Sinusi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#76 Re: Sinusi

Post by novi.dan.nova.nafaka »

.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#77 Re: Sinusi

Post by kamen spoticanja »

Beauty01 wrote:
kamen spoticanja wrote:
agent_zero wrote:Jel neko radio zahvate na sinusima kod nas na maksilofacijalnoj klinici kod doktora Foče? Kakva su iskustva?
Foco je dobar doktor...
Kako doći do njega?
svom doktoru porodicne medicine...trazis uputnicu za MFH i kad odes pitas kad je Foco dezurni i dodjes na pregled...
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#78 Re: Sinusi

Post by Beauty01 »

Imam već uputnicu, ali sve kontam-pošto je on šef maksilofacijalne-da je doći do njega haman pa nemoguće. Pokušat ću.
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#79 Re: Sinusi

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Godinama imam problem sa sinusima i nikako da ga riješim. Bilo je različitih dijagnoza: od jako teške hronične upale do toga da mi haman pa nije ništa. U nekom periodu sam pio Fenadex, koje je lijek protiv alergije, a da paradoks bude veći - na alergo testovima sam imao uredne nalaze (nisam ni na što alergičan).
Helem, znam da mi nos često curi i da glavobolje znaju biti užasne...
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#80 Re: Sinusi

Post by kamen spoticanja »

Beauty01 wrote:Imam već uputnicu, ali sve kontam-pošto je on šef maksilofacijalne-da je doći do njega haman pa nemoguće. Pokušat ću.
Foco je jedan divan insan...tako da s njim nema tih problema...samo njega trazi
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#81 Re: Sinusi

Post by Beauty01 »

kamen spoticanja wrote:
Beauty01 wrote:Imam već uputnicu, ali sve kontam-pošto je on šef maksilofacijalne-da je doći do njega haman pa nemoguće. Pokušat ću.
Foco je jedan divan insan...tako da s njim nema tih problema...samo njega trazi
Hvala puno!
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#82 Re: Sinusi

Post by Beauty01 »

novi.dan.nova.nafaka wrote:Godinama imam problem sa sinusima i nikako da ga riješim. Bilo je različitih dijagnoza: od jako teške hronične upale do toga da mi haman pa nije ništa. U nekom periodu sam pio Fenadex, koje je lijek protiv alergije, a da paradoks bude veći - na alergo testovima sam imao uredne nalaze (nisam ni na što alergičan).
Helem, znam da mi nos često curi i da glavobolje znaju biti užasne...
Pa problemi sa sinusima najčešće prate čovjeka čitav život (kad ih jednom fasuje). Ja uvijek kažem da dok ne treba operacija-dobro je. Jer jednom kad se operiše, najčešće će se morati nekad opet, mada ne mora značiti..
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#83 Re: Sinusi

Post by Nisrin »

Lilyen wrote:Ah...nikako ih ne rješavam. Trudim se, ali valjda dok ne odrade svoje nema oporavka. Svakodnevno glavobolje.
Parenje na kadulji, na anduzu malo pomaže. Poslije kadulje zaspim kao da sam popila nešto za smirenje.
Uzela neki sprej...morska so i mažuran. Ništa...baš ništa.
Caluna - biljna mast od Matije fino grije, i onako pomaže, meni.
Antibiotici...onako ..xiclav..kvari neke druge stvari.
Pomaže malo...ispiranje grla i ušmrkavanje sa : topla voda i morska so.

Pa evo i ja sam pročitala za taj SINAMEl, ali ne znam ni da li bi probala. Mnogo ima tih nekakvih lijekova, pripravaka, kapi. Jedni kažu nemoj kapi, jedni obavezno. Ma ko će više skontati to sve.

Šta koristiš ti @Nisrin?

