Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66363
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#176 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by _BataZiv_0809 »

zippoo87 wrote: 26/03/2024 12:43 Ovo i jeste najtezi dio na sezoni...psihicki izdrzati,jer bukvalno imas u svakoj sekundi jedno 5-10 ljudi koji te jebu i nesto traze...pa ako nisi brz,psretan,okretan...puknes zacas.
Uzas.
I raja sa kruzera veli isto.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#177 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by swanfilter »

Lajavikrelac wrote: 30/03/2024 20:18
swanfilter wrote: 30/03/2024 19:57 Hrvatska je popularna destinacija i okrecu se fine pare u ugostiteljstvu, al ono sto gazde nude za 7 dana u sedmici i smjenama od 10 sati, mizerija. Posebno jer je u pitanju sezonski posao od nekoliko mjeseci, a plate nista vece nego sto bi je zaradio drugdje i mimo ljetne ludnice ...
Definicija rada u HR na sezoni :thumbup: Puno muzike za jako malo para...
Mah, bjezi. To je mozda posao za kakvog srednjoskolca. Da preko ljeta ide sta zaraditi, sta zbariti i nesto prakse pokupiti. I haj kuci nazad jer pocinje skola.

Godine unazad, kada se nije moglo u EU bas tako, Hrv je bila logican izbor. Danas mi je nelogican.
zippoo87
Posts: 15740
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#178 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

swanfilter wrote: 30/03/2024 20:41
Lajavikrelac wrote: 30/03/2024 20:18
swanfilter wrote: 30/03/2024 19:57 Hrvatska je popularna destinacija i okrecu se fine pare u ugostiteljstvu, al ono sto gazde nude za 7 dana u sedmici i smjenama od 10 sati, mizerija. Posebno jer je u pitanju sezonski posao od nekoliko mjeseci, a plate nista vece nego sto bi je zaradio drugdje i mimo ljetne ludnice ...
Definicija rada u HR na sezoni :thumbup: Puno muzike za jako malo para...
Mah, bjezi. To je mozda posao za kakvog srednjoskolca. Da preko ljeta ide sta zaraditi, sta zbariti i nesto prakse pokupiti. I haj kuci nazad jer pocinje skola.

Godine unazad, kada se nije moglo u EU bas tako, Hrv je bila logican izbor. Danas mi je nelogican.
Tada su plate bile zakurac...sada se moze uzeti para.
Sve ima svoje...a posao nikada nije lagan,nijedan.
Radio sam ja i na stolici i racunaru godinama...zabole me ruke i ledja i vrat,pa i za pultom,zabole noge od stojanja,pa i po firmama u proizvodnji...isto na nogama cijeli dan,nahodas se i naradis...pa i kod sebe,radim svakodnevno,imanje,dvije kuce,voce,povrce...pun k necega :D

Ali opet sve ima svoje,treba neki balanas...ja sada ovo sto radim mi je savrsen balans,jer imam vremena za sve i za sebe i raditi i odmoriti a i zaraditi i kuciti se. Sve sto prije nisam mogao...radis 8-9 sati,za neku platicu koja nije ni za K,kod nasih rahmana standardno ne mozes napradovati,standardno sikaniranje i mobing na poslu i ono,niko sa osmjehom da dodje na posao,nego svi iz nuzde :D
Kako ne radim standardno radno vrijeme,preporodio sam se i nekako nemam volju ni malo se na to vracati...a ako nekad opet budem morao,pa sto se mora,nije tesko...mada kod mene ta rijec "mora" je prilicno izbacena iz jednacine...kako ne moram nista,sve mogu i hocu :D
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#179 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by swanfilter »

zippoo87 wrote: 01/04/2024 00:30
swanfilter wrote: 30/03/2024 20:41
Lajavikrelac wrote: 30/03/2024 20:18

Definicija rada u HR na sezoni :thumbup: Puno muzike za jako malo para...
Mah, bjezi. To je mozda posao za kakvog srednjoskolca. Da preko ljeta ide sta zaraditi, sta zbariti i nesto prakse pokupiti. I haj kuci nazad jer pocinje skola.

