Sinusi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#201 Re: Sinusi

Post by agent_zero »

friskyoreo wrote:Imao sam u oba maksilarna, ali su mi samo jednu odstranili, rekli mi kao ta druga je premala bila. Kod mene je od alergije sluznica stalno uvecana i otecena. Toliko sam bio ocajan da bih pristao da sijeku sve zivo, samo da se rijesim problema. :)
Kod tebe je to onda ok, sad si se rijesio problema onda ako je samo ta cista bila problematicna i nije bilo popratnih problema.
Čuj to... pa kad si radio i ko ti je radio? Imaš li sad ciste?

Ti ako budeš radio nema onda šta da ti ponovo rade ovom metodom, ili endoskopski ili nikako. Jer ja nisam znao da si već operisan.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#202 Re: Sinusi

Post by friskyoreo »

agent_zero wrote:
friskyoreo wrote:Imao sam u oba maksilarna, ali su mi samo jednu odstranili, rekli mi kao ta druga je premala bila. Kod mene je od alergije sluznica stalno uvecana i otecena. Toliko sam bio ocajan da bih pristao da sijeku sve zivo, samo da se rijesim problema. :)
Kod tebe je to onda ok, sad si se rijesio problema onda ako je samo ta cista bila problematicna i nije bilo popratnih problema.
Čuj to... pa kad si radio i ko ti je radio? Imaš li sad ciste?

Ti ako budeš radio nema onda šta da ti ponovo rade ovom metodom, ili endoskopski ili nikako. Jer ja nisam znao da si već operisan.
Radio sam prije vise od 10 godina, vani nisam kod nas. Imao sam, sad ih vise nemam, jer su mi izasle na nos i na usta. :D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#203 Re: Sinusi

Post by agent_zero »

friskyoreo wrote:Radio sam prije vise od 10 godina, vani nisam kod nas. Imao sam, sad ih vise nemam, jer su mi izasle na nos i na usta. :D
Znači jednu cistu su ti tad uklonili, druga je sama otišla.

Bitno je da ti se nisu vratile. :thumbup: , ja sam kontao da opet imaš ciste i nakon te operacije.

E sad taj problem sa sluznicom ti i dalje ostaje... Kako to rješavati? Na šta si alergičan?
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#204 Re: Sinusi

Post by friskyoreo »

agent_zero wrote:
friskyoreo wrote:Radio sam prije vise od 10 godina, vani nisam kod nas. Imao sam, sad ih vise nemam, jer su mi izasle na nos i na usta. :D
Znači jednu cistu su ti tad uklonili, druga je sama otišla.

Bitno je da ti se nisu vratile. :thumbup: , ja sam kontao da opet imaš ciste i nakon te operacije.

E sad taj problem sa sluznicom ti i dalje ostaje... Kako to rješavati? Na šta si alergičan?
Nazalost ovo sa alergijom je veci problem i tesko da se moze "izlijeciti" nego valja se patiti sa tim i nositi. A alergican sam na svasta nesto, i na hranu i na aeropolutante. Koristio sam kortikosteroide, oni malo olaksaju, ali problem je sto od njih oslabi imunitet ako se duze koriste, tako da je opet ono "sto dobijes na mostu, izgubis na cupriji".
Mislim da bi nama najbolje rjesenje bilo da se preselimo u morske krajeve. :)
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#205 Re: Sinusi

Post by Daryl Dixon »

.
Last edited by Daryl Dixon on 16/06/2016 01:59, edited 2 times in total.
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#206 Re: Sinusi

Post by DZONPI »

Ja probo one sa mentolom iz Njemacke stani samo gorko u grlu.Meni su stavljali kameru u nos gledali jer mi cesto ima slina pomjesana sa krvlju ali kau nista opsano dobio dozivotno da koristim sprej ali nema pomoci.kazu dobro je ronit u moru ali bas dobro zaronit i vrtit se u vodi kao to procisti.Eto kad budem i to probo javicu jel pomoglo.Meni uvjek suha slina zaljepljena za unutrasnost nosa i samo copam ko pitu sala mala ali ovo je za neizdrazat,I kisem puno zadnje vrjeme ali to volim jer bar malo ocepi.
natascha
Posts: 259
Joined: 11/04/2011 22:45

