Shopping kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
raskopusa
Posts: 706
Joined: 24/01/2012 12:42

#26 Re: Shopping kartica

Post by raskopusa »

manekenka u penziji wrote:Nije tacno. Ti banci plaćaš na rate a banka njima uplati cijeli iznos cim provuces karticu.
Edit: to sto ti na izvodu ima ime prodavnice je čisto radi uvida, tj.da znaš sta otplacujes i dokle si došao sa otplatom :)
upravo tako.
nigdje ne idem bez kartice,zlata vrijedi.
User avatar
4zr4
Posts: 392
Joined: 14/04/2011 23:15
Location: Zemlja čudesa

#27 Re: Shopping kartica

Post by 4zr4 »

Dr.medicine wrote:Ma vecina ima drugu cijenu za shoping kartice.
Gledam po katalozima cijena za kesh je uglavnom za nekih 50ak maraka niža, sto ce reci da ti to dođe ko neka kamata na "bez kamatnu" karticu.

Al eto, npr, ja staroj prosle godine kupio u gorenju štednjak/šporet kako ko hoće, em sam dobio na 12 rata, em su mi dali još 5% popusta, em odnijeli staro govno iz kuće :lol:
Zato što prodavaču ne legne cijeli iznos, banke uzimaju dobar procenat za to. Na obročno plaćanje na 12 rata uzimaju oko 8,50 % provizije, a na više mjeseci 10,30 %, bar je tako kod Unicredit banke, zato i imaju druge cijene, mada banke od njih to zahtjevaju da izbace, ali se ljudima ne isplati to.
lajkujMe
Posts: 12259
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#28 Re: Shopping kartica

Post by lajkujMe »

Pa koja vam je logika da vam banka tek tako da bezkamatno placanje u ratama? Gdje je banka tu? Eto postali dobrice pa posudjuju pare dzabe...

Ako ti ne platis kamatu a od toga banka zivi onda ce platiti prodavac. A prodavac nije spreman da halali 5 do 10% zarade.

Cak na obicne transakcije znaci provuces karticu i skine ti s racuna npr jedna unicredit uzima 2% provizije od prodavaoca roba to jest pruzaoca usluga
Ma da se tu vec halali pa se ne osjeti na cijeni.
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#29 Re: Shopping kartica

Post by un1ted »

A gdje je "logika" dobrog trgovca? :)

Npr u Robotu nemaš dodatnih troškova, cijena za keš i karticu je apsolutno ista. Takva je i u dosta radnji, dok je recimo u manjim radnjama i radnjama gdje je manji promet, cijena plaćanjem karticom uvećana na štetu kupca.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#30 Re: Shopping kartica

Post by studiorum_tuzlaensis »

un1ted wrote:A gdje je "logika" dobrog trgovca? :)

Npr u Robotu nemaš dodatnih troškova, cijena za keš i karticu je apsolutno ista. Takva je i u dosta radnji, dok je recimo u manjim radnjama i radnjama gdje je manji promet, cijena plaćanjem karticom uvećana na štetu kupca.
Bravo. To je to.

Shopping karticom na rate kupujem samo na mjestima gdje i za keš mogu da uzmem za iste pare odjednom. Npr Robot. :)
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#31 Re: Shopping kartica

Post by mobsterc »

Zavisi od prometa/ugovora sa bankom. Na veci promet mogu se sklopiti sa bankom ugovori npr. na 3% kamatu sto pradavac moze da iznese.
Kako god, to 'na rate' neko mora da plati, ili prodavac ili kupac.
User avatar
Dr.medicine
Posts: 1780
Joined: 20/02/2011 17:17
Location: London, UK

#32 Re: Shopping kartica

Post by Dr.medicine »

Pa OK, koristiš kreditnu karticu.
Znaci normala je da ima kamata jer joj samo ime kaže kreditna.
E sada po meni je normalno da to bude do nekih 5% max na iznos, ali oni na te sto se navode da nemaju kamatu uzmu 10%
Znamo da ako provuceš negdje kreditnu karticu u prodavnici koja ne pruža na rate da ti je kamata oko 14%

Prema tome karticu ne treba zvati bez kamatna, vec kreditna kartica sa kamatnom stopom od 14% ili da snize na neku normalnu vrijednost da raja koristi
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58770
Joined: 03/08/2010 19:04

#33 Re: Shopping kartica

Post by kakavdanakneiskustvu »

zar ima kamate kad nesto platis karticom na rate a cijena ti je ista kao i da si kešom platio?
User avatar
mobsterc
Posts: 2324
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#34 Re: Shopping kartica

Post by mobsterc »

Pa nema tebi, u tom slucaju je prodavac preuzeo kamatu.
Forumerrer
Posts: 837
Joined: 14/06/2014 17:27

#35 Re: Shopping kartica

Post by Forumerrer »

Prodavac placa banci proviziju (mislim do 5%). Znaci kupis nesto za 1000 KM banka isplati prodavacu 950 KM. E sad nasi idioti hoce da to nadomire pa dizu cijene i uvode popust za gotovinu i time gube musterije. Ja kad vidim razlicite cijene ne kupujem u toj prodavnici.

Pohlepa je cudo, zele vratiti svaku placenu marku banci na stetu kupca. A to sto bi imali 80% manje kupaca da ne postoje kreditne kartice i ne uzimaju u obzir.
Post Reply