Serijatsko vjencanje

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#26 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

Rijeka_snova wrote:Ili su maloljetni ili je jedno vec u braku, pretpostavljam.
Ne nego on nije drzavljanin BiH i procedura za normalan brak je prekomplikovana ovdje, u njegovoj maticnoj drzavi je to puno lakse ali bih ja da se makar serijatski vjencamo prije nego odem tamo jer bih isla sama a to mi onda pogotovo nije islamski
User avatar
Rijeka_snova
Posts: 1265
Joined: 26/07/2011 01:12

#27 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Rijeka_snova »

zeina wrote:
Rijeka_snova wrote:Ili su maloljetni ili je jedno vec u braku, pretpostavljam.
Ne nego on nije drzavljanin BiH i procedura za normalan brak je prekomplikovana ovdje, u njegovoj maticnoj drzavi je to puno lakse ali bih ja da se makar serijatski vjencamo prije nego odem tamo jer bih isla sama a to mi onda pogotovo nije islamski
Pa vi imate onda sve uslove za brak, a to sto je papirologija komlikovanija, pa Boze moj, valja se malo potruditi :-D

Sretno i hairli, insallah, u svakom slucaju :thumbup:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#28 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

ja znam jedan par koje je hodža vjenčao šerijatski, ali nije išlo preko IZ-a, nisu dobili nikakav papir, ali nije im ni bilo bitno. ali zato nisu ni platili taxu :-D
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#29 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

zagortenej wrote:ja znam jedan par koje je hodža vjenčao šerijatski, ali nije išlo preko IZ-a, nisu dobili nikakav papir, ali nije im ni bilo bitno. a zato nisu ni platili taxu :-D
Imas li broj telefona od tog hodze? :-D
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#30 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

zagortenej wrote:ja znam jedan par koje je hodža vjenčao šerijatski, ali nije išlo preko IZ-a, nisu dobili nikakav papir, ali nije im ni bilo bitno. ali zato nisu ni platili taxu :-D
muta?
na kolko sati su se vjenčali?
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#31 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

zeina wrote:
zagortenej wrote:ja znam jedan par koje je hodža vjenčao šerijatski, ali nije išlo preko IZ-a, nisu dobili nikakav papir, ali nije im ni bilo bitno. a zato nisu ni platili taxu :-D
Imas li broj telefona od tog hodze? :-D
na žalost nemam :D . kod tebe je specifična situacija, nije ti cejf da se udajes nego ti je samo pitanje vremena i administrativne barijere. mislim da mozes naci nekog hodzu da vas vjenca, ako se malo vise raspitas.
a ko hoce da zloupotrebljava instituciju braka, to ce uraditi na ovaj ili na onaj nacin.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#32 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ado-šampion »

zeina wrote:
Ma razumijem ja to sve i svakako slazem se sa objasnjenjem, ali recimo ako meni nije bitna ta imovinska zastita niti bilo sta drugo vec samo duhovna potpora i odobrenje, da znamo nas dvoje, porodice i bliski ljudi da smo vjencani pred Bogom, i to samo kraci period dok se steknu uslovi za zakonski priznati brak, da li bih ja bila gresna u takvom braku....to je ono sto mene zanima

A vala i zakoni u Bosni su da te Bog sacuva, milion prepreka za zakonski brak a vjerski ne priznaju, zakone pod hitno treba mijenjati
Da, jer to nije brak, nego zajednica koja nije ozakonjena. Tebi mozda nije bitna imovinska zastita, ali je po propisima Islama obavezna za sklapanje braka, kao i mnoge druge stvari osim svjedoka za vjencanje. To sto vi imate duhovnu potporu, znanje vas dvoje i svjedoke, ne znaci da sutra muza nesto nece okrenuti da te istjera na ulicu, mozda i s djetetom.