#207 Re: Sinusi

Post by natascha »

Je li moguće da od sinusa imam ovako nepodnošljive glavobolje. Radila sam RTG snimak prije dva mjeseca i pokazalo je totalno začepljenje, čak i kao neku cistu. Popila antibiotik, sprej isprskala i flonidan tablete, i mislila sam da su prestale glavobolje, ali evo ima pet dana ludim koliko me glava boli. Nos mi nije začepljen, ustvari možda sam se više i srodila s tim začepljenjem i navikla pa više i ne znam je li mi začepljen :-D :-D :-D
Je li zaista moguće da se ta upala toliko odrazila na te jake glavobolje. Ne pomaže analgin, brufen, ma baš ništa.........
Kokolo79
Posts: 2
Joined: 24/11/2015 09:07

#208 Re: Sinusi

Post by Kokolo79 »

esoes wrote:Ako je ko imao problema sa sinusima, ja sam ih imao.
I isprobao raznorazne "lijekove", pocev od legalnih, po preporuci doktora do "legalnih", po preporukama "doktora".
Inhalalirao i "naparavao se ko somun na raznoraznim kombinacijama, rezultat = 0

Ukoliko bi bio glup pa izasao mokre glave vani, i otvorio prozor u autu, narednih mjeseci sam "umirao" od sinusne glavobolje.
Operacija nije dolazila u obzir.
Trovao sam se svim mogucim antibioticima i analgeticima, plakao od bolova....

Sve dok se nisam pozalio liku iz Makarske :) koji je tada bio u Sarajevu.
On mi je tada rekao da je "najbolji lijek" za sinuse morski krastavac, ilitiga divlji krastavac.
Prvi put sam cuo za tu biljku, u prvi mah sam pomislio da je "onaj" morski krastavac, ali mi je ubrzo objasnjeno da je u pitanju biljka, ciji je plod velicine drenjine i cupav :)

ima ga tokom ljeta po makarskoj rivijeri i ostrvima.
Navodno se ukapa sok od tog krastavca u nosnicu i to rjesava problem.

Bio sam skeptican, ali onaj ko ima problema sa sinusima znam da bi i govno nakapao, kad bi ZNAO da ce mu pomoci,
a koja kap od divljeg krastavca je najmanji problem.

Odmah nazovem drugog prijatelja u Makarskoj da mi "nabere" koji plod divljeg krastavca, i na moje iznenadjenje upitao me: a sta je gospe ti, je to imas probleme sa sinusima?
Imam, otkud ti to,
pa kao i on ima problema i kao on za to koristi neke kapi na bazi tog krastavca i ako mi treba poslace mi autobusom.

Odmah smo se dogovorili i u roku 24h do mene je dosla naceta bocica kapi za sinuse.

Prema savjetu, lijeganje na krevet, glava na podu i ukapavanje po 3 kapi u nosnicu, cekanje par minuta, i onda
Onda drama :)

Bol je nestao u roku par minuta, "slinao" sam jos najmanje sat dva, ali bol = 0

Kakav je osjecaj kad se nakapa, pa prvo imas osjecaj da nesto "kljuca" u nosu, i jak miris mora, kad sam se vratio u normalan polozaj iz nosa je pocelo da curi kao ono na plazi kad ste, pa vam samo pocne iskapavati bez mogucnosti kontrole :)

Od tada je proslo vise od godine, kad god bih osjetio zacepljenje sinusa, vise nisam imao potrebe nakapavati, vec sam pribjegao drugom "rjesenju", ona vata za usi, na nju nakapam i zavucem u nosnicu, manja je reakcija vizavi "slinavljenja" ali je idealna za procepljenje sinusa i prestanka boli.

Kasnije sam dobio i plod divljeg krastavca, s njim je "problem" sto je reakcija na njegove kapi jaca, tj brat je sebi nakapao u nos i sat i vise je s peskirom hodao :)

Prema naljepnici sa bocice nasao sam ko proizvodi i prodaje kapi, bacim link,
a ako neko ima mogucnosti da dodje do divljeg krastavca jos bolje, mada s njim ima problem cuvanja, ja sam ga cuvao u frizideru, ali ... propao je.

