Serijatsko vjencanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#1 Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje se moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Last edited by zeina on 05/05/2015 12:56, edited 1 time in total.
lokalni_razdjevicar
Posts: 675
Joined: 06/02/2013 10:33

#2 Re: Serijatsko vjencanje

Post by lokalni_razdjevicar »

zeina wrote:Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje je moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Ako je mlada nevina možeš se vjenčati, ako nije ne možeš. Provjeri to.
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#3 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

lokalni_razdjevicar wrote:
zeina wrote:Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje je moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Ako je mlada nevina možeš se vjenčati, ako nije ne možeš. Provjeri to.
Ma da sigurno hodza provjeri prije vjencanja :-)

Samo ozbiljne odgovore molit cu lijepo
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#4 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

zeina wrote:Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje je moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Zavisi čije te mišljenje zanima, rijaseta, šijskih organizacija ili nekih slobodnih strijelaca?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Serijatsko vjencanje

Post by insomnia78 »

kritichar wrote:
zeina wrote:Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje je moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Zavisi čije te mišljenje zanima, rijaseta, šijskih organizacija ili nekih slobodnih strijelaca?
Mislim da je zanima misljenje "struke" gospodine slobodni strijelce :D
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#6 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

kritichar wrote:
zeina wrote:Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje je moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Zavisi čije te mišljenje zanima, rijaseta, šijskih organizacija ili nekih slobodnih strijelaca?
Kakvih crnih sija :-)

Rijaset je valjda tu zvanicna institucija za serijatska vjencanja pa ako moze njihov zvanicni stav po tom pitanju, trazila sam na njihovoj stranici ali ne nadjoh nista o tome
__Phoenix__
Posts: 2676
Joined: 25/10/2013 20:44

#7 Re: Serijatsko vjencanje

Post by __Phoenix__ »

Ne može se šerijatski bez da se vjenčate pred matičarem/u opštini.
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#8 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

__Phoenix__ wrote:Ne može se šerijatski bez da se vjenčate pred matičarem/u opštini.
Je li to pouzdana informacija? Moze li kako preko stele ili su strogi u tome :oops:
__Phoenix__
Posts: 2676
Joined: 25/10/2013 20:44

#9 Re: Serijatsko vjencanje

Post by __Phoenix__ »

Pouzdana.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#10 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ado-šampion »

Mora se prije serijatskog vjencati u opstini, tj. moras imati zvanicni vjencani list da bi dobio serijatski vjencani list. U iznimnim situacijama, recimo kad se serijatsko ne obavlja u dzamiji nego kuci, moguce je obred serijatskog vjencanja obaviti i prije opstinskog, ali ne mozes dobiti serijatski vjencani list dok se ne vjencas u opstini i imas opstinski/zakonski list.

Nekad se moglo serijatski bez opstinskog, ali to je ukinuto zato sto je (i) po propisima vjere brak zakonski akt, koji podrazumijeva zakonska prava koje serijatski brak sam po sebi u BiH ne moze obezbijediti jer ga zakon ne priznaje. Dakle, serijatski brak skopljen u BiH ni po propisima vjere ne vrijedi bez opstinskog, tj. bez pravosnaznog/zakonskog akta.

Serijatsko vjencanje se moze prijaviti u sredistu Rijaseta na Kovacima, u pasazu pored hotela Kovaci, znaci s donje strane. Ako se nista nije promijenilo ali mislim da nije.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#11 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

insomnia78 wrote:
kritichar wrote:
zeina wrote:Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje je moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Zavisi čije te mišljenje zanima, rijaseta, šijskih organizacija ili nekih slobodnih strijelaca?
Mislim da je zanima misljenje "struke" gospodine slobodni strijelce :D
puno njih se naziva stručnim :skoljka:
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#12 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

zeina wrote:
kritichar wrote:
zeina wrote:Zna li iko kakvi su propisi za serijatsko vjencanje u Bosni, mora li se prije toga vjencati i u opstini tj. pravosnazno ili moze i bez toga? Gdje je moze prijaviti serijatsko vjencanje? Unaprijed hvala za odgovore
Zavisi čije te mišljenje zanima, rijaseta, šijskih organizacija ili nekih slobodnih strijelaca?
Kakvih crnih sija :-)

