Sibirski samojed

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

User avatar
capacitor
Posts: 47
Joined: 26/07/2012 20:01

#1 Sibirski samojed

Post by capacitor »

Pozdrav svima,

prije par godina bio sam kod jednog prijatelja, otišao sam sa ciljem da mu pomognem u nekom poslu i mislio sam da neće biti puno zabave za nas u tim danima, jer nas je mnogo posla čekalo. Ali jedan pas je učinio te dane jako zanimljivim i nezaboravnim, i tada sam na popis svojih želja dodao još jednu stavku, sibirskog samojeda. Pas je jednostavno prelijep, jako zabavan i ako se ne varam pitom (mislim na laku dresuru). Bar sam takav dojam stekao za tih par dana tamo. Ova slika ispod pokazuje jednog takvog.
Image

Sad me zanima, da li od vas forumaša neko ima ovakvog psa? Kakva iskustva imate sa njima, gdje se mogu nabaviti i odprilike po kojoj cijeni? Šta me sve čeka poslije nabavke, koje obaveze prema psu, dok se on ne navikne na dom i okruženje? :D

Malo sam razgovarao i sa prijateljem, ali bih volio čuti i vaša mišljenja, iskustva i preporuke :)
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#2 Re: Sibirski samojed

Post by Pasiflora »

Ovako: imaju ga moji prijatelji. Vrlo je zivahan i pametan (njihov je star oko 2,5 godine). Znam da se ne smije precesto kupati, a pogotovo moras paziti na susenje. U zimskom periodu ako ga pokvasis - danima se susi.
Uzasno tesko podnosi vrucinu - do te mjere da je pas mojih prijatelja skoro glavu izgubio zbog 2 ili 3 dana na brodu tokom ljeta. Vodi racuna o tome da je u pitanju POLARNI pas. Znaci moraces prilagoditi puno toga ako hoces da ga imas. Sretno ti u svakom slucaju.
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#3 Re: Sibirski samojed

Post by Friesian »

sretno s nabavkom, super je pas ali moje je misljenje takvo da je glupost nabavljati polarnog psa za nase uslove, narocito sad kad se klima mjenja..
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#4 Re: Sibirski samojed

Post by zippoo87 »

imam u komsiluku jednog ovakvog,doskora su biladva,muzjak i zenka ali je sada samo jedan
nekada se igram sa njim,pas je vrlo veseo izivahan,voli da se gnjavi i dira
nisam primjetio agresiju kada je sam a kada je bila i kuja sa njim,ona je znala biti agresivnija,pocne da rezi kada ga zovem i igram se sa njim
nisam primjetio da nesto tesko podnosi nase vremenske prilike,komsija ga drzi u boksu

uglavnom ekstra je pas,ako imas uslove da ga drzis,prostor za boks ili vece dvoriste,slobodno nabavi sebi,a idealan je ako imas i manju djecu,za igre sa njima

a cijena im je negdje oko 300 KM ,manje vise
User avatar
capacitor
Posts: 47
Joined: 26/07/2012 20:01

#5 Re: Sibirski samojed

Post by capacitor »

psa bi najvjerovatnije i na kuću navikao, spavao bi možda čak i unutra...a što se tiče klime, upoznao sam porodicu koja ima dva sibirska samojeda u Crnoj Gori, gdje je poprilično toplo..sad opet ne znam, treba tu dosta razmislit :)
hvala vam na informacijama, i ako još neko ima kakvih mišljenja, podijelite :)
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#6 Re: Sibirski samojed

Post by shiny »

