Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#126 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

HelaS wrote: 09/05/2023 23:50
zippoo87 wrote: 09/05/2023 23:49 "38.000 Gastarbajtera iz Nepala, Filipina, Indije...je samo u 2023 doslo u Hrvatsku na rad! Brutalno! I svake godine je vise i vise! Mislim neka ljudi nek rade, zaradjuju i salju svojim."
Ima i video sa rtl.hr
Da nije prevelik taj broj :?
Nisam ja brojao...ja samo prenosim sa vijesti tj. sa drugog portala.
A povecan je broj radnih dozvola skoro duplo na rekordnu 2019. godinu...tako ce u Hr ove godine biti desetine hiljada stranih radnika.
Ovi iz Azije i tamo dalje,najcesce rade kao vozaci i dostavljaci za wolt,glovo i tako te kompanije a rade i u ugostiteljstvu ali su im plate 700-800 eura i vecinu tih para salju kuci.
Htio sam postaviti video ali ne mogu kopirati link sa FB-a

Evo video
https://www.rtl.hr/videovijesti/vijesti ... cba6c07c7
A pretpostavke su da ce ove godine u Hr doci 120 000 sezonaca

https://www.rtl.hr/videovijesti/ove-god ... 3b6cc3faed
HelaS
Posts: 5625
Joined: 22/09/2018 13:21

#127 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by HelaS »

zippoo87 wrote: 09/05/2023 23:58
HelaS wrote: 09/05/2023 23:50

Da nije prevelik taj broj :?
Nisam ja brojao...ja samo prenosim sa vijesti tj. sa drugog portala.
A povecan je broj radnih dozvola skoro duplo na rekordnu 2019. godinu...tako ce u Hr ove godine biti desetine hiljada stranih radnika.
Ovi iz Azije i tamo dalje,najcesce rade kao vozaci i dostavljaci za wolt,glovo i tako te kompanije a rade i u ugostiteljstvu ali su im plate 700-800 eura i vecinu tih para salju kuci.
Htio sam postaviti video ali ne mogu kopirati link sa FB-a

Evo video
https://www.rtl.hr/videovijesti/vijesti ... cba6c07c7
A pretpostavke su da ce ove godine u Hr doci 120 000 sezonaca

https://www.rtl.hr/videovijesti/ove-god ... 3b6cc3faed
Nek' ih po 10 prime, to je 12.000 firmi. Po 5 radnika, to je 24.000 firmi. Nekako mi to puno :-)
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#128 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Evo samo da potvrdim ono sto sam vec pisao a to je da kako se priblizava sezona,plate se dizu i da se ne treba zalijetati i raditi u hotelima
Evo sa grupe najnormalniji oglas a ima ih ovakvih koliko hoces...koga zanima,neka zaprati grupu

Image
markopd
Posts: 880
Joined: 01/12/2019 23:08

#129 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by markopd »

zippoo87 wrote: 16/05/2023 21:44 Evo samo da potvrdim ono sto sam vec pisao a to je da kako se priblizava sezona,plate se dizu i da se ne treba zalijetati i raditi u hotelima
Evo sa grupe najnormalniji oglas a ima ih ovakvih koliko hoces...koga zanima,neka zaprati grupu
Ko je imalo pametan,ne treba uopšte razmišljati o sezonskim poslovima.
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#130 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

markopd wrote: 16/05/2023 22:10
zippoo87 wrote: 16/05/2023 21:44 Evo samo da potvrdim ono sto sam vec pisao a to je da kako se priblizava sezona,plate se dizu i da se ne treba zalijetati i raditi u hotelima
Evo sa grupe najnormalniji oglas a ima ih ovakvih koliko hoces...koga zanima,neka zaprati grupu
Ko je imalo pametan,ne treba uopšte razmišljati o sezonskim poslovima.
Vuces me za jezik sa svojim komentarima :D
Tema je "sezonski posao" a ti "budi pametan" i pisi na drugim "pametnijim" temama :lol:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#131 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Lajavikrelac wrote: 29/03/2023 17:27 Ko je zainteresovan neka zove i provjeri. I neka dooobro ispita uslove i smještaj da se ne bi usrao!
Image
Koga zanima i ko je u dobroj fizičkoj kondiciji neka nazove. Sada je plata čujem preko 1000 eura ;-)

I još jednom savjet: Dobro provjerite uslove smještaja i hrane da ne bi bili prevareni :!:
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#132 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by TriDe »

Znači za satnicu od 4 eura, mora se radit svaki dan u sedmici minimalno osam sati da bi imao 900 eura.