Rijaset je valjda tu zvanicna institucija za serijatska vjencanja pa ako moze njihov zvanicni stav po tom pitanju, trazila sam na njihovoj stranici ali ne nadjoh nista o tome
šta ja znam ko si ti

evo već ti je odgovoreno, jedan od razloga je što se mnoga omladina tajno vjenčavala da bi "ohalalila" blud
jahh
Posts: 1501
Joined: 20/08/2010 12:41

#13 Re: Serijatsko vjencanje

Post by jahh »

Osim ako ti treba Rijasetov papir da ga drzis na zidu u nekom okviru, mozes se vjencati serijatski. Pronadji u 'knjigama' uslove valjanosti braka. Jedan od njih nije rijasetov papir.
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#14 Re: Serijatsko vjencanje

Post by m_l »

jahh wrote:Osim ako ti treba Rijasetov papir da ga drzis na zidu u nekom okviru, mozes se vjencati serijatski. Pronadji u 'knjigama' uslove valjanosti braka. Jedan od njih nije rijasetov papir.
Rijaset savjetuje kako bi trebalo, zbog zloupotreba.
Pitanje

Esselamu alejkum,imam jedno pitanje kratko.
Da li je dozvoljeno izvršiti šerijatsko vjenčanje,a da prije toga nije izvršeno građansko vjenčanje?


Odgovor

Esselamu alejkum!
Smatramo da je praksa koju primjenjuje Islamska zajednica u ovom pitanju najbolja i najsvrsishodinija, tj, da se njome najbolje i najefikasnije štite prava osoba koje stupaju u brak. Prema tome, prvo treba obaviti građansko, a potom i šerijatsko vjenčanje kod imama matičara. Privatna vjenčanja ne podržavamo, posebno ako se obavljaju u tajnosti, bez znanja roditelja i rodbine, jer je žena u tzv. neregistriranom, za državu vanbračnom, zajednicom pravno nezaštićena. Prema tome, ne savjetujemo nikome da se upušta u tu avanturu. Ako neko stupa u brak, neka to bude na javan i zakonit način, po uobičajenoj proceduri.
Pitanje:
Esselamu alejkum,
Kako postupiti u situaciji kada muž vjernik želi samo šerijatsko vjenčanje, a tek nekada kasnije građansko?

Odgovor:
Esselamu alejkum!
To što spomenuto lice izbjegava vjenčanje pred matičarem (civilno vjenčanje), već insistira samo na šerijatskkom vjenčanju dovoljan je razlog za stanovitu sumnju u njegovu namjeru i pobuđuje na oprez. Moguće je da misli na privremeni brak ili da mu ta žena bude jedna od supruga. Ako ima iskrenu namjeru sklapanja uobičajenog braka, oba vjenčanja su rješenje. Ne bih Vam savjetovao da se ograniče na samo šerijatsko sklapanje braka zbog toga što samo tako sklopljen brak kod nas nema pravno-sudsku zaštitu.
Pitanje:
Esselamu alejkum!
Da li je brak samo šerijatski ovjeren halal, bez da se općinski vjenča, npr. u BiH, gdje važe zakoni te države?


