Sinusi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
BlackLight
Posts: 1
Joined: 09/08/2010 22:07

#1 Sinusi

Post by BlackLight »

Poz ljudi...

Imam strasnih problema sa sinusima,sve je pocelo prije 7 8 mjeseci,nos redovito zastopan,mogu disati kroz njega ali veoma otezano,koristio sam sprejeve,kapi,inhalirao sinusan,nista nije pomoglo.Suh nos,nemam sta ispuhat,nema nikakvog curenja.Nedavno sam bio kod doktora,poslao me na slikanje i propisao mi nisitu,operil i xiclav sto naravno nije nista pomoglo.Kapi i sprej prodju od nosa do grla ali je i dalje zastopano gore prema ocima. Ne znam vise sta da radim,ne osjetim bol ali se cudno se osjecam.Slabije se sjecam nekih dogadjaja i kao da sam u nekom polu snu,veoma slabo osjetim mirise...Posto se mirisi vezu za sjecanja ne moram ni napominjati da mi je sve isto,dan,noc,jutro,bio vani ili unutra.Mozak apsolutno ne reagira na promjenu okoline.

Da li je netko ima problema s ovim i kako je rijesio? :? :-?

Da li imate ikakvih saznanja o operaciji sinusa? Doslo mi je da odem doktoru i trazim odobrenje za operaciju jer cu poluditi ako ne rijesim ovaj problem. :-)
User avatar
Aurea Mediocritas
Posts: 353
Joined: 24/05/2009 02:04

#2 Re: Sinusi

Post by Aurea Mediocritas »

Ja imam isto problem sa sinusima. Vrlo česte glavobolje na desnoj strani čela, oko desnog oka. Stalno mi se slijeva sluz u grlo, ružan osjećaj. Pomaže mi operil, ali samo privremeno. Probao sa antibioticima (Xiclav), ali bez nekih posebnih pomaka. Ponekad osjećam nesvjesticu, smušenost, dekoncentraciju. Moji problemi nisu tolikog intenziteta da bih tražio operaciju, ali vjerujem da ljudi mogu imati vrlo jakih neprijatnosti sa sinusima.

Čuo sam da negdje kod Srebrenice postoje prirodni izvori neke vode koja je navodno jako djelotvorna kod sinusa. Planiram posjetiti to mjesto, ali nekada kada budem imao vremena. Navodno, voda ima nekakve posebne elemente u tragovima i treba tom vodom ispirati nos nekoliko dana.
Zvrkicaa
Posts: 63
Joined: 19/02/2011 00:10
Location: Sarajevo

#3 Re: Sinusi

Post by Zvrkicaa »

Sinusi... Imam i ja problema s tim ali ne tog intenziteta. Kako sam ja cula nakon operacije moze doci do povratka tih simptoma. Ja sam naucila zivjeti s tim: inhalacije, cajeve, kapi... Kape, salovi tokom zime, ne izlazim iz kuce nakon kupanja (kao prije)... Prosle zime su mi mnogo pomogle injekcije Linkocin, bar na kratko mogla sam da disem. Polako, cuvaj se i samo hrabro :)
User avatar
Mirnnes
Posts: 65
Joined: 01/02/2011 17:40

#4 Re: Sinusi

Post by Mirnnes »

Imal neko da je operisao sinuse? Da li mu je pomoglo, u kojoj mjeri, kako se uopste radi operacija, koliko je opasna, koliko traje itd...

Nemojte da vam je mrsko napisati vaše iskustvo, eto, zbog nas koji muku mučimo sa sinusima, i kojima bi bilo kakva informacija mogla koliko-toliko pomoci :)
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#5 Re: Sinusi

Post by sheilak »

Ja od petka imam jake bolove. Inace, imam hronicnu upalu sinusa, i to sfeonidnih. Od prije dva dana stanje se jako pogorsalo. Naime, cekala sam bus jako dugo na velikoj hladnoci i glava me je odjednom pocela boljeti. Navecer, sam dobila migrenozni napad i kao da sam pocela gubiti vidno polje. (Ne znam kako bih to opisala, zamucen vid, nesto kao raznobojne geometrijske figure na perifernom vidu). Jucer mi isla krv na nos, danas samo krvava sluz. Kao da imam masku na ocima i arkadama.