Ja nisam ni kupovao niti narucivao s ove adrese i ne znam da li salje u BIH.

E sad, ako je neko u Sarajevu, mogu donirati jednu dozu.

Na linku pise da treba vise dana ukapavati i ponavljati, ja sam samo jednom ukapao i mozda, poslije mojih glupiranja, 2x na stapic.

http:// www. biljne-kapi.com/

Kako doci do ploda divljeg krastavca :D unaprijed hvala, lijep pozdrav (;
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#209 Re: Sinusi

Post by mini2 »

Ima li ko preporuku za dobar sprej u ovim zimskim danima? Često mi dolazi do krvarenja u zadnje vrijeme (inače imam problema sa sinusima cijeli život) a od doktora ništa korisno pa i ne idem odavno. Hvala.
Rolo
Posts: 160
Joined: 05/04/2013 14:45

#210 Re: Sinusi

Post by Rolo »

mini2 wrote:Ima li ko preporuku za dobar sprej u ovim zimskim danima? Često mi dolazi do krvarenja u zadnje vrijeme (inače imam problema sa sinusima cijeli život) a od doktora ništa korisno pa i ne idem odavno. Hvala.
Da probas flixonase ako nisi do sada?
User avatar
esoes
Posts: 54
Joined: 05/11/2010 13:26

#211 Re: Sinusi

Post by esoes »

mini2 wrote:Ima li ko preporuku za dobar sprej u ovim zimskim danima? Često mi dolazi do krvarenja u zadnje vrijeme (inače imam problema sa sinusima cijeli život) a od doktora ništa korisno pa i ne idem odavno. Hvala.
krvarenje je daleko bolja opcija od koristenja sprejeva koji isusuju nozdrve

mada kad se meni pojavi krv u slini, znam da imam upalu i potencijalni9 problem s sinusnom glavoboljom :)
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#212 Re: Sinusi

Post by mini2 »

Rolo wrote:
mini2 wrote:Ima li ko preporuku za dobar sprej u ovim zimskim danima? Često mi dolazi do krvarenja u zadnje vrijeme (inače imam problema sa sinusima cijeli život) a od doktora ništa korisno pa i ne idem odavno. Hvala.
Da probas flixonase ako nisi do sada?
Koristila sam i nije imalo nekog efekta. Takodjer se ne smije koristiti duži period pa mi ne odgovara.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#213 Re: Sinusi

Post by friskyoreo »

Ih, ja i zaboravio na ovu temu. :)

Neko me je pitao, one kapi divljeg krastavca mi nisu pomogle. Ne kazem da nekome drugome nece. Mada mislim da su bezobrazno skupe, jer se radi o ekstraktu biljke koja raste na svakom cosku na primorju. A za "preporucenu terapiju" vam treba 3 ili 4 pakovanja, sad sracunajte koliko je to novca.

Krvarenje iz nosa je najcesce znak isusene sluznice, ali moze biti i znak za mnogo teza stanja. Najbolje otici doktoru na pregled, a dok ne dobijete termin, aqua maris kapi ili ispiranje fizioloskom pa pratite, ako se stanje poboljsa, onda je najvjerovatnije isusena sluznica.

Avamis, Flixonase su kortikosteroidi, uzimati ih na svoju ruku nije preporuceno. Oni mogu biti jako opasni.

