Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
pametolog
Posts: 2065
Joined: 16/09/2009 17:48
Location: Tamo gdje se uspjeh, rad, znanje i trud ne prasta

#276 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by pametolog »

Za pocetak nek' redovno lete sa punim a321, a lako cemo za vece avione, samo da je dobacit do potrebe za hiljdama putnika ili tona za/iz Dohe
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#277 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by drndalo »

drndalo wrote:
DaysleepeR wrote:Ja govorio pa me svi napadali

Qatar Airways nije samo kompanija koja prevozi ljude, mi smo konglomerat koji posjeduje hotele, aviokompaniju za transport tereta, aerodrom Hamad, kompaniju za catering i druge srodne djelatnosti.

"Letovi za Sarajevo će biti realizirani avionom Airbus A320, dok će nakon njega uslijediti korištenje Airbusa A321neo. Nažalost, ne možemo sletjeti na vaš aerodrom većim letjelicama zbog ograničenosti dužine i širine piste. Nadam se da će vlasti proširiti aerodrom kako bi dozvolile rast avioindustrije u Bosni i Hercegovini, koji ima ogromni potencijal", rekao je Al Baker.

https://www.klix.ba/biznis/privreda/qat ... /171101041
Ja i dalje tvrdim da mogu, samo nece... Barem zasad...

Ne postoji jedan tacan odgovor koliko kojem modelu aviona treba duzine piste za slijetanje/polijetanje... Tu imas beskonacno mnogo varijabli za racunanje... I to za isti model aviona.

Qatar konkretno bi na SJJ mogao doci sa A330 i B787, i na ovakav kakav jeste.

-A330 ima orjentacione zahtjeve od cca. 2200 m za polijetanje i oko 1750 m za slijetanje, punog aviona (MTOW) na 0 m nadmorske visine, na 15 celzijusa... Kako je SJJ na 500 m n/v to trazi vise piste. Medjutim, daljina do DOH ne zahtijeva ni blizu toliko goriva koliko bi trazio npr. let do Hong Konga, koji bi taj avion mogao dobaciti sa punim gorivom. Dakle racunaj odmah da bi goriva iz SJJ na polijetanju mogao imati 40t manje nego moze ponijeti, time bi bio toliko laksi od MTOW, time mu treba manje duzine piste... Iskoristili bi sve piste sto imaju, ali bi moglo... Ima kako se to racuna... Sam Qatar je vec bio na SJJ sa A330 prije 5-6 god. kad im je Emir dolazio u posjetu vamo... I nista im nije falilo na aerodromu... Bio, slik'o ga...

Bratski model A330F od Turkisha je takodjer letio iz SJJ i to pun mesa za IST... Tu i lezi caka, jer je zbog blizine IST mogao letiti s manje goriva nego do Indije npr.

- B787 trazi oko 3100/2500 m piste pod gornjim uslovima, ali mu daljina do DOH znaci mogucnost 50 t manje goriva na polijetanju nego moze nositi... Time su i zahtjevi piste skraceni... Postoje i varijante motora na ovom modelu koje fabricki imaju oko 20% vise potiska, i skracuje im pistu za cca. 500 m... Namijenjene posebno za aerodrome na velikim visinama sa velikim vrucinama (hot&high), jer im i u Qataru kad je vruce 48 celz. punima treba 3800m da polete....

Kompanije/piloti uvijek rade kombinacije moguceg iz ponudjenih varijabli, ako je vise tereta interes, moze se prodati manje karata putnicima, ili obratno, kao i gorivo... Na tu daljinu ovi avioni bi iz DOH mogli ponijeti gorivo za oba pravca jer im je dole vjerovatno jeftinije (iako bi ga vise trosili usput na samo nosenje tog istog goriva), ali ako bi imali dovoljno tereta koji ce moci naplatiti, ne bi vozili gorivo, nego bi dovezli teret, istovarili ga ovdje, nasuli ovdje gorivo za nazad plus teret za nazad, i taj teret bi u naplati kompenzirao visi trosak goriva nasutog na SJJ od DOH.