Od antibiotika meni je pomogao ZINNAT, ali mi je krava dala pogresan recept pa sam ih placala 25 KM, inace su oko 6-7 KM, jake su ali pomognu...cak su mi davali i CIPROL, ali sam lose reagovala na njega, glava me nenormalno boljela 15 dana...
Meni je moj ORL rekao da ne smijem da parim, samo cu gore napraviti, posto imam nosnu devijaciju sve mi se to nakupi u sinusima i eto upale...ne moze izaci cak ni kad koristim one Matijine agresivne kapi za nos- stavim ih i 30sec kao da mi neko lupa po kostima...
Biljna rosa- mast sa mentom, moze se kupiti u Hose komercu, oko 2-3 KM je, ruzan neki osjecaj prve 2 minute i ne djeluje meni nikako, nekome pomogne i ona...
Anduz mi jos vise zacepi sve...afino stavim na platu i stojim iznad i udisem...
Koristim trenutno operil kapi, ali mi nista ne pomazu, koristim i AquaMaris i cim prsnem nakon pola sata sukrvica- to se i drugima desava...
Usmrkivala sam i toplu vodu sa solju, nista...

Sinamel se mogu kupiti u HR, imaju i sineulin, sinamel su oko 35 KM, a sineulin oko 55 KM...imaju i neke Sinasin firme "Amer caj", ako neko zna ima li ih kod nas odlicno, one su oko 7 KM, imaju takodjer taj divlji krastavac u sastavu, inace su iz Srbije...Pricala sam s ljudima sto su koristili te kapi sa divljim krastavcem- boli sve zivo prvih pola sata, nekoga i satima poslije, cak se mucnina ili glavobolja javi nekome, ali kad krene da cuti procisti dusu, najdjelotvornije su navodno...ne smije se pretjerivati, inace je cisti divlji krastavac otrovan, zato se stavlja po 1 kap u svaku nosnicu...

Izbjegavam prehlade max jer kad me uhvati, mene nos ne popusta po 2 mjeseca, svi se rijese maramica za 7 dana, a ja muku mucim mjesecima :D
Lilyen
Posts: 217
Joined: 12/11/2012 12:50

#84 Re: Sinusi

Post by Lilyen »

@Nisrin pa eto sve je to slično kao i kod mene.
Dugo mi bude nos začepljen i imam glavobolje, a onda kad bude kulminacija dođe mi da lupam glavom od zid. Trenutno mi je 3-ći mjesec da mi je nos začepljen. Pa sam konačno popila xiclav koji nije pomogao. Dobila sam klacid.
A inače mi je pomagao Suma med. Ali rasturajući za slab želudac.
I uljne Lincocin injekcije. Od kojih sve presuši odmah.

Parenje eto meni pomaže.
Te kapi od Matije kad sam stavila mislila sam da će oči ispasti.

Bez kape ne hodam. Ne daj Bože da operem kosu i izađem.

Pa možda treba probati te kapi.
Ko zna, možda bi pomogle. :-)
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#85 Re: Sinusi

Post by Beauty01 »

@Lilyen
Ja sam pila Klacid, prvi dan ispila dozu, drugi dan zeludac katastrofa, gorcina u grlu-uzas, taj lijek nikako nisam mogla da podnesem. Čak sam tada (prije manje od godinu) napravila temu specijalno za taj lijek da vidim jel iko koristio xD Ja sam ga odmah sklonila što dalje od mene :D A Sumamed ako ne pomogne, teško da će išta, mada je za želudac prejak.. Obavezno probajte svi koji imate problema sa sinusima od Aqua Maris-a posudicu za ispiranje nosa, dobije se sol, i ispira se s tim.. Ja to koristim već dugo, zaista je dobro, to je preporučljivo i onome ko NEMA problema sa sinusima.
Image
Cijena cca 30 KM
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#86 Re: Sinusi

Post by Nisrin »

@Lilyen Injekcije su jedino sto NE SMIJEM, a posljednja stvar koju su mi preporucili uz operaciju---ali sam rekla prije cu umrijeti od bolova nego sto cu na injekcije pristati :D:D:D

