Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#126 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by hrabren miloradovic »

osa wrote:da li ti to povjest pokušavaš tumačiti guslarskim pjesmama, nemoj jadan ne bio, bilo bi smiješno da nije tragično, po tim pjesmama i kraljević marko biješe junačina, a povjest kaže da je bio turski potrčko.....
Ne pokušavam pesmama išta dokazati , već samo dajem do znanja šta je oduvek bila istina koju su znali tvoji Hrvati , znači kad jedan fratar kaže u pesmi šta je šta , ne vidim razlog zašto bi lagao?! , jedino ako nije bio agent udbe! :-)
Poenta je u tradiciji a ne u striktnoj tačnosti istorije!

Marko Kraljević je bio niko ne zna zapravo šta , jel i ti podaci o njegovoj saradnji sa Turcima nisu sigurni , ali opet to nema veze jer su ga TVOJI HRVATI opevavali , a ti njih pitaj zašto su to radili da jednog turskog potrčka baš Hrvati slave!

Uostalom kako je to moguće?! , kakve veze ima Marko sa Hrvatima?! , em daleko je živeo od njih , em je pravoslavac , em Srbin!
Ali to nije sve , da hoćeš da pogledaš istoriju svojih sunarodnjaka pre nego što su je prekrojili i sve što asocira na Srbe izbacili , video bi da je Marko odavnina tamo , i to su ga tako svojatali da su šatro našli poreklo u Hercegovini(Mrnjavci)!

E sad kakvi ste vi to ljudi?! , prvo slavite tuđeg junaka koji je bio turski potrčko i još ga svojatate , a danas ga pljujete!
Ja da sam na tvom mestu ne bih više o tome govorio jer bi ispao smešan!

Pa kaže:

Junak biše Krste Franđipane -
viruj meni, starče Mjelovane -
kano vjetez Marko Kraljeviću
i delija Miloš Kobiliću.



Ali ovi stihovi su the best! :-D :


Ko je bio Marko Kraljeviću,
ko li vitez Miloš Kobiliću?
Ko bijaše Relja Bošnjanine,
Omućević junak od starine?

Ko je bio Brankoviću Vuče,
ko l' starinom Kastriotić Jure,
ko li junak Zrinoviću bane,
ko l' delija Kosarić Stjepane

nego mladi starinom Bošnjaci,
ol Bošnjaci oli Hercegovci,
koji bihu bosanska gospoda
od slavnoga mojega naroda?

Otklem biše Senjanin Ivane
i delija Makar kapetane,
otklem li je Novak i Radivoj
i delija Tomiću Mijate

već od Bosne i Hercegovine,
Kosarića stare banovine?
I ostali uskoci junaci
svi su, starče, starinom Bošnjaci.


Ovde se čini da je fra Kačić-Miošić bio na esidu ili na nekoj težoj drogi kad slavi tuđe junake i još ih naziva Bošnjacima i kao delom svog naroda!
E sad je pitanje veliko zašto je to radio?! i koliko je bila jaka ta droga zapravo! :)
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#127 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by osa »

hrabren miloradovic wrote:
osa wrote:da li ti to povjest pokušavaš tumačiti guslarskim pjesmama, nemoj jadan ne bio, bilo bi smiješno da nije tragično, po tim pjesmama i kraljević marko biješe junačina, a povjest kaže da je bio turski potrčko.....
Ne pokušavam pesmama išta dokazati , već samo dajem do znanja šta je oduvek bila istina koju su znali tvoji Hrvati , znači kad jedan fratar kaže u pesmi šta je šta , ne vidim razlog zašto bi lagao?! , jedino ako nije bio agent udbe! :-)
Poenta je u tradiciji a ne u striktnoj tačnosti istorije!

Marko Kraljević je bio niko ne zna zapravo šta , jel i ti podaci o njegovoj saradnji sa Turcima nisu sigurni , ali opet to nema veze jer su ga TVOJI HRVATI opevavali , a ti njih pitaj zašto su to radili da jednog turskog potrčka baš Hrvati slave!