Idem sutra doktoru, ali samo radi antibiotika jer prije nisu bili u stanju uopste prepoznati da se radi o upali sfenoidnih sinusa. Rtg nije nista pokazao, ali zato CT u Njemackoj.

Htjela sam pitati da li iko zna biljne preparate koji bi ovdje barem malo mogli pomoci, pored antibiotika, jer u Njem. idem tek za 3 mjeseca.
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#6 Re: Sinusi

Post by wild roses »

sheilak wrote: Htjela sam pitati da li iko zna biljne preparate koji bi ovdje barem malo mogli pomoci, pored antibiotika, jer u Njem. idem tek za 3 mjeseca.
Imam isto pitanje, da li itko zna neke biljne preparate dobre za sinuse, užasno me boli :( , čak mi je malo i otečeno iznad obrva, s tim da kod mene curi nos.
Mislim da mi je vožnja na biciklu "dohakala".
meki
Posts: 76
Joined: 19/03/2007 22:25
Location: www.MTB.ba
Contact:

#7 Re: Sinusi

Post by meki »

Aurea Mediocritas wrote:Čuo sam da negdje kod Srebrenice postoje prirodni izvori neke vode koja je navodno jako djelotvorna kod sinusa. Planiram posjetiti to mjesto, ali nekada kada budem imao vremena. Navodno, voda ima nekakve posebne elemente u tragovima i treba tom vodom ispirati nos nekoliko dana.
Radi se o jednom od nekoliko desetina izvora mineralne ljekovite vode, konkretno "Vodi za sinuse" 8-) . Inače, voda oko Gubera (potok koji prolazi kroz Srebrenicu) je jako bogata raznim mineralima, pogotovo zeljezom i cinkom te brojnim elementima u tragovima.

Voda za sinuse je mnogima koje ja znam pomogla, ali je i jako zeznuta za korištenje. Prvi efekat nakon ušmrkivanja je strašna bol (bar meni) a potom i privremeno totalno začepljenje. Nakon toga stvar krene na bolje. Također, ja sam prije dvije godine napravio glupost pa sam onako iz zezancije, zdrav, usmrkao tu vodu i rezultat toga je da sam imao zaceljne nos iducih 20 dana.
Također, još jedna bitna stvar kod te vode, prilikom uzimanja (ako se uzima kući) se mora voditi računa da negdje ne kapne, čak ni po umivaoniku jer nema šanse da se posle opere.

Kako doći do vode: put pod noge, u Srebenicu, raspitati se za Guber (prelijepo šetalište u blizini banje), a uz samo šetalište pratiti oznake za ljekovite izvore.

Inače, pored ove vode za sinuse, poznati su i Mali Guber (bogat sumporom i cinkom, za liječenje kožnih oboljenja), "očna voda"(za liječenje upala, konjuktivitisa i sl. očnih bolesti) i Veliki Guber - glavni i najveći izvor, poznat kao terapija (zaista terapija jer se prepisuje u tačno definisanim dozama zavisno od procjene ljekara) za liječenje anemije i generalno popravljanje krve slike. Uzgred, moja rodbina iz Srebrenice ima jako loše zube, kao i mnogi drugi u Srebrenici, ali zato savršenu krvu sliku (hemoglobin i željezo vazda na gornjoj granici), sve zbog vode koji cijeli život piju.
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#8 Re: Sinusi

Post by strongwoman »

wild roses wrote:
sheilak wrote: Htjela sam pitati da li iko zna biljne preparate koji bi ovdje barem malo mogli pomoci, pored antibiotika, jer u Njem. idem tek za 3 mjeseca.
Imam isto pitanje, da li itko zna neke biljne preparate dobre za sinuse, užasno me boli :( , čak mi je malo i otečeno iznad obrva, s tim da kod mene curi nos.
Mislim da mi je vožnja na biciklu "dohakala".