To sto su se na ovim prostorima ljudi vjencavali (i jos vjencavaju) serijatski, pa nakon 3 dana ili nakon nekoliko mjeseci opstinski, krive su islamske zajednice jer se nisu na vrijeme oglasile po tom pitanju i zauzele cvrst stav. Tako da u nekom tamo selu dodje hodza, kojeg placa islamska zajednica, i u mektebu djecu uci kako je jedino ono vjersko bitno, a ovo "ovozemaljsko" je manje bitno. Pa onda kad su kod nas vehabije (da ih tako nazovem, da budemo jasni na koga se misli) pocele uzimati po 2, 3 ili 4 zene i samo ih ispaljivali na ulicu, onda je nas Rijaset zabranio hodzama da vjencavaju serijatski bez opstinskog vjencanja. Mada u nekim selima i manjim mjestima hodze ni dan-danas ne postuju tu odredbu.

Da dodam, ovo sto te savjetuju da nadjes hodzu pa da vas kao vjenca, nema veze s vjencanjem ni brakom ni Islamom. Bez serijatskog vjencanog lista ili opstinskog vjencanog lista (opstinski je obavezan, serijatski nije) nemas serijatskog vjencanja taman da 1000 hodza aminuje. :-) Kakvi savjeti braco moja. :run:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#33 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

kritichar wrote:
zagortenej wrote:ja znam jedan par koje je hodža vjenčao šerijatski, ali nije išlo preko IZ-a, nisu dobili nikakav papir, ali nije im ni bilo bitno. ali zato nisu ni platili taxu :-D
muta?
na kolko sati su se vjenčali?
nije nego misjar :wink:

vjencali su se serijatski nakon opstinskog vjencanja, i brak traje vec 10-tak god.

a o vehabijskom misjar braku (izgleda inačici sijskog muta braka):
Misjar je vrsta braka koja se pojavila u skorije vrijeme. Najprije u Saudijskoj Arabiji u oblasti Kasim, a zatim se raširila na druge zemlje arapskog zaljeva, a onda i u druge islamske zemlje. Riječ “misjar” u običnom, narodnom govoru znači: kratki ili brzi zijaret. Zbog toga je ovaj brak poznat pod ovim imenom, jer muž ne boravi stalno kod žene, nego joj dolazi u kratkim periodima, bilo danju ili noću, shodno svojim ili njenim mogućnostima. Ova vrsta braka nema svoju definiciju kod ranih islamskih pravnika nego je uzeta iz današnje stvarnosti te je prijašnji učenjaci nisu ni obrađivali, tako da današnji učenjaci definišu taj brak, shodno kako su im postavljena pitanja o njemu. Skoro da su složni u definiciji ovog braka, kažu da je oblik ovog braka da se ispune svi ruknovi braka (da supružnici nemaju šerijatske prepreke za ženidbu, ponuda i pristanak) i šartovi (određivanje supružnika, zadovoljstvo sa obje strane, staratelj, dva pravedna svjedoka ili razglašavanje) prilikom sklapanja ugovora, s tim da žena odustane od nekih svojih prava, kao što su izdržavanje (stan, hrana i odjeća) i pravednog boravka kod nje u slučaju da je druga žena.

Razlozi pojave ovog braka

Mnoštvo je razloga koji su uticali na pojavu ovog braka, neki su vezani za ženu, a neki za muškarca. Od onih koji su vezani za ženu su:

Povećan broj žena u islamskim sredinama. Allahov je sunnet na Zemlji da se više rađaju ženska djeca, još ako se tome dodaju stalni ratovi koji odnose živote muškaraca više nego žena, sve je to razlog da je broj žena veći od broja muškaraca.

Prirodna potreba kod žene za potomstvom, pa ako nije u stanju da zadovolji tu potrebu u uobičajenom braku ona je spremna da odustane od mnogih prava da bi rodila toliko željeno dijete.