Uostalom kako je to moguće?! , kakve veze ima Marko sa Hrvatima?! , em daleko je živeo od njih , em je pravoslavac , em Srbin!
Ali to nije sve , da hoćeš da pogledaš istoriju svojih sunarodnjaka pre nego što su je prekrojili i sve što asocira na Srbe izbacili , video bi da je Marko odavnina tamo , i to su ga tako svojatali da su šatro našli poreklo u Hercegovini(Mrnjavci)!

E sad kakvi ste vi to ljudi?! , prvo slavite tuđeg junaka koji je bio turski potrčko i još ga svojatate , a danas ga pljujete!
Ja da sam na tvom mestu ne bih više o tome govorio jer bi ispao smešan!

Pa kaže:

Junak biše Krste Franđipane -
viruj meni, starče Mjelovane -
kano vjetez Marko Kraljeviću
i delija Miloš Kobiliću.



Ali ovi stihovi su the best! :-D :


Ko je bio Marko Kraljeviću,
ko li vitez Miloš Kobiliću?
Ko bijaše Relja Bošnjanine,
Omućević junak od starine?

Ko je bio Brankoviću Vuče,
ko l' starinom Kastriotić Jure,
ko li junak Zrinoviću bane,
ko l' delija Kosarić Stjepane

nego mladi starinom Bošnjaci,
ol Bošnjaci oli Hercegovci,
koji bihu bosanska gospoda
od slavnoga mojega naroda?

Otklem biše Senjanin Ivane
i delija Makar kapetane,
otklem li je Novak i Radivoj
i delija Tomiću Mijate

već od Bosne i Hercegovine,
Kosarića stare banovine?
I ostali uskoci junaci
svi su, starče, starinom Bošnjaci.


Ovde se čini da je fra Kačić-Miošić bio na esidu ili na nekoj težoj drogi kad slavi tuđe junake i još ih naziva Bošnjacima i kao delom svog naroda!
E sad je pitanje veliko zašto je to radio?! i koliko je bila jaka ta droga zapravo! :)

opet narodnim pjesmama pokušavaš pisati povjest, hrabrene mitologija nije povjest, "povjest naime nije ono što je bilo nego ono što je netko napisao da je bilo", tako da uvijek trebaš biti oprezan kod tumačenja prošlih događaja, pogotovo u stilu" to je ovako 100% bilo", čak i kad se radi o ozbiljnijim izvorima nego što su pjesnički uradci, pogotovo oni koji u sebi imaju likove koji se protežu kroz nekih 300-400 godina povijesti.
User avatar
Onjegin
Posts: 246
Joined: 26/04/2010 14:11
Location: Na barikadama

#128 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Onjegin »

spreca wrote: nikad cuo
"Gledaš mene, vidiš Smederevo" nije nužno samo u Bosni poštapalica, čuje se i u Hrvatskoj... Slično kao što frazu "Mirna Bosna" ne možeš lokalizirati na neki prostor. Suviše smo mi izmiješani (kad možeš čuti vala kod Srba, ne treba dalje objašnjavati :))
Goran_35
Posts: 1382
Joined: 29/12/2005 14:08

#129 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Goran_35 »

U Hrvatskoj je bila izlozba stecaka 2008.godine.Tada se naravno raspravljalo o misterioznom znacenju simbola sa stecaka,koje jos niko nije objasnio.Takodjer diskutovalo se o prorijeklu stecaka?Pored logicne teorije da je porijeklo stecaka od Crkve Bosanske,danas postoji teorija da su stecke zapravo gradili Vlasi,sto je po meni smjesno,jer na podrucju Vlaske nema niti jednog stecka

Vlaška (takođe poznata kao Vlahia ili Valahia; na rumunskom: Ţara Românescă, doslovno „Rumunska zemlja“; na turskom: Eflak) je bivša kneževina, koja je postojala od kasnog Srednjeg do sredine 19. vijeka. Danas je to jedna od historijskih pokrajina Rumunije

Image

Jedino ako se pod "Vlasima" ne smatraju zapravo Iliri,jer susrecemo naziv "stari Vlasi" za ilire.A svima,ko ima imalo logike,potpuno je jasno da se zapravo radi o nadgrobnim spomenicima Bosnjana,hereticke Ckve Bosanske
User avatar
hrabren miloradovic
Posts: 372
Joined: 24/07/2006 20:39