Odgovor:

Esselamu alejkum!
Registracija (sklapanje) braka kod nadležnog državnog organa (matičar) je veoma važna u situaciji kada se vjerski sklopljen brak pred sudom ne priznaje po automatizmu i kao građanski sklopljen brak zbog pravnog regulisanja statusnih i imovinsko-pravnih odnosa koje brak podrazumijeva. Bez toga, ta prava neće biti moguće zaštititi pred sudom. Zato se u Islamskoj zajednici ne obavljaju šerijatska vjenčanja bez prethodno obavljenog građanskog vjenčanja.
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#15 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

jahh wrote:Osim ako ti treba Rijasetov papir da ga drzis na zidu u nekom okviru, mozes se vjencati serijatski. Pronadji u 'knjigama' uslove valjanosti braka. Jedan od njih nije rijasetov papir.
Treba mi samo vjencanje pred Bogom, ali izgleda to je nemoguce bez prethodnog vjenacanja u opstini
__Phoenix__
Posts: 2676
Joined: 25/10/2013 20:44

#16 Re: Serijatsko vjencanje

Post by __Phoenix__ »

zeina wrote:
jahh wrote:Osim ako ti treba Rijasetov papir da ga drzis na zidu u nekom okviru, mozes se vjencati serijatski. Pronadji u 'knjigama' uslove valjanosti braka. Jedan od njih nije rijasetov papir.
Treba mi samo vjencanje pred Bogom, ali izgleda to je nemoguce bez prethodnog vjenacanja u opstini
Misliš pred hodžom?
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#17 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

zeina wrote:
jahh wrote:Osim ako ti treba Rijasetov papir da ga drzis na zidu u nekom okviru, mozes se vjencati serijatski. Pronadji u 'knjigama' uslove valjanosti braka. Jedan od njih nije rijasetov papir.
Treba mi samo vjencanje pred Bogom, ali izgleda to je nemoguce bez prethodnog vjenacanja u opstini
ovako je bolje za tebe kao ženu, jer si više zaštićena
s obzirom da ne živimo u šeriatskoj državi, šeriatski brak je moguće lahko raskinuti bez posljedica po muškarca a sa posljedicama za ženu
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#18 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

__Phoenix__ wrote:
zeina wrote:
jahh wrote:Osim ako ti treba Rijasetov papir da ga drzis na zidu u nekom okviru, mozes se vjencati serijatski. Pronadji u 'knjigama' uslove valjanosti braka. Jedan od njih nije rijasetov papir.
Treba mi samo vjencanje pred Bogom, ali izgleda to je nemoguce bez prethodnog vjenacanja u opstini
Misliš pred hodžom?
Ne nego pred Bogom...da bude halal po Bozijim zakonima, ali citajuci ova pitanja i odgovore izgleda ni pred Bogom ne moze biti prihvaceno dok maticar ne ovjeri :-D
__Phoenix__
Posts: 2676
Joined: 25/10/2013 20:44

#19 Re: Serijatsko vjencanje

Post by __Phoenix__ »

zeina wrote:
__Phoenix__ wrote:
zeina wrote: Treba mi samo vjencanje pred Bogom, ali izgleda to je nemoguce bez prethodnog vjenacanja u opstini
Misliš pred hodžom?
Ne nego pred Bogom...da bude halal po Bozijim zakonima, ali citajuci ova pitanja i odgovore izgleda ni pred Bogom ne moze biti prihvaceno dok maticar ne ovjeri :-D
Nije Bog pravio te zakone, obrazuj se malo...
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#20 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

__Phoenix__ wrote: Nije Bog pravio te zakone, obrazuj se malo...
Ma nemoj, serijatski zakon je Boziji zakon pa samim time serijatsko vjencanje je vjencanje pred Bogom tj. po Bozijim zakonima
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#21 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ado-šampion »

