Serije od kojih ste odustali

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#451 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by zomri »

"Preguraj prvu sezonu" se isplati jedino kod komedija i poneke drame ali ako je takav tip da je treba "naučiti" gledati (npr The Wire, Succession prvi padaju napamet).

ps. a i kod komedija je zapravo slučaj da ih treba naučiti kako gledati, odnosno treba upoznati likove da bi se kontekstualno shvatio humor. Office sa 6 epizoda u prvoj sezoni stvarno nije puno za pregurati, višestruko se isplati. Arrested Development recimo postane dobra tek nakon 11-12 epizoda, Seinfeld sredinom druge sezone itd
Last edited by zomri on 04/04/2023 21:41, edited 1 time in total.
laik1981
Posts: 13016
Joined: 05/12/2012 13:04

#452 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by laik1981 »

Ja sam od the wire odustao nakon otprilike dvije i po sezone, a i to sam se, manje vise, tjerao da odgledam.. Nekako mi nije legla iako je po svim kritikama ponajbolja serija svih vremena..
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#453 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by zomri »

laik1981 wrote: 04/04/2023 21:40 Ja sam od the wire odustao nakon otprilike dvije i po sezone, a i to sam se, manje vise, tjerao da odgledam.. Nekako mi nije legla iako je po svim kritikama ponajbolja serija svih vremena..
Šteta jer većina raje odustane ili na prvoj sezoni ("šta je ovo neki crnci pričaju, nigdje pucnjave, jebo ovo") ili na drugoj ("ko su sad svi ovi ljudi?"), a ti izdržao do treće. Glupo je sad objašnjavati zašto je najbolja ali evo recimo da je serija gdje imaš u osnovi dobre likove do kojih ti je ono pravo stalo, pa onda svake sezone neki story arc koji eksplodira u predzadnjoj a zaključi u zadnjoj epizodi sezone. Pa onda sve sezone čine jednu veću tapiseriju u kojoj je opisano do u detalje (ne)funkcionisanje jednog modernog američkog grada. Elem, kako god da zumiraš ili odzumiraš, naći ćeš nešto dobro.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#454 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by dječak sa šibicama »

Ova Staloneova, ne mogu nikako na petu epizodu, ne da mi se.

Nisam odustao, ali...

Odustao sam od ove sto cita misli ljudima, ono nesto Las Vegas ona ko zajebana zaboravio sam ime serije. Tri epizode i necu dalje, smor, sve ista prica.
Sikterlija
Posts: 34
Joined: 16/06/2018 23:42

#455 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by Sikterlija »

zomri wrote: 04/04/2023 21:50
laik1981 wrote: 04/04/2023 21:40 Ja sam od the wire odustao nakon otprilike dvije i po sezone, a i to sam se, manje vise, tjerao da odgledam.. Nekako mi nije legla iako je po svim kritikama ponajbolja serija svih vremena..
Šteta jer većina raje odustane ili na prvoj sezoni ("šta je ovo neki crnci pričaju, nigdje pucnjave, jebo ovo") ili na drugoj ("ko su sad svi ovi ljudi?"), a ti izdržao do treće. Glupo je sad objašnjavati zašto je najbolja ali evo recimo da je serija gdje imaš u osnovi dobre likove do kojih ti je ono pravo stalo, pa onda svake sezone neki story arc koji eksplodira u predzadnjoj a zaključi u zadnjoj epizodi sezone. Pa onda sve sezone čine jednu veću tapiseriju u kojoj je opisano do u detalje (ne)funkcionisanje jednog modernog američkog grada. Elem, kako god da zumiraš ili odzumiraš, naći ćeš nešto dobro.
Ja sam dva puta odustajao na prvoj epizodi. Nikako da skontam šta crnci pričaju. Poslije sam odgledao sve u cugu. Pa još jednom nakon par godina.

Breaking Bad, Better Call Saul i The Wire. Onda sve ostalo.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#456 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by dječak sa šibicama »

Jedna serija svakako treba "odustati", ovi sto idu okolo i objasnjavaju ljudima kako je Zica najbolja serija ikada :D

Nekome dobra, nekome nije, pregledao sam cijelu, dobra je ali daleko od najbolje ikada.

Solidna serijica, pomalo dosadnjikava na momente, recimo Oz mi je puno bolja serija eto naumpade mi. A ne tvrdim da je najbolja ikada.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#457 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by Jack Be Nimble »

Ne odustanem, nego se vratim nazad pa kroz dosta premotavanja zavrsim. Npr homeland 5 - 8 sezone, mucio sam se pravo da nastavim sa petom sezonom. Napokon krenuo, premotavao dosadne i suplje price, i zavrsio zadnje cetiri sezone preko vikenda.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#458 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by zomri »

dječak sa šibicama wrote: 04/04/2023 23:13 Jedna serija svakako treba "odustati", ovi sto idu okolo i objasnjavaju ljudima kako je Zica najbolja serija ikada :D

Nekome dobra, nekome nije, pregledao sam cijelu, dobra je ali daleko od najbolje ikada.