Polni nagon kod žene koji ako ga ne zadovolji u braku sa svim pravima koje ima u njemu, ona se zadovolji bilo kakvim oblikom braka da ne bi pala u zinaluk.
itd.

prvo počisti u svom dvorištu :wink:
Last edited by zagortenej on 05/05/2015 15:22, edited 1 time in total.
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#34 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

Da bi dvije osobe mogle stupiti u brak nužno je da zadovolje šurutun-nikjah, tj. da kao zaručnici budu:

slobodne, (hurrijjet)
da su duševno i umno zdrave (akl),
da posjeduju bračnu punoljetnost (bulug),
da postoji slobodna volja zaručnika (ridai tarefejn),
vjeroispovijest zaručnika, posebno mladića,
da mladić u izvjesnim slučajevima bude (akram) dostojna prilika djevojci,
ledičnost i nikakva smetnja zaručnice a nekad i samog zaručnika,
međusobno nerodbinstvo i nesrodstvo po kriterijima šerijata: po krvi, mlijeku i tazbinstvu i
da zaručnici, i mladić i djevojka stupaju u brak namjerno, slobodno, isključivo svojom voljom, planski i pri punoj svijesti u ime i radi Allaha dž.š.

Uslovi pri samom sklapanju braka - erkanun-nikjah su:

ponuda bračne zajednice (idžab),
prihvatanje bračne veze (kabul),
očitovanje o bračnoj vezi i zajednici mora biti u isto vrijeme i na istom mjestu,
kandidati za brak moraju jedno drugo potpuno čuti pri ponudi i prihvatanju bračne veze i zajednice,
vjenčanje se mora obaviti u prisustvu svjedoka kojii su čuli ponudu i prihvat braka i
da se pri vjenčanju ugovori mehr.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#35 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

zagortenej wrote: prvo počisti u svom dvorištu :wink:
Kod mene je hvala Bogu čisto
ja lično sam protiv ovakvog braka jer je veoma podložan manipulacijama i nije praktikovan za vrijeme Poslanika i prvih generacija
ali opet ovim brakom se ispunjavaju svi šeriatski zahtjevi i ne može se porediti sa mutom ili nekim tajnim šeriatskim brakom
i po pitanju ovog braka, vehabijska (ehli sunnetska) ulema je podijeljena, neki su odustali od podržavanja ovoga jer su vidjeli da se manipuliše šeriatom, dok su neki bili protiv od samog početka
zagortenej wrote:Da bi dvije osobe mogle stupiti u brak nužno je da zadovolje šurutun-nikjah, tj. da kao zaručnici budu:

slobodne, (hurrijjet)
da su duševno i umno zdrave (akl),
da posjeduju bračnu punoljetnost (bulug),
da postoji slobodna volja zaručnika (ridai tarefejn),
vjeroispovijest zaručnika, posebno mladića,
da mladić u izvjesnim slučajevima bude (akram) dostojna prilika djevojci,
ledičnost i nikakva smetnja zaručnice a nekad i samog zaručnika,
međusobno nerodbinstvo i nesrodstvo po kriterijima šerijata: po krvi, mlijeku i tazbinstvu i
da zaručnici, i mladić i djevojka stupaju u brak namjerno, slobodno, isključivo svojom voljom, planski i pri punoj svijesti u ime i radi Allaha dž.š.

Uslovi pri samom sklapanju braka - erkanun-nikjah su:

ponuda bračne zajednice (idžab),
prihvatanje bračne veze (kabul),
očitovanje o bračnoj vezi i zajednici mora biti u isto vrijeme i na istom mjestu,
kandidati za brak moraju jedno drugo potpuno čuti pri ponudi i prihvatanju bračne veze i zajednice,
vjenčanje se mora obaviti u prisustvu svjedoka kojii su čuli ponudu i prihvat braka i
da se pri vjenčanju ugovori mehr.
odakle je preuzeto ovo?
User avatar
zeina
Posts: 789
Joined: 13/03/2015 14:55

