SEMAFORI U SARAJEVU

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Ticall
Posts: 123
Joined: 21/02/2003 00:00

#1 SEMAFORI U SARAJEVU

Post by Ticall »

Bio sam svugdje po nasoj zemlji maloj i skromnoj i uvijek me zanimalo sto kod nas u Sarajevu nema ono treptuce zeleno svjetlo kad treba da se prebaci na crveno, mislim ima u svakakvim selendrama gdje imaju 2 semafora a kod nas nista. Sa tehnicke strane znam da nije problem jer mi jedan clan familije radi sa time, problem je politicke ili sabacke politike oderi levate kad prodju na zuto da su prosli na crveno.
Sta vi mislite o tome i moze li se nekako tome stati u kraj?

Mislim da bi se dosta i na sigurnosti saobracaja dobilo zbog toga.
User avatar
Mahalac
Posts: 2748
Joined: 19/11/2002 00:00
Location: Anarhija all over...

#2

Post by Mahalac »

Apsolutno stoji sve sto si napisao i stvarno mi nije jasno zasto se tako ocigledna greska ne ispravi, pogotovo ako je kao sto kazes to tehnicki moguce :?
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#3

Post by JD »

Fakat istina ima u skoro svim drugim gradovima samo kod nas nema.
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#4

Post by mirz@ »

Potpuno se slazem sa vama ljudi, eto trepcuce zeleno ima i u Tuzli. A kod nas jok. Pa dajte ljudi sredjujte to. Inace ovim nasim je dusa zaustaviti na zuto i jos ti reci da si proso kroz crveno. Imate moju podrsku!
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#5

Post by flora.sa »

mirz@ wrote:Potpuno se slazem sa vama ljudi, eto trepcuce zeleno ima i u Tuzli. A kod nas jok. Pa dajte ljudi sredjujte to. Inace ovim nasim je dusa zaustaviti na zuto i jos ti reci da si proso kroz crveno. Imate moju podrsku!
da kod mene stari već platio kaznu...prošao kroz žuto...policajac pisao crveno...prekršajni sud...i hopa 300 KM...

mene valjda isto čeka...svaki dan iščekujem poziv :roll:

valja budžet napuniti...kada već nećeš da daš policajcu... :x :x
JD
Posts: 1557
Joined: 11/12/2003 00:00
Location: Sarajevo

#6

Post by JD »

flora.sa wrote: da kod mene stari već platio kaznu...prošao kroz žuto...policajac pisao crveno...prekršajni sud...i hopa 300 KM...
Boga mi su ga dobro ogulili inace je kazna za crveno 150 KM.
User avatar
flora.sa
Posts: 3954
Joined: 07/05/2005 23:44
Location: sarajevo-x.com

#7

Post by flora.sa »

JD wrote:
flora.sa wrote: da kod mene stari već platio kaznu...prošao kroz žuto...policajac pisao crveno...prekršajni sud...i hopa 300 KM...
Boga mi su ga dobro ogulili inace je kazna za crveno 150 KM.
prvo skraćeni postupak, pa je on onda tražio da se ide na posebni postupak...pa se toga nakupilo... :roll: :D
mirz@
Posts: 184
Joined: 26/10/2005 23:04
Location: Sarajevo

#8

Post by mirz@ »

E o tome vam ja pricam. Ali mislim kod nas kad bi i uveli trepcuce zeleno, onaj ko bi prosao kroz njega bilo bi mu isto ko i kroz crveno, tj. zuto. :-)
Coco_Marocco
Posts: 98
Joined: 30/08/2005 15:07
Location: Sarajevo

#9

Post by Coco_Marocco »

Hhehehe, kod nas bi to bilo ovako, prosao si kroz trepcuce zuto (zeleno) sto je dalje navodilo da si prosao kroz trepcuce crveno, a na kraju trepcuca cifra od 150 KM kazne i 3 mjeseca trepcuce (uslovne) zabrane na VD. :lol: :lol: :lol: jos ako te je zaustavio drot koji onako malo trepce, .ebo si jeza. :lol:
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#10

Post by Fair Life »

Kupujte domace...

Ne zajebajite, jer 300 markica tuhnuti u drzavnu kasu je patriotski cin.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#11 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by high_volume »

Ticall wrote:Bio sam svugdje po nasoj zemlji maloj i skromnoj i uvijek me zanimalo sto kod nas u Sarajevu nema ono treptuce zeleno svjetlo kad treba da se prebaci na crveno, mislim ima u svakakvim selendrama gdje imaju 2 semafora a kod nas nista. Sa tehnicke strane znam da nije problem jer mi jedan clan familije radi sa time, problem je politicke ili sabacke politike oderi levate kad prodju na zuto da su prosli na crveno.
Sta vi mislite o tome i moze li se nekako tome stati u kraj?

