Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66226
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#151 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by _BataZiv_0809 »

istra_hr wrote: 17/05/2023 12:25 Ukratko,
ove godine odobrava se cca. 180.000 radnih dozvola u HR.
Dosta gradjevinski radnici - ali, ipak vecinom radnici u turizmu.
Place: cca.1.200 - 1.500 € konobari.... 1.800 € i vise za kuhare (pisem za Kvarner (Rijecki zaljev) i Istru
Koliko se radi za te cifre, da mi vidimo koliko je satnica, koliko imas odmora, kakav je smjestaj i hrana, jesi li prijavljen na miminalac a ostalo u kovertu?

Nema vise Bosanaca, Makedonaca i Srba kao nekad, sad bogme Azija preuzima.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#152 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

macchiato wrote: 24/03/2024 12:37 Da oživim temu, prvi put idem u Hrvatsku i trebaju mi neke informacije jer mi je sad sve ovo novo. :skoljka:

Kakva je procedura sa zavodom, pretpostavljam da samo ide odjava sa biroa?

I šta sa zdravstvenim osiguranjem, da li mi zlu ne trebalo treba neka verzija ino/putnog osiguranja (ili kako bi se to već zvalo u ovom slučaju) ili mi poslodavac omogućava ovakve stvari?
Sto se tice odjave sa birao kod nas i prijave u Hr...ne odjavljujes se u BiH sve dok te tamo u Hr ne prijave.Onda sa tim papirom (prijavom) se javis u nas zavod,posaljes im mail sa slikom ili PDFom te prijave u Hr i to je automatski i odjava u BiH. Taj papir trazis od poslodavca a on ga dobije od svog racunovodje. Takodjer kada zavrsis sezonu i kada te odjave u HR,taj papir poneses i sa njim se ponovo prijavis u BiH .Ili opet posaljes mailom.
Pitaj direktno gazdu za zdravstveno,jer neki muljaju i ne uplacuju zdravstveno osiguranje radnicima...a najbolja opcija bi bila otici u neko osiguranje i kupiti zdravstveno za 3-4 mjeseca...oko 100 KM kosta to.
_BataZiv_0809 wrote: 24/03/2024 12:56
istra_hr wrote: 17/05/2023 12:25 Ukratko,
ove godine odobrava se cca. 180.000 radnih dozvola u HR.
Dosta gradjevinski radnici - ali, ipak vecinom radnici u turizmu.
Place: cca.1.200 - 1.500 € konobari.... 1.800 € i vise za kuhare (pisem za Kvarner (Rijecki zaljev) i Istru
Koliko se radi za te cifre, da mi vidimo koliko je satnica, koliko imas odmora, kakav je smjestaj i hrana, jesi li prijavljen na miminalac a ostalo u kovertu?

Nema vise Bosanaca, Makedonaca i Srba kao nekad, sad bogme Azija preuzima.
Sezonski posao Bato,radi se minimalno 10 sati (pa i 12) i u 90% poslova,nemas slobodnih dana,svaki je radni. Plate su i u Dalmaciji slicne ovim u Istri...a turisticki radnici namaknu jos love kroz mancu/baksis...pa se nabere . Ako se radi manje i imas slobodan dan,onda je i zarada manja...pa slabo ko bira tu opciju,jer je racunica da za 3-4 mjeseca rada na sezoni,zivis ostatak godine kuci od te love...tako da je prioritet svima da se namakne sto vise love a odmarati ces se ostalih 8 mjeseci :D
Smjestaj ,hrana i ostalo ti zavise iskljucivo od gazde do gazde...neko je seronja,kod nekog gladujes a kod nekog bogami i fino klopas i sva 3 obroka placena a minimalno 2. A smjestaj isto zavisi od gazde ali obicno je to ispod prosjeka ,stare kuce/apartmani koje su djeca naslijedila i u kojima je zivio deda/baba i koji se izdaju jeftinije za radnike,jer im je mrsko uloziti lovu da se to renovira i naplacuje vise...svejedno i ovako im kapa,pa ih boli.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#153 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

@zippoo87 sve to stoji što si rekao, ali u 99% slučajeva su svi poslodavci u sezoni goli smećari i prevaranti. Ti si po svemu sudeći i dobro prošao, a gotovo sve i jedno iskustvo sa sezone u HR koje znam je katastrofalno loše, bilo hoteli, bilo privatnici.