Ja imam takodjer problema, narucila sam ove lijekove iz Njemacke pa cemo vidjeti, na bazi su homeopatskih lijekova... ne mogu se kupiti u Bosni :(

http://www.oktal-pharma.hr/hr/zastupstva/proizvod/326/
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#9 Re: Sinusi

Post by sheilak »

Samo da vam kazem da sam koristila onaj sprej od propolisa. Pomogao mi je, barem malo.
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#10 Re: Sinusi

Post by wild roses »

sheilak wrote:Samo da vam kazem da sam koristila onaj sprej od propolisa. Pomogao mi je, barem malo.
Volim i ja propolis, bukvalno ga za sve koristim,
sinuse sad liječila tako što sam bijeli luk pokiselila u hladnu vodu i to ušmrkivala,uglavnom sada ne boli :-D
User avatar
wild roses
Posts: 199
Joined: 05/11/2010 18:10
Location: Knocking on heavens door

#11 Re: Sinusi

Post by wild roses »

strongwoman wrote:
wild roses wrote:
sheilak wrote: Htjela sam pitati da li iko zna biljne preparate koji bi ovdje barem malo mogli pomoci, pored antibiotika, jer u Njem. idem tek za 3 mjeseca.
Imam isto pitanje, da li itko zna neke biljne preparate dobre za sinuse, užasno me boli :( , čak mi je malo i otečeno iznad obrva, s tim da kod mene curi nos.
Mislim da mi je vožnja na biciklu "dohakala".

Ja imam takodjer problema, narucila sam ove lijekove iz Njemacke pa cemo vidjeti, na bazi su homeopatskih lijekova... ne mogu se kupiti u Bosni :(

http://www.oktal-pharma.hr/hr/zastupstva/proizvod/326/
"javi" nam molim te kakvi su rezultati kada budeš isprobala
Zvrkicaa
Posts: 63
Joined: 19/02/2011 00:10
Location: Sarajevo

#12 Re: Sinusi

Post by Zvrkicaa »

Mene evo i sad uhvatili :(
Static-X
Posts: 2470
Joined: 23/07/2009 14:50

#13 Re: Sinusi

Post by Static-X »

.
Zvrkicaa
Posts: 63
Joined: 19/02/2011 00:10
Location: Sarajevo

#14 Re: Sinusi

Post by Zvrkicaa »

Static-X wrote:.
Mislila sam na sinuse.
Zvrkicaa
Posts: 63
Joined: 19/02/2011 00:10
Location: Sarajevo

#15 Re: Sinusi

Post by Zvrkicaa »

Ima li ko iskustva sa Olynth-om? Kupila sam ga i dobro mi dodje, tj. djeluje :) Ima li kakvih nezeljenih efekata ukoliko se duze koristi? :)
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#16 Re: Sinusi

Post by Dupli_skalp »

ima li neko da je operisao sinuse?

meni su našli neka zatamnjenja na rtg snimku, pretpostavljaju da su kao neke ciste. zasad pokušavaju s injekcijama i kao zadnja solucija je operativni zahvat. i naravno i ja sam saznao da se i nakon operacije problemi mogu vratiti kroz nekoliko godina, tako da bih sve živo pokušao osim zahvata.

iskustva?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#17 Re: Sinusi

Post by kamen spoticanja »

dakle prije nego bilo sto probate s sinusima obavezno prekontrolisite stanje zuba u gornjoj vilici...dakle sve zube od ocnjaka do zadnjih molara...problemi s sinusima,koji ne reaguju na antibiotsku terapiju obicno budu vezani uz neke infektivne promjene na korijenovima zuba(pricam o maxillarnim sinusima jako rijetko neki drugi)...
ako su zubi ok,i ako postoje purulentne sjene unutar sinusa a iste ne reaguju na antibiotike onda je operativni zahvat realna opcija...nista strasno...na googlu trazite pod caldwel luc operativni zahvat
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#18 Re: Sinusi