Strašno šta rade po ovim sezonama, tu će trebat i ovom što spašava spasilac.

U Sloveniji još gore stanje, na zajednički smješaj daješ po 200 eura mjesečno za kiriju, a živiš u prčvarniku.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#133 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Jedina dobra strana ovog posla je što se ne lomiš na vrućini cijeli dan u kuhinji ili vukariš punu tacnu dvokratno. Neke pare ne treba očekivati, ali posao je sasvim ok za nakoga mlađeg koji bi da ljetuje i zaradi nešto love.

E sad, ako te smjesti u neku štalu Bogu iza nogu i daje ti splačine koje ni gladan pas lutalica ne bi jeo, onda je to već druga priča...Naravno obavezno tražiti da se ima jedan slobodan dan sedmično! Iako djeluje kao zajebancija ovaj posao iscrpi čovjeka samo tako :-?
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#134 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by TriDe »

Najgore što slobodan dan nećeš dobiti.

Na primjer po ugovoru i prema zakonu, radnik mora imati dan odmora znači minimalno jedan u radnoj sedmici. Ali vidi šta rade, prije nego što odeš dole potpišeš neki ugovor, skeniraš i pošalješ il kako ga ja volim nazvati tariguz.

E kada dođeš dole onda potpišeš regularan ugovor, izvadiš sanitarnu i za taj posao treba sigurno cijeli pregled. Onda se uslikaš negdje i sa gazdom na mup. To je procedura, gazda dostavi tvoj ugovor i kasnije na banku za račun.

Zaobilaze zakon na način da ti tamo stoji ti radiš 6 dana, a sedmi dan tj. nedelju može raditi poslodavac ali da on sam služi. I on ti to tako i stavi, kofole da on radi sedmi dan ali naravno taj dan ti radiš, a on se se čupa ko samo dok pregrmi špica. :izet:

Mjesečno mozeš nakucat i 280 sati. :lol: Na tolike sate i kod nas ćeš imati višu platu.

Ljudski organizam nije programiran da rinta bez odmora. Fina strana sezone kada slušaš neke ono donjeli bogastvo, strpili se, ali se na kraju isplatilo. Ali ona bliže realnosti jest da crnčiš ko rob na plantaži. Temperature idu preko 40 stepeni i uvijek po ugovoru imaš - i dodatne/srodne poslove po zathjevu poslodavca. Ja sam rećemo par puta čistio i wc nakon što nadrogirani Britanci porigaju, pleme im njihovo naopako.

Niko te sem boga ne štiti dole, naravno cijela obala od Cavtata gore od Medulina živi od sezone i izdavanja brodova, stanova il držanja restorana. Koga briga za nekog Bošnju koji je dole 6 mjeseci u vrh glave. Pored nas, većinom ćeš viditi Makedonce, Srbe te pokojeg Indijca. Znači ono best of the best. :lol:
User avatar
istra_hr
Posts: 1509
Joined: 30/06/2018 19:11
Location: Pula...Zagreb...Rijeka

#135 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by istra_hr »

Ukratko,
ove godine odobrava se cca. 180.000 radnih dozvola u HR.
Dosta gradjevinski radnici - ali, ipak vecinom radnici u turizmu.
Place: cca.1.200 - 1.500 € konobari.... 1.800 € i vise za kuhare (pisem za Kvarner (Rijecki zaljev) i Istru
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#136 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

TriDe wrote: 17/05/2023 12:08 Fina strana sezone kada slušaš neke ono donjeli bogastvo, strpili se, ali se na kraju isplatilo.
Ako imaš 19-22 godine onda ti i bude ok jer bude društva i curica, pa ti ponešto i ostane u lijepom sjećanju, a tad je čovjek mlad i lud pa može sve podnijeti lakše...Stres, mamurluk i umor ne predstavljaju neki problem dok si u tim godinama, već kasnije...