Plate su premalene s obzirom da se radi 500 km/h po 12 sati svaki dan, ljudi izgaraju ko licne nakon mjesec-dva, nemaju kad jesti čestito i naspavati se, dođu svi po 10-12 kilograma mršaviji...

Zato više i nemaju dovoljno radne snage na sezoni i uvoze Filipince, Nepalce i ostale.
McGradySA
Posts: 792
Joined: 24/02/2021 11:25

#154 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by McGradySA »

U Valamaru postoji opcija stalni sezonac koja vam navodno garantuje 1000 eura. Vjerujem da je sada to za domaće kikiriki. Pitanje je da li našima toliko isplaćuju.
User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#155 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Truba »

posao ne bi smio biti test izdržljivosti ili pakao
međutim ako ideš na sezonu da zaradiš...nekako sve lakše ako znaš da će trajati do 15.9.
barem tako mislim
ili ako imaš 20 godina
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#156 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Lajavikrelac wrote: 26/03/2024 10:40 @zippoo87 sve to stoji što si rekao, ali u 99% slučajeva su svi poslodavci u sezoni goli smećari i prevaranti. Ti si po svemu sudeći i dobro prošao, a gotovo sve i jedno iskustvo sa sezone u HR koje znam je katastrofalno loše, bilo hoteli, bilo privatnici.

Plate su premalene s obzirom da se radi 500 km/h po 12 sati svaki dan, ljudi izgaraju ko licne nakon mjesec-dva, nemaju kad jesti čestito i naspavati se, dođu svi po 10-12 kilograma mršaviji...

Zato više i nemaju dovoljno radne snage na sezoni i uvoze Filipince, Nepalce i ostale.
Vidi,nagledao sam se i ja svasta a svasta i dozivio i prezivio. Vecinom jesu govna ali moze se naci i normalnijih. Evo ja sam prosle god bio kod relativno dobrih,sve po psu,po dogovoru,od plate do radnog vremena,imao tri obroka...bukvalno nikakvih troskova...ja sebi kupovso mobilni net da imam dodatno...mjesecno 20-30 eura 🤣 i ono malo voca i keksa uz kafu i tako sitnice te...mozda 100 eura mjesecno da sam trosio. Pice imao u restoranu,hranu isto.
Nije sve ni do vlasnika,ima i radnika svakakvih ali kada se trazi posao,napravis oglas,objavis na tamo stranicama gsje se nudi i trazi i porazgovaras sa 4-5 poslodavaca i vidia ima li sta potencijalno dobro.
Moze se pregovarati i dogovarati a i tamo kada dodjes,ako bude da nije po dogovoru,otvoreno kazes i trazis dalje.
Sto se tice sagorijevanja,sezona je odlicno mjesto da covjek upozna sam sebe i svoje limite ili krajnje granice i onda se tu ookaze da su mnogi labilni,neradnici i mlakonje i sagore za mjesec...neki izguraju 4 mjeseca i ne izgore skroz 😁

Ovo i jeste najtezi dio na sezoni...psihicki izdrzati,jer bukvalno imas u svakoj sekundi jedno 5-10 ljudi koji te jebu i nesto traze...pa ako nisi brz,psretan,okretan...puknes zacas.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#157 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

zippoo87 wrote: 26/03/2024 12:43 Ovo i jeste najtezi dio na sezoni...psihicki izdrzati,jer bukvalno imas u svakoj sekundi jedno 5-10 ljudi koji te jebu i nesto traze...pa ako nisi brz,psretan,okretan...puknes zacas.
Ukratko, takvi ne vade flašu iz usta. Znam takve konobare, profesionalci u svom poslu, ali zato imaju dva promila kada ne piju dva dana :lol:

Kažem ti, 99% gola prevara, ja sam nasjeo na bajku, samo što meni nije 19 godina pa me ne može niko vozati. Niko ti neće reći da će te jebati u mozak 24/7, da ćeš biti u prčvari sa 6 ljudi upitnih socijalnih, psihičkih i higijenskih navika, jesti pomije i raditi bez slobodnog dana od jutra do sutra...svi će namediti da ćeš imati uredan smještaj, tri ukusna obroka, radno vrijeme i slobodan dan sedmično. Plata bude 1000 eura, al brutto sa svim bonusima i dodacima, koje dobijaš pod uslovom da ni jedan jedini dan nemaš neku pizdariju što je apsolutno nemoguće pa te i tu zakinu! Prijatelju, nemoj me lagati, reci stanje na terenu pa ćemo pregovarati :|

Ako hoću da testiram granicu pucanja i izdržljivosti, eto Legije Stranaca, a ne da nosim tacnu i perem suđe dok ne skapam :-)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40844
Joined: 29/06/2011 23:39

#158 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by dječak sa šibicama »

Ispade gore od logora, jel te tuku?

I opet masovno idete raditi.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#159 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Pa ovo gdje sam ja bio liči na logor - vukojebina, barake, ograda, čuješ njemački okolo :mrgreen: samo fali Arbeit macht frei na ulazu pošto ima rampu i stražara :mrgreen:

Tuča je zamalo bila, samo ja imam metar mase i milimetarski fitilj pa samo naprijed :evil:

A ja na sezonu ne idem, pogriješio si ;-) Imam sasvim dobar posao kod kuće 8-)
Last edited by Lajavikrelac on 26/03/2024 13:55, edited 1 time in total.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#160 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Ja pricam a i savjetujem samo privatne restorane. Restorani su najbolja opcija,jer se tu i kuha,pa ces imati pristojnije jelo. Ima se i cugnuti,jer su veci prometi pa kada ima love,ne gleda se bas na svaku sitnicu. Kazem,sve je stvar iskustva i pregovaranja.
Dakle,prije nego dogovoris sa nekim,trazis slike smjestaja,pitas sta se jede,po koliko osoba bude u apartmanu,i ostale detalje.
I tu ces odmah vidjeti ko je ozbiljniji a ko nije.
E sada istina je da i kada se dodje,vecina stvari bude drugacija ali barem imas osnova da se zalis ili da odes.
O hotelima ja ne pisem,jer ne znam o tome nista a u privatluku sam prosao sve 🤣
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#161 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Hoteli su generalno sranje to smo utvrdili, ali isto lažu na metar i privatnici. Moj drug je najebo u Malom Lošinju, jedva se vratio, a išao kod privatnika u restoran...frajko uzimao ljude, zavlačio po dva mjeseca za pare i na kraju dobiju nogu iz smještaja jer dođe vlasnik istog i kaže da mu nije plaćen najam...Žali se Nailovoj materi kad su takvi likovi lokalne adeze ćehaje i kabadahije :roll:
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#162 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Pa sve se to da provjeriti prije nego se ode. Kazem ti,ljudi ne provjeravaju nista...pitaju samo kolika je plata i eto nas . A onda saznaju da je plata sporedni dio a ima i tih eto sto ne placaju radnike.
Prvo,ne ides bez ugovora i radne dozvole ,jer ti plata ide na racun i ne moze ti ostati duzan 2 mjeseca (minimalna ide na racun a ostalo na ruke,isto kao i kod nas).
Ja se sigurno ne bi doveo u situaciju da me neko tako sjebe,jer isprovjeravam sve,nadjem ko je vlasnik,restoran,iscitammrecenzije po googlu i ostalim sajtovima...ima dovoljno informacija da se o svakome moze saznati barem minimum.
A te poglupe,iskreno ne zalim ni ja previse
User avatar
manuchao91
Posts: 1374
Joined: 14/01/2019 20:28
Location: Tenerife ,Spain