Post by ljubav_aha »

kamen spoticanja wrote:dakle prije nego bilo sto probate s sinusima obavezno prekontrolisite stanje zuba u gornjoj vilici...dakle sve zube od ocnjaka do zadnjih molara...problemi s sinusima,koji ne reaguju na antibiotsku terapiju obicno budu vezani uz neke infektivne promjene na korijenovima zuba(pricam o maxillarnim sinusima jako rijetko neki drugi)...
ako su zubi ok,i ako postoje purulentne sjene unutar sinusa a iste ne reaguju na antibiotike onda je operativni zahvat realna opcija...nista strasno...na googlu trazite pod caldwel luc operativni zahvat
http://www.exodontia.info/Caldwell-Luc.html

ma ne nije strasno,obicni rutinski zahvat :D :lol:

how about this
Functional endoscopic sinus surgery (FES) has largely replaced the Caldwell-Luc procedure in treating chronic maxillary sinusitis. This is because FES is less invasive and has fewer side effects.
google sve zna :D
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#19 Re: Sinusi

Post by kamen spoticanja »

ljubav_aha wrote:
kamen spoticanja wrote:dakle prije nego bilo sto probate s sinusima obavezno prekontrolisite stanje zuba u gornjoj vilici...dakle sve zube od ocnjaka do zadnjih molara...problemi s sinusima,koji ne reaguju na antibiotsku terapiju obicno budu vezani uz neke infektivne promjene na korijenovima zuba(pricam o maxillarnim sinusima jako rijetko neki drugi)...
ako su zubi ok,i ako postoje purulentne sjene unutar sinusa a iste ne reaguju na antibiotike onda je operativni zahvat realna opcija...nista strasno...na googlu trazite pod caldwel luc operativni zahvat
http://www.exodontia.info/Caldwell-Luc.html

ma ne nije strasno,obicni rutinski zahvat :D :lol:

how about this
Functional endoscopic sinus surgery (FES) has largely replaced the Caldwell-Luc procedure in treating chronic maxillary sinusitis. This is because FES is less invasive and has fewer side effects.
google sve zna :D
hanumice caldwell je nesto za sto je o medicinskim krugovima sramota i kazat zahvat... :wink:
dakle nisko rizicna,ucinkovita,i manje vise postoperativno lahko za predeverat intervencija...a da nije sjajna,nije...da je less podnosljiviji jeste,da je nama lakse dokuciv nije vala,da je ucinkovitiji ni to nije...ali eto nek si nam izgooglala da znamo da si ziva...hajd sad izgooglaj termine hronicni i akutni sinuzitis pa pokusaj shvatit sta si uopste izgooglala :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#20 Re: Sinusi

Post by ljubav_aha »

hajd ne brigaj,godinama imam hornicni,i to frontalni :D

obe operacione procedure se koriste za hronicni :D

Functional endoscopic sinus surgery (FES) has largely replaced the Caldwell-Luc procedure in treating chronic maxillary sinusitis. This is because FES is less invasive and has fewer side effects.
akutni slucaj je kad ja i ti komnuiciramo ,mozda malo cesce,ali se pojavi ostar bol :D :lol:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#21 Re: Sinusi

Post by kamen spoticanja »

ljubav_aha wrote:hajd ne brigaj,godinama imam hornicni,i to frontalni :D

obe operacione procedure se koriste za hronicni :D

probaj endoskopski,mozda prodje :roll: ...ako osiguranje pokriva takvo sto
al opet kazem,izgooglala si...mada ti to nije bila svrha,bila si korisna,jer bi inace morao ja :)
nekad i egotripovi necemu sluze :)
e sad dok nije postalo akutno(jer u svo postovanje googlu i enciklopedijama ti i dalje veze nemas o cemu opste pricamo) odo u besiku...danas sam 15 sati lijecio i sinusitise
svako dobro zelim
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#22 Re: Sinusi