Solidna serijica, pomalo dosadnjikava na momente, recimo Oz mi je puno bolja serija eto naumpade mi. A ne tvrdim da je najbolja ikada.
nismo u osnovnoj da dobro znači samo zabavno.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#459 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by kakavdanakneiskustvu »

The strain
Forumerrer
Posts: 838
Joined: 14/06/2014 17:27

#460 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by Forumerrer »

Ma kakav Wire, u kojem svijetu to moze biti najbolja serija ikad.

Mislim serija je ok, ali nista bolja od Homicide Life on the street ili Oz, koji su snimljeni prije Wire, a slicne su tematike.
User avatar
vaučer
Posts: 9200
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#461 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by vaučer »

Forumerrer wrote: 05/07/2023 06:43 Ma kakav Wire, u kojem svijetu to moze biti najbolja serija ikad.

Mislim serija je ok, ali nista bolja od Homicide Life on the street ili Oz, koji su snimljeni prije Wire, a slicne su tematike.
Bolje pitanje je, u kojem svijetu the Wire nije jedna od boljih serija svih vremena (mislim da govoriti o jednoj najboljoj seriji nema smisla - ali se može govoriti o panteonu najboljih). Iako se u ukusu nema smisla raspravljati, postoje sigurno donekle objektivna mjerila po kojima se prosuđuje vrijednost kreativnog i umjetničkog rada. A The Wire sigurno nije samo zabava, nego ozbiljan i vrlo ambiciozan komad stvaralaštva. Ako gledaš kroz povijest slikarstva, književnosti, filma i u ovom slučaju televizije - velikim slovima ostaju upisani radovi i autori koji su pod jedan otvorili nove horizonte, pod dva stvorili velika i ambiciozna djela i pod tri čiji radovi su nastavili širiti utjecaj nakon stvaranja. The Wire je po meni po svim ovim točkama - vrhunsko djelo.

Od prve scene u kojoj McNulty na trotoaru priča s tipom koji je svjedok ubojstva do zadnje epizode, se odmotava spirala koja iz epizode u epizodu širi perspektivu i dodaje nove detalje. Serija počinje kao 'detektivi protiv kriminalaca', ali ustvari suštinski to nikad nije, to jest nije primarno. The Wire je portret jednog grada, zarobljenog u jednom sistemu iz kojeg ne može i taj portret je definiran i oslikan kroz sisteme koji čine taj grad i ljude koji sudjeluju u tim sistemima. Od kriminalaca sitnih i krupnih, policije, radnika na dokovima, odvjetnika i sudaca, političara i spin doktora, učitelja i đaka do novinara.

Na kraju te velike spirale imaš pogled s visoka na grad koji se nije i ne može promjeniti i živote izgubljene i promjenjene u kretanjima na koja imaju malo utjecaja bez obira koliko se trudili. Inercija Amerike, takva kakva jeste, melje sve ispred sebe.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11052
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#462 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by Tito_i_Partija »

vaučer wrote: 05/07/2023 08:42
Forumerrer wrote: 05/07/2023 06:43 Ma kakav Wire, u kojem svijetu to moze biti najbolja serija ikad.

Mislim serija je ok, ali nista bolja od Homicide Life on the street ili Oz, koji su snimljeni prije Wire, a slicne su tematike.
Bolje pitanje je, u kojem svijetu the Wire nije jedna od boljih serija svih vremena (mislim da govoriti o jednoj najboljoj seriji nema smisla - ali se može govoriti o panteonu najboljih). Iako se u ukusu nema smisla raspravljati, postoje sigurno donekle objektivna mjerila po kojima se prosuđuje vrijednost kreativnog i umjetničkog rada. A The Wire sigurno nije samo zabava, nego ozbiljan i vrlo ambiciozan komad stvaralaštva. Ako gledaš kroz povijest slikarstva, književnosti, filma i u ovom slučaju televizije - velikim slovima ostaju upisani radovi i autori koji su pod jedan otvorili nove horizonte, pod dva stvorili velika i ambiciozna djela i pod tri čiji radovi su nastavili širiti utjecaj nakon stvaranja. The Wire je po meni po svim ovim točkama - vrhunsko djelo.