#163 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by manuchao91 »

Drug mi išao u Vodice od 15 maja do 20 sep
22000 KM kaze da je zaradio
Hajd znaj lažel ili ne
Restoran i kafić
Bio panker,9;ljudi radi sveukupno
Imao dva obroka dnevno neku sobu ,a udaljen od posla 1,2 kilometra
Karikaturist
Posts: 3832
Joined: 20/12/2020 10:03

#164 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Karikaturist »

Koliko to dodje, preko 5 hiljada maraka mjesecno. Tesko bas, osim ako nije neki elitni i posteni gazda sa darezljivom klijentelom.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#165 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

manuchao91 wrote: 28/03/2024 11:28 Drug mi išao u Vodice od 15 maja do 20 sep
22000 KM kaze da je zaradio
Hajd znaj lažel ili ne
Restoran i kafić
Bio panker,9;ljudi radi sveukupno
Imao dva obroka dnevno neku sobu ,a udaljen od posla 1,2 kilometra
Serenda, osim ako nije valjao bijelo tokom radnog vremena :mrgreen: Cifra je nerealna...
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#166 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Moze se zaraditi toliko za 4 mjeseca ali konobari koji duze rade i kojima sav baksis ide njima,ne ide u jednu kasu pa se dijeli. A taj ako je bio sanker,cifra je malo nerealna za tu poziciju,jer sanker nema dodira sa parama ni baksisom...baksis obicno dobija od konobara 10ak% ili iz zajednickog bqksisa,isto tako 10-15%.
Ali jedno je koliko zaradi a drugo koliko vrati kuci...ja znam konobara koji idu i na 3000 eura sa baksisom a ne ostane mu ni 1000 eura da vrati kuci. Jednostavno to su skoro sve neorganizovane osobe i kako dodju,tako i odu.
A tolike pare se mogu namlatiti jedino u klubovima i disko barovima,gdje dolazi pijana i drogirana omladina i bolivih k hoces li g aklepiti 10-20 eura po racunu kada mu naplacujes.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#167 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Ama @zippoo87 prijatelju, gdje će šanker namlatiti toliku lovu da ne znam gdje radi??? Ako ispod pulta valja bobe i prašak onda da, regularno... :-) Velike cifre mogu namlatiti konobari po klubovima i beach barovima udarajući po ušima pijane stance, šanker ni pod razno, naročito u restoranu ili kakvom ozbiljnijem mjestu :-? Što kažeš, bakšiš se obično dijeli, a i tad ne znam kako bi gosti trebali biti široke ruke bi se izvukle tolike cifre...Ljudi vole lagati i preuveličavati, a većina ih se vrati sa prstom u guzici pa poslije pričaju bajke raji u mahali da bi ispali face... :oops:

Deja vu, još od kada su kruzeri bili popularni.
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#168 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Ma da...sve napisano stoji.
Ja kazem konobar moze,jer znam iz prve ruke to a sanker tesko...do 2000 eura max regularno.
Kradje i muljanja ne ubrajam u ovo.
Ovaj decko je slagao ocito...vecina ih se vrati sa 1-2000 eura ,jer sve razjebu dole.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#169 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Potroše sve što zarade uglavnom na cugu, gudru i cigare jer treba izdržati takav tempo rada i života, a da ne prsneš. Plus moraš biti mlad oko 25 godina max da bi to mogao podnijeti...Znam ja par likova koji su radili po kruzerima i CG primorju, rukali i mlatili lovu, pa su sad u ranim 40tim hronični bolesnici, od masne jetre, visokog pritiska, pa sve do vena i kičme...sad samo mogu da sjede u kafani, igraju bingo ili kladaru i baljezgaju kako su imali para ko šodera, provodili se i jebavali svako veče po tri vrhunske ribe... :oops:
sumirprimus
Posts: 81696
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#170 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by sumirprimus »

i sta kad prodje 25 godina? neces bit sezonac citav zivot?
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#171 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

To se i ja pitam iskreno :-? Ljudi koje sam naveo su u najproduktivnijem dobu invalidi i hronični bolesnici, a samo znaju tacnu nosati...

