Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#76 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Ja u hotelu ne bi radio ni za duplu platu :D
Jelena15
Posts: 8
Joined: 08/04/2023 21:01

#77 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Jelena15 »

zippoo87 wrote: 08/04/2023 21:40
Jelena15 wrote: 08/04/2023 21:21 Poštovanje,

prvi put pišem na ovom forumu. :)

Htjela sam vas pitati, da li neko ima iskustvo od prošle godine sa Sunčanim stranama Hvara?
Podijeljena su mišljenja, radila bih u sezoni ove godine da prikupim nešto novca kako bih otišla iz Crne Gore.
Molim svakoga ko ima znanje o smještaju da proslijedi info, jer mnogi pišu da su hrana i smještaj loši.
Hvala puno!
Pozdrav za sve :-D
Neke osnovne stvari su ti uvijek manje vise iste...a to je da ces raditi vise nego sto dogovoris,da ces zaraditi manje nego sto ti obecaju ili ako i zaradis taj novac,potrositi ces tamo vise nego ocekujes ,jer i ti placas turisticke cijene ,nema popusta :D
Smjestaj i kolege/kolegice su ti cista lutrija ali iz mog dosadasnjeg iskustva na sezona mogu navesti neke savjete kako da se izabere bolji poslodavac i da se manje licnog novca potrosi.

ja bih svima savjetovao,da NIKAKO ne idu u ove velike lance hotela,restorana i svega ostalog sto je po cijelom Jadranu,nego da iskljucivo traze privatne porodicne restorane,jer ljudi koji to drze zive od novca kojeg zarade na sezoni pa im nije bas kurcobolja i svejedno hoce li u pola sezone ostati bez 2-3 glavna radnika i bez prihoda.Takodjer lakse se dogovoriti sa njima,nego sa nekim nadobudnim menaĐerima ili HR-om.
Takodjer se moze oko plate pregovarati i dogovarati i izvuci 100-200 eura vise a u hotelima imas fiksnu platu i to je uzmi ili ostavi.
Takodjer plate su puno vece nego u hotelima ali naravno moras znati ono sto radis,ne mozes zabusavati kao sto bi mozda mogao u sistemu gdje u kuhinji radi 50 ljudi a ovamo dvoje.

I preporucujem svima da probaju i urade nesto novo,posebno osobe koje su po prirodi zatvorenije i mirnije...da se upuste malo u avanturu a ta 3-4 mjeseca prodju brzo i imas jos jedno iskustvo a nesto se uvijek i zaradi.Ako te jos nesto zanima,pitaj u PM

Hvala puno na odgovoru.
Sad već imam 32 godine, tako da bih išla eto da se nešto zaradi, jer na taj način se jedino mogu donijeti neke veće pare, mada gledajući šta se nudi mrka kapa. :mrgreen: Poslali su mi ponudu Sunčani Hvar i zato razmatram da li je vrijedno da idem. Radila sam ranije u sezoni, znam da je uvijek puno posla i to mi ne predstavlja nikakav problem jer sam radoholičar, ali u ovim godinama se teško odlučujem na sezonske uslove jer svi dobro znamo kako to izgleda. :mrgreen: Imam alergije na hranu i to mi je najveći problem, jer sumnjam da je hrana koja nam je plaćena meni odgovarajuća, a bgm na Hvaru je sve skupo.
Ispričali su nam bajke na predstavljanju, pa mi to sve djelovalo malo sumnjivo i pomislih da pitam malo drage komšije koje su možda imale iskustva sa baš ovom firmom. Ali to se vjerovatno sve svodi na istu priču.
Ovi moji u CG ništa ne pišu i ne javljaju i onda pređoh na region.

Najvjerovatnije ću odustati, pa možda budem imala sreće da nađem nešto po Evropi. :roll:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#78 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Ako imaš preko 30 godina zaobiđi rad u hotelu, najozbiljnije ti kažem. Pare su smiješne za toliki rad, stres i ostalo. Što se tiče hrane, ja koji mogu da se šišarki najedem kad sam gladan, nisam mogao ono da zgutam koliko je odvratno :cry:

