Sinusi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
luksica
Posts: 373
Joined: 28/07/2004 14:50

#51

Post by luksica »

Ontario draga, sad ce ljepse vrijeme...evo polako i zima prolazi ...a ne brini za sinuse smiriti ce se to..samo se pazi...

Moja mama (inace doktorica) kaze da je dobro cijediti ujutro svaki dan limun i narandzu (vise limuna nego narandze) i to tako popijes na iskap..em ti procisti grlo, em utjece na sinuse...pokusaj jedno vrijeme tako ;)

Pusica i tebi od moje malenkosti :kiss:
Bubamaja
Posts: 80
Joined: 13/08/2004 15:49

#52

Post by Bubamaja »

I ja sam nazalost jedan od novopecenih s dijagnozom sinusitis. Zivim u Holandiji kao i medda i nikad prije nisam imala problem do prosle godine. Kontala sam prvo da je jaka prehlada ali bogami evo ove godine me drzi vec vise od mjesec dana. Moram reci da su mi glavobolje povremene i dosta izdrzljive ili je moj nivo za bol povelik :shock:
Antibiotici ne dolaze u obzir u Holandiji kao sto je medda vec rekla. Kad sam prije par nedjelja bila 5 dana kuci doktor mi je preporucio paracetamol i cajeve.. .konta gripa...ali nasla sam nesto sto mi je super pomoglo i evo jos uvijek upotrebljavam. Medda pogledaj u bilo kojoj apoteci PHYSIOMER se zove. 100% sterile isotone oplossing van zeewater ( oko € 7 ). Morska voda ali je super sto imas s normal jet ali i extra jet. Koristis ga tako sto ubrizgas na jednu nosnicu a voda ti izadje na drugu. Sve procisti. Ode malo i u grlo ali ne smeta. Efekat je isto kao da se zagrcas u moru. Et' probaj, dobro je i preventivno koristiti.
:roll:
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#53

Post by pesak »

Imam hronicno upaljene sinuse...bilo mi je veoma tesko godinama, dok nisam dosla do dobrog lekara. Od kad se drzim njegovih saveta, nemam problema sa sinusima...a to su- Uvek stavi kapu na glavu cim je ispod plus 15 stepeni, ali tako da kapa/ vuna/ prekriva usi i celo celo do obrva... Drugi savet je - ne izlazi cetiri sata posle pranja kose napolje, a najbolje je da se ne izlazi napolje tog dana kad peres kosu /iako si je osusio fenom/. Znaci, peri kosu uvece, pred spavanje...Uvek osusi kosu odmah, cim je operes...Imam nekoliko kapa- skroz tanka, srednje tanka i debela- za sve temparature. Uopste nemam problema sa sinusima vec godinama....zlata vredni saveti.

Nekad , kad sam imala problema sa sinusima, inhalirala sam se tako sto drzim glavu nad prokljucalom vodom u kojoj je kamilica, glava mi bude prekrivena peskirom odozgo skroz do serpe i tako...udisem i izdisem kroz nos- sa obe nozdrve, pa naizmenicno jednom, pa drugom /zacepim jednu nozdrvu/...a bolela me je glava- katastrofa. Ako je suvise topao vazduh, skinem serpu sa ringle i udisem dok se ne ohladi, pa opet zagrejem i tako...
Prvo nisam verovala lekaru- mnogo su bili jednostavni saveti, a i cinilo mi se da mi soli pamet, ali bila sam ocajna od glavobolje, i inekcija, pa sam ga poslusala...i eto, sad nemam problema, da se ne ureknem.
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#54

Post by Salko sto je u vodu skako »

u srebrenici ima neka ljekovita voda za lijecenje sinusa... 8-)
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#55

Post by pesak »

Moze da se stavi u prokljucalu vodu , u serpu i soda bikarbona, ali mislim da je ipak kamilica najbolja.

salko, ne moras mene, nisam ja od tih...daleko sam.
Crni Guber
Posts: 14
Joined: 03/03/2007 02:48
Location: Srebrenica BiH

#56

Post by Crni Guber »

pesak wrote:Moze da se stavi u prokljucalu vodu , u serpu i soda bikarbona, ali mislim da je ipak kamilica najbolja.

salko, ne moras mene, nisam ja od tih...daleko sam.
evo imamo mi u srebrenici ljekovitu vodu za sinuse...imamo u ponudi jos puno toga...pa dobrodosli 8-)

4. Guber - Srebrenica

Srebrenica je ipak najpoznatija kao banja, zahvaljujuai u svijetu priznatoj ljekovitosti vode Crni Guber. U neposrednoj blizini Srebernice, krajem pro1log vijeka, otkriveno je 48 izvora prirodne mineralne ?eljezno-arsenske vode, razlieite jaeine i hemijskog sastava. Najpoznatiji izvor je Crni Guber, eija se ljekovita svojstva upore?uju sa najeuvenijim mineralnim vodama Evrope. Voda iz Crnog Gubera izvire na nadmorskoj visini od 560 metra, protoka od 300 litara u minuti, a temperatura vode je stalan 13 stepeni Celzijusa.