Mislim da bi se dosta i na sigurnosti saobracaja dobilo zbog toga.

Sada trepćeće zeleno postoji na semaforima u Sarajevu, ali ne postoji brojčanik, zeleni ili crveni, koji odbrojava vrijeme do isteka zelenog ili crvenog signala na semaforima, kao što su na semafore ugradili mnogi drugi gradovi, pa i u susjednoj Lukavici. Takve vremenske informacije pomažu i vozačima i pješacima.

I drugo: Zna li neko, zašto se intervali na semaforima u Sarajevo gotovo dnevno mijenjaju? Nije isto vrijeme trajanja zelenog ili crvenog signala ujutri i popodne ili naveče, niti se tavi intervali održavaju više dana. Ko to mijenja, i zašto?
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#12 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by liaar »

13 godina jarane, je l' ti dobro :D
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#13 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by ucenik1234 »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: joj lika, dize temu iz mezara :run:
adis204
Posts: 257
Joined: 15/06/2012 19:21

#14 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by adis204 »

Postavljac teme unučad dobio i prate ovaj reply. U medjuvremenu ja bih da pitam nesto o brzoj cesti u Blazuju, pa ako ima neka tema iz devedesetdevete, halalte.

Dst zjbncje, sad slijedi čitki odgovor tempusera.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#15 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by high_volume »

Što smeta što je tema otvorena prije 13 godina, bitno je da je aktuelna. Ili forum treba zatrpavati novim temama istog sadržaja :?

Ne shvatam kakva je furka ismijavanje aktiviranja neaktivnih tema :? Ako tema nije zatvorena, zašto ne bi mogla biti aktivna?
User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#16 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by arslanica »

nego, kad će oni nama ugraditi senzore pokreta na semaforima? da fino k'o čo'jek moReš proći u npr 02.00 a ne da k'o blećak čekaš kad će zeleno ... a nidje nikog u to doba na cesti :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#17 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by condy »

U 02,00 vjerujem samo taksiju :-D Iako nekad i oni malo tuknu na alkohol :D
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#18 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by sale07 »

Jos uvijek u sarajevu ima semafora bez treptuce signalizacije
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#19 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by Dope_Man »

arslanica wrote:nego, kad će oni nama ugraditi senzore pokreta na semaforima? da fino k'o čo'jek moReš proći u npr 02.00 a ne da k'o blećak čekaš kad će zeleno ... a nidje nikog u to doba na cesti :D
Ne trebaju tu nikakvi senzori, samo da vide u kompaniji STEP kako se to radi cak i u nekim drugim gradovima u BiH, vani da i ne govorim. Dakle nakon odredjenog casa raskrsnica sa semafora prebaci na trepcece zuto i miran. Naravno, to ne moze na svim raskrsnicama, na ovim velikim bi morao ostati semafor (ali se po noci svakako lako vozi po zelenom valu), ali na svim ostalim bez problema mogu prebaciti na trepcece.

Mada imamo mi trepceca.. jutros vidim guzva na socijalnom, ne zna se ko pije a ko placa.. trepcece
Na Alipasinu, raskrsnica kod Porsce Sarajevo, trepcece svako jutro u spici... :lol:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#20 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by Travnički Noćni Šetač »

Kad smo već kod treptajućih semafora ( za zeleno svjetlo ) podsjetio bih slijedeće:

Članom 66. stav 6. tačka 3. Pravilnika o saobraćajnim znakovima i signalizaciji na cestama ... ( predugačak naziv ali znamo na šta se misli ) , definisano je da : "... Promjena zelenog svjetla u žuto MORA se označiti treptanjem zelenog svjetla MINIMUM tri puta "

Članom 107 stav 2. istog Pravilnika predviđeno je da se svi saobraćajni znakovi koji nisu u skladu sa pravilniko ( izuzev boje znaka) a zateknu se ma cestama u momentu donošenja moraju prilagoditi odredbama Pravlnika u roku od 3 godine.
...

Ta praktično znači da bi svi semafori već odavno trebali imati trepčuće zeleno svjetlo...
User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#21 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by arslanica »

Dope_Man wrote:
arslanica wrote:nego, kad će oni nama ugraditi senzore pokreta na semaforima? da fino k'o čo'jek moReš proći u npr 02.00 a ne da k'o blećak čekaš kad će zeleno ... a nidje nikog u to doba na cesti :D
Ne trebaju tu nikakvi senzori, samo da vide u kompaniji STEP kako se to radi cak i u nekim drugim gradovima u BiH, vani da i ne govorim. Dakle nakon odredjenog casa raskrsnica sa semafora prebaci na trepcece zuto i miran. Naravno, to ne moze na svim raskrsnicama, na ovim velikim bi morao ostati semafor (ali se po noci svakako lako vozi po zelenom valu), ali na svim ostalim bez problema mogu prebaciti na trepcece.