Crna Gora je još veće sranje, tamo su uslovi kao kod nas početkom 2000-tih :run:
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#79 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Jelena15 wrote: 10/04/2023 01:32
zippoo87 wrote: 08/04/2023 21:40
Neke osnovne stvari su ti uvijek manje vise iste...a to je da ces raditi vise nego sto dogovoris,da ces zaraditi manje nego sto ti obecaju ili ako i zaradis taj novac,potrositi ces tamo vise nego ocekujes ,jer i ti placas turisticke cijene ,nema popusta :D
Smjestaj i kolege/kolegice su ti cista lutrija ali iz mog dosadasnjeg iskustva na sezona mogu navesti neke savjete kako da se izabere bolji poslodavac i da se manje licnog novca potrosi.

ja bih svima savjetovao,da NIKAKO ne idu u ove velike lance hotela,restorana i svega ostalog sto je po cijelom Jadranu,nego da iskljucivo traze privatne porodicne restorane,jer ljudi koji to drze zive od novca kojeg zarade na sezoni pa im nije bas kurcobolja i svejedno hoce li u pola sezone ostati bez 2-3 glavna radnika i bez prihoda.Takodjer lakse se dogovoriti sa njima,nego sa nekim nadobudnim menaĐerima ili HR-om.
Takodjer se moze oko plate pregovarati i dogovarati i izvuci 100-200 eura vise a u hotelima imas fiksnu platu i to je uzmi ili ostavi.
Takodjer plate su puno vece nego u hotelima ali naravno moras znati ono sto radis,ne mozes zabusavati kao sto bi mozda mogao u sistemu gdje u kuhinji radi 50 ljudi a ovamo dvoje.

I preporucujem svima da probaju i urade nesto novo,posebno osobe koje su po prirodi zatvorenije i mirnije...da se upuste malo u avanturu a ta 3-4 mjeseca prodju brzo i imas jos jedno iskustvo a nesto se uvijek i zaradi.Ako te jos nesto zanima,pitaj u PM

Hvala puno na odgovoru.
Sad već imam 32 godine, tako da bih išla eto da se nešto zaradi, jer na taj način se jedino mogu donijeti neke veće pare, mada gledajući šta se nudi mrka kapa. :mrgreen: Poslali su mi ponudu Sunčani Hvar i zato razmatram da li je vrijedno da idem. Radila sam ranije u sezoni, znam da je uvijek puno posla i to mi ne predstavlja nikakav problem jer sam radoholičar, ali u ovim godinama se teško odlučujem na sezonske uslove jer svi dobro znamo kako to izgleda. :mrgreen: Imam alergije na hranu i to mi je najveći problem, jer sumnjam da je hrana koja nam je plaćena meni odgovarajuća, a bgm na Hvaru je sve skupo.
Ispričali su nam bajke na predstavljanju, pa mi to sve djelovalo malo sumnjivo i pomislih da pitam malo drage komšije koje su možda imale iskustva sa baš ovom firmom. Ali to se vjerovatno sve svodi na istu priču.
Ovi moji u CG ništa ne pišu i ne javljaju i onda pređoh na region.

Najvjerovatnije ću odustati, pa možda budem imala sreće da nađem nešto po Evropi. :roll:
A zasto bi odustajala,sada je najveca potraznja za radnicima u HR?
I ganjaj HR,kakve god da su zarade,vece su nego u CG.
Imas na viberu grupe za zaposljavanje,ukucaj "poslovi hrvatska" ili "world jobs"...srbin neki te grupe vodi i posreduje i pouzdan je...imas puno oglasa za poslove.
Javi mi se u PM da ti pomognem konkretnije i da ti nadjemo posao privatno negdje,kakvi hoteli i te gluposti.
Jelena15
Posts: 8
Joined: 08/04/2023 21:01

#80 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Jelena15 »

Odustala sam od ove ponude za Sunčani Hvar, jer su mi oni i Jadranka doo jedini poslali ponude. Mali Lošinj je nudio platu 600e za hostesu/pomoćni konobar, a to je baš nikakva plata. 700km putovanja koje je u mom trošku, za tu platu jednostavno ne vrijedi. I kao tips i te stvari, tvrdili su da može izaći i do 900e. Ali zaista veliki rizik da idem na pretpostavke. :)

