Sindrom nemirnih nogu

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#1 Sindrom nemirnih nogu

Post by shape of despair »

Da li neko ima ovaj sindrom, borete li se protiv njega uopšte i kako, imate li uspjeha.
Meni se uvijek javlja kad tonem u san, da li popodne ili naveče. Nekad je izraženije, nekad slabo. Prije znam da mi nije dalo spavati, sad se malo smanjilo.
Doktori uglavnom nemaju pojma šta je to, blijedo me gledaju.
U mom slučaju mislim da je uzrok problem sa dopaminom. U zadnje vrijeme pored nogu znam osjetiti potrebu za pokretanjem ruke mada rijeđe.
Od lijekova sam slučajno otkrio Haldol da eliminiše u potpunosti problem, ali to nije primarno za to lijek i ima nus pojava mali milion pa ne pijem više.
Stanje pogoršava kofein posebno popodne ako se napijem kafe, kole ili energetskog pića kakvog.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by insomnia78 »

E cuj haldol :lol:
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#3 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by kredenac-ac »

shape of despair wrote:Da li neko ima ovaj sindrom, borete li se protiv njega uopšte i kako, imate li uspjeha.
Meni se uvijek javlja kad tonem u san, da li popodne ili naveče. Nekad je izraženije, nekad slabo. Prije znam da mi nije dalo spavati, sad se malo smanjilo.
Doktori uglavnom nemaju pojma šta je to, blijedo me gledaju.
U mom slučaju mislim da je uzrok problem sa dopaminom. U zadnje vrijeme pored nogu znam osjetiti potrebu za pokretanjem ruke mada rijeđe.
Od lijekova sam slučajno otkrio Haldol da eliminiše u potpunosti problem, ali to nije primarno za to lijek i ima nus pojava mali milion pa ne pijem više.
Stanje pogoršava kofein posebno popodne ako se napijem kafe, kole ili energetskog pića kakvog.
Desava se u trudnoci cesto, mimo toga nisam bas cula da bude... na svoju ruku mozes pokusati i sa magnezij direkt granulama, ali ne mora znaciti da ce pomoci...

Tusiranje nogu naizmjenicno vrucom i hladnom vodom zna ublaziti...

Obavezno izvadi nalaze, moguce da ti je zeljezo bas nisko
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#4 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by shape of despair »

insomnia78 wrote:E cuj haldol :lol:
Zbog drugih problema sam uzimao ovaj lijek, pokazao se za SNM odličan.
kredenac-ac wrote:
shape of despair wrote:Da li neko ima ovaj sindrom, borete li se protiv njega uopšte i kako, imate li uspjeha.
Meni se uvijek javlja kad tonem u san, da li popodne ili naveče. Nekad je izraženije, nekad slabo. Prije znam da mi nije dalo spavati, sad se malo smanjilo.
Doktori uglavnom nemaju pojma šta je to, blijedo me gledaju.
U mom slučaju mislim da je uzrok problem sa dopaminom. U zadnje vrijeme pored nogu znam osjetiti potrebu za pokretanjem ruke mada rijeđe.
Od lijekova sam slučajno otkrio Haldol da eliminiše u potpunosti problem, ali to nije primarno za to lijek i ima nus pojava mali milion pa ne pijem više.
Stanje pogoršava kofein posebno popodne ako se napijem kafe, kole ili energetskog pića kakvog.
Desava se u trudnoci cesto, mimo toga nisam bas cula da bude... na svoju ruku mozes pokusati i sa magnezij direkt granulama, ali ne mora znaciti da ce pomoci...

Tusiranje nogu naizmjenicno vrucom i hladnom vodom zna ublaziti...

Obavezno izvadi nalaze, moguce da ti je zeljezo bas nisko
Za željezno nisam znao
User avatar
Entropio
Posts: 7808
Joined: 21/11/2010 21:49

#5 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by Entropio »

shape of despair wrote:Da li neko ima ovaj sindrom, borete li se protiv njega uopšte i kako, imate li uspjeha.
Meni se uvijek javlja kad tonem u san, da li popodne ili naveče. Nekad je izraženije, nekad slabo. Prije znam da mi nije dalo spavati, sad se malo smanjilo.
Doktori uglavnom nemaju pojma šta je to, blijedo me gledaju.
U mom slučaju mislim da je uzrok problem sa dopaminom. U zadnje vrijeme pored nogu znam osjetiti potrebu za pokretanjem ruke mada rijeđe.
Od lijekova sam slučajno otkrio Haldol da eliminiše u potpunosti problem, ali to nije primarno za to lijek i ima nus pojava mali milion pa ne pijem više.
Stanje pogoršava kofein posebno popodne ako se napijem kafe, kole ili energetskog pića kakvog.
To je neizljecivo... imaju medikamenti koji neutralisu simptome, ali nisu konkretno za restless legs syndrome, nego za nesto drugo pa onda ih treba uzimati samo ako je bas neizdrzivo (kao sto si vec napisao).
User avatar
shape of despair
Posts: 3107
Joined: 09/04/2008 18:41

#6 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by shape of despair »

