Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#51 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Ja kada sam išao u Plavu lagunu - Kanegra, pokazivali su mi smještaj za personal, ono, bungalovskog tipa dvije ili tri sobe, mini kuhinjom, klimom, i kupatilom. Ništa luksuzno ali sasvim pristojno i uredno, međutim...Kada sam došao tamo smještaj je u konclogor baraci u sobi 2x2 gdje su ubačena tri raspala prljava kreveta, crvotočni ormar i jedan mali prozor sa žaluzinama :shock: Nema klime, a od ranog jutra sunce prži u zidove i temperatura je 200 stepeni preko dana, jbš saunu :run: Tako se dobro održava, da je ta ćelija puna prljavštine i paučine, a ljudi tek krenuli dolaziti tu, znači godinu dana nije ušla metla i džoger :o Kupatilo i wc dijeli nekoliko soba, smrdljivo, zasrano i zapišano 24/7, dok dođeš na red usereš se doslovno! Stave u sobu (žensku) dvije cure od 23 godine i ženu od 50+ :-) i kaže svađa svako malo...mi spasioci smo prema tvrdnji regrutera i NJIHOVOM HR pravilniku trebali biti odvojeni od ostalih radnika, a mene stavilo u sobu sa dva krezuba šljakera koji čitavu sedmicu u istoj garderobi rade i spavaju...Zamalo da se pobijem prvi dan sa nekim zadriglim Slavoncem koji čitavu noć hrče, hropti i zviždi ko pretis lonac!

Kada sam pitao ove što naše što su tu kakva je ovo štala i gdje su oni bungalovi za personal, dobio sam odgovor da je to za šefove, uhljebe i njihove švalerke i da mi iz BIH tu ne možemo ni primirisati....E tad sam im se najebo majke lopovske i rekao idem kući jebala vas i RvaCka i sezona! Ima još jedan hotel za radnike u Umagu, ali je isto odron samo takav, razlika je samo što je od zidanog materijala za razliku od ove štale...

Naravno, kada su mi prezentovali posao pričali su jedno, a kada sam došao nešto sasvim drugo...Politika Plave lagune je u fazonu daleko smo dosta od BIH, pa će ljudi koji su došli ipak ostati i pokriti se ušima :skoljka: E pa nisu svi glupi i naivni ko što mislite! Nije ni čudo što im svi razgule poslije dva dana kad vide gdje su došli... :run:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#52 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Našao sam fotke smještaja u Kanegri, Plava Laguna. Na žalost na slikama se ne može osjetiti užegli smrad, vrućina i sva prljavština...
Spoiler
Show
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#53 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by crveni_makovi »

Lajavikrelac wrote: 28/03/2022 16:25 Našao sam fotke smještaja u Kanegri, Plava Laguna. Na žalost na slikama se ne može osjetiti užegli smrad, vrućina i sva prljavština...
Ovo smještaj za radnike koji sami sebi dovedoše smještaj u ovako zapušteno stanje?
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#54 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by MehmedPasaMoric »

Pa u Hrvatskoj "apartmani" koji se izdaju za 50 eura dnevno nisu u puno boljem stanju od tih soba, stvarno ne znam sta ocekujete od besplatnog smjestaja za sezonske radnike :?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#55 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

MehmedPasaMoric wrote: 28/03/2022 16:42 Pa u Hrvatskoj "apartmani" koji se izdaju za 50 eura dnevno nisu u puno boljem stanju od tih soba, stvarno ne znam sta ocekujete od besplatnog smjestaja za sezonske radnike :?
Veliš? I ti dadneš 50 eura za tako nešto ili ga natakneš na kancelara? Da ti se neko posere u tanjir ti bi pojeo i rekao šta hoćeš džaba je? Očekujem od smještaja da nije zatvorska ćelija gdje te jedu komarci i stjenice, ako se prije toga ne ošugaš...
crveni_makovi wrote: 28/03/2022 16:40 Ovo smještaj za radnike koji sami sebi dovedoše smještaj u ovako zapušteno stanje?
Znači ovo je zatečeno stanje od prošle godine. Tek krenuli stizati tu, nije čišćeno nikako....a madraci su flekavi ko da su svi patili od noćnog mokrenja :run:
crveni_makovi
Posts: 972
Joined: 09/05/2021 14:34

#56 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by crveni_makovi »