U CG ni riječi o sezoni nema, prijavila sam se u nekoliko hotela i samo mi je jedan poslao mail da su me odbili, ostali ni odgovorili ništa nijesu. Politička situacija je ovamo sranje kao i uvijek, a sad još gora nego ikad. Tako da ne znam ni jesu li pripremili ikakvu sezonu.
Nijedno drugo mjesto ne znam a da je sigurno, tako da tražim uporedo i neki posao ovuda po gradu, jer se mora radit'. Ne mogu ni da odem vani da zaradim jer mi i za to treba novac, tako da užas :-D
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#81 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Jelena15 wrote: 10/04/2023 16:55 Odustala sam od ove ponude za Sunčani Hvar, jer su mi oni i Jadranka doo jedini poslali ponude. Mali Lošinj je nudio platu 600e za hostesu/pomoćni konobar, a to je baš nikakva plata. 700km putovanja koje je u mom trošku, za tu platu jednostavno ne vrijedi. I kao tips i te stvari, tvrdili su da može izaći i do 900e. Ali zaista veliki rizik da idem na pretpostavke. :)

U CG ni riječi o sezoni nema, prijavila sam se u nekoliko hotela i samo mi je jedan poslao mail da su me odbili, ostali ni odgovorili ništa nijesu. Politička situacija je ovamo sranje kao i uvijek, a sad još gora nego ikad. Tako da ne znam ni jesu li pripremili ikakvu sezonu.
Nijedno drugo mjesto ne znam a da je sigurno, tako da tražim uporedo i neki posao ovuda po gradu, jer se mora radit'. Ne mogu ni da odem vani da zaradim jer mi i za to treba novac, tako da užas :-D
Imas i fb grupe za zaposljavanje po dalmaciji...svaki dan oglasi a najbolje je da ti napravis svoj oglas sa kontakt podacima i neko ce ti se javiti sa ponudom.
Ja sam dobio tako nekoliko ponuda.
https://www.facebook.com/groups/posaoda ... tid=NSMWBT

https://www.facebook.com/groups/trazim. ... tid=NSMWBT

Ove dvije su sa najvise clanova i mnogi tako nadju poslodavca ili radnika.
Sanjalicaa99
Posts: 6
Joined: 02/11/2020 15:09

#82 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Sanjalicaa99 »

Moze li se naci sezonski posao bez znanja stranih jezika? Izgleda da svi pored engleskog ocekuju da znas bar jos jedan strani jezik i zbog toga bez obzira sto imam EU drzavljanstvo se ne mogu zaposliti. Jeli pametno uopce ici ako znam samo osnove engleskog?
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#83 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Sanjalicaa99 wrote: 15/04/2023 16:04 Moze li se naci sezonski posao bez znanja stranih jezika? Izgleda da svi pored engleskog ocekuju da znas bar jos jedan strani jezik i zbog toga bez obzira sto imam EU drzavljanstvo se ne mogu zaposliti. Jeli pametno uopce ici ako znam samo osnove engleskog?
Pa zavisi sta ces raditi?Koju poziciju trazis?
Ako si direktno u kontaktu sa gostima,onda ti treba engleski i ostali kezici,njemacki,talijanski jer ces lakse skontati goste ako oni ne znaju engleski.
Ali ako ces raditi u kuhinji,hotelu ili negdje gdje nema gostiju,onda ne moras ni znati jezik.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#84 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by moonca »

Samo je bitno da se pojavish na poslu.. :zoka:
NediM17
Posts: 21695
Joined: 05/11/2009 11:49

#85 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by NediM17 »

Ma jok, samo ostavis broj racuna gdje ce ti platu uplacivati. :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#86 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by moonca »

E to su bosancherosi.. skontali... :-)
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#87 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

Moze kontakt od gazde koji placa pojavljivanje...dajem bonus za preporuku ?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#88 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by moonca »

Shto znachi. da je voljan raditi.... a, po iskustvu jedne poznanice. jako puno sati se radi... tako.. ako niste u kondiciji.. neche prochi.. ;-)
nuki_cika
Posts: 1078
Joined: 06/07/2010 16:19

#89 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by nuki_cika »

Lajavikrelac wrote: 29/03/2023 17:27 Ko je zainteresovan neka zove i provjeri. I neka dooobro ispita uslove i smještaj da se ne bi usrao!
Image
Šta je s ovim?
Jel iko zvao i pričao, vrijedi li pokušavati?
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#90 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

PONUDA ZA POSAO

Ima li neko da je pizza majstor sa iskustvom,da bi radio na sezoni ?
Mogu preporuciti nekoga kod dobrih poslodavaca pa ako je neko zainteresovan sa foruma ili zna nekoga,neka se javi da proslijedim kontakt gazde .
Sve je uredno,prijava,osiguranje,ugovor i plata se moze fina dogovoriti .
PM ako znate nekoga ili ste vi ta osoba.
Radi se u Hrvatskoj.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#91 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

nuki_cika wrote: 17/04/2023 06:22 Šta je s ovim?
Jel iko zvao i pričao, vrijedi li pokušavati?
Nazovi i raspitaj se, zato sam i stavio oglas BTW...koga interesuje da ih kontaktira ;-)
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#92 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by TriDe »

Ljudi kanite se ovih sezonskih poslova po restoranima i hotelima u Hrvatskoj.