Parking takvog aviona na SJJ takodjer nije veliki problem, zauzima vise od standardnih, ali ga stavis ovamo gdje je mogao An-124, umjesto 2 normalna, i moze... Svakako jos nije tolika parking guzva uvijek...
Evo nadjoh i poneku sliku sa SJJ sirokotrupaca...
Image
Image
Image
Image
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#278 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by realna do boli »

.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#279 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by realna do boli »

Greska :D
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#280 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by drndalo »

realna do boli wrote:Greska :D
Bjez', ja se ponad'o neki novi argumenti... A ono ti zastranila... :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#281 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by drndalo »

Khm, khm, ne mogu veci avioni slijetati u Sarajevo, neko rece...
Qatar Airways has scheduled to operate its wide-body Airbus A330-200 aircraft from Doha to Sarajevo on May 29 and June 3. It marks the first time the carrier will send its 260-seat jet, featuring 24 business class and 236 economy class seats, to the Bosnian capital. The change comes due to operational reasons. Qatar Airways currently maintains flights to Sarajevo with its narrow-body A320. The airline has previously said it eventually plans to boost frequencies to daily and up capacity to the A321.
http://www.exyuaviation.com/2018/04/qat ... ajevo.html
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#282 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by drndalo »

drndalo wrote:Khm, khm, ne mogu veci avioni slijetati u Sarajevo, neko rece...
Qatar Airways has scheduled to operate its wide-body Airbus A330-200 aircraft from Doha to Sarajevo on May 29 and June 3. It marks the first time the carrier will send its 260-seat jet, featuring 24 business class and 236 economy class seats, to the Bosnian capital. The change comes due to operational reasons. Qatar Airways currently maintains flights to Sarajevo with its narrow-body A320. The airline has previously said it eventually plans to boost frequencies to daily and up capacity to the A321.
http://www.exyuaviation.com/2018/04/qat ... ajevo.html

Khm, khm, ili su prosirili pistu u zadnje vrijeme, ili nesto ne stima... Danas, A330 na redovnoj liniji iz/za Dohe/u...

Image

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#283 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by Connaisseur Karlin »

drndalo wrote:
drndalo wrote:Khm, khm, ne mogu veci avioni slijetati u Sarajevo, neko rece...
Qatar Airways has scheduled to operate its wide-body Airbus A330-200 aircraft from Doha to Sarajevo on May 29 and June 3. It marks the first time the carrier will send its 260-seat jet, featuring 24 business class and 236 economy class seats, to the Bosnian capital. The change comes due to operational reasons. Qatar Airways currently maintains flights to Sarajevo with its narrow-body A320. The airline has previously said it eventually plans to boost frequencies to daily and up capacity to the A321.
http://www.exyuaviation.com/2018/04/qat ... ajevo.html

Khm, khm, ili su prosirili pistu u zadnje vrijeme, ili nesto ne stima... Danas, A330 na redovnoj liniji iz/za Dohe/u...

Image

Image
drndalo, da li su ovo tvoje fotke :-D

ma samo neka se leti :thumbup:
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#284 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by iceman ze »

Jucer sa Air Serbia sok samo uz placanje?!jel' sam sta u medjuvremenu propustio...odavno letih Air Bosnom i dobih makar dza-ba sendvic sa sudzukom...:)
lajkujMe
Posts: 12254
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#285 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by lajkujMe »

Ko je uopste govorio da ne mogu veci avioni?
Taj je ili neuk ili troll.
Na Sarajevski moze i Jumbo sletiti ja mislim jedino da A380 ne moze.
User avatar
konektovan
Posts: 40592
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#286 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by konektovan »

lajkujMe wrote:Ko je uopste govorio da ne mogu veci avioni?
Taj je ili neuk ili troll.
Na Sarajevski moze i Jumbo sletiti ja mislim jedino da A380 ne moze.
Moze sletiti ali uz velike rizike. Aerodrom Sarajevo nije te kategorije, da bi sigurno mogli slijetati i polijetati avioni tios jumbo jeta ili A380. Nedavno sam pratio polijetanje jumbo jeta cargo u Amsterdamu, falilo bi mu piste u Sarajevu poprilicno.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#287 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by Bobi »

Ma može svaki sletiti samo gdje ih više parkirati :mrgreen: ?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#288 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by drndalo »