Mada imamo mi trepceca.. jutros vidim guzva na socijalnom, ne zna se ko pije a ko placa.. trepcece
Na Alipasinu, raskrsnica kod Porsce Sarajevo, trepcece svako jutro u spici... :lol:
ipak sam za senzore ... jer ... nekad davno ... uh, uh .. prije nekih 25 + godina sam vozila vani ... i baš je lako voziti, barem po noći, kad na 20ak metara prije semafora, prebaci na zeleno ;)

p.s. kreni prije špice pa će te, kao i mene, "voditi" crveni val :mrgreen: :lol:
User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#22 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by arslanica »

Travnički Noćni Šetač wrote:Kad smo već kod treptajućih semafora ( za zeleno svjetlo ) podsjetio bih slijedeće:

Članom 66. stav 6. tačka 3. Pravilnika o saobraćajnim znakovima i signalizaciji na cestama ... ( predugačak naziv ali znamo na šta se misli ) , definisano je da : "... Promjena zelenog svjetla u žuto MORA se označiti treptanjem zelenog svjetla MINIMUM tri puta "

Članom 107 stav 2. istog Pravilnika predviđeno je da se svi saobraćajni znakovi koji nisu u skladu sa pravilniko ( izuzev boje znaka) a zateknu se ma cestama u momentu donošenja moraju prilagoditi odredbama Pravlnika u roku od 3 godine.
...

Ta praktično znači da bi svi semafori već odavno trebali imati trepčuće zeleno svjetlo...
kad je objavljen taj pravilnik i gdje?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7773
Joined: 03/06/2016 16:31

#23 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by Dope_Man »

arslanica wrote:
Dope_Man wrote:
arslanica wrote:nego, kad će oni nama ugraditi senzore pokreta na semaforima? da fino k'o čo'jek moReš proći u npr 02.00 a ne da k'o blećak čekaš kad će zeleno ... a nidje nikog u to doba na cesti :D
Ne trebaju tu nikakvi senzori, samo da vide u kompaniji STEP kako se to radi cak i u nekim drugim gradovima u BiH, vani da i ne govorim. Dakle nakon odredjenog casa raskrsnica sa semafora prebaci na trepcece zuto i miran. Naravno, to ne moze na svim raskrsnicama, na ovim velikim bi morao ostati semafor (ali se po noci svakako lako vozi po zelenom valu), ali na svim ostalim bez problema mogu prebaciti na trepcece.

Mada imamo mi trepceca.. jutros vidim guzva na socijalnom, ne zna se ko pije a ko placa.. trepcece
Na Alipasinu, raskrsnica kod Porsce Sarajevo, trepcece svako jutro u spici... :lol:
ipak sam za senzore ... jer ... nekad davno ... uh, uh .. prije nekih 25 + godina sam vozila vani ... i baš je lako voziti, barem po noći, kad na 20ak metara prije semafora, prebaci na zeleno ;)

p.s. kreni prije špice pa će te, kao i mene, "voditi" crveni val :mrgreen: :lol:
Ma ja rijetko vozam po gradu, max 2-3 puta mjesecno, i to nekad navece odem u neku posjetu il slicno, inace izbjegavam. Ali samo kazem ovo je sa trepcecim jako jednostavna stvar. Gdje ces nasima jos reci da treba ulagati u nekakve senzore, pa sve to povezati sa postojecim sistemom i napravit da radi.. bolje ih odmah ubij :lol:
User avatar
arslanica
Posts: 292255
Joined: 22/07/2008 07:48
Location: pod stolom :D

#24 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by arslanica »

Dope_Man wrote: Ma ja rijetko vozam po gradu, max 2-3 puta mjesecno, i to nekad navece odem u neku posjetu il slicno, inace izbjegavam. Ali samo kazem ovo je sa trepcecim jako jednostavna stvar. Gdje ces nasima jos reci da treba ulagati u nekakve senzore, pa sve to povezati sa postojecim sistemom i napravit da radi.. bolje ih odmah ubij :lol:
ma sve jasno :D neću više insistirati na tome :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Travnički Noćni Šetač
Posts: 3925
Joined: 13/01/2006 20:48
Location: Travnik
Contact:

#25 Re: SEMAFORI U SARAJEVU

Post by Travnički Noćni Šetač »

arslanica wrote:
kad je objavljen taj pravilnik i gdje?
2007... Sluzbene novine 16/07
Post Reply