Sibirski samojed

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#26 Re: Sibirski samojed

Post by Skyfox »

Kako ste ga fino opisali svako bi ga uzeo :D ali zaista ako neko nema sve potrebne uslove i vrijeme zalosno bi bilo patiti zivotinju
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#27 Re: Sibirski samojed

Post by shiny »

Ja sam isto uvijek razmišljala koliko je grozno držati samojeda na ovim našim prostorima, ali te životinje su već rođene ovdje. Dakle, uzela ga ja ili neko drugi, svejedno, to biće nije dovučeno iz sibira meni, već je rođeno ovdje. Ako ga ne kupim ja, kupiće ga neko drugi. Zime su u Sarajevu sibirske. Prošlogodišnji snijeg je najbolji dokaz. On je tad hiperaktivan i ko god voli zimu (a ja je recimo volim) omogućit će mu raj. Ja sam ga vodila na planinu, satima bila na onom ogromnom snijegu vani, bio je čak i na Alpama, dakle, nisam ga uzela kako bih životinju patila. Ljeti je teško, ali to su samo dva ili tri mjeseca. Tada sam nije želio vani. Izvodila sam ga ujutro i predveče. Mada, on uopšte nije davao neke znakove da pati. Jednako je bio hiperaktivan. Spavao je na pločicama u kuhinji i u dnevnom ispod klime, ležao ispred ventilatora satima, vodu je ledenu imao uvijek dostupnu, te se zavlačio ispod staklenog stola. Kada čovjek uzme ovakvu pasminu, prilagođava mu stvari jer je svjestan svega. Septembar već donese hladnije vrijeme i taj problem prestane. Evo opet je zima hladna, a nije baš ni da voli pretjerano hladnoću, vrati se kući s vana, pa legne pored radijatora. Ako ga usvojiš kao dio porodice, prilagodit ćeš svoj život i prostor njemu. Nije jednostavno, ali nije ni nemoguće.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#28 Re: Sibirski samojed

Post by Friesian »

dva ili tri mjeseca (maksimalno 4) je sibirske zime u Sa, ostalo su topla vremena.. a razlog tome zasto ga ja ne bi nikad sebi uzeo je upravo taj da se ne poveca potraznja za njima.. i eto ga onda, nekontrolisani uzgoj i sta smo dobili.. kao i sa njemackim ovcarima - svaka ga kuca ima, a 80% njih nemaju kvalitetan zivot kakav zahtjevaju.. e pa tako isto i sibirci zahtjevaju odredjene uslove.. i bez obzira sto je rodjen ovdje i dalje ima sibirsku dlaku.. naravno da nije masna i pregusta koliko bi bila gore ali je i dovoljno gusta da nije za toplih krajeva..
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#29 Re: Sibirski samojed

Post by shiny »

Friesian wrote:dva ili tri mjeseca (maksimalno 4) je sibirske zime u Sa, ostalo su topla vremena.. a razlog tome zasto ga ja ne bi nikad sebi uzeo je upravo taj da se ne poveca potraznja za njima.. i eto ga onda, nekontrolisani uzgoj i sta smo dobili.. kao i sa njemackim ovcarima - svaka ga kuca ima, a 80% njih nemaju kvalitetan zivot kakav zahtjevaju.. e pa tako isto i sibirci zahtjevaju odredjene uslove.. i bez obzira sto je rodjen ovdje i dalje ima sibirsku dlaku.. naravno da nije masna i pregusta koliko bi bila gore ali je i dovoljno gusta da nije za toplih krajeva..
Potraznja za njim je velika, kupila ga ja ili ne. Na leglo iz kojeg sam ga kupila sam čekala četiri mjeseca, beba je rođena planirala je ja uzeti ili ne. Ja sam mu obezbijedila maksimalne uslove koje zahtjeva, da nisam uzela to štene, uzeo bi ga možda neko ko mu ne bi obezbijedio uslove kakve sam mu obzbijedila ja. I ovo biće se prilagođava mnogo lakše ekstremnim uslovima nego mnogi drugi psi. Recimo, ljudi ovdje kupuju kratkodlake pse iako oni jako teško podnose hladnoću, pa opet nisam ja ta koja će reći nemojte kupovati kratkodlake pse jer su u Sarajevu sibirske zime po četiri mjeseca. Ljudi kratkodlake pse drže napolju, u dvorištu, pa opet podržavam to, jer im je bolje da dobiju bar jedan obrok dnevno, nego ovim lutalicama koje možda nemaju nijedan.
A i sibirski samojed nije baš radostan ni kad je previše hladno. Evo moj recimo trenutno spava pored radijatora. Dok ne budeš živio sa takvim psom, nećeš razumjeti o čemu ti pričam. Al ok, poštujem tvoje mišljenje...
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#30 Re: Sibirski samojed