U ovo biće se moraš zaljubiti. On je uvijek blentav, hiperaktivan i zaigran. Imaš dva tipa, ali je minijaturna razlika između lisičijeg i medvjedastog tipa. Medjvedasti ima zaobljeniju njušku i malo je krupniji, a ovaj drugi špicastiju i sitniji je. Manje više je to nebitno. Teško da ćeš ga posve upjeti dresirati, jer je dosta tvrdoglav i svojeglav. Lako uči ono standardno "sjedi, lezi, daj šapu" i tako to, ali teško da će te slušati u svemu ostalom, nekad mi se čini da iz inata ne sluša :D . Uvijek će mu biti vruće, pa će htjeti spavati na pločicama, po mogućnosti negdje u kupatilu ili kuhinji, uz zid, da može potpuno da se obloži njima. To mu dopusti. Ili ako imaš neki stakleni sto, tu će logu naći. Hladnu vodu uvijek mora imati dostupnu. Po mogućnosti tu vodu treba prokuhati prethodno, radi kamenca (bar tako savjetuju), ali je opet poslije dobro ohladi i ostavi tako da uvijek može doći do nje.
Dlaka je baš belaj. Kupati se ne smije često, jer je mekana i niježna. Češljati se mora bar jednom dnevno (što zna biti noćna mora) i računaj da će ti sve biti puno bijelih dlaka. Savjetuju da se četka uz dlaku!
Nije agresivan. Voli ljude (posebno djecu) i druge životinje. I puno voli da laje i skiči. Sasvim veselo i radosno, ali stalno laje. Na sve i na svašta. I na ništa. Eto nako, jer mu se laje. Dakle, debeli živci su potrebni. I za njega moraš imati vremena, zaista. Dakle, nije pas za svakoga, ali ako se odlučiš već za psa, ne postoji bolja rasa od ove!
User avatar
capacitor
Posts: 47
Joined: 26/07/2012 20:01

#7 Re: Sibirski samojed

Post by capacitor »

shiny wrote:U ovo biće se moraš zaljubiti. On je uvijek blentav, hiperaktivan i zaigran. Imaš dva tipa, ali je minijaturna razlika između lisičijeg i medvjedastog tipa. Medjvedasti ima zaobljeniju njušku i malo je krupniji, a ovaj drugi špicastiju i sitniji je. Manje više je to nebitno. Teško da ćeš ga posve upjeti dresirati, jer je dosta tvrdoglav i svojeglav. Lako uči ono standardno "sjedi, lezi, daj šapu" i tako to, ali teško da će te slušati u svemu ostalom, nekad mi se čini da iz inata ne sluša :D . Uvijek će mu biti vruće, pa će htjeti spavati na pločicama, po mogućnosti negdje u kupatilu ili kuhinji, uz zid, da može potpuno da se obloži njima. To mu dopusti. Ili ako imaš neki stakleni sto, tu će logu naći. Hladnu vodu uvijek mora imati dostupnu. Po mogućnosti tu vodu treba prokuhati prethodno, radi kamenca (bar tako savjetuju), ali je opet poslije dobro ohladi i ostavi tako da uvijek može doći do nje.
Dlaka je baš belaj. Kupati se ne smije često, jer je mekana i niježna. Češljati se mora bar jednom dnevno (što zna biti noćna mora) i računaj da će ti sve biti puno bijelih dlaka. Savjetuju da se četka uz dlaku!
Nije agresivan. Voli ljude (posebno djecu) i druge životinje. I puno voli da laje i skiči. Sasvim veselo i radosno, ali stalno laje. Na sve i na svašta. I na ništa. Eto nako, jer mu se laje. Dakle, debeli živci su potrebni. I za njega moraš imati vremena, zaista. Dakle, nije pas za svakoga, ali ako se odlučiš već za psa, ne postoji bolja rasa od ove!
mnogo vam hvala na ovim informacijama :) sada mnogo bolje razumijem njihove potrebe i stvarno ću morati razmisliti još jednom o ovome...hvala još jednom :)
User avatar
shiny
Posts: 535
Joined: 26/07/2012 15:22
Location: Sarajevo

