Serijatsko vjencanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#51 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

insomnia78 wrote:
kritichar wrote:ja ne pitam tako direktno :mrgreen:

pitam jesi za mutu?
:mrgreen:
I ako kaze DA?
Lopove :lol:
ma ništa, samo da znam ko je :mrgreen:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#52 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

kritichar wrote:
Kroksica wrote:
kritichar wrote: e jesi "labava", ja mislio ti žešća :oops:
šeriat ti na zadnjem mjestu :skoljka:
kakva ljubav prije braka, holivudska propaganda i tebe pridobila
Hahahaha! Eno sad ljubav holivudska propaganda. Tuga, brato. :cry:
ljubav prije braka može biti opasna
Ljubav ne moze biti opasna.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5597
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#53 Re: Serijatsko vjencanje

Post by azurna_obala »

zeina wrote:
Ma razumijem ja to sve i svakako slazem se sa objasnjenjem, ali recimo ako meni nije bitna ta imovinska zastita niti bilo sta drugo vec samo duhovna potpora i odobrenje, da znamo nas dvoje, porodice i bliski ljudi da smo vjencani pred Bogom, i to samo kraci period dok se steknu uslovi za zakonski priznati brak, da li bih ja bila gresna u takvom braku....to je ono sto mene zanima

A vala i zakoni u Bosni su da te Bog sacuva, milion prepreka za zakonski brak a vjerski ne priznaju, zakone pod hitno treba mijenjati

ti kao da tražiš opravdanje od nekoga ili odobrenje za nešto što realno ne možeš dobiti.
Koje su to prepreke za zakonski brak...možda si već i odgovorila, nisam čitala sve :-) :roll:

i ne kontam kako ti nije bitno biti imovinski osigurana :-)
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#54 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

azurna_obala wrote:
zeina wrote:
Ma razumijem ja to sve i svakako slazem se sa objasnjenjem, ali recimo ako meni nije bitna ta imovinska zastita niti bilo sta drugo vec samo duhovna potpora i odobrenje, da znamo nas dvoje, porodice i bliski ljudi da smo vjencani pred Bogom, i to samo kraci period dok se steknu uslovi za zakonski priznati brak, da li bih ja bila gresna u takvom braku....to je ono sto mene zanima

A vala i zakoni u Bosni su da te Bog sacuva, milion prepreka za zakonski brak a vjerski ne priznaju, zakone pod hitno treba mijenjati

ti kao da tražiš opravdanje od nekoga ili odobrenje za nešto što realno ne možeš dobiti.
Koje su to prepreke za zakonski brak...možda si već i odgovorila, nisam čitala sve :-) :roll:

i ne kontam kako ti nije bitno biti imovinski osigurana :-)
Pa da li je realno ili ne pokusavam saznati jer mi treba, ne pitam iz znatizelje nego iz potrebe.....objasnila sam vec o cemu se radi, on nije drzavljanin BiH i za zakonski brak u BiH treba i zivaca i vremena sto mi bas i nemamo, vjencali bi se zakonski u njegovoj zemlji gdje je to puno lakse ali da bih isla s njim bio bi red da se makar serijatski vjencamo, ali citajuci sve komentare izgleda nista od toga

A sto se tice imovine to mi nista ne treba, ne udajem se zbog imovine nego iz ljubavi :)
User avatar
azurna_obala
Posts: 5597
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#55 Re: Serijatsko vjencanje

Post by azurna_obala »

zeina wrote:
Pa da li je realno ili ne pokusavam saznati jer mi treba, ne pitam iz znatizelje nego iz potrebe.....objasnila sam vec o cemu se radi, on nije drzavljanin BiH i za zakonski brak u BiH treba i zivaca i vremena sto mi bas i nemamo, vjencali bi se zakonski u njegovoj zemlji gdje je to puno lakse ali da bih isla s njim bio bi red da se makar serijatski vjencamo, ali citajuci sve komentare izgleda nista od toga