Ako imaš preko 30 godina takav rad na sezoni ti samo može zdravlje ozbiljno narušiti, a da ćeš neke pare donijeti - nećeš :oops:

A za slobodan dan odmah kažeš: ili ću imati sedmično slobodan dan ili kupim prnje i odlazim!
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#137 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by TriDe »

Gazda obeća da ćeš imati slobodno i još po ugovoru tako stoji, o tome ti pričam. Dođeš dole par dana, prije mupa i završavanja dozvole da se malo uhodaš i sve kofol kako je reko.

Kad pođe poso, ti si dole već pola mjeseca samo kaže radi se i nedelja. Večina neće da se vrati kući a tražit posao odozdo je zeznuto jer ode tvoj novac.

Kako god okreneš, suština cijelog mog upisa na ovu temu jeste da zbog iskustva koje sam prošao upozorim nove sezonce.

Kad sastaviš listu za i protiv, mislim da će ova druga strana prevagnut uveliko. Ebote pa i ovi što su se eto navikli dole radit, priznaju da je yebada, da se teško motivisat rintat svaki božiji dan ali preguraju. Znaš koliko to zahtijeva energije sa psihičke strane pored svih izazova i fizičkog sloma.
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#138 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Sve sto pises stoji.
Jebeno jeste,posebno pocetnicima i neiskusnim,kasnije kao i u svakom poslu,pogadjas bolje uslove i znas sta trazis.
Istina je da se radi svaki dan ako hoces vecu platu a istina je da gazde i izrabljiju ali nije istina da je tesko promijeniti poslodavca ni u pola sezone...tada je najlakse.
Ja sam naveo u jednom od postova kako da se dodje do boljih poslodavaca i kako da se pregovara a vi opet u februaru uzimajte poslove u hotelima 😂.

Ali definitivno sezona nije za svakoga a posebno nije za ljude koji nisu naucili jace raditi...samo ce im biti patnja a nece nista ni zaraditi.
Najbolje preskociti
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#139 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Sa hrvatskog foruma na temi o sezoni:
evo iz mog iskustva i ponuda ove godine:

najveca ponuda je bila 2000eura za pomocnog kuhara za cjelodnevni rad sa par sati pauze, bez slobodnog dana 6,5mjeseci. naravno isplata na racun minimalac, ostalo na ruke. obrtaj gostiju u objektu dnevno - nekoliko stotina, udarna lokacija. radis sve sto treba na vise pozicija znaci ubijacina. osiguran smjestaj i hrana.
kad se podijeli placa sa brojem sati ispada da se odradi oko 2500 sati za otprilike 5 eura po satu. da li je to ok placa za toliki rad bez slobodnog dana pola godine? i dalje traze radnike, pitam se zasto.

srednje ponude se krecu oko 1000 - 1300 eura za 200-250h mjesecno sa raznim obecanjima tipa dobija se i manca od konobara, prijava na racun u visini cijelog iznosa (i onda pokusaj - a jel moze na 4h dnevno ili na 1h da vas prijavimo jer davanja su visoka znate).

najniza ponuda je bila 800 eura sa obecanjem da je to sve na racun i ne radi se puno, 6dana u tjednu 7sati ili vise, na vise pozicija, sve sto treba ukratko radis sam al si placen kao pomocni radnik
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#140 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by TriDe »

Ma @zippoo i ja smo se slozili u nekim stvarima ali ovdje se treba jasno istaknuti ovo:

- Poslovi gdje kao pomocni konobar (znaci tvoja prva sezona) imas 1000 eura neto su rijetkost, mozda 100 od 1000;

- Poslovi gdje kao pomocni konobar imas dan odmora sedmicno, nisu bas tako rijetki ali preovladava radna sedmica od 7 dana; :izet:

- Poslovi gdje kao konobar sa iskustvom od godine dana imaš 1200 eura neto isto nisu na svakom koraku, to je ovo većinom udarna cetiri mjeseca što je zippo govorio u prošlim postovima. Imaš ti i 1500 eura ali taj konobar je baš iskusan i radi nekoliko sezona kod istog gazde.