Godine unazad, kada se nije moglo u EU bas tako, Hrv je bila logican izbor. Danas mi je nelogican.
Tada su plate bile zakurac...sada se moze uzeti para.
Sve ima svoje...a posao nikada nije lagan,nijedan.
Radio sam ja i na stolici i racunaru godinama...zabole me ruke i ledja i vrat,pa i za pultom,zabole noge od stojanja,pa i po firmama u proizvodnji...isto na nogama cijeli dan,nahodas se i naradis...pa i kod sebe,radim svakodnevno,imanje,dvije kuce,voce,povrce...pun k necega :D

Ali opet sve ima svoje,treba neki balanas...ja sada ovo sto radim mi je savrsen balans,jer imam vremena za sve i za sebe i raditi i odmoriti a i zaraditi i kuciti se. Sve sto prije nisam mogao...radis 8-9 sati,za neku platicu koja nije ni za K,kod nasih rahmana standardno ne mozes napradovati,standardno sikaniranje i mobing na poslu i ono,niko sa osmjehom da dodje na posao,nego svi iz nuzde :D
Kako ne radim standardno radno vrijeme,preporodio sam se i nekako nemam volju ni malo se na to vracati...a ako nekad opet budem morao,pa sto se mora,nije tesko...mada kod mene ta rijec "mora" je prilicno izbacena iz jednacine...kako ne moram nista,sve mogu i hocu :D
Nakon diplome moj prvi posao je bio u A1. Sve nesto međunarodna firma i karijera, pa haj. Nakon 7-8 godina ja sve nesretniji i javi mi se sef restorana u kojem sam pola godine radio kao student. Sefica treba roditi i trazi se neko da brine brigu o poslu. Sve se neckao, al zbog njih samih i uspjesnog restorana prelomim i prihvatim.

Pet radnih dana posla koji samo trazi paznju. Slobodni praznici. Dva puta po 3 sedmice godisnjeg i zna se kada je. A tek drugi aspekti.

Sta mi je najvaznije, mogu planirati mjesecima unaprijed, a da me posao ne brine. Sto je danas nemoguce.

I nakon pet godina malo u sali, malo ozbiljno zahvaljujem sefici zbog djeteta. A sebi jos vise na odluci. Kakva karijera, kakvi bakraci ..
zippoo87
Posts: 15740
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#180 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Ima ljudi koji mogu provesti 20-30 godina u istoj firmi,na istom poslu ali sve ih je manje medju novim generacijama.
Ja isto nisam jedan od tih ...mozda bi i bio da sam nekada u zivotu naletio na firmu koja je medjunarodna a normalna,da se sve zna ko sta radi,kada radi,koliko radi...kada je godisnji,kada je plata,itd itd,tako nesto kao kod tebe sada.
Ali u BiH medju domacim rahmanima nema takve firme a medjunarodne u mom gradu su isto nezastupljene.

Prijatelj mi radi u De sada,medicinar i kaze on cijeli mjesec unaprijed dobije plan rada i gdje ce i koliko raditi i ti sebi na osnovu toga isplaniras sve.
Kod nas ne mozes isplanirati naredna 2 dana jer 100% nece biti onako kako je plan :D

I na kraju...ebes karijeru i sve,ako ti je dosadno,ako nije zabavno i ako je posao moranje. Treba ici dalje i traziti nesto sto nije teski smor.

Meni je sada najbitnije da nemam pritiska i da sam miran,da spavam kao beba a ne da razmisljam sta me sutra ceka na poslu i ko ce me drndati a ja ne mogu sutiti i trpiti a to gazde ne vole...oni vole da mecu i ne vade a ti da primas i sutis :D
Kod mene se uvijek malo zajebu .
Post Reply