Connaisseur Karlin wrote:
drndalo, da li su ovo tvoje fotke :-D
Ma jok, od jedne vece budale iz blizine... :mrgreen:
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#289 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by drndalo »

konektovan wrote:
lajkujMe wrote:Ko je uopste govorio da ne mogu veci avioni?
Taj je ili neuk ili troll.
Na Sarajevski moze i Jumbo sletiti ja mislim jedino da A380 ne moze.
Moze sletiti ali uz velike rizike. Aerodrom Sarajevo nije te kategorije, da bi sigurno mogli slijetati i polijetati avioni tios jumbo jeta ili A380. Nedavno sam pratio polijetanje jumbo jeta cargo u Amsterdamu, falilo bi mu piste u Sarajevu poprilicno.
Svaki moze i sletiti i poletiti sa SJJ 2600m... Samo je pitanje s kojom tezinom cijelog aviona (gola letjelica + gorivo + teret)...

To se racuna za svaki aerodrom, svaku pistu koja se koristi (neki imaju razlicite piste i po duzini i po pravcu)... Za svaki avion, za svaku tezinu istog s kojim polijecu/slijecu...

Ni 747 ni A380 u normalnim uslovima ne bi bili na SJJ. A u nenormalnim bi bili sretni sa svakim od 2600m... Vazno je naglasiti i da bi kada bi stizali redovnije, bilo potrebno obraditi vanjske rubove piste, da ne bude kao u DBV prije nekih godina kada je kineski avion s delegacijom (747) otkidao komade asfalta pod punim gasom iz motora...

An-124 je slijetao i polijetao nedavno 2x, sa vozilima za Nato vjezbe... Slijetao je iz UK normalno, sa sve utovarenim teretom... Na polijetanju nakon vjezbe je imao ogranicenje tezine, zbog duzine piste, i doba godine (ljetne temperature=rjedji zrak), cime mu je trebalo jos vise duzine za odredjenu tezinu. Tada su s to "malo" goriva (za dohvatiti UK u jednom letu), imali teh.slijetanje u ZAG po gorivo do Engleske...

Ako je mogao An-124, mogli bi i ovi da moraju. S nekim kompromisima... Da li bi to nekome bilo ekonomski isplativo je druga prica...
Last edited by drndalo on 29/05/2018 19:49, edited 1 time in total.
isx
Posts: 3594
Joined: 24/05/2014 19:12

#290 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by isx »

iceman ze wrote:Jucer sa Air Serbia sok samo uz placanje?!jel' sam sta u medjuvremenu propustio...odavno letih Air Bosnom i dobih makar dza-ba sendvic sa sudzukom...:)
Pa nisi letio sigurno za JFK.
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#291 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by Koshpa »

@drndalo nista oni prosili nisu

Image

Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#292 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by Connaisseur Karlin »

drndalo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
drndalo, da li su ovo tvoje fotke :-D
Ma jok, od jedne vece budale iz blizine... :mrgreen:
pozdravi budalu :D :lol: :kiss: cesce fotkajte SJJ :thumbup:

daj malo traca, sto se desava na SJJ :-D
User avatar
gentoo
Posts: 3288
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#293 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by gentoo »

Eto ga i A343.. dosao po hadzije :mrgreen:
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#294 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by Koshpa »

gentoo wrote:Eto ga i A343.. dosao po hadzije :mrgreen:
A332 :)
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#295 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by drndalo »

Deder opucaj sliku, znam da si tamo... :mrgreen:
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#296 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by Koshpa »

drndalo wrote:Deder opucaj sliku, znam da si tamo... :mrgreen:
Ima slika, ali cu tek kasnije moci postavit :( :D
User avatar
gentoo
Posts: 3288
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#297 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by gentoo »

Koshpa wrote:
gentoo wrote:Eto ga i A343.. dosao po hadzije :mrgreen:
A332 :)

Na FR pise da je 343 po rasporedu.. nemam pojma drugacije
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#298 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by Koshpa »

gentoo wrote:
Koshpa wrote:
gentoo wrote:Eto ga i A343.. dosao po hadzije :mrgreen:
A332 :)

Na FR pise da je 343 po rasporedu.. nemam pojma drugacije
Hoce FR slagat :D sad ce doci jos jedan, valjda ce mi moci stati oba u objektiv kamere :D
isx
Posts: 3594
Joined: 24/05/2014 19:12

#299 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by isx »

Daj slikaaaaaa :D
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#300 Re: Širenje piste na Sarajevskom aerodromu

Post by Koshpa »

Post Reply