Dobro, i ekspreti su za sve moguće lige i utakmice kada se uplaćuju tiketi :mrgreen:
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#172 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Lajavikrelac wrote: 28/03/2024 14:40 To se i ja pitam iskreno :-? Ljudi koje sam naveo su u najproduktivnijem dobu invalidi i hronični bolesnici, a samo znaju tacnu nosati...

Dobro, i ekspreti su za sve moguće lige i utakmice kada se uplaćuju tiketi :mrgreen:
Da...ti konobari lice jedan drugom kao jaje jajetu...svi su isti,od ponasanja,do poroka i do toga da u zivotu nista drugo nisu naucili,osim nosati tacnu. Kada ih gledas sa strane,svi stariji od 30 god su izgorili a imaju i ove bolesti sto kolega navodi...imam prijatelja,37 godina,vene na nogama katastrofa,pola centa van noge strse.
Jeben posao,puno se radi i puno sagori...i koliko god ove cifre o kojima se prica nekome izgledale kao velike,to je duplo manje od onog sto bi trebalo da se za taj posao placa. Ima ono i normalnijih konobara ali ti su obicno sebi otvorili kafane/restorane i stvorili klijentelu
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#173 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by swanfilter »

Hrvatska je popularna destinacija i okrecu se fine pare u ugostiteljstvu, al ono sto gazde nude za 7 dana u sedmici i smjenama od 10 sati, mizerija. Posebno jer je u pitanju sezonski posao od nekoliko mjeseci, a plate nista vece nego sto bi je zaradio drugdje i mimo ljetne ludnice ...
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#174 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by swanfilter »

zippoo87 wrote: 28/03/2024 17:11
Lajavikrelac wrote: 28/03/2024 14:40 To se i ja pitam iskreno :-? Ljudi koje sam naveo su u najproduktivnijem dobu invalidi i hronični bolesnici, a samo znaju tacnu nosati...

Dobro, i ekspreti su za sve moguće lige i utakmice kada se uplaćuju tiketi :mrgreen:
Da...ti konobari lice jedan drugom kao jaje jajetu...svi su isti,od ponasanja,do poroka i do toga da u zivotu nista drugo nisu naucili,osim nosati tacnu. Kada ih gledas sa strane,svi stariji od 30 god su izgorili a imaju i ove bolesti sto kolega navodi...imam prijatelja,37 godina,vene na nogama katastrofa,pola centa van noge strse.
Jeben posao,puno se radi i puno sagori...i koliko god ove cifre o kojima se prica nekome izgledale kao velike,to je duplo manje od onog sto bi trebalo da se za taj posao placa. Ima ono i normalnijih konobara ali ti su obicno sebi otvorili kafane/restorane i stvorili klijentelu
Nije problem posao sam po sebi. Kafana je delikatna zbog alkohola i isti je razlog sagorijevanja. Radis, pocugas, spavanje. I kada postane navika, samo to jos ostane od zivota.

I nije isto raditi u kakvom kulturnom restoranu i nekakvoj narodnjackoj hali u kojoj nabijes kilometre hodajuci. I trebaju ti tri dana da se oporavis samo od zvucnika ...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#175 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

swanfilter wrote: 30/03/2024 19:57 Hrvatska je popularna destinacija i okrecu se fine pare u ugostiteljstvu, al ono sto gazde nude za 7 dana u sedmici i smjenama od 10 sati, mizerija. Posebno jer je u pitanju sezonski posao od nekoliko mjeseci, a plate nista vece nego sto bi je zaradio drugdje i mimo ljetne ludnice ...
Definicija rada u HR na sezoni :thumbup: Puno muzike za jako malo para...
Post Reply