#36 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zeina »

zagortenej wrote:
a o vehabijskom misjar braku (izgleda inačici sijskog muta braka):
Misjar je vrsta braka koja se pojavila u skorije vrijeme. Najprije u Saudijskoj Arabiji u oblasti Kasim, a zatim se raširila na druge zemlje arapskog zaljeva, a onda i u druge islamske zemlje. Riječ “misjar” u običnom, narodnom govoru znači: kratki ili brzi zijaret. Zbog toga je ovaj brak poznat pod ovim imenom, jer muž ne boravi stalno kod žene, nego joj dolazi u kratkim periodima, bilo danju ili noću, shodno svojim ili njenim mogućnostima. Ova vrsta braka nema svoju definiciju kod ranih islamskih pravnika nego je uzeta iz današnje stvarnosti te je prijašnji učenjaci nisu ni obrađivali, tako da današnji učenjaci definišu taj brak, shodno kako su im postavljena pitanja o njemu. Skoro da su složni u definiciji ovog braka, kažu da je oblik ovog braka da se ispune svi ruknovi braka (da supružnici nemaju šerijatske prepreke za ženidbu, ponuda i pristanak) i šartovi (određivanje supružnika, zadovoljstvo sa obje strane, staratelj, dva pravedna svjedoka ili razglašavanje) prilikom sklapanja ugovora, s tim da žena odustane od nekih svojih prava, kao što su izdržavanje (stan, hrana i odjeća) i pravednog boravka kod nje u slučaju da je druga žena.

Razlozi pojave ovog braka

Mnoštvo je razloga koji su uticali na pojavu ovog braka, neki su vezani za ženu, a neki za muškarca. Od onih koji su vezani za ženu su:

Povećan broj žena u islamskim sredinama. Allahov je sunnet na Zemlji da se više rađaju ženska djeca, još ako se tome dodaju stalni ratovi koji odnose živote muškaraca više nego žena, sve je to razlog da je broj žena veći od broja muškaraca.

Prirodna potreba kod žene za potomstvom, pa ako nije u stanju da zadovolji tu potrebu u uobičajenom braku ona je spremna da odustane od mnogih prava da bi rodila toliko željeno dijete.

Polni nagon kod žene koji ako ga ne zadovolji u braku sa svim pravima koje ima u njemu, ona se zadovolji bilo kakvim oblikom braka da ne bi pala u zinaluk.
itd.


Ako ovo moze biti islamski prihvaceno moze onda i ovaj moj slucaj, pa i ovakvim brakom se svjesno ugrozavaju prava zene....ili je i jedno i drugo pogresno ili prihvaceno
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#37 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

kritichar wrote:
zagortenej wrote:ja znam jedan par koje je hodža vjenčao šerijatski, ali nije išlo preko IZ-a, nisu dobili nikakav papir, ali nije im ni bilo bitno. ali zato nisu ni platili taxu :-D
muta?
na kolko sati su se vjenčali?
Oooj, kakav muta?

Dovoljno je obavjestiti, rodbinu, prijatelje, komsije da se brak sklopio, prouci se dova i to je to - serijatsko vjencanje. Papirologija je samo papirologija.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#38 Re: Serijatsko vjencanje

Post by ado-šampion »

Ama ljudi mijesate kruske i jabuke. Vidis da gore pise "prilikom sklapanja ugovora". Kakav ugovor ove vrste ti da sklopis u Bosni? Gdje da ga sklopis? Znate li uopste sta je ugovor? Ugovor je zakonsko-pravni akt izmedju dvije stranke (na primjer muza i zene), koji su duzni da postuju, inace krse zakon, jednostavno receno. U ovom slucaju ugovor je vjencani list.

Ovdje ljudi nabacuju zbrda-zdola, ovo nije Saudijska Arabija, ovo je Bosna i ovdje se ne moze primijeniti sve sto moze u Saudijskoj Arabiji ili negdje drugo jer je pravni sistem drugaciji. Tebi koja zivis i zenis se u Bosni relevantno je misljenje nase uleme i bosanski zakoni, a ne tamo neki zakon donesen u Saudijskoj Arabiji, koji ovdje ne vrijedi zglave.

Ako ti je ovo pitanje toliko bitno, onda fino odes do Rijaseta, zakazes sastanak s nekim relevatnim ko ce te uputiti. Ili odes do najblize dzamije i pitas ko ti moze dati odgovore na tvoje nedoumice.