Jedna starija zena u mladosti je imala velikih problema sa sinusima, i onda joj je jedan doktor rekao da uzme zemljanu posudu, napuni je sa 2l vode, doda pola flase ciste RAKIJE, ostavi da to sve prokuha i onda da stavi peskir i time pari sinuse---ja sam probala, s tim da priznajem nisam u zemljanoj posudi, i uzasno me boljelo" jer kako ulazi ona rakija u nosnice boli me svaka kost, ko da mi ih neko cupa...nepodnosljivo mi je bilo i odustala sam...
Kaze ona da je postupak ponovila 2 dana zaredom i onda je satima sjedila sa peskirima oko sebe dok sve nije otislo i nikad joj se vise problem nije vratio...
Nedavno sam ponovo od neko cula za "taj recept" tako da cu pokusati ovih dana...dok starom maznem 1l rakije :D

Drago mi je da si probala i ti MATIJINE kapi za nos, zamisli kad ni one ne pomognu, a isto tako zamisli da su one sa divljim krastavcem JOS JACE...:D

Gledala sam u apoteci ovo od Aqua Marisa, 30 KM jeste, ali mi je apotekarka rekla da mi je isplatnije kupiti samo posudicu koja kosta 16 KM i 1kg morske soli pa da sama pravim otopinu...ali mi moj ORL kaze da bezveze ne pokusavam jer meni "nece izaci na drugu stranu" s obzirom na devijaciju septuma, ta neka pregrada unutra...
Predlozio mi je da idem na operaciju da se to "ispravi" ali mene je strah rizikovati, ne vjerujem nasim doktorima, jedan pogresan milimetarski potez i upropastise mi izgled nosa, koja je hvala Bogu savrsen... :D
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#87 Re: Sinusi

Post by Beauty01 »

Da :( Ja imam 2 ciste u desnom maksilarnom sinusu, evo uskoro će godina otkad su mi to ustanovili, vjerujte kod 5 doktora sam bila, svaki mi je drugačije rekao (od toga da ne treba operacija do toga da je obavezna-iz krajnosti u krajnost), i onda sam nakon nekog vremena odustala od tog hodanja po doktorima (mislim da mi je od tada i počela anksioznost) i evo me još uvijek s tim cistama xD Jedan me uputio na CT sinusa, ja nisam otišla jer sam čitala da je previše štetno :( Šta je sljedeće..da odem kod doktora Foče ako Bog da.. Gdje se mogu nabaviti te Matijine kapi, i pomažu li?
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#88 Re: Sinusi

Post by vivace »

meni je moj doktor rekao nigde da ne idem bez kape koja bi mo pokrila celo i usi, a da je ispod 15 stepeni. kad perem kosu, 4-5 sati nigde napolje posle. imam hronicno obolele sinuse. i ja se pridrzavam toga i sada nemam problema...
Lilyen
Posts: 217
Joined: 12/11/2012 12:50

#89 Re: Sinusi

Post by Lilyen »

@Beauty01 još nisam počela..zar je toliko grozan taj Klacid? Kakva li su iskustva drugih :?
Čula sam za ovu spravicu za ispiranje. Treba probat.

Matija kapi se mogu nabaviti u onoj njenoj apoteci preko puta Bezistana. Meni nisu pomagale...ali mislim da i tu ima neka podjela. Jednom mi ispičao doktor jedan ali ne mogu se tačno sjetiti.
Uljne kapi ne idu valjda kad je začepljen nos..to je kod mene. Možda mi nisu zato ni dobre bile. A osim toga jake su pravo.

Ako je taj krastavac jači od ovih Matijinih neću g ani probati.