Od prve scene u kojoj McNulty na trotoaru priča s tipom koji je svjedok ubojstva do zadnje epizode, se odmotava spirala koja iz epizode u epizodu širi perspektivu i dodaje nove detalje. Serija počinje kao 'detektivi protiv kriminalaca', ali ustvari suštinski to nikad nije, to jest nije primarno. The Wire je portret jednog grada, zarobljenog u jednom sistemu iz kojeg ne može i taj portret je definiran i oslikan kroz sisteme koji čine taj grad i ljude koji sudjeluju u tim sistemima. Od kriminalaca sitnih i krupnih, policije, radnika na dokovima, odvjetnika i sudaca, političara i spin doktora, učitelja i đaka do novinara.

Na kraju te velike spirale imaš pogled s visoka na grad koji se nije i ne može promjeniti i živote izgubljene i promjenjene u kretanjima na koja imaju malo utjecaja bez obira koliko se trudili. Inercija Amerike, takva kakva jeste, melje sve ispred sebe.
:thumbup: Odlično napisano.

Onaj koji gleda na Žicu čisto k'o "policijsku seriju" je totalno promašio poentu cijelog projekta.
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#463 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by Truba »

Raj demokrata :mrgreen: i multikulti :sax:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#464 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by kakavdanakneiskustvu »

vaučer wrote: 05/07/2023 08:42
Forumerrer wrote: 05/07/2023 06:43 Ma kakav Wire, u kojem svijetu to moze biti najbolja serija ikad.

Mislim serija je ok, ali nista bolja od Homicide Life on the street ili Oz, koji su snimljeni prije Wire, a slicne su tematike.
Bolje pitanje je, u kojem svijetu the Wire nije jedna od boljih serija svih vremena (mislim da govoriti o jednoj najboljoj seriji nema smisla - ali se može govoriti o panteonu najboljih). Iako se u ukusu nema smisla raspravljati, postoje sigurno donekle objektivna mjerila po kojima se prosuđuje vrijednost kreativnog i umjetničkog rada. A The Wire sigurno nije samo zabava, nego ozbiljan i vrlo ambiciozan komad stvaralaštva. Ako gledaš kroz povijest slikarstva, književnosti, filma i u ovom slučaju televizije - velikim slovima ostaju upisani radovi i autori koji su pod jedan otvorili nove horizonte, pod dva stvorili velika i ambiciozna djela i pod tri čiji radovi su nastavili širiti utjecaj nakon stvaranja. The Wire je po meni po svim ovim točkama - vrhunsko djelo.

Od prve scene u kojoj McNulty na trotoaru priča s tipom koji je svjedok ubojstva do zadnje epizode, se odmotava spirala koja iz epizode u epizodu širi perspektivu i dodaje nove detalje. Serija počinje kao 'detektivi protiv kriminalaca', ali ustvari suštinski to nikad nije, to jest nije primarno. The Wire je portret jednog grada, zarobljenog u jednom sistemu iz kojeg ne može i taj portret je definiran i oslikan kroz sisteme koji čine taj grad i ljude koji sudjeluju u tim sistemima. Od kriminalaca sitnih i krupnih, policije, radnika na dokovima, odvjetnika i sudaca, političara i spin doktora, učitelja i đaka do novinara.

Na kraju te velike spirale imaš pogled s visoka na grad koji se nije i ne može promjeniti i živote izgubljene i promjenjene u kretanjima na koja imaju malo utjecaja bez obira koliko se trudili. Inercija Amerike, takva kakva jeste, melje sve ispred sebe.
Odlično opisano
Forumerrer
Posts: 838
Joined: 14/06/2014 17:27

#465 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by Forumerrer »

Jel ko od vas gledao Homicide Life on the street i po cemu je ona losija od Wire?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#466 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ja sam gledao,meni je lošija,razlog što je meni lošija je u mom ukusu za serije
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#467 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by zomri »

:lol: :lol: :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#468 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by kakavdanakneiskustvu »

Let the right one in,odustao nakon prve epizode
snijeg_led
Posts: 6755
Joined: 08/12/2019 21:35

#469 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by snijeg_led »

Beef - previse stresa i ludovanja
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#470 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by dječak sa šibicama »

TWD ovo nesto novo u Njujorku, odustao nakon 12. minuta
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2564
Joined: 28/02/2010 19:25

#471 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by Plavo-bijeli »

Na temu The Wirea, ja sam jedan od onih kojem je trebalo 4 puta da progura prvu epizodu. Kad sam je progurao onda sam odgledao pune 2 sezone. Sad kad sam treću upalio prije par dana, eh reko ne da mi se sad opet, pa sam krenuo sa twin peaksom.