ALi najbolje vam je netipot i fizioloskom ispirati, ne mozete nastetiti.
User avatar
dzejkej
Posts: 750
Joined: 16/03/2011 16:17

#214 Re: Sinusi

Post by dzejkej »

bas me interesovalo to za kapi divljeg krastavca. koliko god covjek kaze da nece nasjedati na te magicne pripravke opet kad ga zaboli konta da mi je ono da probam, mozda bi mi pomoglo.
ja sam kupila magicni sprej :lol: :lol: ovdje u Sarajevu. kako ga reklamiraju sve prirodno, propolis (hajde vjerujem), maticna mlijec (nisam bas uvjerena) i tako ali hajde, prirodno je to mi je bitno. od petka prskam, nema nekih aman pomaka na bolje, pecka kad se spricne, osjecam da ima nesto sekreta da silazi iz sinusa pa mozda bude blagodati na duze staze. probam neke preventive da ne zavrsim na antibioticima, makar u tome ako mi pomogne proglasavam ga magicnim :-D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#215 Re: Sinusi

Post by agent_zero »

Dakle, kao hroničar i neko ko je prošao kroz operaciju sinusa savjetujem vam sljedeće:

- sterimar Cu sprej ili fiziološku otopinu

- ispiranje sinusa prokuhanom morsom vodom (recept kolege @friskyoreo, za detalje pitajte njega :D )

- chimoral forte tablete (da smanji unutrašnji otok)

- etol fort tablete (za bolove)

- od antibiotika linkocin injekcije (ne tablete)

- tokom zime vunena kapa i šal preko nosa i usta (pogotovo sada kad su ova zagađenja)
User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#216 Re: Sinusi

Post by jao_situacije »

friskyoreo wrote:Ih, ja i zaboravio na ovu temu. :)

Neko me je pitao, one kapi divljeg krastavca mi nisu pomogle. Ne kazem da nekome drugome nece. Mada mislim da su bezobrazno skupe, jer se radi o ekstraktu biljke koja raste na svakom cosku na primorju. A za "preporucenu terapiju" vam treba 3 ili 4 pakovanja, sad sracunajte koliko je to novca.

Krvarenje iz nosa je najcesce znak isusene sluznice, ali moze biti i znak za mnogo teza stanja. Najbolje otici doktoru na pregled, a dok ne dobijete termin, aqua maris kapi ili ispiranje fizioloskom pa pratite, ako se stanje poboljsa, onda je najvjerovatnije isusena sluznica.

Avamis, Flixonase su kortikosteroidi, uzimati ih na svoju ruku nije preporuceno. Oni mogu biti jako opasni.

ALi najbolje vam je netipot i fizioloskom ispirati, ne mozete nastetiti.
ispiranje je odlično, ja to koristim i nemam nikakvih problema
tagomago
Posts: 550
Joined: 10/09/2012 19:38

#217 Re: Sinusi

Post by tagomago »

mini2 wrote:Ima li ko preporuku za dobar sprej u ovim zimskim danima? Često mi dolazi do krvarenja u zadnje vrijeme (inače imam problema sa sinusima cijeli život) a od doktora ništa korisno pa i ne idem odavno. Hvala.
refresh

recite joj, još je slino
mini2
Posts: 518
Joined: 17/05/2011 00:06

#218 Re: Sinusi

Post by mini2 »

tagomago wrote:
mini2 wrote:Ima li ko preporuku za dobar sprej u ovim zimskim danima? Često mi dolazi do krvarenja u zadnje vrijeme (inače imam problema sa sinusima cijeli život) a od doktora ništa korisno pa i ne idem odavno. Hvala.
refresh

recite joj, još je slino

:(
mali_balon
Posts: 11358
Joined: 12/09/2012 09:57

#219 Re: Sinusi

Post by mali_balon »

Staje sa ovima sa FBa sto prodaju kapi rade li jos uvijek...zovem broj sa FBa i niko mi se na javlja...i gdje jos ima ovih kapi uzeti....
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7827
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#220 Re: Sinusi

Post by Idemedosumom »

pratim
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#221 Re: Sinusi

Post by Last December »

Pozdrav,

imam devijaciju septuma pa mi se slabo čiste sinusi i moram da ispiram sa fiziološkim rastvorom. Dobio sam Quixx sprej al je skup a obična posoljena voda. Porodična mi rekla da napravim sam. Da li je neko već pravio i jel treba sterilna voda da se kupi il može prokuvana. Šta još osim soli da se stavi. Neki kažu soda bikarbona. Hvala
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#222 Re: Sinusi

Post by ljuspica »

