Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1 Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

Otvaram ovaj topic kako bi se forumaši informisali o sezonskim poslovima u HR pošto ima gomila prevarenih, nasamarenih i razočaranih od prošle godine. Javilo mi se dosta ljudi (preko jednog foruma) gdje su uglavnom naveli negativna iskustva: prekovremeni rad, loš smještaj,loša hrana, zakidanje na satnici i sl. U većini slučajeva se pominju tri hotelska lanca koja zapošljavaju BIH državljane: Valamar, Plava Laguna i Solaris kao najveći smećari i prevaranti :| a oni najviše traže radne snage u zadnje vrijeme po sajmovima zapošljavanja...Mi smo za njih "treće zemlje" i ponašaju se prema nama kao prema bijednicima i sirotinji koja nema hljeba jesti :evil:

Sva iskustva i sugestije su dobrodošli :)
User avatar
muha_sa
Posts: 128481
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#2 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by muha_sa »

Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#3 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by spreca »

Lajavikrelac wrote: 14/02/2020 09:34 Otvaram ovaj topic kako bi se forumaši informisali o sezonskim poslovima u HR pošto ima gomila prevarenih, nasamarenih i razočaranih od prošle godine. Javilo mi se dosta ljudi (preko jednog foruma) gdje su uglavnom naveli negativna iskustva: prekovremeni rad, loš smještaj,loša hrana, zakidanje na satnici i sl. U većini slučajeva se pominju tri hotelska lanca koja zapošljavaju BIH državljane: Valamar, Plava Laguna i Solaris kao najveći smećari i prevaranti :| a oni najviše traže radne snage u zadnje vrijeme po sajmovima zapošljavanja...Mi smo za njih "treće zemlje" i ponašaju se prema nama kao prema bijednicima i sirotinji koja nema hljeba jesti :evil:

Sva iskustva i sugestije su dobrodošli :)
Uz malo tuda da se nauci njemacki i na zapad ,zasto bi neko trazio sezonski u HR i jos prevareni budu i nikakav odnos prema radnicima
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#4 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Ci-Nick »

Kad bi me žena pustila,.. ja bi išao.
Zaposlio bi se u Rovinju kao vrtlar.
Plata je oko 5.000 kuna, smještaj i hrana.
Meni plata i nije bitna, više bi išao zbog onog slobodnog dijela dana kada bi fotografisao puste ulice Rovinja i krajolike Istre.
Al ne da žena od kuće,..
Ne vidim šta mlad besposlen čovjek može izgubiti,.. osim nevinosti, ako je nevin.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by drndalo »

Mislis da ga sprci neki sef ? :D

Slobodno kao vrtlar bi mozda imao, samo je i to pitanje, ako ti natovare "i ostale nenavedene poslove"... Onda bi puste ulice Rovinja mogao slikati u zaista slobodno vrijeme 02-04 ujutro... :P
Ci-Nick
Posts: 5070
Joined: 15/03/2015 17:38

#6 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Ci-Nick »

Ja sam ranoranilac, našao bi vremena,.. a što se sexa tiče,.. nije bitno ko koga, bitno je da se sexa.
Tako nam je i ovdje, ne zna se više s koje strane ko upire,.. :lol:
el-weedo
Posts: 72
Joined: 20/05/2013 00:45

#7 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by el-weedo »

Ima li kakvih savjeta u vezi ove teme? Svako iskustvo je dobrodošlo. Zajedno sa djevojkom bi išao radit neki sezonski posao u Hrvatskoj kao sobar, vrtlar nebitno. Ako neko ima neku preporuku za urednog poslodavca da napiše. Najbitnije je da nam je zajednicki smještaj. :D
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#9 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by celava_dlaka »

Imam vec dvije sezone odradjene u Hr imam odlicna iskustva. Sto se tice plata, za 5000 6000 i 7000 nemojte ni prihvatati poslove.. te plate su preko zime. Konobarske plate na pravim mjestima idu od 8000 kuna do 12000..
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#10 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by celava_dlaka »

celava_dlaka wrote: 23/02/2020 22:22 Imam vec dvije sezone odradjene u Hr imam odlicna iskustva. Sto se tice plata, za 5000 6000 i 7000 nemojte ni prihvatati poslove.. te plate su preko zime. Konobarske plate na pravim mjestima idu od 8000 kuna do 12000..
Najmanje su placene sobarice. Takodjer hoteli najmanje placaju tako da vam je najbolje pronaci poslodavca i dogovoriti sve.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#11 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

celava_dlaka wrote: 23/02/2020 22:22 Imam vec dvije sezone odradjene u Hr imam odlicna iskustva. Sto se tice plata, za 5000 6000 i 7000 nemojte ni prihvatati poslove.. te plate su preko zime. Konobarske plate na pravim mjestima idu od 8000 kuna do 12000..
Gdje to daju tolike plate??? Sve i jedan lanac hotela i restorana koji nudi posao BIH državljanima daje plafon 5000 kuna. Ti bolji ugostiteljski objekti što navodiš uzimaju radnike samo po dobroj preporuci preko poznanstava i većina ne sređuje papire za rad BIH državljanima, ne isplati im se... :oops: Poznanica mi je radila u malom porodičnom hotelu na ostrvu, dobro bila plaćena, uslovi života i rada fanstastični, ali to je bilo preko rodbinske preporuke, a ne preko oglasa. 95% ovih u oglasima su gola fukara i lažovčine, naročito Dalmoši!