@Nisrin je li se bojiš injekcija!? Nije ti to ništa, a bolje su od antibiotika. Nema kolateralne štete na drugim mjestima :-)

Ja sam dobra onda...nisam za operacije. :-D
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#90 Re: Sinusi

Post by Beauty01 »

Pa ne mora značiti da tebi neće odgovarati, ali ja sam prvih 7 dana ispila Augmentin, drugih 7 dana čini mi se Xyclav i zadnja trećina taj Klacid, tako da mi je nekako i logično da tolike antibiotike želudac ne podnese.. Ja ću morati nabaviti ovaj krastavac, svi kažu da je predobar, ali gdje...
Escape
Posts: 16
Joined: 21/08/2012 22:27

#91 Re: Sinusi

Post by Escape »

Godinama imam problema sa sinusima. Inace imam problema i sa proljetnim alergijama u mjesecu maju i junu.
Doktori su uvijek prepisivali antibiotike, Operil i razne sprejeve, ali nista nije pomoglo. Dok sam spavala, osjecala sam slajm kako mi se sljeva niz grlo. Stalno infekcije, viroze kao posljedica sinusa.

Doktor mi je objasnio da se sinusi zacepe i prilikom neke infekcije, bakterije ostanu u sinusima i samo se vrtim u krug.
Prirodni lijek koji meni pomaze je sljedeci.
Stavim otprilike jednu do dvije supene kasike morke soli u solju vode i to sve prokuham da se sol dobro rastopi. Kada se umlaci usmrcem taj rastvor u obe nosnice. Prvi put kad sam to radila osjetila sam uzasnu bol, kihanje po 20 puta u minuti, suzenje ociju, strasne reakcije, ali kasnije mi je bilo mnogo lakse.
Nakon nekih 2-3 sata, skuhajte caj od kadulje (zalfije) koju mozete kuptiti u svim vecim marketima ili u apoteci.
Otrpilike 3 solje vode i 2 supene kasike kadulje. Neka kadulja odstoji dok se ne umlaci i isperite sinuse isto kao o i vodom sa soli.
Ostatak caja od kadulje pijte po mogucnosti bez secera, jer je prilicno gorak caj.
Morska sol ce vam ocistiti sinuse a caj od kadulje ce ubiti gljivice i bakterije. Takodjer, caj od kadulje cisti i pluca i zeludac od nakupljenog slajma iz sinusa.
Inace u nekim drevnim kulturama kadulja je bila sveta biljka. Caj od kadulje je sam od sebe jako zdrav pa bi ga trebao svako piti i preventivno( iako je starsno gorak al navikne se :-) )
Nemojte prati kosu prije samog spavanja, bez obzira sto osusite kosu fenom niti izlazit napolje zimi. Cuvajte se promaje, nosite kapu kada je vani hladnije.
Jos uvijek imam problema sa sinusima, ali nemam vise nesnosne glavobolje i sljevanje slajma tokom noci niz grlo.
Vise nisam tako cesto bolesna, ove sezone bez gripe 8-)
Nadam se da ce moji savjeti pomoci
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#92 Re: Sinusi

Post by Nisrin »

Prodisala sam nakon vise od dvije sedmice :D :D

U rasprscivac od Operil kapi za nos, stavila sam caj od zalfije i time sam prskala nosnice...naravno, prije toga sam "flasicu" oprala :D
Takodjer sam mazala nosnice sa curekotovim uljem i sad za sad sinusi su UREDU :D
vivace
Posts: 2909
Joined: 27/12/2012 08:58
Location: internet
Contact:

#93 Re: Sinusi

Post by vivace »

Escape wrote:Godinama imam problema sa sinusima. Inace imam problema i sa proljetnim alergijama u mjesecu maju i junu.
Doktori su uvijek prepisivali antibiotike, Operil i razne sprejeve, ali nista nije pomoglo. Dok sam spavala, osjecala sam slajm kako mi se sljeva niz grlo. Stalno infekcije, viroze kao posljedica sinusa.

