Serijatsko vjencanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Capajebo
Posts: 20694
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#101 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Capajebo »

Brate lijepo odes do IZ i vidis sve.
Koliko se sjecam 30,00KM, odredjeni papiri i to je to.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#102 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

jedan od šartova ispravnosti braka nije halal IZ-a
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55476
Joined: 15/12/2008 16:53

#103 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ultima_palabra »

ado_7 wrote:Da bi se obavilo serijatsko vjencanje sta je potrebno od dokumentacije da se prikupi, posto sam cuo raznih prica.

U IVZ se dobije obrazac koji popune bracni partneri. Medjutim trazi se potvrda o clanstvu u IVZ, koliko mladih ljudi je danas uopste clan IVZ, tj koliko mladih ljudi uplacuje u IVZ novac za clanstvo. Kako sam cuo, to clanstvo treba da se placa od navrsenih 25 godina zivota, i sada ako se odlucite ozeniti u 30 godini, znaci da morate retroaktivno da uplatite prethodnih 5 godina da bi mogli obaviti serijatsko vjencanje. To na kraju nije mala cifra.

Ako ima neko da se razumije, da malo pojasni ovu tematiku. Ili da uputi na mjesto gdje se mogu saznati ove informacije ?
Ne treba ti ništa od toga, ponesi rješenje od općine, ispuni formular, uplati 30 maraka na licu mjesta i dogovori termin. To se sve završi za 15 minuta.
ado_7
Posts: 131
Joined: 22/11/2010 21:21

#104 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ado_7 »

ultima_palabra wrote:
ado_7 wrote:Da bi se obavilo serijatsko vjencanje sta je potrebno od dokumentacije da se prikupi, posto sam cuo raznih prica.

U IVZ se dobije obrazac koji popune bracni partneri. Medjutim trazi se potvrda o clanstvu u IVZ, koliko mladih ljudi je danas uopste clan IVZ, tj koliko mladih ljudi uplacuje u IVZ novac za clanstvo. Kako sam cuo, to clanstvo treba da se placa od navrsenih 25 godina zivota, i sada ako se odlucite ozeniti u 30 godini, znaci da morate retroaktivno da uplatite prethodnih 5 godina da bi mogli obaviti serijatsko vjencanje. To na kraju nije mala cifra.

Ako ima neko da se razumije, da malo pojasni ovu tematiku. Ili da uputi na mjesto gdje se mogu saznati ove informacije ?
Ne treba ti ništa od toga, ponesi rješenje od općine, ispuni formular, uplati 30 maraka na licu mjesta i dogovori termin. To se sve završi za 15 minuta.
A evo ja imam problem upravo s tim. U opcini sam zakazao , i odem do IVZ, dali mi obrazac da popunim, i kaze kada popunis obrazac, donesi potvrdu da si clan (koju ne mozes dobiti ako ne uplacujes) i ispunjen ubrazac, te se nakon tog uplati tih 30KM i zakaze termin.
U pitanju je opcina Kakanj.
Ako je rijaset IVZ nadlezan za cijelu fbih, zasto i kakve se razlike prave izmedju opcina, ili kantona, ili cega vec...
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55476
Joined: 15/12/2008 16:53

#105 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ultima_palabra »

U Sarajevu ne traže to. Pokušaj doći do nekog višeg u tom medžlisu i objasniti mu da su oni dužni vjenčati svakog muslimana i muslimanku koji ispunjavaju uslove za brak. Ako ne, onda se oženi u drugom gradu iz inata :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65606
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#106 Re: Serijatsko vjencanje

Post by _BataZiv_0809 »

zeina wrote:
__Phoenix__ wrote:Ne može se šerijatski bez da se vjenčate pred matičarem/u opštini.
Je li to pouzdana informacija? Moze li kako preko stele ili su strogi u tome :oops:
Moze i preko štele. Samo trebaš naći pravog hodžu. Mnogi će uraditi za pare sve što zatražiš ;-)
ZABO
Posts: 17
Joined: 26/10/2015 09:45

#107 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ZABO »

i ja sam čula da može preko štele,moraš nać pravog čovjeka al od njega neš dobit nikakav vjenčani list,koji ćeš inače dobit ako se vjenčaš u IZ,al u principu,šta ta briga za to,bitno je da si vjenčan,papir niš ne znaći :)
ako se odlučiš za varijantu IZ moraš imat vjenčani list iz opštine da bi uopšte kod njih mogo najavit vjenčanje, pa ti prvo o tome prodiskutuj sa boljom polovinom :gnjavim:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65606
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#108 Re: Serijatsko vjencanje

Post by _BataZiv_0809 »

insomnia78 wrote:Je l' samo je mislim da ce mlada za Siriju?
:lol: :lol: :lol:
Shibby
Posts: 76
Joined: 01/01/2010 22:13

#109 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Shibby »

Na koju adresu moram u Sarajevu otići da prijavim šerijatsko? Da li idem i islamsku zajednicu ili u rijaset ili u medžlis?

EDIT: Pronašao sam. Ako kome još treba evo link: https://sarajevskimedzlis.ba/vjencanja/

Kračule 23 (Iznad sebilja kod konzuma)- Vjersko-prosvjetna služba Medžlisa
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#110 Re: Serijatsko vjencanje

Post by nKrkan »

Šta mislite o silaznoj putanji po mlijeku u ovom slučaju 8-)

Situacija je u bolnici
žene Mirsada i Šeherzada imaju po žensko dijete,spletom okolnosti

Mirsada podoji bebu od Šeherzade (znači te dvije bebe postaju sestre po mlijeku)

U daljnjem životu , obe te bebe pa poslije žene, neka se zovu Kanita i Hana dobijaju djecu.
Kanita dobija Raifa , Hana dobija Emelu.

To dvoje se slučajno upoznaju , i pršti ljubav , kada ovo saznaju , spoznat će šta? Da ne mogu ući u brak jer su tečići po mlijeku valjda? Ili se ovo po mlijeku prekida nakon prve generacije???
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#111 Re: Serijatsko vjencanje

Post by arzuhal »

Nema silazne "putanje".
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#112 Re: Serijatsko vjencanje

Post by nKrkan »

arzuhal wrote:Nema silazne "putanje".
elaboriraj
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#113 Re: Serijatsko vjencanje

Post by King Theoden »

Silazno znači da nema prepreke da se ta djeca vjenčaju iako su matere sestre po mlijeku.
Samo, treba dodati da je ulema podijeljena oko toga koliko dojenja čini brata/sestru po mlijeku.
Naš mesheb kaže da je nebitno tj dovoljno je da mlijeko uđe u stomak djeteta.
Ali, drugi kažu da je potrebno najmanje pet dojenja.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#114 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

Fatwa On Woman Breastfeeding Man Stirs Debate In Islamic World

https://www.ibtimes.com/fatwa-woman-bre ... rld-437360
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#115 Re: Serijatsko vjencanje

Post by nKrkan »

Jel realno ovo gore :lol: :lol: :lol:
User avatar
Paper_girl
Posts: 183
Joined: 25/01/2015 13:41

#116 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Paper_girl »

...
Post Reply