#130 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by hrabren miloradovic »

osa wrote:

opet narodnim pjesmama pokušavaš pisati povjest, hrabrene mitologija nije povjest, "povjest naime nije ono što je bilo nego ono što je netko napisao da je bilo", tako da uvijek trebaš biti oprezan kod tumačenja prošlih događaja, pogotovo u stilu" to je ovako 100% bilo", čak i kad se radi o ozbiljnijim izvorima nego što su pjesnički uradci, pogotovo oni koji u sebi imaju likove koji se protežu kroz nekih 300-400 godina povijesti.
Zašto lažeš bez potrebe?! , pesme kao tradicija su istina jer bez njih nema nacije niti srpske niti hrvatske!

Šta je problem oko pesama?! , jel tvoji katolici lažu i nemaju pojma o bilo čega?! , nemoj da budemo malodušni pa da seremo da ne znamo o čemu se radi?!

TVOJ KATOLIK PRIČA PRIČE, JA NEMAM KAO SRBIN PRAVOSLAVAC VEZE SA TIME , ZNAČI DOGOVORI SE SVOJOM TRADICIJOM OKO TOGA!

Samo mi reci gde tvoj hrvatski ćaća domoljublja fra Kačić greši i laže , čisto da znamo o jeli sam lažov ili nisam?!
User avatar
osa
Posts: 10669
Joined: 16/03/2007 14:08

#131 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by osa »

hrabren miloradovic wrote:
osa wrote:

opet narodnim pjesmama pokušavaš pisati povjest, hrabrene mitologija nije povjest, "povjest naime nije ono što je bilo nego ono što je netko napisao da je bilo", tako da uvijek trebaš biti oprezan kod tumačenja prošlih događaja, pogotovo u stilu" to je ovako 100% bilo", čak i kad se radi o ozbiljnijim izvorima nego što su pjesnički uradci, pogotovo oni koji u sebi imaju likove koji se protežu kroz nekih 300-400 godina povijesti.
Zašto lažeš bez potrebe?! , pesme kao tradicija su istina jer bez njih nema nacije niti srpske niti hrvatske!

Šta je problem oko pesama?! , jel tvoji katolici lažu i nemaju pojma o bilo čega?! , nemoj da budemo malodušni pa da seremo da ne znamo o čemu se radi?!

TVOJ KATOLIK PRIČA PRIČE, JA NEMAM KAO SRBIN PRAVOSLAVAC VEZE SA TIME , ZNAČI DOGOVORI SE SVOJOM TRADICIJOM OKO TOGA!

Samo mi reci gde tvoj hrvatski ćaća domoljublja fra Kačić greši i laže , čisto da znamo o jeli sam lažov ili nisam?!
ma gdje govori istinu, i on barata otprilike istim povjesnim izvorima kao i ti, narodnim pričama, izraslim i nadograđenimu stilu pokvarenog telefona, kad bi to bila istina onda postoje i vještice, vile i štošta drugog što se u narodnim pričama i tradiciji može naći, valjda i u to vjeruješ...
sunce i mjesec
Posts: 23
Joined: 04/06/2010 15:23

#132 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by sunce i mjesec »

Godina 1231? Uz koji indikt kad ste vec tako precizni u godini a možete da pogriješite do 15 godina bez njega? Dakle, zaista ima pod nekim stećcima sahranjenih i nekih monaha i to sigurno možemo reći. Ali procentualno koliko u odnosu na sve sačuvane stećke?
Ali, da je to bilo baš godine 1231 čini mi se da je sasvim novi podatak. Tim prije što je na svetosavskom saboru tu negdje oko pomenute godine 1231 anatemisano, spaljeno, raščerečeno i uništeno sve što nije pravoslavno, a što je preživjelo moralo je svakako pobjeći sa teritorije pod Savinom jurisdikcijom. Dabiživ bi radi toga iz sigurnosnih razloga uklesao krst pored pomenutog natpisa. Nevernici pobjegli u Bosnu ? Divna ideja, pogotovo kad je u to doba i po Bosni harala krstaška bratija. Natpis Marije Divice ( čudan neki ekavski) je u stvari natpis iz stolačkog kraja i pisan je staroslavenskim jezikom. Nadam se da ćete se bar sa ovim složiti.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#133 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Energični leptir »