Prvo uslovi su loši, a radi se desetak sati dnevno i šest dana u sedmici.

Plata konobara sa nešto iskustva u Dubrovniku je oko 750 do 800 eura. Hrana većinom dva obroka i tu ako imate sreće hranit ćete se sa švedskog stola nekog hotela ali tankovijac bogami, jer treći obrok je vaš.

Ne živite nikad u sklopu hotela il nekoj kući odma do restorana, već vas guraju ko u Kamboždi po četvoricu u dvije dvokrevetne sobe sa zajedničkom kuhinjom i jednim kupatilom.

I onda nakon pola godine noga u zicugu te nazad kući sa nešto jače od 4000 eura ako niste troškali. Po nekim vukojebinama će vam se desiti da veš perete i sušite ko tarzan a živite u improviziranim bunkerima.

Slovenija isto loša, iako ovo nije tema. Posao skladištara u većim trgovačkim lancima 850 do 900 eura. Smještaj kolektivni plus se odbija od plate 160 eura za to. Radi se u hladnjačama na primjer u Lidlu i svak mora tu minimalno po 4 sata sedmično na -20 i gospođa kaže fol imate prostoriju za aklimatizaciju pa se može podnijet. :lol:

Samo Njemačka, Austrija pa čak i Irska ako treba u plastenike.
Sociolog
Posts: 4349
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#93 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Sociolog »

Prvi posao mi je bio u Komizi na Visu raj na zemlji, kad sam imao 19 godina po 12 sati radio..izdrzalo se.

Nazalost, iskoristavaju nasi raju a smjestaji su u vecini mjesta katastrofa.

Ako se odlucis trazi unaprijed slike smjestaja..
Najiskrenija preporuka jedino porodicni restorani..ima finih i postenih ljudi i korektnih.
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#94 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Suzie Q »

Ako ce kome pomoci, gledajte poslove po Istri. Jest dalje, ali sezona traje puno duze nego u Dalmaciji, uz malo srece radi se i docek Nove godine. Mnogi hoteli imaju princip da prekovremene sate prebacuju u zimski fond tako da radnik ostaje prijavljen cijelu godinu. Istra je pri tome mentalitetom vise-manje jos u Jugoslaviji pa nema ni nekih tenzija i predrasuda.
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#95 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by TriDe »

Gotovo sam pa siguran da u većini hrvatskih hotela sezona traje najranije od aprila najkasnije do kraja oktobra. Možda je eto Istra izuzetak ali i tu samo neki hoteli.

Može se naletiti diljem obale ili po otocima na neko fino porodično okruženje ali prije da ćete zaglibit u restoranima gdje se radi čak svaki dan u sedmici. Prvi nekakav ugovor sam potpisao prije polaska, poslat na mejl, skeniran a onda sam onaj "pravi" važeći ugovor potpisao tek na licu mjesta nakon što se završili papiri u mupu i izvađena sanitarna.

Ne znam je li se šta mijenjalo u regulativi kako je uveden euro, ali 2019. je bio običaj da ti gazda da minimalac na karticu te ostatak u koverti.

U tim porodičnim restoranima, žena zadužena za tvoj obrok većinom kuha svinjetinu ostatku ekipe. Tebi pošto ne konzumiraš pomenutu ide 70 % pohovana puretina, nekakva čorba sa jagnećim mesom te sto posto jaja. :-D

Na doručak sam trošio mjesečno oko 700 kuna. Internet sam imao samo u restoranu pa i tu ode mjesečno oko 90 kuna mislim, bila je ona A1 kartica te dopuniš otprilike 7 giga.


Cura koja je radila tu u kuhinji ko ispomoć, svako dva sata bi mijenjala majicu jer je bila morka ko iz vode. Imao sam pravo da pijem jedino kiselu vodu koliko hoću. Ostalo kafa, sok i šta već možeš ali ti se odbije. Naravno ja bi uhvati oči pa popi šta mi je ćejf iz magacina.

Pomoćni konobar je prije četiri godine imao platu oko 5000 kuna.