#8 Re: Sibirski samojed

Post by shiny »

capacitor wrote:
shiny wrote:U ovo biće se moraš zaljubiti. On je uvijek blentav, hiperaktivan i zaigran. Imaš dva tipa, ali je minijaturna razlika između lisičijeg i medvjedastog tipa. Medjvedasti ima zaobljeniju njušku i malo je krupniji, a ovaj drugi špicastiju i sitniji je. Manje više je to nebitno. Teško da ćeš ga posve upjeti dresirati, jer je dosta tvrdoglav i svojeglav. Lako uči ono standardno "sjedi, lezi, daj šapu" i tako to, ali teško da će te slušati u svemu ostalom, nekad mi se čini da iz inata ne sluša :D . Uvijek će mu biti vruće, pa će htjeti spavati na pločicama, po mogućnosti negdje u kupatilu ili kuhinji, uz zid, da može potpuno da se obloži njima. To mu dopusti. Ili ako imaš neki stakleni sto, tu će logu naći. Hladnu vodu uvijek mora imati dostupnu. Po mogućnosti tu vodu treba prokuhati prethodno, radi kamenca (bar tako savjetuju), ali je opet poslije dobro ohladi i ostavi tako da uvijek može doći do nje.
Dlaka je baš belaj. Kupati se ne smije često, jer je mekana i niježna. Češljati se mora bar jednom dnevno (što zna biti noćna mora) i računaj da će ti sve biti puno bijelih dlaka. Savjetuju da se četka uz dlaku!
Nije agresivan. Voli ljude (posebno djecu) i druge životinje. I puno voli da laje i skiči. Sasvim veselo i radosno, ali stalno laje. Na sve i na svašta. I na ništa. Eto nako, jer mu se laje. Dakle, debeli živci su potrebni. I za njega moraš imati vremena, zaista. Dakle, nije pas za svakoga, ali ako se odlučiš već za psa, ne postoji bolja rasa od ove!
mnogo vam hvala na ovim informacijama :) sada mnogo bolje razumijem njihove potrebe i stvarno ću morati razmisliti još jednom o ovome...hvala još jednom :)
NIje mi bila namjera da odgovaram nekog od ove pasmine. Samo sam iznijela najveće obaveze koje ćeš imati, a imaćeš ih manje više koju god pasminu uzmeš. Mada, dobro treba razmisliti da se kasnije ne mučite i on i ti.
Ali, kad jednom ta pahuljasta beba uđe u kuću, više ništa nije problem oko nje raditi. Samo strpljenje i malo vremena, i više ti nikad neće biti dosadno :D
User avatar
capacitor
Posts: 47
Joined: 26/07/2012 20:01

#9 Re: Sibirski samojed

Post by capacitor »

Vjerujem da je tako :)
HanaSH
Posts: 1
Joined: 04/10/2012 09:54

#10 Re: Sibirski samojed

Post by HanaSH »

zdravo :) zelim da te podrzim i posavetujem da svakako uzmes samojeda za ljubimca. :) ja imam muzijaka, star je godinu ipo, medvedasti tip. mogu samo sve najlepse da kazem o rasi. mnogo su pametni, malo su tvrdoglavi, ali nikako nije tacno da su agresivni ili nedruzeljubivi. iz mog iskustva, mogu da potvrdim da obozavaju drustvo, obozavaju da se maze, mnogo laju, i prepuni su energije. :) mnogo voli da se seta, i stalno njuska i istrazuje, sve ga interesuje. mnogo je druzeljubiv, kod mene komsije i deca iz komsiluka dolaze samo da bi ga mazili i igrali se sa njim. pametan je, lako je naucio neke osnovne komande , sedi, lezi, daj sapicu, donese sam lopticu da se igramo i tako neke slicne stvari.
zahteva dosta nege, odnosno, mora da se ceslja cesto, zbog duzine dlake i linja se u prelaznim periodima. zimi ima ja mislim 3 sloja dlake, leti samo jedan, ali se dobro isceslja. ne mogu reci da mu je leti idealno, ali svakako prezivi. ja ga na primer drzim u kuci, ili u garazi gde je sve od betona i njemu je ok. :-) zimu obozava, na -30 smo se setali svako vece prosle zime, ja u dva kaputa a on samo trckara i zabija njusku u sneg. :)
jedina mana mog samija je da jede sve zivo. :) verovatno sam ja kriva za to,ali bas sve ce pojaesti. kada to kazem napominjem da je pojeo sve lutke koje su sluzile za njegovo igranje, pojeo je svecu, moj jastuk, jorgan, majice i sve sto nadje da moze da se gricka i cepa. :) igra se valjda tako sta znam. :) nije izbirljiv u hrani uopste. jede kupovnu hranu, ali i sve sto mi spremamo i jedemo za rucak, hleb i sve. ne voli masno , ili salo u hrani to nece, ostalo sve jede.