zeina wrote:
jahh wrote:Osim ako ti treba Rijasetov papir da ga drzis na zidu u nekom okviru, mozes se vjencati serijatski. Pronadji u 'knjigama' uslove valjanosti braka. Jedan od njih nije rijasetov papir.
Treba mi samo vjencanje pred Bogom, ali izgleda to je nemoguce bez prethodnog vjenacanja u opstini
Pogledaj moj prethodni post. Sta ti znaci "vjencanje pred Bogom"?! Vjencanje i brak su po Islamu ZAKONSKI akt, i kao takav vrijedi samo ako ga zakon zemlje u kojoj se obavi vjencanje priznaje. Dakle, ti si vjerski, ili kako ti kazes pred Bogom, vjencana samo ako obavis vjencanje u instituciji koja ti garantuje vjerska prava koja su propisana u vjerskim tj. islamskim knjigama. Neka od njih su prava na imovinu i slicno prilikom razvoda braka, i takva prava ti ne moze garantovati serijatsko vjencanje, nego samo opstinsko. To sto ti imas vjencani list od Rijaseta ne moze sprijeciti tvog buduceg muza da te na primjer hladno istjera na ulicu kad mu se cefne i usto ne odgovara ni po kojem osnovu, odnosno ti tu ne mozes nista, jer serijatski zakon u drzavi BiH ne vrijedi. Prema tome, bez opstinskog vjencanja ti nisi vjencana ni pred Bogom!

Tako da, kako ti kaze post koji si citirala, vjersko/serijatsko vjencanje ti sluzi samo za duhovnu, licnu, satisfakciju i eto hajmo reci da "upotpunis" taj brak, jer se serijatskim vjencanjem osigurava da su svi uvjeti braka po Islamu ispunjeni. Barem u BiH. U Hrvatskoj recimo serijatskim vjencanjem ti automatski bivas vjencana i opstinski, tako da tad serijatsko vjencanje kao "glavno" vjencanje ima smisla.

Danas se mladim ljudima glava puni svakavim gluposti, jer ima svakakvih primitivnih tumacenja vjere, a ljudi dosta tumacenja preuzimaju s klipova s youtube i slicnih, s kojim se stavovi nase uleme cesto kose. Serijat je zakon koji vrijedi (pravosnazan je) u nekim zemljama. U BiH ne vrijedi. Brak je zakonski akt, dakle da bi bio valjan mora imati zakonsku pozadinu drzave u kojoj se sklopi, a to je u ovom slucaju BiH i bosansko-hercegovacki zakoni.

Da se razumijemo, ja sam vjernik i ozenjen sam, i imam papir serijatskog vjencanja, dakle vjencan sam i serijatski. Inace nemam obicaj da pisem na ovakvim temama, ali posto sam ucestvovao na nekim zivim diskusijama na ovu temu i posto sam vidio koliko i ne bas mladi i obrazovani ljudi ne znaju o ovoj temi i/ili imaju pogresno ili primitivno razmisljanje, zelio sam napisati nekoliko recenica. Sve je ovo vrlo lako provjeriti. Odes na rijeset.ba, pa ukucas "serijatsko vjencanje". Ima jako puno odgovora na tu temu.
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#22 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

ado-šampion wrote:
zeina wrote:
jahh wrote:Osim ako ti treba Rijasetov papir da ga drzis na zidu u nekom okviru, mozes se vjencati serijatski. Pronadji u 'knjigama' uslove valjanosti braka. Jedan od njih nije rijasetov papir.
Treba mi samo vjencanje pred Bogom, ali izgleda to je nemoguce bez prethodnog vjenacanja u opstini
Pogledaj moj prethodni post. Sta ti znaci "vjencanje pred Bogom"?! Vjencanje i brak su po Islamu ZAKONSKI akt, i kao takav vrijedi samo ako ga zakon zemlje u kojoj se obavi vjencanje priznaje. Dakle, ti si vjerski, ili kako ti kazes pred Bogom, vjencana samo ako obavis vjencanje u instituciji koja ti garantuje vjerska prava koja su propisana u vjerskim tj. islamskim knjigama. Neka od njih su prava na imovinu i slicno prilikom razvoda braka, i takva prava ti ne moze garantovati serijatsko vjencanje, nego samo opstinsko. To sto ti imas vjencani list od Rijaseta ne moze sprijeciti tvog buduceg muza da te na primjer hladno istjera na ulicu kad mu se cefne i usto ne odgovara ni po kojem osnovu, odnosno ti tu ne mozes nista, jer serijatski zakon u drzavi BiH ne vrijedi. Prema tome, bez opstinskog vjencanja ti nisi vjencana ni pred Bogom!