Post by Friesian »

hvala, bitno je da nema vrijedjanja ;-) ;-)
pozdrav
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#31 Re: Sibirski samojed

Post by merimas »

Pozdrav, imamo samojeda vec 4 godine, kcerka zeli jos jedno da mu pravi drustvo kako bi se on ponasao?
Inace on je u dvoristu i uzeli bi musko , njegovo mladunce. Ovog mi nismo odgojili vec smo ga dobili od godinu i iz neke je stenare....
User avatar
febo_acm
Posts: 10232
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#32 Re: Sibirski samojed

Post by febo_acm »

Cuj stenare... Wtf :D kako se pas ponasa prema drugim psima? Ako uzmete stene ne bi trebalo biti problema...

sent from maj fon
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#33 Re: Sibirski samojed

Post by merimas »

febo_acm wrote:Cuj stenare... Wtf :D kako se pas ponasa prema drugim psima? Ako uzmete stene ne bi trebalo biti problema...

sent from maj fon
M a ne stenare, pogresno sam se izrazila, to je nesto kao odgajacnica, ima rodovnik i proznanja sa izlozbi. A sto se tice drugih psa , cim prodju ulicom laje, jedan ga komsijin posebno nervira koji se slobodno seta ulicom tako da je jadnom najvjerovatnije preskocio ogradu kad je on naisao i poceli su se napadati.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 6744
Joined: 20/02/2013 14:14

#34 Re: Sibirski samojed

Post by Cherry-Cherry »

To su pufne mekane i drage, to su igračke... :srce: :srce:
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#35 Re: Sibirski samojed

Post by merimas »

Cherry-Cherry wrote:To su pufne mekane i drage, to su igračke... :srce: :srce:
M a mi smo "ludi" za nasim samojedom, dvoriste je puno pozitivne energije s njim. Ali nismo ga iscejfili dok je bio mali, a tada su najsladji. Sada on ima potomka koji nama pripada , musko i zanima me kako bi se on ponasao s tim malim u dvoristu, dugo je bio sam?
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#36 Re: Sibirski samojed

Post by pakica_ »

merimas wrote:
Cherry-Cherry wrote:To su pufne mekane i drage, to su igračke... :srce: :srce:
M a mi smo "ludi" za nasim samojedom, dvoriste je puno pozitivne energije s njim. Ali nismo ga iscejfili dok je bio mali, a tada su najsladji. Sada on ima potomka koji nama pripada , musko i zanima me kako bi se on ponasao s tim malim u dvoristu, dugo je bio sam?
necete imati problema ako dovedete stene.. moj ker druge muzjake ne moze ni nacrtane, ali sa stencima je super, tako da slobodno uzmite malca i uzivajte u duploj sreci!
merimas
Posts: 153
Joined: 11/05/2013 12:50

#37 Re: Sibirski samojed

Post by merimas »

pakica_ wrote:
merimas wrote:
Cherry-Cherry wrote:To su pufne mekane i drage, to su igračke... :srce: :srce:
M a mi smo "ludi" za nasim samojedom, dvoriste je puno pozitivne energije s njim. Ali nismo ga iscejfili dok je bio mali, a tada su najsladji. Sada on ima potomka koji nama pripada , musko i zanima me kako bi se on ponasao s tim malim u dvoristu, dugo je bio sam?
necete imati problema ako dovedete stene.. moj ker druge muzjake ne moze ni nacrtane, ali sa stencima je super, tako da slobodno uzmite malca i uzivajte u duploj sreci!
A, sta kad stene poraste? :)
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#38 Re: Sibirski samojed

Post by pakica_ »

merimas wrote: A, sta kad stene poraste? :)
stene ce rasti znajuci da mu je veliki pas "vodja" i necete imati problema obzirom da ce odrastati zajedno.. desit ce se svadja tu i tamo, i moji kerovi se s vremena na vrijeme posvadjaju, to je normalno, ali rasti ce skupa i mali ce znati da postuje velikog i to je to :D
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#39 Re: Sibirski samojed

Post by klixo »

Jedno upozorenje za one koji imaju ili namjeravaju kupiti ovu rasu.

Ovi psi su skloni dijabetisu , prehrana mora biti na nivou ...slatko nikako !
Tokom novogodisnjih praznika sklonite ih u kucu i budite sa njima(ili im platite hotel za kucne ljubimce) , mnogo,ali mnogo su bojazljivi od petardi,vatrometa i sl. gluposti.
Stres je uglavnom okidac za dijabetis.
Post Reply