NIsam očekivao nijedan post na temu s obzirom da ljekari fakat nemaju pojma o ovome, ja spomenem oni kao da nisu čuli, ali vidim da ipak ima ljudi koji znaju.
Često me pitaju pa kakav je to osjećaj. Pa osjećaj je kao da te ujede komarac i imaš neodoljivu želju/potrebu da se počešeš jer ti to olakšava simptome.
Ovdje se radi o neugodnom osjećaju u npr. cijeloj nozi gdje imaš neodoljivu potrebu da pomjeriš nogu jer to u sekundi olakša sipmtome, ali na jedno 30 sec. do 1-2 minute, i onda opet. Kako se kod komarca moraš počešati tako ovdje moraš pomjeriti nogu, nema neću, moraš.
Ako je neugodan osjećaj baš jak (intenzitet varira kako kad) onda ne da spavat.
imim
Posts: 97
Joined: 20/08/2013 14:16

#7 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by imim »

Dešava mi se s vremena na vrijeme. Koliko sam mogla upratiti, kasno navečer kofein ako uzmem ili slatko, ili ako sam napeta iz nekog razloga.
Zavisi od jačine. Nekad je blaže, pa mi pomogne šolja mlijeka (što me momentalno uspava - ne znam kako ni zašto, pretpoatavljam da je placebo, ali pali... Ponekad).
Kad je teži "napad", onda tuširanje nogu hladnom vodom pomogne.
Nekad pomogne da se smirim i zaspim ako se okrenem naopako u krevetu - isto ne znam zašto i kako, ali pomogne :mrgreen:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#8 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by zijancer »

Da, još od puberteta. Čini mi se da je povezano sa dugotrajim zadržavanjem u jednom položaju, cirkulacijom?, ali ne dešava se uvijek, možda jednom u par mjeseci. Nestane nakon istezanja mišića (neki od joga položaja) ili nakon prisilnog opterećenja -čučnjevima. Onda nazad na spavanac. :-D

edit
s tim da ne podsjeća na ujed komarca, više kao neugodni elektricitet koji nestaje kada se noga pomjeri
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#9 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by Sanjarko »

Jb-n problem kao i svaka boljka. Ja nemam ovo ali nikako da dokucim sta imam. Neki poremecaj sto se tice spavanja sigurno. Citao sam tokom istrazivanja svojih tegoba u vezi ovoga.

Znaci ovako izgleda RL sindrom.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#10 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by Bobi »

Sat sexa prije spavanja i riješen problem .
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#11 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by Sanjarko »

Bobi wrote:Sat sexa prije spavanja i riješen problem .
Koji? Ovaj ili moj? Ne znam bas da narkolepsiju moze seks izlijeciti ako je stvarno imam ili nesto slicno tome, ako imam nju ili nesto drugo. Nije normalno spavati 10+ sati dnevno. Juce 15 spavao. Danas vidjeti cu.
Bobi
Forum administrator
Posts: 32162
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#12 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by Bobi »

Vizionar 1985 wrote:
Bobi wrote:Sat sexa prije spavanja i riješen problem .
Koji? Ovaj ili moj? Ne znam bas da narkolepsiju moze seks izlijeciti ako je stvarno imam ili nesto slicno tome, ako imam nju ili nesto drugo. Nije normalno spavati 10+ sati dnevno. Juce 15 spavao. Danas vidjeti cu.
Ma nije tebi...ovim drugim.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23270
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#13 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by Sanjarko »

Bobi wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Bobi wrote:Sat sexa prije spavanja i riješen problem .
Koji? Ovaj ili moj? Ne znam bas da narkolepsiju moze seks izlijeciti ako je stvarno imam ili nesto slicno tome, ako imam nju ili nesto drugo. Nije normalno spavati 10+ sati dnevno. Juce 15 spavao. Danas vidjeti cu.
Ma nije tebi...ovim drugim.
Znas mene. Nekad ne znam izmedzu redova da citam. Ne znam bas da i RL sindrom moze keks izlijecit tako lako. Mozda posljedice ublaziti ali izlijeciti, ne znam bas. Citao sam tad kad sam trazio u vezi sebe i svoje tegobe o ovome, ali nista nisam bas zapamtio. Nisam znao da je ovoliko cest ili mi se cini da je cest.
User avatar
fortaleza
Posts: 5592
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#14 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by fortaleza »

Leći na stomak, glava okrenuta ulijevo, a dio noga sve do nadkoljenica izvan kreveta, znači da vise preko ruba kreveta i tako probati zaspati. Jest nezgodno na prvi mah, ali stvarno opusti noge i nakon nekog vremena tijelo se navikne.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#15 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by allem_77 »

sherbett wrote: 21/10/2019 23:18 Ajme, ima vas jos :shock:
Meni se cesto dogadja i tocno tako kao da me strese neki elektricitet.. kao trnci.. tesko je za opisat osjecaj al mi stvara gadne probleme ako sam vani.
Meni noga refleksno drmne koliko zna bit intezivno.
Javlja se uglavnom navecer i u vrijeme spavanja.
Tako me uhvati navecer na piću ili u kinu momentalno se dizem i idem doma.
Malo popusti uslijed kretanja.
Meni predstavlja sad vec veliki problem.. jednom me uhvatili u avionu na 9 sati leta, nocnog.. to je bilo tako neizdrzivo da su mi suze krenule.
Uglavnom doktori ne znaju sta je al vjerovatno zeljezo i nervoza.
A inace imam nisko zeljezo
Išijas.

Vježbe istezanja i jačanja trupa.
Pronerv, magnezij, glukozamin...
User avatar
Hame_
Posts: 5518
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#16 Re: Sindrom nemirnih nogu

Post by Hame_ »

Konto sam da je ovaj sindrom "Sindrom nemirnih nogu" dijagnoza kada tonemo u san i onda nam se iz nekog razloga noge moraju protelazit?!

Kakvo ba sad da mi se uz roštilj protelaze noge :?
Post Reply