Ovdje, gdje ljudi kopiraju prevedene tekstove koje ni sami ne razumiju, neces rijesiti nedoumice.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#39 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

Kroksica wrote:
kritichar wrote:
zagortenej wrote:ja znam jedan par koje je hodža vjenčao šerijatski, ali nije išlo preko IZ-a, nisu dobili nikakav papir, ali nije im ni bilo bitno. ali zato nisu ni platili taxu :-D
muta?
na kolko sati su se vjenčali?
Oooj, kakav muta?

Dovoljno je obavjestiti, rodbinu, prijatelje, komsije da se brak sklopio, prouci se dova i to je to - serijatsko vjencanje. Papirologija je samo papirologija.
pa muta brak
prava stvar u današnje vrijeme, nađeš malo slobodnog vremena, "mutiraš" i kad obaveze pozovu, razvedeš se i svako na svoju stranu
:lol:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#40 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

kritichar wrote: pa muta brak
prava stvar u današnje vrijeme, nađeš malo slobodnog vremena, "mutiraš" i kad obaveze pozovu, razvedeš se i svako na svoju stranu
:lol:
De ba, Kriticaru, prati temu. Djevojka hoce da se vjenca serijatski da bi mogla otputovati u drugu zemlju gdje ce se aBd zakonski vjencati. Da joj je do mahnitluka ne bi se ni raspitivala o serijatu.

Mada, da proba i raspita se u lokalnoj IZ mozda bi napravili iznimku nakon sto objasni situaciju.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#41 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

Kroksica wrote:
kritichar wrote: pa muta brak
prava stvar u današnje vrijeme, nađeš malo slobodnog vremena, "mutiraš" i kad obaveze pozovu, razvedeš se i svako na svoju stranu
:lol:
De ba, Kriticaru, prati temu. Djevojka hoce da se vjenca serijatski da bi mogla otputovati u drugu zemlju gdje ce se aBd zakonski vjencati. Da joj je do mahnitluka ne bi se ni raspitivala o serijatu.

Mada, da proba i raspita se u lokalnoj IZ mozda bi napravili iznimku nakon sto objasni situaciju.
de ba kroksana, tek si došla i meni govoriš da nisma u toku :skoljka:

nisam ja njoj predlagao mutu

s što se tiče njenog problema, ako je tako kako napisa, onda mislim da bi tu neki imam ili čak IZ izašli u susret, bitno je da se zadovolji šeriat u potpunosti, roditelji svjedoci, mehr..... pa nek idu onda
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#42 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Neregistrirani »

zeina wrote:
Rijeka_snova wrote:Ili su maloljetni ili je jedno vec u braku, pretpostavljam.
Ne nego on nije drzavljanin BiH i procedura za normalan brak je prekomplikovana ovdje, u njegovoj maticnoj drzavi je to puno lakse ali bih ja da se makar serijatski vjencamo prije nego odem tamo jer bih isla sama a to mi onda pogotovo nije islamski
Nije uopste prekomplikovana.
DOKUMENTI POTREBNI ZA SKLAPANJE BRAKA SA STRANIM DRŽAVLJANINOM
- Izvod iz MKR- internacionalni, original ili ovjerena fotokopija
- Uvjerenje o slobodnom bračnom stanju-original ili ovjerena kopija, sa prevodom
- Uvjerenje o državljanstvu, original ili ovjerena fotokopija, sa prevodom
- Uvjerenje da nema zakonskih smetnji za sklapanje braka sa državljaninom/državljankom BiH, tzv. Nulla ostea, original ili ovjerena fotokopija, sa prevodom
- Ovjerena kopija pasoša sa prevodom
- Original ili ovjerena kopija prijave boravka u Bosni i Hercegovini
Napomena za dokumentaciju: Svi dokumenti ukoliko potiču iz država potpisnica Haške konvencije moraju sadržavati pečat Apostille. Dokumenti iz država koje nisu potpisnice Haške konvencije moraju biti ovjereni od strane Ministarstva vanjskih poslova države u kojoj su izdati i nadovjereni od strane Ambasade BiH ili Ministarstva vanjskih poslova Bosne I Hercegovine.
Izvodi iz matičnih knjiga izdati na internacionalnom obrascu ne podliježu bilo kakvom nadovjeravanju. Na vjenčanju je obavezno prisustvo ovlaštenog sudskog tumača ukoliko osoba ne poznaje bosanski jezik.


