SIR-Sve o siru

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#176

Post by Harrys »

PR80. wrote:
Harrys wrote:
PR80. wrote:Ma ti svasta nesta znas. :D
Ma pite ces mi ti pokazati a sto se tice sira onda ti zaguzvaj koji dok ja kahvenisala sa cokoladicama. :D :lol: :lol: :lol:
Dobro,za prvi put ,da naucis, :-) :-) koju od ovih pita volis. :)

Tegljusˇa se razvlacˇi, guzˇvara se priprema pomoc´u oklagije,
drobusˇa, jajara, zaljevusˇa, kajmakusˇa, alcˇak?pita, lijena pita .

U pauzi i ja kahvenisem.
:-)
Dajem 10 od mogucih 10 za tegljusu! :-)
A gdje je recepat? :-) :-)
Tegljusa ti se razvlaci prsticima a i fila prema vlastitom ukusu. :)
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#177

Post by Harrys »

Pa gdje su ljubitelji sira. :-)
Evo za danas,bijeli sir feta u kockicama,obavezno uz paradajz i masline. :-)

Image
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#178

Post by debela »

ja prisutna ali nemam sta dodati temi. evo sjetih se, uspjela sam naci parmezan u merkatoru pa ga danima rendam po tjestenini. uspjeh :D
PR80.
Posts: 2773
Joined: 03/08/2005 11:02

#179

Post by PR80. »

Harrys wrote:Pa gdje su ljubitelji sira. :-)
Evo za danas,bijeli sir feta u kockicama,obavezno uz paradajz i masline. :-)

Image
Za kratko vrijeme idem do starog dijela grada gdje prodaju raznorazne sireve, malo do pijace... E ako nadjem kakav dobar sir javit cu... :D :-)
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#180

Post by novalic »

jednu svjezu crvenu papriku propeci na malo maslinovog ulja sa jednim cesmom bijelog luka..

dok je paprika jos hrskava dodati 150 do 200 gr fete, ugasiti vatru i pustiti ds se polako istopi...

ovamo napravit rjedju puru.. i posuti ovim...

hocu izvjestaj... kakvo je bilo 8-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#181

Post by zlata »

Sto mi ukrade recept. Ja poparas i puras...i paprikas. I to bas sa fetom...gnjecim piperke! :-)
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#182

Post by novalic »

zlato, ovaj sam recept patentirala ima vec godina.. cak i na forumu.. pitaj fluidtjitja... :D
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#183

Post by Harrys »

Cuveni francuski sir Roqueforte.Kako kome,ili je super dobar ili ne valja,nema treceg. :D :D

Image
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#184

Post by Harrys »

Kaltbach

ImageImage
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#185

Post by alek »

Harrys wrote:Cuveni francuski sir Roqueforte.Kako kome,ili je super dobar ili ne valja,nema treceg. :D :D
meni je 'nako :D i eto ti treceg :? :D :D
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#186

Post by Harrys »

alek wrote:
Harrys wrote:Cuveni francuski sir Roqueforte.Kako kome,ili je super dobar ili ne valja,nema treceg. :D :D
meni je 'nako :D i eto ti treceg :? :D :D
:D :D kad ga probas,nema titreceg. :lol: :lol:
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#187

Post by Harrys »

zlato,stavili ti temu kao "ne propustiti" a ti zapostavljas :D sir :D
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#188

Post by zlata »

Ja bas sad navrat'la...da vidim sta se zbiva. Kad god pregledam...cokoladu i sir....ti dezuras. Rekoh...neka...eto Harrys-a...dok se ne umori. :kiss: :thumbup:
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#189

Post by novalic »

Image

ovo ko nije probao.. :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#190

Post by novalic »

Image

pa vako..


ili vako

Image
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#191

Post by zlata »

Eh...valla...moram jopet doc'u Svicu...maksuz na cokoladu...i sireve! Sto se tice kruha....Svabe i Francuzi imaju izbor...al'portugalski je meni najbolji.

Novalicko...probaj onu portugalsku kuruzu...od bjelog kuruza i 'senicknog brasna. Izrizi na tanke kriske...pa u toster...i onda namazi stopljenim sirom. :roll: Najvolim sa grahom...i kiselim krastavcima ili paprikama.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#192

Post by novalic »

suti zlato, jedna od mojih zescih prijateljica.. portugalka.. em zna kuhat'.. slijedece godine, u avgustu, imamo svadbu u mjesto Armaçao da Pera.. i prije toga 2 sedmice... sunca i oceana.. i njihove dobre klope.. znas li sta je cataplana ?

obazavam portugal i njihove brkate portugalce
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#193

Post by zlata »

novalic wrote:suti zlato, jedna od mojih zescih prijateljica.. portugalka.. em zna kuhat'.. slijedece godine, u avgustu, imamo svadbu u mjesto Armaçao da Pera.. i prije toga 2 sedmice... sunca i oceana.. i njihove dobre klope.. znas li sta je cataplana ?

obazavam portugal i njihove brkate portugalce
Eto ti tvoji brkati Portugalci...Meni daj Cataplana-u, Broa (kruh), Bacalhao...na stotine nacina...i ono jedno pile sa raznja....s'onim ljutim umakom! :-)
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#194

Post by novalic »

restoran.. original portougalski, 50m mi od kuce, imaju rostilj vani..i zimi, navratis uvece kad ides s posla i kupis to pile.. ono se iz njega cijedi, stave ti ga u foliju, a ovamo dodaju toga ljutoga sosa.. kojega je tako lako napraviti..


tek tada primijetim da smo ljudi, a ne zivotinje.. samo kosti ostanu :lol: :D
silentbob
Posts: 1295
Joined: 04/10/2005 11:21
Location: sarajevo

#195

Post by silentbob »

novalic wrote:restoran.. original portougalski, 50m mi od kuce, imaju rostilj vani..i zimi, navratis uvece kad ides s posla i kupis to pile.. ono se iz njega cijedi, stave ti ga u foliju, a ovamo dodaju toga ljutoga sosa.. kojega je tako lako napraviti..


tek tada primijetim da smo ljudi, a ne zivotinje.. samo kosti ostanu :lol: :D
e sad pravo zboris :lol:
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#196

Post by Harrys »

Domacice,uzivajte u mnogobrojnim receptima i sirom po izboru.