Doktor mi je objasnio da se sinusi zacepe i prilikom neke infekcije, bakterije ostanu u sinusima i samo se vrtim u krug.
Prirodni lijek koji meni pomaze je sljedeci.
Stavim otprilike jednu do dvije supene kasike morke soli u solju vode i to sve prokuham da se sol dobro rastopi. Kada se umlaci usmrcem taj rastvor u obe nosnice. Prvi put kad sam to radila osjetila sam uzasnu bol, kihanje po 20 puta u minuti, suzenje ociju, strasne reakcije, ali kasnije mi je bilo mnogo lakse.
Nakon nekih 2-3 sata, skuhajte caj od kadulje (zalfije) koju mozete kuptiti u svim vecim marketima ili u apoteci.
Otrpilike 3 solje vode i 2 supene kasike kadulje. Neka kadulja odstoji dok se ne umlaci i isperite sinuse isto kao o i vodom sa soli.
Ostatak caja od kadulje pijte po mogucnosti bez secera, jer je prilicno gorak caj.
Morska sol ce vam ocistiti sinuse a caj od kadulje ce ubiti gljivice i bakterije. Takodjer, caj od kadulje cisti i pluca i zeludac od nakupljenog slajma iz sinusa.
Inace u nekim drevnim kulturama kadulja je bila sveta biljka. Caj od kadulje je sam od sebe jako zdrav pa bi ga trebao svako piti i preventivno( iako je starsno gorak al navikne se :-) )
Nemojte prati kosu prije samog spavanja, bez obzira sto osusite kosu fenom niti izlazit napolje zimi. Cuvajte se promaje, nosite kapu kada je vani hladnije.
Jos uvijek imam problema sa sinusima, ali nemam vise nesnosne glavobolje i sljevanje slajma tokom noci niz grlo.
Vise nisam tako cesto bolesna, ove sezone bez gripe 8-)
Nadam se da ce moji savjeti pomoci
vidis,ja sam to uradila sa solju u nosnice, i nadrljala jos vise sa sinusima,pa mi je lekar zabranio to da radim. jedva me izvukao inekcijama od te druge upale koju sam dobila nosnice -so...
Ninamani
Posts: 4
Joined: 01/03/2013 00:48

#94 Re: Sinusi

Post by Ninamani »

Dakle za sve vas koji imate problema za sinusima toplo preporucujem Kapi od "divljeg krastavca", fantsaticne su i meni su veoma pomogle jest da su malo bljutave ali su mi pomogle i želila bih da ih preporučim svima i sebe nudim kao svjedoka njihovog kvalitetnog učinka...Moji sinusi su zapuštani toliko da su mi se i pojavile fleke cvrenila na koži lica kao posljedica zagnojenja...Nakon upotrebe ovih kapi lice mi se isčistilo, tako da sam se preporodila....bol u glavi se smanjila ...sve pohvale ovom travaru i ovom lijeku....
Slucajno mi ga je preporucio prijatelj i pronasla sam ga preko Facebook stranice "Lijecenje sinusa". Eto ako sam nekom pomogla bice mi drago.
User avatar
drug_profi
Posts: 50571
Joined: 16/07/2012 16:00

#95 Re: Sinusi

Post by drug_profi »

wild roses wrote:
sheilak wrote: Htjela sam pitati da li iko zna biljne preparate koji bi ovdje barem malo mogli pomoci, pored antibiotika, jer u Njem. idem tek za 3 mjeseca.
Imam isto pitanje, da li itko zna neke biljne preparate dobre za sinuse, užasno me boli :( , čak mi je malo i otečeno iznad obrva, s tim da kod mene curi nos.
Mislim da mi je vožnja na biciklu "dohakala".
Patim. Kapa na glavi od oktobra do aprila. Operil fuj, spali nosnicu, isto kao i ostale kapi dekongestivi.
Dobre su za upotrebu do max. tri dana, a poslije vise stete nego sto koriste.
Cesto je razlog bolnim sinusima suhoca sluznice, tj zaustavljanje prirodnog procesa ciscenja.
Ja sam koristio ovo nakon svake prehlade i pomagalo mi je da iz sinusa izbacim "patogenu sluz".
Gelositin kapi. Cijena ovoga je oko 13 KM. Sastoji se od ulja limuna, narance i sesama. Vrlo je ugodnog mirisa i jako godi sluznici nakon prehlade.
Ne mora svakome pomoci i nije bas ni jeftino, ali je sigurno da ce makar malo goditi, jer nerijetko ta bol i dolazi od te suhoce u nosnoj duplji.
Znam da izgleda kao reklama, ali vjerujte da nije.
Evo stranica proizvodjaca, ako koga zanima.