svi koji zele samija, savetujem da se mnogo potrude oko njih, jer imaju mnogo energije , samim tim im treba pruziti mnogo aktivnosti. :)
najlepsa i najbolja rasa na svetu. :) inace uvek imaju omiljenog clana porodice,koga vole malo vise od ostalih. :)
a kada sam isla da uzmem mog samija, odgajivac mi je rekao da nije zabelezen slucaj da je sami nekoga ujeo. :)
izvinite na ovako dugackom pismu, ali zeleza sam da podelim moju ljubav prepa samijima, i svakako iskustvo, jer ga imam i najbolji su na svetu . :)
User avatar
capacitor
Posts: 47
Joined: 26/07/2012 20:01

#11 Re: Sibirski samojed

Post by capacitor »

Hvala vam mnogo! :) Vaš tekst mi je još više povećao želju da nabavim ovakvog ljubimca. Neke su me rečenice nasmijale, neke malo zabrinule, ali sve u svemu mislim da sam spreman izdvojiti svo potrebno vrijeme koje oni zahtijevaju...i nadam se uskoro kupovini jednog! :)
User avatar
drag_gost
Posts: 5497
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#12 Re: Sibirski samojed

Post by drag_gost »

Znam da je zadnji odgovor bio prije mjesec dana, ali tek sam sada nasao ovu temu. Samojed je nevjerovatno drago stvorenje, u koje sam se zaljubio na prvi pogled. Preporucuje se da bude u kuci, jer voli drustvo i strasno mu tesko pada odvojenost od ljudi i generalno od vlasnika. Naravno da to ne znaci da se ne moze drzati u dvoristu, ali eto preporucuje da bude u kuci. Ljudi vec dugo vremena dijele krevet sa Sibirskim Samojedom, griju se medjusobno, tako da im je to ostalo i zapisano u genetskom kodu. Draga, cupava, bijela loptica koju ne mozete ne voljeti. :D

Jesi li se odlucio na kupovinu?
radostan dan
Posts: 27084
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#13 Re: Sibirski samojed

Post by radostan dan »

napatićete se i ti i on, al hajd kad si odlučio, nek ti je sa srećom.

ps 4 drag gost - izgleda da jeste, čim se ne javlja. nema vremena od obaveza. :)
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#14 Re: Sibirski samojed

Post by Pitarrr82 »

Friesian wrote:sretno s nabavkom, super je pas ali moje je misljenje takvo da je glupost nabavljati polarnog psa za nase uslove, narocito sad kad se klima mjenja..

:lol: :lol: A ovaj pas bi dozivio tako veliku promjenu klime?

Vjerovatno je adaptacija problem na nase vremenske uslove i slicno, kakve veze ima promjena klime kao da se drasticno mijenja za godinu, dvije :mrgreen:
radostan dan
Posts: 27084
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#15 Re: Sibirski samojed

Post by radostan dan »

baš teško podnosi vrućinu.
drugo, zavija kao haski.
tri-težak je za održavanje u tip-top stanju zbog karaktera i dlaka.

četri,ali u plusu-blesav
pet, isto u plusu -obožava igru i djecu
šest, plus - privržen.

četri, u minusu - nema šanse da se ne zaljubiš u njega.

:mrgreen:
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#16 Re: Sibirski samojed

Post by Pitarrr82 »

radosni eto te kao onaj doktor za pse s Animal-a :razz:
radostan dan
Posts: 27084
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#17 Re: Sibirski samojed

Post by radostan dan »

ma ja to u najkraćem, bez puno filozofiranja, igrom slučaja znam kakvi su.
ja na žalost nemam priliku da ih držim (pse).
haustorče čitav život, jbg.
al zato sam sa papagajima bio nenadjebiv. svaki mi je propričao, i to ohoho. :mrgreen:
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#18 Re: Sibirski samojed

Post by Friesian »

Pitarrr82 wrote:
Friesian wrote:sretno s nabavkom, super je pas ali moje je misljenje takvo da je glupost nabavljati polarnog psa za nase uslove, narocito sad kad se klima mjenja..