Ali, da je to bilo baš godine 1231 čini mi se da je sasvim novi podatak. Tim prije što je na svetosavskom saboru tu negdje oko pomenute godine 1231 anatemisano, spaljeno, raščerečeno i uništeno sve što nije pravoslavno, a što je preživjelo moralo je svakako pobjeći sa teritorije pod Savinom jurisdikcijom. Dabiživ bi radi toga iz sigurnosnih razloga uklesao krst pored pomenutog natpisa. Nevernici pobjegli u Bosnu ? Divna ideja, pogotovo kad je u to doba i po Bosni harala krstaška bratija. Natpis Marije Divice ( čudan neki ekavski) je u stvari natpis iz stolačkog kraja i pisan je staroslavenskim jezikom. Nadam se da ćete se bar sa ovim složiti.
1. Odakle ti dokaz da je Dabiživ to uradio?

2. Je li to hoćeš da nam poručiš da su u srednjem vijeku postojali normirani nacionalni jezici koji bi ikavicu i ekavicu povezali sa različitim nacionalnim jezicima i identitetima?
perokonjanik
Posts: 60
Joined: 30/04/2010 12:41

#134 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by perokonjanik »

osa wrote:
opet narodnim pjesmama pokušavaš pisati povjest, hrabrene mitologija nije povjest, "povjest naime nije ono što je bilo nego ono što je netko napisao da je bilo", tako da uvijek trebaš biti oprezan kod tumačenja prošlih događaja, pogotovo u stilu" to je ovako 100% bilo", čak i kad se radi o ozbiljnijim izvorima nego što su pjesnički uradci, pogotovo oni koji u sebi imaju likove koji se protežu kroz nekih 300-400 godina povijesti.
Sad jednom pitanje za tebe . Zbog cega se od pocetka 18 veka hrvati zovu kranjcima .Znaci za Hrvate se smatraju samo oni koji pricaju kajkavsinu
''Iako je krajem 18. stoljeća naziv hrvatski u literaturi bio najrašireniji naziv
za kajkavštinu, nimalo nije slučajno da je Petrović Stulićev štokavsko-
-jekavski književni jezik nazvao upravo njime''
mario grcevic , hrvatski lingiist , citat da je hrvatski jezic bio kajkavski ,dok je ilirski bio nesto drugo , vremenom je to ilirski postalo sinonim za hrvata , sto je epska podvala

Sam Kacic miocic kaze da su Hrvati ili Kranjac sinonimi , zbog cega ?
Image

Pismo protiv pohrvacivanja Srba .
Image
Image

Image

Slavonac Matija Petar Katančić, pesnik i arheolog, katolički sveštenik, profesor


Univerziteta u Budimu, pisao je pred sam kraj XVIII veka (18): "Hrvati – ovo pričam po svom znanju – nas Trace (Race) i Ilire, koji se od njih u dijalektu znatno razlikujemo, zovu sve Vlasima". Dakle, slavonski se znatno razlikuje od hrvatskog dijalekta i ko je taj slavonski, a to znači štokavski dijalekat, govorio, zvali su ga Vlahom pa bio pravoslavni ili katolik.

U istoj knjizi (budimsko izdanje 1798) piše Katančić da Crnogorci, Srbijanci,
Bošnjaci i Srbi u Ugarskoj govore istim jezikom kojim i Dalmatinci, a da se od
Hrvata razlikuju (str. 108). Na prethodnoj strani kaže: "Dobro znamo da se i u
prošlosti i danas Hrvati razlikuju od Dalmatinaca i domovinom i načinom govora".
Tamo izrečno piše: Perfecto et hodie Croatos ab Dalmatis et patria et loquendi
ratione distinctos bene novimus.
Zbog cega na popisu u AU 1910 u istri taj narod sebe oslovljava sa Slovencima , a ne hrvatima. Pre 100 godina istrani su bili slovenci a danas su hrvati zbog cega ?
. Ili ti mislis da nisu znali povijesnu istinu da su hrvati . Bili su katolici i uprkos tome nisu znali da su hrvati ?
Sami vasi lingisticari kazu da je cakavski jezik samo hrvata ,a ovi cakavci u istri pre 100 godina ne znaju da su hrvati gde je logika
Image