Code: Select all

http://www.gelo-line.eu/hr/gelositin/pitanja-i-odgovori/
Kapi krastavca koje pominje prethodnik, takodjer sam cuo da su odlicne, ali nisam probao.
zimzum17
Posts: 1
Joined: 06/03/2013 12:12

#96 Re: Sinusi

Post by zimzum17 »

E ovako vec dva meseca imam problem sa zapusenim nosem...Sve je pocelo tako sto ujutru kad ustanem nos je zapusen i to obicno desna pregrada nosa uz to imam i glavobolje :( nos mi se otpusi nakon sat vremena :( e onda sam se i prehladila u tom periodu i jos gore,nije mi samo ujutru zapusen nos nego ceo dan :( kada je prosla prehlada opet isto ujutru zapusen nos,glava boli,desno oko,iznad njega i tako svako jutro,uf :(((( probala sam bosiljak,sprej,morsku so,nista :( uzasno me nervira :( da li su to sinusi ili je moguce da sam alergicna na nesto :( hvala i ako moze neki savet sta da koristim :)
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#97 Re: Sinusi

Post by Nisrin »

Ja podugo nemam problema, da kucnem o drvo...poslije Nove godine me uhvatilo i mislila sam do aprila nema pomoci, medjutim rijesih problem uz pomoc KADULJE iliti MAJCINE DUSICE...kupila sam caj u rinfuzi, kad se ohladio nasula sam u rasprsivac i time sam prskala nosnicu i u roku 2 dana mi je bilo bolje :D

U Hose komercu ima da se kupi mast u cvrstom obliku BILJNA ROSA, njome namazete nosnicu i zaista djeluje i pomaze, jer je od mentola :D U Badem butiku mozete kupiti krojen anduza koji se stavi na plocu peci, ne previse zagrijanu i udisite onaj "dim" koji se pojavi :D
Lilyen
Posts: 217
Joined: 12/11/2012 12:50

#98 Re: Sinusi

Post by Lilyen »

@zimzum17 i ja ima dugo već te probleme. Svaki, ali baš svaki dan od novembra mi je začepljen nos. U međuvremenu sam imala prehladu od koje je sve i počelo, i upalu sinusa i grla koja se razvukla, jer nisam odmah htjela antibiotike. A i kad sam ih popila nisu mi baš pomogli. Pošto od ranije imam probleme sa sinusima, i imala sam taj simptom da me oko boli, onda su ti vjerovatno sinusi. Otiđi doktoru pa provjeri.
Ja sam liječila oko 6 mjeseci, dok me nije počelo iznutra da bocka, kao iglom. I kad sam rekla to oftamologu, odmah me poslala na slikanje sinusa. I naravno bili su upaljeni.

Kao što je rekla Nisrin parenje na anduzu, majčinoj dušici pomaže. Meni isto pomaže i Caluna 8mast od Matije) ali ne i drugi njeni proizvodi za sinuse.

Nema baš neke pomoći kad su sinusi u pitanju, znam jer tragam već dugo vremena. Da mi je bar da dišem normalno.
User avatar
Beauty01
Posts: 651
Joined: 10/04/2011 12:09
Location: Black pearl

#99 Re: Sinusi

Post by Beauty01 »

Da li neko zna gdje se mogu kupiti ove kapi od divlje krastavice a da nije preko facebooka?
User avatar
Nisrin
Posts: 5489
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#100 Re: Sinusi

Post by Nisrin »

Beauty01 wrote:Da li neko zna gdje se mogu kupiti ove kapi od divlje krastavice a da nije preko facebooka?

Nazalost, nigdje, osim u Ssbriji ili HR :(
Post Reply