I ne mere svako imati ni bakšiša, treba znat cigančit sa gostima. Neće ti tek tako dat 5 eura, već se moraš pobrinuti za taj sto, znači redovna kontrola pepeljara, ono da gledaš da ti ništa ne promakne i naravno spretnost te ljubaznost.

Kao što sam pominjao dosta puta, jedan obrok je tvoj a dva gazda snosi. Ti češ za taj obrok po sadašnjim cijenama koje sam neki dan gledao i kako su prešli na euro dati za 4 mjeseca preko 550 eura. Osim ako samo jeo nekakve jeftine mazalice, bez čaja, soka i slično.

Zvanični podaci MUP-a Hrvatske kažu, da je prošle godine u Hrvatskoj za radnike iz BiH izdato 36 780 dozvola. Od toga većinom za zidare i tesare pa onda ugostiteljstvo. Nisu to neke bajne brojke, kao što vidimo. Kada bi sve podvukli, mrsko mi kopat po statistikama ali bilo je vjerovatno 15 000 konobara (pomoćnih) konobara, kuhara i tako dalje.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#141 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#143 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by TriDe »

Obišao sam Hrvatsku uzduž i poprijeko i nigdje nisam naletio na neku mržnju, uvrede na nacionalističkoj osnovi i sve povezano za to.

Ovo što se desilo momcima nažalost jeste strašno ali dešava se na sedmičnoj bazi u svakom većem gradu. Eh kada u sitne sate nalete dvije grupe iz drugih zemlja, možda uz alkohol i sve ostalo, onda se potegne i uvreda koja poprimi veće dimenzije.

Želim reći da je Hrvatska sigurno mjesto za Bošnjake, Makendoce i ostale, samo im brate poslodavci ne nude bajne uvjete.