Evo dobrog članka: https://www.vecernji.hr/vijesti/zvali-s ... ao-1327536
elcaliente
Posts: 4530
Joined: 13/06/2012 15:52

#12 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by elcaliente »

Imam ja informacije preko prijatelja ( 4 osobe ) koji unazada vec 3 godine rade u gastronomiji i housekeepingu u Novalji.
Konobar ili barman plata 8000 kuna i zajednicki smjestaj, radi se u smjenama i nema se bas previse slobodno taj dan kada se radi jer si u pokretu ali imas jedan dan slobodno u sedmici.
House Keeping- 5500 kuna plata, zajednicki smjestaj, smjene i jedan dan slobodan.
Kazu du su svi zadovoljni sa sefovima i da je totalno drugaciji mentalitet nego u juznoj dalmaciji ljudi a i drugi profil gostiju. ( uglavnom Njemacka ,Austrija, Slovenija )
Sve koji su prvi put otisli dosli i sljedece godine.
Kazu da kao radinika ima najvise Slavonaca, Srbijanaca i Bosanaca, tako da bude puno druzenja pored posla.
Last edited by elcaliente on 28/02/2020 12:26, edited 2 times in total.
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#13 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by celava_dlaka »

Lajavikrelac wrote: 28/02/2020 10:05
celava_dlaka wrote: 23/02/2020 22:22 Imam vec dvije sezone odradjene u Hr imam odlicna iskustva. Sto se tice plata, za 5000 6000 i 7000 nemojte ni prihvatati poslove.. te plate su preko zime. Konobarske plate na pravim mjestima idu od 8000 kuna do 12000..
Gdje to daju tolike plate??? Sve i jedan lanac hotela i restorana koji nudi posao BIH državljanima daje plafon 5000 kuna. Ti bolji ugostiteljski objekti što navodiš uzimaju radnike samo po dobroj preporuci preko poznanstava i većina ne sređuje papire za rad BIH državljanima, ne isplati im se... :oops: Poznanica mi je radila u malom porodičnom hotelu na ostrvu, dobro bila plaćena, uslovi života i rada fanstastični, ali to je bilo preko rodbinske preporuke, a ne preko oglasa. 95% ovih u oglasima su gola fukara i lažovčine, naročito Dalmoši!

Evo dobrog članka: https://www.vecernji.hr/vijesti/zvali-s ... ao-1327536
Kazem ti hotele zaobidji, imas na fb grupe trazim nudim posao dalmacija i slicne i tu mozes naci odlicno placene poslove i 99% ih sredjuje papire. Sve ovo znam iz iskustva :)
Sto se tice poslodavaca ima svakakvih tako da poslodavca mozes provjeriti da li ima neko zalbi na njega na fb grupi crna lista poslodavaca i djelatnika.
Samo treba malo istraziti i pogledati i mozes naci super posao u Hr
Moj savjet ti je da postavis oglas da trazis posao, predstavi se reci o svome iskustvu i sta tacno trazis, uvjete mozes navesti i javit ce ti se ljudi sa ponudama pa izaberi sto mislis da bi bilo najbolje. Da ima svakakih ima, ali da ima i odlicnih ima. Jos jednom hoteli i agencije neke su za izbjeci
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6108
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#14 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Lajavikrelac »

celava_dlaka wrote: 28/02/2020 11:35 Moj savjet ti je da postavis oglas da trazis posao, predstavi se reci o svome iskustvu i sta tacno trazis, uvjete mozes navesti i javit ce ti se ljudi sa ponudama pa izaberi sto mislis da bi bilo najbolje. Da ima svakakih ima, ali da ima i odlicnih ima. Jos jednom hoteli i agencije neke su za izbjeci
Ja u HR idem raditi samo kad idem na službeni put sa ovjerenim nalogom, a u sezonu samo pod drvo ili suncobran sa mrzlom pivom. Ostalo odjebaus!
berroni
Posts: 1
Joined: 23/03/2020 16:11

#15 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by berroni »

Cemu glupiranje i pisanje dezinformacija? Već tri sezone imam odrađene za istu firmu, Plavu Lagunu. Apsolutno nikada nikakvih problema nisam imao, a plaćaju dobro sezone. Molim vas, možda se baš sutra pruži nekome prilika i upravo zbog vaših dezinformacija odluči da je ne iskoristi. Vama ako je draže konobarisati za 300€ u Sarajevu, gdje i ja lično konobarišem trenutno a i inače kroz zimske periode, vi slobodno izvolite a pisanje gluposti ostavite sa strane. Lp
User avatar
xPaco1337
Posts: 1030
Joined: 30/09/2020 14:34