I onda dođeš kući sa otprilike 7000 KM gdje u startu ostaviš odmah hiljadu sa strane za idući sezonski posao koji te čeka tek za pola godine.
markopd
Posts: 884
Joined: 01/12/2019 23:08

#96 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by markopd »

O kakvim uštedama se priča,kada ove godine je u Hrvatskoj sve duplo skuplje u odnosu na prošlu godinu,a pogotovo hrana.Na tim sezonskim poslovima se izgara i nemoguće je sačuvati toliko novca koliko se ovde piše.Ko god ovde ima iole pristojan posao,bolje ostati nego ići na sezonu.Za Njemačku i Sloveniju se slažem da je uvijek bolja opcija.
User avatar
TriDe
Posts: 51
Joined: 12/10/2021 10:24

#97 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by TriDe »

markopd wrote: 02/05/2023 16:53 O kakvim uštedama se priča,kada ove godine je u Hrvatskoj sve duplo skuplje u odnosu na prošlu godinu,a pogotovo hrana.Na tim sezonskim poslovima se izgara i nemoguće je sačuvati toliko novca koliko se ovde piše.Ko god ovde ima iole pristojan posao,bolje ostati nego ići na sezonu.Za Njemačku i Sloveniju se slažem da je uvijek bolja opcija.
Konobar sa nešto iskustva u Dubrovniku može zaradit 800 eura + bakšiš mjesečno. Znači izaći će za pola godine oko 9500 KM, možda i jače. Odbij doručak (poslodavac snosni primjer ručak i večeru ako si smjena od 12) te povremene kafe i internet. Što znači ako stegneš kaiš može kući donijeti blizu 7000 KM.

Lično sam donosio manje jer sam manje i zarađivao zbog manjka iskustva u toj sezoni, a više trošio, ali ne sad nešto pretjerano, jer nisam imao slobodan dan.

Međutim tema oko uštede nije toliko ni bitna, to je do osobe kako će se ko postaviti, oće li pregrmiti na minimalcu il ne. Već suština je da sam osjetio na vlastitoj koži šta znači konobarisati sezonu kod komšija.

Čak ima da ne kažem budala, tipa roštiljskih majstora koji iz BiH dođu samo u jeku sezone neka dva-tri mjeseca. Gazda mu da i 1000 eura mjesečno plus čak tri obroka ali ga skrši. Ovaj konta dobro prošao, dok je u stvari na plećima iznjeo teret za platu koja je morala biti veća.

To je po meni rupa bez perspektive. Skašiš se, pare se potroše a po pitanju karijere nisi ostvario nikakav pomak sem eto tog nekog iskustva u poslu koji ćeš što prije pokušat zaboraviti.

Sedmično nabiješ od 60 do 70 sati, mjesečno i do 280. :izet:
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#98 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by sehohari »

Svi ovdje većinom pišete o konobarima ili kuharima.
Pitam se, ima li se ikakve mogućnosti za naše ljude da se zaposle možda i kao recepcionar i sl. ili je to rezervisano za domaće? Kontam, ima raje i kod nas što barata stranim jezicima...
zippoo87
Posts: 15654
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#99 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by zippoo87 »

sehohari wrote: 02/05/2023 18:10 Svi ovdje većinom pišete o konobarima ili kuharima.
Pitam se, ima li se ikakve mogućnosti za naše ljude da se zaposle možda i kao recepcionar i sl. ili je to rezervisano za domaće? Kontam, ima raje i kod nas što barata stranim jezicima...
Ima...znam djevojku iz mog grada,radi na recepciji na Losinju,cura engleski prica vrhunski,profesorica je engleskog a tamo radi sezonu ali je mislim na ugovoru cijelu godinu.

Sto se tice ovih zadnjih par postova i zarada sto neki pisu...to je daleko ispod prosjeka ovog sto sam ja radio i ovi sa mnom,bilo konobari,rostilj majstori ili sankeri.
Dakle moja prva sezona plata 1000eura plus bili jos neki bonusi i baksisa isto par stoja eura mjesecno.Imao sam internet u kuci i u restoranu,hrana 2 obroka,dorucak i kafu sam pio kuci...kafa i 2 kriske tosta,to sam najcesce jeo.
Pare sam trosio na voce i na pivo,koje sam placao u restoranu po nabavnoj cijeni i kuci ako sam nosio.
Nisam uopste morao puno trositi ali opet se potrosi koja stoja eura mjesecno,jer ja nisam neko ko ce biti zeljan icega i ko ce se patiti.
Smjestaj je bio jedna cijela kuca za nas 4-5 u 2-3 apartmana...ono nista posebno,stara gradnja kuce,prije nas zivio djedica neki i umro i kcerka iznajmila cijelu kucu...meni nije smetalo,bitan mi je krevet dobar i wc...kuhao nisam nista,osim vodu sto prokuham za kafu :D