Lajavikrelac wrote: 28/03/2022 16:52 Znači ovo je zatečeno stanje od prošle godine. Tek krenuli stizati tu, nije čišćeno nikako....a madraci su flekavi ko da su svi patili od noćnog mokrenja :run:
Kontam i grozno je. Kamo srece da svi imamo priblizno slicne bar minimalne higijenske navike pa da nikome ni od radnika koji su tu boravili a ni poslodavcima nije prihvatljivo ni dozvoljen takav odnos prema smjestaju. Ja da sam poslodavac davala bih uslov pri zaduzivanju cistog kreveta da se takav i odrzava i ostavlja nakon boravka inace da se plati neki iznos za odstetu.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#57 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Ma normalno, kontrola i po džepu ako je prljavo. Aj što je prljavo i prašnjavo sve, ali što su madraci, posteljina i kreveti ko iz kolonije gubavaca :skoljka: pa mogle su čistačice ili ko je već tu u kompleksu zadužen za higijenu sve to očistiti prije nego što ljudi dođu...A vidiš i sobe ko zatvorska ćelija, jedni drugima noge pod nos guraju :cry:

Kažem ti, oni misle da smo mi iz BIH divljaci koji imaju zemljane podove u kući i poljski klozet....
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2017
Joined: 14/06/2017 17:07

#58 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by MehmedPasaMoric »

Lajavikrelac wrote: 28/03/2022 16:52
MehmedPasaMoric wrote: 28/03/2022 16:42 Pa u Hrvatskoj "apartmani" koji se izdaju za 50 eura dnevno nisu u puno boljem stanju od tih soba, stvarno ne znam sta ocekujete od besplatnog smjestaja za sezonske radnike :?
Veliš? I ti dadneš 50 eura za tako nešto ili ga natakneš na kancelara? Da ti se neko posere u tanjir ti bi pojeo i rekao šta hoćeš džaba je? Očekujem od smještaja da nije zatvorska ćelija gdje te jedu komarci i stjenice, ako se prije toga ne ošugaš...

Ja ne dajem ali mnogi daju, poenta je kad takve slicne sobe izdaju ljudima od cijeg novca zive cijelu godinu, zasto bi robovima besplatno pruzali nesto bolje?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#59 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Pa ne moraju, to si u pravu...zato i ne mogu naći radnika i vrbuju glupe i naivne Bosance kojima pokažu ovo:

Image
Image
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#60 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

tak
Posts: 14
Joined: 09/10/2014 21:59

#61 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by tak »

*** VALAMAR IZBJEGAVATI !!! ***

Prevara, izrabljivanje teško, dva ili tri posla ti nakaleme na jednu platu, niko vam to neće reći, fizički je neizdrživo, sve i da je deset hiljada, a ne mizerija od 700 eura. Tuga i žalost, ostane da radi samo sirotinja iz Srbije i Bosne koja nema nikakvog izbora u životu.
Bolje u Bosni bilo šta skontajte, nemojte gubiti vrijeme.
shheff
Posts: 689
Joined: 22/07/2013 14:11

#62 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by shheff »

tak wrote: 13/07/2022 16:39 *** VALAMAR IZBJEGAVATI !!! ***

Prevara, izrabljivanje teško, dva ili tri posla ti nakaleme na jednu platu, niko vam to neće reći, fizički je neizdrživo, sve i da je deset hiljada, a ne mizerija od 700 eura. Tuga i žalost, ostane da radi samo sirotinja iz Srbije i Bosne koja nema nikakvog izbora u životu.
Bolje u Bosni bilo šta skontajte, nemojte gubiti vrijeme.
Koja lokacija si? Tj. slično na svim lokacijama gdje posluju?
tak
Posts: 14
Joined: 09/10/2014 21:59

#63 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by tak »

To stvarno ne znam, govorim svoje iskustvo, velika je firma u pitanju, imaju razrađen sistem. Moje iskustvo je iz Poreča.
tak
Posts: 14
Joined: 09/10/2014 21:59

#64 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by tak »

E da, sad se sjetih još nešto vezano za Valamar - tek kad dođete tamo u ofis, kad trebate uživo potpisati Ugovor, tada će vam gurnuti pod nos da potpišete i "Izjavu o preraspodjeli radnog vremena", što znači da radni dan od 8 sati zaboravite, radnog vremena nema, radite koliko im treba, a treba im puno, jer štede na radnicima.
tak
Posts: 14
Joined: 09/10/2014 21:59

#65 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by tak »

McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#66 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by McGradySA »

Ja se vratio sa sezone pa da opišem i svoje utiske.

