Serijatsko vjencanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#76 Re: Serijatsko vjencanje

Post by insomnia78 »

kritichar wrote:šta fali poligamiji?
Nista Bgm
Ja apsolutno odobravam
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#77 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

insomnia78 wrote:
kritichar wrote:šta fali poligamiji?
Nista Bgm
Ja apsolutno odobravam
nisam ni sumnjao, nego ova lalena se nešto buni
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#78 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

Lalena wrote:O zakonima i braku su ti vec sve rekli...
Meni neke druge stvari padaju na pamet... Znas li ti uopste kakvo je stanje sada u Egiptu? Znas li da je u "njegovoj" zemlji poligamija dozvoljena (bar je bila, znam da su je htjeli ukinuti), znaci, nema garancije na sta ides?
Halali, ali iskreno, ja ne mogu shvatiti tvoje roditelje - kako ti mogu dopustiti da odes sama, u tudju zemlju, na nepoznato, cak i sa legalnim brakom ne bi bila puno zakonski zasticena, a jos i bez toga... Mislim da ako prodjes tu zakonsku proceduru i papirologiju, makar ces imati uvid u neke podatke, zakonske, o drugoj osobi...
I jos nesto, halali, ali u Egiptu ima jeko puno mladih ljudi, i jako puno onih koji se zele ozeniti, kultura i obicaji su dosta razliciti, ima i dobrog i loseg... iz nekog bezveznog razloga nase sestre su privlacne prilike za neozenjene (cini mi se da svaki Egipcanin kojega sam srela na forumu nekom ili faceboku, se htio ozeniti sa zenom odavdje), malo vise opreza ne bi skodilo...

I nemoj dozvoliti da te neko hvata na tu "foru" - vjerski, pred Bogom i sl., nista zakoni...
Licno, ne znam kakav je to vjernik, ali da te neko vodi tamo negdje daleko, samu, jos zakonski nezasticenu, ja bih se na tvom mjestu zapitala... Vjerski, prilikom vjencanja tvoj staratelj bi morao biti prisutan, jel' to znas?
Bilo bi puno bolje kada bi tvoj otac otputovao tamo, vidio sta i kako, bio uz tebe u tome (ne kontam, fakat, da to zelis proci sama, bez svoje porodice, pa makar da s njima podijelis radost, ako je sve ok).. JA bih od buduceg muza ocekivala makar taj minimum!

Halali, ovo kazem sve samo realno...
I da, misljenja sam da su zakoni ok, i da ne treba odzvoliti manipulaciju s serijatskim vjencanjima.
Halalosum i hvala za savjete ali naslusala sam se tih prica i prosto mi vise muka od istih...niko nikog ne hvata ni na kakve fore, dvoje ljudi zeli da se vjenca i zivi kao sav normalan svijet i zalosno je da se za to uvijek moraju vezivati neke negativne price samo zato sto je on iz neke druge zemlje, ideja da se najprije vjencamo vjerski ovdje a zakonski tamo je bila moja a ne njegova, pa mi je smijesno da sad treba da se pitam kakv je on vjernik i da li zeli da manipulise sa mnom..

Tacno je da jako puno Egipcana zeli da se ozeni sa nasim djevojkama i puno je takvih brakova i sve koje znam su vrlo sretni, jos nisam cula za slucaj poligamije ili bilo cega loseg, a lose se moze desiti bilo gdje i bilo s kim nema to nikakve veze odakle je ko
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#79 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Dzematlija »

insomnia78 wrote:
kritichar wrote:šta fali poligamiji?
Nista Bgm
Ja apsolutno odobravam
;-) :kiss:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#80 Re: Serijatsko vjencanje

Post by spreca »

insomnia78 wrote:Je l' samo je mislim da ce mlada za Siriju?
Kako mlada rece da im se zuri i da nemaju zivaca da se ovdje vjencaju"drzavno" sve lici na tvoju predpostavku.....i jel to ona jos i nije punoljetna?
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#81 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

kritichar wrote:
Kroksica wrote: Ljubav ne moze biti opasna.
iz koje sapunice si ovo prepisala?

kolko je samo bluda počinjeno zbog te predivne "ljubavi"
Aj ne glupiraj se, svega ti. Ko je uopste spomenuo blud? I zasto je ljubav prije braka = blud? Evo ja izromantizirana, a sta je s tobom?
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#82 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

zeina wrote: Tacno je da jako puno Egipcana zeli da se ozeni sa nasim djevojkama i puno je takvih brakova i sve koje znam su vrlo sretni, jos nisam cula za slucaj poligamije ili bilo cega loseg, a lose se moze desiti bilo gdje i bilo s kim nema to nikakve veze odakle je ko
Bravo, evo da se i za naseg Kriticara (i ko-Kriticara) udas opet nisi sigurna od poligamije. :D

Nego, u pamet i nek je sa srecom!
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#83 Re: Serijatsko vjencanje

Post by S4mpion »

Kroksica wrote: Oooj, kakav muta?