Zasto Slavonac Reljkovic inace katolik kaze

Jer Slavonac ne da svoje dice,
da se idu učiti A, B, C,
nego ima običaj ovaki:
kad mu rekneš, odgovori svaki:
„Ni moj otac nije znao štiti,
al je mogo malo bolje piti;
naši stari nisu pisat znali,
al su bolje neg mi sastajali“.
O Slavonče! ti se vrlo varaš,
kojigod mi tako odgovaraš.
Naši stari jesu knjigu znali,
serbski štili, a serbski pisali;
al vi sada nikako nećete
neg za nemar svakoja mećete.
A najbolji deo mi je o hrvatima u rumuniji koji su inace pricaju torlackim
sto na saboru slavonsko hrvatskom 1840 tih , ime za predlog jezika je hrvatskoslavonski , a ne hrvatski ako su slavonci hrvati . (slavonsim je smatrana stokavskina a , hrvatskim kajkavsina )
Tvrdim da ne postoji nista sto vas danasnje hrvate povezuje(obicaj ,kultura , neki znak tipican za hrvate ) , sem katolicke vere i mrznje prema srbima . Nikakve narodne tradicije ne postoji kod naroda koji se danas naziva hrvatima
Last edited by perokonjanik on 07/06/2010 17:57, edited 1 time in total.
perokonjanik
Posts: 60
Joined: 30/04/2010 12:41

#135 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by perokonjanik »

Goran_35 wrote:U Hrvatskoj je bila izlozba stecaka 2008.godine.Tada se naravno raspravljalo o misterioznom znacenju simbola sa stecaka,koje jos niko nije objasnio.Takodjer diskutovalo se o prorijeklu stecaka?Pored logicne teorije da je porijeklo stecaka od Crkve Bosanske,danas postoji teorija da su stecke zapravo gradili Vlasi,sto je po meni smjesno,jer na podrucju Vlaske nema niti jednog stecka

Vlaška (takođe poznata kao Vlahia ili Valahia; na rumunskom: Ţara Românescă, doslovno „Rumunska zemlja“; na turskom: Eflak) je bivša kneževina, koja je postojala od kasnog Srednjeg do sredine 19. vijeka. Danas je to jedna od historijskih pokrajina Rumunije

Image

Jedino ako se pod "Vlasima" ne smatraju zapravo Iliri,jer susrecemo naziv "stari Vlasi" za ilire.A svima,ko ima imalo logike,potpuno je jasno da se zapravo radi o nadgrobnim spomenicima Bosnjana,hereticke Ckve Bosanske
Zasto je ta teorija smesna kad imas vlase u bosni i srbiji koji pricaju ijekavski . Svi bosanski srbi su prema tvrdnji historicara potomci vlaha , a srpstvo im je nametnuto .
vedrank
Posts: 139
Joined: 06/05/2010 13:43

#136 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by vedrank »

perokonjanik wrote:
osa wrote:
opet narodnim pjesmama pokušavaš pisati povjest, hrabrene mitologija nije povjest, "povjest naime nije ono što je bilo nego ono što je netko napisao da je bilo", tako da uvijek trebaš biti oprezan kod tumačenja prošlih događaja, pogotovo u stilu" to je ovako 100% bilo", čak i kad se radi o ozbiljnijim izvorima nego što su pjesnički uradci, pogotovo oni koji u sebi imaju likove koji se protežu kroz nekih 300-400 godina povijesti.
Sad jednom pitanje za tebe . Zbog cega se od pocetka 18 veka hrvati zovu kranjcima .Znaci za Hrvate se smatraju samo oni koji pricaju kajkavsinu
''Iako je krajem 18. stoljeća naziv hrvatski u literaturi bio najrašireniji naziv
za kajkavštinu, nimalo nije slučajno da je Petrović Stulićev štokavsko-
-jekavski književni jezik nazvao upravo njime''
mario grcevic , hrvatski lingiist , citat da je hrvatski jezic bio kajkavski ,dok je ilirski bio nesto drugo , vremenom je to ilirski postalo sinonim za hrvata , sto je epska podvala