I pored svega, na Krku, Rabu, Braču, Visu, Lošinju, pa onda u Zadru, Splitu, Puli, Dubrovniku itd., radi dosta ljudi iz BiH u mnogim branšama i to ne samo jednu sezonu već godinama. Vjerujte da takve nikad niko nije krivo pogledao a kamoli da kome fali dlaka sa glave.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#144 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Sa SRB foruma prenosim:
Drage moje,
tek sam pristupila forumu,baš zbog ove teme,i biće ovo duži tekst.
Moram da Vas upozorim.
Upravo sam se vratila-pobegla iz Zadra.Kao student,tražeći posao,zvučalo je primamljivo,za naše uslove dobra plata.Agencije su zavlačile,prvi krug....i na kraju ništa,bez odgovora.Sama sam našla preko sajta dijaspora posao,i naivno krenula.
Prvi posao mi je bio sobarica u malom ušuškanom mestu Metajna,kod Zadra.Sve u redu,ali nikako ta radna dozvola,kada vide da si vredan,onda posao i konobarica i šankerica i čistačica restorana.Smeštaj u početku ok,da bi ubrzo nas sa strane iz Bosne i Srbije,prebacili u kuću,sa zajedničkim kupatilom,koje se ne zaključava,sobe isto,mogao je ući kako ko hoće.Što se i dogodilo jedno jutro.GAZDIN manijački upad u sobu.Preplašena,odmah sam tražila platu,(sve to pred njegovim roditeljima i rodjacima)ruku na srce isplaćeno mi je,ali umanjena za 250 eura za radnu dozvolu (koja nikada nije predata,niti dobijena od te gospode.)Što je i sreća,jer sam imajući u Zadru daljnju rođaku,preko nje našla posao u hamburgdžernici,5 eura na sat,pomoćni kuvar,radno vreme 8-9 sati.Ali se svelo na to,da ne smeš da izadješ na vazduh, a u kuhinji ni prozora ni ventilacije,dobijen ventilator na jedvite jade.Cilj mi je bio,a tako sam i rekla "GAZDI" do 31.avgusta radim.
Okidač što sam otišla pre obećanog je spremanje organizacije njihove proslave oluje,
i kada mi je rečeno,na moje pitanje šta je to..."SLAVIMO DAN KADA SMO VAS ISTERALI ODAVDE"Ja imam 20 godina,i nemam pojma ni šta se dešavalo tada.Došla da radim i zaradim.Juče sam se vratila,sa jako lošim iskustvom,skidanje srpskih tablica sa autobusa,uz put kroz Liku,iscepane naše zastave.Hvala Bogu,vratila sam se.NE PREPORUČUJEM NIKOME DA IDE TAMO,NI DA RADI ,NI DA LETUJE.
DIVLJAŠTVO I TAKVA MRŽNJA U 21 VEKU
Pozdrav za sve koje zanima ova tema, naročito ljude iz Srbije koji žele da rade u Hrvatskoj. Imam iskustva već pet godina pa temu dobro poznajem.
Elem, razlog zašto sam odlučio svoje iskustvo da napišem je više kao upozorenje za jednu firmu koja se i ovde spominje, a to je SUNČANI HVAR.
NI NAJVEĆEM NEPRIJATELJU NE BIH PREPORUČIO DA RADI ZA NJIH, A KAMOLI NEKOM IZ SRBIJE.
Ne znam ni odakle da počnem, toliko toga ima da ću verovatno nešto propustiti. E pa onda:
1. Smeštaj im je loš. Ima buba, stenica, gmizavaca i miševa. Imaju 4-5 hotela za radnike i ne zna se koji je gori. Nema klime po sobama, tako da zna da bude pakao ako vam je terasa okrenuta u neko doba dana prema suncu. U kupatilima, čak i ona renovirana, sve curi i pršti. Mnoga smrde kao u javnim toaletima jer nema ni prozora ni ventilatora, a po velikim vrućinama je kao u gasnoj komori. Nameštaj je star 30-40 godina.. Pranje veša je na takvom nivou da mnogi sami peru ručno.
2. Personalni restoran: trovanje kod njih je normalna stvar, a kada biste videli u kojim uslovima i koliko malo ljudi sprema obrok za 500-600 ljudi sve bi vam bilo jasno. Znači hranu ni pas s maslom ne bi pojeo... Imate i članke na nekim portalima o masovnom trovanju u Sunčanom Hvaru.
3. Odnos prema radnicima iz Srbije je kriminalan. Srbi i Crnogorci su prvi na spisku kada daju otkaze. Za otkaz je dovoljno da im ne ide kako su mislili da će ići pa posledicu rizika zapošljavanja više ljudi preuzimaju sami radnici. Menadžeri čak dobijaju bonuse ako im neki posao odradi manje ljudi nego što je po propisima to dozvoljeno. Poznavao sam jednog momka koga su tako izbacili na ulicu a još prvu platu nije primio pa je danima spavao na plaži a za hranu maltene prosio.
4. Među personalom ima mnogo narkomana i narko dilera koji se međusobno čuvaju i ako se zakačiš s nekim od njih možeš lako dobiti nogu, a i batine. Ako ti oni i njihova bahatost zasmeta ili ne želiš da učestvuješ u njihovim kriminalnim radnjama isto možeš lako da letiš. Sami dileri imaju svoje zaštitnike u vrhu Sunčanog Hvara, a možda ih i policija čuva.
5. Seksualna uznemiravanja su veoma česta, a firma ih aktivno zataškava. Na meti su mlade devojke bez zaštite koje su uglavnom iz inostranstva(Srbije, Bosne..).
6. Plate su redovne, ali nađu hiljadu načina da ti ukradu prekovremene sate. Menadžeri imaju bonus ako vas tu okinu. Tu niko nije bezbedan, čak i ljudi iz Hrvatske ili sa Hvara.
7. Pošteni radnici se maksimalno iskorišćavaju. Ako vide da si vredan i odgovoran na tebe će prebacivati sve više i više poslova i odgovornosti, naravno bez naknade. U slučaju da se pobuniš sledi otkaz jer su se neradnici međusobno povezali i čuvaju jedni druge, a dok god im stalno dolaze novi radnici taj model im prolazi.
Takva selekcija među personalom učinila je da su kolege uglavno loši ljudi, ako ti ništa od nabrojanog ne presedne - kolege će sigurno.