Tako da, kako ti kaze post koji si citirala, vjersko/serijatsko vjencanje ti sluzi samo za duhovnu, licnu, satisfakciju i eto hajmo reci da "upotpunis" taj brak, jer se serijatskim vjencanjem osigurava da su svi uvjeti braka po Islamu ispunjeni. Barem u BiH. U Hrvatskoj recimo serijatskim vjencanjem ti automatski bivas vjencana i opstinski, tako da tad serijatsko vjencanje kao "glavno" vjencanje ima smisla.

Danas se mladim ljudima glava puni svakavim gluposti, jer ima svakakvih primitivnih tumacenja vjere, a ljudi dosta tumacenja preuzimaju s klipova s youtube i slicnih, s kojim se stavovi nase uleme cesto kose. Serijat je zakon koji vrijedi (pravosnazan je) u nekim zemljama. U BiH ne vrijedi. Brak je zakonski akt, dakle da bi bio valjan mora imati zakonsku pozadinu drzave u kojoj se sklopi, a to je u ovom slucaju BiH i bosansko-hercegovacki zakoni.

Da se razumijemo, ja sam vjernik i ozenjen sam, i imam papir serijatskog vjencanja, dakle vjencan sam i serijatski. Inace nemam obicaj da pisem na ovakvim temama, ali posto sam ucestvovao na nekim zivim diskusijama na ovu temu i posto sam vidio koliko i ne bas mladi i obrazovani ljudi ne znaju o ovoj temi i/ili imaju pogresno ili primitivno razmisljanje, zelio sam napisati nekoliko recenica. Sve je ovo vrlo lako provjeriti. Odes na rijeset.ba, pa ukucas "serijatsko vjencanje". Ima jako puno odgovora na tu temu.
Ma razumijem ja to sve i svakako slazem se sa objasnjenjem, ali recimo ako meni nije bitna ta imovinska zastita niti bilo sta drugo vec samo duhovna potpora i odobrenje, da znamo nas dvoje, porodice i bliski ljudi da smo vjencani pred Bogom, i to samo kraci period dok se steknu uslovi za zakonski priznati brak, da li bih ja bila gresna u takvom braku....to je ono sto mene zanima

A vala i zakoni u Bosni su da te Bog sacuva, milion prepreka za zakonski brak a vjerski ne priznaju, zakone pod hitno treba mijenjati
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#23 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Rijeka_snova »

zeina wrote: A vala i zakoni u Bosni su da te Bog sacuva, milion prepreka za zakonski brak a vjerski ne priznaju, zakone pod hitno treba mijenjati
Kako milion prepreka, kakve su to tolike prepreke? Nije mi se cinilo nesto komplikovano kad sam citala o tome.

Ne mozes na forumu pitati hoces li biti gresna, nema ovdje bas strucnjaka koji bi ti mogli dati odgovor. Mislim, mozemo ti mi dati odgovor/misljenje ali mozes se komotno zapitati ko ti je dao odgovor/misljenje i koliko je on validan. :D
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#24 Re: Serijatsko vjencanje

Post by m_l »

zeina wrote:ali recimo ako meni nije bitna ta imovinska zastita niti bilo sta drugo vec samo duhovna potpora i odobrenje, da znamo nas dvoje, porodice i bliski ljudi da smo vjencani pred Bogom, i to samo kraci period dok se steknu uslovi za zakonski priznati brak, da li bih ja bila gresna u takvom braku....to je ono sto mene zanima
Nemas uslove za opcinsko vjencanje, a imas za serijatsko? Ne kontam.
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#25 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Rijeka_snova »

Ili su maloljetni ili je jedno vec u braku, pretpostavljam.
Post Reply