Helem vidim zbog čega se smatra kao jednom od najboljih svih vremena.
Vidim i zašto je mnogima dosadna, te zasto jedan napr Breaking Bad će uvijek biti popularniji.
Razlog je sto se u Zici trudi da se prikaze neka puna realnost, bez puno truda da se stvari naprave zanimljivim za prosjecnog gledatelja.
S druge strane u Breaking Badu napr ces vidjeti neke scene i humor zbog kojih ćeš luditi i iscekivati svaku novu epizodu i svaku prepricavati.
Isto tako u The WIreu se ne trude da neke likove naprave zanimljivijim, da imas neke 'idole', za razliku od svih drugih serija slicnih tematika gdje se grade određeni likovi i pozitivni i negativni i poslije neki znaju pratiti seriju samo zbog tih likova.

Sve u svemu, ima toliko serija i filmova i nek svako gleda ono sto voli... ovdje ima ljudi koji vole turske i indijske serije i ni jedna ta americka im se ne moze mjeriti sa njima, pa sta tu ti sad da pricas :)
User avatar
konoplja
Posts: 2414
Joined: 12/09/2018 19:31

#472 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by konoplja »

Odustao sam od Rings of Power i The Witchera jer su woke-washed crap.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#473 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by dječak sa šibicama »

Imao sam druga koji nije slusao lagane note, nije htio nikada poslusati pjesmu Crvene Jabuke ili Tuti fruti benda, on se lozio samo na teske teme, Muharema Serbezovskog i Arsena Dedica.

Zvali smo ga i ljubavni pacenik.

Sta hocu reci, seriju gledam kao razonodu, ne da dumam neke duboke poruke u 5 ili 6 sezona, ako je policija, narkotici, bande tema serije, onda ocekujem policijske potjere, spletke mafijaske, ubistva, zatvor, bjekstva, skripu guma, nemam nista protiv dublje analize likova dapace, ali mani me dubokoumnog preseravanja. Ako to zelim gledati, upalicu neki Orlov greben, neku romantiku iz 18 vijeka priobalne Engleske, nesto takvo.

U svakom slucaju, Zica je dobra nekome, nekome manje dobra, problem je samo sto fanovi pokusavaju uvjeriti ostale da je preprepredobra. Nije svakome, pomirite se sa tim.
tap3ah75
Posts: 5997
Joined: 07/09/2009 14:14

#474 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by tap3ah75 »

Forumerrer wrote: 05/07/2023 06:43 Ma kakav Wire, u kojem svijetu to moze biti najbolja serija ikad.

Mislim serija je ok, ali nista bolja od Homicide Life on the street ili Oz, koji su snimljeni prije Wire, a slicne su tematike.
Ufff kad se sjetim Homicide i Pembltona.
A kontam da je ona gara iz mrtvačnice razlog za ideju za CSI seriju.
Koliko se sjećam ona je ono kao objašnjavala/analizirala ....

A pitanje ... vrijedli li Pikarda nastaviti?
Pregledao sam nekada davno 1.sezonu i bila mi je ok - mada nemam pojma o ćemu se radilo.
:lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#475 Re: Serije od kojih ste odustali

Post by kakavdanakneiskustvu »

Plavo-bijeli wrote: 06/07/2023 14:08 Na temu The Wirea, ja sam jedan od onih kojem je trebalo 4 puta da progura prvu epizodu. Kad sam je progurao onda sam odgledao pune 2 sezone. Sad kad sam treću upalio prije par dana, eh reko ne da mi se sad opet, pa sam krenuo sa twin peaksom.

Helem vidim zbog čega se smatra kao jednom od najboljih svih vremena.
Vidim i zašto je mnogima dosadna, te zasto jedan napr Breaking Bad će uvijek biti popularniji.
Razlog je sto se u Zici trudi da se prikaze neka puna realnost, bez puno truda da se stvari naprave zanimljivim za prosjecnog gledatelja.
S druge strane u Breaking Badu napr ces vidjeti neke scene i humor zbog kojih ćeš luditi i iscekivati svaku novu epizodu i svaku prepricavati.
Isto tako u The WIreu se ne trude da neke likove naprave zanimljivijim, da imas neke 'idole', za razliku od svih drugih serija slicnih tematika gdje se grade određeni likovi i pozitivni i negativni i poslije neki znaju pratiti seriju samo zbog tih likova.

Sve u svemu, ima toliko serija i filmova i nek svako gleda ono sto voli... ovdje ima ljudi koji vole turske i indijske serije i ni jedna ta americka im se ne moze mjeriti sa njima, pa sta tu ti sad da pricas :)
:thumbup:
Post Reply