Last December wrote:Pozdrav,

imam devijaciju septuma pa mi se slabo čiste sinusi i moram da ispiram sa fiziološkim rastvorom. Dobio sam Quixx sprej al je skup a obična posoljena voda. Porodična mi rekla da napravim sam. Da li je neko već pravio i jel treba sterilna voda da se kupi il može prokuvana. Šta još osim soli da se stavi. Neki kažu soda bikarbona. Hvala
da,da,stavi sodu bikarbonu, ja sam imaa skoro prije 1 mjesec probeme sa sinusima pa su mi to reki..ali kad budes cistio tim rastvorom gledaj poslije toga da se umotas u nesto vuneno i da ne izlazis iz kuce na vjetar bar neko vrijeme poslije tog
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#223 Re: Sinusi

Post by friskyoreo »

Last December wrote:Pozdrav,

imam devijaciju septuma pa mi se slabo čiste sinusi i moram da ispiram sa fiziološkim rastvorom. Dobio sam Quixx sprej al je skup a obična posoljena voda. Porodična mi rekla da napravim sam. Da li je neko već pravio i jel treba sterilna voda da se kupi il može prokuvana. Šta još osim soli da se stavi. Neki kažu soda bikarbona. Hvala
Ako ti je bas problem da pravis sam, onda imas u apoteci fiziolosku otopinu da kupis. Kosta oko 2 km pola litra, ona ti je sterilna. Ali najlakse ti je prokuhaj vodu, pusti malo neka kuha, dodaj morske soli, sode bikarbone malo i to je to...
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#224 Re: Sinusi

Post by Last December »

friskyoreo wrote:
Last December wrote:Pozdrav,

imam devijaciju septuma pa mi se slabo čiste sinusi i moram da ispiram sa fiziološkim rastvorom. Dobio sam Quixx sprej al je skup a obična posoljena voda. Porodična mi rekla da napravim sam. Da li je neko već pravio i jel treba sterilna voda da se kupi il može prokuvana. Šta još osim soli da se stavi. Neki kažu soda bikarbona. Hvala
Ako ti je bas problem da pravis sam, onda imas u apoteci fiziolosku otopinu da kupis. Kosta oko 2 km pola litra, ona ti je sterilna. Ali najlakse ti je prokuhaj vodu, pusti malo neka kuha, dodaj morske soli, sode bikarbone malo i to je to...
Hvala Ljuskica i Oreo,

Nije mi problem da pravim sam ali ako je jeftina ta otopina najbolje uzeti tu bocu. gledao sam nekidan to je za infuzije rastvor alije 9 promila NaCl a meni treba 26 promila, to je koncentracija u Quixx spreju. Mislim da je okej da dodam sam soli koliko fali. Ne tnam samo koliko treba sode da se doda. Mislim da to nije ni bitno. Naručio sam na EBAYu pumpicu kao ona što ima Quixx jer je quixx jednokratna pa se ne može puniti. Tako da sad imam jeftino da ispirem više puta.

Što se tiče operacije septuma mislim da ću odustati, čujem da se neki ljudi žale kako im nije pomoglo.
User avatar
friskyoreo
Posts: 1898
Joined: 21/11/2011 16:55
Location: Wysteria Lane

#225 Re: Sinusi

Post by friskyoreo »

Ako hoces u spray da sipas, imas olynth spray, kod mene je onaj bio s h kiselinom, e kod njega se bocica otvara, super je kvalitetan rasprsivac, znaci bas ono bude kao magla. Kosta 5-6 km u apoteci. Ja ga kupio prije 2 godine, i sad radi. Otkuham ga u vodi zajedno sa neti potom i nista mu nije :D
Elem, malo proguglaj neti pot. To se koristi za ispiranje, jer sprej ti je otprilike tu da ti vlazi sluznicu. Ali sa neti pot-om i cistis (ispiras) i vlazis ujedno.
Imas na yt koliko hoces videa o tome.
Za prvu pomoc, mozes kupiti neku vodu s onim sportskim zatvaracem, u nju usuti fiziolosku, staviti u nosnicu i onda blago ispirati mlakom fizioloskom.
Post Reply