Prva stvar je da se dosta radi, moj prosjek je bio 10 -12 sati dnevno bez pauze. Na žalost ispao sam naivan pa sam išao preko agencije koja je uzela dobar dio kolača. Što se tiče smještaja tu smo ispoštovani, stvarno OK dvosobne sobe sa mobilnim internetom i pristojan mlađi cimer. Hrana je očajna, serviraju vam ono što je ostalo iza gostiju i od švedskog stola ako vam se to ne gadi. Par puta smo naručivali ali smo brzo odustali jer je čak i pizza jako skupa, imajte na umu da se radi o otocima. Najobičnije stvari poput hljeba i sokova su skupe.

Što se tiče razonode zaboravite na priče o jebačini i orgijama, čeka vas rad i samo rad. Kratke pauze za kafu, velika vrućina u kuhinji, trzavice na nacionalnoj osnovi, samo vam je do toga da se odmorite. Ako ste mlađa osoba koja voli da testira svoje limite i ekstrovertirani ste-mislim da vam je ovo OK prilika. Ja bih odradio još jednu sezonu ali za dosta veći novac, ovako godine polako dolaze po svoje.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#67 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Ko ima preko 25 godina o sezoni ne treba ni da razmišlja. Ni fizički, ni psihički nije za njega. Pare su ionako mizerne za toliki rad.
McGradySA
Posts: 785
Joined: 24/02/2021 11:25

#68 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by McGradySA »

Lajavikrelac wrote: 28/09/2022 11:24 Ko ima preko 25 godina o sezoni ne treba ni da razmišlja. Ni fizički, ni psihički nije za njega. Pare su ionako mizerne za toliki rad.
Definitivno. Ja sam prešao 30 a i osjećao sam se kao pragažen danima nakon što sam odradio sezonu.
pasa0_1
Posts: 10
Joined: 22/12/2020 21:28

#69 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by pasa0_1 »

nemojte da umre tema, u maju idem i ja hahahah pa kud puklo da puklo
User avatar
xPaco1337
Posts: 1031
Joined: 30/09/2020 14:34

#70 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by xPaco1337 »

pasa0_1 wrote: 01/11/2022 22:53 nemojte da umre tema, u maju idem i ja hahahah pa kud puklo da puklo
Gdje ides ? Nemoj rec samo Laguna ili Valamar :lol:


@Da se osvrnem na ostalo jer radio sam 3 sezona u dosta hotela.

Laguna je bila prva i to mi je bilo najgore iskustvo i najgori ljudi koji sam vidio. Naravno tad sam imao 21god i ono mladost ludost ostao sam 2-3 mjeseca i dao otkaz ali sam se proveo sa drustvom dosta dobro jedni od dana za pamcenje jer su vecinom dolazile eksurkzije stranaca i bilo je dosta festivala i to je bilo prije korone.

Drugu i trecu sam radio sad tokom i sad krajem korone u blizini Dubrovnika i ono radi se kao konj i ne zaradi se puno. Cak mi je plata bila jedva i to zbog bonusa jer smo umirali sa maskama i svime ostalim 1000KM tokom korone jer nije bilo gostiju pa se nije radilo po 3-4 dana. Neko ce rec joooj super nije se radilo 3-4 dana...ali to nije tako niti zbog financija a i kad ste u vukojebini bez prodavnice nije to tako dobro.

Na sezonu nemojte ic u 3-4mj tu se zajebete uvijek jer vecinom ce te biti na mjestu ako i ima prodavnicu ili postu i to ce biti zatvoreno jer nema gostiju sve do kraja 6mj pocetkom 7og. I valja se patit sav taj period bez osnovnih namjernica.

I naravno hrana...I ako sam radio kao Kuhar bit ce te gladni kao nikad u zivotu,osim ako nema zeludac da mozete jesti splacine naravno. Za goste se ne daje nista bolja hrana u nekim hotelima nismo cak smjeli niti primirisati hranu za goste a kamoli da uzmemo mi da pojedemo. Sve se jede sa nogu na brzinu jer na pauzu i ako stignes (a neces pogotovo u kuhinji) neces moci jest jer gadi ti se sve.