Rukovodstvo Sunčanog Hvara su još opasniji igrači, kradu na veliko i ne prezaju ni za šta. Vlasnici su stranci koji pojma nemaju šta se dešava u firmi. Najnoviji vlasnici su Arapi, ali je već druga priča(verovatno im nije neka zarada pored ovakvog menadžmenta)

Upozorio bih na Carića iz kadrovske koji je fin dok ne potpišeš ugovor a onda kada se stavke sa ugovora ne poštuju zna da bude veoma neprijatan ukoliko mu na to ukažeš. On je upoznat sa svi radnjama u SH ali sve vešto prikriva, možemo samo pretpostaviti iz kojih interesa.

Upozorio bih i na jednog direktora, izvesnog Borisa, zaboravio sam mu prezime. Dotični je homoseksualac i zna da se nabacuje mladim kolegama, a ukoliko neko odbije njegove ponude momentalno dobija otkaz, u suprotnom može i da napreduje.

Itd..

Valjda će vam ovo biti dovoljno da dobijete sliku o kakvoj firmi je reč. Čuvajte se
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#145 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Standardna prica za te velike hotele i resorte.
Tamo je upravo zbog jadnog menadzmenta takva situacija...eto opisali su ovi kako krimosi i nehljebi se lako uvezu i cuvaju jedni druge a ispasta normalan radnik.

Ja sam vise putao pisao da se ne ide u ove resorte i da se iskljucivo ganjaju privatni restorani,jer tu je osjetno manja sansa da uslovi budu toliko losi. Ima i tu naravno svega,gazda budala i nepostivanja dogovora ali opet privatnik zna da ako ostane bez radnika u sezoni,da ce najvise on ispusiti i izgubiti i onda se malo prizemlje. A i ko ima probleme,moze lako da se prebaci negdje drugo u sezoni,jer svima fali radnika.
Ovo za nacionalizam i to,licno nisam nikada dozivio,osim sto se u Dalmaciji fakat obiljezava i slavi Oluja pa sada kako to ko licno primi.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#146 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

U okolini Zadra su zaguljene ustaše, to znam provjereno, nevezano za godišnjicu Oluje. A što se tiče nacionalizma u Dalmaciji...jesenas sam bio u Kninu i kada sam parkirao auto pored vatrogasne stanice pitao sam dežurnog smijem li tu parkirati i smetam li kome. Odmjeri on mene, pogleda auto i veli: Bosanska registracija? Onda slobodno možeš parkirati neće niko auto dirati...Pametnom dosta :oops:
swanfilter
Posts: 7846
Joined: 06/06/2008 18:52

#147 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by swanfilter »

Njima je nepalska sirotinja na tapeti, a da su komsije posteđene.

Samo sto se ne razlikujemo izgledom, pa moraju te skontati na drugi nacin.
zippoo87
Posts: 15541
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#148 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Lajavikrelac wrote: 16/02/2024 21:12 U okolini Zadra su zaguljene ustaše, to znam provjereno, nevezano za godišnjicu Oluje. A što se tiče nacionalizma u Dalmaciji...jesenas sam bio u Kninu i kada sam parkirao auto pored vatrogasne stanice pitao sam dežurnog smijem li tu parkirati i smetam li kome. Odmjeri on mene, pogleda auto i veli: Bosanska registracija? Onda slobodno možeš parkirati neće niko auto dirati...Pametnom dosta :oops:
Ne znam ali ja cijeli zivot se druzim sa svima,srbi,hrvati,nasi,stranci...u BiH i vani,nikada nisam dozivio da me neko odmjerava zbog vjere ili odakle sam.Nisam ni ja nikada nikog po tome odmjeravao i valjda ima ta neka hemija,nisam od te price i ljudi to osjete.
Mozda mene neko i ne mirise zbog necega ali nikada mi nije neko to ni indirektno ni direktno pokazivao,kao recimo tebi eto taj u Kninu.
Bukvalno i dan danas,u kontaktu sam sa svim ljudima,niko u komunikaciji sa mnom ne istice to ili namece nesto.