:lol: :lol: A ovaj pas bi dozivio tako veliku promjenu klime?

Vjerovatno je adaptacija problem na nase vremenske uslove i slicno, kakve veze ima promjena klime kao da se drasticno mijenja za godinu, dvije :mrgreen:
sad si me zbunio.. ne znam gdje zivis.. da li si ovu, ili prethodnu, godinu proveo u Sarajevu? sjeti se pa ces skontati o cemu pricam.. ne o apokalipsi!
zar adaptacija nije usko povezana sa klimom, da li mikro ili makro klimom; svejedno?
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#19 Re: Sibirski samojed

Post by Pitarrr82 »

@Friesan



Ovakav pas ako ne moze (a ocigledno veoma tesko) adaptirati se na ovakvu klimu bas kakva je bila zadnjih godinu dvije onda je bolje i ne kupovati ga ovdje, ali ono sto sam sigurno htio reci je da se klima nece mijenjati toliko da ako je takav pas izdrzao zadnje dvije godine ovdje nece izdrzati i sljedecih 10god jer pored svih promjena klime niko ne ocekuje godisnji skok od ne znam 4, 5 stepeni... :wink:
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#20 Re: Sibirski samojed

Post by Friesian »

ono sto ja hocu da kazem je da nema potrebe takve pse izlagati ovakvim promjenama kad vec ima toliko pasmina koje to sve lakse podnose.. treba pas da dvije trecine godine se ubija od vrucine da bi onda rahat docekao zimu i uzivao.. bas onako prijateljski prema psu...
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#21 Re: Sibirski samojed

Post by pakica_ »

svaka cast svacijem izboru, ali ja ovog psa ne bih djabe.. ni haskija.. ni malamuta.. ni lajku.. ne mogu da ih gledam kako se vuku na +40 i Bog! jos papci izvedu svoje cupave POLARNE pse u grad malo na vreli asfalt da pokazu kako lijepo pasce imaju, a keru nije do zivota.. definitivno nisu za svakoga.. ako vlasnik ima klimu ili debeli 'lad, donekle ok, al' ako nema, njemu otvoren prozor ne znaci nista..
pogotovo ako birate samojeda jer je, eto, lijep, jer je big no no birati psa po izgledu!
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#22 Re: Sibirski samojed

Post by Cholina_Lokica »

pakica_ wrote:svaka cast svacijem izboru, ali ja ovog psa ne bih djabe.. ni haskija.. ni malamuta.. ni lajku.. ne mogu da ih gledam kako se vuku na +40 i Bog! jos papci izvedu svoje cupave POLARNE pse u grad malo na vreli asfalt da pokazu kako lijepo pasce imaju, a keru nije do zivota.. definitivno nisu za svakoga.. ako vlasnik ima klimu ili debeli 'lad, donekle ok, al' ako nema, njemu otvoren prozor ne znaci nista..
pogotovo ako birate samojeda jer je, eto, lijep, jer je big no no birati psa po izgledu!
Ja bih zakonom zabranila da se ti psi drze u ovakvim klimama :x
PeppermintSA
Posts: 1907
Joined: 05/08/2010 20:00

#23 Re: Sibirski samojed

Post by PeppermintSA »

moja mati je veliki ljubitelj samojeda. Ima jednog trenutno, a dok sam bio klinac takođe je imala jednog dugo godina - kad kažem imala, imali smo jer je baš porodični pas, s tim da je ona uvijek isticala da je njen :lol:

