici na ovom forumu, ne bi me cudilo da nam veceras Assad i Nasrullah objeduju na plazama Tel Aviva. :mrgreen:
Neka trofrtaljac, dosta za danas, opravdao si svaku dnevnicu koja ti je legla na račun, odmori malo, dođi malo do sebe.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#36374 Re: Sirija

Post by Opetja033 »

Rampage wrote:
Opetja033 wrote:Kako su krenuli ovi Assadovi propagandisti i placenici na ovom forumu, ne bi me cudilo da nam veceras Assad i Nasrullah objeduju na plazama Tel Aviva. :mrgreen:
Neka trofrtaljac, dosta za danas, opravdao si svaku dnevnicu koja ti je legla na račun, odmori malo, dođi malo do sebe.
Dobro je cetnicino. Nemoj previse maha uzimati.
User avatar
Rampage
Posts: 3196
Joined: 07/08/2013 10:56

#36375 Re: Sirija

Post by Rampage »

Opetja033 wrote:
cetnicino
:lol: :lol: :lol:

Pardon, ti nisi "trofrtaljac", nisi čak ni dva frtalja od normalnog insana obzirom na količinu mržnje koju prosipaš ovdje, i prave "četničine" bi ti pozavidjele na mržnji koju širiš prema muslimanima :lol:
Locked