Dovoljno je obavjestiti, rodbinu, prijatelje, komsije da se brak sklopio, prouci se dova i to je to - serijatsko vjencanje. Papirologija je samo papirologija.
Ovo je možda dovoljno u slučaju da ljudi žive u državi u kojoj vlada šerijatski zakon.

U sekularnoj državi ova praksa je nedovoljna, jer nijedan od supružnika ne bi imao zagarantovana prava i zakonom definisane obaveze. Iza njihovih prava nema ko stati.

A muta brak nije ishod za odbaciti kad je u pitanju ovakva praksa.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#84 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Towelie »

Udade li se vec cenjena forumasica? :-D
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#85 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

Kroksica wrote:
kritichar wrote:
Kroksica wrote: Ljubav ne moze biti opasna.
iz koje sapunice si ovo prepisala?

kolko je samo bluda počinjeno zbog te predivne "ljubavi"
Aj ne glupiraj se, svega ti. Ko je uopste spomenuo blud? I zasto je ljubav prije braka = blud? Evo ja izromantizirana, a sta je s tobom?
Hajde ti malo provjeri šta pišeš
prvo kažeš
Ljubav ne moze biti opasna
pa onda
ljubav prije braka = blud

ovo dvoje nije isto

u islamu je pravilo bolje spriječiti nego liječiti zato se ne opravdava ovakav tip zabavljanja kakav je kod nas poznat
Kroksica wrote:
zeina wrote: Tacno je da jako puno Egipcana zeli da se ozeni sa nasim djevojkama i puno je takvih brakova i sve koje znam su vrlo sretni, jos nisam cula za slucaj poligamije ili bilo cega loseg, a lose se moze desiti bilo gdje i bilo s kim nema to nikakve veze odakle je ko
Bravo, evo da se i za naseg Kriticara (i ko-Kriticara) udas opet nisi sigurna od poligamije. :D

Nego, u pamet i nek je sa srecom!
kažeš:
NISI SIGURNA OD POLIGAMIJE
jel to poligamija neka opasnost po ženu?
jel niječeš Kur'an?
A ako se bojite da nećete biti pravedni prema siročadi, tad ženite šta je dobro za vas od žena: dvije, i tri i četiri. Pa ako se plašite da nećete biti pravedni, onda jednom ili onim šta posjeduju desnice vaše. To je najpodesnije, da ne biste zastranili.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#86 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

kritichar wrote: Hajde ti malo provjeri šta pišeš
prvo kažeš
Ljubav ne moze biti opasna
pa onda
ljubav prije braka = blud

ovo dvoje nije isto

u islamu je pravilo bolje spriječiti nego liječiti zato se ne opravdava ovakav tip zabavljanja kakav je kod nas poznat
Ajd se vrati na moj post, pa fino procitaj. Ja nisam rekla da je ljubav=blud, pitala sam zasto je to kod tebe tako? Tj. ne izjednacavam ja nego ti.
kritichar wrote: kažeš:
NISI SIGURNA OD POLIGAMIJE
jel to poligamija neka opasnost po ženu?
jel niječeš Kur'an?
A ako se bojite da nećete biti pravedni prema siročadi, tad ženite šta je dobro za vas od žena: dvije, i tri i četiri. Pa ako se plašite da nećete biti pravedni, onda jednom ili onim šta posjeduju desnice vaše. To je najpodesnije, da ne biste zastranili.
Kljucna rijec u navedenom ajetu su sirocad, moderna poligamija nema nikakve veze sa ovim kur'anskim ajetom.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#87 Re: Serijatsko vjencanje

Post by 5 0 5 »

Je li ovo još jedna tema za šprdačinu? Neka neko objasni curi da je štela=prevara.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#88 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Towelie »

5 0 5 wrote:Je li ovo još jedna tema za šprdačinu? Neka neko objasni curi da je štela=prevara.
Mozda ona ne zeli da joj se objasni. :wink:
Dzematlija
Posts: 567
Joined: 29/04/2015 12:06

#89 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Dzematlija »

Kroksica wrote:
kritichar wrote:
Kroksica wrote: Ljubav ne moze biti opasna.
iz koje sapunice si ovo prepisala?

kolko je samo bluda počinjeno zbog te predivne "ljubavi"
Aj ne glupiraj se, svega ti. Ko je uopste spomenuo blud? I zasto je ljubav prije braka = blud? Evo ja izromantizirana, a sta je s tobom?
Šta znači "ljubav prije braka"!?
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#90 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