Sam Kacic miocic kaze da su Hrvati ili Kranjac sinonimi , zbog cega ?
Image

Pismo protiv pohrvacivanja Srba .
Image
Image

Image

Slavonac Matija Petar Katančić, pesnik i arheolog, katolički sveštenik, profesor


Univerziteta u Budimu, pisao je pred sam kraj XVIII veka (18): "Hrvati – ovo pričam po svom znanju – nas Trace (Race) i Ilire, koji se od njih u dijalektu znatno razlikujemo, zovu sve Vlasima". Dakle, slavonski se znatno razlikuje od hrvatskog dijalekta i ko je taj slavonski, a to znači štokavski dijalekat, govorio, zvali su ga Vlahom pa bio pravoslavni ili katolik.

U istoj knjizi (budimsko izdanje 1798) piše Katančić da Crnogorci, Srbijanci,
Bošnjaci i Srbi u Ugarskoj govore istim jezikom kojim i Dalmatinci, a da se od
Hrvata razlikuju (str. 108). Na prethodnoj strani kaže: "Dobro znamo da se i u
prošlosti i danas Hrvati razlikuju od Dalmatinaca i domovinom i načinom govora".
Tamo izrečno piše: Perfecto et hodie Croatos ab Dalmatis et patria et loquendi
ratione distinctos bene novimus.
Zbog cega na popisu u AU 1910 u istri taj narod sebe oslovljava sa Slovencima , a ne hrvatima. Pre 100 godina istrani su bili slovenci a danas su hrvati zbog cega ?
. Ili ti mislis da nisu znali povijesnu istinu da su hrvati . Bili su katolici i uprkos tome nisu znali da su hrvati ?
Sami vasi lingisticari kazu da je cakavski jezik samo hrvata ,a ovi cakavci u istri pre 100 godina ne znaju da su hrvati gde je logika
Image

Zasto Slavonac Reljkovic inace katolik kaze

Jer Slavonac ne da svoje dice,
da se idu učiti A, B, C,
nego ima običaj ovaki:
kad mu rekneš, odgovori svaki:
„Ni moj otac nije znao štiti,
al je mogo malo bolje piti;
naši stari nisu pisat znali,
al su bolje neg mi sastajali“.
O Slavonče! ti se vrlo varaš,
kojigod mi tako odgovaraš.
Naši stari jesu knjigu znali,
serbski štili, a serbski pisali;
al vi sada nikako nećete
neg za nemar svakoja mećete.
A najbolji deo mi je o hrvatima u rumuniji koji su inace pricaju torlackim
sto na saboru slavonsko hrvatskom 1840 tih , ime za predlog jezika je hrvatskoslavonski , a ne hrvatski ako su slavonci hrvati . (slavonsim je smatrana stokavskina a , hrvatskim kajkavsina )
Tvrdim da ne postoji nista sto vas danasnje hrvate povezuje(obicaj ,kultura , neki znak tipican za hrvate ) , sem katolicke vere i mrznje prema srbima . Nikakve narodne tradicije ne postoji kod naroda koji se danas naziva hrvatima
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA... Ah, srbi, nebeski narod... :lol:
Geronimo81
Posts: 874
Joined: 04/06/2009 14:13

#137 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Geronimo81 »

Šta srbe povezuje i kolika je srbija kaze nam karta.Update za par godina bez Vojvodine
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#138 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Energični leptir »