SASTAV 1KG VODE SADRRI:

Glavni sadr?aj vode Crnog Gubera je dvovalentno ?eljezo (Fe), kojeg u 1 kilogramu vode ima 0,1232 g. Pored ?eljeza ova voda sadr?i i rijetke minerale: bakar (Cu), kobalt (Co), nikl (Ni), mangan (Mn) i to u jednoj izvanredno harmonienoj kompoziciji. Voda, tako?e, sadr?i i eitav niz drugih elementata, 1to , sve zajedno, predstavlja prirodnu, djelotvornu ljekovitu kombinaciju. Po jednom litru vode Crnog Gubera dodaje se i 0,25 g askorbinske kiseline radi stabilizacije i bolje resorpcije. Koncentracija radioaktivnosti iznosi 7,02 nC (nanocurie) = 17,19 MJ (Machove jedinice).

Kationa:
Aniona:

Hydrogenium (H+) 0,0000167
Natrium (Na+) 0,004527
Kalium (K+) 0,005136
Calssium (Ca+) 0,01000
Magnesium (Mg+) 0,003888
Stronsium (Sr+) 0,0000022
Barium (Ba+) 0,0002468
Aluminium (Al+) 0,04185
Ferum (Fe+) 0,1232
Mangan (Mn+),0008627
Zink (Zn+) 0,007123
Olova (Pb+) 0,00004618
Cuprum (Cu+) 0,0001034
Nckel (Ni+) 0,00001915
Cobalt (Co+) 0,00003549
Hlor (Cl-) 0,000544
Sulphat (SO42-)0,5324

Hydroarsenym(HAsO42-) 0,008049

Silisiumoxigen(SiO22-) 0,05589



INDIKACIJE

hipohromna anemija (slabokrvnost usled velikog gubitka ?eljeza,
akutnih i hronicnih krvarenja,
nedovoljne resorpcije ?eljeza,
resekcije ?eluca, o1tecenja sluznice ?eluca i dr.).
esencijalne hipohromne anemije,
hloroze,
povi1eni potro1ae ?eljeza u trudnoai,
infekcije, toksikozama,
pri velikim tjelesnim naporima i slicno.
nedostatak apetita,
op1te slabosti,
gubitak tjelesne te?ine,
iznemoglost,
umor,
astenija,
neurovegetativne smetnje,
hroniena oboljenja ko?e,
degenerativni reumatizam zglobova i kostiju,
mi1icni reumatizam.

Uz Crni Guber, ovda1nji stanovnici i gosti Bnje Guber, svakodnevno koriste vode sa jo1 eetiri izvora:

Mali Guber, eija voda povoljno i veoma blagotvorno djeluje na razne ko?ne bolesti ukljueujuai i psorijazu koja se, nakon tretiranja ovom vodom ne javlja najmanje 1est mjeseci;
Oena Voda poma?e i djeluje kod raznih oboljenja sluzoko?e oeiju, prije svih kod konjuktivisa, a mnogi tvrde da znatno pobolj1ava vid;
Sinusna Voda znatno umanjuje i ubla?ava upalu i bolove sinusa, a aplicira se u1mrkavanjem;
Voda Ljepotica, naroeito omiljena me?u pripadnicama ljep1eg pola, jer umivanje ovom vodom rezultira ljep1im i zdravijim tenom, eistijom ko?om lica, a mnogi su koristeai ovu vodu, zalijeeili i sa lica zauvijek otklonili sitnije o?iljke, akne, mitisere.

link je tu.. http://www.kuk.ba/banje.html
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#57

Post by pesak »

Pa dobro, onda, idemo u Srebrenicu... :)
zeks31
Posts: 10
Joined: 12/01/2009 15:00

#58 Re:

Post by zeks31 »