Post by ljubav_aha »

kamen spoticanja wrote:
ljubav_aha wrote:hajd ne brigaj,godinama imam hornicni,i to frontalni :D

obe operacione procedure se koriste za hronicni :D

probaj endoskopski,mozda prodje :roll: ...ako osiguranje pokriva takvo sto
al opet kazem,izgooglala si...mada ti to nije bila svrha,bila si korisna,jer bi inace morao ja :)
nekad i egotripovi necemu sluze :)
e sad dok nije postalo akutno(jer u svo postovanje googlu i enciklopedijama ti i dalje veze nemas o cemu opste pricamo) odo u besiku...danas sam 15 sati lijecio i sinusitise
svako dobro zelim
ocevidno je nasa konverzacija u akutnom statusu,non-stop :lol:

fazon,je,kad vec ppostiras info,a profesionalac si,ocekujem skladno tvom radnm statusu >profesionalan pristup,to je sve :-D

licno,ne zelim bilokoi zahvat,moj doktor je prvo predlocio CT ,jednostavno pregleg ugrozene zone ,kao i osnovni cilj,treba naci uzrocnika :) imam povremeno problem,avjerovatno i alergije,jer su mi oci ponakd u kriticnom stanju;ali ne volim piti talbeturine,a hiruski zhavat bih prihvatila kako zadnju opciju

dobro ti zelim takodjer

ne zezaj me sa egotripovima,samo sma perfekcionista,nema veze za hranjenjem ega,jednsotavno,sve provjeravam,i prije googla sam tako radila,jednsotavno,volim sve licno istraziti,do not take me wrong again :-D
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#23 Re: Sinusi

Post by Dupli_skalp »

kamen spoticanja wrote:dakle prije nego bilo sto probate s sinusima obavezno prekontrolisite stanje zuba u gornjoj vilici...dakle sve zube od ocnjaka do zadnjih molara...problemi s sinusima,koji ne reaguju na antibiotsku terapiju obicno budu vezani uz neke infektivne promjene na korijenovima zuba(pricam o maxillarnim sinusima jako rijetko neki drugi)...
ako su zubi ok,i ako postoje purulentne sjene unutar sinusa a iste ne reaguju na antibiotike onda je operativni zahvat realna opcija...nista strasno...na googlu trazite pod caldwel luc operativni zahvat
jesi li ljekar ili...?
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#24 Re: Sinusi

Post by kamen spoticanja »

eyesburn wrote:
kamen spoticanja wrote:dakle prije nego bilo sto probate s sinusima obavezno prekontrolisite stanje zuba u gornjoj vilici...dakle sve zube od ocnjaka do zadnjih molara...problemi s sinusima,koji ne reaguju na antibiotsku terapiju obicno budu vezani uz neke infektivne promjene na korijenovima zuba(pricam o maxillarnim sinusima jako rijetko neki drugi)...
ako su zubi ok,i ako postoje purulentne sjene unutar sinusa a iste ne reaguju na antibiotike onda je operativni zahvat realna opcija...nista strasno...na googlu trazite pod caldwel luc operativni zahvat
jesi li ljekar ili...?
stomatolog ako takve zoves ljekarom :D
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3328
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#25 Re: Sinusi

Post by Dupli_skalp »

kamen spoticanja wrote:
eyesburn wrote:
kamen spoticanja wrote:dakle prije nego bilo sto probate s sinusima obavezno prekontrolisite stanje zuba u gornjoj vilici...dakle sve zube od ocnjaka do zadnjih molara...problemi s sinusima,koji ne reaguju na antibiotsku terapiju obicno budu vezani uz neke infektivne promjene na korijenovima zuba(pricam o maxillarnim sinusima jako rijetko neki drugi)...
ako su zubi ok,i ako postoje purulentne sjene unutar sinusa a iste ne reaguju na antibiotike onda je operativni zahvat realna opcija...nista strasno...na googlu trazite pod caldwel luc operativni zahvat
jesi li ljekar ili...?
stomatolog ako takve zoves ljekarom :D
imaš li iskustava kako najbolje liječiti mukokelu? zapravo trebam tek otići na CT, ali rtg nalaz je našao zatamnjenje na maksilijarnom sinusu. pretpostavlja se da je ili mukokela ili neka cista.

trenutna terapija propisana od orl specijaliste je antibiotik triax (injekcije), avamis sprej i xyzal tablete.

a iskreno, najviše mi je pomogao bijeli luk :)
Post Reply