Ja naravno znam da toga na ovim prostorima ima koliko hoces i da se oko toga manje vise sve vrti ali eto ja to licno nikada ne osjetim.

A znam od prijatelja iz Srbije,da je njima bas pravo bila prpa kada su prvi put dolazili u Hr da rade...najvise su oko toga imali pitanja i tripovali se.

Sada isto u Dalmaciji,u jednom zaseoku u restoranu,ima tu jedna sirovina,budala a u ratu izgubio neke clanove porodice bas izgleda tu oko Knina i bas ne mirise srbe,do te mjere da provocira otvoreno.Neugodna situacija a stalno je pod dozom cuge,ne znas nikada hoce li zaiskriti.
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#149 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by sehohari »

zippoo87 wrote: 16/02/2024 23:25
Lajavikrelac wrote: 16/02/2024 21:12 U okolini Zadra su zaguljene ustaše, to znam provjereno, nevezano za godišnjicu Oluje. A što se tiče nacionalizma u Dalmaciji...jesenas sam bio u Kninu i kada sam parkirao auto pored vatrogasne stanice pitao sam dežurnog smijem li tu parkirati i smetam li kome. Odmjeri on mene, pogleda auto i veli: Bosanska registracija? Onda slobodno možeš parkirati neće niko auto dirati...Pametnom dosta :oops:
Ne znam ali ja cijeli zivot se druzim sa svima,srbi,hrvati,nasi,stranci...u BiH i vani,nikada nisam dozivio da me neko odmjerava zbog vjere ili odakle sam.Nisam ni ja nikada nikog po tome odmjeravao i valjda ima ta neka hemija,nisam od te price i ljudi to osjete.
Mozda mene neko i ne mirise zbog necega ali nikada mi nije neko to ni indirektno ni direktno pokazivao,kao recimo tebi eto taj u Kninu.
Bukvalno i dan danas,u kontaktu sam sa svim ljudima,niko u komunikaciji sa mnom ne istice to ili namece nesto.

Ja naravno znam da toga na ovim prostorima ima koliko hoces i da se oko toga manje vise sve vrti ali eto ja to licno nikada ne osjetim.

A znam od prijatelja iz Srbije,da je njima bas pravo bila prpa kada su prvi put dolazili u Hr da rade...najvise su oko toga imali pitanja i tripovali se.

Sada isto u Dalmaciji,u jednom zaseoku u restoranu,ima tu jedna sirovina,budala a u ratu izgubio neke clanove porodice bas izgleda tu oko Knina i bas ne mirise srbe,do te mjere da provocira otvoreno.Neugodna situacija a stalno je pod dozom cuge,ne znas nikada hoce li zaiskriti.
Pa vidi, koliko sam shvatio Bošnjo si, rjeđe se nacionalizam, bil ga srpski ili hrvatski, toliko direktno odnosi prema nama.
Naročito kod Hrvata je to više neka arogancija nego mržnja.

Sa mojim starim koji je bio na brodu su se prvo iza leđa kritikovali, da bi ga kasnije "primili", ali opet mu je manje-više direktno rečeno da im musliman neće biti kapetan i da ne razmišlja o napredovanju.
U splitskim kuhinjama je kao nepisano pravilo da neki iz Bosne može biti vođa kuhinje.
Ovo je sve prije rata, mada se sve bazira na rekla-kazala, ali eto, većinom se družimo sa našima sa obale pa se i čuje puno.
macchiato
Posts: 613
Joined: 31/05/2013 21:39

#150 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by macchiato »

Da oživim temu, prvi put idem u Hrvatsku i trebaju mi neke informacije jer mi je sad sve ovo novo. :skoljka:

Kakva je procedura sa zavodom, pretpostavljam da samo ide odjava sa biroa?

I šta sa zdravstvenim osiguranjem, da li mi zlu ne trebalo treba neka verzija ino/putnog osiguranja (ili kako bi se to već zvalo u ovom slučaju) ili mi poslodavac omogućava ovakve stvari?
Post Reply