Jedne večeri 1960-tih, dok sam još bila studentica, pila sam
lozu sjedeći na podu ateljea umjetnika Mile Ćorovića i Mladena Kolobarića,
gdje sam često odlazila da slikam. Ovaj atelje je tada pripadao
Radničkom univerzitetu, a danas je restoran. Tu se zatekao
i John Fine, radeći na sakupljanju podataka za njegovo važno djelo
Crkva bosanska, nova interpretacija (New York i London, 1975).
Oboje smo u to vrijeme proučavali bogumilsku kulturu, nadgrobne
spomenike i Crkvu bosansku.
‘Reci mi’, pitao je John Fine, ‘da li si našla bilo šta bogumilsko
u vezi sa stećcima?’
‘Ne’, rekla sam iskreno. ‘Ni traga. A što je s Crkvom bosanskom?
Jesi li tu našao ikakvu vezu s bogumilima?’
‘Ne’, rekao je John. ‘Ništa dokazivo o Crkvi bosanskoj nema
zajedničko s bogumilima. A ja lovim već dugo vremena.’ Tada i tu
smo zajedno zaključili da ništa u bosanskoj kulturi nije vezano za
bogumile, uprkos svemu što nam je rečeno. Sljedećeg dana sam posjetila
svog mentora u Zemaljskom muzeju, dr. Alojza Benca, koji me
je inspirirao i ohrabrio za rad na knjizi o stećcima Ukrasni motivi na
stećcima, i omogućio mi pomoć od članova njegovog osoblja, Vlajka
Palavestre, Nade Miletić i sada pokojnog Đure Baslera, koji je uvijek
bio odani sljedbenik teorije o bogumilima. Benac je i sam, skupa sa
Bihalji Merinom iz Beograda, napisao knjigu o stećcima, čiji engleski
naslov glasi: The Bogomils (London 1962).
‘Dr. Benac’, rekoh, ‘moram vam nešto reći. Prošle večeri sam
razgovarala sa Johnom Fineom, koji istražuje Crkvu bosansku. Za-
jedno smo zaključili da ni na stećcima ni u Crkvi bosanskoj nema
ničeg bogumilskog. Mislim da bogumili nisu napravili stećke. Mislim
da nikad nisu ni bili ovdje.’
‘Znam’, reče on. ‘Uvijek sam to znao. Ali to nije nešto što ja
mogu reći. Vi to možete i ja ću vam pomoći.


(Marian Wenzel, Bosanski stil na stećcima i metalu. Sarajevo-Publishing, 1999, str.
17-18.)
Arjan_Robben
Posts: 112
Joined: 04/07/2010 20:30

#139 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Arjan_Robben »

Energični leptir wrote:Jedne večeri 1960-tih, dok sam još bila studentica, pila sam
lozu sjedeći na podu ateljea umjetnika Mile Ćorovića i Mladena Kolobarića,
gdje sam često odlazila da slikam. Ovaj atelje je tada pripadao
Radničkom univerzitetu, a danas je restoran. Tu se zatekao
i John Fine, radeći na sakupljanju podataka za njegovo važno djelo
Crkva bosanska, nova interpretacija (New York i London, 1975).
Oboje smo u to vrijeme proučavali bogumilsku kulturu, nadgrobne
spomenike i Crkvu bosansku.
‘Reci mi’, pitao je John Fine, ‘da li si našla bilo šta bogumilsko
u vezi sa stećcima?’
‘Ne’, rekla sam iskreno. ‘Ni traga. A što je s Crkvom bosanskom?
Jesi li tu našao ikakvu vezu s bogumilima?’
‘Ne’, rekao je John. ‘Ništa dokazivo o Crkvi bosanskoj nema
zajedničko s bogumilima. A ja lovim već dugo vremena.’ Tada i tu
smo zajedno zaključili da ništa u bosanskoj kulturi nije vezano za
bogumile, uprkos svemu što nam je rečeno. Sljedećeg dana sam posjetila
svog mentora u Zemaljskom muzeju, dr. Alojza Benca, koji me
je inspirirao i ohrabrio za rad na knjizi o stećcima Ukrasni motivi na
stećcima, i omogućio mi pomoć od članova njegovog osoblja, Vlajka
Palavestre, Nade Miletić i sada pokojnog Đure Baslera, koji je uvijek
bio odani sljedbenik teorije o bogumilima. Benac je i sam, skupa sa
Bihalji Merinom iz Beograda, napisao knjigu o stećcima, čiji engleski
naslov glasi: The Bogomils (London 1962).
‘Dr. Benac’, rekoh, ‘moram vam nešto reći. Prošle večeri sam
razgovarala sa Johnom Fineom, koji istražuje Crkvu bosansku. Za-
jedno smo zaključili da ni na stećcima ni u Crkvi bosanskoj nema
ničeg bogumilskog. Mislim da bogumili nisu napravili stećke. Mislim
da nikad nisu ni bili ovdje.’
‘Znam’, reče on. ‘Uvijek sam to znao. Ali to nije nešto što ja
mogu reći. Vi to možete i ja ću vam pomoći.