Bubamaja wrote:I ja sam nazalost jedan od novopecenih s dijagnozom sinusitis. Zivim u Holandiji kao i medda i nikad prije nisam imala problem do prosle godine. Kontala sam prvo da je jaka prehlada ali bogami evo ove godine me drzi vec vise od mjesec dana. Moram reci da su mi glavobolje povremene i dosta izdrzljive ili je moj nivo za bol povelik :shock:
Antibiotici ne dolaze u obzir u Holandiji kao sto je medda vec rekla. Kad sam prije par nedjelja bila 5 dana kuci doktor mi je preporucio paracetamol i cajeve.. .konta gripa...ali nasla sam nesto sto mi je super pomoglo i evo jos uvijek upotrebljavam. Medda pogledaj u bilo kojoj apoteci PHYSIOMER se zove. 100% sterile isotone oplossing van zeewater ( oko € 7 ). Morska voda ali je super sto imas s normal jet ali i extra jet. Koristis ga tako sto ubrizgas na jednu nosnicu a voda ti izadje na drugu. Sve procisti. Ode malo i u grlo ali ne smeta. Efekat je isto kao da se zagrcas u moru. Et' probaj, dobro je i preventivno koristiti.
:roll:
Na pvt ako vas zanima
Tuzlachina
Posts: 142
Joined: 09/09/2005 20:44
Location: kod tuzlanke

#59 Re: Sinusi

Post by Tuzlachina »

vozdra, u istom smo klubu sinusashi ;)
kod mene fazon samo kad krene ona prva kapljica prehlade iz nosa svim i svacim drzati da se nos ne zacepi u prvih dva tri dana i onda ide nabolje ... a kad sinus zaboli ne zna ko nije u klubu ...hae sretno ;)
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#60 Re: Sinusi

Post by limunada25 »

Ja upravo deveram sa sinusima..u sustini me nista ne boli osim iznad desnog oka ova kost-malo ispod obrve.. :shock: inhalirala sam par puta sa kamilicom..i evo veceras sam mislila..al pitat cu mamu imamol ovog sirceta pa da probam s tim :-)
Ja sam cula isto tako da je HREN jako dobar za sinuse. Uzme se hren izrenda i stavi u teglu i potom se udise..miris je JAKO JAKO intenzivan..ako se moze pricati o mirisu :D ja udahnula 2puta i zamalo se nisam srusila :lol: :lol: bas prodire , a potom se zavrne poklopac da ne hlapi .. nazalost imali samo taj 1 hren i ja se zaebavala i izlapilo mi :lol: :lol: ...a imam osjecaj da bi mi jedino to pomoglo.
amyca
Posts: 90
Joined: 06/04/2007 08:47
Location: Sarajevo

#61 Re: Sinusi

Post by amyca »

Ja muku mucim sa sinusima zadnjih desetak godina. Od oktobra do aprila, kako neko na forumu napisa... Vise nikakav antibiotik ne pijem za to, jer mi poremeti sve zivo, a samo mi prividno smiri upalu. Prije 15-tak dana sam bila u Matijinoj apoteci po preporuci i kupila kapi za sinuse. Stavljaju se navece po jedan kapljica u svaku nosnicu, al boli kad se stave... Uzas... Koriste se mjesec dana... Ja sam izdrzala 10 i ne mogu vise. :( Od veceras cu pokusati sa inhalacijom cajem i stavicu par kapljica ovih kapi. Inace, antibiotici samo smire upalu, ali ne ociste sinuse. A bas taj sekret pravi probleme... Kapa obavezno zimi na glavi, klimu izbjegavam...
djana h
Posts: 39213
Joined: 06/08/2009 18:23

#62 Re: Sinusi

Post by djana h »

Od malena deveram sa sinusima,muke zive,pogotovo ako sam bila na vjetru ili hladnoci.Inhalacije mi malo pomognu,cisto da prodisem,ali nista revolucionarno.Na bol sam toliko navikla da samo kazem boli me glava,vise i ne govorim da me bole sinusi,ignorisem ih :lol:
Najvise mi odgovara cist,planinski vazduh,ne hladan i naravno cuvanje od prehlada i sl.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#63 Re: Sinusi