A sto se tice imovine to mi nista ne treba, ne udajem se zbog imovine nego iz ljubavi :)
ići bilo gdje, a da zakonski nisi zaštićena, nije suludo, nego je čak i glupo.
Udaji se ti iz ljubavi koliko hoćeš, ali kad ostaneš (ne daj Bože) bez dinara, prepuštena nekome na milost i nemilost, sjeti se te iste ljubavi zbog koje ti tvoje ''zakonsko imovinsko stanje'' nije važno.....sad.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#56 Re: Serijatsko vjencanje

Post by insomnia78 »

Je l' samo je mislim da ce mlada za Siriju?
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#57 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Niemand »

insomnia78 wrote:Je l' samo je mislim da ce mlada za Siriju?
:lol: :lol: :lol:
:thumbup:
oplaka :lol:
User avatar
azurna_obala
Posts: 5597
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#58 Re: Serijatsko vjencanje

Post by azurna_obala »

ne sluti :run:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#59 Re: Serijatsko vjencanje

Post by insomnia78 »

Meni vala najvise na to "mirise" pa vi vidite
User avatar
pumica
Posts: 1077
Joined: 30/05/2014 14:36

#60 Re: Serijatsko vjencanje

Post by pumica »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#61 Re: Serijatsko vjencanje

Post by animals »

insomnia78 wrote:Meni vala najvise na to "mirise" pa vi vidite
Izgleda..ode mlada, da se zrtvuje, u ime vjere..
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#62 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

insomnia78 wrote:Je l' samo je mislim da ce mlada za Siriju?
:lol: :thumbup:
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#63 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

Eh bas ste divni sto se brinete za mladu :)

Necu u Siriju ne brinite...a i to serijatsko vjencanje otpada tako da ce sve ici ovim malo komplikovanijim zakonskim putem, mozete mirno spavati :)
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#64 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

Mirno spavajte, vjenčanja neće biti :D
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#65 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

zagortenej wrote:Mirno spavajte, vjenčanja neće biti :D
Jezik pregrizo :-D

Bice inshallah ali sve po proceduri :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#66 Re: Serijatsko vjencanje

Post by insomnia78 »

zeina wrote:Eh bas ste divni sto se brinete za mladu :)

Necu u Siriju ne brinite...a i to serijatsko vjencanje otpada tako da ce sve ici ovim malo komplikovanijim zakonskim putem, mozete mirno spavati :)
Pametno, nemas radsta ni ici
Assad pobjego u Laktiju sa'ce to zavrsiti
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#67 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

zeina wrote:Eh bas ste divni sto se brinete za mladu :)

Necu u Siriju ne brinite...a i to serijatsko vjencanje otpada tako da ce sve ici ovim malo komplikovanijim zakonskim putem, mozete mirno spavati :)
Haj nam reci đe ćeš, da ne mahnitamo.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#68 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

Kroksica wrote: Ljubav ne moze biti opasna.
iz koje sapunice si ovo prepisala?

kolko je samo bluda počinjeno zbog te predivne "ljubavi"
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#69 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

zeina wrote:
zagortenej wrote:Mirno spavajte, vjenčanja neće biti :D
Jezik pregrizo :-D

Bice inshallah ali sve po proceduri :)
nisam mislio tako, ova recenica je aludirala na jednu izjavu izrecenu na pocetku rata, ali nejse :)
tebi zelim sve najbolje, sretan i hairli brak.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#70 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

sta mislite koliko se muslimana vjencavalo serijatski u periodu '45-'92, za vrijeme komunizma? po mojim procjenama vrlo malo. jesu li ti parovi činili blud cijelo vrijeme, jer su se samo vjencavali u opcini, a ne i "pred Bogom"?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#71 Re: Serijatsko vjencanje

Post by insomnia78 »

Joj tebe pdofesore, ti ko da si djak
Normalno da nisu, u zemljama u kojima nije na snazi serijat opstinsko se pika ko i serijatsko
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#72 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

insomnia78 wrote:Joj tebe pdofesore, ti ko da si djak
Normalno da nisu, u zemljama u kojima nije na snazi serijat opstinsko se pika ko i serijatsko
ne bih rekao:
Od 6.3.1946. god. država je zakonom ukinula šerijatske sudove i akt vjenčanja prenijela na državnu vlast u općinama i mjesnim zajednicama.
Pošto se takva građanska vjenčanja sa stajališta islama vrše na nepotpun a nekada i nedopustiv način to je svakom muslimanu obavezna dužnost da pored građanskog vjenčanja odmah izvrši i vjersko-šerijatsko vjenčanje. To je potrebno da učine svi oni koji su od 1946. sklopili samo građansko a ne i šerijatsko vjenčanje iz tri posebna razloga:
- brak u islamu mora biti sklopljen u ime Allaha dž.š.,
- svjedoci pri sklapanja i sudija moraju biti muslimani i
- pri sklapanju braka mora se utvrditi visina mehri muedždžela.