(Marian Wenzel, Bosanski stil na stećcima i metalu. Sarajevo-Publishing, 1999, str.
17-18.)
Ovu knjigu bi svaki pismeniji Bosnjak trebao imati u svojoj biblioteci:

http://www.bosnia.org.uk/uploads/john%2 ... 0cover.jpg
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#140 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by _majevica_ »

...
Last edited by _majevica_ on 05/10/2010 08:18, edited 1 time in total.
Arjan_Robben
Posts: 112
Joined: 04/07/2010 20:30

#141 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Arjan_Robben »

_majevica_ wrote:
Arjan_Robben wrote:Ovu knjigu bi svaki pismeniji Bosnjak trebao imati u svojoj biblioteci:

http://www.bosnia.org.uk/uploads/john%2 ... 0cover.jpg
Pored Imamovica Envera i Mustafe u polici sa knjigama tesko koja stane vise... :wink:
Lijepo je procitati i znati sta i ta literatura pokusava docarati...al ima Bosna dosta dobrog teksta
koji opisuje i voli BiH.. :bih:

"Bosnjaci su cudni vole svoju vjeru i velike su patriote BiH"
Imamovic Enver je politicki istoricar. Nema on veze sa realnoscu. Njegov zadatak je da ibicnom Bosnjaku stori za par godina neku sliku o bogomilima "koji su bili slicni muslimanima" kako bi i oni imali svoj kvazi identitet. Imamovic nije historicar. To je politicki publicista.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#142 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by _majevica_ »

...
Last edited by _majevica_ on 05/10/2010 08:18, edited 1 time in total.
Energični leptir
Posts: 665
Joined: 19/03/2008 14:57

#143 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Energični leptir »

Pored Imamovica Envera i Mustafe u polici sa knjigama tesko koja stane vise...
:-) :-) :-) Mora se priznati da imaš veliku policu.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#144 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by _majevica_ »

...
Last edited by _majevica_ on 05/10/2010 08:17, edited 1 time in total.
User avatar
BiH-x
Posts: 2193
Joined: 18/07/2008 22:09

#145 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by BiH-x »

Arjan_Robben wrote: Imamovic nije historicar.
Ma jok, ti si :)

A Fineova knjiga je zaista sjajna, kao i Imamoviceva. Interesantno je procitati historiju iz razlicitih perspektiva :bih:
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#147 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by _majevica_ »

...
Last edited by _majevica_ on 05/10/2010 08:16, edited 1 time in total.
User avatar
Jazz_Junkie
Posts: 3052
Joined: 16/03/2008 22:35
Location: Wien

#148 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Jazz_Junkie »

:lol:

Odugo nisam procitao bolesnijeg interviewa. Ili je lik stvarno puk'o, ili je interview vodjen na najprofesionalniji nacin. Cuj, Djuro Basler i Pavao Andjelic obicni falsifikatori. :lol: Lik se jos poziva na istrazivanja Sefika Beslagica koji bi ga danas zakopao. Notorna je laz da je Lovrenovic srednju Bosnu nazvao kolijevkom hrvatstva ili stecke "pokatolicio". Igenea, arijansko-gotska tradicija,... :-) :lol:
Lik jos ima doktorsku titulu. :lol:
User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#149 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by Van Halen »

E nek si se ti našao prvi da kažeš kako čovjek lupa gluposti. Nisam ni sumnjo da ćeš se ti prvi javiti. Pročitan si davno. I ti i tebi slični. Bosanci polahko postaju svjesni svog identiteta, i svaki dan su čvršći u branjenju onoga što je naše! zato džaba ti, i tebi sličnima uporno misionarsko djelovanje po forumima i predstavljanje istine kakva vama odgovara.
Last edited by Van Halen on 05/09/2010 10:20, edited 1 time in total.
_majevica_
Posts: 917
Joined: 19/05/2009 16:36

#150 Re: Simboli sa stecaka -"misteriozna" poruka?

Post by _majevica_ »

...
Last edited by _majevica_ on 05/10/2010 08:16, edited 1 time in total.
Post Reply