Imao bi pisat ovde danima o sezonskom poslu, ali ako nemate posla ovde nema druga i ja sam kad ovde izgubim posao moram na sezonu mada imam prednost sto sam radio ovako svugdje i na CV mogu prikazati i dobiti posao skoro svugdje, mada ne ganjam restorane i a la cart opcenito jer tu ce vam biti plata ista a radit ce te 10 puta vise. Ovako lakse mi raditi u hotelu na bifeu i dijeliti ljudima hranu,praviti omlete i sl. nego u restoranu ubijati se sa narudzbama.
DebelinJoe
Posts: 1575
Joined: 03/03/2021 20:06

#71 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by DebelinJoe »

Dolazili su predstavnici Studenca, trgovačkig lanca iz Hrvatske i drzali prezentaciju u Zenici. Ja nisam za trgovinu, imam i godina finih i nisam baš zdravstveno u najboljoj formi, ali otisao iz znatizelje. Ono što ova firma Studenac nudi je ne samo smijesno nego i bezobrazno...Plata 750 eura + 100 eura toplog obroka, 50 eura nekakvih troskova prevoza.

Kad proguglaš uslove rada i iskustva radnika te firme okrene ti se želudac...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#72 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Ko je zainteresovan neka zove i provjeri. I neka dooobro ispita uslove i smještaj da se ne bi usrao!
Image
Jelena15
Posts: 8
Joined: 08/04/2023 21:01

#73 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Jelena15 »

Poštovanje,

prvi put pišem na ovom forumu. :)

Htjela sam vas pitati, da li neko ima iskustvo od prošle godine sa Sunčanim stranama Hvara?
Podijeljena su mišljenja, radila bih u sezoni ove godine da prikupim nešto novca kako bih otišla iz Crne Gore.
Molim svakoga ko ima znanje o smještaju da proslijedi info, jer mnogi pišu da su hrana i smještaj loši.
Hvala puno!
Pozdrav za sve :-D
zippoo87
Posts: 15368
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#74 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Jelena15 wrote: 08/04/2023 21:21 Poštovanje,

prvi put pišem na ovom forumu. :)

Htjela sam vas pitati, da li neko ima iskustvo od prošle godine sa Sunčanim stranama Hvara?
Podijeljena su mišljenja, radila bih u sezoni ove godine da prikupim nešto novca kako bih otišla iz Crne Gore.
Molim svakoga ko ima znanje o smještaju da proslijedi info, jer mnogi pišu da su hrana i smještaj loši.
Hvala puno!
Pozdrav za sve :-D
Neke osnovne stvari su ti uvijek manje vise iste...a to je da ces raditi vise nego sto dogovoris,da ces zaraditi manje nego sto ti obecaju ili ako i zaradis taj novac,potrositi ces tamo vise nego ocekujes ,jer i ti placas turisticke cijene ,nema popusta :D
Smjestaj i kolege/kolegice su ti cista lutrija ali iz mog dosadasnjeg iskustva na sezona mogu navesti neke savjete kako da se izabere bolji poslodavac i da se manje licnog novca potrosi.

ja bih svima savjetovao,da NIKAKO ne idu u ove velike lance hotela,restorana i svega ostalog sto je po cijelom Jadranu,nego da iskljucivo traze privatne porodicne restorane,jer ljudi koji to drze zive od novca kojeg zarade na sezoni pa im nije bas kurcobolja i svejedno hoce li u pola sezone ostati bez 2-3 glavna radnika i bez prihoda.Takodjer lakse se dogovoriti sa njima,nego sa nekim nadobudnim menaĐerima ili HR-om.
Takodjer se moze oko plate pregovarati i dogovarati i izvuci 100-200 eura vise a u hotelima imas fiksnu platu i to je uzmi ili ostavi.
Takodjer plate su puno vece nego u hotelima ali naravno moras znati ono sto radis,ne mozes zabusavati kao sto bi mozda mogao u sistemu gdje u kuhinji radi 50 ljudi a ovamo dvoje.

I preporucujem svima da probaju i urade nesto novo,posebno osobe koje su po prirodi zatvorenije i mirnije...da se upuste malo u avanturu a ta 3-4 mjeseca prodju brzo i imas jos jedno iskustvo a nesto se uvijek i zaradi.Ako te jos nesto zanima,pitaj u PM
akcija007
Posts: 2808
Joined: 17/05/2008 23:50

#75 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by akcija007 »

@Jelena15 to su hoteli Suncanihvar d.d. Hvar
Grad Hvar je najskuplji grad jer je to mondemsko top ljetovaliste . Cuo sam da ta hotelska kuca Suncanihvar ima neki hotel iz Yuge koji nije renoviran i koji sluzi za smjeataj sezonaca
Post Reply