Ništa od toga pri građanskom sklapanja braka nije bilo, jer se on svodi na najobičniji ugovor. Pri šerijatskom sklapanju braka svjedoci moraju biti muškarci ili jedan muškarac i dvije žene a građanski sud dopušta da oba svjedoka budu žene. U vraćanju svome iskonu i duhovnom ognjištu da bi zapalili i dalje pronosili isti neugasivi plamen kojim ćemo prosvjetljavati sebe i potomstvo moramo se vraćati i reafirmirati ustanovu islamsko-šerijatskog braka. Svi muslimani koji se nisu vjenčali po šerijatskim propisima već su isključivo izvršili građansko vjenčanje od 1945. do danas trebali bi i morali izvršiti šerijatsko vjenčanje.

Islamsko-šerijatsko sklapanje braka - nikjah (Autor: Mustafa Spahić, aka Mujki :) )
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#73 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

Kroksica wrote:
zeina wrote:Eh bas ste divni sto se brinete za mladu :)

Necu u Siriju ne brinite...a i to serijatsko vjencanje otpada tako da ce sve ici ovim malo komplikovanijim zakonskim putem, mozete mirno spavati :)
Haj nam reci đe ćeš, da ne mahnitamo.
U Egipat :trep1:
User avatar
Lalena
Posts: 813
Joined: 04/03/2014 21:02

#74 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Lalena »

O zakonima i braku su ti vec sve rekli...
Meni neke druge stvari padaju na pamet... Znas li ti uopste kakvo je stanje sada u Egiptu? Znas li da je u "njegovoj" zemlji poligamija dozvoljena (bar je bila, znam da su je htjeli ukinuti), znaci, nema garancije na sta ides?
Halali, ali iskreno, ja ne mogu shvatiti tvoje roditelje - kako ti mogu dopustiti da odes sama, u tudju zemlju, na nepoznato, cak i sa legalnim brakom ne bi bila puno zakonski zasticena, a jos i bez toga... Mislim da ako prodjes tu zakonsku proceduru i papirologiju, makar ces imati uvid u neke podatke, zakonske, o drugoj osobi...
I jos nesto, halali, ali u Egiptu ima jeko puno mladih ljudi, i jako puno onih koji se zele ozeniti, kultura i obicaji su dosta razliciti, ima i dobrog i loseg... iz nekog bezveznog razloga nase sestre su privlacne prilike za neozenjene (cini mi se da svaki Egipcanin kojega sam srela na forumu nekom ili faceboku, se htio ozeniti sa zenom odavdje), malo vise opreza ne bi skodilo...

I nemoj dozvoliti da te neko hvata na tu "foru" - vjerski, pred Bogom i sl., nista zakoni...
Licno, ne znam kakav je to vjernik, ali da te neko vodi tamo negdje daleko, samu, jos zakonski nezasticenu, ja bih se na tvom mjestu zapitala... Vjerski, prilikom vjencanja tvoj staratelj bi morao biti prisutan, jel' to znas?
Bilo bi puno bolje kada bi tvoj otac otputovao tamo, vidio sta i kako, bio uz tebe u tome (ne kontam, fakat, da to zelis proci sama, bez svoje porodice, pa makar da s njima podijelis radost, ako je sve ok).. JA bih od buduceg muza ocekivala makar taj minimum!

Halali, ovo kazem sve samo realno...
I da, misljenja sam da su zakoni ok, i da ne treba odzvoliti manipulaciju s serijatskim vjencanjima.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#75 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

šta fali poligamiji?
Post Reply