Image


http://www.saveursdumonde.net/ency_5/5mscomm.htm
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#197

Post by Harrys »

Image

Travnicki sir

:-) :-)
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#198

Post by Harrys »

Da se trgne malo iz zaborava.A i tema nije vise na "ne propusti". :)

Image

Nastanak sira vodi nas daleko u prosˇlost ka dobro poznatoj legendi sa Srednjeg istoka. Arapski nomadi jasˇuc´i kroz prostranstva pustinje, nosec´i mlijeko u zˇivotinjskoj mjesˇini koja sadrzˇava enzim renin, okovani vruc´inama, te u konstantnom pokretu, jednog dana umjesto mlijeka kakvog su do tada poznavali, zatekli su vodenastu tekuc´inu (sirutku) i zgrusˇane grudice (sir). Razocˇaranje nije bilo veliko, sirutkom su, naime, utazˇili zˇe?, a sirom glad.
 
Sir je bio poznat u naprednoj sumeranskoj  kulturi, kod starih Grka, a u vrijeme Rimskog Carstva pravljenje sira vec´ je dobro poznata vjesˇtina i u naprednim standardima njegove izrade tada uzˇiva visoka klasa.
 
Veliki zamah sirarstva pocˇinje u srednjem vijeku gdje inovatorski centri te djelatnosti postaju samostanska imanja. Pojedini od tada izumljenih sireva nisu zasjenjeni ni do danasˇnjih dana.
 
Jedno vrijeme, kroz renesansu, njegova popularnost opada, me?utim, u 19. stoljec´u vrac´a pocˇetnu odusˇevljenost kod ljudi, pocˇinje njegova masovna proizvodnja i stvaranje novog ugleda koji nije prestao rasti ni danas.
 
Danas nam je poznato visˇe od dvije tisuc´e razlicˇitih vrsta sira. Na stolovima cijelog svijeta nailazimo na cijele palete tog zlatno zˇutog, glatkog, pljesnivog, mekog, tvrdog proizvoda svih oblika, sastava i okusa. Ipak, svima njima zajednicˇko je jedno ? MLIJEKO.
Kravlje, bivolje, ovcˇje, kozje, cˇak mlijeko ljama, deva ili losa.
 
Njegov ugled nije izrastao samo na osnovu vrijednih organolepticˇkih svojstava, vec´ i onih preventivnih, odnosno, zdravstvenih. U siru su koncentrirani najvredniji sastojci mlijeka, vitamin A (neophodan za dobar vid, zdravu kozˇu, sluznicu grla, nosa, disˇnog i probavnog sustava), vitamini skupine B ( iako topivi u vodi, vec´im dijelom u fazi sirenja, prelaze u sirutki, oni koji ostaju zasluzˇni su za zdravu kozˇu, kosu, nokte, obnavljanje zˇivcˇanog sustava. Sudjeluju u stvaranju crvenih krvnih zrnaca, te proizvodnji genetskog materijala RNK i DNK), vitamin D (odgovoran za zdrave kosti i zube, potpomazˇe stezanju misˇic´a i radu zˇivaca), vitamin E (potreban za pravilan rad imunolosˇkog sustava, te spolnih zˇlijezda).
 
Tako?er, sir sadrzˇi i visokovrijedne aminokiseline (esencijalne) koje organizam ne proizvodi sam, a neophodne su u svakodnevnom zˇivotu.
 
Mineralne komponente koje u ukupnom postotku zauzimaju relativno mali dio, ali zbog svog odnosa i oblika najblizˇe su potrebama cˇovjeka jer omoguc´avaju laksˇu apsorpciju tvari u organizmu. Posebno su zastupljeni kalcij i fosfor.

Prema konzistenciji sireve dijelimo na:


* svjezˇi,

* meki,

* polutvrdi,

* tvrdi,

* topljeni (prera?eni)

  
Prema vrsti mlijeka:


* kravlje,

* ovcˇje,

* kozje,

* bivolje,

* neke nama egzoticˇne zˇivotinje

Prema sadrzˇaju mlijecˇne masti u suhoj tvari:


* ekstramasni-najmanje 55% mm

* punomasni- najmanje 50% mm

* masni- najmanje 45% mm

* tricˇetvrt masni- najmanje 35% mm

* polumasni- najmanje 25% mm

* cˇetvrt masni- najmanje 15% mm

* posni-  najmanje 15% mm

 
O siru bi mogli josˇ mnoge stranice napisati, kako o mnogim znanstveno dokazanim vrijednostima i osobinama, tako i onima u koje se tradicionalno vjeruje, ali u konacˇnici vazˇno je jedno; tesˇko bi danas bilo zamisliti zˇivot (ne samo gurmana) bez Te delicije koja uz cˇasˇu dobrog vina i ugodno drusˇtvo svaki put iznova stvara i odrzˇava zadovoljstva.
 
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#199

Post by zlata »

Ma sto bi moj topic bRez tebe...Harrys! :kiss:
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#200

Post by Harrys »

Sta cu Zlato kad mnogo volim sir. :kiss: Al nikad istovremeno sa cokoladom. :lol:
Post Reply