UPIS U MATIČNU KNJIGU VJENČANIH BRAKA SKLOPLJENOG U INOSTRANSTVU:
- Original ili ovjerena kopija izvoda iz MKV na internacionalnom obrascu (ako nije internacionalni obrazac uz izvod priložiti i prevod)
- Dokaz o BiH državljanstvu barem za jednog od supružnika (po kome se vrši upis)
- Uvjerenje o prebivalištu supružnika, samo za državljane BiH (iz Policijske uprave)
- Ovjerene kopije ličnih karata supružnika, a ukoliko je jedan od njih stranac ovjerena kopija pasoša
Ukoliko na inostranom izvodu iz MKV nema podataka o prezimenu supružnika koje su uzeli nakon sklapanja braka potrebno je priložiti ovjerene izjave bračnih partnera o prezimenu.
Mada, ima sad i sejhova koji po tekijama vejncavaju bez ikakvog papira iz maticnog ureda. Meni je ta vijest mog poznanika bila onako malo, mislim, izgovor da se nema para da se vjenca u opstini zbog takse mi je totalno bezvezan, jer zasto ides u brak ako nemas ni za obicnu opstinsku taksu? Ali ok, njegova volja i izbor, moje je samo da im cestitam.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#43 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

kritichar wrote: de ba kroksana, tek si došla i meni govoriš da nisma u toku :skoljka:
:lol:
kritichar wrote: s što se tiče njenog problema, ako je tako kako napisa, onda mislim da bi tu neki imam ili čak IZ izašli u susret, bitno je da se zadovolji šeriat u potpunosti, roditelji svjedoci, mehr..... pa nek idu onda
Ma nek su oni zivi, zdravi i veseli i nek se vole, serijat ce se zadovoljit. :D
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#44 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

Kroksica wrote: Ma nek su oni zivi, zdravi i veseli i nek se vole, serijat ce se zadovoljit. :D
e jesi "labava", ja mislio ti žešća :oops:
šeriat ti na zadnjem mjestu :skoljka:
kakva ljubav prije braka, holivudska propaganda i tebe pridobila
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#45 Re: Serijatsko vjencanje

Post by insomnia78 »

kritichar wrote:
Kroksica wrote: Ma nek su oni zivi, zdravi i veseli i nek se vole, serijat ce se zadovoljit. :D
e jesi "labava", ja mislio ti žešća :oops:
šeriat ti na zadnjem mjestu :skoljka:
kakva ljubav prije braka, holivudska propaganda i tebe pridobila
Nema kod brata labavo
:lol: :lol: :lol:
Image
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#46 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

ja ne pitam tako direktno :mrgreen:

pitam jesi za mutu?
:mrgreen:
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#47 Re: Serijatsko vjencanje

Post by Kroksica »

kritichar wrote: e jesi "labava", ja mislio ti žešća :oops:
šeriat ti na zadnjem mjestu :skoljka:
kakva ljubav prije braka, holivudska propaganda i tebe pridobila
Hahahaha! Eno sad ljubav holivudska propaganda. Tuga, brato. :cry:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#48 Re: Serijatsko vjencanje

Post by insomnia78 »

kritichar wrote:ja ne pitam tako direktno :mrgreen:

pitam jesi za mutu?
:mrgreen:
I ako kaze DA?
Lopove :lol:
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#49 Re: Serijatsko vjencanje

Post by zagortenej »

Image
:D
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#50 Re: Serijatsko vjencanje

Post by kritichar »

Kroksica wrote:
kritichar wrote: e jesi "labava", ja mislio ti žešća :oops:
šeriat ti na zadnjem mjestu :skoljka:
kakva ljubav prije braka, holivudska propaganda i tebe pridobila
Hahahaha! Eno sad ljubav holivudska propaganda. Tuga, brato. :cry:
ljubav prije braka može biti opasna
Post Reply