Post by Jara »

limunada25 wrote:Ja upravo deveram sa sinusima..u sustini me nista ne boli osim iznad desnog oka ova kost-malo ispod obrve.. :shock: inhalirala sam par puta sa kamilicom..i evo veceras sam mislila..al pitat cu mamu imamol ovog sirceta pa da probam s tim :-)
Ja sam cula isto tako da je HREN jako dobar za sinuse. Uzme se hren izrenda i stavi u teglu i potom se udise..miris je JAKO JAKO intenzivan..ako se moze pricati o mirisu :D ja udahnula 2puta i zamalo se nisam srusila :lol: :lol: bas prodire , a potom se zavrne poklopac da ne hlapi .. nazalost imali samo taj 1 hren i ja se zaebavala i izlapilo mi :lol: :lol: ...a imam osjecaj da bi mi jedino to pomoglo.
:lol: :thumbup: Da vidiš tek djelovanje hrena kad ga pojedeš (kašičicu)! :lol: . Pročisti i nos, i oči, i uši, i grlo, i naravno, sinuse!
Inače ne znam nikog da je problem sa sinusima trajno riješio...
Adnann85
Posts: 16
Joined: 04/08/2010 12:28

#64 Re: Sinusi

Post by Adnann85 »

Pozdravljam :)

Kad čovjek ima problema sa nečim, onda se raspituje, traži informacije na sto strana i sli. Tako sam ja čuo da se problem kod večine rješi tako što "puknu" sinisu i sav taj sluz, gnoj, šlajm i slično iscuri, kod nekoga za 3-4 sata, kod nekoga i po 4-5 dana. Da bi se ubrzao proces, kažu - inhalirali su vodenu paru, u vodu kamilica, ili jabukovo sirce itd, neki su ušmrkavali morsku vodu i to im pomogne... Većina od njih kaže da se nakon toga problem rješio i problem se vise nije vracao, a nekima i jeste, ovima koji se poslije nisu cuvali hladnoce i slicno...

Ja sam pokusao sa tim inhalacijama ali nisam uspio dovesti se u stanje da mi iscuri to sto treba iscuriti, naravno pokusao sam raznim kapima u nos, antibioticima (sto tabletama, sto inekcijama), travarima i njihovim receptima itd itd, i dosta od toga kratkorocno i pomogne, ali u neka doba sve se opet vrati.

Ja nemam problem sa glavoboljom i slicno, moj glavni problem se ogleda u toj sluzi, šlajmu, ona se iz sinusa spusti u disajne puteve, i onda, me probudi ujutro oko 5-6 sati, zacepi mi se grlo, i onda moram to da iskasljavam po 10-15 minuta, da bih propisno do zraka mogao doci, i tako zna biti 2-3 puta na dan, jedino sto mi zna pomoci da se grlo "otvori" je ventolin inhalator...

Jel imao neko slicnih problema, kako ih je rjesavao, pokusavao rjesiti, u potpunosti otkloniti problem itd itd??? :)
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#65 Re: Sinusi

Post by limunada25 »

Jara wrote:
limunada25 wrote:Ja upravo deveram sa sinusima..u sustini me nista ne boli osim iznad desnog oka ova kost-malo ispod obrve.. :shock: inhalirala sam par puta sa kamilicom..i evo veceras sam mislila..al pitat cu mamu imamol ovog sirceta pa da probam s tim :-)
Ja sam cula isto tako da je HREN jako dobar za sinuse. Uzme se hren izrenda i stavi u teglu i potom se udise..miris je JAKO JAKO intenzivan..ako se moze pricati o mirisu :D ja udahnula 2puta i zamalo se nisam srusila :lol: :lol: bas prodire , a potom se zavrne poklopac da ne hlapi .. nazalost imali samo taj 1 hren i ja se zaebavala i izlapilo mi :lol: :lol: ...a imam osjecaj da bi mi jedino to pomoglo.
:lol: :thumbup: Da vidiš tek djelovanje hrena kad ga pojedeš (kašičicu)! :lol: . Pročisti i nos, i oči, i uši, i grlo, i naravno, sinuse!
Inače ne znam nikog da je problem sa sinusima trajno riješio...
Hahhaha mogu misliti :-) :-) , al ja se nisam smjela usuditi.. :D :D

Ja sinoc probala ovo sa sircetom..i imam osjecaj da nije lose :lol: al mi nije jasno-neko je napisao da se sirce ne sipa u vrucu prokljucalu vodu nego da se malo ohladi..i tako sam i uradila i kad sam nasula jos ono sirce voda se skoro skroz ohladila tako da nije vise bilo nimalo vruce i nije bilo ni pare da bi se moglo udisati :?
Pa sam poslije jos naknadno zagrijavala :-) ..al meni se nikad ne otvore ti sinusi, samo malo smrcam nakon toga i to je sve..ebem mu misa :D :D
Adnann85
Posts: 16
Joined: 04/08/2010 12:28