#16 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by xPaco1337 »

berroni wrote: 26/01/2021 18:16 Cemu glupiranje i pisanje dezinformacija? Već tri sezone imam odrađene za istu firmu, Plavu Lagunu. Apsolutno nikada nikakvih problema nisam imao, a plaćaju dobro sezone. Molim vas, možda se baš sutra pruži nekome prilika i upravo zbog vaših dezinformacija odluči da je ne iskoristi. Vama ako je draže konobarisati za 300€ u Sarajevu, gdje i ja lično konobarišem trenutno a i inače kroz zimske periode, vi slobodno izvolite a pisanje gluposti ostavite sa strane. Lp
U Plavoj Laguni sam radio kao Pomocni Kuhar i nikad vise,iskreno za ostale ne znam samo sam tu radio i onda se korona desila.Ali tamo u kuhinju ni pod razno ako bi morao birati uzeo bi posao Servira koji je mnogo laksi,manje odgovornosti.Sto se tice plate solidni su tu barem je na vrijeme i ne moras brinuti kad si stranac u tuđoj zemlji,jer tamo privatnici varaju svoje državljanine a kamol nas.Prosle godine sam dobio pozive tj odbijenice zbog Korone,ove sam sam se prijavio ali sumnjam cisto da ce ista biti zbog iste situacije jos jedno 3-5god
yoyoyo96
Posts: 56
Joined: 01/06/2018 13:57

#17 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by yoyoyo96 »

da li ima neko iskustva sa radom u Hrv sezonski? brat je zagrijan da ode prvenstveno zbog iskustva, te posjete u ovom slucaju Rovinju.
pise da je plata neto 800€, u pitanju je radno mjesto dostavljaca sa obezbijedjenim smjestajem. oglas je izasao na portalu mojposao, u pitanju je neki trgovacki obrt P&J. prve smjene te nedjelja odmor.

da li se sa tim parama moze prezivjeti tamo? da li imate pozitivna ili negativna iskustva sa sezonskim radom u Hrv?
markopd
Posts: 868
Joined: 01/12/2019 23:08

#18 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by markopd »

Da se može preživjeti i da je iole normalan posao,ne bi uvozili radnu snagu za isti.Vjerovatno postoji neki problem ili sa poslodavcem ili sa uslovima rada.
akcija007
Posts: 2806
Joined: 17/05/2008 23:50

#19 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by akcija007 »

Hrvatskoj nedostaje radne snage. Pogotvu velikim hotelskim kucama. Jednostavno, nema radnika. Oni su se iselili, pa su se prebacili na bih prvo na ljude sa hr dokumentima kada su i taj bazen iscrpili prebacili su se na sve ostale bez ibzira na drzavljanstvo. Oni sredjuju radnu dozvolu.

800 eur plata netto u Rovinju . Jako tesko. Za samca. Jedva. Ako od tih 800 eur treba placati stan ne moze se prezivjeti. Skup je tamo zivot. To je top turisticki grad, sve je skuplje .
Ako vec odlazi neka trazi posao po hotelskim kucama Maistra, Rivijera Porec i sl.... oni vise placaju od 800 eur i mozda neki smjestaj osiguravaju.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#20 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by geralt »

Ako je obezbijedjen smjestaj, i ako se radi o normalnom smjestaju sa normalnim uslovima, to uopste nije losa ponuda. Toliko ti otprilike ostane od njemackog minimalca kad odbijes prosjecan trosak kirije i rezije (mozda i manje). A nemas jezicke barijere, i zivis u lijepom mediteranskom gradicu.
User avatar
_Reds_
Posts: 9325
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#21 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by _Reds_ »

Pa u Sarajevu bilo koji "majstor" da nesto zna raditi zaradi dnevnicu 100 KM.

Kaže nedelja slobodna, znači 25 dana radi, to je 2500 KM. Naravno ovo je bruto bez doprinosa, hoce li ih placati je do njega.
markopd
Posts: 868
Joined: 01/12/2019 23:08

#22 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by markopd »

Sve zavisi i za koju poziciju se ide.Za recepcionara ili za kuvara ima nekog smisla,za npr. konobara je katastrofa.
yoyoyo96
Posts: 56
Joined: 01/06/2018 13:57

#23 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by yoyoyo96 »

dostavljac je u pitanju.
ne mozemo pricati o "majstorima", ovo je posao bez nekog zanata. i Sarajevo je realno skup grad za osobe sa strane.
User avatar
Truba
Posts: 81192
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#24 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by Truba »

Bolje biti kuhar nego imati 3 fakulteta
To je moja ujna umirovini s 2 kuce i sada izdrzava 3 obitelji fakultetlija tojest svoje djece kuhajuci sezonski u dubrovniku
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#25 Re: Sezonski posao u Hrvatskoj - sve o svemu

Post by _BataZiv_0809 »

geralt wrote: 03/02/2022 21:33 Ako je obezbijedjen smjestaj, i ako se radi o normalnom smjestaju sa normalnim uslovima, to uopste nije losa ponuda. Toliko ti otprilike ostane od njemackog minimalca kad odbijes prosjecan trosak kirije i rezije (mozda i manje). A nemas jezicke barijere, i zivis u lijepom mediteranskom gradicu.
Tako nekako.

Ali smjestaji su uglavnom konc-logori :D
Post Reply