Kroksica wrote: Ajd se vrati na moj post, pa fino procitaj. Ja nisam rekla da je ljubav=blud, pitala sam zasto je to kod tebe tako? Tj. ne izjednacavam ja nego ti.
ti si rekla da ljubav ne može biti opasna, što nije tačno
nisam ni ja izjednačio blud i ljubav, ali sam ukazao da postoji realna opasnost da jedno dovede do drugog što se i dešava
kritichar wrote: kažeš:
NISI SIGURNA OD POLIGAMIJE
jel to poligamija neka opasnost po ženu?
jel niječeš Kur'an?
A ako se bojite da nećete biti pravedni prema siročadi, tad ženite šta je dobro za vas od žena: dvije, i tri i četiri. Pa ako se plašite da nećete biti pravedni, onda jednom ili onim šta posjeduju desnice vaše. To je najpodesnije, da ne biste zastranili.
Kroksica wrote: Kljucna rijec u navedenom ajetu su sirocad, moderna poligamija nema nikakve veze sa ovim kur'anskim ajetom.
Jel tvoje tumačenje, ako imaš siročadi oženi više žena da one brinu o toj djeci?
i kakva je to moderna poligamija?
arslanbey
Posts: 1387
Joined: 12/04/2014 23:51

#91 Re: Serijatsko vjencanje

Post by arslanbey »

zeina wrote:Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje se moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Moja rodica se vjencala serijatski prije opstinskog,opstinsko ce biti tek sad u julu
strangemaster
Posts: 10
Joined: 26/08/2003 00:00

#92 Re: Serijatsko vjencanje

Post by strangemaster »

Najjednostavnije je vjenčati se pred nekim imamo u RH, tamo je šeriatski brak državno verificiran i nema potrebe za općinskim..
usput, toliko o angražmanu naše IZ na ovom polju... :zzzz: :zzzz: :zzzz: :zzzz:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#93 Re: Serijatsko vjencanje

Post by nasa »

kritichar wrote:
Kroksica wrote: Ajd se vrati na moj post, pa fino procitaj. Ja nisam rekla da je ljubav=blud, pitala sam zasto je to kod tebe tako? Tj. ne izjednacavam ja nego ti.
ti si rekla da ljubav ne može biti opasna, što nije tačno
nisam ni ja izjednačio blud i ljubav, ali sam ukazao da postoji realna opasnost da jedno dovede do drugog što se i dešava
kritichar wrote: kažeš:
NISI SIGURNA OD POLIGAMIJE
jel to poligamija neka opasnost po ženu?
jel niječeš Kur'an?
A ako se bojite da nećete biti pravedni prema siročadi, tad ženite šta je dobro za vas od žena: dvije, i tri i četiri. Pa ako se plašite da nećete biti pravedni, onda jednom ili onim šta posjeduju desnice vaše. To je najpodesnije, da ne biste zastranili.
Kroksica wrote: Kljucna rijec u navedenom ajetu su sirocad, moderna poligamija nema nikakve veze sa ovim kur'anskim ajetom.
Jel tvoje tumačenje, ako imaš siročadi oženi više žena da one brinu o toj djeci?
i kakva je to moderna poligamija?
Valjda ona u kojoj 4 zenis iz pohotnosti, nemoj reci da ti je i to strana pojava :mrgreen:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#94 Re: Serijatsko vjencanje

Post by fatamorgana »

džematlija

Šta znači "ljubav prije braka"!?
Znači :izet:
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#95 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

nasa wrote: Valjda ona u kojoj 4 zenis iz pohotnosti, nemoj reci da ti je i to strana pojava :mrgreen:
bolje 4 legalne od jedne nelegalne :P
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#96 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

kritichar wrote:
nasa wrote: Valjda ona u kojoj 4 zenis iz pohotnosti, nemoj reci da ti je i to strana pojava :mrgreen:
bolje 4 legalne od jedne nelegalne :P
Vidis, moje nelegalno nije isto sto i tvoje nelegalno. Ili ti ga, tvoje legalno je moje nelegalno.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#97 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

Kroksica wrote:
Kljucna rijec u navedenom ajetu su sirocad, moderna poligamija nema nikakve veze sa ovim kur'anskim ajetom.
Sta bi kroksice za ovu sirocad, baš me interesuje :)
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#98 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

Kroksica wrote:
kritichar wrote:
nasa wrote: Valjda ona u kojoj 4 zenis iz pohotnosti, nemoj reci da ti je i to strana pojava :mrgreen:
bolje 4 legalne od jedne nelegalne :P
Vidis, moje nelegalno nije isto sto i tvoje nelegalno. Ili ti ga, tvoje legalno je moje nelegalno.
legalne po šeriatu
koji tebi ništa ne znači
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#99 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ado_7 »

Da bi se obavilo serijatsko vjencanje sta je potrebno od dokumentacije da se prikupi, posto sam cuo raznih prica.

U IVZ se dobije obrazac koji popune bracni partneri. Medjutim trazi se potvrda o clanstvu u IVZ, koliko mladih ljudi je danas uopste clan IVZ, tj koliko mladih ljudi uplacuje u IVZ novac za clanstvo. Kako sam cuo, to clanstvo treba da se placa od navrsenih 25 godina zivota, i sada ako se odlucite ozeniti u 30 godini, znaci da morate retroaktivno da uplatite prethodnih 5 godina da bi mogli obaviti serijatsko vjencanje. To na kraju nije mala cifra.

Ako ima neko da se razumije, da malo pojasni ovu tematiku. Ili da uputi na mjesto gdje se mogu saznati ove informacije ?
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#100 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ado_7 »

,
Post Reply