dakle, imam dosta iskustva. Kao svaki špic, poprilično je samoživ i nezavisan uz dozu divljeg kao izmeđuostalog i haskiji, malamuti ili akite, s tim da je mnogo lakše dresirati samojeda od pomenutih. Imam haskija i naprosto je bila noćna mora naučiti ga najelementarije stvari tipa da ne vrši nuždu u kući, da hoda na kanapu itd. dok je sa samojedom to mnogo, mnogo lakše jer, iako je čoporski orijentisan, ipak nije toliko kao ostali polarni psi koji se konstantno nameću za mjesto alfa mužijaka s ostalim ukućanima :lol: Veoma je razigran i veseo, kao što su neki spominjali, i konstantno traži pažnju. Samojed je pas kojeg ne bi trebao uzimati ako nemaš OGROMNE količine slobodnog vremena! Sama higijenska briga će uzimati mnogo vremena - četka se otprilike svakih 48h sati, s tim da ako želiš čistiju kući, trebao bi svakih 12h jer se abnormalno linja. Kupa se jednom u 2 do 3 sedmice, što je optimalno, s tim da nije problem ni svake 3-4 sedmice jer ima specifičnu dlaku karakterističnu za polarne pse koja ne zahtjeva redovnije kupanje, naprotiv, čak je štetno. Jedna fina caka je da uopšte nema miris/smrad psa što je takođe karakterstično za sve polarne pse jer su im lojnice drugačije od kontinentalnih pasa. S druge strane, potrebna mu je konstantna animacija - sigurno nije pas kojeg možeš samog ostaviti 4-5 sati u nadi da će odmarati u bašti, budući da je hiperaktivan i da zahtjeva konstantu pažnju. Moraš biti spreman odricati se mnogo - ne u smislu floskule koju ti mama i tata kažu kada im saoptiš po prvi put da želiš psa za rođendanski poklon, već zbilja se mnogo odricati jer, kao što sam rekao, zahtjeva ogromnu pažnju koja, na početku, djeluje slatko ali nakon određenog vremena shvatiš da ne možeš uopšte živjeti svoj život kao ranije. Ovo sve govorim s pozicije osobe koja živi sama.

S djecom i drugim životinjama je dosta dobar, ali zahtjeva ranu socijalizaciju jer ima taj prepoznatljivi divlji nagon, pa ako nije na vrijeme upoznat s manjim životinjama, nerijetko će ulaziti u kuću s golubom ili mišem, sav ponosan da je nešto ulovio. Hraniš ga standardnom hranom za pse, i paziš da se ne preždere previše jer koliko god da mu ponudiš toliko će on i jesti - znači, uspostaviš tri obroka i ćao. Pije mnogo vode koja mora biti hladna (uvijek drži 3-4 flaše u frižideru da mu možeš točiti).

Moj neki savjet je da ako želiš uzimati polarnog špica, ne smiješ ni pošto živjeti sam već moraš imati porodicu koja je jednako spremna da se stara za njega - bukvalno da se radi u smjenama tako da nikad nije sam. Veoma se često dešava da porodica koja nema vremena uzme, lupam, haskija i da nakon 2 mjeseca shvati da naprosto ne može da se stara za njega, jer je 5X zahtjevniji od nekog tamo njemačkog ovčara, te ga pokloni nekom. Ono što se u narodu kaže, cijelo selo odgaja dijete se bukvalno može primjeniti na samojeda. Inače, prekrasan, umiljat i lojalan pas koji se obožava maziti, igrati i koji se nenormalno veže za članove porodice i s kojim apsolutno nikad nije dosadno. Naprosto, prekrasan ali ipak veoma zahtjevan.

Ja uvijek kažem, uzimati psa je velik korak - uzimati polarnog špica je nevjerovatno ogroman korak i nije neka usputna radnja. Ipak, ako sve ove uslove ispunjavaš, sigurno se nećeš pokajati!


eto, nadam se da sam pomogao :thumbup: :thumbup:
User avatar
Friesian
Posts: 862
Joined: 13/04/2009 13:39
Location: Sarajevo
Contact:

#24 Re: Sibirski samojed

Post by Friesian »

svaka cast.. jedna od rijetkih osoba koja je imala odredjenu pasminu a nije rekla "Obavezno njih, oni su najbolji.." :D
User avatar
Nisrin
Posts: 5488
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#25 Re: Sibirski samojed

Post by Nisrin »

Pored maltezera ovo mi je najdraza rasa, tako su prelijepi, pitomi, ma savrseni :D
Ja ge ne bih imala duse drzati vani, i kad sam se raspitivala za cistokrvne cijene su bile od 1000 do 3000 KM :D
Post Reply