A zarade rostilj majstori su 1500+ eura,konobari su isto bili plata 1000eura ali baksisa kao u prici,plus klepe sebi svaki dan po 50ak eura mimo baksisa,top....2500-3000 eura izadju.
Hrana je bila onako...mislim jede se,ima i kolicinski i salata i rostilj i svega ali cijelo ljeto jedes 10 jela pa ti se sve zgadi .
Ima i svinjetine ali ako neces,kazes daj pileci file,file ribe ,cevape ili tako nesto.

Iskreno ja za te plate od 800 eura o kojima neki pisu,ne bi otisao nikada,jer se to ne isplati...sve ispod 1300-1500 eura da vratis kuci za mjesec je slabo isplativo...dakle da vratis kuci a ne ukupno da zaradis.
I ovo je neka pocetna zarada dole i minimalna...sada za ovu sezonu su vec i konobari pocetna 1300-1500,sakeri isto oko 1500eura,Rostilj majstori 1800+ itd itd.
Spremacice soba na cijeni kao nikada do sada,peraci sudja isto fine pare zarade za 3-4 sata rada dnevno.

Samo sto ne znaju svi izgleda pronaci bolje uslove...ali evo ukratko par savjeta.
Imate po FB nekoliko grupa sa po 200000+ clanova,gdje se nude i traze poslovi.
Tu napravite svoj oglas,pismen,fin,kulturan,opisite ukratko sve sta znate i sta trazite,ostavite kontakt broj/mail i objavite oglas.Ideana objava oglasa je pocetkom mjesec aprila,jer tada vec krecu ozbiljniji restorani da traze .
Recimo uvijek prvi u lov na radnike krecu hoteli...vec u januaru i februaru i tu se mnogi zajebu,prihvate posao u hotelu za 700 eura a isti posao u privatnika moze za duplu lovu.
Onda kada se pocnu javljati zainteresovani poslodavci ili recruiteri...napravite sebi na papiric listu svojih zahtjeva sa zaradama,smjestajem,prekovremenim itd itd...dakle sve ono sto je bitno.Trazite sliku smjestaja i otvoreno kazete da cete odmah napustiti ako budu slagali nesto.I tako ne prihvatate odmah prvu ponudu,nego fino sa 4-5 obavite razgovor.Kod ovog dijela ja savjetujem pod OBAVEZNO video poziv,jer puno je lakse steci dojam o nekome kada ga vidis i cujes,nego kada si pise poruke ili mail.
Onda pitas sta on ocekuje od tebe,koji tacno posao ces raditi,da taksativno navede i sve detalje,jer ce se u 90% slucajeva desavati da cete dobiti vise posla nego ste se dogovorili,pa da onda i ti imas nesto u svoju odbranu,da kazes da se niste tako dogovorili.

I nakon par razgovora i poslodavaca,vidis da li neko odgovara tebi za posao i dogovorite se.
Onda posaljes dokumentaciju za izradu boravisne dozvole i obavezno trazite neki ugovor da vam posalju na mail,jer sada su u Sengenu,mogu zatezati pa da ne bi ko ostao na granici.
A nakon odradjene jedne sezone i kada malo upoznas ljude,za slijedecu sezonu mozes odmah da se dogovoris ,jer ako si dobro odradio,biti ces trazen :D
Mislim,da ne idealiziram...nije idealno,bolja je opcija Njemacka i EU (austrija i tako ) ali tamo je teze doci a i ugostiteljstvu tamo se ne isplati raditi,jer sa balkana najcesce zaposljavaju Balkanci...pa to su tek prevare i sega dogadjaji,od tih tamo seljobera koji su otvorili neku kantinu ili restorancic...imam prica ovdje od prijatelja iz prve ruke...bukvalno sve goli prevaranti i budale...bolji su ugostitelji u Hrvatskoj nego u Njemackoj,sto se tice restorana.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66229
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#100 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by _BataZiv_0809 »

Pa do kad mislis radit tako sezone
Post Reply