#66 Re: Sinusi

Post by Adnann85 »

@Jara,

Pricao sam sa par osoba koji nakon sto su im se sinusi otvorli i iscurilo sve sto treba iscuriti, nikada vise nisu imali problema, ili su to onda neke blage poteskoce sa kojima se da nositi...
Adnann85
Posts: 16
Joined: 04/08/2010 12:28

#67 Re: Sinusi

Post by Adnann85 »

Ovome zeks31-u, sto salje privatne poruke sa nekim VEEEEELIKIM rješenjima, iza čega se, naravno krije samo želja da se proda proizvod čijom prodajom će i sam imati koristi, neka je na čast.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#68 Re: Sinusi

Post by Jara »

Adnann85 wrote:@Jara,

Pricao sam sa par osoba koji nakon sto su im se sinusi otvorli i iscurilo sve sto treba iscuriti, nikada vise nisu imali problema, ili su to onda neke blage poteskoce sa kojima se da nositi...
Super ako je tako! :thumbup: :)
Da, neki imaju male poteškoće s vremena na vrijeme, zanemarive u odnosu kako je bilo. :)
djana h
Posts: 39213
Joined: 06/08/2009 18:23

#69 Re: Sinusi

Post by djana h »

Adnann85 wrote:Ovome zeks31-u, sto salje privatne poruke sa nekim VEEEEELIKIM rješenjima, iza čega se, naravno krije samo želja da se proda proizvod čijom prodajom će i sam imati koristi, neka je na čast.
:) Pa,naravno,hvata jadne ljude.
Ko god devera sa sinusima zna da nema trajnog ni revolucionarnog rjesenja,sve je to samo malo zalijeci,pa do iduce prehlade ili vjetrica.
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#70 Re: Sinusi

Post by Maybach »

Ima li ko problema sa sinusima tako da mu ne curi nos skoro nikad nego da se stalno slajm slijeva niz grlo?najgore je zimi.
User avatar
limunada25
Posts: 1928
Joined: 23/06/2010 14:20

#71 Re: Sinusi

Post by limunada25 »

Maybach wrote:Ima li ko problema sa sinusima tako da mu ne curi nos skoro nikad nego da se stalno slajm slijeva niz grlo?najgore je zimi.
Tako je kod mene.. :dance: i ima nekako neprijatan miris :roll:
amyca
Posts: 90
Joined: 06/04/2007 08:47
Location: Sarajevo

#72 Re: Sinusi

Post by amyca »

limunada25 wrote:
Maybach wrote:Ima li ko problema sa sinusima tako da mu ne curi nos skoro nikad nego da se stalno slajm slijeva niz grlo?najgore je zimi.
Tako je kod mene.. :dance: i ima nekako neprijatan miris :roll:
Potpisujem... :sad:
zeks31
Posts: 10
Joined: 12/01/2009 15:00

#73 Re: Sinusi

Post by zeks31 »

Adnann85 wrote:Ovome zeks31-u, sto salje privatne poruke sa nekim VEEEEELIKIM rješenjima, iza čega se, naravno krije samo želja da se proda proizvod čijom prodajom će i sam imati koristi, neka je na čast.
Želio sam da ukažem na zaista dobar proizvod koji po pravilima foruma nisam mogao da reklamiram javno.
Svako ima pravo izbora , a što se tiče koristi to je zaista minimalno i jedino ako se uključi preko mene.Samo sam želio da pomognem savjetom, jer govorim iz iskustva osobe koja je za 3 mjeseca uspjela da se riješi problema sa sinusima, tog stalnog šlajma.

Nemoj se naći uvrijeđen samo sam želio pomoći a ti proizvod ne moraš kupiti preko mene a ne moraš nikako ni uzeti.

Zdravlje je bogatstvo!
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#74 Re: Sinusi

Post by Maybach »

Je li neko isao u ovu novootvorenu slanu sobu?Navodno pomaze i kod sinusitisa
User avatar
Mirnnes
Posts: 65
Joined: 01/02/2011 17:40

#75 Re: Sinusi

Post by Mirnnes »

Maybach wrote:Je li neko isao u ovu novootvorenu slanu sobu?Navodno pomaze i kod sinusitisa

Prvi put čujem za to. Gdje je otvorena, kako se odvije terapija, koje su cijene...?

Imal ko da je išao, pomoglo mu?
Post Reply